GEZEGEND IS HET LEVEN DE „CLUB VAN HONDERD" ZAL NIET MEER VISSEN PANDA EN DE MEESTER-MEESTER Hij is maar vast begonnen Dick Gorter: „Geef me de ruimte!" Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke roman door Klaas van der Geest Artiesten-viscollege ontbonden na grote rel in eigen gelederen „BETER VISSEN, MEER VANGEN" Zeventienjarig muloscholier ligt overhoop met de B. V.D. Nog moeilijker dan Liz Taylor NEKWERWELS MET KOGELLAGERS DONDERDAG 28 MEI 1964 17 Omgekeerde bon' Ui Rel op Soesterberg V er dacht e activiteiten Oorlogsroman Al 100 leden Werkindeling A HWWWIWIWVWMWMII 43) HOOFDSTUK XI Behalve de Oele was er geen mens, die dit meisje kon zien, zoals men graag wilde, dat ze zou zijn. De een voudige, hardwerkende pachters in de kolonie, die probeerden hun kinderen en pleegkinderen op te voeden tot mannen en vrouwen zoals zijzelf wa ren en daar over het algemeen tame lijk goed in slaagden, schudden ten minste bezorgd het hoofd als er over haar gesproken werd. En zelfs Hanne Tadema, die haar groot gebracht had, zich verantwoordelijk voor haar voel de, alles wat ze deed zoveel mogelijk vérgoelijkte en vergaf, maakte zich vaak bezorgd over Liesje. Haar man deed dat niet; hoewel hij zich in stil te dikwijls afvroeg, wat er toch wel in dat meisje mocht omgaan, scheen hij haar te aanvaarden zoals ze was. De direkteur had op de een of ande re raadselachtige manier altijd het gevoel, dat ze ergens in zijn nabijheid was, zelfs wanneer hij op zijn kantoor zat en Liesje bij hem thuis bezig was. Hij huiverde soms, als de ge dachte aan haar zich bij hem op drong. De oude dokter, die steeds meer belang in haar ging stellen, deed dit naar hij voorgaf uit nieuws gierigheid. Want ik ben nu eenmaal een nieuws gierige oude dwaas." Dat moest hij, naar hijzelf beweerd, ook altijd al zijn geweest. Zolang hij jong was had hij zich er alleen maar geen reken schap van gegeven. Tot er een vrouw in zijn leven kwam, die hem ervan bewust maakte. De naam van deze vrouw was hij allang vergeten. Hij wist niet eens zeker of hij die naam ooit gekend had. Hij herinnerde zich ook niet meer, hoe ze er uitgezien had. Het was best mogelijk, dat hij haar later nog eens ontmoet had zonder haar te herkennen. Op een regenachtige, winderige, donkere herfstavond was hij haar voor het eerst ergens in een verla ten straatje tegengekomen. Hij stu deerde toen. Als tweedejaars. En de studie leverde hem niet veel moeilijk heden op. Het zou waarschijnlijk be ter voor hemzelf zijn geweest als hij zich wat meer had moeten inspan nen. Hij had dan in elk geval niet zoveel tijd over gehad, tijd, waarmee hij geen raad wist. De vrienden, die hij had waren slechts heel oppper- vlakkige vrienden. Hij ging met nie mand vertrouwelijk om. Dat lag aan hemzelf. Er was altijd wel iets, dat hem ervan weerhield om toenadering te zoeken tot mensen uit zijn omge ving. Sommigen, die hem van nabij kenden, kregen vaak het gevoel, dat hij hen niet de moeite waard vond. Als hij op zulke trieste, donkere avonden door de stille buurten dwaal den had hij geen bepaald doel en hij wist ook niet, wat hem daar eigen lijk bekoorde, maar het schonk hem een zekere voldoening. Misschien koesterde hij, ongeweten, ook de va ge verwachting, dat hem uit de duis ternis een mens tegemoet zou komen, aan wie hij zich verwant kon voelen. De enige, die hem op deze avond tegemoet kwam was een vrouw en zij scheen hem voorbij te gaan zonder hem zelfs op te merken. Hij groette haar, zonder dat juist opzettelijk te doen, zoals twee mensen in kleine plaatsen elkaar groeten. De vrouw aarzelde even, alsof ze zou blijven staan. Hijzelf liep nog een paar pas sen door, keerde toen plotseling om en volgde haar. Ze ging langzaam verder, het hoofd wat gebogen tegen de regen en de wind, dié rond de straathoeken gierde. Toen ze een por tiek in liep, meende hij, dat ze dit deed om te wachten tot hij haar op nieuw voorbij was gelopen. Hij bleef echter staan en vroeg naar iemand, die in de straat moest wonen. Daar bij noemde hij maar de eerste de bes te naam, die hem inviel. „Dat weet ik niet.ik ken hier geen mens," zei ze, kortaf maar niet onvriendelijk. Omdat ze op de boven ste trede van een stoepje stond, moest hij naar haar opkijken. Hij zag vaag haar gezicht, een bleek gezicht, waar in geen enkele trek was, die hem bij zonder trof. Wat hem wel trof was haar stem, hoewel het de stem had kunnen zijn van elke willekeurige vrouw, die op een avond langs de straat liep. Ze droeg een wollen mutsje en een erg sjofel manteltje, dat doornat moest zijn. Ook de regen jas, die hijzelf droeg, was doorweekt. Plotseling meende hij te begrijpen, waarom ze in het donker en de regen op straat liep, hem aangekeken had en niet haastig doorgelopen was, toen ze merkte, dat hij achter haar aan kwam. Dit onderging hij als een die pe, grievende teleurstelling. Hij ver weet zich, dat het stom van hem was het niet eerder te hebben ingezien. Nog stommer was het, dat hij daar na toch met haar meeging naar een van de smerige steegjes, waarin ze woonde. Maar op haar kamer in een wrak, vervallen huis met een scheef gezakte voorgevel was het tenminste behaaglijk warm en licht. Het was de eerste keer, dat hij met zo'n vrouw meeging en in de kleine, met oude muebels volgepropte kamer hing een muffe lucht van nat te kleren, van schimmel en rottend hout en van het vuil in de steeg. Hij vroeg zich af, waarom hij eigenlijk niet wegging. Hij kon de vrouw geld geven en weer weggaan. Maar hij bleef, al was het met tegenzin. En toen hij die nacht in haar armen lag, was hij tot de ontdekking geko men, dat ze hem geen bevrediging had geschonken. Hij had zijn tegen zin overwonnen. De afkeer van die vrouw en van de omgeving, waarin hij terecht gekomen was, was vervaagd, maar bevredigd voelde hij zich niet. Het verbaasde hem dat de vrouw, die zeker tweemaal zo oud moest zijn als hijzelf was, juist wel bevredigd scheen. Ze vleide zich vertrouwelijk tegen hem aan, een arm om hem heen. Maar haar warme, goed ge vormde lichaam liet hem onbewogen. Toen hij de volgende morgen opge staan was en zich aangekleed had, wilde ze geen geld van hem aanne men. Ze omhelsde hem alleen en vroeg hem terug te komen. „Kom heel gauw en zo vaak je wilt.Daarbij had ze hem aange keken, zoals een vrouw de man aan kijkt aan wie ze zich met haar hele wezen gebonden voelt. Maar ook dat liet hem onbewogen. Hij beloofde te rug te komen maar wist, dat hij het niet zou doen. Nooit weer. Nog eer hij de krakende deur van de kamer achter zich dichtgetrokken had en op het halfdonkere portaal tastend zocht naar de smalle, steile houten trap, was hij al weg, ver weg. Hij had het gevoel, dat een man heeft, die bij een dokter vandaan komt, zich heeft laten onderzoeken, gehoord heeft, dat hij ongeneeslijk ziek is en aan niets anders kan denken. Hij liet het er niet bij. Hij aan vaardde dit oordeel niet. Hij zocht andere vrouwen. Heel veel vrouwen. En steeds weer, na elke teleurstel ling, hoopte hij bij de volgende zoal geen bevrediging dan toch enige vol doening te vinden. Het waren niet al lemaal sjofele, verlepte vrouwen van de straat, die hem meenamen naar bedompte kamertjes met de muffe lucht van oude kleren, te lang besla pen bedden en modder. En het wa ren zeker ook niet allemaal vrouwen, die ouder moesten zijn dan hijzelf was. Er waren zelfs een paar heel jonge meisjes bij, die nog beschroomd de ogen neersloegen en bloosden als ze door een man werden aangekeken. Maar allemaal, zonder een enkele uit zondering hadden ze hem hunkerend gevraagd of hij terug kwam, heel gauw en heel vaak. Hij had het hun ook allemaal beloofd, maar nooit zijn belofte gehouden. Want wel scheen hij die vrouwen iets te kunnen geven, dat hen in verrukking bracht, hen deed beven van vervoering, maar zelf was hij daarbij koel, onverschil lig, onaangedaan gebleven. Hij mocht een dwaas zijn, maar zo dwaas was hij toch niet, dat hij er mee doorging. Zodra hij voor zich zelf tot de overtuiging was gekomen, dat geen vrouw zijn hart heftiger kon doen kloppen, hield hij ermee op. CWordt vervolgd) De „Club van 100", het bekende vis- college van kleinkunstartiesten en mede werkers uit radio- en t.v.-kringen, be staat niet meer. Tijdens een bijzondere ledenvergadering in Amsterdam ging tijdens een discussie over een ingedien de motie van wantrouwen het riool open en dit was voor het bestuur het sein tot vertrek", aldus vernamen wij van bevoegde zijde. Het illustere hengelaarsgezelschap heeft het tien jaar in deze formatie op al lergenoeglijkste wijze uitgehouden. Met het bestuur zijn nagenoeg alle kleinkunste naars en radio- en t.v.-medewerkers, onder wie Kees de Lange, Wim Wama, Jan Blaa- ser, Pirn Jaoobs, Nicky Nobel, John de Mol en Rien van Nunen, uit de vereni ging getreden. Alleen de heer Guillaume Landré heeft zich niet solidair verklaard met zijn collega's in het bestuur. Aanlei ding tot de controverse was een verschil van mening tussen de leiding en de mede werker die sinds de oprichting aan de club was verbonden en die zich veelal belastte met de organisatie van de spectaculaire visdagen, die zoveel hebben bijgedragen tot de popularisering van de hengelsport in het land. „Het is in feite", zo zei men ons, „het optreden van deze figuur geweest, die tot de breuk heeft geleid. De man in kwestie ging steeds meer de „Club van 100" als zijn eigen vereniging beschouwen. Zo benoemde hij eigenmachtig een voor aanstaand journalist tot ere-lid. Compleet met oorkonde van de club. Voorts maakte de betrokkene op vrij willekeurige wijze ge bruik van de diensten van artiesten. Zolang zij voor hem waardevol waren in de com merciële sfeer, was alles koek en ei. Had de betrokken artiest echter zijn effect voor deze zaken verloren, dan werd hij zonder pardon opzij geschoven. „Vuige roddel" Tijdens de genoemde bijzondere verga dering in de hoofdstad stond deze mede werker van het bestuur ,,de meest vuige roddel over leden en bestuur in het open baar rond te slingeren". Een mede door hem ingediende motie van wantrouwen je gens het bestuur bleek geen of nauwelijks grond van waarheid te bevatten. Toen het bestuur hiertegenover een motie in het ge ding bracht om de functieomschrijving van de oppositionele medewerker te kanalise ren, kreeg men achter de groene tafel echter geen schijn van kans en leed men, zoals werd medegedeeld, „een tactvolle nederlaag". Een opmerking als „het be stuur sprak beschaafd Nederlands en ver loor daardoor het pleit" spreekt in dit verband boekdelen. Voorts werd ons door zegslieden medegedeeld dat, „uit een poel van rioleringselementen getracht werd, mensen te kwetsen en te schaden". „Het bestuur buigt nu schuldbewust het hoofd en erkent jarenlang de vloer met zich te hebben laten aanvegen". Dat men de betrokken medewerker al die jaren de hand boven het hoofd heeft gehouden, wordt achteraf ten zeer ste betreurd. Een grote teleurstelling is voor het afgetreden bestuur geweest, te moeten ervaren dat één lid, Guillaume Landré, die vorige week nog op aftreden en bloc had aangedrongen, nu bleef zitten en zelfs dèel is gaan uitmaken van het nieuwe oppositionele bestuur van de ver eniging, die nu „door de opzegging van het lidmaatschap van vrijwel alle aange sloten artiesten zijn bestaansgrond heeft verloren". Nieuw college? Aan de tienjarige „Club van 100" zou den binnenkort door radio en televisie uit zendingen gewijd zijn die nu echter ge heel op losse schroeven komen te staan. Men vermoedt dat zij door de omroepen (VARA-televisie en N.C.R.V.-radio) zullen Iedereen die deze week in de Zuidita- liaanse stad Bari bijzonder voorzichtig de straat oversteekt of heel precies met zijn auto manoevreert heeft kans te worden aangehouden door een verkeersagent, die hem of haar een beleefd compliment zal maken en wat men hier noemt „een omgekeerde bon" zal overhandigen. De ze omgekeerde bon, het tegendeel van een bekeuring, geeft de voetganger of autobestuurder recht op een premie ter waarde van de gebruikelijke boete van een verkeersovertreding. Deze vriendelijk heid maakt deel uit van een actie van een week bedoeld om mensen te leren, de verkeersregels in acht te nemen. De po litie heeft echter ook opdracht gekregen, strenger op te treden tegen overtreders en niet zuinig te zijn met echte bekeurin gen voor verkeersdelicten. i 176. De volgende morgen ontving Panda een nota: „Voor rechtskundige hulp en bijstand alsmede zegelkos- ten gelieve u te voldoen de somma van f 1000.15 (dui- zemd florijnen en 15 cent). Mr. Joris Goedbloed, Advo caat en procureur." „De onbeschaamdheid!" zei Jollie- pop. „Hij tracht alsnog de duizend florijnen in de wacht te slepen, die de ongunstige Mr. Vlijmen als huur voor Huize Hobbeldonk heeft moeten betalen!" „Dat kan wel zijn," mompelde Panda nadenkend, „maar toch vind ik wel, dat het geld hem toekomt. Want als hij het Mr. Vlijmen niet had laten betalen, zou ik het nu ook niet hebben." „Dat deed hij niet voor u," zei Jollie- pop. „Hij was alleen op eigen voordeel uit." „Nee, niet helemaal," wierp Panda tegen. „Toen hij me uit de Bengelboei hielp, deed hij dat in de eerste plaats toch voor mij. Natuurlijk, Joris probeert altijd ergens geld uit te kloppen, maar hij heeft ons toch echt geholpen. Ik ben van Mr. Vlijmen verlost en jij zit niet meer in de gevangenis." Rakelt u dat liever niet meer op, wat ik u bidden mag," sprak Jolliepop. „En laat ons die nota dan maar voldoen, al zijn we er niet toe ver plicht. Hij meet zich onrechtmatig de meestertitel aan." „Och, ook daar heeft hij wel een beetje recht op," zei Panda. „Hij heeft toch maar een gewiekste advocaat verslagen, dus is hij eigenlijk wel een meester-meester, vind je niet?" EINDE worden teruggenomen. De uitgetreden ar tiesten willen binnenkort een nieuwe ver eniging stichten om de eventueel verloren goodwill te herwinnen. In verband met de mogelijkheden heeft het oude bestuur, zoals wij verna men, onlangs twee invitaties van gemeen tebesturen van Deventer en Beverwijk moeten afwijzen. Het optreden van de ge wraakte medewerker had namelijk bij een oriëntatiebezoek aan deze gemeenten al tot zeer pijnlijke situaties aanleiding ge geven. IN DE SERIE „Beter vissen meer vangen" van Uitgeverij P. van Belkum Az. te Amsterdam zijn deze week wel erg op het nippertje voor de aan vang van het visseizoen drie nieuwe pockets verschenen waarin hengelsportex pert Jan Schreiner in zijn bekende vlot te, kleurige verteltrant een groot aantal fijne kneepjes van zijn geliefde sport uit de doeken doet. Het eerste deeltje „A1- gemene Vistechniek" behandelt kort en bondig de verschillende hengelme- thoden In zoet en zout water met al wat daaraan vastzit, het tweede, getiteld „Voorn- en Brésemvisse n", breekt een langs voor het eerherstel van deze twee, vaak ten onrechte als „kwa jongensbuit" versleten sportvissen, het der de en laatste deeltje „Vissen met de vlieg" is speciaal voor de fijnproe vers uit de hogeschool van de hengelsport, die met superlicht materiaal de edelsten onder de waterfauna, de forel, of de al even kieskeurige inheemse roodvoorn te lijf willen, maar de vis daarbij gaarne een fifty-fifty kans gunnen om de dans te ont springen. Bijzonder fraaie pentekeningen verduidelijken, waar nodig, de tekst van deze keurig verzorgde boekjes, die elke rechtgeaarde „weidelijke" sportvisser zal willen bezitten. Als zaterdag bij het krieken van de dag het visseizoen ge opend wordt twee dagen eerder dan anders, dank u, Excellentie! dan kunnen de honderd duizenden sportvis sers langs de Neder landse waterkant zich spiegelen aan deze collega uit Spanje die zojuist drie loerissen van zalmen (en nog wel echte rode!) bin- nengetakeld heeft. Het is de heer Fran cisco Franco die zo tussen de vele be slommeringen van de staatszaken en de troonopvolging door af en toe graag een snipperdagje uit vis sen gaat. Dat doet hij, als staatshoofd e* caudillo, dan bij voorkeur in de Sella- rivier nabij Oviedo, waar het water nog zo helder en zuiver is dat zelfs de kieskeu rige aristocraat on-' der de vissen, de zalm, er kuit komt schieten. Waarmee dan meteen de bewe ring ontzenuwd is, dat Franco slechts in troebel water vist. (Van onze correspondent) SOESTJLRBERG, Als op iemand de zegswijze „geef hem de ruimte" van toe passing is, dan isjlat op de Zeister mulo scholier Dick Gorter, de algemeen leider van de ,Jeugdwerkgroep Ruimtevaart", die onlangs in Utrecht is opgericht. Of schoon nog maar kort van dagen, heeft deze groep al veel van zich doen spreken. De befaamde Amerikaanse astronaut Gor don Cooper heeft Dick Gorter, via Alan Sheppard, bericht dat hij gaarne het be schermheerschap van de jeugdgroep aan vaardt. Het hoofd van het Russische instituut voor internationale betrekkingen, Sarkisov, heeft grote interesse getoond in foto's, die Gorter van Russische t.v.-uitzen- dingen over ruimtevaart heeft gemaakt. De Bijzondere Veiligheidsdienst in Neder land heeft de Zeistenaar al laten blijken, dat zij niet al te gelukkig is met enkele van zijn activiteiten. De „rel van Soesterberg" zo zou men de onenigheid met de veiligheids dienst kunnen noemen begon toen Dick Gorter, al draaiend aan de knop van het tv-toestel, op een Russische uitzending van een raketlancering stuitte en er op namen van maakte. Hij schreef daarover een brief aan het Russische instituut van internationale betrekkingen. Het hoofd van dat instituut, Sarkisov, schreef hem („gemakshalve" in het Rus sisch) terug en Dick kon met de beste wil van de wereld niet ontcijferen, wat de man hem wilde laten weten. Russisch is naast wiskunde een van zijn zwak ke plekken. Hij belde vliegveld Soesterberg op, draai de zijn verhaaltje af en vroeg of iemand de brief voor hem zou kunnen vertalen. „Het leek wel of daar op de basis een bommetje ontplofte. De man, die mij te woord stond, wist niet waar hij het moest zoeken. Hij raakte volkomen in paniek. Hoe het toch mogelijk was dat ik aan het adres van Sarkisov was gekomen en hoe dat met die foto's precies was gegaan? Ja, er was op Soesterberg wel iemand die de brief kon vertalen, maar daar kon den ze echt niet aan beginnen: dat was veel te gevaarlijk. Toen werd ik ontzet tend nijdig. Ik zei, dat als men mij dan niet wilde helpen, ik de brief wel naar de Russische ambassade in Den Haag zou zenden. Dat heb ik ook gedaan. De volgende dag belde een veiligheids man mijn moeder op en vroeg of ik die brief werkelijk naar de Russische ambas sade had gezonden. Toen ze „ja" zei, barstte die man in een luide vloek los en hing op. Later moest ik het op Soes terberg maar eens komen uitleggen. Het was allemaal reuze opwindend. Eerlijk ge zegd: ik had nooit gedacht, dat Ruslands bestaan van Soesterberg afhing", voegt Dick er met een brede grijns aan toe. „Een paar dagen later kreeg ik keurig netjes de vertaling van de Russische am bassade toegezonden. Daar stond dan in dat Sarkisov graag mijn foto's wilde zien. Ik heb ze toen aan hem opgestuurd". DICK GORTER (zoon van een in Fin land geboren vader en een in Duitsland geboren moeder: „een zonderling alle gaartje, maar niet onaardig" noemt hij het) heeft meer pijlen op zijn boog dan het werk voor zijn ruimtevaartgroep. Op zijn 16de jaar schreef hij een oorlogs roman, „De spookbommenwerper", die prompt werd uitgegeven ook. Dat kwam zo: „Tot twee keer toe had ik gemerkt dat een Belgische uitgever een soort ver kapte nazi-lectuur in vertaling uitgaf. Je kent dat wel: werkjes met die typisch pro-Duitse inslag. Dat maakt me altijd ziedend. Ik besloot die man eens te laten weten hoe ik daarover dacht. De kerst vakantie besteedde ik aan het schrijven van een manuscript, waarin ik de helden daden van een Engelse piloot uit de doe ken deed. Korte tijd later kwam tot mijn verbazing het bericht, dat men mijn ma nuscript wilde uitgeven. Nou, dat vond ik natuurlijk best. Maar wat betaalt dat slecht, hè? Ik heb er zegge en schrijve 180,- aan verdiend. Maar ja, ik zit nog op school en alle beetjes helpen, nietwaar? Dick houdt zich ook bezig met het schrij ven van science-fiction-verhalen. Ook daar van heeft hij al het een en ander gepu bliceerd. „Vaak is het niet meer dan heerlijke onzin. Op het ogenblik ben ik weer een boek aan het schrijven, ook science-fiction. Het gaat over een expe ditie, die op Venus verzeild is geraakt. Daar wordt dan ontdekt, wat er met At lantis en zijn bewoners is gebeurd". HET MAKEN van foto's van tv-uitzen- dingen over ruimtevaart vormde de aan leiding om de „Jeugdgroep-ruimtevaart" te stichten. Het was een initiatief, dat tot stand kwam in samenwerking met de „Vereniging van jonge sterrekundige amateurs" en de „Stichtse lucht- en ruim tevaartvereniging". Dick Gorter schreef eind maart een introductievergadering uit, die gezien het wat aparte karakter van de vereniging („het is tenslotte geen voet balclub") een succes mocht worden ge noemd. Ruim 60 jongens werden lid, („maar ook meisjes zijn welkom") een aantal, dat inmiddels tot 107 is opgelopen. Overigens bewaart Dick toch een onpret tige herinnering aan de openingsbijeen komst. „Ik had er een zaal voor gehuurd en die kostte me 90,-. Met enige moei te kreeg ik het geld bij elkaar. Maar kort daarna berichtte men mij dat ik ook nog vermakelijkheidsbelasting moest be talen. Je begrijpt het gewoon niet. Nou hangt de jeugd eens niet om een patat- kraam en dan zitten ze je zo achter je broek". HET WERK van de ruimtevaartgroep is in drie secties verdeeld: 1) Satellietwaarnemingsafdeling, die me dewerking heeft gekregen van sterrewach- ten van Utrecht en Kesselberg (België). Zij werkt met telescopen die door pati- culieren ter beschikking zijn gesteld. 2) TV-fotografie- en reportage-afdeling waarvan Dick Gorter (Gerolaan 91, Zeist) de leiding heeft. Deze afdeling zal trach ten foto's te maken van tv-uitzendingen over ruimtevaart en die te ruilen met anderen. Deze afdeling zal er voor zorgen dat de leden hun documentatie kunnen uitbrei den. AANVANKELIJK was er ook een „ra ketafdeling" geprojecteerd, maar die heeft men moeten laten vervallen. „Kijk" zegt Dick Gorter, „als je eenmaal een raket in elkaar zet dan wil je hem ook de lucht insturen. Die verantwoording durven we niet aan. Daarom is dat on derdeel dan ook geschrapt", De j eugdwerkgroep heeft zich ten doel gesteld: het bestuderen van alle facetten van de ruimtevaart, het inzicht verschaf fen hierin, het vergroten van df feiten kennis en het trachten enig wetenschap pelijk werk op dit gebied te verrichten. Dat lijkt nogal pretentieus maar tenslot te verrichten amateur-sterrekundigen ook al sinds jaar en dag nuttige hand- en spandiensten voor de wetenschap, onder anderen als kometen-waarnemers dus op „hetzelfde hoge" niveau als de jeugd- ruimtevaart-werkgroep. Het is moeilijker een vlinder voor een film te vangen dan Elizabeth Taylor. Dat ondervond Columbia Pictures in Holly wood. Deze maatschappij had een levende vlinder nodig voor de film „De Verzame laar". De requisietenafdeling stuurde iemand met een auto 700 km ver weg naar een vlinderboerderij in Noord Cali- fornië en vervolgens naar een in het Zui den in Santa Barbara. Hij kwam vlinder loos terug. Toen ging er een telefoontje naar Jannes C. Brooks in Macon, Geor gia, een bekend verzamelaar. Hij verwees naar een andere verzamelaar. De heer Edmund Salle uit Fort Depo sit in Alabama deelde de vertegenwoordi ger van de studio mede, dat hij levende vlinders in overvloed had, maar dat ze zouden sterven als ze per luchtpost zou den worden verzonden. Salie verwees de requisiteur naar een vlinderboerderij in het naburige San Die- go County. En daar was het eindelijk raak. De vlinderboer reed zijn vlinder naar de studio 182 km ver en de op namen werden gemaakt. De vlinder kreeg de naam Elizabeth. DURBAN (AP) Een hersenspecia- list te Durban en een chirurg uit Jo hannesburg in Zuid-Afrika voeren teza men zeer ongewone halsoperaties uit om genezing te brengen in gevallen van verschuiving van de kraakbeen-tussen wervelschijven. Zij plaatsen roestvrije metalen kogeltjes tussen de nekioervels van de patiënt. De operaties zouden de eerste in hun soort ter wereld zijn en volgens de bei de artsen, die sinds november in Jo hannesburg 30 van zulke operaties heb ben uitgevoerd, zijn zij alle neslaagd. De ingreep duurt minder dan een uur. Er wordt een snede van zeven en een halve centimeter gemaakt in de hals. Dan worden tussen de wervels twee cir kelvormige holten gemaakt radat de verschoven kraakbeenschijf is verwij derd en vervolgens worden de metalen kogeltjes op hun plaats gebracht. De kogeltjes zijn vervaardigd van een metaal, bekend als virillium (of neutril- lium) dat in Zuid-Afrika wordt gesmol ten. Het reageert niet op lichaamsweef sels. Patiënten die hun hoofd tevoren niet meer dan een paar centimeter kon den draaien, konden hun nek na de operatie weer vrij bewegen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17