Delegatie uit Velsen met gulle Vlaamse gastvrijheid in Lokeren ontvangen Grand-Prix-drukte veel groter dan vorig jaar Fietsers en brommers het eerste thuis UST Kankerinstituut kost enkele tientallen miljoenen guldens GASFORNUIZEN Loendersloot Taptoe door IJmuider Harmonie welluidend onderdeel van geslaagd uitwis selingsbezoek Rook, maar geen brand in schouwburg Chauffeur uit Heiloo stal koperdraad bij Hoogovens-IJmuiden Max Tailleur kreeg motorjacht cadeau «ff ill MAANDAG 25 MEI 1964 Zoals wij zaterdag reeds telefonisch uit Lokeren konden berichten, hebben zowel in deze stad als in Gent de Vlaamse gastheren van de delegatie „hoog waardigheidsbekleders" uit Velsen er met een waarlijk Bruegeliaanse allure naar gestreefd, hun bezoekers uit het noorden de beste herinneringen naar de IJ mond mee te geven aan gul betoonde gastvrijheid en oprecht-hartelijke vriendschaps betuigingen. Waarbij van tijd tot tijd de gerenommeerde Vlaamse leut evenmin mocht ontbreken. Daarnaast hebben de plaatselijke autoriteiten zich schier on vermoeid beijverd hun gasten door Lokeren en omgeving rond te leiden, om daarbij met gerechtvaardigde trots te kunnen wijzen op de door het gemeente bestuur met succes bevorderde dynamische ontwikkeling van deze streek. Aldus zijn het buitengewoon interessante excursies geworden door een vriendelijke Vlaamse stad met ruim dertigduizend inwoners, gelegen aan het riviertje de Durme en aan de spoorlijn en de snelweg, die Antwerpen en Gent met elkaar verbinden. Indrukwekkend „Stenen voor brood T aptoe VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK Ochtendspits „Kasteel Staverden" met zieken in IJmuiden Langzaam verkeer Amsterdam koopt laatste grond in Bijlmermeer HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Marktplein daarop gereserveerd voor de IJmuider Harmonie, waarvan de leden een schier feilloos uitgevoerde taptoe voor hun rekening namen. Hun verrichtingen werden met bewondering en respect door een groot publiek gadegeslagen, waarbij ook de trom petsolo van Margaret Bakker, uitgevoerd op het bordes van het stadhuis, met veel bijval werd beloond. Deze taptoe was een spectaculaire en waardige apotheose van dit succesvol verlopen uitwisselingsbezoek, dat volledig aan zijn bedoelingen heeft be antwoord. Thans is het de beurt aan het gemeentebestuur van Velsen om het te genbezoek uit Lokeren te arrangeren, waarbij het nauwelijks mogelijk zal zijn de in Vlaanderen genoten gastvrijheid te overtreffen. Al naar gelang van hun persoonlijke be langstelling werden de leden van de Vel- sehse delagatie aldus in de gelegenheid ge steld het nieuwe slachthuis in aanbouw te bezichtigen, waarvan de kosten voor het gebouw en de machine-installatie ruim vierentwintig miljoen frank bedragen. Ook zal binnenkort een nieuw ziekenhuis kun nen worden geopend, met een capaciteit van honderd bedden, waarbij de patiënten niet meer in zalen, maar in één- of twee persoonskamers zullen worden verpleegd. Een moderne en enigszins revolutionaire aanpak, waarmee ook een bedrag van ruim vijfenzestig miljoen frank zal zijn gemoeid. Voorts zijn in Lokeren twee nieu we woonwijken en drie grote flats in aan bouw, terwijl ook steeds meer industrieën zich hier komen vestigen. Vandaar dat reeds twintig ha. industrieterrein is volge bouwd en straks nog honderd ha. voor nieuwe vestigingen in orde zal worden ge maakt. Thans bevinden zich hier onder meer Amerikaanse fabrieken voor verwar mingsapparatuur en plastic speelgoed en de bekende tapijtweverij van A. van den Berghe en Co., waar per dag tweehon derd vierkante meter meest kostbare tapijten de fabriek verlaten. Deze weve rij werd bezocht door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die in gezelschap was van de gemeente-secreta ris, de heer J. Veenstra en de burgemees ter van Lokeren, de heer Robert de Noos. Zij werden hier door de directeur van de weverij, de heer A. van den Berghe per soonlijk rondgeleid. Een van de meest indrukwekkende er varingen voor de Nederlanders bestond on getwijfeld uit de stijlvolle ontvangst op het fraai hisotrische stadhuis van Gent door het gemeentebestuur van deze stad, nadat men vrijdag was teruggekeerd van een bezoek aan de enorme tunnelwerken bij Zelzate en het gigantische Sifferdok. In de met historische pracht en praal inge richte ontvangstzaal, bekend door de pa cificatie van Gent in 1576, bracht burge meester Emile Claeys zijn grote waarde ring tot uitdrukking over het initiatief van zijn zusterstad Lokeren, deze uitwisseling van gemeentebesturen te arrangeren. Hij hoopte hierbij dat de Nederlanders een gunstige indruk zouden meenemen van de oude stad Gent, die door zjjn pogingen tot expansie heeft getoond ook de eisen van de moderne tijd te verstaan. Burgemeester Bührmann moest in zijn antwoord eerlijk bekennen niet op een dergelijke joyeuze ontvangst te hebben ge rekend, zodat hij zich niet op een toe spraak heeft kunnen voorbereiden. Toch meende hij niet om stof voor een dank woord verlegen te moeten zijn, omdat spre ker immers slechts behoefde te herinne ren aan de vele banden, die Gent in het verleden met de Nederlanden hebben ver bonden. En wat de laatste jaren betreft kon de burgemeester wijzen op de vrucht bare samenwerking tussen Belgische en Nederlandse ingenieurs, die hier en in de omgeving van de IJmond diverse grote werken tot stand hebben gebracht. Deze indrukwekkende plechtigheid werd daarop besloten met orgelspel het Wil helmus en de Brabanconne nadat bur gemeester Bührmann eerst nog zijn hand tekening in het Gouden Boek van Gent had geplaatst. Vervolgens werd de gasten uit Velsen door de aannemers L. L. en N. de Meyer, die in samenwerking met de Amsterdam se Ballast Maatschappij als uitvoerders voor de tunnelwerken bij Zelzate zijn aan gewezen, een lunch aangeboden in het fraaie historische kasteel van Laarne, waarbij ir. L. L. de Meyer als tafelpre sident fungeerde. Deze herinnerde zich met een zekere trots dat zijn maatschap pij eveneens een werkzaam aandeel bij di verse verbeteringen van het Noordzeeka naal heeft mogen vervullen, zodat hij zich ook in de toekomst gaarne voor derge lijke opdrachten hield aanbevolen. Op zijn beurt wees burgemeester Bühr mann erop, dat in IJmuiden sinds 1961 bijna dagelijks twee lange treinen arrive ren met materiaal, dat uit Belgische steen groeven afkomstig is. Stenen van 300 kg. tot 1 ton, waarmee dus zo langzamerhand een bijzonder zware en hechte band tus sen Nederland en België is gevormd. Op deze manier worden in totaal bijna twee miljoen ton Belgische stenen in de IJmui- dense havenhoofden verwerkt, zodat de burgemeester rustig meende te mogen vaststellen, dat België aan Nederland „ste nen voor brood" blijft leveren. Ook wilde spreker releveren dat, wanneer straks het werken met de kraaneilanden voor IJmui den met succes zal worden bekroond en wie zou hieraan durven twijfelen Europa met IJmuiden een nieuwe ruime toegangspoort zal hebben verkregen, ge schikt voor het grootste zeeschip en voor elke lading, waar door België dan een be langrijke bijdrage aan zal zijn geleverd. Het officiële gedeelte was hiermee nog lang niet geëindigd, want hierna vermeld de het programma weer een plechtige zit ting van de gemeenteraad op het stadhuis van Lokeren. Burgemeester Robert de Noos onderstreepte hierbij de wenselijk heid en de noodzaak van dergelijke cul- turele uitwisselingen, omdat Lokeren wat betreft de bevordering van de burgerzin reeds een voorbeeld heeft genomen aan de werkwijze van de Velser Gemeenschap. En verder was hij van mening dat de Vla mingen uit de culturele betrekkingen met Nederland waarschijnlijk voldoende kracht zullen ontlenen, om de taalstrijd onver moeid te blijven voortzetten. Hierna sprak de nestor van de ge meenteraad van Lokeren, hier „ouder domsdeken" genoemd, de heer Prosper van Cotthem, die zijn oprechte hulde be tuigde aan hen die zich voor dergelijke verbroederingen beijveren en deze ook tot stand weten te brengen. De gemeenteraad van Velsen werd vertegenwoordigd door de heer N. Nuijens, als plaatsvervangend nestor, die vaststelde dat niets was na gelaten, van welke zijde ook, om het ver blijf van de delegatie in Lokeren te veraan genamen. Alles is gedaan opdat men zich hier volkomen thuis zou gevoelen, hetgeen dan ook in alle opzichten is bereikt. Burgemeester Bührmann hield daarop een verhandeling over de verschillen en overeenkomsten van het Belgische en Ne derlandse gemeenterecht, welke rede in dit gezelschap uiteraard met de grootste interesse werd beluisterd. Geen wonder dat na afloop hiervan diverse vragen op de spreker werd afgevuurd, die door de burgemeester of een der wethouders uit voerig werden beantwoord. Aan het einde van deze gedachtenwis seling, overhandigde burgemeester Bühr mann zijn Belgische collega namens het gemeentebestuur de Velsense vlag, als zichtbaar teken van het samengaan van beide gemeenten. De burgemeester hoopte dat deze vlag nog dikwijls in Lokeren zou mogen wapperen ais bewijs van het ver toeven in deze goede stad van vele Vel- senaren. Burgemeester De Noos toon.de zich bij zonder erkentelijk voor deze sympathieke geste, waarna de vlag onmiddellijk van het balkon van het stadhuis werd uitgestoken Na het aanbieden van tegengeschenken waarbij wethouder F. G. Kolkman de ge meentebegroting van Lokeren nog in het vooruitzicht werd gesteld werd de le den van de Velsense delegatie verzocht hun handtekening te plaatsen in het Gou den Boek van Lokeren, waarvoor reeds een fraai gekalligrafeerde pagina bleek te zijn ingericht. Het officiële gedeelte van dit bezoek werd daarop besloten met een diner in het luxueuze Parkhotel, even bui ten Lokeren, waarna het gezelschap weer naar de stad terugkeerde om het concert te kunnen beluisteren, dat door de inmid dels gearriveerde IJmuider Harmonie on der leiding van dirigent J. de Groot werd verzorgd op het plein bij de Sint Lauren- tiuskerk. Zoals reeds gemeld was de zaterdag daarop bestemd voor een bezoek aan diver se objecten van Lokeren, waarbij ook het fraaid bejaardencentrum „De Beukenhof" met grote belangstelling en bewondering werd bezichtigd. Dit unieke lusthof bestaat uit een vierentwintig gerieflijke woningen voor bejaarde echtparen, gelegen in een fraai plantsoen, welk park ook nog is voor zien van een klein vergadercentrum, waar de bewoners in de gelegenheid zijn zich met hun diverse lief hèbberi jen bezig te houden. Voor de rest van de middag was het Van het stadhuis in Lokeren wapper de ook de vlag van Velsen. Taptoe van de IJmuider Harmonie op de markt te Lokeren, met op de ach tergrond de Laurentiuskerk. In de nacht van zaterdag op zondag werd de Velser brandweer gealarmeerd: men had rook waargenomen, die uit de Velsense stadsschouwburg afkomstig zou zijn. De brandweer spoedde zich, uitgerust met een hogedruknevelspuit, naar Velsens kostbare bezit. Ter plaatse werd gelukkig geconstateerd, dat niets in brand stond. Mogelijk heeft iemand bij de ingang van de schouwburg een sigaar of sigaret gerookt en is deze „rookontwikkeling" aanleiding geweest voor een oplettende Velsenaar om onmiddellijk de brandweer te waarschuwen. De brandweer keerde, na onderzoek, weer naar haar basis terug. Advertentie epi****'?' vX. ETNA met thermometer nn en afdekplaat ZbU.UU DORDRECHT met glasruit 360.00 NESTOR MARTIN met ther mostaat 299.00 Pelgrim, Junker en Ruh, Küppersbusch. Alle fornuizen zijn ook geschikt voor aardgas. Wij regelen de betaling op prettige wijze. Voor vakkundige voorlichting en plaatsing Lange Nieuwstr. 433 - Centrum Galerfj IJmuiden Telefoon 4654 De rijkspolitie in Heiloo heeft zaterdag een 21-jarige chauffeur uit Heiloo aange houden, die in het bezit bleek te zijn van tien kilogram koperdraad, waarvan hij de herkomst niet aannemelijk kon maken. Nader aan de tand gevoeld bekende hij het koperdraad weggenomen te hebben bij Hoogovens in IJmuiden. Eerder had hij een dergelijke diefstal zes keer gepleegd. Het koperdraad verkocht hij aan een opkoper in Alkmaar Verkeerspolitie moest achttienduizend auto's naar en van Zandvoort leiden (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag 17.40 uur. De zwart-wit geblokte vlag van de Grand Prix in Zand voort is gevallen. De race is afgelopen. Een nieuwe race gaat van start, die van de bezoekers tegen het horloge en het andere verkeer. Ongeveer 18.000 auto's, die in de loop van de ochtend en de vroege middag in Zandvoort zijn samengestroomd moeten via de twee vrij enge afvoerwegen, Zandvoortselaan en Zeeweg, worden afgevoerd. Een vliegtuig van de rijkspolitie houdt de zaak in het oog. Op de watertoren in Zandvoort houdt commissaris I. B. Brauckman van de Haarlemse politie de touwtjes in handen. De verkeersagenten staan op hun post. „Laat het verkeer maar komen." En het verkeer komt. De auto's, die in Zandvoort op de meest vreemde wijze nog een parkeerplaatsje hebben gevonden wringen zich los en storten zich in de rich ting van de Zeeweg of van de Zandvoort selaan. Binnen enkele minuten heeft zich een lange file gevormd, die slechts nu en dan in beweging komt. Langzaam aan gaat Advertentie DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 het beter, vooral de kant van de Zeeweg, maar toch duurt het vrij lang voordat er in Zandvoort wat ruimte komt. Op de centrale post in Zandvoort kan men via de verbinding die men met tal van politieposten heeft de kop van de stroom auto's volgen. Omstreeks kwart over zeven arriveren de eersten in de om geving van de rotonde Ouderijn, want daar ontstaat een kleine opstopping, die echter spoedig weer is opgeheven. Omstreeks negen uur waren nagenoeg alle auto's uit Zandvoort weg. Aanvanke lijk reed men bijna een uur tot Haarlem De laatste konden tenminste via de Zeeweg vanuit de badplaats gemakke lijk binnen twintig minuten in Haarlem zijn. De verkeersleiders waren tevreden. Het vliegtuig keerde terug naar zijn ba sis en de centrale post in de Zandvoortse toren werd gesloten. ten van de Schipholweg ter hoogte van de Wagenweg aangesloten in de richting Heemstede. Ook het omgekeerde is enke le malen gebeurd. Via de Zandvoortselaan werd het verkeer dat door Heemstede kwam afgevoerd. Omstreeks twaalf uur zat het verkeer op de Zeeweg behoorlijk in de knoei. De oor zaak van de vertraging lag in het feit dat in Zandvoort de parkeerplaatsen vol be gonnen te raken. De automobilisten had den langer tijd nodig om hun wagens kwijt te kunnen en daardoor stagneerde tot in Haarlem en Heemstede de toevoer. Omstreeks half twee was er in Zanr- voort geen normale parkeerplaats meer te vinden. De automobilisten werden toen langs het circuit heengestuurd naar een groot duinterrein ten zuid-oosten van het circuit. Tal van bestuurders vreesden toen blijkbaar hun wagen te ver weg te moe ten zetten en benutten elk plaatsje dat ze In de ochtenduren begon de drukte al behoorlijk vroeg. Nog voor negen uur wa ren talrijke badgasten op weg naar het strand. Tegen tienen voegden zich hierbij vele auto-enthousiasten, die iets vroeger van huis waren gegaan om vrouw en kin deren op het strand te kunnen afzetten. Omstreeks half elf deden zich de eerste opstoppingen voor. Vooral de Westelijke Randweg was op dat moment erg druk. Lange wachttijden deden zich toen nog nergens voor. Het verkeer van de Schipholweg werd via de Randweg naar de Zeeweg gestuurd en vloeide daar samen met de stroom van de Delftlaan en van de Amsterdamse vaart. Indien de Randweg volstond en bij de kruising Zandvoortselaan-Herenweg vol doende ruimte was werden de automobilis Aan de loswal bij de Steigerweg in IJmuiden meerde zaterdagmiddag het m.s „Kasteel Staverden", welk schip 66 chro nisch zieken uit Doorn aan boord had De ontvangst in IJmuiden sloeg, naar het oordeel der opvarenden, alle voor gaande ontvangsten. Het hoogtepunt werd gevormd door de muzikale bijdrage van de drumband Voorwaarts, het optreden van de accordeonisten van IJmuidens Roem en de zanguitvoering van het zang koor der baptistengemeente IJmond. Het bedrijfsleven in de IJmond heeft veel bijgedragen om het verblijf in IJmuiden zo aangenaam mogelijk te maken voor de zieken. Zondagmorgen omstreeks negen uur vertrok het schip naar Kampen. zagen. Hierdoor ontstond een grote chaos. Op de boulevard stonden de auto's vier rijen dik geparkeerd. Een chauffeur had zelfs de brutaliteit gehad zijn wagen gewoon midden op de rijbaan achter te la ten. De verstandigste mensen bleken de wielrijders en brommers te zijn, althans wat betreft de manier van vervoer. De eerste fietsende bezoekers van de Grand Prix waren omstreeks half zeven al in Haarlem terug. Overigens veroorzaakte dit „langzame" verkeer ook heel wat last. Met name bleek dit het geval te zijn op de Zandvoortselaan bij de aftakking naar Vogelenzang. Daar verhinderde het recht- doorgaande wielrijdersverkeer een vlotte doorstroming van het autoverkeer in de richting Heemstede. Met de nieuwbouw van het Nederlands kankerinstituut in Amsterdam zullen enke le tientallen miljoenen guldens gemoeid zijn. Een concreet bedrag is nog niet te noemen, aangezien de bouw in het aller gunstigste geval pas in 1972 voltooid zal zijn. Dit hebben ir. R. Dufour, voorzitter van de bouwcommissie van het N.K.I., en de heer C. R. Post, directeur-geneesheer van dit instituut, in Utrecht meegedeeld op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Heintje Davids heeft op de werf van „De Schelde" te Vlissingen de doopplechtigheid verricht van een motorjacht, dat deze scheepsbouwmaatschappij als verjaardags cadeau aan Max Tailleur schenkt uit er kentelijkheid voor diens werk ten bate van reuma-patienten. Het jacht heeft de naam' „Ko-che're". Ma« Tailleur wordt volgende maand 55 jaar en een der directeuren van „De Schelde" had hem onlangs gevraagd wat hij voor zijn verjaardag wilde hebben. ,.Een bootje om te vissen" had Max ge zegd. Dat „bootje" krijgt hij nu: 6.35 meter lang, 2.45 meter breed, met een 30 pk benzinemotor en een waarde van 25.000,-. Vandaag is de „Ko-che're" op een grote oplegger van Vlissingen naar het Rem- brandtsplein in Amsterdam gereden, waar het motorjacht officieel aan de Amster damse moppentapper is overgedragen. Na de overdracht werd het op de op legger naar de Vinkeveense plassen ge bracht. Het nieuwe Antoni van Leeuwenhoekhuls zal een kliniek en een researchlaborato- rium omvatten en plaats bieden aan 144 patiënten, een aantal, dat zonodig tot hon derdtachtig kan worden uitgebreid. De ge bouwen zullen verrijzen in Amsterdam- Slotervaart, naast het centraal laborato rium voor de bloedtransfusiedienst en grenzende aan het nog te bouwen nieuwe gemeenteziekenhuis van Amsterdam. I>e piannen, waarvan de schetsen inmiddels gereed zijn gekomen, zijn ontworpen door het architectenbureau Duintjer, Istha en Starreveld. Na de voorbereidende fase en de tijd, die verstrijkt voor alle goedkeurin gen binnen zijn, vergt de bouw zelf nog vier jaar. In het nieuwe complex zal een hoog rond gebouw verrijzen, dat het verblijf wordt van zestigduizend proefdieren. In het gro te dienstengebouw worden onder meer de polikliniek, de operatiekamers, een eet- en een gehoorzaal, de bibliotheek, de werk plaats, de instrumentmakerij en de afde ling radiotherapie ondergebracht. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld de laatste „par ticuliere" grond in de Bijlmermeer te ko pen. Het gaat om vier boerderijen, waar van de eigenaars bereid zijn hun grond t» verkopen voor 2.per vierkante me ter. In totaal is voor de aankoop van de vier boerderijen 1.6 miljoen gulden nodig. Als de gemeenteraad met de voordracht akkoord gaat, is de gehele Bijlmermeer (ruim 450 ha) in bezit van de overheid. Weesperkarspel bezit dan tweederde en Amsterdam eenderde van het grondge bied, dat nog steeds geen definitieve be- stemming heeft. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5