Cuba bereidt zich voor op een invasie van guerrillastrijders Leger in staat van alarm, arbeiders gemobiliseerd zonder prik Amerikanen beraden zich over hun politiek in Zuidoost-Azië Grafische export in '63 tot f 167 steeg min. Men verwacht verscherping van de militaire situatie Amerikaanse praten over Berlijnse wil niet kwestie Ookmet heet water uit de geyser... EEN WERKELIJK WITTERE WAS vraag de beste sinaasappeldrank óók in voordelige gezinsfles voor protesterende "font RAF gaat Hunter- jager vervangen maag: norac Londense markt steeds belangrijker Weer stakingen in Frankrijk op komst after shave lotion DONDERDAG 21 MEI 1964 5 Veroverend fris*- Nieuwe situatie Gemakkelijk De Navo Graanleveranties m Berlijn Frans voorstel? fa Huisvrouw had meevaller bij haar slager Kort nieuws MIAMI (Reuter) Radio-Havana heeft woensdag gemeld, dat alle arbeiders in de Cubaanse provincie Oriente gemobili seerd worden „voor de verdediging van het land en de verdediging van de pro- dnktie". Het station meldde voorts dat het Cu baanse ministerie van Gezondheid de be volking had opgeroepen bloed af te staan om aan een eventuele „noodtoestand" het hoofd te kunnen bieden. De Cubaanse ballingen hebben met nieuwe acties tegen het bewind van Castro gedreigd. HAVANA (Reuter) De Cubaanse strijdkrachten zijn woensdag, de dag waar op de bevrijding van Cuba door de Advertentie GREEN SPOT at Verenigde Staten, na de Spaansameri- kaanse oorlog van 1898 van het Spaanse gezag feestelijk is herdacht, in een staat van algemene paraatheid gebracht. Officieel zijn hierover geen mededelin gen gedaan, doch het is bekend dat alle verloven zijn ingetrokken. De troepen hebben opdracht gekregen in de kazernes t* blijven. In Havana zelf was het kalm. Er wa ren geen aanwijzingen dat de politie en de militietroepen in de Cubaanse hoofd stad waren versterkt. De autoriteiten heb ben aan de Westerse correspondenten ver zocht de stad „in de komende dagen" niet te verlaten. ,Hoy", het dagblad van de Cubaanse communistische partij, schreef woensdag dat „het best op de imperialistische aan vallen kan worden geageerd door, met het geweer in de hand, de arbeidspresta tie te verdubbelen". Het te Washington zetelende „comité van burgers voor een vrij Cuba", een anti-Castro-organisatie van Amerikaanse ingezetenen, deelde woensdag mede be richten te hebben ontvangen, volgens wel ke een klein aantal guerrilleros in de nacht van dinsdag op woensdag in Noord- Cuba is geland. Te Miami, in Florida, is een uitzending van een ondergronds radiostation op Cu- bi opgevangen, waarin onder meer werd gemeld dat commandogroepen van een „tegen de dictatuur van Fidel Castro strijdende studentenorganisatie" brand hebben gesticht in uitgestrekte suikerriet velden in Oost-Cuba. NEW YORK (AFP) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Raul Roa, geant woord op diens brief, waarin hij de aan dacht vestigde op de Amerikaanse ver kenningsvluchten boven Cuba en hem ver zocht stappen te nemen om de uit deze vluchten voortvloeiende gevaren te be zweren. Oe Thant heeft thans laten weten dat hij het Cubaanse verzoek met zorg heeft bestudeerd en de Amerikaanse re gering deelgenote heeft gemaakt van de Cubaanse bezorgdheid. Advertentie LONDEN (AFP) De „Hunter"-straal- jagers van de Koninklijke Britse lucht macht (R.A.F.) zullen worden vervangen door P-1154-jagers, die verticaal opstijgen en landen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Defensie zei dat er geen aankoopplan voor de Amerikaan se „Phantom" bestaat. De Britse marine zal wel de beschikking over „Phantom"- jagers krijgen. Van dit type heeft de En gelse regering ér vijftig besteld. Advertentie i> Examentijd. Hard studeren - te laat naar bed - ongeregeld eten. Maag gaat protesteren: brandend maagzuur. Gelukkig is er Norac. Weldadige werking, zon der kans op gewoontevor ming. Norac neutraliseert overtollig maagzuur veilig. Norac: op toonbank van Uw apotheker of drogist. Ion produkt van de N.V. Algemeéne NORIT Maatschappij Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! De grafische uitvoer bleef zich in 1963 gunstig ontwikkelen met een stijging naar waarde van 5,2 percent tot circa 166,8 miljoen. Dit meldt het jaarverslag van de Vereniging het Grafische Exportcentrum. Hieraan wordt nog het volgende ontleend: de stijging met 5,2 percent was lager dan de stijging van de gehele Nederlandse uit voer, die naar waarde met 8 percent om hoog ging, naar volume met circa 7 per cent. De grafische uitvoer steeg in 1963 naar volume echter slechts met 2,4 per cent. De grafische uitvoer naar de E.E.G.- landen steeg met 9,3 percent tot 74 mil joen (in '62 een stijging met 18,8 percent). Frankrijk maakte een gunstige uitzonde ring. De geregistreerde grafische uitvoer naar dat land steeg van ƒ7,7 miljoen in 1962 tot 13,3 miljoen in 1963, dus met 74 percent. Hoe belangrijk de geconcen treerde Londense markt voor de grafische uitvoer naar Engeland van 19,8 miljoen tot 24,8 miljoen, dus een stijging van 25 percent. De vereniging houdt op donderdag 28 mei in het I.C.C. te Amsterdam haar jaar vergadering, alwaar mr. J. Roest, direc teur van het Grafisch export centrum, zal spreken over: de functie van het gra fisch exportcentrum in het grafisch be stel. Tevens zal het bestuur verslag uit brengen over de resultaten van de zes vergaderingen, die in april zijn gehouden met betrekking tot een opiniepeiling, of er binnen het grafisch exportcentrum be langstelling bestaat voor de oprichting van een sectie kwaliteitsmerk. (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Met stijgende be zorgdheid slaat Washington de toestand in Laos gaande. Vooral sinds er berich ten binnendruppelen dat de strategisch zo belangrijke „Vlakte der Kruiken" in communistische handen zou zijn. De pogingen om deze staat in Zuidoost- Azië neutraal te houden, zoals overeen gekomen is in Genève in 1962, worden steeds intensiever. Zowel de Britten als de Fransen kregen een verzoek van Amerika om een beroep te doen op Peking, opdat de Chinezen de communistische Pathet Lao-strijders en de hen steunende Noordvietnamezen tot de orde roepen. Daarnaast wordt hier geconfereerd over de mogelijkheid om de Amerikaanse mili taire eenheden in Z.-O.-Azië uit te brei den. Daarmee zou Washington zijn vaste voornemen willen demonstreren om dit ge bied niet aan de communisten over te la ten. Regelrechte militaire inmenging in Laos raden de adviseurs van president Johnson tot nu toe af aangezien dat een breuk van de Geneefse overeenkomst zou betekenen. Daardoor zou het onmogelijk worden zich verder op dat verdrag te be roepen. Daarentegen bestaan er plannen om troe pen naar het naburig Thailand te zenden. Verder wordt er over gedacht vlooteenhe den op te laten stomen in de richting van Noord-Vietnam. De regering in Washing ton ziet als achtergrond van de hernieuw de strijd in Laos het wegvallen van de invloed van de Sovjet-Unie die eigenlijk de Laotiaanse neutraliteit medegarandeert ten bate van Peking. Daardoor zijn de Russen niet in staat om in te grijpen, maar bovendien voelen zij er niets voor, omdat Moskou bang is voor Chinese verwijten over samenspel van de Sovjet-Unie met het imperialistische Westen. De Amerikanen staan daarmee voor een nieuwe situatie, omdat de Aziatische poli tiek niet langer afhankelijk is van de Sov jet-Unie, maar een zelfstandige zaak van Peking is geworden, waarmee Washington geen betrekkingen onderhoudt. Typerend hiervoor is de op zichzelf komische noot dat Washington de bemiddeling van Frank rijk vraagt, via diens diplomatieke rela ties met Peking, terwijl deze betrekkingen kort geleden als het opperste verraad aan de Westelijke zaak door datzelfde Washing ton werden uitgekreten. Naast Laos heeft men hier zorgen ge noeg met Vietnam. Steeds somberder wordt 't militaire nieuws uit Saigon. Van daar de grote haast waarmee de commis sie van Buitenlandse Zaken uit het Huis van Afgevaardigden het verzoek van pre sident Johnson heeft goedgekeurd voor ex tra steun van in totaal 125 miljoen dollar voor Zuid-Vietnam. Dit maakt het moge lijk nog meer militaire adviseurs plus ma teriaal te zenden. De ernst van de situatie in dat deel van de wereld wordt ook duidelijk door het afbreken van de Europese reis van Adlai Stevenson, permanent gedelegeerde bij de V.N. voor Amerika. Hij heeft zich terug moeten spoeden naar zijn vaderland, officieel voor de kwestie Cambodja, maar feitelijk voor een beraad over de algemene situatie. Diepgaande discussies tussen Johnson, Rusk, Stevenson en McNamara staan voor de deur over de Amerikaanse positie in het Verre Oosten. Er moeten beleidslijnen komen om te vermijden dat de commu nistische golf alles overspoelt. Wellicht is er een essentiële verscherping van de Amerikaanse koers op handen, aangezien y' fsxJ5£> v'i vA (door K. H. Hagen) „De president verwacht u!" George Reedy, perschef van het Witte Huis, opent de deur voor ons, die naar de grote kabinetsruimte luidt, waar de Ameri kaanse ministers dikwijls beraadslagen en waar nu alleen president Lyndon B. Johnson zit, achter een majesteitelijk bureau. Hij komt met grote passen op ons toe: groot en bruingebrand zonder ook maar een spoortje van vermoeidheid in het altijd vriendelijke gezicht. „Blij u weer te zien", is zijn eerste re actie. Hij herinnert zich dus ons vorige bezoek. Toen was hij nog vice-president. Thans is hij president en de machtigste man op onze aarde. Ook de fotograaf her kent hij weer. Die was eveneens bij het vorige bezoek aanwezig. „Kom, laten we eerst even in de tuin gaan", zegt de pre sident. „Daar is het licht beter. U wilt toch fotograferen?" President Johnson maakt het journalis ten en fotografen bijzonder gemakkelijk. Hij doet precies, wat een fotograaf zich wensen kan. Hij legt een arm op mijn schouder en begint een gesprek, dat hij echter plotseling onderbreekt. „U moet mij toch interviewen? Dat moet men ook op de foto's kunnen zien!" „Ach, dat is helemaal niet nodig", reageren wij, maar de president staat er op, dat er een dergelijke foto wordt gemaakt. Zijn hand gliidt in zijn binnenzak, hij pakt een ball point en papier en drukt deze mij in de hand. Hij lacht. „Nu doet u maar net of u vragen stelt", zegt hij. Nadat de foto's zijn gemaakt, gaan we naar het beroem de werkvertrek van de president, nog niet zo lang geleden de werkkamer van pre sident Kennedy. Het is er al wat scheme rig: zes uur in de middag. De president bestelt koffie en gaat er dan echt gemak kelijk bij zitten in zijn schommelstoel. „Nu, meneer Hagen, begint u maar „Mijnheer de president. Onlangs werd bekendgemaakt, dat 7500 man Amerikaan se troepen Duitsland zullen gaan verlaten. Is dat een teken van verminderde Ameri kaanse interesse voor de NAVO?" Hij kijkt wat verwonderd op bij deze vraag en zegt dan „Ik wil u eens wat zeggen. Een groot deel van onze bevolking begrijpt niet, waarom wij zoveel soldaten in Duits land stationeren. Velen zijn van mening, dat Duitsland zelf genoeg jonge mensen ter beschikking heeft om deze taak van onze schouders te nemen. Met andere woorden, zij zijn van oordeel, dat het niet nodig is zoveel geld voor de verdediging van West-Duitsland uit te geven. Natuurlijk hebben wij onze verplichtin gen en daar staan wij ook voor. Wij zul len die ook blijven vervullen ondanks de critiek hierop, die vaak bijzonder fel is. Zover ik weet was de terugtrekking van de troepen, zo die werd aangekondigd, zuiver een routinekwestie. Ik heb er zelf eerst van vernomen via de kranten. De kracht van de zes NAVO-divisies zal niet worden aangetast. „Maar", zegt de president, „laten we eens zien, wat de minister van Defensie, minister McNamara ervan zegt". Hij drukt op 'n knop en een paar seconden la ter meldt zich minister McNamara. „Ik heb hier een journalist op bezoek", zegt de president. „Hij wil graag weten, wat de terugtrekking van onze troepen in Duits land te betekenen heeft". President Johnson maakt daarop een be weging met zijn hand en zegt „Komt u wat dichterbij, u kunt rustig meeluiste ren. Ik kon niet alles goed verstaan, wat mi nister McNamara opmerkte maar wel, dat hij de verklaring van de president vrijwel eensluidend bevestigde. „Mijnheer de president, de Amerikaan se graanleveranties aan RuslandIk kan mijn vraag niet afmaken want de pre sident onderbreekt met de opmerking: Oh ja, die graanleveranties er waren moeilijkheden om daarvoor toestemming te krijgen van het Congres en ik moest wat druk uitoefenen om mijn zin te krij gen niet om iets dat de militaire kracht van de Russen zou kunnen bevorderen. Wij zijn tegen vergroting van militaire macht maar de Verenigde Staten zijn er steeds vóór, dat de mensen genoeg te eten krijgen en wij zullen dat ook in de toekomst doen „De minister van Buitenl. Zaken van West-Duitsland heeft de laatste tijd nog al heftige critiek te verduren gekregen, omdat hij naar veler mening wat te be reidwillig is de handelsbetrekkingen tus sen W.-Duitsland en de landen achter het ijzeren gordijn te bevorderen. Wat is uw mening hierover?" „Het is natuurlijk onmogelijk voor mij de Duitse regering en het Duitse volk in deze kwestie van advies te dienen. Mijn persoonlijke mening is echter, dat er in het geheel niets tegen in te brengen is, dat West-Duitsland handel drijft met de landen achter het ijzeren gordijn. Zolang er gehandeld wordt, wordt er immers niet geschotenMaar natuurlijk zouden wij niet graag zien, dat Duitsland belangrijk materiaal op militair gebied aan Cuba zou leveren". Wat de Amerikaanse betrekkingen met de Sovjet-Unie betreft, zegt president John son op een desbetreffende vraag, dat het tegenwoordig zin heeft om met de Russen te onderhandelen. „Maar", zo voegt hij er aan toe, „onze politiek blijft beweeglijk. Wij staan niet met onze voeten in beton en dat zal men in Europa ook niet moeten doen. Van Gromyko heb ik dezer dagen weer opmerkingen gelezne, die alle hoop op nog betere verhoudingen geven. Wanneer het om de vrede in wereld gaat, zullen we de Russen halverwege tege moetkomen en zo mogelijk nog meer, als het nodig is. Toen De Duitse bondskan selier Erhard hier onlangs was, heb ik hem gezegd: „Verplaatst u zich eens in de positie van de Russen. Probeer hun gevoe lens te begrijpen. Zij maken zich zorgen wegens de Duitsers en dat is te begrijpen. De Russen hebben angst!" Ik verzocht professor Erhard alles te doen om tot een betere verstandhouding met de Russen te komen en in het bijzonder om hun zor gen wat te verminderen. „Mijnheer de president, wat Berlijn be treft „Oh, daar laat ik me thans liever niet over uit. Het is er nu toch rustig. Slapen de honden moet men niet wakker maken. Daarom, geen woord over Berlijn...." Ten slotte stelden wij vragen over de nieuwe Amerikaanse voorstellen tot verde re ontwapening, zoals die in Genève aan de orde zijn gekomen. President Johnson's gezicht straalt als hij aan de beantwoording van deze vragen begint. „Het was toch een goed plan, vindt u niet? Stelt u zich eens voor, wat het zal betekenen als wij gezamenlijk be sluiten de produktie van atoomwapens te staken! Ik heb de Russen voorgesteld on ze tegenwoordige kernbewapening en ons bommen-potentieel te „bevriezen", dus niet Advertentie Welke huisvrouw zou haar zorg voor de was niet beloond willen zien met een prachtig wit resultaat? De een kookt haar was om dit te bereiken. De ander gebruikt heet water zo uit boiler of geyser. Maar hóe u ook wast wie wérkelijk witter wil wassen kan nu beter dan ooit bij OMO terecht. Nu OMO ver nieuwd is en de waskracht is vergroot, kan het'kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder alle omstandigheden een was die werkelijk witter is! Ja, ook als die was niet gekookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke soptemperatuur. Bovendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere moderne stof fen. Ook die worden werkelijk witter. Daar om kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel is. Kooksters en niet-kooksters zullen er even enthousiast over zijn. President Johnson en de schrijver van dit artikel, de Westduitse jour nalist Hagen, met elkaar in gesprek in de werkkamer van de president in het Witte Huis. verder te vergroten. Dat zou toch goed zijn, nietwaar?" „Ja, mijnheer de president, maar in uw voorstel staat ook iets over wederzijdse controle en op dit punt zijn tot nu toe alle onderhandelingen mislukt!" „Wie weet," zo reageert president John son. „De Russen zeggen in het begin altijd „njet" maar ik meen niettemin aanwijzin gen te hebben, dat mijn voorstel hun be ter bevalt dan zij tot nu toe tot uitdruk king hebben gebracht. Hun eerste reactie was als gewoonlijk negatief maar in mijn voorstel zit veel meer dan de openbare mening aanneemt en naar mijn gevoel ook meer dan de Russen aannemen, Ik hoop, dat zij na hun eerste reactie de zaken wat gunstiger zullen beoordelen! De president staat dan op en begeleidt mij tot de deur. „Komt u nog eens een keer praten maar dan op mijn ranch zegt hij lachend PARIJS (AP) Bij de Franse openba re diensten dreigt weer een aantal stakin gen, nadat de vier belangrijkste vakbon den van werknemers bij de gas- en elek triciteitsbedrijven de houding van de regering bij de collectieve onderhandelin gen hebben afgekeurd In een gezamenlijke verklaring van de katholieke, socialistische, communistische en onafhankelijke vakbonden staat, dat de autoriteiten weigeren werkelijke onder handelingen te beginnen over de eisen van de vakbonden, die hogere lonen wil len. De vakbonden hebben voorts de aan' dacht gevestigd op de „uiterst grote ernst van een toestand, die zal nopen tot een een grote wijziging in de huidige sociale en economische politiek". De vakbonden zullen hun leden raadple gen en maandag weer vergaderen om te beslissen wat er verder gedaan zal wor den. De Franse gas- en elektriciteitsbedrijven zijn genationaliseerd en de vakbonden moe ten dus met vertegenwoordigers van de regering onderhandelen. het duidelijk is, dat men de situatie met halve maatregelen niet meer kan beheer sen. Daarbij zullen ook kritische stemmen niet ontbreken, want er is een stroming in Washington, vooral onder prominente senatoren, die gelooft dat Laos en Vietnam militair praktisch onhoudbaar zijn zonder oorlog op grote schaal. En tegen zo'n oor log kijken velen hier als een berg op. Onze correspondent in Parijs meldt dat generaal De Gaulle vandaag zijn korte va kantie heeft onderbroken om in Parijs een bijzondere ministerraad te presideren die aanvankelijk niet was voorzien. Ofschoon op de agenda ook nog wel andere onder werpen moeten prijken, nam men in Pa rijs vanmorgen algemeen aan dat het staatshoofd zijn ministers vooral om zich wil verenigen, in verband met het Ame rikaanse verzoek om bemiddeling in Pe king over het nieuwe communistische of fensief in Laos. Er is weinig kans dat Parijs de démar che, waarom Washington gevraagd heeft, in Peking zal ondernemen. Waarschijnlij ker is, dat generaal De Gaulle in het Ame rikaanse verzoek aanleiding zal vinden zijn vroegere denkbeeld van een internationa le conferentie over de situatie in en rond voormalig Indochina, waarvan Laos een der deelstaten vormt, te herhalen. Onze correspondent uit Londen deelt mee, dat Londen nu weinig voelt voor een conferentie over Laos, omdat dit een aan moediging zou betekenen voor de commu nisten om de Geneefse regeling van 1962 als een dode letter beschouwen. Het zou ook de politieke positie van de neutra listen welke door onderhandelingen in Genève is tot stand gekomen, ondermijnen. Het doel van d.e Britse politiek is de stabiliteit in Laos te herstellen onder de neutralistenleider prins Soevanna Phoema. Dinsdag heeft een andere deelstaat, Cambodja, die nog de hartelijkste betrek kingen met Parijs onderhoudt, het voorstel tot een conferentie van de dertien landen die in 1954 het akkoord van Genève onder tekenden voor eigen rekening genomen. Bekend is voorts dat Moskou eveneens wel voor zo'n conferentie voelt. Hoe de Amerikanen precies over zo'n samenkomst denken, waarbij zij zich met de Peking- Chinezen rond eenzelfde tafel zouden moe ten scharen, is nog niet bekend. Doch in beide gevallen, bij weigering of bij een aanvaarding van hun kant, zou ge neraal De Gaulle een goede diplomatieke beurt kunnen maken. Ofwel als de man die zijn vriend, ten overstaan van de hele we reld zijn feilen en tekorten toont. Ofwel als de initiatiefnemer en mogelijk toekom stige ceremoniemeester van een interna tionale conferentie die de Amerikanen wellicht tevens uit hun Chinese impasse zou kunnen helpen. En het zullen dan ook wel vooral die bei de kansen zijn geweest, die generaal De Gaulle bewogen hebben de rustperiode, die hem door zijn geneesheren was opgelegd, vandaag voor een dag te onderbreken. Associated Press meldt uit Washington dat Amerika bereid is overleg te plegen met de dertien ondertekenaars van de Ge neefse overeenkomst van 1962 over Laos om middelen te vinden om het vredesap paraat te doen functioneren. Dit zou zijn meegedeeld door het ministerie van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten. NEW YORK (Reuter) Adlai Steven son, de leider van de Amerikaanse dele gatie bij de Verenigde Naties zal vandaag in de Veiligheidsraad 'n buitengewoon be langrijke rede houden over de slechter wordende toestand in Zuidoost-Azië. Dit is in New York meegedeeld door een woordvoerder van de Amerikanse af vaardiging bij de organisatie. Hij zei dat de verklaring die Stevenson zal afleggen, de voornaamste reden vormde voor het be sluit van Rusk om Stevenson terug te roe pen. Advertentie LEEUWARDEN Een huisvrouw die bij haar slager 3 pakjes Slagersgoud-margarine haalde, ontving daarbij gratis een muntstuk van 7Vi cent. Voor twee van deze munten gaf haar slager 15 cent korting op een ons (100 gram) vleeswaren. Desgevraagd deelden Duyvis-Benninga, de fabrikanten van Slagers goud ons mee, dat deze korting wordt ver leend door alle Nederlandse slagers, dit Slagersgoud-margarine verkopen. Aanspraken. De Amerikaanse federale commissie die zich bezig houdt met aan spraken van indianen, heeft uitgemaakt, dat de Seminole-indianen recht hebben op compensatie voor meer dan vier vijfde van het grondgebied van Florida. De In dianen vragen meer dan drie dollar per hectare. Dit zou betekenen dat de stam ruim 140 miljoen gulden zou krijgen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5