Jeugdherbergcentrale wil service bieden aan meer de jeugd Töe&ma Daar duik je! Samengaan brandweren Velsen en Beverwijk verder dan ooit Anglikanen bij de IJmuidense oud-katholieken op bezoek Half miljoen overnachtingen in 1963 gepasseerd Geen verhoging van de tarieven Wijk aan Zee reeds aardig „bezet" Kampeerders verdreven door roet en lawaai Jeugdkoor Leger des Heils naar IJmuiden Negen doden in het verkeer In de vishal en op zee Heemskerk accepteert gaarne Velsens hulp Hofmeester vermist van de Frederik Hendrik Bromfietsers onder viaduct gewond Gasten enthousiast over driedaags verblijf Britse specialist: Weer gevechten van en tussen nozems in het zonnige Zandvoort 5 GEPLUKT UIT ONZE NEDERLANDSE HOF MAANDAG 1 JUNI 1964 Nieuwe leden Tarieven op maximum in de nieuwe Deiana White Cliff badmode ederland Textielspeciaalzaak Andere exploitatie Vijftien sigaretten per dag is nog veilig De Nederlandse Jeugdherbergcentrale wil meer tegemoet komen aan de eis voor grotere service voor de hedendaagse jeugd. De jeugd stelt steeds hogere eisen ten aanzien van de vakantiebesteding en de N.J.H.C. is zich ervan bewust dat zij zich waar dat mogeljjk en nodig is dient aan te passen. Aan de jeugdherbergouders zijn voor 1964 richtlijnen toegezonden waaruit als belangrijkste punten naar voren komen: eventueel de sluiting overdag te laten vervallen en de jeugdherberg van 13 uur af open te stellen. De sluitingstijd zal gehandhaafd bljjven. Men streeft in het algemeen naar rust op de slaapzalen van 23 uur af. Aldus zei de voorzitter van de Stichting Nederlandse Jeugd Herberg Centrale, drs. J. van Dis, zaterdagmiddag tijdens de in de Haarlemse jeugdherberg Jan Gjjzen gehouden landelijke jaarver gadering van de stichting. De beraadsgroep-1960 heeft zich bezon nen op de vraag in hoeverre het jeugd- herbergwerk tegemoet komt aan de tegen woordige eisen, men heeft enquêtes gehou den en gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebruikt. De verwachtingen voor het aantal be zoekers voor 1964 zijn bij de -stichting hoog, gezien het aantal reeds geboekte overnachtingen en vóóraanmeldingen. Vo rig jaar werd voor het eerst in de 35-jarige geschiedenis meer dan een half miljoen (503.134) overnachtingen geboekt. Dit jaar hoopt men op een 550.000. Als reden voor de toeneming van het aantal jeugdige trekkers noemde de heer Van Dis de invloed van de geboorteplek van 1945, de organisatie van buitenlandse reizen en de grotere dienstverlening en pu bliciteit waardoor de jeugdherbergen meer bekendheid hebben gekregen. „We willen" aldus spreker, „zowel voor de Nederland se als voor de buitenlandse jeugd iets be tekenen." Ook omtrent het aantal nieuwe leden hoeft men zich geen zorgen te ma ken. Een vergelijking met mei 1963 laat al een toeneming van 11 percent zien; het aantal individueel ingeschrevenen bleef in 1963 vrijwel constant en dat van organi saties en scholen nam toe, doch voor bei de categorieën geldt een stijgende lijn. Het jeugdherbergennet werd in 1963 uit gebreid met een nieuwe jeugdherberg in Rotterdam. Die in Harlingen moest in ver band met de penibele accommodatie wor den gesloten. Een uitbreiding van het aan tal jeugdherbergen hoe graag men dat zou willen is niet mogelijk. Plannen stuiten op financiële bezwaren. Tijdens het verslagjaar 1963 is bij het ministerie van O. K. en W. een wijziging van subsi die bepleit daar de bestaande regeling van 20 percent met een maximum van 100.000 Van de tweehonderd woningen, die te Wijk aan Zee door bemiddeling van VVV worden verhuurd, is, voor de maand juni, thans reeds 85 percent besproken; voor juli is al 84 percent en voor augustus 95 percent gereserveerd. In de maand mei werd Wijk aan Zee door een groot aantal badgasten bezocht en werden heel wat overnachtingen geboekt. De Beverwïjkse Harmoniekapel gaat op 6 juni het .seizoen openen met een groot concert op het Julianaplein. Diverse fes tiviteiten, optochten, duinexcursies onder deskundige leiding, etcetera, staan op het programma. Kampeerders, die hun tent reeds had den opgezet in het één hectare groot val- leitje in het duin achter het IJmuidense strand of van plan waren dit juist te doen, zijn naar elders vertrokken: oorverdovend lawaai en roet, consequenties van de steen- asfaltfabriek tegenover „Camping Duin doorn", brachten hen tot dit besluit. Het was al jaren geleden te voorzien, datgenoemde kampeergelegenheid be paald geen aangename gevolgen zou gaan ondervinden van de noodzakelijke werk zaamheden ten behoeve van de pierbouw. bouw. Besprekingen over het verplaatsen van de camping hebben tot dusver nog steeds niet tot een resultaat mogen leiden. Het ziet er echter naar uit, dit (zesde) jaar het laatste zal zijn, dat op bedoeld ter rein gelegenheid tot kamperen wordt ge geven. Ondanks de bezwaren, zijn vele kam peerders gebleven. Een zeer grote tent, omringd door kleinere, is daar opgezet door leerlingen van de kunstnijverheids school te Amsterdam; vandaag worden circa tachtig jongelui en leerkrachten van genoemde school verwacht. Het jeugdkoor van het Leger des Heils, hoofdkwartier te Amsterdam, brengt een maal in de maand een bezoek aan een van de 108 korpsen van het Leger des Heils in Nederland. Zondag 7 juni zal dit ruim 25 leden tellende meisjeskoor een bezoek brengen aan IJmuiden, waar men 's mid dags om vijf uur in het Legergebouw een zanguitvoering zal geven. Het meisjeskoor geniet een goede repu tatie van enthousiaste zang, en kwalitatief staat het koor goed aangeschreven. De leiding berust bij de dirigente mevrouw kapiteine P. M. Vermeulen-v. d. Hoek; pianist is majoor C. Nieuwland. Het mu ziekkorps en de plaatsselijke zangbrigade zullen eveneens aanwezig zijn. Het koor zal ook een aantal liederen zingen op het strand ten behoeve van de vele vakantie gangers en badgasten. GEEN SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouders Verbeek, De Boer en Van Leeuwen te Velsen houden op woensdag 3 juni geen spreekuur. bij nieuwbouw niet voldoende bleek. Er zal worden besloten de subsidie tot 50 per cent te verhogen, maar het maximum van f 100.000,- blijft gehandhaafd. De subsidie regeling zal worden aangewend voor ac commodatie; dit jaar zullen de gewenste verbeteringen tot stand worden gebracht, aldus de heer Van Dis. De tarieven hebben een maximum be reikt en een verhoging is niet verantwoord, omdat dan niet iedereen in de gelegen heid is gebruik te maken van de jeugdher bergen. Dit ook met het oog op financiële bezwaren bij de Nederlandse bevolking. Bij een recent gehouden onderzoek is ge bleken dat 55 percent niet in de gelegen heid was de vakantie buiten haar woon plaats door te brengen. Ook dienen de ta rieven te zijn aangepast aan de in het buitenland geldende maatstaven. Met het oog op de scholen moet een financieel verantwoorde schoolreis mogelijk zijn. Andere exploitatie Aan het slot van zijn jaarrede heeft de heer Van Dis gesproken over de exploitatie mogelijkheden van de jeugdherbergen bui- Advertentie Marktplein 21 Telefoon 7541 Van de vijf mannen, die vrijdagochtend zwaar werden gewond bij een autobotsing in de omgeving van Maasdam zijn er twee overleden. Zaterdagavond bezweken in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam aan hun verwondingen de 38-jarige betonwerker G. van Dam en de 33-jarige ijzervlechter T. de Wit, beiden uit 's-Gravendeel. Zaterdagmorgen is de vijfjarige Hannie Peters uit Boekei bij het spelen onder een tractor met aanhangwagen gekomen. Zij was op slag dood. Het zestienjarige meisje Smelt uit Wier den is zaterdag op een niet beveiligde over weg in de Stegelboersweg in Wierden door een stoptrein EnschedeApeldoorn aan gereden en omgekomen. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is in Zwagerbosch de twintigjarige militair H. de Haan uit die plaats met zijn brom fiets tegen 'n tegemoetkomende personen auto gebotst. Hij werd zo ernstig gewond dat hij zaterdagavond in het academisch ziekenhuis in Groningen is bezweken. Op de Boslaan in de Emmer Dennen na bij Emmen is zondag een auto tegen een boom gebotst met het gevolg dat de acht tienjarige bestuurder E. J. S. van der Ark uit Emmen zodanig werd gewond dat hij later in het ziekenhuis te Emmen is over leden. Zondagnacht is even buiten Zuidwolde op de weg naar het gehucht Fort de zes tienjarige M. ter Haar uit Zuidwolde om het leven gekomen, toen hij met zijn brom fiets tegen een uit de tegenovergestelde richting komende motorrijder botste. Vanmorgen is de 53-jarige mevrouw T. Kroeze-Beugelink uit Gramsbergen op slag om het leven gekomen, toen zij in haar woonplaats in aanraking kwam met een tractor en twee met melkbussen bela den aanhangwagens. Zij werd daarbij door de achterwielen overreden. Op de Julianalaan te Leeuwarden is zon dagmiddag de vijfjarige Trijntje Antje Dijkstra bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het meisje stak vlak voor een passerende auto plotseling de midden- baan van de drukke verkeersweg over. Zij werd tegen het wegdek gesmakt en naar het ziekenhuis gebracht, waar zij korte tijd later 'overleed. ten de vakantieseizoenen. „Er bestaat bij de N.J.H.C. een grote samenwerking met verenigingen, groepen, organisaties en scholen ten aanzien van wie wij het van een nationaal belang achten hen ter wille te zijn". Deze categorieën kampen vaak kunnen worden opgelost als ze jeugdher bergen inschakelden. „Op deze wijze", al dus de heer Van Dis, „verlenen wij niet al leen de N.H.J.C. diensten maar ook de Nederlandse jeugd en het publiek". De voorzitter van de Stichting Recreatie, de heer H. Molendijk sprak later op de middag een inleiding over de recreatie in z'n algemeenheid en de ontwikkeling hiervan. Hij was van mening dat er nog veel op dit gebied gedaan moet worden en ook in een samenwerking tussen de stichting en de Stichting N.J.H.C. zag hij mogelijkheden. Hij zei dat de recreatie voor grootse ontwikkelingen staat; niet alle wensen ten aanzien van de recreatie kunnen echter worden verwerkelijkt. Aanvoer van maandag Maandagmorgen werd in IJmuiden door 110 vaartuigen aangevoerd 6100 kisten vis, 500 stijve kabeljauwen en 65.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren 240 kisten schelvis, 200 radio, 490 wijting, 190 gul en kabeljauw, 110 haring, 120 kleine kistjes haring, 290 makreel, 2810 schol, 140 tarbot, 520 varia, 37 kantjes jonge haring. Prjjzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 4,20 3,30, tarbot 2,802,60, grote tong 5,75 5,65, grootmiddel tong 4,354,11, kleinmid- del tong 3,70—3,61, tong I 4,14—3,99, tong II 4,09—3,99. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 104— 69, middel kabeljauw 11077, grote leng 65, grote koolvis 73. Per tien stuks: grote kabeljauw 7660, middel kabeljauw 4541 Per 50 kilogram: middel schelvis 6057, schelvis I 5848, schelvis II 4220, radio 118, gestripte wijting 2720, schar 25 19, grote schol 4131, middel schol 3831, kleinmiddel schol 3136. schol I 4235, schol II 2318, schol III 1912, gul I 42 36, gul II 3631, gul III 356, haring 30 11, makreel 35—10,60, griet 102—63, tong schar 10496, rode poon 3614, tarbot 11682, koolvis I 38, koolvis II 2017. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit 150 kisten schelvis, 100 wijting, 120 gul en kabeljauw, 150 schol, 70 makreel, 4000 kilogram tong en 1000 kantjes haring. Nu het IJmond Advies College heeft op gehouden te bestaan, lijkt een gemeen schappelijke brandweer, zoals Velsen voortdurend maar vergeefs bij Beverwijk heeft bepleit, verder dan ooit. Wél mag een steeds grotere samenwerking worden verwacht op dit gebied tussen Velsen en Heemskerk, dat zich zeer gaarne bereid heeft getoond profijt te trekken van de grotere ervaring die de beroepsbrandweer van eerstgenoemde gemeente reeds heeft opgedaan met modern materieel en met betrekking tot de opleiding van personeel. Intussen is het interessant te vernemen, dat de Brandweerraad de instelling van regionale brandweren blijft bepleiten en dat de minister van Binnenlandse Zaken het hiermee eens blijkt te zijn. Dezer dagen heeft de Brandweerraad de minister van Binnenlandse Zaken een na der advies uitgebracht met betrekking tot de vorming van regionale brandweerorga nisaties. Een eerste rapport van de raad over dit onderwerp had de minister ter bestu dering toegezonden aan de colleges van Gedeputeerde Staten, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de beide brandweerverenigingen. Na ontvangst van de uit deze kringen ontvangen commentaren verzocht de mi nister de Brandweerraad een hernieuwd advies, dat thans is verschenen. De raad wijst hierin op de nieuwe ruim telijke, industriële ontwikkelingen die op allerlei verzorgings- en hulpverleningsge- bied, ook op dat van de brandweerzorg, een andere instelling en nieuwe organisa torische en wetenschappelijke benadering vereisen. De raad is er van overtuigd dat uiteinde lijk regionale organisatie de aangewezen oplossing is; het brandweerwezen, aldus georganiseerd, zal aan de gevaren, die met de geschetste ontwikkelingen gepaard gaan het hoofd kunnen bieden. Wel hecht de raad er grote waarde aan, dat de bestaande samenwerkingsregelingen op vrijwillige basis worden uitgebouwd om zonder dat zulks wordt geforceerd te kunnen groeien tot de regionale brand weren volgens het beeld dat daarvan in het advies van 1961 is aangegeven. De raad adviseert bij de vorming van regionale organisaties uit te gaan van het beginsel, dat elke gemeente een brand weerkern kan handhaven. De gemeenten dienen echtei1 bij de omliggende gemeen ten aansluiting te zoeken die verder gaat dan tot nu toe op basis van de onderlin ge hulpverleningsregelingen pleegt te ge schieden. De raad stelt uitdrukkelijk vast dat ook in een regionale organisatie de positie van de vrijwilligers onaangetast dient te blijven. De bestudering van het eerste rapport heeft uiteraard ook enige aanleiding ge- gegeven tot kritiek. Zo werd hier en daar de opmerking gehoord dat oorlogsbehoef ten de aanleiding geweest zouden zijn tot de voorstellen om tot een regionale orga nisatie over te gaan. Met nadruk stelt de De 45-jarige L Burger uit Schiedam was niet meer aan boord, toen zijn schip, de „Prins Frederik Hendrik" van de Oranjelijn, vrijdagavond Rotterdam bin nenliep. Sinds 11 mei is de heer Burger vermist. Op die dag voer het schip, komende van de Grote Meren, twintig mijl ten zuid oosten van Cape Ray op New Foundland. Een bemanningslid had gezien dat hof meester Burger op weg was naar een badkamer. Sindsdien is niets meer van hem gezien of vernomen. Een 25-jarige timmerman uit IJmuiden- oost botste zondagnacht met zijn bromfiets tegen een andere bromfietser, die onder het viaduct aan de Hagelingerweg in Sant poort voor de regen aan het schuilen was. Beide mannen kwamen lelijk ten val. De IJmuidenaar kreeg een snij wond aan het hoofd. De ander, een 28-jarige Beverwij- ker, klaagde over pijn in benen en rug. Beiden zijn naar het Antoniusziekenhuis gebracht en konden na behandeling naar hun woning terugkeren. raad echter vast, dat het hier gaat om een voor haar taak berekende vredesbrand- weer. Dat daarnaast ook aandacht wordt geschonken aan 't gebruik daarvan in oor logstijd zo zegt de raad ligt voor de hand. De minister van Binnenlandse Zaken is, na bestudering van het nieuwe advies, tot de conclusie gekomen dat ernstig ge streefd moet worden naar een regionale brandweer-organisatievorm, in de geest en op de wijze als door de Brandweerraad wordt bepleit. De Brandweerraad, een bij de Brand weerwet ingesteld adviescollege voor de minister van Binnenlandse Zaken, telt 15 leden. De meerderheid wordt gevormd door leden, die geacht kunnen worden de belangen van de provinciën en de gemeen ten te vertegenwoordigen. De minister heeft nu het rapport toege zonden aan de colleges van Gedeputeerde Staten en aan de gemeentebesturen, ten einde na te gaan welke gebieden op grond van hun constellatie voor een regionale brandweerorganisatie in aanmerking zou den komen en in hoeverre de daarbij be trokken gemeenten in principe bereid zou den zijn aan de vorming hiervan mede te werken. De oud-katholieke parochies van de H. Engelmundus en Adelbertus in IJmuiden hebben vrijdagavond 'n groot aantal leden van de anglikaanse parochie St. Peter Woodmansterne in Engeland begroet, die voor een driedaags bezoek naar Holland waren gekomen. Met twee vliegtuigen overgevlogen naar het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, werden de gasten vrijdagavond onderge bracht bij oud-katholieke families in Velsen. Zaterdagmorgen vertrok het gezelschap, onder leiding van de pastoors J. C. M. Keman en A. J. Glazemaker, naar Am sterdam voor een rondvaart, een Brabantse koffietafel en winkelen, waarbij men ver rassende indrukken opdeed. Zaterdagavond was er voor gasten, gast vrouwen en -heren 'n hartelijke ontvangst in het oud-katholiek verenigingsgebouw. Hier begroette pastoor Keman in het bij zonder de leider van de groep, reverend Millican, die op zijn beurt dankte voor de gastvrijheid. De Engelsen vergastten de IJmuidenaren op Engelse volksdansen en volkszang. Uiteraard bleven de gastgevers niet achter en, onder leiding van pastoor Glazemaker, werden de gasten betrokken in Engelse en Nederlandse liederen. Het was laat voordat deze avond werd afge sloten. Zondagmorgen begaven de Engelse gas ten zich allen naar de oud-katholieke kerk aan de Wilhelminakade, waarin de liturgie van de' hoogmis die van de oud-katholieke kerk was. Reverend Millican, die met de beide IJmuidense pastoors mede het dien- werk verrichtte, las onder iandere het epistel van de dag in zijn eigen taal. Bijna alle gezangen waren aangepast aan de beide talen, zodat een ieder zich in zijn eigen taal maar met dezelfde melodie aan LONDEN (AP) Een Britse specialist op het gebied van het kankeronderzoek heeft verklaard dat het roken van tien tot vijftien sigaretten per dag veilig genoemd kan worden. Sir Cecil Wakeley zei da^t naar zijn me ning het roken van dit 'aantal sigaret ten per dag nauwelijks meer kans op het oplopen van longkanker zou geven dan helemaal niet roken. Maar „overmatig ro ken samen met de vervuiling van de lucht behoren tot de grootste gevaren voor long kanker". Sir Cecil Wakeley is voorzitter van het Britse fonds voor kankeronderzoek. de zang kon wijden. Pastoor Glazemaker was predicator, die naar het Evangelie van Johannes sprak over de wederkerige liefde, zonder welke het niet mogelijk zou zijn tot een oecumene te komen, zoals tussen de anglikaanse en de oud-katholieke kerk een „full communion" bestaat. Hij gaf voor de gasten een verkorte inhoud in hun taal. Na de middag maakten de Engelse gasten een autobustocht naar Broek in Waterland, met bezoek aan een klompenmakerij, Edam met bezoek aan een kaasmakerij, Volen- dam, Marken en Monnikendam met hun bezienswaardigheden, afgerond met een maaltijd. Zondagavond leidde reverend Millican een dienst in de parochiekerk van de H. Nicolaus te Krommenie, welke schuursehuilkerk de bijzondere belangstel ling had. Vandaag kreeg dit bezoek zijn afronding met een tocht naar Den Haag en Scheve ningen, waar Madurodam en de pier de markante pleisterplaatsen waren. Vanmid dag stegen de anglikaanse gasten weer op van Zestienhoven voor de terugreis. Te voren had pastoor Keman een hartelijke toespraak gehouden tijdens het afscheids diner in het „pierrestaurant". Hij hoopte daarbij op een blijvend contact van de gasten met de IJmuidenaren. Reverend Millican nodigde de IJmuidenaren uit voor een tegenbezoek, na dank te hebben ge bracht voor de uitstekende organisatie en de bijzonder hartelijke ontvangst. Zonnig Zandvoort is zondag weer onvei lig gemaakt door groepen jongelui, die, naar het voorbeeld van de Engelse Mods en Rockers, elkaar in de badplaats kwa men provoceren en daarbij af en toe slaags raakten. De uit Amsterdam afkomstige onruststokers noemen zich, al naar de buurt waar zij in Amsterdam plegen rond te hangen, Dijkers (van de Nieuwendijk) en Pleiners (van het Leidse Plein). In groepen van 50 tot 70 kwamen zij zondagmiddag tegen een uur of twee naar Zandvoort, deels per bromfiets, soms lif tend of met de trein, en trokken te voet door de smalle Kerkstraat, naar de Ro tonde en naar het strand. Daarbij sneuvelden wat ruiten in de Kerkstraat, wat de politie aanleiding gaf te chargeren met de motorfiets en een zestal jongelui in de cel te zetten. Soms raakten de jongelui onderling slaags, dan weer ging het tussen Amsterdammers en Zandvoortse jongens en soms tegen de po litie. De jongens gebruikten flessen, ploerten doders en tafelpoten als slagwapens, waarbij nogal wat gezichten flink zijn ge havend. Tegen vijf uur, toen ook de ongeveer 100.000 strandbezoekers Zandvoort gingen verlaten, trokken de Amsterdamse jon gelui weer weg. Kleine nieuwsbloempjes De bladen uit de verschil lende delen van ons land blij ven een oogst van boeiende berichten opleveren. Zo lazen wij in TUBANTIA, hoe in Glanerbrug bijen een brom fiets bezetten: „Terwijl een zeker W. zich zaterdag in de kapperszaak van Bremer aan de Veld- straat onder handen liet ne men kwam er een bijenzwerm op zijn bromfiets af, die hij op het trottoir had neergezet. Goede raad was duur, want W. liet het wel uit zijn pas geknipte hoofd in de buurt van zijnvoertuig te komen. Tot iemand op het idee kwam de heer Wubs te waarschu wen. Die verscheen prompt op het strijdtoneel, gewapend met een korf. Toen duurde het maar even of de zwerm was van de bromfiets geschept en in de korf geborgen. Opge lucht is W. weggereden, al omkijkend en wel wat sneller dan gewoonlijk. Je kon im mers niet weten.. In Nieuweschans wilde de gemeenteraad geen „Oranje- buurt". De heren Stek (CPN) en Smeenge (PvdA) verzetten zich tegen „Wilhelminakade", Koningin Julianastraat" en stelden voor: Troelstrastraat, Jan van Zutphenstraat en Dr. Zamenhoffstraat. De raad ging accoord met 5 tegen 2 stemmen. In Westervoort heeft men volgens de ARNHEMSE COU RANT geheime vragen aan de bejaarden gesteld. „Op de lijst, die niet onder tekend dient te worden, staan vragen als „Vindt u het een nadeel of een voordeel (even tueel) in te wonen?" en ont vangt u eens per dag een warme maaltijd?" In een be geleidend schrijven zeggen B. en W. onder meer dat het ge meentebestuur wellicht kan optreden, als blijkt dat de be jaarden van Westervoort be paalde hulp of bijstand op prijs stellen. Met nadruk wordt gesteld dat de gemeen te niet dient te toeten wie het formulier heeft ingevuld. Geen Pompei In de provinciale staten van Drente heeft dr. Beerekamp (Prot Chr) een klassieke uit spraak gedaan. „We moeten van Drente geen Pompei' ma ken", zo betoogde hij. De heer D. Huizinga (PvdA) vond dat er zo min mogelijk bord jes met „Verboden toegang" moesten komen. „Behalve in verschillende toeristische ker nen zal de provincie voor de rest een stil gebied moeten zijn, waarin overigens een at- tractiepunt niet behoeft te ontbreken." Daarom vond hij kreten als „Liever naar Diever" en „Ga verder naar Vledder" volko men waanzinnig. Zijn idee, om bijvoorbeeld op de Kralo- se heide een wildreservaat aan te leggen vond bij GS grote waardering, zegt het Nieuwsblad van het Noorden. In Rotterdam organiseerde de Rotterdamse Kunstkring een jazzconcert door twee combo's. In het ROTTER DAMS NIEUWSBLAD werd dit concert betiteld als „Va dertje Kunstkring met een korte broek". Eerste paal Maar wat dan te denken van Roelofsarendsveen, waar het slaan van een eerste paal zo moeilijk was? Slaan we er de HAAGSE COURANT maar op na: „Dat overheidsfunctionaris sen tijdens het plechtige slaan van een eerste paal niet voor niets een grote helm op het ambtelijk hoofd dragen, werd woensdag bewezen in Roelofs arendsveen. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten zou daar de eerste paal slaan voor het nieuwe veilinggebouw. Geest driftig trok de burgervader aan de touwen. Het resultaat was echter groter dan men had verwacht: onder donde rend geraas stortte het hele heiblok naar beneden, vlak naast de burgemeester. Ar beiders schoten toe om de zaak zo te herstellen dat de plechtigheid toch nog kon doorgaan. Toen alles eindelijk weer op zijn plaats was ge bracht bleek echter dat de paal te lang was, zodat de met bloemen versierde kop er eerst moest worden afge zaagd. De burgemeester zei na afloop dat hij hoopte dat de andere 585 palen met min der vertraging in de grond zouden gaan". Bof je In Doetinchem hadden de militairen een voordeeltje. Zij stonden op zondagavond bij de halte Wijnbergen te wachten op de trein van half negen. Deze kwam op tijd, stopte, maar zonder dat de automa tische portieren werden ge opend reed hij om twee mi nuten over half negen door, tot grote verwondering van de reizigers en tot even grote vreugde van de militairen, die hiermee hun laatste kans om in de kazerne te komen zagen voorbijgaan. „En de stationsbeambte maar schrijven voor deze jon gens, dat zij geen schuld aan het euvel hadden", schrijft het NIJMEEGS DAGBLAD. „Door een telefoontje werd de trein te Wehl opgehouden en teruggestuurd, waarna men de wachtende reizigers, dit maal zonder de militairen, alsnog vervoer aanbood. Nu gingen de portieren wel open. Waarom dat de eerste keer niet was gebeurd zal wel een raadsel blijven". Misschien mogen we u ook niet onthouden, dat de zusters van het Groene Kruis in Arn hem nu niet meer op een bromfiets door weer en wind hoeven te rijden. Ze hebben allemaal een autootje gekre gen. In Zwolle heeft het ge meentebestuur atelierruimte beschikbaar gesteld voor jon ge kunstenaars. Bekeerd In Alkmaar was de meer derheid van de gemeenteraad vóór een request van +ien ta bakswinkeliers om sigaretten automaten te mogen plaatsen, dit tegen het advies van B. en W. in. Het raadslid W. van Beveren (P.v.d.A.), dat in 1959 voor een automaten ver bod had gestemd, was nu te gen. Hij onthulde „bekeerd" te zijn door een kelner. „Het verbod is eigenlijk niet haal baar", zei hij, „want in alle horecabedrijven zijn sigaret ten te kust en te keur ver krijgbaar". Een geliefd lied is nu in Appingedam „Geef ons een zwembad, Amerika". Men wil daar graag een zwembad, de burgemeester is er voorzitter van de sportraad en hij heet Amerika. Zodoende. Ezings lawaai In Ezinge is weer een raadsvergadering geweest. De spraakzame heer S. de Vries (prot chr), die wethouder A. de Vries steunt in zijn hevige strijd tegen burgemeester Scheffer, heeft wethouder Van Calcar verweten, dat hij sa men met drie mannen van de PvdA de burgemeester steunt. Zijn termen waren onder an dere: „Verrader", „U is ka rakterloos", en „U is waarde loos". De heer De Vries is erg boos over een rapport over de administratie van woningwet woningen te Ezinge, dat zegt, dat er niets aan de hand is, hetgeen meneer De Vries nu juist wel vindt. Het rapport betitelt de heer S. de Vries onder meer als een „luidspre ker met enige dramatische aanleg en voordrachtskunst, die klakkeloos ep kritiekloos uitgalmt w^t uit de schrijf machine van wethouder A. de Vries rolt". De rapporteurs noemen de heren De Vries „geen gladia toren, doch slechts goedkope intrigantjes", de heer S. de Vries een „non-valeur" en voegen de wethouder A. de Vries toe: „Wees wijs en ver dwijn". T ijnje Om maar in het noorden te blijven, in Sint Nicolaasga is het oude tramstation nu een jeugdhuis geworden. En in Tijnje verscheen een mooi op stel in het blad van de open bare lagere school. We von den het in de FRIESE KOE RIER: „In het jaar 2000 zal het er hier wel anders uitzien dan nu. Misschien is Schiphol dan het grootste vliegveld van Euro pa. Er landen dan atoom vliegtuigen, die meer dan 20 passagiers vervoeren. Rotter dam is op een paar na de grootste havenstad van de wereld. Daar komen dan de grootste zeeschepen van de wereld binnen. Misschien heeft de firma Smit en Co de grootste zeeslepers van de wereld. De boeren hoeven maar een handel over te ha len en de koeien worden auto matisch gemolken. Karei Ap pel heeft het beroemdste schilderij van de wereld ge maakt. Misschien wordt er bij Tijnje aardgas in de bodem gevonden en wordt Tijnje een grote stad. Tijnje komt dan in betaald voetbal. Er komt hier dan een vliegveld, waar dan grote vliegtuigen landen. Nou, meer weet ik niet, hoe het er hier dan uit zal zien".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5