HET BEGON ALS KLUCHT, MAAR EINDIGDE BIJNA IN EEN HEFTIG GEKRAKEEL Nederlands elftal kon Albanië maar met grote moeite in bedwang houden TRITON na zestien jaar weer eens winnaar van VARSITY Albanezen werden hardhandig toen oranje met 2-0 voorstond Varsity in cijfers Operatie '55 is handbalkampioen Haarlem degradeert naar tweede klasse AMATEURTOERNOOI IN ITALIë Spanning bij amateurvoetbal Van Njord kwam de sterkste tegenstand Oud-internationals waren produktief „Mariniers mee naar Tirana" Ned-ArbaniC Purmer-WVY Chevr-VliSÉ WW-Purmer Vliss-Ch evil S.Luik-Her 11 Ber-Ëntr.Bj^ Beer-Kaisejfi Saar-PCLui ItaliS-Ned Malta-Span^ WLuits-Fra: Griek-En, Hong-Fra Hard en gemeen Roda en Xerxes dinsdag weer tegen elkaar Pepi Gruber terug naar Vitesse WÉHKÊm MAANDAG 25 MEI 1964 Ellen Ort geselecteerd voor landenwedstrijd Schröder: Bescheiden prijzen in de sporttoto Goodwill verspeeld Pano-paniek HM| U- De oude vier van Triton heeft voor het eerst sinds 1948 het hoofdnummer van de 81ste Varsity over 300 meter gewonnen. De uitslag: 1. Triton 11.17.2; 2. Njord 11.17.8; 3. Nereus 11.25.0; 4. Skai 11.39.2; 5. Argo; 6. Laga; 7. Aegir. Jonge vier II: 1. Nereus 7.59.3; 2. Laga 8.07.7; 3. Triton; 4. Njord; 5. Argo; 6. Aegir. Jonge twee: 1. Laga 9.57; 2. Nereus 10.07.8. Lichte vier: 1. Njord 8.19.8; 2. Laga 8.24.0; 3. Aegir; 4. Nereus; 5. Triton; 6. Skadi. Overnaadse vier: 1. Nereus 8.09.4; 2. Laga 8.15.4; 3. Argo; 4. Triton; 5. Aegir; 6. Njord. Eerstejaars acht: 1. Triton 6.57; 2. Argo 7.06; 3. Nereus; 4. Aegir; 5. Laga; 6. Njord; 7. Skadi. Gladde skiff: 1. Aegir 9.46; 2. Triton 9.53.4; 3. Nereus; 4. Skadi; 5. Njord. Jonge vier I: 1. Triton 7.39.8; 2. Argo; 3. Nereus; 4. Aegir; 5. Njord; 6. Skadi; 7. Laga. Overnaadse twee: 1. Nereus 8.49; 2. Laga 8.52.9. Lichte acht: 1. Argo 653.0; 2. Laga 6.58.6; 3. Aegir; 4. Njord. Twee zonder stuurman: 1. Triton 3.28.8; 2. Argo op drie lengten. Acht: 1. Aegir 6.36.-; 2. Triton 6.40.8; 3. Nereus; 4. Njord. Door een 19-13 overwinning op Blauw Wit te Amsterdam is de Haagse handbal- ploeg Operatie '55 opnieuw landskampioen geworden bij de heren. Door deze uitslag degradeerde Blauw Wit uit de hoofdklas se handbal. Voor de jaarlijkse landenwedstrijd vijf- en tienkamp tussen België, Engeland en Nederland, die dit jaar in Huizingen (Bel gië) wordt gehouden, heeft de KNAU de volgende ploeg samengesteld: Vijfkamp: Lia Hinten (K en K, Tilburg), Ellen Joacim-Ort (Atmodes, Haarlem) en Liberta Lansink (Memphis, Enschede); tienkamp: Eef Kamerbeek (PSV, Eindhoven); Jan van Heek en Wim Thissen (beiden Holland, Leiden). Een vierde tienkamper zal nog worden aangewezen. Door met 84 van D.D.V. te verliezen, is Haarlem I in zijn jubileumjaar naar de tweede klasse korfbal gedegradeerd. De ploeg heeft zijn huid zo duur mogelijk ver kocht, maar èn 't grintterrein èn de kleine afmetingen waren een groot voordeel voor D.D.V., dat dan ook de zege ongetwijfeld heeft verdiend. Via 51 rust werd de 84 nederlaag bereikt. Tegenpunten van W. Klasen (2 x), R. v. Eyk en A. Verver. Ook Aurora is nog niet veilig in de twee de klasse, want het verloor met 64 van Olympia na een 32 voorsprong bij de rust. Hier scoorden J. v. Eeken, W. v. Maren, Fr. Vermeer en Br. Sybrandy. Een pleister op de wonde was het kampioen schap van Aurora 2, dat met 53 de be slissingswedstrijd tegen Excelsior 2 won. Engeland heeft in het internationale voetbaltoernooi voor amateur-landenploe gen in Italië, waarin Nederland op de eerste dag met 1-0 verloor van Italië, een overwinning met 4-2 (rust 1-2) behaald op Italië B. De wedstrijd tussen West-Duits- land en Frankrijk, die in Albenga werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel (2-2), nadat bij de rust de stand 1-1 was. Spanje won met 3-1 van Malta. Aan het toernooi nemen acht landen ploegen deel, die in twee groepen zijn ondergebracht. In de finale op 2 juni zul len de groepswinnaars elkaar ontmoeten. Er waren 330.277 deelnemers aan da Sporttoto, die 368.607 inlegden. De eerste prijs bedraagt 72.985, de tweede 48.655. Er waren zondagavond nog geen meldingen van 13 punten. De jaarlijkse ontmoeting tussen de voet bal oud-internationals van Nederland en België, die dit jaar in Den Bosch werd gehouden, is opnieuw sportief een succes geweest. In het stadion De Vliert waren ongeveer 10.000 toeschouwers, die met vol le teugen van het spel van de veteranen hebben genoten. De oud-internationals le verden een spannende strijd, die het aan zien ten volle waard was en deelden ten slotte de eer: 5-5. De Belgen namen reeds in de tweede minuut door Van Steenlant de leiding (0-1) en schenen met vlot samenspel de'Neder landse verdedigers onder de voet te gaan lopen. Maar verder dan een schot van Debruyne tegen de lat kwamen onze zui derburen niet meer. In tegendeel, de Ne derlandse aanvallen, met geraffineerde dieptepasses van Abe Lenstra, waarop Appel stevig doorliep werden steeds ge vaarlijker. Na ongeveer 20 minuten vielen snel achter elkaar drie treffers, waarvoor Bram Appel (2) en Cor van der Gijp verantwoordelijk waren. Een kwartier la ter vergrootte Van der Gijp de stand zelfs tot 4-1. Uit een strafschop scoorde De Koster vlak voor rust tegen: 4-2. In de tweede helft, waarin de Belgi sche doelman presens door Daenen was vervangen, bewezen de Belgen over een betere conditie te beschikken. Het werd 4-3 door Verbrugge, 5-3 door Van der Gijp, B-4 door Verbrugge en 5-5 door De Vos. Deze stand was reeds na 24 minuten in de tweede helft bereikt. Even hebben we ons tijdens de voetbalwedstrijd Neder land—Albanië afgevraagd of we nu moesten huilen of lachen om deze vertoning. Aangezien het weer te fraai was om vergramd te kijken, hielden we het dus maar op een „lachertje", daartoe nog gesterkt door de Albanezen, die nu en dan veel weg hadden van een groepje commedia del arte spelende lieden. Die Albanezen hebben nogal wat vragen bij de argeloze kijker opgeroepen trouwens: vertoonden ze alleen maar komedie of probeerden zij het Nederlands elftal door allerlei vreemde manipulaties uit zijn concen tratie te halen? Waren ze werkelijk in de tweede helft zulke gemene mannetjes, die tegen benen trapten als de scheids rechter niet keek of lieten ze zich zomaar meeslepen door de nationale trots die op wankelen stond na de twee doel punten van oranje na de pauze? Twee treffers van Neder - Piet Kruiver: „In Tirana, als ik er bij ben, neem ik scheenbeschermers voor en achter De heer Schroder, voorzitter van de KNVB: „Het lijkt me raadzaam om naar Tirana een detachement mariniers mee te nemen Henk Zon, bestuurslid van de sectie betaald voetbal: „Ze willen, dat ik, voor ik in oktober meega naar Tirana, judolessen neem Dokter Pannekoek, de medische ver zorger van het Nederlands elftal: „Ik heb vijf namen voor de verzekering, de rest mankeert niets De stand in de competitie om het voetbalkampioenschap van Nederland amateurs luidt: CVV 2 2 0 0 4 3—1 Chèvremont 2 2 0 0 4 63 Quick '20 2 2 0 0 4 5—3 WVV 4 1 1 2 3 7—8 Purmersteijn 4 0 1 3 1 811 Vlissingen 2 0 0 2 0 36 In de kleedkamer waren weinig vriendelijke woorden over de tegen stander te beluisteren, al ontkende men niet, dat er wel voetballers van klasse bij zijn. „Hard echter en gemeen". Dat het Nederlands elftal in oktober a.s. in Tirana in de returnmatch een warm onthaal wacht, is na vandaag wel zeker. Nederland kan hierbij slechts hopen op een „sterke arm", die meer ontzag in boezemt en beter recht en onrecht weet te scheiden dan de Ier John Meighan. De beslissingswedstrijd voor de tweede divisie B, die zondag op het terrein van NEC in Nijmegen is gespeeld, is na de verlenging ,in een 1-1 stand geëindigd. De wedstrijd zal nu dinsdagavond, even eens in het Goffertstadion worden over gespeeld. Xerxes was technisch iets beter en Wil kes, die nu weer meespeelde, bleek de gro te figuur. Roda JC was in de eerste helft alieen gevaarlijk bij uitvallen. Zo schoot Custers tegen de lat. De Rotterdammers startten na de rust met een heftig offen sief, dat in de 29e minuut succes oplever de. Heyerman schoot raak. Dertig secon den voor het einde maakte Roda JC gelijk. Een omhaal was Van Dijk te machtig. In de verlenging kregen Xerxes en Roda en kele kansen, maar het bleef 1-1. 6000 kij kers volgden de strijd. De winnaar komt zondag uit tegen RCH voor een plaats in de nacompetitie. Het oude roemruchte Triton is de Var- sity-winnaar 1964 geworden. Na zestien lange jaren werd het weer de dag waar de studentenroeierij in Utrecht zo lang op had gehoopt. De veel begeerde gouden „plakken" kwamen in handen van Triton's wakkere oude vier: Odink, Goelinga, Ho- venkamp en Ritsema van Eek, Het was overigens een zonovergoten Varsity die sterk afweek van het traditionele beeld: want de traditie wil dat dit roeifestijn vergezeld behoort te gaan van overvloedig hemelwater. Al bij de start kon slag Ritsema, uitste kend gesteund door zijn ploeg, zijn giek 'n geringe voorsprong geven voor het op pa pier zo sterke Nereus, dat als favoriet was gestart. Maar zo wil de traditie het bij de Varsity: de favoriet wint niet! Ne reus had met club-praeses Gmelich Mey- ling, Castelyn, Blaisse en Martena wel een gezelschap oude routiniers in de boot ge zet, maar om de een of andere manier stelden zij teleur. De sterke tegenstand kwam van Njord. De Leidse lichtblauwen waren niet in het minst geïmponeerd door de Utrechtse roei- machine. Tussen de 1500 en 2000 meter zag het er voor de Utrechters zelfs beslist heel lelijk uit. Het ging even niet meer in de Utrechtse boot. Het leek alsof de energie verbruikt was: er kwam een duidelijke inzinking, en het tempo, dat steeds rond de 37 slagen per minuut had gelegen, rammelde. Maar plotseling leek het alsof Triton een nieuwe zuurstoffles had gevonden. Men vond elkaar weer en de boot liep weer uitstekend. Een dikke kilometer verder ging het weer mis. Di rect ging Njord tot de aanval over. De Leidenaren bleven uitstekend hangen en veel verschil was er niet: Er volgden slopende honderden meters waarbij de bo ten van Leiden en Utrecht naast elkaar naar voren stoven. Meer op de 2600 meter werd weer even de voortreffelijke cadans onderbroken door het zo beruchte ver schijnsel „snoeken" waardoor Triton het wel even te kwaad kreeg. Onmiddellijk profiteerde Njord en slaag de erin enkele meters naar voren te komen. Maar toen kwam het Utrechtse geweld pas goed op dreef. In een formidabele eind- Dit is het ietwat verwarde toneel aan de wallekant van het Amsterdam Rijnkanaal bij Jutphaas, na de over winning van Triton in de jaarlijkse Varsity. Aanhangers van de win nende ploeg bevonden zich letterlijk aan alle kanten van de boot om hun roeiers geluk te wensen met de be haalde overwinning. spurt maakte de vier korte metten met de Leidse aspiraties. Paniekerig boog Njord het hoofd en ving nog een goede snoek. De Utrechtse zege was een feit. De voorsprong bedroeg slechts 0.6 sec. Het was een race van bijzonder hoog al lure met op de tweede plaats de eervolle verliezer Njord, die vorig jaar op bijna ge lijke wijze winnaar was geworden. Het zo gevreesde Nereus roeide wat mat naar de derde plaats. Tot 1500 meter kon het Njord nog wel bijblijven, maar daarna be paalden de Amsterdammers, die op de Head of the River zo uitstekend voor de dag kwamen, zich maar op het behouden van de derde plaats. Ver hier achter vochten Laga, Aegir, Argo en Skadi het met elkaar uit Het pas voor het tweede jaar meedingende Skadi bezette de vierde plaats. Bij de Varsity zijn de bijnummers dan ook echt „bij" nummers: van veel belang beschouwen de Varsity-getrouwen ze niet. Zo niet de roeiers van die bijnummers. Bij de eerstejaars achten stoven zeven ploegen onder dekking van watergordijnen over de baan. Ook hier een overwinning voor Triton. In dit veld werd Argo een heel goede tweede. Trouwens, de Utrech ters zijn weer duidelijk in opmars na zo vele jaren, want ook 't skiffnummer werd 'n Triton zege. Hier kwam kemphaan Kei ler tegenover de sculler Prins (Aegir). De Ruyter (Njord) en Kloosterman (Nereus). Nu was het Prins van Aegir die door zijn wat hogere gewicht het de lichtere Keiler moeilijk maakte. De Oostenrijker Pepi Gruber, die het af gelopen jaar VVV onder zijn hoede heeft gehad, heeft vrijdag een contract voor drie jaar getekend met de Arnhemse tweede di visie club Vitesse. In de beginperiode van het betaalde voetbal was Gruber ook al bij Vitesse werkzaam. Het aantrekken van Gruber als oefenmeester is een van de eerste daden van de stichting Vitesca, die de fusie regelt van Vitesse en de ama teurclub ESCA. landse zijde leverden de uitslag van 2—0 op. Wanneer men zegt: het Nederlands team moet zich schamen over dat ellendig kleine overwinninkje op zo'n piepklein landje, dat maar over weinig goed geoefende voetballers beschikt, dan stemmen we daar graag mee in. Het Nederlands elftal moet zich weer eens schamen. Het speelde meestal klungelig liet zich voor de pauze in slaap wiegen door het wel aardige, maar soezerige Albanese voetballiedje (laag tempo) en was na de rust bang voor het heetgebakerde Balkanvolkje. Voor degenen, die willen opmerken: we maakten toch maar twee doelpunten, zij gezegd, dat de eerste goal ontstond uit een strafschop en de tweede het werk was van kanthalf Muller. Dan behoeven we over de voorhoede niet veel meer te ver melden Het moment, waarop Nuninga door Delialisci en Halili „in de mangel" genomen wordt, zoals dat in voetbal jargon heet. De slraf volgt op de zonde, in dit geval de door Sthrijvers goed genomen penalty. Doelman Janku valt tevergeefs uit, tot ge noegen van de 30.000 Nederlandse kijkers. shcri van Bergholtz. We moeten toegeven: het was een zeer fraaie beenklem, maar bij voetballers toch wel een wat ongewens te handeling. Waar bleef inmiddels de Nederlandse voorhoede, is een andere vraag. We heb ben haar praktisch niet gezien in het eer ste half uur. Pas na 30 minuten kreeg doel man Janku het eerste echte schot (van Nuninga) te verwerken. En om nog even terug te komen op onze stelling, dat die Albanezen een merk waardige voetbalstam vormen, het volgen de: nadat men Muller tegen de grond had gewerkt, begon Halili de Amsterdammer te aaien en wilde Jashari eerste hulp ver lenen. TLij duwde de Nederlandse verzor ger en een aantal oranjehemden weg. An dere Albanezen stonden kirrend en schreeuwend commentaar te leveren. Even later stopte Jashari op een wijze, die een keeper hem moeilijk verbeteren kon, de bal zeer mooi met beide handen op het middenveld. Natuurlijk werd er voor hands gefloten, Jashari trapte de bal prompt weg (en weer op een wijze welke een keeper hem niet zou nadoen). Met ten slotte de vermelding van een ander „hoogtepunt", dat een hartelijk applaus van het publiek opleverde: het verstrek ken van een kraakheldere, nieuwe zwarte broek aan Kraay door de grensrechter, ge loven we wel een beeld te hebben ge schetst van de eerste helft van deze zeer vreemde voetbalontmoeting. In de tweede helft verspeelden de Alba nezen, die als underdog op de sympathie hadden mogen rekenen van de kijkers, veel van hun goodwill. Na anderhalve mi nuut werd Nuninga door de heren Delial- lisci en Halili tegen de fraaie grasmat geplet en al maakten de gasten uit da Bal kan veel stampij bij het gebaar van de Ierse scheidsrechter Meighan naar de stip Schrijvers kwam naar voren en toonde zich een kundig strafvoltrekker, 1-0. Nuninga werd achter het doel net zo lang door de Nederlandse verzorger tegen de grond gehouden opdat de arbiter maar niet zou gaan twijfelen tot de bal na de penalty tegen het net vloog. Toen veerde de GVAV-er weer monter op. De Albanezen zagen in de zevende mi nuut weer de bal tegen het net slaan. Nu ninga en (de later geblesseerde) Berg- holtz zorgden voor de inleiding van het tweede doelpunt, dat door een prachtige kopbal op naam van Muller kwam, 2-0. Even later scheelde het een millimeter of het was 3-0 geweest. Een kopbal van Krui ver bracht Janku nl. danig in moeilijkhe den. De hal kon net nog op de lijn ge grepen worden. Kruiver miste vervolgens nog een zeer simpele kans. De gasten meenden wellicht terecht (hoe wel dè Nederlandse voorhoede onder de m^at bleef), dat ,er een debiele dreigde. Ze begonnen nu wat irriterend haak- en grijpwerk te demonstreren, hetgeen voor al Kruiver tot enige tegenacties aanzette. Enfin, er werd nu en dan wat gekrakeel gehoord, maar het bleef daar gelukkig bij. Het was trouwens veel te warm voor een rel. Hans Rombouts Een zeer vreemde wedstrijd deze Neder land-Albanië, die in de eerste helft kreten uit het zich in de zon roosterende kijkers volk ontlokte als: „Zet de (Feyenoord-)kuip maar onder water, dan hebben we ten minste plezier en waar voor ons geld" en „Geef ons LONGA maar". Het was voor de pauze inderdaad ontstellend, wat het Nederlands elftal waagde te presenteren. De in het wit gestoken Albanezen streden tenminste driftig in de van hitte zinde rende voetbalbak (af en toe holden ze, al les vergetend, rap naar de man met spuitwaterflesjes langs de kant). In de eerste minuten van deze voetbal vertoning, die begon als een klucht en bij na eindigde als een ordinaire rel, was het spel van de Albanezen verrassend. Ze schiepen zich ook kansen, maar toonden zich benepen jongens als het op schieten aankwam. Dat was wel jammer eigenlijk, want dan zouden ze tenminste de lethargie bij oranje verdreven hebben. Midvoor Bus- hati vooral moet voor het missen van de kansen verantwoordelijk gesteld worden. Drie keer in het eerste kwartier schoot hij of te zacht of compleet over de bal heen. Ook Pano, de gevaarlijkste aanval ler, en rechtsbuiten Ishka lieten het in de buurt van Pieters Graafland afweten. Merkwaardig mannetje, die Pano. Het ene moment vloog hij een serie Nederlan ders voorbij, gaf hi] een goede pass weg en kon men hem mister Paniek-zaaier noe men en kort daarop joeg hij de bal bij een vrije trap op de meest domme manier zo hard mogelijk voorlangs het doel. De eerste keer, dat bij ons de vraag^ rees: „Zijn het komedianten of echt-rau- we jongens" was bij een tackle door F-ra- Muller maakte een noodlanding op de rug van doelman Janku. Daar is volgens Muller een overtreding aan voorafgegaan, zoals hij met uitgesto ken armen duidelijk tracht te ma ken. Scheidsrechter Meighan komt toegelopen. „Zo'n hoofd kreeg ik", schijnt de Amsterdammer te zeggen. De Albaanse spelers wijzen kenne- lijk Muller als de schuldige van de overtreding aan.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13