hamol weer vandaag Minister Witteveen waarschuwt tegen een nieuwe loonexplosie Geheim van cel ontraadseld? Vier doden bij kasteelbrand Steun voor plan tot uitstel streekplan Kennemerland HET WEER Was Rietje Af ink in Oostende? Voetganger krijgt voorrang op auto in West-Duitsland WELVAART JAAGT ONS VOORT Nederland geeft dit jaar een miljard meer uit dan wordt verdiend" Laatste politieke delinquent vrij Vandaag miljoenste personenauto op de weg Als Zandvoort te druk wordt, dan nieuwe badplaats Provinciale Staten van mening: Brand op terrein van PEN-centrale in Velsen-noord Dokter J. C. Noordzij geneesheer-directeur Provinciaal Ziekenhuis KINDERKLEDING Voor modieuze dames- en teenerkleding Wellicht eerste spoor van verdwenen schoolmeisje MORRIS "üefore ifon êuijl VERBOUWINGSUITVERKOOP bescherm uw huid met hamol ultra Overeenkomst Egypte-Irak R.A.I.-actie voor wegenverbetering G.S.-lid Westerman: Frappante verschillen in prijs van nieuwe haring Duitse kwestie neet hangijzer pagina Het woord is aan In de krant van heden: Aan de kust zeewind Voor betere ANEGANG 19 - HAARLEM Tel. 02500-21413 Vraagt onze gratis zomerbrochure aan. A 49e JAARGANG NUMMER 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 26 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Aan het eind van deze week zal het laatste brugdeel en daarna de bascule worden ingevaren in de brug in aanbouw over het Haring vliet. De bewoners van Goeree zullen dan beschikken over een vaste oeververbinding. Volgens de „Gazet van Antwerpen" zou een Nederlander op 13 mei 's ochtends omstreeks elf uur het vermiste Amster damse meisje Rietje Afink in het hotel Wellington in Oostende hebben gezien. De politie in Oostende kreeg pas enige dagen later van deze mededeling kennis en heeft verklaard dat inderdaad op 13 mei om 11 uur een jong meisje in het hotel een kamer had willen huren. Gezien haar leef tijd werd haar verzoek afgewezen, waar na het meisje is vertrokken. De politie van Oostende heeft haar sig nalement verspreid en een oproep in de kranten gezet en de opsporing van het meisje verzocht. Rietje Afink, het 14-jarige Amsterdamse meisje dat haar ouders had bedrogen met haar schoolrapporten, wordt sinds enige weken vermist, nadat zij naar Hoek van Holland was gegaan om naar zij haar ouders had wijsgemaakt deel te nemen aan een schoolreisje naar Engeland van tien dagen. Toen zij na deze tien dagen niet terugkwam, kregen de ouders bij in formatie aan de school te horen, dat er geen sprake was geweest van een school reisje. Het staat vast dat Rietje Afink in Hoek van Holland is geweest, maar sinds dien is zij spoorloos. BONN (AP) Maandag worden in West-Duitsland een aantal nieuwe ver keersregels van kracht die ten doel heb' ben het gevaar voor de voetganger te ver kleinen. Van de 14.000 inwoners van West- Duitsland die het vorig jaar bij verkeers ongelukken werden gedood was een derde voetgangers. Voortaan zullen bestuurders van auto's voetgangers moeten laten over steken, ook al betekent dit dat ze moeten stoppen. Dit geldt ook als er geen zebra pad op de weg is aangegeven. Auto's mo gen niet dichter dan vijf meter bij een oversteekpunt worden geparkeerd en auto's mcgen niet meer over een zebra rijden zo lang als voetgangers oversteken, tenzij het overduidelijk is dat geen van hen ge vaar loopt. De verkeersregels voor voetgangers zijn ook gewijzigd. Voetgangers mogen alleen oversteken bij kruispunten. Advertentie BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De minister van financiën, prof. H. J. Witteveen, heeft gewaarschuwd tegen een nieuwe loonexplosie op basis van de gestegen prijzen. Na de recente loongolf staan we voor een proces van aanpassing en herstel van evenwicht. Dit proces dat weliswaar pijnlijk is, kan men niet ont gaan door een nieuwe loonexplosie, die onze economie in een zuiver cumula tieve inflatie zou brengen, zo zei hij. De minister, die sprak op de jaarver- gadering van de Nederlandse Waterschaps- bank in Den Haag, wees op het feit, dat Nederland bezig is dit jaar een miljard gulden meer uit te geven dan verdiend wordt. De cijfers van de betalingsbalans van april zijn de slechtste die ooit gecon stateerd zijn. We worden door de welvaart voortgejaagd, zo meende hij, en voelen ons soms meer slachtoffer dan genieter van de welvaart. We zullen ons voldoende uit de welvaartsjacht moeten losmaken om de zaken in hun werkelijke perspectief te zien. ATLANTIC CITY (New Jersey)(Reuter) Met de elektronenmicroscoop is vast gesteld dat de kleinste levenseenheid, de cel, inwendige organen bezit die dezelfde functies verrichten als het hart, de longen nieren en lever in het lichaam van een dier. Dit heeft de Fransman dr. Marcel Bessis. die het onderzoek leidt aan het na tionale Amerikaanse transfusiecentrum, in Atlantic City bekendgemaakt op een bij eenkomst van het Amerikaanse artsencol lege. Dr. Bessis meent dat deze nieuw verworven kennis kan leiden tot belang rijke ontdekkingen op het gebied van ziek ten van de cel, zoals kanker. Meer dan 3000 dokters keken gespannen naar de film, die dr. Bessis vertoonde en die liet zien hoe met behulp van een La serstraal de afzonderlijke organen van een cel stuk voor st.uk werden gedood. Wat wij nu van de organen van de cel afweten staat gelijk met wat de geleerden van de vijftiende eeuw wisten over het menselijk lichaam, zei hij. „Wanneer een deel van een cel ziek is, kunnen wij zien of andere cellen te hulp snellen of het betrokken ge bied verlaten. En wij zouden kunnen zeg gen welk orgaan van een cel ziek is bij leukemie." Dr. Bessis zei dat de Laser, een sterk geconcentreerde lichtstraal, wordt gebruikt bij experimenten die de cel ziek maken door het doden van vitale organen. De La ser wordt nu ook gebruikt bij proeven, die transplantatie van organen in de cel tot doel hebben. Advertentie De laatste politieke delinquent die nog geïnterneerd was, een 65-jarige man, is thans voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Er zijn thans geen Nederlandse politieke delinquenten meer geïnterneerd. Aan de invrijheidstelling is de bijzondere voor waarde verbonden, dat de man zich niet mag ophouden in de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en het ooste lijk deel van Gelderland. De bijzondere strafkamer in Leeuwar den had aan betrokkene in 1949 de dood straf opgelegd. Deze is later in levenslan ge gevangenisstraf omgezet en in 1962 in een vrijheidsstraf van 27 jaren veranderd De nu vrijgelaten delinquent was ge durende de bezetting in Leeuwarden „Polizei-Angestellter" en werkzaam bij de „Sicherheitsdienst". In deze functie heeft hij talrijke Nederlanders gearres teerd en mishandeld. Vóór de oorlog gaf hij als particulier leraar lessen in Frans Duits en Engels. CAIRO (AFP) Radio-Caïro meldt, dat vandaag een belangrijk akkoord tus sen Egypte en Irak zal worden getekend dat een eerste stap is naar een unie tussen de beide landen. De bewindsman betoogde, dat de over heid met haar begroting voor volgend jaar aan de noodzakelijke aanpassing van de econmie zal moeten meewerken. Men zal niet alles kunnen doen wat wenselijk wordt geacht, Doch hij zegde toe, dat spoe dig een wet voor belastingverlaging gereed zal liggen, zodat bij ontspanning van de economische situatie onmiddellijk een ver ruiming van de koopkracht kan worden gerealiseerd, die niet zal doorwerken in prijsstijgingen. In zijn antwoord aan Provinciale Staten op vragen en opmerkingen van staten leden ten aanzien van het streekplan Zuid-Kennemerland heeft het lid van Gedeputeerde Staten mr. H. Westermann ook de problematiek rondom Zandvoort aangeroerd. Ten aanzien van de steeds groter wordende drukte in de badplaats, waarbij er vooral op de toevoerwegen moeilijkheden ontstaan, zei mr. Wester mann, dat het binnen afzienbare tijd nood zakelijk zal zijn een volkomen nieuwe badplaats in de omgeving van Zandvoort aan te leggen. Dit zal noodzakelijk zijn, omdat aan de opnamecapaciteit van Zand voort een einde komt. Het Gedeputeerde-Statenlid stelde dat het aanleggen van deze nieuwe badplaats wellicht reeds in het eerstvolgende streek plan aan de orde gesteld zal worden Zandvoort is en blijft de badplaats voor de Amsterdammers, aldus de heer Wes termann, ook al wordt gesteld dat de badplaats helemaal Duits aan het worden is en beter Ruhr am Meer genoemd zou kunnen worden. In juli 1962, zo vertelde de heer Wes termann, had Zandvoort op één dag 50.000 bezoekers. In Bloemendaal waren dit 11.000. Van de Zandvoortse gasten kwam 53% uit Amsterdam. In Bloemendaal was dit percentage 36. Van diezelfde periode zijn geen percenten van Duits bezoek be schikbaar, maar in juni 1962 was dit slechts 6Vz Mr. Westermann zei dit alles omdat hij het belang van een goede Oost-West-verbinding van Zandvoort vooral met Amsterdam wilde onder strepen. Er doen zich frappante verschillen voor in de prijs van de nieuwe haring. De prijs per stuk kan uiteenlopen van f 0.50 tot 1.25. In IJmuiden kostte een Hollandse nieuwe vanmorgen in de winkel 0.50 drie stuks niet schoongemaakt 1.25 en in Haarlem was de prijs aan een karretje 0.75. Volgens de berekeningen van de R.A.I. ia vandaag de miljoenste personenauto in Nederland op de weg verschenen. Ter ge legenheid van dit feit heeft de vice-voor- zitter van de R.A.I. de heer W. Smit, ver klaard dat de R.A.I. met andere organi saties, waaronder de A.N.W.B. en grote bedrijven, overleg pleegt welke stappen kunnen worden ondernomen om een groot scheepse aanpak van het verkeersvraag- stuk in ons land te stimuleren. De versnelde massa-motorisering vraagt volgens de R.A.I. om ernstige bezinning temeer daar het einde van de auto-haus se nog niet te zien is. Wat de actie pre cies zal inhouden en wie haar zullen steu nen kon de heer Smit nog niet meedelen, omdat het overleg nog in een beginsta dium verkeert. „Het moet een soort po litieke actie worden", aldus de heer Smit „In 1963 heeft het rijk aan motorrijtuigen belasting. benzine- en weeldebelasting. 880 miljoen ontvangen. Daarvan werd 340 miljoen gebruikt voor wegvoorzienin gen. In 1964 zullen deze belastingen onge veer een miljard gulden opbrengen. Wij zijn van mening dat van dit geld veel meer gebruikt dient te worden voor de verbetering en de aanleg van wegen aldus de vice-voorzitter van de R.A.I. Cicero: Wat het volk aangaat, altijd is het een onrechtvaardig beoordelaar van de hooggeplaatsten, of vol jaloezie of vol verering. W eerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Uit stad en omgeving5, 6 Langs sluizen en havens6 In de Vishal en op zee6 Radio en T.V7 Kunst T opsy 3 Feuilleton Economisch nieuwsli- Beurs Tl Scheepsberichten Tl Sport T3 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's LUIK (A.P.) Vier mensen zijn om het leven gekomen bij een brand die het kasteel van Wegimont bij Luik van daag heeft vernield. Er worden dertien mensen vermist. De politie gelooft dat dezen in paniek de velden zijn ingerend toen de brand uitbrak. Het kasteel dat het eigendom is van de provincie Luik wordt gebruikt als een vakantieoord. Verscheidene leden van de Provin ciale Saten van Noord-Holland hebben zich vanmorgen tijdens de statenver gadering in het Provinciehuis in Haar lem uitgesproken voor het voorstel van het college van Gedeputeerde Staten om aan de Kroon te verzoeken een gedeelte van 't veelomschreven streekplan Zuid- Kennemerland uit te stellen tot 14 dec. 1965. Zij waren van oordeel dat dit uit stel ondersteund dient te worden in ver band met de belangrijkheid van de uit het streekplan te lichten gedeelten. Zoals bekend kwam de hoofdingenieur directeur van de Frovinciale Waterstaat, ir. De Borst, enkele weken geleden met een geheel nieuwe visie op de verbinding van de Westelijke Randweg met de nieu- Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwakke verander lijke wind en vrij warm weer, maar in de kustgebieden vooral in de middag een koele zeewind. Kans op een plaatselijke regen- of onweersbui. Volledige weerrapporten op pagina twee. tot 15 jaar Een hevige brand heeft gisteravond een vijftal werkketen op het bouw terrein van de nieuwe centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te Velsen-Noord in de as gelegd. De schade wordt geschat op een halve ton. Een verslag op pagina 5 geeft bijzonderheden. we weg die door Vogelenzang verder naar Den Haag voert, de zogenaamde Noord- Zuidverbinding. Deze verbinding is in Zuid-Holland grotendeels gereed, maar in Noord-Holland zoekt men nog koortsach tig om een goede en verantwoorde aan sluiting te krijgen van het punt bij De Zilk, waar het Zuidhollandse gedeelte van deze weg eindigt, en de Westelijke Rand weg rondom Haarlem, waarop deze Noord- Zuidverbinding moet aansluiten. Ir. De Borst pousseerde het plan vanaf de bocht in de Westelijke Randweg een weg aan te leggen dwars door de terrei-" nen van de firma van Empelen en Van Dijk in Bloemendaal over of onder de Zandvoortselaan, parallel aan de Boeken- rodeweg en deze weg nog verder zuide lijk te laten aansluiten op een kruispunt van de eventueel in de toekomst aan te leggen De Ranitzweg en de Noord-Zuid verbinding. Het spreekt vanzelf dat diverse factoren van dit plan een grote rol spelen, waar van de voornaamste wel zijn: ten eerste of de De Ranitzweg wél of niet wordt aan gelegd en ten tweede of de Oost-Westver- binding door Aerdenhout wordt gereali seerd. In ieder geval leverde de suggestie van ir. De Borst voldoende stof op om de nieuwe alternatieven van de aansluitingen op de Westelijke Randweg nog eens gron dig te overwegen. Aan het begin van de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland die vanmorgen in Haarlem is gehouden, is met algemene stemmen de heer J. C. Noordzij uit Santpoort benoemd tot eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. Dokter Noordzij volgt in deze functie dr. W. Ploegsma op, die in september van verleden jaar is overleden. Op de voordracht van het college van Gedeputeerde Staten stond dokter Noord zij als eerste genoemd. De aanbeveling was opgesteld in overeenstemming met het oordeel van de commissie van bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen in Noord- Holland. Het college van Gedeputeerde Staten zal zich nader beraden ever de da tum van ingang van de benoeming van de nieuwe geneesheer-directeur. 563e STAATSLOTERIJ Vierde klasse tiende lijst Prijzen van: 1.500: 13160 20145. 1.000: 4288 4887 9798. 400: 8312 9349 10956 17679 17931. 200: 2196 2656 2945 3780 4449 5280 5464 6060 6226 7561 9036 9158 9461 9854 10056 10682 10933 11926 12468 13716 14343 14430 14577 15195 15439 15552 16173 16174 16740 17034 17085 18320 19334 20131 20228. j

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1