Staatsman was al maanden zeer ziek NTS-uitzending over Nehroe ZIN IN CASSIS VAN hamol weer vandaag'. HET WEER Nanda volgt Nehroe op Tweede Kamer akkoord met huurverhoging speldjes Condoleance op ambassade India sW MORRIS èefore you êuij! Mr. Helb corrigeert uitlating van zijn vrouw Stichter van Madurodam overleden In ons land geen bases voor kernvloot Twaalf man delen eerste prijs toto Militaire oefening bracht opschudding in IJmuiden mmm Gekanaliseerde Moezel geopend Invoering wellicht nog niet op 1 juli Koningin en prins naar Hoogovens W. A. YERW0ERD en ZONEN Enkele opklaringen Verborgen microfoons Vragen in Eerste Kamer M Het woord is aan In de krant van heden: I Paniek in Washington pagina Nieuw badcentrum laan de kust pagina 5 Vanavond Europa-cup pagina 17 GRATIS Vraag uw melkhandelaar ycfö -Vruchtenyoghurt KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 169 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 27 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijn Premier Nehroe overleden NEW DELHI (AP, AFP, DAP en Reuter). Premier Nehroe van India is vanochtend vroeg in New Delhi over leden. Hij was 74 jaar. Nehroe was reeds geruime tijd ziek. In januari van dit jaar werd hij door een beroerte getroffen. Vanochtend om half zeven vererger de zijn toestand plotseling. Zes artsen probeerden zijn leven te redden, nadat hij door een nieuwe beroerte was ge troffen. Nehroe stierf echter zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Zijn doch ter Indira Gandhi zat aan zijn sterfbed. Nehroe was juist in zijn residentie in New Delhi teruggekeerd uit Dehra, een vakantieoord aan de voet van de Himalaya. Daar had hij drie dagen verpozing gezocht na inspannende besprekingen met de voormalige premier van Kasjmir, sjeik Abdoellah. Vrijdag hield'hij zijn eerste persconfe rentie nadat hij in januari ziek was ge worden. Hij vertelde toen dat hij „enige' aandacht had geschonken aan een sugges tie om als premier af te treden en advi seur van een nieuwe premier te worden. Toen hem gevraagd werd, of hij eraan dacht een eventuele opvolger aan te wij zen, antwoordde hij: „mijn leven eindigt niet zo gauw." Nehroe maakte op de jour nalisten een uitgebluste en zeer vermoeide indruk. Enige uren voor het overlijden van Neh roe waren de beide huizen van het Indi sche parlement op de hoogte gebracht van de toestand van de premier. De minister van Binnenlandse Zaken, Zarilal Nanda zei: „met bevend hart moet ik het Huis inlichten over de gezondheidstoestand van de premier. De berichten zijn mij juist overgebracht door de artsen die hem be handelen." Ministens en hoge regeringsfunctionaris sen begaven zich met spoed naar de re sidentie. Zij werden geen van allen toege laten. Later werd het overlijden van de man die India's regering heeft geleid sinds het land in 1947 onafhankelijk werd, in het parlement bekend gemaakt. Minister Su- bramaniam zei: „ik moet het parlement het droeve nieuws bekendmaken van de dood van de minister-president. Het licht is uit." Vele leden van het parlement waren hun ontroering niet meester en huilden. De staatsbegrafenis en de crematie zul len snel plaats vinden. De uitvaartdienst Advertentie begint morgenochtend om acht uur en tot acht juni duurt de nationale rouw. Als het gewone gebruik wordt gevolgd, zal de as van Nehroe worden uitgestrooid in de heilige rivieren waarschijnlijk in Allahabad bij het samenstromen van de Ganges, Joemna en de mythologische on dergrondse rivier Saraswati. Bhargawa, vice-voorzitter van het Ho gerhuis, verklaarde, omringd door wenen de parlementsleden; „dit is de grootste calamiteit welke ons land had kunnen tref fen." (Voor het „in memoriam" zie pag. 5) Naar aanleiding van het overlijden van premier Nehroe zendt de NTS vanavond na afloop van het programma om 22.45 uur een gefilmde levensbeschrijving van de overleden minister-president van India uit Deze uitzending duurt ongeveer 25 minu ten. In verband met het overlijden van pre mier Nehroe zullen op de kanselarij van de Indische ambassade te Den Haag con doleance-registers ter tekening liggen, op woensdag, donderdag en vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. HERO BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL i23SR6 VERBOUWINGSUITVERKOOP bescherm uw huid met hamol ultra Verwachting tot morgenavond: Enkele opklaringen en van avond en vannacht kans op een regen- of onweersbui. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Overwegend zwakke wind, in de kustgebieden uit zee, mogelijk met aanvoer van mist banken. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) De aan mevrouw Helb, echtgenote van de vroegere ambassadeur in Moskou, toe geschreven uitlatingen over de aanwezig heid van verborgen microfoons in de Ne derlandse ambassade in Moskou, hebben gisteren geleid tot vragen van de senato ren dr. Van Hulst (CH) en mr. Van Riel (V.V.D.) in de Eerste Kamer. Minister Luns kreeg van dr. Van Hulst de vraag voorgelegd of mevrouw Helb met haar uitlatingen niet het boekje.van haar echt genoot te buiten is gegaan en of daarin geen reden voor terugroeping is gelegen De C.H. senator herinnerde de minister er aan dat hij indertijd het parlement elke inlichting over deze zaak heeft geweigerd Mr. Van Riel vroeg minister Luns of de echtgenote van de ambassadeur gemach tigd was mededelingen te doen over acti viteiten van de Russische geheime dienst. Hij wilde het vertellen van dergelijke anekdotes, zoals hij de uitlatingen van mevrouw Helb noemde, aan de minister overlaten, die ze tezijnertijd zelf in zijn memoires kan vertellen. Mr. Helb is thans ambassadeur in Zuid Afrika. Zijn echtgenote zou in een lezing voor de Rotaryclub in Kaapstad hebben gezegd, dat toen haar man nog ambassa deur in Moskou was, in de Nederlandse ambassade aldaar ook een verborgen mi crofoon was ontdekt. Mr. Helb heeft gisteren deze uitlating van zijn vrouw gecorrigeerd. Hij verklaar de namelijk, dat niet tijdens zijn verblijf in Moskou microfoons gevonden waren maar dat er wel sterke aanwijzingen be stonden dat er microfoons in het ambas sadegebouw waren aangebracht. NEW DELHI, (Reuter). - Goelza- rilal Nanda, de minister van Binnen landse Zaken, is woensdagochtend door president Radhakrisjnan beëdigd als premier van India, als opvolger van Nehroe. Eerder was verklaard dat zijn benoeming tot premier een tijdelijk karakter heeft. In Willemstad op Curagao is vandaag op 71-jarige leeftijd overleden de heer José Maduro, oprichter van de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. De heer Maduro schonk twaalf jaar ge leden de eerste gelden voor de oprichting van Madurodam, ter nagedachtenis van zijn in 1940 in Nederland gesneuvelde zoon George. DEN HAAG Ons land zal op grond van militaire analyses niet in aanmerking komen voor vestiging van bases voor sche pen van de multilaterale kernvloot. Dit heeft minister Luns vanmiddag in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de be groting van BuitenlandseZaken meege deeld. Aan de minister was gevraagd of ons land aan de multilaterale-kemvloot havenfaciliteiten zou verlenen. Het aantal deelnemers aan de sporttoto bedroeg 330.283. Zij legden een totaalbe drag van 121.640 in. Voor de eerste prijs kwam 72.984 beschikbaar, waarvoor zich 12 deelnemers meldden (een met twee kolommen). De winnaars van de eerste prijs toucheerden elk bruto 5614,20. Voor de tweede prijs, groot 48.656, werd de spoeling dun. Niet minder dan 279 gega digden hadden slechts een fout in hun ko lom en ontvingen ieder 170. Een niet van tevoren aangekondige oefe ning van de Koninklijke Landmacht heeft gisteravond enige opschudding veroor zaakt in IJmuiden, toen tussen acht en negen uur zwaar schieten werd gehoord en rode lichten uit de hemel kwamen vallen op het strand ten noorden van het Noord zeekanaal. Een groep van 35 onderofficieren, die in Den Helder aan boord van een marinelan dingsvaartuig was gegaan, landde in IJmuiden, dat kennelijk „door de vijand bezet" bleek, want het landingsechelon werd warm ontvangen. Een ondergrondse verzetsgroep had voor gidsen (politie in burger) gezorgd en in kleine groepjes wer den de gelande onderofficieren in noorde lijke richting de duinen in geleid. De oefe ning wordt heden voortgezet; zij zal pas morgen op een van de noordelijke wad deneilanden eindigen. Jawaharlal Nêhroe Friedrich Hebbel: Het publiek juicht een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang. Afscheidsreceptie van de heer P. W. Peereboom wordt uitgesteld. De receptie ter gelegenheid van het afscheid van de heer P. W. Peereboom als directeur van Grafische Bedrijven Damiate ,N.V. op 30 mei a.s., kan op medisch advies voorlopig geen doorgang vinden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 5 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving7, 9 Radio en t.vH Kunst tl Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs to Scheepsberichten t5 Topsy t6 Sport t719 Luidsprekers t2 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's TRIER (Reuter) De staatshoofden van West-Duitsland, Frankrijk en Luxem burg hebben gisteren het nieuwe gekanali seerde gedeelte van de Moezel, die het industriegebied van Lotharingen via Rot terdam met de Noordzee verbindt, ge opend. De Franse plezierboot „Strasbourg", met op de boeg generaal De Gaulle aan zijn linkerzijde geflankeerd door president Lübke van West-Duitsland en aan zijn rechterzijde groothertogin Charlotte van Luxemburg, voer statig door de sluis bij Metz, waar het schip een lint, dat over de sluis was gespannen, doorsneed, ter wijl saluutschoten werden afgevuurd en kleine parachutes met vlaggen van de drie landen omlaag zweefden. Een uur later vond een soortgelijke plechtigheid plaats te Palzem, waar de linkeroever van de Moezel langs Luxemburg loopt. Nu stond de groothertogin in het midden met links president De Gaulle en rechts president Lübke. De kanalisatie van de Moezel, die acht jaar in beslag heeft genomen, is een goed voorbeeld van Frans-Duitse samenwer king. Generaal De Gaulle,.die zijn gasten in Metz een lunch aanbood, wees op het Europese karakter van deze waterweg. Het overgrote deel van het tweeduizend man sterke leger van het groothertogdom Luxemburg 1600 militairen was als versterking opgeroepen om samen met de politie langs het ongeveer twintig kilo meter lange Luxemburgse gedeelte van de Moezel voor de veiligheid van De Gaulle, Lübke en groothertogin Charlotte te zor gen. Met het doorvaren van een lint bij Apach aan de Frans-Westduitse grens is dinsdag de officiële opening ver richt van het Moezelkanaal. De ere gasten bevonden zich aan boord van het Duitse schip „Rüdesheim"Van links naar rechts groothertogin Char lotte van Luxemburg, president De Gaulle van Frankrijk, president Lübke van West-Duitsland, mevrouw De Gaulle en mevrouw Lübke. jfi; (Van onze parlementaire redacteur) Het ziet er naar uit dat de huurver hoging niet op 1 juli ingaat. Minister Bogaers zei gisteren tijdens de debatten over de huurverhoging in de Tweede Kamer dat hij de Eerste Kamer niet in tijdnood wil brengen. Daarom wil hij de mogelijkheid openhouden om de huurverhoging één of meer maanden later te laten ingaan. Tijdens de debat ten van gisteren bleken alleen de P.v.d.A., de P.S.P., de C.P.N. en een klein deel van de Anti-revolutionairen bezwaar tegen de huurverhoging te hebben. Grote verrassingen heeft de dis cussie dus niet opgeleverd, want reeds bij de schriftelijke voorbehandeling was duidelijk gebleken dat er een meerder heid voor de huurverhoging in het parlement bestaat. In een uitvoerige verdediging zette mi nister Bogaers gisteren nog eens uiteen dat de verhoging bedoeld is om de huur- verschillen tussen oude en nieuwe huizen weg te werken waardoor er een betere doorstroming mogelijk moet worden. Hij noemde de verhoging „een van de midde len van het Nederlandse volk om zich soli dair te tonen met hen die de ellende van de woningnood dagelijks ondervinden." Uitstel van de huurverhoging wees de minister af. Daardoor zou de onevenwich tigheid tussen de verschillende huurni veaus worden vergroot, hetgeen strijdig zou zijn met de hoogste voorrang die in het akkoord van Wassenaar aan de volks huisvesting is verleend. In een verminde ring van het verschil tussen oude en nieuwe huren door verhoging van de sub sidies voor nieuwe huizen zag de minister ook niets. Hij liet doorschemeren dat daardoor verhoging van andere posten op zijn begroting 1965 niet meer mogelijk zou zijn. De minister noemde de huurverhoging in de grote gemeenten 10 en in de kleinere gemeenten 12,5 pet. „een be scheiden percentage". Zelfs als met deze verhoging slechts de achterstand zou wor den ingelopen die door de stijging van de bouwkosten is ontstaan tussen de oude en nieuwe huren, zou de verhoging „een stap in de goede richting zijn", aldus de be windsman. Dat de verhoging zou leiden tot vergroting van de speculaties in on roerend goed, zoals de heer Bommer (P.v.d.A.) had gezegd, bestreed de minis ter. Hij gaf toe dat er voor het wegwerken van de huurverschillen nog een aantal ver hogingen nodig zal zijn, maar dat aantal zal afhankelijk zijn van de expansie van de woningbouw: hoe meer woningen ho« minder huurverhogingen. (Zie verder pagina 2 ondert „Critiek in Kamer") Koningin Juliana en prins Bernhard hebben het voornemen om donderdag 19 november tegenwoordig te zjjn bij de officiële ingebruikstelling van de nieuwe kaliberwalserijen van de Koninklijke I Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken 1 te IJmuiden. Advertentie 1 iS Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. s E co x CO CU ns 5 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 563ste STAATSLOTERIJ 4e klasse 11de ljjst 25.000 5253 2.000 10500 1.500 2298 15073 16514 1.000 1583 14702 16987 21864 400 1599 1711 4210 5024 5362 14198 14274 20167 21820 200 1467 1835 2285 2366 2709 3658 3788 4835 5564 5774 6653 7440 7732 8794 9161 9979 11339 11941 13108 13199 15412 16395 17684 18776 19520 19602 19703

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1