Nieuwe bedrijfsschool voor Hoogovens binnenkort in gebruik „Waarheidsserum" en dodelijke injecties in Auschwitz Kozakken-ruiters naar Haarlem m VRIJDAG 5 JUNI ederland Gemeente Beverwijk en hotel Ter Burg voor Ged. Staten Beroepen manifestatie trok 230 deelnemers Engelse coureur verongelukt Gemeente slaat tribunes voor 2000 mensen Bouw ziekenhuizen blijft achter bij aanvragen s Voorbereidingen van de Kunstmarkt -op 5 juni in de Doelen-vorderen goed ZATERDAG 30 MEI 1964 5 ALUMINIUM JALOEZIEËN snelle levering deskundige plaatsing WONINGINRICHTING Marktplein 29 - Telefoon 7541 Examens Kort nieuws ederland WONINGINRICHTING Beslissingswedstrijd Aurora-Nieuw Flora ÜVtil.' v' 5 Prof. Hunningher benoemd te Amsterdam 4. 11-23 UUR IN DE DOELEN BI] DE BOTERMARKT i£MïM Medio augustus zal bij Hoogovens een nieuwe bedrijfsschool in gebruik worden genomen, waarmee, buiten de inrichting, eon bedrag van ruim drie miljoen gulden is gemoeid. Dit is het gebouw in het hui dige stadium reeds goed aan te zien, want architect A. Bodon heeft hiervoor een bij zonder fraai gebouwencomplex ontworpen, dat na voltooiing onder meer een afdeling voor technisch onderwijs en een afdeling voor het praktische gedeelte van de op leiding zal omvatten. Bij dit laatstgenoemde deel werd door de architect gestreefd naar de vormgeving van een fabriek, zodat de Advertentie leerlingen reeds tijdens de cursus enigs zins vertrouwd kunnen geraken met de omgeving, welke hun in de toekomst staat te wachten. Opvallend is voorts de open heid van het geheel en de toepassing van staal voor de gevels, waarmee de architect tot uitdrukking heeft willen brengen dat het complex uiteindelijk door een staal fabriek voor de leerlingen ter beschikking is gesteld. Beide afdelingen worden verbonden door een grote kantine, welke wordt voorzien van garderobes en het gebruikelijke sani tair. Daarnaast zal deze kantine als een toneelzaal worden uitgerust met accommo datie voor ongeveer achthonderd toeschou wers, die aldus getuigen kunnen zijn van toneel- en filmvoorstellingen. Ook zullen hier vergaderingen, ontvangsten en andere Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben vrijdag beide partijen in een gerezen geschil tussen het gemeentebe stuur van Beverwijk en de directie van n.v. hotel Ter Burg aan het Stationsplein gehoord. De gemeente Beverwijk werd vertegen woordigd door burgemeester J. G. S Bruinsma en hotel Ter Burg door oud-ge meentesecretaris de heer Post, wiens schoonzoon directeur is van het hotel. De heer Post stelde in zijn pleitnota, dat de wijze waarop Beverwijk was omgespron gen met de bouwplannen voor het noorde lijke deel van het Stationsplein en met de Inpassing van de plannen van Ter Burg in het geheel niet in overeenstemming was met het voeren van behoorlijk bestuur. De heer Post stelde, dat er reeds in 1958 plannen bij het gemeentebestuur zijn in gediend en dat de schoonheidscommissie haar goedkeuring daaraan gehecht had. De plannen van Ter Burg, echter opge houden door het moeilijke verwerven van grond en erfdienstbaarheden van de belen dende percelen, werden echter ingehaald door de uitbreidingsplannen, die Bever wijk voor deze hoek van de stad ter visie legde en welke de raad goedkeurde. In het oude uitbreidingsplan was de maximum hoogte twaalf meter, waar Ter Burg niets aan heeft want men wil tot twintig meter kunnen gaan, drie dagen voor de Bouw dag 1962 heeft men een gewijzigd uitbrei dingsplan ter visie gelegd. Dit moest wel, want de staatssecretaris die de Bouwdag luister zou bij zetten kon moeilijk een vlag hijsen op de plaats waar een torenflat zou moeten komen en dat op een moment dat t' plan voorzag in een bouwhoogte van 12 meter. Het figuur van de staatssecre taris werd gered, maar bouwvolume voor de torenflat is er nog nooit gekomen. De heer Post stipuleerde in zijn pleitnota, dat de belangen van de n.v. Beverwijk, die de torenflat te zijner tijd zou bouwen te veel op de voorgrond zijn getreden om nog veel ruimte te laten voor de belangen van n.v, hotel Ter Burg. De heer Post concludeerde, dat G.S. uit breidingsplan en gewijzigd uitbreidings plan ongedaan zouden maken en dat men Beverwijk niet zou toestaan om de bebou wingshoogte te laten afhangen van een to taal plan, dat in de maak is voor de be bouwing van het stadsdeel tussen Vondel- laan, Akerendamlaan en Zeestraat. De bur gemeester Bruinsma zei, dat hij improvi serend zou antwoorden op de argumenten van de heer Post. Hij meende dat de hou ding van Beverwijk wel degelijk in over eenstemming was met de eisen van een behoorlijk bestuur. Ook meende hij, dat er nog wel te praten viel over nieuwe plannen, maar aan de andere kant diende de directie van Ter Burg toch wel te be grijpen, dat de gemeente zich aan de re gels van het spel moest houden. De bur gemeester bracht naar voren, dat het hem niet geheel duidelijk was welke bouwplan nen nu door Ter Burg gerealiseerd zou den worden. „Komt u met een concreet plan dan zullen we nog eens verder zien, zo zei de burgemeester, die de macht der gewoonte getrouw het niet kon laten zo nu en dan de heer Post als de „secretaris" •an te spreken. FRANKFORT (AP) De 53-jarige Poolse professor Wladyslaw Fejkiel heeft voor de rechtbank te Frankfort getuigd, dat er ongeveer 30.000 personen met dode lijke injecties zijn vermoord in het con centratiekamp Auschwitz. Fejkiel, die van oktober 1940 tot januari 1945 in Ausch witz heeft gezeten, was hoofdarts van de in Auschwitz gevangen artsen. Hij zei voorts, dat de SS-sergeanten Klehr, Hantl en Scherpe de injecties hebben toegediend. Alle drie staan terecht in Frankfort. Klehr heeft toegegeven driehonderd gevangenen door middel van injecties gedood te hebben in opdracht van zijn superieuren. Hantl en Scherpe ontkennen De maquette voor de nieuwe bedrijf s- school voor Hoogovens, met links en rechts afdelingen voor respectievelijk theoretisch en praktisch onderwijs. In het midden de grote kantine, met de voorgevel naar de Wenckebach. - straat. feestelijke bijeenkomsten kunnen worden gehouden. De fagade wordt gericht naar de Wenckebaehstraat, waarbij de twee vleu gels nog een fraai plantsoen zullen om spannen. Het ligt in de bedoeling de kan tine omstreeks december van dit jaar in gebruik te nemen, waarna een beigiin zal worden gemaakt met de bouw van de af deling voor praktisch onderwijs. Bij de uitreiking van de prijzen ter ge legenheid van de in Utrecht gehouden tweede nationale beroepenmanifestatie heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. A. J. Bakker, de aandacht ge vestigd op de betekenis van goed vak manschap in deze tijd van automatisering en massaproduktie. Het gevaar dat er eens een tekort komt aan goede vaklieden noemde hij niet denkbeeldig. Daarom acht te hij de beroepenmanifestatie, die in de toekomst wellicht regionaal zal worden gespreid, nuttig. Aan de beroepen-manifestatie hebben 200 jongens en tien meisjes deelgenomen. Het .zwakke geslacht" kwam met drie prijzen heel goed voor de dag. De winnaars van de vakken timmeren, metselen. steenhouwen, meubelmaken, schilderen, gawalo-sanitair-montage, con- structiebankwerken, machinebankwerken, metaaldraaien en lassen gaan ons land in augustus vertegenwoordigen tijdens de in ternationale beroepenmanifestatie in Lis sabon. Loatiaanse kinderen vluchten voor de oprukkende Pathet Lao-troepen in de Vlakte der Kruiken in Laos. De kinderen, die hun ouders zijn kwijt geraakt hebben meer dan honderd kilometer te voet afgelegd door het oerwoud. (Telefoto) iets met de injecties te maken te hebben gehad. „De meeste slachtoffers waren patiën ten uit de ziekenbarakken. Geen van hen was ongeneeslijk ziek", aldus Fejkiel. De getuige zei, dat er tegen medio 1943 on geveer honderd Poolse kinderen met in jecties waren vermoord. Bij nadere ondervraging door de rech ter gaf hij toe, dat hij geen van de ver dachten met eigen ogen de injecties heeft zien toedienen, maar dat hij dit gehoord had van twee medische assistenten, die altijd aanwezig waren bij de toediening van de injecties achter gesloten gordijnen, Fejkiel verklaarde voorts dat Klehr heeft deelgenomen aan het vergassen van gevangenen. Hij zei ook, dat de nazi's een speciale school hadden opgericht voor de opleiding van kampbewakers in het vergassen van gevangenen. „Ik weet dat Klehr een opleiding aan deze school heeft gehad", aldus de getuige. In 1944 hebben verscheidene doktoren, die niet meer in leven zijn, een proef ge nomen met een waarheidsserum, waarbij zÜ patiënten als proefkonijn gebruikten, aldus Fejkiel. „Ik herinner mij een geval waarbij vier gevangenen zwarte koffie met iets toe gevoegd kregen; zij stierven later aan de gevolgen ervan. Dit serum werd gemengd door de voormalige SS-luitenant-kolonel dr. Capesius, apotheker van het kamp", aldus Fejkiel. Capesius behoort tot de 21 verdachten, die in Frankfort terecht staan. Brian Hetreed, een 35-jarige Engelse coureur, is vrijdagmiddag tijdens de trai ning voor de 1000 km, die zondag op de Nuerburgring wordt gehouden, veronge lukt. Hetreed's Austin-Martin slipte tijdens een hevige onweersbui, raakte van de weg en sloeg enkele malen over de kop. Op weg naar het ziekenhuis van Adenau over leed de Brit. Een tweede Engelsman, Derek Trotae- roe, sloeg eveneens over de kop. Hij liep slechts een lichte hersenschudding op. Njjmegen. Doctoraalexamen pedagogiek: zuster M. van Loveren (Tilburg) en pater G. J. M. Coenegracht (Baarlo). Doctoraal examen Duits: J. R. A. Horstink (Aalten). Doctoraalexamen geschiedenis: J. J. M. van de Werf (Heerlen). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal bio logie: mevrouw E. MurAtzema (Vinke- veen) en mevrouw M. J. GlaszKowrts (Amsterdam). Doctoraal economie: Th. J. Scheerder (Amstelveen), N. Jullien (Die- men) en D. Marcus (Amsterdam). Docto raal Nederlands: F. W. Ekkel (Amsterdam). Amsterdam (V.U.). Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid ds. L. Oosten dorp op een proefschrift getiteld „H. P. Scholte, leader of the secession of 1843 and founder of Pella". Vergadering. Maandagavond 1 juni komt de Ren- en Tourvereniging „Bollen streek" in café-rest. Hagen, Haven te Lisse, bijeen. Roode-Kruiscollecte. In de week van 16 juni wordt in Lisse de jaarlijkse Roode-Kruiscollecte gehouden. Maandagsluiting in Zwolle. Vijftig Zwolse winkeliers hebben besloten hun zaak voortaan 's maandags de gehele dag ge sloten te houden om het personeel een compensatie te geven voor het werken op zaterdag. De regeling geldt voorlopig voor achttien achtereenvolgende maan dagen. De grote winkelbedrijven nemen 1 niet aan de regeling deel. Advertentie Door internationale samenwerking andere meubelen, betere meu belen voor extra lage prijzen. U kunt ze in dit rayon alleen bewonderen bij: MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN (en nu tijdelijk in onze 2 modelwo ningen in Beverwijk). De beslissingswedstrijd tussen de korf baltwaalftallen Aurora 1 en Nieuw Flora 1 om één plaats in de tweede klasse van de KNKB vindt a.s. zaterdag avond om 19 uur op het terrein van Zandvoort plaats. Zondag 21 juni zullen de Haarlemmers een voor ons land vrij zeldsaam stukje spektakelwerk kunnen beleven: het optre den van de „Don Djiguiten Kozakken", een ruitergroep waarvan de ongeveer twintig leden volgens oude Russische tra dities kunststukjes uithalen op vijftien Het aantal bedden bi algemene zieken huizen is na de oorlogsjaren toegenomen van 40-000 tot 60.000. De totale „produktie" in de sector gezondheidszorg en hygiëne steeg van 29 miljoen gulden in 1953 tot 141 miljoen in 1963. Van dit bedrag kwam zestig percent voor rekening van de zie kenhuizen en twintig percent voor die van psychiatrische en verpleeginrich- Dit is in Utrecht meegedeeld door de heer P. L. Stal, plaatsvervangend direc teur-generaal van de Volksgezondheid. Hij sprak op het congres van de stichting Het Nederlandse ziekenhuiswezen" een rede uit van de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, die plotseling verhinderd was het congres bij te wonen. Het aandeel van de sector gezondheids zorg en hygiëne in de totale bouwpro- duktie nam tussen 1956 en 1963 toe van 1,9 tot 4,3 percent, een stijging, waar mee geen enkele sector volgens de staats secretaris kan concurreren. Hierbij moet echter worden bedacht, dat ook de prijs stijgingen in de sector gezondheidszorg bijzonder groot waren: 23 percent in de afgelopen drie jaar. In diezelfde tijd nam het volume slechts met dertien percent toe. Anderzijds weerspiegelen veel prijs stijgingen ook kwaliteitsverbeteringen. Aan de universiteit van Amsterdam Is zoals w|j op 20 april aankondigden prof. dr. B. Hunningher uit New York be noemd tot gewoon hoogleraar in de drama turgie en de geschiedenis van de dramati sche kunst in de faculteit der letteren Een der zalen in het onlangs door de universiteit aangekochte voormalige vei linggebouw Frederik Muller (Nieuwe Doe lenstraat 16-18) zal bij de verbouwing tot collegezaal zodanig worden ingericht dat deze mede bruikbaar ig voor het aan het onderwijs in de dramaturgie verbonden practicum. Arabische volbloeds, die daartoe worden aangezet tot de gestrekte galop. Deze groep maakt in de maand juni een toer- nee door Nederland, onder auspiciën van het theaterbureau Charles Aerts. In Haar lem zal de ruitergroep optreden op het voormalige voetbalterrein van „Onze Ge zellen" in de hoek tussen Vondelweg en Vergierdeweg. Op het terrein worden de mobiele tribunes van de gemeente opge steld, die zitplaats bieden aan 2000 toe schouwers. De organisatie en de kaartver koop z|jn door het theaterbureau in handen gegeven aan het bestuur van de drum band BATO. De „Don Djiguiten Kozakken" vormen een ruitergroep onder leiding van Nico- lai Osteletzky, die als jong kadet van adel lijke familie in 1920 Rusland verliet en die sinds 1926 optreedt met een groep variété- ruiters, waarvan de acrobatische rijkunst is geënt op de militaire oefeningen van de legerkozakken van de Russische steppen, gericht op het aankweken van moed en behendigheid van paard en ruiter. De groep, die ongeveer 15 jaar gelden ook een toemee door ons land heeft gemaakt, houdt domicilie in Parijs. De ruiters hebben voor hun optreden een terrein nodig van ongeveer 80 bij 12 meter. De voorstelling bevat een intermezzo van Russische dans en zang. De groep reist met een hele karavaan van auto's, woontenten, onderkomens voor de paarden, keukenwagens en eigen licht- „Een menselijke piramide op een rij galopperende paarden". aggregaten een ruitercircus, zou men kunnen zeggen. Dit „circus" zal de desbe treffende dag standplaats kiezen bij 't ter rein in Haarlem-Noord waar wordt opge treden. De ruiters treden op in traditionele Ko- zakkenkledij. Tijdens het optreden van de groep op 18 juni in Amsterdam zal de KRO opnamen maken voor een televisie programma dat enkele maanden later wordt uitgezonden. DE KUNSTMARKT zal worden bevolkt door leden van Kunst Zij Ons Doel, De Groep en leerlingen van de Academie '63, leden van de organiserende oudervereni gingen („Helpt Elkander", „Philadelphia", Het Zorgenkind" en „De Nazorg") en leerlingen van diverse scholen zullen assisteren in de koffietent, inpaktent en andere stands. De heer Annot, de bekende hofmeester van het Frans Halsmuseum, zal aan het welslagen van de Kunstmarkt zijn dien sten bijdragen. De gehele dag zal eens per uur de poppenspeelster Corry Bakker voorstellingen geven. In de kramen zullen de Haarlemse kunstenaars schilderijen, aquarellen, grafiek en beeldhouwwerken aan de man brengen. Twintig percent van de opbrengst der kunstwerken komt ten goede aan de Ouderverenigingen voor het Geestelijk Gehandicapte Kind. De Kunstmarkt wordt 's morgens om 11 uur door Pierre Janssen geopend. DE VOORBEIDINGEN van de Kunstmarkt, die vrijdag 5 juni de gehele dag op de bin nenplaats van De Doelen wordt gehouden ten bate van geeste lijk gehandicapte kinderen, vorderen gestaag. Voor de lo terij zijn thans kunstwerken beschikbaar gesteld door Mari Andriessen, Anneke Höfte, J K. Veerman, Kees Verwey, Ab Loots, Janneke Ducro, Josef Santen, Piet van Heerden, H Klijn, Poppe Damave, Freek Souwer, Jan van Geem, Mi chel Overbeek, Frans Funke, Leo de Winter, Roelof Klem, Hannes Postma, Kees Okx, Rob Clous, K. Lans en A. van der Vloot. Het affiche van de Kunstmarkt Concertgebouw. Als delegatielid van het Comité Amsterdam Promotion, reizend van Amsterdam naar New York, had de voorzitter van de Stichting Donateurs van het Concertgebouworkest, de heer A. Dudok van Heel, het genoegen zijn reisgenoot en mede-delegatielid J. Hart man te mogen inschrijven als donateur. Bij nader inzien bleek deze de twee duizendste te zijn. Dit was voor de voorzitter van de stichting aanleiding hem tijdens een informele bijeenkomst te huldigen. De heer Hartman ontving het jubileumboekje „Het Concertge bouworkest 75 jaar". Het door Frans Funke ontworpen vignet van de Kunstmarkt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5