tt -i r* x Dagbladen inschakelen bij exploitatie van reclametelevisie Gerucht over Chinese troepen aan grens van Noord-Vietnam Koortsach tige Amerikanen activiteit van op Okinawa Goldwater wil kernoorlog in Noord-V ietnam Peruviaans voetbalstadion veranderde in een arena hamol weer vandaag HET WEER MORRIS UITVERKOOP Eerste IJmuidense nieuwe 300 doden na afgekeurd doelpunt Kleuter overreden door bestelwagen Hollandse nieuwe in IJmuiden Staatsprijs Letterkunde voor prof. Frits v. d. Meer Jaarverslag NedDagbladpers VERBOUWINCS- 20% korting 49e JAARGANG NUMMER 167 MAANDAG 25 MEI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 TT 1 I f^^k 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. I I I I I J I I M J t J I 1 I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent- Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je LAATSTE WEEK OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem Het woord is aan Reconstructie van moord op president Kennedy pagina 3 In de krant van heden: W eerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 12 Radio en T.V7 Kunst Feuilleton Economisch nieuwsH Beurs Scheepsberichten H Sport 12, 13, 14, 15 Topsy Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Minder warm zal hebben en zelfs tot een al dan niet tijdelijke daling van die inkomsten zaï kunnen leiden. In het geding is hierbij df belangrijkste inkomstenbrom van het dagbladbedrijf, dat tweederde gedeelte van zijn inkomsten verwerft uit advertenties en dat voor het opvangen van de kosten stijgingen in de eerste plaats afhankelijk is van de stijging van die inkomsten. De overheid, die volgens de N.D.P. een conditionerende taak heeft, dient de pers in de gelegenheid te stellen zien in vrij heid volledig te ontplooien. Tot die taak behoort, dat de overheid de door haar op geworpen belemmeringen (omzetbelas ting en invoerrechten) op krantenpapier en machinerieën voor de dagbladexploita tie uit de weg ruimt. Deze belemmeringen zijn niet in het algemeen onmisbaar en worden trouwens radio en televisie niet in de weg gelegd. Tot die taak behoort, naar de mening van de N.D.P., ook, dat de overheid bij maatregelen die schade aan de dagbladen doen, ervoor zorgt, dat die schade zo klein mogelijk blijft. Daarbij denkt de N D.P. aan maatregelen op andere terrei nen, maar die voor de dagbladen van gro te betekenis zullen zijn, wat met name het geval zal zijn als de reclametelevisie in ons land wordt ingevoerd, aldus het jaar verslag van de Nederlandse Dagbladpers. LONDEN, (AFP). - De Chinese volksrepubliek heeft een leger van 100.000 man samengetrokken in Nan- ning, een strategisch centrum in Zuid- China. Vandaar loopt een spoorweg naar Hanoi, de hoofdstad van com munistisch Noord-Vietnam. Onder de troepen bevinden zich parachutisten en commando's. Dat bericht heeft de correspondent van de conservatieve Londense „Sun day Times" uit Honkong aan zijn blad gezonden. NANA (Okinawa) (AP) Op Okinawa, de grootste Amerikaanse militaire basis in het Verre Oosten, heerst een koorts achtige bedrijvigheid. Dag en nacht stij gen er troepentransportvliegtuigen op. 'De eskaders jagers op het eiland hebben op dracht de hoogste graad van paraatheid in acht te nemen. Er doen geruchten de ron den dat de 173ste luchtlandingsbrigade binnenkort zal moeten vertrekken. Bij de Philippijnen verzamelden zich meer dan 75 oorlogsbodems van de leden- landen van de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie. Zij zijn op manoeuvre. Er wordt onder andere aan deelgenomen door Amerikaanse mariniers en parachu tisten, Australische troepen en Britse ma riniers uit Singapore. PAKSANE (AP) Een toenemende «troom Laotianen vlucht voor de opruk kende communistische troepen in de rich ting van Thailand. Aan de grens tussen Laos en Thailand, aan de oever van de Mekongrivier komen steeds meer vluchte- lingen aan.. Vele duizenden zouden zich reeds hebben verzameld op plaatsen waar de rivier één kilometer breed is. Er zijn reeds enige honderden vluchtelingen de stroom overgestoken. VIENTIANE (Reuter) De strijd krachten van de Pathet Lao zouden steeds verder oprukken. Zij hebben zondag de stad Moeong Kheoeng, ongeveer 25 kilo meter ten noordoosten van de „Vlakte der Kruiken" veroverd. Prins Soevanna Phoema heeft de Ver enigde Staten gevraagd om meer jacht bommenwerpers die met raketten kunnen worden uitgerust. De bevelhebber van de neutralistische strijdkrachten, generaal Kong Le, heeft toegegeven dat zijn troepen in een hache lijke positie verkeren. Hij meent echter de strijd te kunnen voortzetten. Hij over weegt een beroep te doen op hulp van het buitenland. De premier van Laos, Soevanna Phoe ma, heeft gezegd te zullen instemmen met een nieuwe internationale conferentie. Hij eist echter dat eerst het vuren wordt gestaakt. Tevens wil hij dat de Pathet Lao het gebied dat zij de afgelopen weken heeft veroverd opgeeft. MOSKOU (AFP) De Russische re gering is voorstandster van een nieuwe conferentie over Laos. Zij wil die in Genè- ve houden. De landen die het Geneefse akkoord van 1962 hebben ondertekend zou den eraan moeten deelnemen. TOKIO (AP) Communistisch China heeft het Amerikaanse voorstel, gedaan in de Veiligheidsraad, om V.N.-patrouilles de grens tussen Zuid-Vietnam en Cambodja laten bewaken afgewezen. Peking wil niet dat de Verenigde Naties bij het con flict in Indo-China worden betrokken. De premier van Cambodja, prins Noro dom Sihanouk, heeft gezegd misschien andere maatregelen te moeten nemen dan een internationale conferentie om de onaf hankelijkheid van zijn land veilig te stel len. Terwijl Delialisci van Albanië de bal uit het doel haalde in de voetbal wedstrijd tegen het Nederlands elftal in Rotterdam (een 20-zege voor Nederland) nam Jimmy Clark de lei ding in de Grand Prix van Zand voort. De wereldkampioen werd ook winnaar. 30.000 mensen waren er in Rotterdam, 70.000 in Zandvoort. Er waren ook veel kijkers bij de Varsity en andere sportevenementen, waar over men op de sportpagina's meer kan lezen. Advertentie Een vader draagt het stoffelijk over schot van zijn zoon van het stadion in Lima, de hoofdstad van de Zuid- amerikaanse staat Peru, waar giste ren een voetbalwedstrijd ontaardde in een vechtpartij met de politie. De jongen was een van de tientallen slachtoffers van de paniek. (Telefoto) WASHINGTON (AFP) Senator Gold water, een van de republikeinse mededin gers naar de kandidatuur voor de Ameri kaanse presidentszetel, heeft zondag in een televisiegesprek gepleit voor het ge bruik van lichte kernbommen boven de oerwouden in Zuid-Vietnam om de verbin dingslinies van de Viet Cong-opstandelin- gen bloot te leggen. Voorts sprak de senator zich uit voor het bombarderen van bruggen, verkeers- en spoorwegen, -die worden gebruikt voor het ravitailleren van de opstandelingen vanuit Noord-Vietnam en communistisch China. Volgens Goldwater gaat de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam mank aan besluit vaardigheid. Een defensieve oorlog, zo als de V.S. daar voeren, zal nooit worden gewonnen, omdat een defensieve oorlog nu eenmaal nooit wordt gewonnen. Voorts opperde de senator de mogelijk heid van het bombarderen van de ver bindingslinies in China. Gebeurt dit niet, dan zal de strijd eeuwig duren. „Op de zelfde manier hebben wij de oorlog in Duitsland gewonnen," aldus senator Gold water. Zondagavond klokslag twaalf uur voer de KW 121 „Brittenburg" met nieuwe haring de haven van IJmuiden binnen. Schipper Dub- belaar en de zijnen hadden 54 maat jes haring aan boord. LIMA (Reuter, AP) Een afgekeurd doelpunt in 'n voetbalwedstrijd, is de oor zaak geworden van woeste strijdtonelen in het stadion van Lima, Peru. Volgens de laatste niet officiële berichten zijn onge veer 300 mensen om het leven gekomen en ongeveer 500 mensen gewond. Het merendeel van de slachtoffers zou uit vrouwen en kinderen bestaan. Zij wer den onder de voet gelopen in het enorme gedrang bij de uitgangen van het stadion, toen de politie na ernstige onlus ten op en om het voetbalveld met harde hand ingreep. In een wedstrijd tussen de amateurploe- gen van Peru en Argentinië voor deelna me aan het Olympisch voetbaltoernooi, zag de scheidsrechter uit Uruguay zich enkele minuten voor het einde genoodzaakt de wedstrijd te staken toen de ongeveer 50.000 toeschouwers een regen van zit-kussentjes en flessen op het veld lieten neerdalen en een groot aantal heethoofden het veld op stormden. Dit alles omdat een doelpunt van Peru was afgekeurd. Politiemannen met honden namen on middellijk de scheidsrechter en de spelers in bescherming en wierpen traangasbom- men om de woeste menigte te versprei den. Toen dat niet hielp lieten ze de hon den los en begonnen ze waarschuwings schoten te lossen. De gevolgen waren ont zettend: de tienduizenden mensen raakten in paniek en renden blindelings naar de uitgangen. De hoofdpoorten waren echter nog gesloten en er ontstond zo'n gedrang dat velen doodgedrukt of onder de voet werden gelopen. Vrouwen en kinderen vie len van de hoge staantribunes op het ce menten plaveisel te pletter. Onbewust van het drama dat zich had afgespeeld trokken tal van woestelingen, die via andere uitgangen naar buiten wa ren gekomen, de stad in, waar ze grote vernielingen aanrichtten. Auto's werden in 'brand gestoken en tal van winkelruiten werden ingetrapt. Een spoor van vernie ling leidde tot in het centrum van de stad, waar niets vermoedende burgers met ontzetting toekeken. Intussen werden de slachtoffers en de lijken uit het stadion in vrachtwagens naar de ziekenhuizen gebracht, waar groot alarm was geslagen. Alle artsen en verpleegsters in de hoofdstad werden op geroepen. In één ziekenhuis werden veer tig lijken geteld, waaronder vijf van kin deren. Geen van de spelers nam aan de ge vechten deel. Met behulp van de politie bereikten zij ongedeerd de kleedkamers. Ook de scheidsrechter liep geen schram metje op. De president van Peru, Fernando Be- launde Terry, heeft in een boodschap aan zijn volk zijn leedwezen over het gebeur de betuigd en een zeer streng onderzoek aangekondigd. De regering heeft met het oog daarop de grondwet voor dertig da gen buiten werking gesteld Dodelijk ongeval in Hillegom In de Talmastraat in Hillegom is zater dag door een achteruit rijdende bestelwa gen de anderhalfjarige Fransje van Heus- den overreden. De bestuurder van de auto zag het knaapje zwaar gewond vóór hem op het wegdek liggen. De vader heeft zijn zoontje naar het Diaconessehuis in Haarlem overgebracht, maar het bleek bij aankomst te zijn over- den. Het kind is waarschijnlijk, zonder acht te slaan op het verkeer, de rijbaan opgelopen. Zondagavond half elf is als eerste aan voerder van Hollandse nieuwe haring in het seizoen 1964 te IJmuiden aangekomen de IJM 82 Rotterdam, die vijftig kantjes van deze delicatesse aan boord had. Omstreeks middernacht volgde de KW 121 Brittenburg en in de loop van de verdere nacht kwamen de KW 44 Rijn mond 3 en KW 15 Rijnmond 1 met res pectievelijk 40 en 28 kantjes- Vanmorgen om zes uur arriveerde de VL 142 Voor waarts met 70 kantjes. Omstreeks elf uur vanmorgen liep de VL 84 Jan Senior IJmuiden binnen (62 kantjes). Vanmiddag om vijf uur wordt de VL 131 Petronella met 93 kantjes in IJmuiden verwacht. De haring van de IJM 82 Rotterdam is vanochtend per auto naar Schevenin- gen afgevoerd, waar ze zal worden ge veild. De haring van de KW 121, KW 44 en KW 15 ging, eveneens per vracht wagen, naar Katwijk en de Hollandse nieuwe van de VL 142 is naar de Vlaar- dingse afslag gegaan. In Schevennigen kwam de eerste haring zaterdagmiddag om twee uur aan met de SCH 46 „Frank Deze haring kon pas vanmorgen worden geveild. In Scheveningen zijn vanmorgen 230 kantjes aan de afslag gekomen. De prijzen lagen tussen de driehonderd en vijfhonderd gulden per kantje (1000 tot 1100 haringen). De haring van de vleet- loggers bracht het meeste op, omdat deze veelal van betere kwaliteit was. Over het geheel is de kwaliteit redelijk, maar de haring is vrij klein van stuk. Tachtig cent per stuk De prijs voor de consument zal gemid deld tachtig cent per stuk bedragen. In Vlaardingen maakte men per kantje 400—467. Zowel in Scheveningen als in Vlaar dingen K»n veel haring nog niet aan de afslag komen, omdat ze nog niet vol doende was „doorgezouten". In de loop van de dag werd besloten dat ook in IJmuiden Hollandse nieuwe zou worden geveild, aangevoerd door één der schepen van de firma Vrolijk. Lin Yutang: Het leven ts een eeuwige reis. De dood is een tunnel tussen het dal der tranen en het dal des lichts. DE STAATSSECRETARIS van Onderwijs, Kunsten en etenschap- pen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft de Staatsprijs voor Letterkunde (P. C. Hooftprijs) 1963 toegekend aan de essayist prof. dr. Frits van der Meer te Lent voor zijn gehele oeuvre. De uitreiking van deze prijs zal plaats hebben in het Muiderslot op dinsdag 16 juni a.s. De jury bestond uit prof. dr. P. Minderaa, lid en voorzitter; C. J. E. Dinaux, K. Fens, W. Jos de Gruyter, prof. dr. L. J. Rogier, dr. J. W. Schulte Nordholt en dr. J. D. P. Warners, leden, en H. J. Michaël, secretaris. Prof. Frits van der Meer is vooral be faamd door zijn „Augustinus" en twee at lassen, „van de westerse beschaving" en „van de oud-christelijke beschaving". Hij is thans buitengewoon hoogleraar in de christelijke archeologie te Nijmegen. Frederik Gerben Louis van der Meer is 6 november 1904 te Bolsward geboren. Hij volgde het gymnasium in Sneek en werd, na studies aan de seminaries te Culem- borg en Rijsenburg, in 1928 tot priester ge wijd. Van 1929-1934 maakte hij diverse studiereizen. In 1934 promoveerde hij aan het Instituto di Archeologia Christiana te Rome tot doctor in de archeologie. Van 1934 tot 1938 was hij kapelaan in Hilver sum. In 1938 werd hij te Nijmegen be noemd, aanvankelijk als lector. 563e STAATSLOTERIJ 9e lijst 4de klasse 5.000 5069 2.000 18704 1.500 16181 16907 20380 f 1.000 1450 9703 15420 18095 400 3977 4023 5426 6735 19953 21967 200 1613 2161 2649 2832 2944 3049 3654 3750 3942 4460 6566 6646 7551 7644 7860 9453 9849 10338 10739 11172 11516 12484 12573 13453 14656 15025 15616 15662 15712 17461 17537 18170 18440 19066 20985 21058 „De dagbladen vertrouwen, dat zij bij de eventuele exploitatie van reclametelevi- sie in ons land vérgaand zullen worden in geschakeld. De gezonde ontplooiing en de onafhankelijkheid van de Nederlandse dag bladpers en een zo groot mogelijke ver scheidenheid in de door haar te geven voorlichting kunnen slechts worden veilig gesteld als die inschakeling zo is, dat de kranten zich daardoor tevens compensatie voor de door hen te lijden verliezen zul len kunnen verwerven." Dit staat in het jaarverslag van de Ne derlandse Dagbladpers (NDP), die consta teert, dat de dagbladen door hun ervaring cp het gebied van de exploitatie van mas samedia in staat zijn een bijdrage te le veren tot een goede ontwikkeling van het nieuwe reclamemedium en van het televi siemedium als zodanig. Het jaarverslag herinnert in dit verband ook aan de behan deling van de nota over de reclametelevi sie in de Tweede Kamer. Algemeen acht ten de Kamerleden het noodzakelijk met de positie van de dagbladen rekening te houden. De wensen, die de NDP had ken baar gemaakt, zijn door hen ondersteund. De N.D.P. toonde toen aan, dat de in voering van televisiereclame in ons land een structurele aantasting van de stijging van de advertentie-inkomsten ten gevolge Advertentie bescherm uw huid met hamol ultra Verwachting tot morgenavond: Iets lagere temperaturen met enkele plaatselijke regen- of on weersbuien, maar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1