Israel houdt uit lijfsbehoud rekening met vervroegde Egyptische aanval Algemene verontwaardiging over de „criminele activiteiten" van Westduitse geleerden Jongen kreeg deel van steenkolom op been Jonge fietser reed tegen paaltje Toch communie voor mevrouw Biezanek Spoorwegen hadden last van noodweer Australische en Brit komen vrij Brandje geblust bij Van Gelder Arie is weer terecht, nu „super" verouderd is... ga over op Caltex: Boron houdt uw motor schoon, door kool- af zetting tegen te gaan... Daardoor geeft Caltex Boron uw motor méér kilometers per liter, méér kracht en een langere levensduur dan ooit tevoren! BORON Nieuwe Caltex beaxn< „Boroxi is zuiniger en Duitse technici Onverkwikkelijke race Geen kernwapens) Tank CALTEX bij GARAGE G|F§RERTS V.Lm™ een langere levensduur voor uw motor MAANDAG 1 JUNI 1964 Politie had druk werk in Velser tunnel Autoverkeer in tunnel drukker dan ooit U I L J D L IV I W Telefoon 4156 - IJMUIDEN Kalverstraat 9 - IJmuiden Telefoon 4806 CALTEX BORON |f F| MnFKP CALTEX - SERVICE-STATION o. m. verkrijgbaar bij Iw I Ei Ei Wilhelminaplein - Heemstede - Tel. 39372 meer kilometers per liter krach tigrer op trekken S srxX, ■v., (Van onze correspondent) JERUZALEM Nassers gewroet in het Nabije Oosten verontrust Israel steeds meer. Vooral omdat het zelf daarvan de dupe dreigt te worden, maar ook omdat het de Egyptische machthebber er om te doen is alle Arabische landen, van Marok ko tot Irak naar zijn hand te zetten en zo hun onafhankelijkheid tot een farce te maken. Op zichzelf heeft Israël sympathie voor unificatie van het Nabije Oosten. Het beschouwt dit deel van de wereld, waar toe het zelf behoort, als een eenheid en het streeft er naar zijn bijdrage te leve ren om van deze eenheid een belangen gemeenschap te maken, politiek, econo misch en sociaal, die elke staat ten goe de moet komen. Dat het destijds zijn on voorwaardelijke steun gaf aan het regio nale bevloeiingsplan van Eisenhowers af gezant, de Amerikaanse ingenieur John ston, ligt helemaal in de lijn van deze po litiek. ER IS echter een „maar"'. Als welke mogendheid ook de totstandkoming van n dergelijke unificatie langs ondemocrati sche weg zou pogen te forceren door de souvereiniteit van een of meer staten aan eigen ambitie op te offeren, zou Israël zich krachtig daartegen verweren. Dat Nasser zijn ondermijningspogingen uit strekt tot onder meer Cyprus (door wa penleveranties aan de Grieken), Jemen en Aden wordt hier in de eerste plaats zo gevaarlijk geacht, omdat ieder succes hem meer aanmoedigt zijn belofte aan de Ara bische wereld in te lossen en Israël aan te vallen. Het kan, naar men hier meent, ook om gekeerd zijn. Men sluit niet uit, dat een mislukking van Nassers actie in de zojuist genoemde gebieden zoals zijn misluk king in Jemen hem er toe zal brengen zijn voorgenomen aanval op Israël te ver vroegen, om zo de aandacht af te leiden van zijn falen. Voor Israël komt. het er alleen op aan, De bewapeningswedloop in het Nabije Oosten is in volle gang Een zeventienjarige jongen heAt zater dagavond, toen hij op een stenen kolom 'oij de speelplaats van de kleuterschool aan de Evertsenstraat in IJmuiden-oost klom, een deel van deze kolom, die afbrak, op zijn rechterbeen gekregen. Met een slag aderlijke bloeding en een kneuzing van het been is hij naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Een elfjarige fietser uit IJmuiden-Oost reed zondagmorgen op de Duin en Kruid- bergerweg in Driehuis tegen een paaltje met scherpe punten. De ongevallendienst heeft de jongen, die een diepe vleeswond in zijn rechterbeen had opgelopen, naar het Antoniusziekenhuis gebracht. De Velsense politie heeft afgelopen zon dag weer druk gehad met het regelen van de verkeersstroom, nadat enkele ketting botsingen hadden plaats gehad. Vooral zondagmiddag was het raak. Bin nen een uur reden in de westbuis van de tunnel tien auto's op elkaar. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade was aanzienlijk. LONDEN (AP). Een Britse vrouwe lijke arts die in strijd met de opvattingen van de katholieke geestelijkheid in haar woonplaats een adviesbureau voor ge boortebeperking heeft opgericht, heeft de communie ontvangen in een kerk van Westminster in Londen. Dr. Anne Bieza nek, de 36-jarige moeder van zeven kin deren, had een brief geschreven aan de aartsbisschop van Westminster dr. John Heeanan, waarin ze hem meedeelde dat ze in de kathedraal de mis zou bijwonen. Mevrouw Biezanek is gedurende de af gelopen zes maanden voortdurend de com munie geweigerd in haar parochiekerk in Wallasey in Cheshire. Een groot aantal mensen keek toe toen zij bij de kerk arriveerde. Later werd haar de communie uitgereikt. In het zuiden van het land is gister avond een hevig noodweer losgebarsten De Nederlandse Spoorwegen ondervonden daarvan met name in Zeeland en West- Noordbrabant veel hinder. De bliksem sloeg op verscheidene plaatsen in de bo venleiding, waardoor sommige spoorweg baanvakken in de omgeving van Breda stroomloos kwamen te staan. Automatische knipperlichtinstallaties en dergelijke functioneerden op sommige plaatsen niet meer, waardoor spoorweg personeel met rode vlaggen waarschu wingsdiensten moest verrichten. DAT EGYPTE zich tot de tanden bewa pent heeft het in de eerste plaats te dan ken aan de grote hoeveelheden modern oorlogstuig, dat het van de Sovjet-Unie voor een appel en een ei ontvangt. Men betwijfelt het in Israël dan ook, of het Kremlin tussenbeide zou komen, als Nasser een oorlog tegen Israel zou be ginnen. Zullen Washington, Parijs of Lon den dat wel doen? De meningen daarover zijn verdeeld. Formele toezeggingen be staan niet. Maar wel hebben staatsleiders in de Verenigde Staten herhaaldelijk ver klaringen afgelegd, dip de conclusie wet tigen, dat Amerika niet werkeloos zou of Nasser zijn telkens weer met zoveel pathos aangekondigd plan inderdaad zal kunnen verwezenlijken. En uit lijfsbehoud beantwoorden de Israëli deze vraag voor lopig nog bevestigend. DAAR IS een reden voor. De afgelo pen maanden heeft Nasser herhaaldelijk verklaard, dat aan „een nieuwe oorlog om Palestina" niet valt te ontkomen. En vol gens de „New York Herald Tribune" en andere gezaghebbende bladen bereidt Nas ser begin 1966 het grote offensief tegen Israël voor. Israël gelooft aan een dergelijk offensief Het houdt er rekening .mee. Niet in de eerste plaats, omdat Nasser het zijn vol gelingen plechtig heeft beloofd, maar wel, omdat het weet, dat Egypte zich met hulp van Moskou en.Washington bewapent op een manier, die de defensieve behoef ten ver te boven gaat. Naar Israëlische inlichtingen omvat het Egyptische leger vier infanteriedivisies, een pantserdivisie, ongeveer duizend tanks, ongeveer twee- honderdvijftig Migs, tientallen Toepolev- 16 en Iljoesjin-28 bommenwerpers, zeven kruisers en tien onderzeeboten. Training en organisatie zijn sinds de Sinaï-neder- laag sterk verbeterd. En bij dit alles belegt Nasser vele mil joenen in de bouw van raketten en an dere ruimtevaart-projectielen, waarbij hij wordt geholpen door een vierhonderd Duit sers. Het is Israëls politiek alles in het werk te stellen om het gevaar af te wenden. Met bijna irrationele koppigheid kan men leidende figuren horen spreken over „nor malisering van de Israelisch-Arabische betrekkingen" In mei passeerden 933.000 motorrijtui gen de Velser tunnel. Dat is ruim hon derdduizend meer dan in mei van het vo rige jaar. De drukste zondag in 1963 wer den 37.500 motorrijtuigen geteld. De druk ste dagen in dit jaar waren tweede pink sterdag, 24 mei en 31 mei. Het aantal motorrijtuigen op genoemde dagen was respectievelijk 43.500, 40.500 en 39.500. WENEN (AP) De Britse student Nor man Stone en de Australische lerares Ja nice Wilson zijn vandaag uit de gevange nis in Bratislawa vrijgelaten. Stone en Wilson werden vrijgelaten na dat de drie rechters van de rechtbank in Bratislawa met verzoek van de openbare aanklager om hoger beroep aan te mogen tekenen tegen het vonnis van vrijdag had den afgewezen. De officier van Justitie had een zware straf geëist. Stone en Wilson konden niet onmiddel lijk Tsjechoslowakije verlaten, omdat ze hun paspoort nog niet hadden terugont vangen. Ze stonden terecht wegens een poging om de Hongaar Tibor Karman het land uit te smokkelen. Ze zullen nu uit Tsjecholsowakije worden uitgewezen. blijven toezien, als Nasser zijn plannen zou uitvoeren. Over enkele weken vertrekt de Israëli sche premier, Levi Esj kol, naar Ameri ka op uitnodiging van president Johnson. Dat de kwestie van Washingtons houding in geval van een Arabische aanval dan uitvoerig ter sprake zal komen, is zeker. En misschien kan bij die gelegenheid ook wat meer worden onthuld over het stand punt van Londen. Wat Parijs betreft heeft men genoeg aan Frankrijks warme vriend schap, die dag in dag uit met daden wordt bewezen. Bij dit alles is in Israël echter alleen sprake van hoop. Niet van vertrouwen. Vertrouwen doet men uitsluitend op ei gen kracht. Israëls leiders huldigen de op vatting, dat een aanvaller zich alleen laat afschrikken door de wetenschap, dat zijn tegenstander in staat is formidabel hard terug te slaan. Het Israëlische leger heeft zijn gevechtswaarde tijdens de Sinaï-veld- tocht duidelijk getoond. Zijn kracht is er sindsdien niet minder op geworden. Het is klein, maar goed getraind en modern uitgerust. Het kost de Israëlische belas tingbetaler handen vol geld. Maar er is geen alternatief. Israëls leiders vertrou wen, dat Nasser in het aangezicht van dit machtsvertoon eieren voor zijn geld zal kiezen. Mocht hij dat niet doen, dan is men hier desondanks zeker van een overwinning, al koestert men niet de il lusie, dat er geen bloed zal vloeien. Nasser bereidt zich volgens eigen zeg gen voor op de aanval. Israël bewapent zich. De bewapeningswedloop in het Na bije Oosten is in volle gang. Hoe lang zal deze onverkwikkelijke wedloop nog voort duren? Volgens buitenlandse bronnen zal Nasser in 1966 over een duizend raketten beschikken. Londen en Washington houden vol daarvan niets af te weten. De Israëli sche autoriteiten weten het wel. Die raket ten worden niet als een directe bedrei ging beschouwd, omdat navigatie- en brandstof moeilijkheden de ontwikkeling van de gevaarlijkste typen in de weg staan. Op het ogenblik, zo meent men hier, zijn de conventionele wapens, die Egypte dag en nacht bereiken, het gevaar lijkst. Dat neemt niet weg, dat de Knesset kort geleden voor de tweede maal unaniem een scherpe resolutie aannam, waarin een drin gend beroep op Bonn werd gedaan om onmiddellijk een einde te maken aan de werkzaamheid van Westduitse staatsbur gers, die in Egypte raketten voor Nasser bouwen. „Criminele activiteit" noemt de resolu tie deze hulp, die hier begrijpelijkerwijs wordt gezien als een voortzetting van Hit- Iers uitroeiingspolitiek. Het zou onder deze omstandigheden lo gisch zijn, als ook Israel zich van kern wapens voorzag. Het schijnt dit niet te doen. De enige reactor, waarover het be schikt, is militair nagenoeg van geen be tekenis en een tweede nog in aanbouw evenmin. Bovendien wordt ontkend, dat Israel pogingen doet om in het buitenland kernwapens te verkrijgen. Voorlopig specialiseert men zich hier op conventionele wapens. Men maakt ze zelf of koopt ze in het Westen. Voornamelijk om Nasser aan het verstand te brengen, dat hij er goed aan zal doen zich terdege te bedenken alvorens zich in een avontuur te storten. GARAGE STORMVOGELS (off. Ford-dealer) Velsense brandweer heeft zondag middag een brandje geblust, dat in het struikgewas langs de Wijkermeerweg in Velsen-Noord was ontstaan. Het vuur be vond zich tamelijk dicht in de buurt van de papieropslag van Van Gelder Zonen. Koolafzetting; in de cillriderg gloeit na, en geeft hier door vaak voortijdige ontsteking. De nieuwe Boron vermindert de afzetting, en maakt dit nagloeien on mogelijk. Dat betekent een regelmatige verbranding en een beter gebruik van de brandstof, en dus: zui niger rijdenl Vuile kleppen sluiten niet goed af en laten verbran dingsgassen ontsnappen: een verlies aan energie 1 Caltex Boron houdt ook de kleppen schoon, zodat alle compressie en energie behouden blijft... voor méér kracht! Dit is eigenlijk vanzelfsprekend: koolafzetting, bij ge bruik van conventionele benzine geeft slijtage van zuiger en zuigerveren en kan verbrande kleppen ver oorzaken. Boron houdt deze onderdelen in goede con- ditie, en zorgt, dat de motor soepel blijft functioneren. Dit verlengt de levensduur van uw motor aanzienlijkl CALTEX Tot grote vreugde van zijn ouders is de vierjarige Arie Westerbrink zondagmiddag om ongeveer kwart over drie gevonden op ongeveer negen kilometer afstand van de plaats waar het ventje 's ochtends voor het laatst was gezien. Het kind verbleef met zijn ouders in het kamp Holtingerzand. 's Ochtends om een uur of negen passeerde daar een kudde schapen. Het jongetje is met die kudde meegelopen en verdwaald. Toen de officier van piket van de kazer ne op de hoogte werd gebracht van het verdwijnen van het kind vroeg hij onmid dellijk vrijwilligers om te gaan zoeken. Rond tien uur trokken tweehonderd mili tairen van het 47ste pantserinfanterieba- taljon en van de 43ste afdeling veldartil lerie het terrein in. Het aantal militairen, dat naar Arie speurde, nam in de loop van de ochtend toe tot een duizendtal. Bij het zoeken wer den veel voertuigen ingeschakeld. Juist op het moment van zijn vondst hij werd door een burger niet ver van het humanistisch militair tehuis nabij de kazerne aangetroffen stonden opnieuw veel militairen gereed om met behulp van voertuigen en radio's het kind te gaan zoe ken. Een speurhond van de rijkspolitie te Borger had al een heel eind van de weg die het kind heeft afgelegd terug gevonden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4