Aberdeen door tyfus-epidemie een vrijwel geïsoleerde stad Scholen dicht, geen sport en een debat in Lagerhuis Bod op Willem Barentsz en vangstrechten te laag HET WEER Jonge negers tegen blanken in New York ff V Amerikaanse reclameradio in Ierland om Europa te kunnen bestrijken? Geld op vuilnisbelt was al maanden zoek in Haags postkantoor Top-beraad van Amerika over Zuidoost-Azië Afrikaanse landen vragen maatregelen I Randstad-express tegen Zuid-Afrika slaat records Directie van Walvisvaart „Schip is 4 miljoen dollar waard" -E Uoop Sleper van L. Smit bergt Liberiaan Ook de vloot Groningen Den Haag in twee uur drie kwartier sW MORRIS 'êeforeifou Snij! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koel Aan het strand Het woord is aan Rage in de autohandel pagina 11 Drie autocoureurs bij races verongelukt pagina 14 Twee wereldrecords zwemmen naar ons land pagina 15 In de krant van heden: □ccjues IPSiflIiliÉ RIJSCHOOL WIM HANDGRAAF Veerdienst Hull-IJmuiden is nog niet mogelijk ■r n i, s r l. r i, JAARGANG NUMMER 173 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 1 JUNI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije LONDEN In het weekeinde zijn er in Aberdeen nog twee tyfusgevallen bijge komen, waardoor het totaal op 157 is ge bracht. In het geheel lagen zondagavond 204 mensen in het ziekenhuis, met inbe grip van degenen die tyfussymptomen vertoonden, maar bij wie de ziekte nog niet kon worden geconstateerd. Een hoopvoller teken was dat de tweede golf van de epidemie nu aan het afne men is. De stad Aberdeen met haar 186.000 inwoners verkeert op het ogenblik in een soort vrijwillige staat van beleg, waartoe de bevolking in alle opzichten meewerkt. De autoriteiten hebben ver zocht dat niemand zonder noodzaak Aber deen verlaat, terwijl ook omgekeerd nie mand voor wie daartoe geen volstrekte noodzaak bestaat de stad dient te bezoe ken. In het algemeen houdt men zich hier aan. De scholen zijn gesloten. Kinderen wor den zoveel mogelijk thuis gehouden, wed strijden zijn afgelast. Bioscopen, schouw burgen, danszalen, jeugdclubs en andere vermaaksinrichtingen blijven dicht. Groepsreizen per trein van en naar Aberdeen zijn tot zestien juni afgezegd Het is onwaarschijnlijk dat woensdag a.s. de Schotse zomerbekerfinale, welke in Aberdeen zou worden gespeeld, zal door gaan. Op ieder is ook een beroep gedaan zo veel mogelijk de persoonlijke hygiëne in acht te nemen. Indien dit laatste niet ge- beurt blijft het gevaar voor snellere ver spreiding van de ziekte bestaan. Dr. Ian Macqueen, de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst van Aberdeen, heeft zaterdag onthuld dat hij zelf thans voedsel heeft gegeten afkomstig van de winkel waar de algemene besmet ting is begonnen. „Ik wilde het publiek tonen dat er in deze zaak geen gevaar meer is". Hij waarschuwde tegen het eten van onverpakt gekookt vlees en pasteien, rauwe sla en alle andere onverpakte le vensmiddelen welke niet behoeven te wor den gekookt. Hij wil ook dat de „pubs", de populaire drinkgelegenheden, worden gesloten, maar hij erkent dat er een grens is aan de medewerking welke van het publiek kan worden gevraagd. „Je kunt een stad nu eenmaal niet in een klooster veranderen", merkte hij op. Het chloorgehalte van het drinkwater van Aberdeen is thans aanzienlijk ver hoogd. Het is onvermijdelijk dat als ge volg van de epidemie winkels, hotels en restaurants reeds ernstige schade hebben geleden. Hoewel iedereen vanzelfsprekend vol is over de epidemie, zijn er in Aber deen geen tekenen van paniek. Kenneth Robinson, labours woordvoer voor de Volksgezondheid, zal de regering in het Lagerhuis interpelleren naar aanlei ding van beweringen dat zij rechtstreekse verantwoordelijkheid draagt voor het uit breken van de epidemie. De regering zou namelijk in verband met een tekort aan rundvlees nog steeds dertien jaar oude voorraden corned beef blijven distribueren. Robinson wil weten of dit in derdaad zo is en of de eerste stroom blik jes thans over het hele land is verspreid en ook of zij hun weg hebben gevonden naar schoolkantines en ziekenhuizen. In Engeland krijgen de meeste schoolkinde ren een warme lunch op school. Het Engelse departement van Landbouw weigert tot dusver te onthullen hoe groot de voorraden corned beef zijn welke de regering heeft opgeslagen, omdat deze een onderdeel vormen van de stratëgische. reserve. Die wordt geheimgehouden. De dierenarts, als speciale attaché ver bonden aan de Britse ambassade in Bue nos Aires, die 25 goedgekeurde corned- beeffabrieken aan regelmatige controle on derwerpt, heeft verklaard dat de hygiëne daar in orde is. Twee opvarenden van een Engelse onderzeeër die op de rivier Glyde ligt zijn in een ziekenhuis te Glasgow opgenomen Men vreest, dat zij tyfus hebben. Er hebben denkt dat zij tyfus hebben. Er hebben zich waarschijnlijk met tyfus besmette blikken corned-beef aan boord van de onderzeeër bevonden. Vandaag zou het schip voor oefeningen naar zee vertrekken. Er zijn zeventig man aan boord die thans allen tegen tyfus zijn ingeënt. NEW YORK (AFP) De groep Afri kaanse landen in de Verenigde Naties heeft opnieuw een beroep gedaan op de j bondgenoten van Zuid-Afrika, en meer in het bijzonder Engeland, de Verenigde Sta ten en Frankrijk, alle maatregelen te ne men om de terechtstelling te verhinderen van de nationalistische leiders in Zuid- Afrika, die veroordeeld zijn wegens hun verzet tegen de politiek van apartheid. De Afrikaanse landen dringen verder verder aan op steun van genoemde mo gendheden voor economische sancties te gen Zuid-Afrika. De Veiligheidsraad zal I binnenkort de kwestie van de apartheid in Zuid-Afrika weer behandelen, zodra de Cambodjaanse klacht tegen de V.S. en Zuid-Vietnam is afgehandeld. In juni is een vertegenwoordiger van Ivoorkust voorzitter van de Veiligheids raad. De directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart vindt het bod van één miljoen dollar dat zoals zaterdag gemeld drie Japanse rederijen hebben uitgebracht op het fabrieksschip de Willem Barendsz niet acceptabel. De handelswaarde van bet schip wordt door de directie geschat op vijftien miljoen gulden, dat is dus vier miljoen dollar. Overigens gaat het de Japanners niet zo zeer om het schip als wel om het quotum dat Nederland jaarlijks internationaal krijgt toegewezen. Het vorig seizoen be droeg dit 600 walsviseenheden, te weten 6 percent van de toegestane 10.000 stuks. In dit verband wordt uit Tokio gemeld dat de drie Japanse firma's niet eerder met de Nederlandse Mij voor de Walvis vaart zullen gaan onderhandelen vóór de jaarvergadering van de Internationale Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL L23SR6 Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en noord. Koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Aan het strand: Het lage drukgebied bij West-Frankrijk komt langzaam nog iets naderbij, zodat er ook morgen nog kans is op een regen- of onweersbui. De wind zal soms vrij krachtig zijn tussen noord en noord oost. Vrij koel met middagtempera- turen tussen 16 en 18 graden C. Zee water 14 a 15 graded. Vooruitzichten: Nog koel en weinig zon. Walvisvaartconventie, die deze maand Noorwegen wordt gehouden. Uit het verleden is bekend dat „Walvis vaart" open staat voor een bod. -In de laat ste jaarvergadering is' van directiezijde meegedeeld, dat er contact was geweest met Japan over verkoop, maar toen la gen de indicatieprijzen voor traan van Ja panse zijde niet hoog. Door aandeelhou ders werd toen aangedrongen op liquida tie van het bedrijf. De directie zei te zoe ken naar een andere oplossing. Het vorig jaar kocht een Japanse maat schappij een Britse walvisvaarder voor 1.25 miljoen dollar, wat overeenkwam met de waarde van de eenheden die het schip in drie seizoenen mocht vangen. Als het Nederlandse schip aan Japan wordt verkocht zullen er dit jaar nog slechts drie landen in het Zuidpoolgebied op de walvisvangst gaan, n.l. Japan, de Sovjet-Unie en Noorwegen. NEW YORK (Reuter). - In het week einde hebben jonge negers in New York diverse malen blanken aangevallen. Een groep van 25 opgeschoten negers heeft zondag passagiers van een onder grondse trein in Brooklyn afgeranseld, beroofd en bedreigd. Het interieur van drie rijtuigen werd kort en klein geslagen. Een half uur later bedreigde een andere bende de bestuurder en passagiers van een ondergrondse trein in een ander stads deel. Zaterdagavond werden jonge negers overmoedig aan boord van een veerboot. Zij begonnen wild te dansen en te schreeu wen. Later gingen zij vechten. Glazen en schotels met eten werden van de bar geveegd. Dezelfde avond vielen negers een po- I litieman aan, die hen probeerde af te halen van een blanke die ze tegen de grond hadden geslagen. 563ste STAATSLOTERIJ Dertiende lijst Vierde klasse ƒ15.000 6850 2.000 8545 13712 1.000 1268 3870 11185 17609 18034 21655 400 7020 8114 8637 11190 12081 12572 16983 18264 200 1859 2914 3172 4960 5192 5671 7299 7610 8299 8399 9818 9851 10053 10263 12689 12928 14103 14858 15054 15497 15821 15886 16022 16460 16566 16601 16760 17029 17450 18391 19161 19265 (Van een medewerker) Toen vanochtend zes voor half acht ex presstrein 14 in Groningen startte met eindbestemming Den Haag Staatsspoor vestigde deze Randstadexpress een record in het gebied van onze nationale treinver bindingen. In vijf „zevenmijlsstappen" er werd alleen even in Assen, Zwolle, Amersfoort en wat langer voor aansluitin gen en lokomotiefwisselen bij het keren in Utrecht gestopt werd bjj 'n kruissnel heid van 120 km./u., om negen over tien het Haagse citykwartier Bezuidenhout be reikt. Aldus is precies in twee uur drie kwartier de 252 km. spoorweg genomen die tussen Martini- en regeringsstad ligt. Terug vangt de stormrit door de polders, over de Veluwe en door de Drentse hei om precies half vijf aan, om dan kwart over zeven in Groningen te eindigen. Deze prestatierit zullen de Nederlandse Spoor wegen vanaf vandaag iedere werkdag van maandag tot en met vrijdag volbrengen. Deze express is de snelste trein die ooit gedurende de 125 jaar dat er spoorwegen in ons land zijn, in de officiële dienstre geling voor het binnenland werd opgeno men. En deze trein verbetert zelfs het re cord van de vooroorlogse zeer snelle die sel-elektrische expresstreinen (waarvan toen de exploitatie tot ver in het buiten land de aandacht trok) die toch nog tien minuten langer over de rit Groningen-Den Haag deden. Vijf jaar geleden deed de ex press er nog drie uur twee en twintig mi nuten over. Zo een vijftig jaar geleden, de tijd van de opkomst van de stoomjumbo de snel le lokomotief met hoogliggende ketel was de reisduur Groningen-Den Haag vier uur dertien minuten. Voor die tijd ook een aardige prestatie, maar, de trei nen waren toen meestal nog niet zo zwaar als die in onze dagen. De nieuwe Randstadexpress die vandaag startte kan in gewicht variëren van 350 tot 600 ton, naar gelang er minder of meer passagiersaanbod is. De kruissnel heid blijft echter gelijk, een factor die de machinist op de elektrische lok. veel be ter in de hand heeft. Niet alleen vanwege de makkelijker variatie in treinlengte past men hier getrokken materieel toe, maar ook om de nieuwe express meer het karak ter van een D-trein met meer comfort te geven. De Spoorwegen zullen in deze ex presstreinen geen toeslagheffen. Koningin Christina van Zweden: Ik hou van mannen niet omdat zij mannen zijn, maar omdat zij geen vrouwen zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 12 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs li- Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten H Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 0 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING Barteljorisstraat 5 - Haarlem Het zonnige weekeinde heeft velen naar het strand en de bossen gelokt. De steden waren door de bewoners verlaten. Op deze foto ziet men de verlaten Leidsestraat. De sleepboot „Mississippi" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft in het afgelopen weekeinde een Li beriaans stoomschip, dat met machine schade hulpeloos bij de Amerikaanse kust ronddreef, opgepikt en te Freeport bin nengebracht. Het 'Liberiaanse S S Zita (7696 brt), dat met een lading fosfaat van Boca Grande (Florida) naar Liverpool was vertrokken, kreeg op zee machineschade en liep te poort binnen voor reparatie. Op 25 mei vertrok de Zita, maar een dag later liet de machine het weer af weten. Van Key West vertrok toen de sleepboot Mississippi, die de Zita zater dagmorgen bereikte en vastmaakte. Zon dagmorgen bracht de sleepboot het schip in Freeport binnen. LONDEN Uit Dublin wordt gemeld dat de Ierse- regering onder sterke druk van Amerikaanse advertentiebelangen staat om Ierland te laten gebruiken als basis voor commerciële radio welke krach tig genoeg is om Groot-Brittannië en een deel van het Europese vasteland te be strijken. Deze kwestie is al meer dan tien jaar aan de orde. De Ierse regering, die een overeenkomst heeft met de Britse rege ring, en de BBC hebben tot nu toe de Amerikaanse voorstellen verworpen, maar de Ierse minister van Posterijen heeft een commissie ingesteld om de zaak verder te onderzoeken. Het Ierse officiële radiostation, radio Eireann, zendt advertenties uit, maar de- Het bedrag van 33.000,- dat vrijdag op de vuilnisbelt in Wijster (Dr.), werd gevonden, blijkt sinds 27 januari te zijn vermist in het postkantoor aan de Rijs- wijkseweg in Den Haag. De P.T.T.-recher- che had een onderzoek naar het verdwe nen geld ingesteld en was tot de con clusie gekomen dat de enveloppe met de bankbiljetten waarschijnlijk in een prulle- mand was gevallen. Deze conclusie blijkt nu juist geweest te zijn, want het geld is met het Haagse huisvuil op de belt van de Haagse vuilnisaf'voermaatschappij in Drente beland. De vondst in Wijster betékent voor de ambtenaren van het P.T.T.-kantoor een Het moment, waarop in de 500-mijls- race van Indianapolis de botsing plaats heeft, waafby twee coureurs om het leven kwtimen. grote opluchting. Zij staan niet meer on der verdenking het geld te hebben weg genomen en zij hebben geen reden te ver onderstellen dat een van hun collega's wellicht een dief zou zijn. Eind januari bood de Rotterdamse Bank het geld aan op het Haagse postkantoor Nobelstraat. Vandaar werd de brief naar het kantoor aan de Rijswijkseweg ge bracht..De bank had de zending laten aan tekenen, waarbij een waarde van een paar honderd gulden werd aangegeven. Dit is gebruikelijk bij de banken. Een deel van de waarde van de inhoud wordt aangegeven, om .verzekerd te zijn van een bepaalde wijze van verzending. Voor het overige deel van de waarde zijn de banken verzekerd. De vergissing heeft voor de bank dan ook geen nadelige gevol gen gehad. De verzekering ging tot uitbe taling over. De zekerheid, dat het gevonden geld in derdaad afkomstig is van de Rotterdam se Bank in Den Haag is gebaseerd op het feit, dat de bank de nummers noteerde van de bankbiljetten, waaruit de zending bestond. Het bedrag bestond uit acht briefjes van duizend en 250 biljetten van honderd gulden. Advertentie VOORMALIG RIJ-INSTRUCTEUR VAN BEKENDE RIJSCHOOL HEEFT GEVESTIGD Meidoornstraat 16 - Tel. 6435 ze zijn beperkt tot plaatselijke produkten. Het bereik van het station is niet groot maar het kan in sommige delen van Enge land worden gehoord. De opbrengst van advertenties bedraagt ongeveer een mil joen gulden per jaar. De Ierse regering subsidieert het Iers» televisiestation, dat advertenties uitzendt, ook de radio met een totaalbedrag voor beide van een miljoen gulden. HONOLOELOE (Hawaii) (AP, AFP en Reuter). Vandaag is in Honoloeloe een belangrijke Amerikaanse politiek- militaire topconferentie begonnen over de situatie in Zuidoost-Azië. Er wordt onder andere aan deelgenomen door de Amerikaanse minister van Buiten- landse Zaken, Dean Rusk, zijn collega van Defensie, McNamara, generaal Maxwell Taylor, voorzitter van bet comité van chefs van staven, John McCone, directeur van de inlichtingen dienst en Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. De conferentie duurt twee dagen. Da deelnemers bewaren een volkomen stil zwijgen. Het besprokene is geheim. Minis ter Rusk heeft geweigerd enige medede ling over de onderwerpen die behandeld worden te doen. Over het algemeen gelooft men dat de conclusies van de deskundigen aan presi dent Johnson zullen worden voorgelegd. Men neemt aan dat er onder andere aan bevelingen zullen worden gedaan voor een krachtig Amerikaans optreden tegen de pro-communistiSche troepen van de Pathet Lao in Laos. Ook is het vrijwel zeker dat uitvoerig van gedachten zal worden gewisseld over de steun die de Viet Congrebellen in Zuid- Vietnam vanuit Noord-Vietnam ontvangen. De harde taal die daarover in Washing ton wordt gesproken heeft in Noord-Viet nam grote bezorgdheid gewekt. In Hanoi, de hoofdstad, leggen de burgers loopgra ven aan en richten zij schuilplaatsen in tegen luchtaanvallen. Een veerdienst tussen Huil en IJmuiden, zoals onze correspondent vorige week vrij dag uit Londen als mogelijkheid meldde, moet op een misverstand berusten. Wel iswaar werken instanties te Velsen en te Amsterdam in hoog tempo aan een con creet plan voor een buitenhaven in IJmui den, dat aan de gemeenteraad van Velsen moet worden voorgelegd. Maar zelfs in dien dit plan nog deze maand zou worden goedgekeurd (hetgeen twijfelachtig is), dan nog zou IJmuiden onmogelijk tijdig gereed kunnen zijn om een veerdienst te ontvangen. Het streven is, zoals overigens bekend was, de buitenhaven in IJmuiden gereed te hebben als ook de bouw van de pieren en de verbreding van de haven mond gereed zijn gekomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1