STILLEVENS VAN ENSOR TOT HEDEN Het weekeinde Zilveren jubileum gevierd van de Haarlemse Volksmuziekschool Koor uit Osnabrück te gast bij het Haarlems Spoorwegmannenkoor INTERNATIONALE REAL MADRID Bruizanger gaat op vissersboot eigen programma's zenden MAANDAG 25 MEI 1964 7 Bob Buys P. Zwaanswijk Pianist Alex de Vries t Restauratie Toonkerk op Zeedijk vergt drie jaar NEGEN MUZEN nabeschouwingen 'N ARISTONA 'EN EN JIETEN VAN.. EUROPA-CUP FINALE rechtstreekse reportage van woensdagavond 27 mei van 19.30 tot 21.15 uur De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma ,LordSutch, ex-loodgieter IN DE KUNSTHANDEL M. L. de Boer is tot 27 juni een expositie te zien van „Stillevens van Ensor tot Heden". De oudste vertegenwoordigde is overigens de Franse schilder T. Ribot (1823—1891) wiens krachtige, eenvoudige stilleven wel aansluit bij sterk werk van Suze Robertson (1856—1922) en Kees Verwey. Wat betreft sfeer kan Verwey's overwegend grijs en blauwe doek ons een oudere tijd, die van Robertson en ook Ribot, doen herinneren, maar het steunt op schilder kunstige waarden, die wij tegenwoordig door de ontwikkeling in de schilderkunst duidelijker zijn gaan zien en kan zo even zeer als modem gevoeld worden als abstracte schilderijen. Het vertelt ons bovendien nog van een bepaalde sfeer en van voorwerpen, die ieder afzonderlijk of tezamen in een bepaald verband veelzeggend kunnen zijn. ZOALS IN EEN PORTRET het model en de verhouding van de kunstenaar daartoe van belang kunnen zijn, kunnen de voorwerpen in een stilleven een be lang hebben. Maar ook'kunnen de voor werpen slechts aanleiding zijn tot een welgedaan schilderij, waarin de kunste naar zich uit met puur schilderkunstige middelen gelijk een componist dat doet met zijn puur muzikale middelen. Het stilleven kan zeer dicht bij de abstracte kunst komen. De voorwerpen bieden echter mogelijkheden tot variaties, waar op de geest alleen niet altijd komt, wan neer geschilderd wordt zonder een blik ken op de natuur. FLORÏS VERSTER (1861-1927), hier ver tegenwoordigd met een stilleven met azalea, vond in dit onderwerp vooral aan leiding tot een in de eerste plaats fraai schilderij, maar maakte ook stillevens om wat Redeker in zijn inleiding tot de ge- illustreerde catalogus noemt „de taal der stille dingen". De Belg Walter Vaes (1882- 1958) komt ons voor als een groot min naar van gastronomische genoegens. Wat hij aan etenswaren schilderde ziet er zeer smakelijk uit! Maar toch waren zijn heer lijkheden ook weer voorwaarden voor van kleur bloeiende schilderijen, zoals bloem stukken dat voor andere schilders kon den zijn. Bloemen waren de Haagse schil der Kees Andrea een voorwaarde tot een naar het monumentale neigend doek, waarin zijn kwaliteiten als ontwerper van wandtapijten wel kenbaar zijn. Bloemen waren Kees van Dongen de aanleiding tot een der beste schilderijen hier. In het bloemstuk van de Franse schilder Le Fau- connier (1881-1946) is sprake van enige zin tot vergeestelijking, die men mist in Van Dongens schilderij, zij dat zeker niet op hinderlijke wijze. Bloemen te schilde ren betekende voor H. Kamerlingh Onnes een getuigen omtrent ook de omgeving, waarin zijn boeketten geplaatst werden. Voor Germ de Jong waren bloemen aan leiding tot schone arabesken. En met Th. Heynes' bloemen komen we weer in de sfeer van een Verwey. HET STILLEVEN kan het karakter krij gen van een interieur. Mochten we rond Kamerlingh Onnes' bloemstukken al meer voelen van wat er omheen is, met het stilleven van Albert Muis zijn we thuis in zijn eenvoudig zuidelijk huis, met dat van Johan Buning (1893-1963) op zijn van enige malancholie vervulde zolder, waar hij zijn nostalgie naar een verleden be leefde. Merkwaardigerwijs werd in het laatste werk de ruimte juist opgeroepen door een afsnijden van de voorwerpen door de lijst, waarachter de ruimte nu dwingender voelbaar wordt. Van H. E. A. le Sidaner (1862-1939) is er een interieur, dat mede leeft door het ook zichtbare exterieur. En tegenover Muis' zuidelijk huis kunnen we stellen het noordelijke van W. Steyn, te proeven in een klein schil derij. JAN PEETERS' ATELIER is te verge lijken enigszins met dat van Verwey. Wel ke kant men ook uitkijkt, overal is een stilleven uit te halen. Peeters heeft ech ter behoefte aan meer dan Verwey om tot iets te komen. Hem kan gelden de taal der stille dingen, hij kan aanleiding vinden ook in zijn bewondering voor an- derer kunst, waarvan zovele reproducties in zijn interieur getuigen. Zijn toch zeer persoonlijke stillevens werden door be paalde symboliserende voorwerpen vaak tot een eerbetoon aan schilders als Dufy en Tytgat (1879-1957), welke laatste fi guur hier natuurlijk ook vertegenwoordigd werd. Hoewel strevend naar een zich puur schilderkunstig uitdrukken zou Pee ters kunnen zeggen dat hij maar weinig begint zonder ook een aanleiding gevend verhaal. Iets in die geest was wel aan wezig in werk van Jan van Heel, die on der meer voorkeuren kon vertonen voor fin-de-siècle voorwerpen, de sfeer van ou derwetse poffertjeskramen, het melancho lieke deel van Parijs of vogels in ouder wetse kooien. Een meer puur picturaal beleven is echtjer steeds sterker in hem geworden en licht anekdotische motieven verdwenen uit zijn werk. En zo zien we een neigen naar abstracte kunst, zoals dat ook te constateren valt aan werk van de Franse schilder Jack Chambrin, zijn landgenoten G. Dayez en H. Hayden. SYMBOLISEREND WAS veelal Ch. Roe- lofsz (1897-1962) en op andere wijze ook James Ensor (1860-1949) bij wie het om meer ging dan om „de taal der stille din gen" en om alleen schilderkunstige kwali teiten. Echte schildersdrift spreekt uit het werk van Jan Sluijters (1881-1958), de Vlaam Rik Slabbinck, Willem de Zwart (1862-1942) en D. Zwier. Hetzelfde kan ge zegd worden bij de grote pastel van Coba Ritsema (1876-1961). Van de Belgische expressionist Frits v. d. Berghe (1883-1939) is hier een vroeg werk van voor zijn duidelijker uitgespro ken expressionistische tijd. Zijn landge noot Gustave de Smet (1877-1943) is met een eenvoudig puur stilleven vertegenwoor digd. Andere buitenlanders, van wie we wat ontmoeten zijn V. Khmeluk, J. E. La- boureur (1877-1943) en Anders Osterlind (1887-1962). Belangrijk is natuurlijk ook de aanwezigheid van werk van Leo Ge stel (1881-1941), Jacoba van Heemskerk (geboren 1876), Herman Kruyder (1881- 1935), Jeroen Voskuyl (1914-1959) Jan Wie- Het stilleven komt al betrekkelijk vroeg voor in onze Westerse kunst. Voor enige gegevens kan ik verwijzen naar een kort geleden verschenen Elsevierpocket over kunst en cultuur: „Antieke Mozaïeken" van de hand van Dr. Theo Bogaerts. Het stilleven had in de oudheid veelal een sym bolische betekenis. Het behoorde bij uitvoeriger decoraties. Merkwaardig echter is een mozaïek uit bet Lateraans Museum te Rome. Het stelt voor een vloer, zoals die er uit kon zien na een rijkvoorziene maaltijd, tijdens welke af gekloven botjes, graten en schillen door de disgenoten op de grond werden gesmeten. De auteur van dit werk zou Sosus van Pergamum kunnen zijn, een demonstratie van het feit dat elk onderwerp artistiek kan worden behandeld. Pastel „Het ontbijt" van Coba Ritsema. gers (1893-1961) en J. A. Zandleven (1868- 1923). H. Berserik, Gardenier, Groenestein, J. Bieruma Oosting, Ru van Rossum, J. Ste kelenburg, Ch. Toorop (1890-1957) en Bram van Velde werden even terecht betrok- EXPOSITIE IN BLOEMENDAAL Van zondag 7 tot en met zondag 28 juni zal er in huize „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Overveen een tentoonstelling gehouden worden van werken van mr. J. Moolhuizen, kunst schilder te Amsterdam. De in Amsterdam woonachtige letterkundige dr. Victor E. van Vriesland zal deze expositie zaterdag middag 6 juni om drie uur openen. ken bij deze expositie, met welker samen stelling de voorkeuren van deze kunsthan del natuurlijk te maken hadden. Een stre ven naar grote volledigheid wat betreft verschillende tendensen was door gebrek aan plaatsruimte bovendien onmogelijk ge weest. HET MANNENKOOR van de Kar- mann-automobielfabrieken uit Osna- orück was zaterdag de gast van het spoorwegmannenkoor Haarlem" in het gecombineerde concert, dat beide koren s avonds in de Tuinzaal van bet Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem rebben gegeven. HET „WERKSCHOR KARMANN" begon het concert met de vertolking van .Glockenlied" van Erwin Lendval en „Ge bet der Völker" van Karl Seepe, compo sities, die de dirigent Willi Blaszat inspi reerden tot een muzikale dwingende lei ding, welke zijn koor tot een loffelijke prestatie bracnt. De expansieve klank kracht der stemmen leek voor de uitvoe ringsruimte haast te groot, maar het re sultaat was een grote geladenheid van de voordracht; die voor het „Glockenlied" met zijn ostinate ritmische figuren zelfs beklemmend kon worden. Spanning was er eveneens in het bal- lade-achtige, slavisch klinkende „Junges Madchen sass am Meer", waarvoor de di rigent een romantische, gevoelige koor klank verkreeg. Er was enige intonatie onzekerheid bij de inzet van ,.Auf dem Hügel, da steht eine Birke", maar het verdere verloop stemde wederom tot vol doening. IN ééN WOORD voortreffelijk werd na de pauze de uitvoering van het beginkoor van de opera „Emani" van Verdi. De di rigent speelde zelf markant en meeslepend de klavierpartij en het koor ontkwam niet aan zijn stuwende, inspirerende directie, die een getuigenis werd voor zijn be kwaam vakmanschap. Men heeft daarna nog kunnen genieten van het levendig ver tolkte „Jagerskoor" uit Webers „Der Frei- schütz" en van het met solide klank ge zongen Voermanslied. Een der koorleden, Filippo Alloisi, haast zeker een Italiaan, bracht de toehoorders tot geestdrift met de vertolking van „Una Furtiva Lacrima" uit Donizetti's „l'Elisir d'amore" en van „Che gelida manina" uit „La Bohème" van Puccini. Zijn klankrijke tenorstem klonk vaak bijzonder wellui dend en zijn voordracht was pakkend, on miskenbaar „zuidelijk". Aan een toegift („Granada") ontkwam de zanger niet. HET Spoorwegmannenkoor bracht onder leiding van Johan van 't Vlie „lm Abend rot" van Schubert en „O Isis und Osiris' van Mozart wat al te bezonken ten ge hore. Nog bezonkener werd „Ich bete an in een hybridische bewerking voor koor en hobo van de dirigent. Veel beter klonken twee werkjes van Janaatsjek, maar zijn hoogste troeven heeft het koor kunnen uit spelen met het waarlijk pittig gezongen Matrozenkoor uit „De vliegende Hollan der" van Wagner en het martiaal vertolk te Soldatenkoor uit „Faust". Voorwaar een verrassende bekroning van het optreden der spoorwegmannen! Het concert werd besloten met de gezamenlijke kooruitvoe ring van „Am Adriatischen Meer" van Gotovac, onder leiding van Johan van 't Vlie. Vermelding verdient nog de vaardige vertolking van een hobo-concert van Co- relli door de hoboïst Arie Butter, die zijn lyrisch instrument fraai liet klinken. Johan van 't Vlie begeleidde de solist doorgaans met zorg. BRUSSEL De in Amsterdam geboren Belgische pianist Alex de Vries is op 45- jarige leeftijd te Antwerpen overleden. Hij kwam reeds op jeugdige leeftijd naar Ant werpen en heeft daar gestudeerd aan het Conservatorium. Later is hij er Ieraar ge worden. Hij heeft aan grote internationale wed strijden deelgenomen, zo is hij onder an dere laureaat geweest van de Brailowsky- prijs en van de virtuositeitsprijs van de Belgische regering. Hij heeft concertrei zen door bijna alle Europese landen ge maakt, ook door de Sovjet-Unie. Alex de Vries heeft ook verscheidene werken gepu bliceerd, zowel op musicologisch als op fi losofisch gebied. Bekend is zijn „Inleiding tot de Algemene en Muzikale Geheugen- leer". Naar verluidt zou de pianist een eind aan zijn leven hebben gemaakt omdat een van zijn leerlingen betrekkelijk laag is gekwalificeerd in het Koningin Elisabeth pianoconcours, te Brussel. De restauratie van de Oude Zijds Kapel als Toonkerk van de Stichting Kunstkon- takt zal ongeveer drie jaar duren. Het ge bouw is nu definitief gesloten. Vlak voor de première het Theater a Capella van Ramses Shaffy werd de kerk op last van Bouwtoezicht gesloten wegens ernstige bouwvalligheid. Bij een nader onderzoek is komen vast te staan dat het gehele dak moet worden vervangen. De Stichting Kunstkontakt heeft de moed echter nog niet opgegeven. Met een versnelde inschrijving op de uit gegeven obligatielening en steun van het bedrijfsleven, hoopt men het restauratie- geld bij elkaar te krijgen, zodat de Toon kerk over drie jaar weer open kan gaan. JOEKIE VAN DER VALK Joekie van der Valk, de cabaretière en televisie-artieste, zal niet meer in Neder land optreden. Zij treedt maandag 8 juni in Amsterdam in het huwelijk en vertrekt de volgende dag met het ss. „Statendam" naar New York, waar haar echtgenoot werkzaam is. Nieuwe Nederlandse speelfilm. Naar de directeur van N.V. City Film mededeelt heeft deze maatschappij het voorlopige plan een nieuwe Nederlandse speelfilm uit te brengen van „Plantage Tama rinde". Het ligt in de bedoeling dat de 75-jarige toneelspeler Albert van Dal- sum de hoofdrol in deze film gaat spelen Hans Keuls heeft zijn oorspronkelijk voor toneel geschreven stuk tot scenario omgewerkt. De produktie zal in handen worden gelegd van Hans Keuls en de regie in die van de Nieuw-Zeelandse regisseur Michael Forlong. OUDE TOUR- EN RONDERENNERS velden zaterdagavond in de VARA-rubriek „Achter het Nieuws" bepaald geen gunstig oordeel over ploegleider Kees Pellenaars, die in dezelfde kwaliteit weer een rol gaat spelen in de wielersport. En ook viel in deze reportage weer eens het woord „do ping", uit de mond zowaar van een ande re ploegleider en oud-renner, Sjefke Jans sen. De redactie van dit magazine zorgde voor een grappig onderwerp over een Amsterdamse kapper, die de „banker's look", herenpruikjes en borstharen, levert. Wij zouden Rudi Carrell tekort doen, als wij niet de mening vastlegden, die enige kijkers van het betere genre ons gaven over de film „Happy End", die in Mon- treux met de Gouden Roos bekroond werd. Zonder last te hebben van chauvi nisme, vroegen zij zich af, waarom de kostelijke Carrell-show door de jury van het t.v.-festival minder goed werd beoor deeld als genoemde filmfantasie. En wij delen graag hun mening, want hoezeer ook verzadigd van vondsten en dolle in vallen, dit produkt van Jean-Louis Roy was veel meer epatant dan amusant; het had het meeste weg van een werkstuk van studenten van een filmacademie, die de geschiedenis, de techniek en de „gla mour" van hun leerstof als bron van in spiratie en humor benutten en terwille van het succes daar populaire zang en muziek aan toevoegen. Doordat de jonge IN DE GEMEENTELIJKE concertzaal is zaterdagmiddag onder grote belangstelling het vijfentwintigjarig bestaan van de Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken muzikaal gevierd. Acht klassen van leerlingen, met wie verleden jaar september een eerste muzikale vorming begonnen werd, hadden een plaats gevonden op een speciaal voor deze gelegenheid op het podium gebouwde tribune. In de zaal zaten nog meer leerlingen en verder talrijke ouders, genodigden en andere belangstellenden, allen als verenigd op een muzikaal familiefeest. In een ongedwongen sfeer kon zo de uit gebreide openbare les gegeven worden, waarmede het zilveren jubileum zou worden gevierd. Het ging hierbij niet in de eerste plaats om afgeronde muzikale prestaties, wel om het geven van indrukken van de gang van zaken tijdens de lessen en hoe er individueel en collectief door de leerlingen op de oefeningen werd gereageerd. DE DIRECTEUR van de school, de heer C. S. Proper plaatste de geestdriftige schare van jongens en meisjes voor aller lei ritmische problemen. Toontrefoefenin- gen werden aangewend als toetssteen voor de betrouwbaarheid van het muzikale ge hoor. Geheimzinnig was het in gedachten horen van tonen en van wijsjes, waarvan af en toe een stukje tevoorschijn kwam! Voor de zoveelste keer moest vader Jacob gewekt worden met de veelstemmige me dedeling, dat alle klokken al aan het lui den waren. En zo zouden er nog meer interessante bijzonderheden over deze de monstratie, waarbij later op de middag nog allerlei instrumenten bespeeld zouden worden, te vertellen zijn. De voorzitter van het schoolbestuur, mr. Advertentie VOOR MENSEN DIE HEI GOED BEKIJKEN A. Beets sprak een welkomstwoord, waar' in hij onder andere de grondlegger van het volksmuziekschoolonderwij s in Neder land Willem Gehrels begroette. Met grote erkentelijkheid sprak de heer Beets over het belangrijke werk, dat de oprichtster van de school mevrouw C. Kat-Beijlevelt had verricht, aanvankelijk geheel alleen Later kreeg mevrouw Kat steun van me juffrouw J. Dito en van de heer Gé Mi- chels, welke leerkrachten nog steeds aan de school verbonden zijn. De voorzitter noemde eveneens met bijzondere waarde ring de leiding van de tegenwoordige direc teur, de heer Proper en de onmisbare steun, die de gchool ondervindt van de be kwame penningmeesteres, mverouw L. Scheurleer, die veel van haar vrije tijd aan haar' verantwoordelijke taak besteedt Hij sprak een bijzonder woord van wel kom tot de burgemeester van Bennebroek, de heer D. H. van der Hoop van Sloch- teren, met wiens gemeente de muziek school nieuwe banden hoopt aan te knopen. OP DEZE MIDDAG kwam de wethou der van onderwijs en kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk de gelukwensen van het gemeentebestuur van Haarlem overbrengen en getuigen van de grote waardering, die de overheid gevoelt voor de muzikale vor ming van de jeugd aan de Haarlemse volksmuziekschool. In zijn lof betrok hij de voorzitter mr. Beets, de secretaris de heer H. Elzinga en de bestuursleden mevrouw M. van Luin en dr. R. J. H. de Smidt om de volhardende trouw, waarmede zij al die jaren de belangen van de school gediend hebben. Namens de ouders van de leerlingen gaf de heer J. Swaanswijk uiting aan de grote dankbaarheid, die bij hen leeft voor de mu zieklessen, die hun kinderen op de school genoten hebben of nog genieten. Hij over handigde de voorzitter het door de ouders bijeengebrachte bedrag van ruim 1800,- dat zou kunnen dienen als start voor een instrumentenfonds. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Koorzang: klassieke muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte grammo foonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Actualiteiten. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht orkest. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoommuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest en zangsoliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereo- fonische uitzending: Pianorecital: moder ne muziek. 15.20 Het kan niet altijd ka viaar zijn, hoorspel, (herhaling van 24 fe bruari 1963). 16.00 Actualiteiten. 16.02 Ste- reofonische uitzending: Sopraan en piano: moderne liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Promenade orkest. 18.55 Paris vous parle, de gesproken brief uit Parijs. 19.00 Stereofonische uitzending: Pianorecital: moderne muziek. 19.30 Licht vocaal ensemble, licht orkest en zangso listen. 19.55 Olympia's Tour door Neder land, reportage. 20.05 Licht klassieke mu ziek (gr.). 21.05 Licht ensemble en zang solisten. 21.40 Shakespeare, de mens, de dichter, lezing met voordracht. 22.10 Ste reofonische uitzending: Strijkkwartet: moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten. 23.00 Moderne grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne kamer muziek (gr.). 10.15 Kerkorgelspel. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoon muziek. 11.50 Volaan.vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Militaire muziek uit de NATO-landen. 12.20 Theaterorkest (gr.). 12.30 Mededelingen tbv land- en tuinbouw. 12.33 Wij van het land, programma voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Draaien maar! lichte grammofoonmuziek met commentaar. 14.00 Voor de plattelands vrouwen. 14.10 Rieleksen. gevarieerd programma (herh. v. zaterdag jl.). 15.00 Voordracht. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang: Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de padvin ders. 17.50 Regeringsuitzending: Toerisme en huisindustrie in de Nederlandse Antil len, door J. A. Hummelen. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socia listische Partij. Vraaggesprek met de Eerste-Kamerfractie. 18.30 Lichte strijkor kest. 18.50 En nu mijn geval, vragenbe- antwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.25 Licht instrumentaal ensemble. 19.50 Pianospel met orkestbegeleiding (gr.) 20.00 Gitaarduo: klassieke muziek (gr.). 20.25 Een plaatsvervanger, hoorspel. 21.10 Radio-Filharmonisch orkest en solist: Mo derne muziek. 22.00 De zingende Kerk: Bespreking over kerkmuziek uit verschil lende stijlperiodes. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Jou en mei, een poging om deze amoureuze maand dichter dan nuchter te benaderen. 23.10 Lichte orkestmuziek en solisten. 23.55 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek, 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbe richt en mededelingen). 12.50 Beursberich ten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio. 15.30 Actualiteiten. 15.45 Amuse mentsmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursbe richten. 16.09 Duitse les. 16.24 Kamermu ziek. 16.55 Operamuziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Lichte orkestmuziek 17.45 Radioschoolkoor 1964. 18.00 Nieuws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Variété-orkest. 19.00 Nws 19.40 Lichte orkestmuziek en zang. 19.50 Praatje. 20.00 Concours Reine Elisabeth VOOR MAANDAG C.V.K.-I.K.O.R.-RK.K.19.30 Bijbelpro gramma voor de jeugd. 19.40 Kenmerk, het veertiendaags journaal van de kerken 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uit zending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 20.30 Het leven van een hond, film. 20.40 Das gibt es nur in New York, documentaire film. 21.00 Zij was een van hen, speelfilm. 22.35-22.40 Journaal. VOOR DINSDAG NOT-NTS: 11.00-12.30 Schooltelevisie: Es. moreit, sconinx sone van Ceciliën, abel spel. NCRV: 19.30 Barend de Beer, film v.d. kind. 19.35 Filmkader. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 De Beverly Hillbillies, TV- film. 21.00 Dzjes zien: Jazzprogramma 21.25 Een mens in zijn tijd, filmdocumen taire over Johannes Calvijn. 22.05 Zang en piano. 22.25 Dagsluiting. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Experimentele uitzendingen op het tweede net (kanaal 27). NTS: 20.35-22.00 Een circus vluchtte, speelfilm. makers zich echter niet hadden kunnen losmaken van die leerstof (een meer voorkomend verschijnsel) kreeg het ge heel een wat gewild modernistisch en miezerig karakter; even miezerig als het mannetje, dat het slachtoffer van deze fantasie speelde. Een aanmoedigingsprijs, een Koperen Roos desnoods, was een rede lijke beloning voor deze inzending ge weest. VAN HET WAT onwaarschijnlijke ver haal „De grote Anatole" maakte de Dick Powell-werkgroep onder regie van Buzz Kulik een boeiende film, die zoals vele afleveringen van deze serie, opviel door de knappe sfeertekening en de sterke ty peringen, ook in de bijrollen. Voor velen was het zeker een belevenis, de befaamde he-man Curd Jürgens nu ook eens op het kleine scherm in actie te zien. Al verloor Van het Reve even zijn tekst, al werd Luns teveel als een lekker hapje voor spotters gebruikt, al was de candid-scene" in het heren-toilet van de NAVO nogal triviaal, toch mag de VARA wat ons betreft gerust „Zo is het etc.", dat zaterdag zijn (voorlopig) laatste uit zending had, als programma handhaven. Vele onderdelen, prettig en puntig voor de camera's gebracht, maakten er wederom een amusant en misschien zelfs waarde vol uurtje van; zo bijvoorbeeld het knappe lied voor Kamerlid Algra, op de melodie van „Les trois Cloches" gezongen door Yoka Berretty en drie zingende instru mentalisten. Zo ook het interview met de bijbelvaste Verolme, het telefoongesprek met Moeder en het stukje over de ac teurs van de Nederlandse Comedie, die geen bezwaar hebben tegen het hekelende karakter van „Wie is bang voor Virginia Woolf?", maar wel tegen een op actuele Nederlandse situaties herschreven Duitse satire uit de vorige eeuw, die wel eens pijnlijk voor sommige bladen en personen zou kunnen zijn. Met het daaraan kleven de gevaar van een incidentele misgreep, leverde „Zo is het" tal van bijdragen tot wat het zindelijke denken genoemd wordt; temeer daar het als programma uniek is, verdient het daarom gehandhaafd te wor den. EEN EXTRA PRIJS voor alle kijkers, die de door K.R.O. knap verzorgde finale van de SUS-loterij volgden, was zeker het optreden van de charmante Frangoise Hardy, die heel simpel en tegelijkertijd zeer geraffineerd een tweetal van de lied jes zong, die haar wereldberoemd maak ten. Wij in ieder geval wilden onze eerste kennismaking met dit zangeresje graag voortzetten. Verrassend boeiend en onderhoudend was het gesprek, dat Omer Grawet had met de „expert-colombofiel" Piet de Weerd, een wereldvermaarde auteur en autoriteit op het terrein van de duiven sport. Grawet had geen moeite, om deze man, die met de toppen van vier zijner vingers een duif op diens vliegcapacitei- ten kan beoordelen, aan de praat te hou den. Wij leerden weer eens, dat zelfs een t.V.-intërviéiv vah èeii half uur interessant kan zijn, als zoals in dit geval de ondervraagde maar een belangwekkende, spraakzame persoonlijkheid is. Voor de laatste keer kregen wij de poet sen van de heer en mevrouw Kiekeboe te zien, die zoals steeds op een enkele grappige na het best konden ingedeeld worden bij de categorie „rot streekjes", waarbij genoemde dame of heer op een vaak onhebbelijke toon zijn medemens in verlegenheid brengt. Het feit, dat de met de „candid-camera" betrapte mensen hun toestemming gaven, voor 4 miljoen men sen te kijk gezet te worden, doet niets af aan onze mening, dat dit vervolgprogram ma één ding vooral miste: echte geestig heid. J. Damshuizer „Lord" Sutch, een 22-jarige zanger van schreeuwerige liederen, heeft zich in de Britse radio-oorlog geworpen met een ge heim wapen, het exemplaar aan „Fanny Hill". Gekleed in een purperen boeka- niersjas en met een hartsvanger zwaaiend is zijn „lordschap" bij Tower-Bridge aan boord gegaan van een 20-meter lange vis sersboot. Daar heeft hij plannen bekend gemaakt om buiten de territoriale wateren voor anker te gaan en zijn schreeuwerige liederen naar de Engelsen uit te zenden. In de nabijheid van de oost-kust zal hij zich voegen bij de beide andere piraten schepen, radio Caroline, en radio Atlan ta die eveneens hebben gezworen het ra diomonopolie van de B.B.C. te breken. De „Caroline" en „Atlanta" doen dit als re clamezenders, de schreeuwede lord, die in werkelijkheid Dave Sutch heet, en vroe ger loodgieter is geweest, heeft verklaard, dat hij geen advertenties zal aannemen. „Er zijn duizenden talentvolle jongeren in Engeland, die allemaal op een kans wachten", zei hij. „Radio Sutch zal hun die kans geven en als maar één groep wer kelijk slaagt zal ik als manager optre den". Sutch deelde mee, dat hij van plan is woensdag met zijn eigen groep te gaan zenden om de kern van programma's te leveren. Hij is voornemens, driemaal per dag uit te zenden, namelijk van 12 tot 14 van 17 tot 20 en van 00.15 tot 02.15, alles Westeuropese tijd en op 200 meter. Hij vertelde dat in de laatste uitzending onder andere zal worden voorgelezen uit „La dy Chatterley's Lover" en „Fanny Hill". Eerstgenoemd werk van D. H. Lawrence is in Engeland toegestaan, „Fanny Hill" van John Cleland is verboden. Sutch deelde mee, dat zijn onderneming hem voor de eerste maand 5.000 pond sterling (ruim het 10 voudige in guldens) zal kosten. Hij verwacht in Londen en om geving 12 miljoen mensen te bereiken. SHAKESPEAREVERTALER OVERLEDEN Op 73-jarige leeftijd is te Verona over leden de dichter Giuseppe Bami, die het te Verona spelende Shakespearedrama „Romeo en Julia" alsmede Shakespeare's „Getemde Feeks", dat in het naburige Pa dua speelt, in het dialect van Verona heeft vertaald. Barni schreef onder de schrijversnaam Bepi Spela. De oorzaak van zijn dood is niet bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7