hamol weer vandaag! HET WEER Kranten in België duurder Overweldigende belangstelling bij premier Nehroe's uitvaart Miljoenen ooggetuigen van crematie in open lucht Roofoverval in Soesterberg leverde een flinke buit op camera inruil actie MORRIS UITVERKOOP Scheepsbrand op de Grote Oceaan Kraaneiland Lepelaar vertrekt dinsdag a.s. naar IJmuiden Vijf jaar voor dodelijke messteek op de „Van Ewijck" Dr. P. A. Kasteel ambassadeur in Israel H. Gomperts breekt met de A.Y.R.O. Prinses opende nieuw deel van Haagse blindenbibliotheek Europa Cup voor Inter Treinongeluk eist zeven levens Dienstmeisje werd vastgebonden Bejaarden schrijven premier Marijnen VERBOUWINCS- 20% korting SPECIALE AANBIEDING HOUSE OF IRELAND LAATSTE 2 DAGEN OP ALLE ARTIKELEN SUÈDE - NAPPA - TWEED EN REGENJASSEN Barteljorisstraat - Haarlem bescherm uw huid met hamol ultra Tamelijk warm JAPONNEN 9.95, 7.95, 5.95 Grote maten 16.95, 14.95, 12.95 Het woord is aan „Fanny Hill" verboden pagina 15 In de krant van heden: Zomerstoffen foto-en film- l-J.A.Gans en Zoonl Kennemerlaan 5 (bij de brug) 49e JAARGANG NUMMER 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 28 MEI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De sleepboot Muskegan van de Ame rikaanse marine stort watermassa's uit over het brandende wrak van de Noorse vrachtvaarder Sandanaer. die voor de kust van Californië in brand is geraakt en door de bemanning verlaten. Negen opvarenden worden nog steeds vermist. Het stoffelijk overschot van een man werd gebor gen. De overige 45 opvarenden over leefden de brand. (Telefoto) Wind en weder dienende zal het kraan eiland Lepelaar, dat 19 mei bij Werf Gusto in Schiedam op de Nieuwe Waterweg werd aangevaren door een ertstanker en daarbij een flinke deuk opliep, dinsdagavond 2 juni naar zijn plaats van bestemming, de zuiderpier in IJmuiden, worden gesleept. Het vertrek uit Schiedam is op 18 uur bepaald. Als alles naar wens verloopt kan de Lepelaar woensdagmorgen 3 juni tus sen zes en zeven uur voor IJmuiden wor den verwacht. Het transport van het kraaneiland wordt door Bureau Wijsmuller verzorgd. Na aankomst van het kraaneiland in IJmuiden zal een aantal genodigden van de stichting Rijnmond-Noordzeekanaal omstreeks half negen aan boord van de Lepelaar gaan. Onder hen zullen zich ook bevinden de burgemeesters van de vier gemeenten die in de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal zijn vertegenwoor digd t.w. Amsterdam, Haarlem, Velsen en Heemskerk. De Lepelaar zal voorlopig bij de west punt van de oude zuiderpier op zijn acht poten worden gezet. Advertentie Verwachting tot morgenavond: Flinke opklaringen met van avond hier en daar een bui. Morgen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwak ke wind. In het binnenland ta melijk warm weer, maar in de kustgebieden vooral in de mid dag een koele wind van zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zeekrijgsraad in Den Haag heeft een 18-jarige derde machinist der Koninklijke Marine uit Amsterdam wegens doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering en tot ontslag uit de militaire dienst met ontzegging van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Op 27 oktober heeft de verdachte in Curacao aan boord van de „Van Ewijck" de 36-jarige kwartiermeester J. Lagendijk met een mes doodgestoken, nadat deze de jongeman een standje had gegeven omdat hij aan de radio had zitten draaien. In zijn requisitoir zei de fiscaal, mr. Spoor, dat de verdachte niet goedgekeurd had mogen worden voor de marinedienst, omdat hij, zoals uit psychiatrische rappor ten is gebleken, geestelijk gestoord is. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van dr. P. A Kas teel tot Nederlands ambassadeur In Israel. Dr. Kasteel is thans ambassadeur in Dublin (Ierland). Daarvóór was hij am bassadeur in Chili en van 1942 tot 1948 gouverneur van Curaqao. Hij volgt in Jeruzalem mr. W. J. G. baron Gevers op, die benoemd is tot chef van het protocol in Den Haag. De litteraire criticus H. A. Gomperts. die voor de AVRO-televisie de serie „Litte raire Ontmoetingen" samenstelde en pre senteerde, heeft zijn samenwerking met de omroepvereniging verbroken, nadat de AVRO gisteravond op het laatste moment een programma over de dichter en schrij ver Remco Campert had verboden. De AVRO had bezwaar tegen een ob sceen woord uit een gedicht van Campert, dat zou worden gelezen als achtergrond bij filmbeelden. De wijze waarop het verbod tot stand kwam (de heer Lugtenburg van de AVRO weigerde naar de studio te komen om overleg te plegen) was voor de heer Gom perts aanleiding van verdere medewer king aan de AVRO af te zien. (Een meer gedetailleerd verslag over deze kwestie vindt men op de kunst pagina). (Van onze correspondent) BRUSSEI. Met ingang van 1 juni zullen de Belgische dagbladen, zowel de Nederlandstalige als de Franstalige, 3 franc 22 cent in plaats van 2'/s franc per nummer gaan kosten. Ook de maand abonnementen zullen duurder worden. Als reden voor de prijsstijging noemen de directies de gestegen kosten van bericht geving, Van vervaardiging alsmede van het transport en van de. sociale lasten. NEW DELHI (AP, AFP en Reuter). - Jawaharlal Nehroe heeft vandaag zijn laatste tocht door de hoofdstad van India gemaakt. Het stoffelijk overschot van de gisteren op 74-jarige leeftijd over leden staatsman rustte op een affuit. Leden van de strijdkrachten trokken dit voertuig naar de brandstapel aan de oever van de heilige rivier Jumma. Miljoenen, uit alle delen van India, stonden langs de tien kilometer lange rou te. Zij zagen het lichaam van hun gestor ven leider langzaam aan zich voorbijtrek ken, gehuld in de nationale vlag, het hoofd rustend op een wit kussen, gebed in prachtige veelkleurige bloemen. Vele mensen weenden. In de eerste volgauto zat Nehroe's dochter, mevrouw Indira Ghandi. Zij was gehuld in witte rouwkleding. Haar jongste zoon Sanjay zat aan haar zijde. Onder de vele buitenlandse gasten die de overledene op zijn laatste tocht naar de plaats van de crematie vergezelden, bevonden zich de Britse premier Sir Alec Douglas-Home, de vertegenwoordiger van koningin Elizabeth van Groot-Brittannië, lord Mountbatten, de Russische vice-pre- Goelzarilal Nanda, Indische minister van Binnenlandse Zaken, die be ëdigd is als waarnemend premier van India. Advertentie ALLEEN BIJ Gen. Cronjéstr. 139, hk Dr. Leydsstraat mier Kosygin en de Pakistaanse .minister van Buitenlandse Zaken, Bhoetto. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, arriveerde te laat in New Delhi om in de stoet te kunnen plaats nemen. Nehroe's zeventienjarige kleinzoon, San jay Ghandi, stak de vijf meter hoge stapel van sandelhout in brand na drie maal met de brandende fakkel een omgang te hebben gemaakt. Woensdag is overal het bericht van de plotselinge dood van Nehroe met ont roering ontvangen. Vele regeringsleiders gaven uiting aan hun grote bewondering voor Nehroe en het werk dat hij voor zijn land eh de wereld heeft gedaan. Onze Londense correspondent meldt: Vooral in Londen beseft men dat Neh roe's dood een nieuwe fase in India's his torie inluidt. Hoewel Nehroe een grote leegte achterlaat, zijn er voldoende be kwame mannen, die zijn taak kunnen over nemen. Gevreesd wordt echter dat zij niet in staat zullen zijn de vaak felle onder linge tegenstellingen te overbruggen, zo als Nehroe dat kon. De verwachting is dat de tegenstellin gen binnen de congrespartij door Nehroe's overlijden in de naaste toekomst sterker zullen worden geaccentueerd. Het is zelfs niet onmogelijk dat de partij, die India heeft bevrijd, in een rechtse en linkse groepering zal uiteen vallen, zodat zich een twee partijensysteem met een werke lijke oppositie zal kunnen ontwikkelen. Anderen daarentegen geloven dat een splitsing onwaarschijnlijk is, maar dat op den duur nieuwe stromingen binnen de partij zullen optreden. Het zal uiterst moeilijk zijn om de eenheid te bewaren maar dat de keuzemogelijkheid sterker zal worden acht men uit democratisch oogpunt een goed ding. Overigens zullen in India de spannin gen tussen een industriële en een agrari sche gemeenschap nog lang en misschien wel altijd voortduren. Het conflict over Kasjmir zal wellicht een andere wending nemen, omdat het voor Nehroe, wiens voorgeslacht daar vandaan kwam, moei lijk was dit probleem rationeel te behan delen. Het is de vraag of de harde kern van de congrespartij een eventuele soepele oplos sing zal slikken. Verwacht wordt echter dat Nehroe's dood de betrekkingen tussen China en India niet zal beïnvloeden. In dia wil een vriendschappelijke verhouding tot China, mits het door China op eervol le wijze en als gelijke wordt behandeld en dit zich uit de grensgebieden terug trekt. Ook wat de Sovjet-Unie betreft gelooft men dat India rijp genoeg is om zich door geen enkele mogendheid te laten ge bruiken. Algemeen wordt erkend dat In dia door Nehroe's dood de meest deskundi ge diplomaat heeft verloren die het bezat. Wie India ook zal leiden, het blijft naar alle waarschijnlijkheid een land, waar mil joenen hun hele leven door honger zul len worden gekweld. Het is een land dat van buitenaf door communisme en van binnenuit door godsdienstige ijverzucht wordt bedreigd. Het door Nehroe achterge laten monument is, dat in India ondanks de ongelooflijke hindernissen, democratie en vrijheid een kans hebben gekregen. Het is echter wel duidelijk dat de thans rou wende wereld India op een veel groter schaal zal moeten helpen dan tot nu toe. De ruim drie ton kostende uitbreiding van de Nederlandse blindenbibliotheek aan de Haagse Noordwal is gisteren in tegenwoordigheid van prinses Beatrix in gebruik genomen. Het nieuwe deel omvat een braille-zetterij en -drukkerij voor boe ken en tijdschriften, een correctie-afdeling, de afdeling reproduktie van gesproken boeken en een vergaderruimte waar nu een kleine tentoonstelling is ingericht. Prinses Beatrix onder buitengewone belangstelling bij het gebouw gearriveerd hoorde in de uitleenzaal een lange rij sprekers aan voor zij met een sober „ik stel gaarne deze nieuwe reproduktie- afdeling in gebruik" en een druk op de knop het officiële gedeelte besloot. Zij maakte daarna een rondgang door het gebouw en gebruikte de thee. De voor zitter van de vereniging de Nederlandsche Blindenbibliotheek, de heer J. Onderden wijngaard, ging de geschiedenis van de vereniging na. Staatssecretaris drs. L. v.d. Laar deed dat van de blinde in de maat schappij. Hij kon namens de koningin mr. D. de Hoop Scheffer, sinds 1934 penning meester van de vereniging, de versierse len overhandigen, die behoren bij het rid derschap in de orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester mr. H. Kolfschoten dankte ai Ie medewerkers aan het blinden- werk voor hun inspanningen. Gisteren heeft prinses Beatrix ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan de nieuwbouw en de nieuwe studio's van de Nederlandse blindenbibliotheek officieel in gebruik gesteld. Op de reproductieafdeling stelde de prinses door een druk op de knop de totale bandapparatuur in werking. Naast haar de directeur, de heer J. van Rossem, en uiterst rechts mr. D. P. C. de Hoop Scheffer. De 59-jarige Indische minister zonder portefeuille Lal Bahadoer Sjastri die de taak van Nehroe over nam. Jawaharlal Nehroe: „Kolonialisme, rassenstrijd, alle din gen waarmee men zich op conferenties zo gaarne bezighoudt, verzinken in het niet bij ons aller grootste taak: het voorkomen van een kernoorlog." Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 17 Uit het binnenland ....2, 5, 13, 23 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5, 13, 23 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Topsy 8 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21, 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Internazionale uit Milaan heeft door een overwinning van 3-1 in het Weense Pra terstadion op Real Madrid de Europa-Cup veroverd. Voor verslag en bijzonderheden verwij zen wij naar de sportpagina. CHEADLE HULEM (Reuter) In het Engelse graafschap Cheshire, bjj Cheadle Hulme, is vanmorgen een trein met va kantiegangers ontspoord. Volgens de eer ste berichten zouden zeven mensen zijn gedood en twintig gewond. Twee mannen hebben gisteravond in Soesterberg een roofoverval gepleegd, die hun een buit opleverde van 30.000,- a 40.000,- aan juwelen, baar geld en gou den munten. Zij verdwenen zonder achter lating van sporen met hun auto. Om halfnegen belden zij aan bij het huis van de zeer vermogende weduwe Lab- berton, die aan de Amersfoortsestraat woont. Het dienstmeisje, dat alleen thuis was, deed open, en gaf de mannen op hun verzoek een emmer water voor hun auto. Daarna vroegen zij voor de tweede keer water, aan welk verzoek weer werd vol daan. Het meisje sloot daarna de deur af en ging naar boven, naar haar kamer. Even later hoorde zij de hond van mevrouw L. blaffen. Zij ging naar beneden en werd daar gegrepen door de twee mannen, die binnengedrongen waren. Zij bedreigden haar met de dood en bon den haar vast op een stoel. Zij werd ge dwongen aanwijzingen te geven waar haar werkgeefster kostbaarheden en geld bewaarde. De schaarse mededelingen van het meisje waren voor de mannen voldoende om het juwelenkistje te vinden met de kostbare inhoud. Dit kistje is in 1957 ook De COSO, het Centraal Orgaan van Sa menwerkende Organisaties van bejaarden en gepensioneerden, heeft in een brief aan minister-president Marijnen zijn ver ontrusting uitgesproken over het voorne men om de A.O.W. niet verder te verho gen dan tot 3.300 en deze verhoging te bestrijden onder meer uit een verhoging van de premie met l'/i tot 2 percent. Het bestuur van het COSO meent, zo schrijft het, „dat de nood, waarin hon derdduizenden bejaarden verkeren, het noodzakelijk maakt, dat onverkort moet worden vastgehouden aan de inhoud van de resolutie, die op het op 9 mei te Utrecht gehouden demonstratief congres van de bejaarden met algemene stemmen werd aanvaard. In verband met een recht vaardigheid van de lasten, die de wer kenden moeten opbrengen, zal een bijdra ge van plm. 500 min. uit de schatkist naar ons gevoelen noodzakelijk zijn", al eens gestolen met dezelfde juwelen. Toen is de buit teruggekomen. Toen mevrouw L. thuiskwam vond zij het geboeide dienstmeisje, dat geheel overstuur was. De telefoonleiding bleek af gesneden te zijn. De politie van Soester berg en Soest stelt een grootscheeps on derzoek in. Advertentie ook in het artistieke genre keuze uit 70 verschillende foto- en filmcamera's van 16.- tot f 600.- 563ste STAATSLOTERIJ Twaalfde lijst 4de klasse 50.000 21972 1.500 10845 1.000 3067 7637 11200 15988 16125 16735 400 5399 11846 15696 16463 16677 16752 17417 20626 200 1603 1897 2570 2799 3189 4573 4930 5057 5650 5946 6143 6261 6291 6995 7471 8307 9463 9780 10604 11631 11680 12066 12370 12437 12960 13693 13697 14667 15111 17224 17612 18155 18490 20168 21023 21617

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1