„Evacuatie in oorlogstijd een technische onmogelijkheid" tiamol weer vandaag HET WEER Gevonden op vuilnisbelt Vakbonden gaan alleen met regering over prijzen praten Voorbereidingstijd te lang Directeur-generaal orde en 'veiligheid Anti-Amerikaanse studentenactie in Soerabaja Trekduwtrein voor het eerst in ons land Ook prinses Beatrix zag Russische luchtreus Ruim 31.000,- Japans bod op Willem Barendsz van 1 min dollar Dierverzorgers zijn voor het eerst gediplomeerd Drs. Roemers zeer teleurgesteld Geluidshinder van straalvliegtuigen onder toezicht Werkgevers: „Basisloon- en prijsakkoord niet weggevallen Vierde Britse piratenzender GHRISTIAANSE W. A. YERW0ERD en ZONEN 49e JAARGANG NUMMER 172 ZATERDAG 30 MEI 1964 èee MORRIS 'êeforeyouSijif! COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Bij het aftreden van de heer P. W. Peereboom als directeur van Grafische bedrijven Damiate N.V. V oe tbalsanering gaat niet door pagina 11 In de krant van heden: N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN bescherm uw huid met hamol ultra Warmer weer VERBOUWINGSUITVERKOOP KOLEN Aanpak Liever in SER Ook over vlees Sigaretten BARTEuORiSSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. T-Tl- W 9,75, franco per post 10,25. - Losse Telef redactie 5389, na kantoorurji 5m DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEMUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nunmters, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. .a.aanij» en Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Lichtenberg: Verwonderlijk is, dat de mensen zo graag voor hun godsdienst vechten maar zo ongaarne volgens de voor schriften ervan leven. De Joost van den Vondelprijs 1963 is gisteren uitgereikt aan de Nederland se toneelspeler en regisseur Albert van Dalsum. De plechtigheid ge schiedde in de aula van de Westfaalse Wilhelms-universiteit in Münster. De prijs werd uitgereikt door de rector van de universiteit, prof. dr. Bittel. DJAKARTA (Reuter). Ongeveer 250 In donesische studenten hebben afgelopen woensdag in Soerabaja een aanval gedaan op een theater van de Amerikaanse voor lichtingsdienst. Zij sloegen de projector stuk, vernietigden films en sloegen meubi lair stuk. De politie verspreidde de be togers. Er vielen geen slachtoffers, aldus welingelichte kringen in Djakarta. Bij het ingaan van de nieuwe dienstre geling gaat er tussen Enschede en de Duit se grens een bijzondere trein rijden, na melijk de zogenaamde „trekduwtrein". Het bijzondere van dit exemplaar is dat de trein, die maar door één locomotief wordt getrokken, in twee richtingen kan rijden, zonder eerst te worden omgeran- geerd. Het is de eerste keer dat men in Ne derland dit systeem toepast, al gebeurt het dan met een Duitse trein. In het buiten land werkt men er wel meer mee. Tus sen Enschede en Münster zullen voorlopig elke dag (behalve zondag) twee van der gelijke treinen rijden. Gisteren is op Schiphol een reuzen- vliegtuig geland, namelijk de Toepoe- lev 114. Het maximum startgewicht van deze machine is 165 ton, het kan 220 passagiers vervoeren. Het heeft vier turbopropmotoren, die in totaal acht schroeven hebben. Met ingang van maandag 1 juni a.s. legt de heer P. W. Peereboom, in verband met het bereiken van de leeftijd van 70 jaar, de directie van onze onderneming, uitgeefster van Haarlems Dagblad/Oprechte Haar- lemsche Courant en de IJmuider Cou rant, neer. Door zijn plotselinge indispositie, die gelukkig niet van ernstige aard is, is het niet mogelijk geweest voor onze Raad, het personeel van onze onder neming en zijn vele relaties op de gebruikelijke wijze van hem afscheid te nemen. Vele woorden, die getuigen van respect en waardering voor het geen hij verricht heeft, zijn hierdoor onuitgesproken gebleven. De heer Peereboom heeft meer dan 45 jaar (waarvan ruim 41 jaar als di recteur) onze onderneming geleid en gediend, met voorbeeldige toewijding en grote bekwaamheid. Voortbouwend op het pionierswerk van zijn vader, de heer J. C. Peereboom, heeft hij in nauwe samenwerking met zijn broer R. W. P. Peereboom onze bla den tot grote bloei gebracht. Het samengaan in fusie-verband met de N.V. Oprechte Haarlemsche Courant heeft een nieuwe stimulans tot deze bloei gegeven. De heer Peereboom heeft in deze vele jaren zijn beste krachten gege ven aan onze vennootschap, de door ons uitgegeven dagbladen, en allen die er aan hebben meegewerkt. Hij heeft op voortreffelijke wijze een vast en wijs beleid gevoerd, dat ge kenmerkt werd door integriteit en be grip voor menselijke verhoudingen. Besloten is hem voor te dragen aan de aandeelhoudersvergadering als commissaris en adviseur van onze on derneming, waardoor zijn grote erva ring en kennis van het bedrijf voor onze vennootschap behouden blijven. Wij wensen de heer Peereboom nog vele goede jaren toe, en hopen in de komende tijd met hem op prettige wijze samen te werken. Raad van Commissarissen Grafische Bedrijven Damiate N.V. W eerrapportenJ, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Op en om het Binnenhof 4 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Kerkdiensten 7 Film 7 T opsy 8 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Erbij 13-20 Radio en T.V21 Kunst 21 Feuilleton 23 Puzzel23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Zonnig en warm weer, behou dens kans op een lokale bui. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen oost en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. De bijna vijftig meter lange Russische luchtreus Tupolev-114, het toestel dat 220 passagiers met een kruissnelheid van 800 ft 900 km per uur non-stop over een af- V stand van Amsterdam naar Djakarta kan vervoeren, heeft gisteren op Schiphol veel bekijks gehad. Zo hoog is het landingsgestel, dat de drempel van de toegangsdeur 5.10 meter boven de begane grond is. De grootste vliegtuigtrap van Schiphol was met zijn 4 20 meter nog niet hoog genoeg. Daar om had men er nog een ijzeren trapje bovenop geplaatst. Aeroflot zond dit grootste vliegtuig uit de burgerluchtvaart naar Schiphol om het Nederlandse voetbalelftal „Versterkt Jong Oranje" met officials en supporters op te halen. De luchtreus trok ook de belangstelling van prinses Beatrix, die tot ieders verrassing in haar groene sport wagen met een wijde boog om de Tupo- lev heenreed. De prinses was naar Schip hol gekomen om een vriendin, die op ka steel Drakesteyn had gelogeerd, uitgelei de te doen. UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres: Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 „Hoewel evacuatie van bevolkings centra in oorlogstijd is voorbereid, is dat gedaan met in het achterhoofd het idee dat we er wel niet toe zullen overgaan. Dit met uitzondering van bijvoorbeeld gebieden, die geïnundeerd worden." Dit heeft mr. F. R. Mijnlieff, directeur-gene raal openbare orde en veiligheid, gezegd in een causerie; die hij hield voor de al gemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren in Vught. „Het idee dat we niet tot evacuatie zullen overgaan," zo zei hij, berust hierop dat het technisch een onmogelijkheid zal zijn." Als we zien welke objecten in Ne derland eventuele doelen voor atoomwa pens zijn en we leiden daar de dreiging uit af die bestaat voor bepaalde bevol kingscentra, komen we tot de conclusie dat bij evacuatie 4,5 tot 5 miljoen men sen verplaatst zouden moeten worden. Dat zou zulk een ontwrichting geven dat het gevaar bestaat „dat we de koude oorlog verliezen voordat de warme begon nen is." Behalve de technische bezwaren die er tegen evacuatie bestaan (de ontwrichting, de verkeerschaos, de voedselvoorziening en het feit dat bevolkingsgroepen toch niet voldoende in veiligheid gebracht kunnen worden) is er een politiek bezwaar. Juist tn tijden van spanning zullen regeringen er niet voor voelen maatregelen te treffen welke die spanning kunnen doen toenemen. „Hoewel de meeste landen in de vrije we reld eenzelfde standpunt innemen, zijn er landen die daar anders over denken," al dus mr. Mijnlieff. „Een voorbeeld is Zwe den. Daar heeft men een schema ontwik keld om in drie weken tijds de bevolking te kunnen evacueren naar minder bedreig de gebieden. Bij plotseling opkomende cri ses (zoals die rond Cuba) zag de rege ring van Zweden zich er echter voor ge plaatst dat zij eigenlijk veertien dagen voor het acuut worden van die crisis met TOKIO (AFP) Drie Japanse walvis- maatschappijen hebben aangeboden de Nederlandse walvisvaarder „Willem Ba rendsz" voor I miljoen dollar te kopen, zo verneemt het Franse persbureau AFP uit handelskringen in Tokio. Het aanbod is gebaseerd op de waarde van de 1.200 een heden die Nederland in de komende twee seizoenen mag vangen. evacueren had moeten beginnen om op tijd gereed te zijn. Dat de Zweedse regering toen niet tot evacuatie is overgegaan kan tot de con clusie leiden dat het daar ontwikkelde systeem in tijden van werkelijk gevaar niet voldoende bruikbaar is." In het centraal dierenlaboratorium van de katholieke universiteit te Nijmegen heeft prof. dr. F. Zilliken gisteren aan ne gen cursisten het diploma dierverzorger uitgereikt. Het zijn de eerste gediplomeer de dierverzorgers in ons land. Vijf jaar geleden is het centraal dieren laboratorium begonnen met het inrichten van een cursus dierenverzorger. Het werd van het grootste belang geacht voor het dierenexperimenteel onderzoek, dat er via een vakopleiding biotechnische specialis ten zouden komen. Een werkcommissie „laboratoriumdieren" heeft dit initiatief drie jaar geleden overgenomen en uitge werkt tot een landelijke uniforme oplei ding over dierenverzorging. Deze opleidingen worden nu ook gege ven in Utrecht, Leiden en Vlaardingen, terwijl in Amsterdam en Groningen cur sussen in oprichting zijn. Bij de verwerking van het straat- en huisvuil heeft het personeel van de vuilaf voermaatschappij (VAM) te Wijster in Drenthe op een van de sorteerbanden een bedrag van 31.000 gulden aan papiergeld uit het vuil te voorschijn gehaald. De postale recherche onderzoekt de mo gelijkheid of het geld misschien op een Haags P.T.T.-kantoor wordt vermist. De mogelijkheid dat het afkomstig is van een wisselloper, die enige tijd geleden in de Wagenstraat te Den Haag werd overval len, wordt eveneens nagegaan. Het bedrag dat toen werd buitgemaakt is echter aan merkelijk kleiner. Volgens de Haagse politie is de laatste maanden geen aangifte binnengekomen van vermissing van een belangrijk geld bedrag. FRANKFORT (AP) Met behulp van «en elektronische apparatuur zal de be volking van Frankfort beschermd worden tegen het lawaai van de straalvliegtuigen, die starten en landen op het grote in ternationale vliegveld van de stad. Met een speciaal elektronisch akoestisch luisterapparaat zullen vliegtuigen opge spoord kunnen worden, die de wettelijke toegestane geluidsgrenzen overschrijden. Het apparaat zal op de toegangswegen tot het vliegveld opgesteld worden en in verbnding staan met een controlecentrum. Daar zal een elektronisch brein het ge luidsniveau combineren met de identifi catie van het vliegtuig alsmede de lan dings- en starttijden en zodoende de over treders van de voorschriften op heterdaad kunnen betrappen. Advertentie daan, op dit moment is niet aan te ne men dat de basis van het loon- en prijs- akkoord is weggevallen. Het bedrijfsleven dat al moeite genoeg heeft met de nale ving van de prijsspelregels, zou een ver zoek aan de regering om een strakker prijsbeleid ook moeilijk begrijpen, temeer waar minister Andriessen dit bedrijfsleven voor zijn medewerking heeft geprezen, al dus ir. Bosma. „Met de werknemers hebben wij alle belang bij het verwerkelijken van een reële loonstijging conform de stijging van produktiviteit", zei de werkgeversvoor zitter. „Niemand is gediend met een ver dere loonstijging, in dit opzicht lopen onze belangen parallel. Het geschil gaat alleen om de wijze van aanpak". Volgens ir. Bosma maakt een gezamenlijk gesprek met de regering de kans op een déraille ment eerder groter dan kleiner. Ook de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, dacht dat een dergelijk gesprek de prijsdiscipline eer der kwaad dan goed zal doen. De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers, voegde daar nog aan toe dat de werkgevers met hun weigering geens zins een negatieve houding willen inne men, maar de discussie over de prijsont wikkeling liever geplaatst willen zien in het kader van de besprekingen in de S.E.R. over het in de naaste toekomst te voeren sociaal-économisch beleid. De ge richte adviesaanvrage, die de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, wordt bin nen enkele dagen verwacht. Bij de be handeling daarvan komt vanzelf de gehele problematiek, maar dan aan de hand van de denkbeelden van het kabinet, ter ta fel, aldus de heer Wemmers. De vakcentrales zullen op korte ter mijn zonder de werkgevers met de rege ring gaan praten over de prijsontwikke ling. Zij hebben de werkgevers niet meegekregen in hun verlangen om ge zamenlijk met enkele ministers te over leggen in hoeverre een verdere stijging van de kosten van levensonderhoud door een strakker prijsbeleid kan worden voorkomen. „Wij zien onder de huidige omstandig heden op dit moment geen aanleiding voor een dergelijk gesprek", zO verklaarde ir. J. Bosma, voorzitter van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond (SWV) gister middag na afloop van het beraad tussen beide partijen in de Stichting van de Ar beid. Ir. Bosma bleek, gezien de onrust LONDEN (Reuter) in Groot-Brittannië heeft een vierde piratenzender zijn komst aangekondigd. „Radio GBLN", zoals deze vierde commerciële zender zal heten, zal worden geëxploiteerd door een viertal zakenlieden uit Kent. Deze nieuwe zender zal, zo zeggen de oprichters, drie maal zo sterk zijn als die van concurrenten. De uit zendingen zullen beginnen op 9 juni vanaf een ter hoogte van de kust van Kent voor anker liggend vaartuig. „Radio GBLN" zal nieuwsuitzendingen verzorgen en muziek voor volwassenen in de dagelijkse twee programma's van twaalf uur elk, overdag voor de Britse luisteraars en 's avonds in het Frans voor die op het Europese vaste land. over de prijsontwikkeling, begrip te kun nen opbrengen voor de positie, waarin de vakbeweging verkeert. Maar hij zag het nut van een gesprek met de regering niet in, nu uit recente uitlatingen van de mi nisters Andriessen en Witteveen duidelijk is gebleken dat het kabinet op het gebied van de prijzen uitermate diligent is. Drs. Roemers, voorzitter van het N.V.V., betreurde het besluit van de werkgevers. „Wij hadden liever een gezamenlijk ge sprek gehad", zei hij na afloop in een kort commentaar, „maar de werkgevers zien de situatie blijkbaar niet zo ernstig in". Uit de reacties van werknemerszijde bleek voorts dat men in het gesprek met de regering behalve het prijsbeleid ook het mededingingsbeleid, de overheidstarie- ven en de invoer van rundvlees met de werkgevers ter tafel had willen brengen, evenals de positie van die groepen werk nemers, die het met een loonsverhoging van tien percent hebben moeten doen. Volgens Ir. Bosma, die na afloop van het beraad een uitvoerige toelichting ver strekte, moeten de prijsstijgingen meer aan externe factoren (duurdere grondstof fen groenten en fruit, sigaretten) worden geweten, dan aan de loonstijging van januari. De dalende tendens, die thans reeds door de grotere aanvoer van groen ten en vlees kan worden waargenomen, mag dan nog door verdere prijsstijgingen in de komende maanden worden teniet ge-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1