HET WEEKEINDE Musyckcamer en studentenkoor besloten Nieuwe-Kerkconcerten NATU-jaarvergadering en -landdag in Middelburg Zeven toneelscholieren toonden in het openbaar hun kunnen Koorfestival 1965 in Den Bosch Jonge Haarlemse pianist winnaar van Beverwijks Jeugdmuziekconcours MAANDAG 1 JUNI 1964 7 Amerikaans protest tegen arrestatie van Spaanse auteur Ridruejo Van Lanschotprijs voor Nico Molenkamp Nederlanders eersten in Vlaams operaconcours nabeschouwingen Bibliotheekbrand in Kiew r* De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma HOEWEL MEN gewoonlijk bij het openbaar eindexamen van de Amster damse Toneelschool toch al weinig te weten komt van het wezenlijke talent der kandidaten omdat zij uitsluitend te zien zijn in een aantal zorgvuldig in gestudeerde paradenummers, dit jaar gold dit bezwaar bij de als altijd feestelijke demonstratie zaterdagmid dag j.l. in de Amsterdamse Stadsschouw burg nog sterker. Er waren drie aan staande actrices en vier afgestudeerde acteurs die de resultaten van hun kenne lijk gedegen opleiding aan het hoofd stedelijk publiek hebben voorgezet. Daardoor was de kennismaking met ieder van hen individueel, uiteraard te incidenteel en te oppervlakkig. TOCH KREGEN wij de indruk dat het zwaartepunt dit jaar bij de mannelijke krachten lag. Vooral Henk Uterwijk, van wie de directeur Pos de bezadigdheid en de intellectuele distant ie prees, viel op door zijn boeiende ingehouden spel in een Brecht-éénakter. In de tweede plaats kwam, naar onze smaak, René Jessurun Lobo, telg uit het beroemde acteursge slacht van de Lobo's, die bij de diploma uitreiking werd geprezen om zijn vermo gen allure met innigheid te verbinden en inderdaad naast een wat geforceerde vors telijkheid in zijn Theseus-rol een opmerke lijke losheid aan de dag legde in een door hem gezongen Engels liedje en bovendien het publiek voor zich innam door een sym pathieke Noach (in Obey's beroemde stuk) en door een bijzonder ongedwongen slot woord waarin hij dankte voor het genoten toneelonderwijs, en de ondervonden hulp van de toneelknechts, Reinier Heidemann trok vooralsnog speciaal de aandacht door een aantal goed getroffen typeringen die echter nog geen sterke toneelaanwezigheid lieten zien. Hij bleek ook, vooral in Schnitz- lers „Anatole" moeilijk verstaanbaar. LOU LANDRé liet vooral mooi beheerste stemmiddelen horen in zijn Hippolytus (als we die naam tenminste normaal spellen; Hippolutos als we erg geleerd willen doen; maar in ieder geval niet Huppolitos zoals de jongste snobistische trouvaille in het programma luidde) maar zijn bewegingen lieten nog veel aan natuurlijkheid te wen sen over, zodat het van verheugende zelf kennis getuigt dat hij drie engagementen Van links naar rechts Henk Uterwijk, Lou Landré, Yolande Bertsch, René Jessurun Lobo, Christine Ewert, Wil- leke van Ammelrooy, Reinier Heidemann. heeft afgeslagen om nog een jaar in Parijs bewegingsleer te gaan studeren. De drie actrices kwamen in dit program ma weinig opvallend voor den dag ook al had „de Eerbiedwaardige lichtekooi" (in Sartres befaamde stuk) van Willeke van Ammelrooy beslist allure, terwijl deze rol frappant contrasteerde met haar Duitse Madel in Brechts „Het Kruis van Krijt" Yolande Bertsch gaf een aardig licht voetige uitbeelding van Shakespeares Ro- salinde, zonder daarvan alle nuances voor alsnog te kunnen waarmaken terwijl Chris tine Ewert een mooie kans kreeg haar technische beheersing van het metier te tonen in de melancholieke humor van haar Schnitzler-rol. Van de docenten die de ge speelde scènes hadden ingestudeerd: Willy Haak (Euripides, Schnitzler en Obey) Joan Remmelts (Sartre) en Erik Vos (Shakespeare en Brecht) had speciaal de laatste met het gespeelde deel uit „Angst en Ellende van het Derde Rijk" een in drukwekkend en tegen het slot zelfs be klemmend gaaf resultaat bereikt. BIJ DE UITREIKING van de diploma'; kon directeur Willy Pos na de gebruike lijke gelukwensen, gelukkig ook weer mei ding maken van de afgesloten engagemen ten voor het komende seizoen: Willeke van Ammelrooy gaat naar de Nieuwe Kome die; Yolande Bertsch naar Centrum; Chris tine Ewert naar Studio; Reinier Heide mann naar de Haagsche Comedie; René Jessurun Lobo naar Ensemble; Henk Uter wijk naar het Nieuw Rotterdams Toneel en Lou Landré, zoals gezegd, gaat naar Parijs. Op vrijdag 5 juni Wordt de voor stelling in Haarlem herhaald. Hans van den Bergh John Dos Passos, Arthur Miller, Marian ne Moore, Upton Sinclair, Hannah Arendt en eenentwintig andere Amerikaanse schrijvers hebben het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken ver zocht hun protest tegen de onderdrukking van de intellectuele vrijheid en de gevan genzetting van de Spaanse schrijver en op positieleider Dioniso Ridruejo aan de Spaanse regering te overhandigen. Ridruejo verliet Spanje in juni 1962 om een vergadering van de Europese Bewe ging te München bij te wonen. In deze be weging zijn 118 oppositieleiders uit alle ge ledingen van de Spaanse politiek vertegen woordigd. Hij keerde clandestien naar Spanje terug en zit thans in de Caraban- chel-gevangenis van Madrid, verdacht van „illegale propaganda." „Wij zijn van gevoelen, dat wij als bur gers van een land dat op grote schaal eco nomische hulp aan de huidige regering van Spanje verleent, het recht zowel als de plicht hebben ons openbare protest in te dienen tegen de voortdurende onderdruk king van de intellectuele vrijheid door cfe regering en haar vervolging van Dioniso Ridruejo om zuiver ideologische redenen" aldus het verzoekschrift, dat gericht is aan de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. De Van Lanschotprijs, welke elk jaar wordt toegekend aan degenen die zich naar het oordeel van de jury op weten schappelijk, cultureel of maatschappelijk gebied voor de stad Tilburg en haar be woners bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt, is voor het jaar 1963 toegekend aan de Tilburgse kunstschilder Nico Mo lenkamp. De prijs, één duizend gulden en een zil veren legpenning, werd vorige week ln het raadhuis door mr. C. J. G. Becht burgemeester van Tilburg, tevens voorzit ter van de jury overhandigd. Mr. Becht sprak daarbij over de zeer grote verdien sten van Nico Molenkamp als kunstschil der en pedagoog op artistiek en cultureel gebied voor de stad Tilburg, zowel als op nationaal en internationaal niveau. De ju ry, die thans voor de vijfde maal de Van «nschotprijs toekende, bestaat behal ve mr. Becht uit de heren J. M. G. van Lanschot, mr. dr. B. J. M. van Spaen- donck, drs. H. A. G. Moonen, dr. F. A, Vercammen en J. C. van Brussel. Na langdurig overleg met de vier Neder landse zangersbonden heeft de overkoe pelende Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen besloten om het Internationaal Koorfestival 1965 in Den Bosch te houden. Tot nu toe hebben der tig geselecteerde Nederlandse koren en vijftig buitenlandse waaronder twee Amerikaanse universiteitskoren in prin cipe toegezegd aan het festival in Den Bosch te zullen deelnemen. Het ministerie van O. K. en W. heeft de organisatoren meegedeeld voor 25.000,- garant te willen blijven bij eventuele ver liezen; de gemeente Den Bosch geeft 15.000,- subsidie en is bereid dit bedrag zo nodig tot 20.000,- te verhogen. De stichting en de organisatie van het In ternationaal Koorfestival zullen in Den Bosch worden gevestigd, omdat Brabants hoofdstad in principe voortaan elk in ons land te houden internationaal koorfestival binnen haar muren krijgt. Twee Nederlandse deelnemers aan het vrijdagavond in Antwerpen gehouden zangconcours „Wie wordt operaster 1964? dat door de Antwerpse Kameropera was georganiseerd, hebben de eerste plaatsen bezet. Het waren Germaine Stordiau uit Den Haag, die de eerste prijs behaalde (medaille Pro Musica en een vliegreis naar Majorca) en de Rotterdammer Peter Melis aan wie de tweede prijs ten deel viel (medaille van de stad Antwerpen en 2500 franken). Beide prijswinnaars zijn af gestudeerden van het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Voor het derde sportportret van VPRO- redacteur Herman Kuiphof stond Kees Pellenaers model. Het beeld, dat wij nu van de ploegleider der Nederlandse tour renners kregen, leek ons objectiever en eerlijker dan in een recente VARA-uitzen- ding; waarin slechts voormalige discipelen aan het woord kwamen; wielersportexperts als John van Eek, Jan Cottaar en Buchli zetten de toen wat zwart getekende fi guur nu in een flatterend licht. Mede door de sfeervolle visualisatie en door Merel Laseur werd het optreden van Gilbert Bécaud een der beste chanson programma's die wij ooit op t.v. zagen. In nog geen half uur toonde de beroemde troubadour alle briljante facetten van zijn kunstenaarschap; hartverwarmend ero tisch was hij in „Mourir a Capri" en „Plein soleil"; pikant in zijn nieuwe chan sons „Grosses noces" en in „Tante Jean ne"; ontroerend was hij in „Dimanche a Orly" als de werkslaaf die van verre rei zen met grote Boeing-vogels droomt en wellicht meer waard dan een dozijn gods dienstige liederen was het chansons „Tu reviens de loin", waarin hij Jezus voor stelde, die terugkeerde op aarde, 30.000 vragen van kinderen te verwerken kreeg, het poëtische liedje „Tu l'auras, ton ba- Merel Laseur, die terecht wég was van teau blanc", legde ten opzichte van de vaak kwajongensachtige Bécaud de reser- ve aan de dag van de vrouw, die de Fransman kent; dat maakte haar dubbel zo charmant; een betere presentatie dan de hare zagen wij nimmer. DAT NA DIT UNIEKE halfuur Simon van Collem erin slaagde onze aandacht vast te houden, bewees de waarde van zijn werkstuk, gewijd aan de vitale actrice en filmster Margaret Rutherford. Deed de met goud bekroonde Zwitserse inzending „Happy End" ons reeds aan de kwaliteit van de Montreux-jury twijfelen, de pro jectie van het C.B.S.-programma „Ameri can Scene Magazine" van Jackie Gleason geeft ons aanleiding te stellen, dat die beoordeling ginds zelfs helemaal mis was Dit programma, dat door sommige Neder landers wel weer een „gladde" show ge noemd zal worden, getuigde van zoveel originaliteit, vakmanschap en begrip voor de specifieke eisen van het medium, dat het naar onze mening zelfs beter was dan de Robinson Crusoe-show van Carell. Dit temeer, daar het geheel het karakter had van een perfecte aflevering van een t.v.- serie, gemaakt door bekwame routiniers. Het rariteiten-journaal, aan elkaar gepraat door een heel gekke juffrouw, bevatte enige dolzinnige „items", de t.v.-commer cials waren eveneens mooi zot; de man doline-clown Gene Sheldon was groots en Gleason zelf was razend knap en amusant in zijn nummer vlooien-dressuur. Heus, wij kregen het gevoel dat die jury in Mon- treux nogal last had van Europees chau vinisme. De uitzonderlijk goede zaterdagavond van de V.P.R.O. werd besloten met een vervolg van de filmserie „Wedloop om MOSKOU (Reuter) Het vorige week einde heeft in de bibliotheek der acade mie voor wetenschappen in de Russische stad Kiew, een geheimzinnige brand ge woed. Ongeveer 60.000 boekwerken zijn in vlammen opgegaan. De bibliotheek, waarin ongeveer zes miljoen boeken zijn ondergebracht, is de grootste van de Oekraïne. NATIONALE AMATEUR FILMPRIJS UITGEREIKT De nationale wisselprijs van de Neder landse Organisatie van Amateur Filmclubs (NOVA) is in Krasnapolsky te Amsterdam voor het seizoen 1963-1964 uitgereikt aan de heer A. Otto uit Utrecht voor zijn film Macrosiet". De bekroonde genre-film van vier minuten werd gekozen uit 130 inzen dingen van zeventig amateur filmclubs. De heer Otto is lid van de Utrechtse Smalfilmclub, die dit jaar de Tribergh- wisselprijs wond. DE ZESTIENJARIGE HAARLEMMER J. Pieket Weeserik, die pas twee jaar pia noles heeft, heeft zaterdag in Beverwijk het negende jeugdmuziekconcours gewon nen. Hij speelde uit het hoofd de rhapso- die opus 79 nummer 2 van Brahms, en al waren de trioolfiguren nog te weinig geprofileerd en was zijn pedaalgebruik wat te overvloedig, zijn prestatie was ge zien de korte studietijd verbluffend. DE WINNAAR behaalde juist één punt meer dan de veertienjarige Beverwijker Bart Huisman, die drie Fantastische Dan sen van Sjostakowitsj vol nuances en zeer lichtvoetig uitvoerde. Fransje Welbedacht, de zo muzikale Beverwijkse blokfluitiste, toonde ook nu weer haar grote kwalitei ten in een sonate van Handel. Enkele on gelukjes in het eerste deel hebben haar waarschijnlijk de eindzege gekost. Jury voorzitter Vincent zei trouwens na afloop, dat over het algemeen de finalisten on der hun vorm van de voorronde waren gebleven, zodat de zenuwen een grote rol moeten hebben gespeeld. Opmerkelijk is de opmars van de „Cas- tricumse school". Na Jacob Klaasse, die vorig jaar met een eigen compositie deel nam, kwam nu ook de twaalfjarige Ben van den Boogaard naar voren. Zijn „Do denmars" en „Dans der Duivelen" ver raadden aanleg. Hij speelde ze vol ver ve. Een goede indruk maakte in deze fi nale ook Annemarie van Heerikhuizen, Morgen" waarin regisseur-cutter Wim van der Velde en cs eraman Pim Korver op voortreffelijke vijze het menslievende werk belichtten van een Brit en een Duit ser, die in het exotische en overbevolkte India ieder op zijn wijze de ergste noden van vele honderden mensen lenigen. Zondagavond DE AVRO-TELEVISIE had kennelijk niet gerekend op een zo zomerse zondag: haar programma van gisteravond immers leek ons nogal aan de zware kant voor de tienduizenden, die overdag in de zon hadden liggen bakken. Pierre Jansen had in een eerder opgenomen aflevering van „Kunstgrepen" misschien ook last van de warmte. Het kostte hem, leek ons, bijzon der veel moeite de ommekeer in de beel dende kunst in woorden te brengen, die zo rond de Franse revolutie begon. Eerst toen hij na heel veel gestamel toe was aan Daumier raakte hij weer op dreef. Wie bij het spel en de zang van Ann Morré zowel een pianist als Garner als een vocaliste van het formaat Jackson of fitzgerald kon vergeten, heeft wellicht nog kunnen genieten van het aan jazz en negro-spirituals gewijde kwartiertje dat daarop volgde. Verwacht kon worden, dat de Bavaria- televisiefilm „De zielsverhuizing", gere gisseerd door Rainer Erler feilloos van conceptie, beeldkwaliteit en montage was. Jammer was echter, dat deze filmparabel van Karl Wittlinger ook in een ander op zicht perfect was; hij liet namelijk niets meer aan de verbeelding over van de kijker, toen die eenmaal gewend was aan het feit, dat de ziel van de hoofdpersoon verhuisd was naar een schoenendoos. De moraal van deze gelijkenis, ontstaan in de tijd van het „Wirtschaftswunder" lag er, hoe goed bedoeld zij ook was, wat al te dik op. De tekening van de sfeer en van de typen riep herinneringen op aan de boeken van Hans Fallada en aan de „Driestuivers Opera" de goede mens was een schlemiel, de slechte werd rijk en ver dorven; de justitie was voor de rijken; de hele maatschappij was rot. En daar wij in die goed bedoelde, maar gevaarlijke Duitse maatschappij-opvatting niet kunnen geloven, deed deze film ons niet zoveel al was hij nog zo knap gemaakt. Damshuizer ZATERDAGAVOND gaf Die Haerlemsche Musyckcamer zijn derde concert in de Nieuwe Kerk, tevens het laatste in deze serie door het publiek kennelijk op prijs gesteld wordt en dus volgend seizoen voortgezet. Als intro liet dirigent André Kaart twee dansen uit de zeventiende eeuw spelen van zekere Benedict Grep, Paduana (later noemde men die „Pavane") en Gaillard, een snelle springdans waarbij het vol gens gravures uit die tijd soms lustig toeging. Dat is er nu niet meer aan af te horen, het waren allebei serene stukjes, en in de brede akkoordgangen gaf de Musyckcamer heel zuiver spel. VAN EEN EEUWGENOOT van Grep, Johann Rosenmüller, een voorganger van Bach aan de Thomaskerk te Leipzig, werd Psalm 138, een „Confitebor" voor koor en strijkers, uitgevoerd. Rosenmüller is een belangwekkende overgangsfiguur tussen de laat-Renaissance en Bach geweest, bij wiens kamersonates en suites zeker me nige aanwinst voor het repertoire van de Musyckcamer te vinden zou zijn. Het vo cale deel van het Confitebor werd waar genomen door het Leids Studentenkoor, waarvan André Kaart zoals bekend da lei ding heeft, evenals van het Leids Stu dentenorkest. Kennelijk heeft Kaart de stemtechnische scholing niet verwaarloosd, want de koorklank was mooi homogeen en er werd een nonvibrato gecultiveerd dat goed combineerde met de strijkers klank. HET CONCERT voor orgel en strijk orkest van de Engelsman Thomas Arne (1710-1778) is geestrijke muziek, met een krulpruikje op, en bij uitstek geschikt voor een groot-formaat kamerinstrument als het orgel van de Nieuwe Kerk. Organist Klaas Bolt speelde het smaakvol, en gaf het (solistische) middendeel cachet door een welgekozen registerkeuze: fluitregis ters met mixturen. Na de pauze door de bereidwilligheid van het kerkbestuur is er zelfs koffie ver krijgbaar een altvioolconcert van de onuitputtelijke Telemann. Die zat ook nooit om een inval verlegen! Dit keer komt hij vooral in de finale snaaks om de hoek kijken, met een vitaal themaatje dat zich om zijn ritmische deugden gemakkelijk in prent. Mijn respect voor Riek Mantje- Coppée, een ex-vakvrouw uit Velsen, die haar weerbarstig instrument (de altviool heeft als solo-instrument minder macht dan viool of cello) een doorlopend spre kende toon wist te ontlokken en het geheel met frisse muzikaliteit bracht. ER ZAT CRESCENDO in het program ma, want de honderddertigste Psalm van Michel-Richard de Lalande, een compo' nist uit Frankrijks Gouden Eeuw, tijd genoot van Lodewijk XIV, bleek een wei- Een Ramenghi ontdekt. Een olieverfschil derij van 50 bij 60 cm, dat generaties lang bijna onopgemerkt in een kunst- zaal te Viareggio heeft gehangen, is door de schilderijendeskundige professor Roberto Longhi geïdentificeerd als bijna zeker een werk van Bartolomeo Ramen ghi, een schilder uit de 16de eeuw, die bekend is als II Bagnacavallo. luidend stuk kerkmuziek, waarvan de warme klank getemperd werd door een decoratieve „grandeur". Met het Leidse Studentenkoor verleenden vijf jonge mu ziekstudenten, waarvan drie leerlingen van de zangpedagoge Coby Riemersma, hun medewerking: de sopranen ChriStien Kals- beek en Wendola Bronsgeest, de alt Grete Filippo, de tenor Nico Boer, de bas-bari ton Kees Pekelharing. De uitvoering had de charme van het jeugdige, maar toonde ook een aangename beheersing in de ver mijding van effecten. Sas Bunge De Beverwijkse wethouder van Ondefwjjs, cfe heer A. J. Hermes, reikt J. Pieket Weeserik de wissel beker uit. Vqn links naar rechts zijn de andere prijswinnaars Fransje Welbedacht, Bart Huisman, Jacob Klaasse en Ben van den Boogaard. een elfjarige uit Heemstede, die pas ne gen maanden les heeft. Zij gaf zeer mu zikale vertolkingen van alleraardigste stukjes van Turnbull en Rebikoff. Onder de favorieten, die dit jaar niet in de prijzen kwamen, waren Heske Ber kenkamp, Djoeki Thomasz en zelfs de be kerhouder, Dolf Schelvis. Verschillende deelnemers waren gediskwalificeerd, om dat zij niet de juiste studietijd hadden op gegeven. DE UITSLAG van de finale was: J. Pie ket Weeserik (piano), Haarlem, 169 punt; Bart Huisman (piano), Beverwijk, 168 punt; Fransje Welbedacht (blokfluit), Be verwijk, 166 punt; Ben van den Boogaard (piano), Castricum, 164 punt; Jacob Klaas se (piano), Castricum, 159 punt; Annema rie van Heerikhuizen (piano), Heemstede, 158 punt; Dolf Schelvis (accordeon), IJ- muiden, 151 punt; Geeske Presburg (pia no), Heemstede en Peter en Nico Schel vis (accordeon, Wijk aan Zee, 144 punt; Evert Kalverda (piano), Beverwijk, 140 punt; Roel Steeman (viool), Haarlem 138l/z punt; Lex Eggermont (piano), Be verwijk, 136 punt; René Verkerk (viool), Beverwijk, 134 punt; Kees Albrink (ac cordeon), Limmen; Duco de Jong (alt blokfluit), Beverwijk, 132 punten en Janti- na van der Bunt (piano), Heemskerk, 129 punt. TIJDENS DE IN restaurant Wöhler te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Amateur Toneel Unie, werd het hoofdbestuur vrijdag door de al gemene raad gemachtigd ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan in 1965 in Utrecht een feestelijke landdag te organiseren. Het ligt in de bedoeling deze landdag op te luisteren met manifestaties door ama teurs uit alle provincies, zodat in verband met het feestelijke karakter van deze bij eenkomst hier geen jaarvergadering aan zal voorafgaan. Dit feest van de Neder landse toneelamateurs zal plaats hebben op vrijdag 18 en zaterdag 19 juni 1965; de jaarvergadering zal op een andere da tum worden gehouden. Voorts werd beslo ten de contributie ,voor de aangesloten to neelverenigingen ongeveer 1300, waar van 300 verenigingen voor jongeren te verhogen tot 45.- per jaar, waarbij in begrepen vijf gratis abonnementen op het maandblad „Het amateurtoneel". Ook zal in de toekomst bijzondere aandacht wor den besteed aan de samenwerking met het Werkverband Katholiek Amateurtoneel (W.K.A.), waarvoor de stichting Nationaal Centrum voor het Amateurtoneel in het leven wordt geroepen. Daarnaast blijft de N.A.T.U. zich beijveren voor het stimu leren van de beoefening van de toneel speelkunst door de jongere generatie en het oprichten van een kaderinstituut voor het amateurtoneel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groente man. 9.15 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble. 12.20 Re geringsuitzending: Uitzending voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Promenade orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Klassieke pianomuziek (gr.). 15.19 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel, (dl. 3). (herhaling van 3 maart 1963). 16.00 Nieuws. 16.02 Te nor en piano: moderne liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws 18.15 Eventueel ac tueel. 18.20 Pianorecital. 18.30 Licht en semble met zangsolisten. 18.55 Paris vous parle, gesproken brief uit Parijs. 19.00 Licht orkest en zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Engelse liederen. 20.40 Voordracht. 20.50 Zigeunerorkest. 21.10 Hoe nauw luis tert het in muziek.muzikale discus sie. 22.10 Stereofonische uitzending: Pia norecital (opn.): moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Moderne grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture... radio voor vroege mensen. 7.35 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte gram mofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aanvooruit, praatje. 12.00Angelus. 12.04 Lichte muziek met ritmische begeleiding. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte orkestmuziek en solisten. 14.00 Voor muziek en zang (gr.). 14.40 Lichte grammo- muziek en zang (gr.) 14.40Lichte grammo foonmuziek. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voorrang, Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuit zending: Publiciteit in het Caraïbisch ge bied, door Auke Cloo. 18.00 Verzoekplaten- programma voor de tieners. 18.20 Uitzen ding van de Boeren Partij: Tot u spreekt de heer E. J. Harmsen, sekretaris van de Boeren Partij. 18.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsoliste. 18.50 Van klan ten en wanten weten: aktualiteitenpro- gramma. 19.00 Nieuws. 19.10 Reportages en commentaren uit binnen- en buitenland. 19.25 Kaleidoskoop: zomercoctail van in strumentale ensembles. 20.10 Ariadne auf Naxos, opera (stereofonische uitzending) 22.20 Aktualiteiten of grammofoonmu ziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Liedjes uit verschillende landen. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.10 Tuinbouwkroniek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.25 Weerbericht en mededelin gen. 12.30 Gevarieerde muziek. 12.50 Beurs berichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermu ziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Operettemuziek 14.45 Lichte muziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Pianospel. 15.30 Amusementsmuziek. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Sa xofoonkwartet. 17.00 Nieuws en weerbe richt. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Radio- schoolkoor 1964. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Variété-Orkest. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.40 Jazzmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Cabaretprogramma. 21.00 Chansons. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws VOOR MAANDAG NTS: 19.30 De uitvinder, iilm. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.00 Zendtijd politieke partijen: uitzending van de Christelijke Historische Unie. KRO: 20.30 Brandpunt. 20.40 Viva Zavata, speelfilm. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR DINSDAG NTS: 19.20 Internationaal agrarisch nws. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Een chanson d'Adamo, TV- film. 21.15 Perry Mason - De praatzieke gokker, speelfilm. 22.05 Ouderavond, docu mentaire. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzending op het tweede net (Kanaal 27). KRO: 20.20-22.20 Falstaff, opera. DE ZATERDAG in Vlissingen gehouden landdag werd des morgens ingeleid met een autobustocht over Walcheren. De middag was vervolgens gewijd aan een bijeenkomst in het Grand Hotel „Bri tannia" te Vlissingen, waar door voor zitter mr. P. Cleveringa de traditionele jaarrede werd uitgesproken. Met het zil veren jubileum in het vooruitzicht tracht te deze in de eerste plaats vast te stel len, waar zich in de N.A.T.U. de zwakke plekken bevinden. Volgens spreker is één daarvan de omstandigheid, dat met de groei van de organisatie ook de afstand tussen bestuur en leden groter is gewor den. Men dient zich echter te realiseren dat alle maatregelen hiertegen van betrek kelijke waarde zullen blijken. Het hoofd bestuur beseft echter dat van de amateur toneelspeler zoveel tijd voor zijn eigen ver eniging wordt vereist, dat nog slechts door enkele enthousiaste liefhebbers ook iets voor de grote organisatie kan worden on dernomen. Daarbij komt, dat nog dikwijls de liefde voor het eigen ik aan de toneel speelkunst wordt ondergeschikt gemaakt. Vandaar dat het hoofdbestuur de amateur tracht te bereiken op het terrein van het spelen zelf, waarbij het orgaan het aange wezen middel is om het noodzakelijk con tact tussen bestuur en leden tot stand te brengen. VERVOLGENS WERD door Piet van der Meulen, als acteur en regisseur verbonden aan het Nieuw Rotterdams Toneel een interessante causerie gehouden welke, me de doordat deze met diverse geestige anek doten over beroepsacteurs en ervaringen uit de praktijk werd verlucht, door de aanwezigen met de grootste belangstelling werd beluisterd. Piet van der Meulen meende erop te mogen wijzen, dat de tijd van het zoge naamde „éénmanstoneel" (Louis Bouw meester) onherroepelijk tot het verleden behoort en volgens hem is Cor Ruys de laatste grote acteur geweest, wiens naam voldoende was om een uitverkocht huis te trekken. Het publiek, zei de spreker, is een bepalend element, waaraan het to neel eigenlijk is overgeleverd. Daarom achtte hij een uitlating als „Dan komen ze maar niet", welke hij in het tijdschrift „Theatraal" had gelezen, niet in overeen stemming met enig begrip voor de realiteit. NADAT PIET VAN DER Meulen naar aanleiding van zijn causerie nog een aan tal vragen had moeten beantwoorden, volg de een opvoering van Dimitri Frenkel Frank's toneelspel „Blaffen tegen de maan?, welke voorstelling werd verzorgd door „Het Vlissingsch Schouwspel" onder regie van Toine van Bergen, de toneelad viseur van de N.A.T.U. voor de provincie Zeeland. Het was een voor amateurs schier vlekkeloze manifestatie, waarvoor het des kundig publiek de spelers na afloop staan de een langdurige ovatie bracht. In de korte toespraak, waarmee mr. P. Cleveringa deze landdag besloot, stemde de voorzitter dan ook geheel met deze duidelijk tot uitdrukking gebrachte bewon dering is, waarbij hij evenmin verzuimde de afdeling Zeeuwse eilanden van de N.A.T.U. zijn oprechte dank te betuigen voor de perfecte organisatie. De afdeling Zuid-Kennemerland was hier vertegen woordigd door de heren H. H. Kraneveld (Haarlem), J. G. Bisenberger (Zandvoort), T. Nierop (Velsen) en D. Schut (Sant poort).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7