en bondig Schreiner moet Deense DG 7 verruilen voor een Spaanse AGENDA üfeNaumann Opslagruimte van Blaauwhoed door vlammenzee verwoest STAKEMAN EN IJSBOL L PGLLE, PELLI EN PINGG k TRESLONG Eis van 8 jaar tegen vrouw die haar man vergiftigde Inbrekers stalen 20.000 bij V. enD. in Delft Twee mannen aan brandwonden overleden Baggermolen op zee omgekiept Zes doden in het verkeer Schippersvrouw na aanvaring vermist Examen doen? Geen muiterij op Nederlands schip Irene en Carlos in Madrid Enkele buien DINSDAG 2 JUNI 1964 \s6>° II in die ene koelkast? AMSTERDAM m sinds mensenheugenis ;j$ah'bi.j het inruimen van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. Vier koetzönes zorgen ervoor dat alles de juiste koeling krijgt. De deur heeft, behalve de practische ruimte, nog iets aparts de magnetische stuiting geheel rondom, gén lichte druk en geruis loos is de deur hermetisch gestoten. En is toch weer gemakkelijk te openen. Gaat U zeif eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koet- kasten bekijken. En sluit U dan zo'n deur eens. Dan kunt U voelen hoe DAT GAAT. Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk „Aanvaring" met gevolgen Hijnhardt's Zenuwtabletten eew vogelverschrik ker KAN NIET PRATEN! DAT WEET I Zs Acht jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Bredase recht bank tegen een 50-jarige Tilburgse vrouw wegens moord op haar 55-jarige echtge noot. De vrouw werd ervan beschuldigd haar man in oktober 1963 te hebben vergif tigd. Na het drinken van enkele kopjes koffie in de huiskamer van zijn woning werd de man onwel. Hij overleed voordat een dokter aanwezig was. De vrouw had reeds eerder gepoogd haar man te ver giftigen. Tot vier keer toe was de man in een ziekenhuis opgenomen. Voor de rechtbank ontkende de vrouw, hoewel zij bij het vooronderzoek een be kentenis had afgelegd. Haar man zou zelf het vergif hebben gekocht en zelfmoord hebben gepleegd, beweerde zij. Er werden in deze zaak acht getuigen gehoord, onder wie een winkelierster, bij wie een zoon begin oktober een flesje ver gif had gekocht dat naar zijn zeggen dienen moest voor insectenbestrijding in de tuin. Volgens een psychiatrisch rapoprt was de vrouw sterk verminderd toerekenings vatbaar. De vergiftigde echtgenoot was voor zijn gezin, zoals de officier van Justitie zei, „een dissonant" geweest. De verdediger noemde hem een dronkaard, een sadist en sexueel ontspoord mens. De vrouw en haar kinderen hebben, volgens pleiter, jaren lang veel ellende van hem te verduren gehad. De officier van Justitie was van mening dat er geen sprake kon zijn ge weest van toevallige vergiftiging en sloot ook zelfmoord uit, omdat niemand vijf keer achtereen de bijzonder pijnlijke ver giftiging kiest als middel om te sterven. De verdediger, mr. B. Drion uit Breda, achtte echter zelfmoord wel degelijk mogelijk. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Subsidiair vroeg hij een lagere gevange nisstraf omdat de vrouw, naar pleiter ver klaarde, bij de man een verschrikkelijk leven heeft gehad. De rechtbank zal op 15 juni uitspraak doen. Advertentie [uitgebreide 1SPU6KAART 1 hg? dagelijks ■S2 DInER-en lonb.KIP ETEN A 1 'fW SOIREE. illlsP DANSANTE HILLEGOM res-.O2920.5317 'emssmm Advertentie 6*, V&Md t*. M. I». W$M Door bliksem getroffen. In Zevenaar is tijdens een hevig onweer de 16-jarige E. Burgers uit Didam door de bliksem ge troffen. Hij was op slag dood. Burgemeester. De heer O. G. de Boer, burgemeester van Schiermonnikoog, is met ingang van 16 juni benoemd tot bur gemeester van de Drentse gemeente Norg. De heer De Boer is 42 jaar, ge huwd, Nederlands Hervormd en niet aangesloten bij een politieke partij. Hij is van 1957 af burgemeester en tevens secretaris der gemeente Schiermonnik oog geweest. (Van onze correspondent) Schreiner Airways te Den Haag heeft eind vorige week plotseling enige moei lijkheden ondervonden b|j het uitvoeren van zjjn vakantie vluchten op Barcelona. De Spaanse autoriteiten kwamen onver wacht terug op hun eerder gegeven toe stemming om met de van de Deense maat schappij „Flying Enterprise" gecharterde DC-7 toeristen van Nederland naar Spanje te vervoeren. Zij eisten, dat het transport zou worden uitgevoerd met een machine die in één van beide landen (Nederland of Spanje) In Delft hebben inbrekers hun slag ge slagen in het warenhuis van Vroom en Dreesmann. Er wordt f 20.000,vermist. De daders hebben zich waarschijnlijk laten insluiten. Met een snijbrander hebben zij de brandkast geforceerd, waarin een deel van de omzet van vrijdag en zaterdag was opgeborgen, welk geld nog niet naar de bank was gebracht. De inbrekers zijn door een van de uitgangen vertrokken zonder sporen van braak achter te laten. c Grote Kerk, vandaag 20-21 uur: Orgel concert door Penner Douglas uit Amerika. Concertgebouw, woensdag 20.15 uur Beethovenconcert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. M.m.v. Annette de la Bije (sopraan), Martha van Kerkhoff (alt), Lode Devos (tenor), Herman Schey (bas) en het koor Katholiek Haarlem. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Porgy and Bess", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Oogst der begeerte", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De charge van de blauwe brigade", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het bloed kruipt", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Hochzeitsnacht im Paradies", a.l. Woensdag 14.30 u.: „Mijn vriend Trigger", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Een ver rukkelijke idiote", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Al Capone, dictator van de onderwereld", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „8Vj", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met woensdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan Sluyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van tekeningen van Harry Prenen. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 uur. Dagelijks grammofoon- platenconcert van 21-22 uur: 17e-eeuwse muziek. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tentoonstelling van beeldhouwwerk en tekeningen van Wim Jonker. Tot 22 juni. Bootzaal: „100 Am- baohten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-?O uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20.00-23.30 uur. Museum Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuurhis torische diorama's van dr. W. G. L. Wie- ringa. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Tot 8 juni. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 20 aug.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vishal (Grote Markt) „Holland Foto 1964". Tot en met 7 juni. Dagelijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid en schilderijen, tekeningen, grafiek en gouaches van Willem Snitker. Dagelijks (behalve maan dag) geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropen tuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 uur. Tot en met oktober. Hoofdwacht (Grote Markt), Tentoonstel ling over het werk van de Unesco. Dage lijks van 13 tot 18 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. Tot en met 8 juni. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 29 mei). DINSDAG 2 JUNI City, 20 uur: „Lino in de knel". Stadsschouwburg, 20 uur: „De lord, de lady en de butler". Ned. Chr. Vrouwenbond, Petrazaal, Spaarnestraat, 20 uur: Opvoering van het toneelstuk „Het antwoord" Felison, expositiezaal Heidestraat no. 45, 1921 uur: Tentoonstelling fotografie van René van der Meulen. WOENSDAG 3 JUNI City, 20 uur: „Lino in de knel". Stadsschouwburg, 20 uur: „De lord, de lady en de butler". Herv. Jeugdhuis, 20 u.: Toneelopvoering door de Plankeniers „Het spook van de Vrijbureht". Buitenhaven, 9 uur: Aankomst kraan eiland „Lepelaar". Felison, expositiezaal Heidestraat no. 45, 1921 uur: Tentoonstelling fotografie van René van der Meulen. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 uur (ook voor r.-k. bibliotheek). R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot\17 uur. DINSDAG 2 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „La Viaccia, huis der ontucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote stilte". WOENSDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „La Viaccia, huis der ontucht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote stilte". Advertentie Het luxe gereedschap voor de verwende huisvrouw. Alleenverkoop voor Haarlem en omgeving geregistreerd staat en omdat de eigen machines van Schreiner Airways alle be zet waren zat er niets anders op dan een toestel van de Spaanse maatschappij Span- tax te charteren. Het enige verschil voor de vakantie gangers van afgelopen vrijdag was, dat zij niet met een Deense maar met een Spaanse DC-7 werden vervoerd. Zaterdag kon Schreiner Airways één vlucht met de Friendship inlassen, maar omdat dit vliegtuig met zijn 48 zitplaatsen slechts de helft van de capaciteit van een DC-7 heeft, moest een deel van de reizigers worden overgegeven aan een Duitse char termaatschappij, die hen via Stuttgart naar hun bestemming bracht. Spantax zal deze zomer voor Schreiner Airways op Spanje blijven vliegen. Het vervoer dat deze maatschappij niet aan kan, zal worden overgeheveld naar de Friendship, die weer wordt vrijgemaakt door de Deense DC-7 in te zetten op Schreiners diensten naar Italië en Joego slavië. Twee van de drie mannen die vorige week dinsdag aan boord van een tanker bij de scheepswerf en machinefabriek Boele te Bolnes ernstige brandwonden hebben opgelopen, zijn in een ziekenhuis in Rotterdam overleden. Zij zijn de 37-jarige A. Dekker uit Krimpen aan de IJssel en de 38-jarige brander Grancia Anieva uit Valencia in Spanje. Van de derde gewonde D. Worster uit Bolnes is de toestand nog altijd zorgwekkend. De drie mannen waren een week geleden in een tank van de Noorse tanker „Mosoil" bezig met laswerk- zaamheden, toen zich een explosie voor deed, die hun kleren in brand zette. Zij wisten nog aan dek te komen, waar een machinist van 't schip de vlammen doofde met een blusapparaat. Alle drie hadden echter zware brandwonden opgelopen. De politierechter in Rotterdam heeft een 42-jarige gezagvoerder ter koopvaar dij uit Den Haag en een van diens colle ga's, een 60-jarige kapitein uit Berkel, veroordeeld tot tien dagen gevangenis straf en zes maanden intrekking van het rijbewijs. Op 13 april waren beide gezagvoerders, die elk een auto bestuurden, met elkaar in botsing gekomen. Toen zij waren uit gestapt om de lichte schade op te nemen, bleken zij oude kennissen te zijn. Zij be sloten een glas op de goede afloop te drin ken. Maar een omstander die beide ge zagvoerders erg slap op de zeebenen had zien staan nam hét nummer van de auto's op en waarschuwde de politie. Deze wist beide gezagvoerders op te sporen in een café in de Rotterdamse binnenstad, waar de kastelein hen niet wilde tappen omdat zij zo dronken waren. De Belgische sleepboot Martine Letzer (255 brt.) uit Antwerpen heeft gisteravond laat gemeld dat zijn sleep, een bagger molen, gezonken is op de Noordzee. Volgens een melding van de Nederland se kustvaarder „Biscaya" van hedenmid dag is de baggermolen ondersteboven weer gaan drijven, noordoostelijk van Schouwen. De ponton steekt slechts een halve meter boven water uit. In Geleen zijn gisteravond twee meisjes bij een verkeersongeluk omgekomen. Zij staken onverwacht de weg over en werden aangereden door een personenauto. Het waren de 7-jarige Petronella Gerritsen uit Geleen en haar 4-jarig nichtje S. W. Boor, een meisje uit een schippersgezin, dat met het schip in Stein gearriveerd was. De 11-jarige Henk van Ende is in Hat- tummerbroek bij het oversteken van de Oude Zuiderzeestraatweg door een perso nenauto aangereden. De jongen is later in een ziekenhuis overleden. De 25-jarige heer P. Geugjes uit Purmer- land is maandagmiddag met zijn motor fiets in botsing gekomen met een perso nenauto. Hij is in het Stadsziekenhuis in Purmerend overleden. In het Europoortgebied op Rozenburg is de 62-jarige grondwerker H. Pijper uit Oostvoorne door een auto aangereden toen hij onverwacht de weg overstak. Hij was op slag dood. De 27-jarige ongehuwde C. Rovers is in Terheijden (f^B.) met zijn tractor in een sloot gereden. Hij kwam er onder en was vrijwel op slag dood. -> Op de Westerschelde is gisteren het Bel gische sleepschip „Poseidon III" door het Engelse schip „Bencruachan" overvaren. Daarbij zijn de schipper, zijn vrouw en een knecht overboord geslagen. De schipper en zijn knecht werden gered, de vrouw wordt vermist. De schippersvrouw, de 59-jarige Maria SpechtMichielse uit Antwerpen, wist niet tijdig uit de stuurhut te komen. Het sleepschip is onmiddellijk na de botsing gezonken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. - Een hardnekkige brand, die kort na vijf uur gistermiddag uitbrak heeft het pakhuis van het Blaauwhoedenveem achter de Hoogte Kadijk grotendeels verwoest. Het veem, dat verbouwd werd, bevatte daarom geen opslaggoederen. Duizenden Am sterdammers die bij de radionieuws berichten hoorden van de brand en zich de spectaculaire vuurzee herinnerden die vijf jaar geleden op de handelskade eveneens een pakhuis van het Blaauw hoedenveem in de as legde, kwamen naar de Hoogte Kadijk, maar zagen weinig meer dan rook. Advertentie 98-99. Nu stonden de drie voor de hoge poort, die stevig gesloten was. Wat nu? zei Stakeman. De heks zei, dat we hier moesten zijn! Kloppen maar, stelde de ridder voor, Misschien doen ze open! Ja, zei Stakeman. Dat kunnen we pro beren! Hij liep op de poort toe en klopte er ste vig op. En toen wachtten ze; zouden de deuren voor hen open gaan? Maar opeens keken ze verbaasd opzij. Er klonk een schril stemmetje. Naast Sta keman was een kleine muis opgedoken, gekleed in 'n parmantig soldatenpakje. WAAROM ZOÜ HIJ ZO 68 SCHREEOWD HESSEN DIB KAMT OP WOONT HIJ -E8N VOGELVERSCHRIKKER KAM NIET PRATEN NEEM M6 NIET KWAUJKi IK ZIE NIET 60ED... WAAR WOONT POH/6 ACH) DIE MIJNHEER HOORT NATUURl.UK SLECHT-DAAROAA ANTWOORDDE HIJ NIET DANK U WEL, MIJNHEER PI B C0PEKN1GEN mo- Het vuur is door nog onopgehelderde oorzaak ontstaan op de derde verdieping van het gebouw. Aanvankelijk scheen de situatie niet ernstig, maar toen de ruiten sprongen joeg een straffe wind het vuur op tot hoge vlammen, die de vierde ver dieping en het dak aantastten. De wind dreef ook de dikke rook over de binnen stad. Vonken sloegen neer tot op het Waterlooplein en het Rembrandtsplein. Terwijl de brandweer het vuur bevocht, leverde de politie met motoren, paarden en gummilatten strijd tegen de opdringen de massa's publiek. Om de brandweer ge legenheid te geven haar werk te doen werd het noodzakelijk geacht de Katten- burgerbrug en de brug bij het Kadijkse plein af te sluiten. Het heeft ruim een uur geduurd, eer deze bruggen „schoon" wa ren. Het vuur moest vrij spoedig de strijd opgeven tegen de waterkanonnen van de nieuwe blusboot van de Havendienst, die voor haar eerste grote brand was opge- stoomd en 16.000 liter water per minuut in het vuur spoot. Aan de Hoogte Kadijk hadden de bewo ners van de huizen, die aan de achter zijde slechts door zes meter diepe tuintjes van het brandende gebouw waren geschei den, hun woningen verlaten. Zij moesten toezien hoe de brandweer slangen door hun huiskamers uitrolde om uit keuken en slaapkamerramen stralen te richten op de vuurzee. De derde en vierde verdieping van het veem werden verwoest. De lagere verdie pingen liepen flinke schade op. De her bouwkosten zullen enkele miljoenen gul dens bedragen. Dankzij een zware brandmuur is het naastgelegen Zeemanshuis vrij van schade gebleven. Slechts het torentje, dat als radarpost in gebruik is bij de in het Zee manshuis gevestigde elektro-technische school is geblakerd. De radar-installatie heeft slechts geringe schade opgelopen. De directie van Vinke en Co te Rotter dam, rederij van het vrachtschip „Paca- ya", heeft de berichten uit Zuidamerikaan- se bron tegengesproken volgens welke zondag in volle zee muiterij zou zijn uit gebroken aan boord van dit schip. Vol gens deze berichten zouden 32 Chileense zeelieden zich van het schip en van de persoon van de gezagvoerder meester heb ben gemaakt. Wel heeft zich verleden week aan boord van het schip een incident voorgedaan, toen dit in de haven van Callao lag. Een Nederlandse opvarende zou toen een Chi leense zeeman met een mes hebben ach tervolgd, omdat hij dacht dat deze hem bij de douane wegens sigarettensmokkel had aangegeven. De Nederlander zou daar op van boord zijn gezet. De directie van Vinke en Co heeft gis teravond een telegrafisch bericht gekre gen dat het schip normaal in Matarani, een haven in het zuiden van Peru, is ge arriveerd. In dit telegram, afkomstig van kapitein Van Beelen wordt geen melding gemaakt van muiterij. Blijkens het tele gram van de kapitein zijn er wel gesmok kelde sigaretten gevonden in Callao, maar de kapitein meldt niets over een incident ten gevolge daarvan. In de Palmstraat in de Amsterdamse Jordaan is de bijna twee jaar oude Robbie van Burgt uit een 12 meter hoog raam van de ouderlijke woning gevallen. De kleine kreeg slechts een lichte hersenschudding! MADRID (AP) Prins Carlos de Bour bon Parma en prinses Irene zijn incognito teruggekeerd in Madrid van een huwe lijksreis van bijna een maand op de Ka narische eilanden. Bruingebrand en glim lachend ontweek het jonge paar alle po litieke vragen, inbegrepen hun reactie op het feit dat generaal Francisco Franco de mededinger van Carlos om de Spaanse troon, prins Juan Carlos, een ereplaats heeft gegeven tijdens een parade in Ma- drid. De prinses reisde onder de naam „Luisa Brown" en Carlos als „Carlos Molina". Zij werden opgewacht door twintig Carlisten, onder wie Jose Maria Valiente, secretaris generaal van de Carlistische beweging. Prins Carlos zei dat zij voornemens zijn „enkele dagen" in Madrid door te bren gen, maar weigerde iets over hun toe komstplannen te zeggen. Het K.N.M.I. deelt mee: Van een de pressie bij de Golf van Biscaye splitste zich een afzonderlijke storing af, waarvan de kern zich dinsdagochtend langs de Ne derlandse kust naar het noordoosten ver plaatste. Ook het hoofdcentrum volgt een noordoostelijke koers en zal morgen in ons land veranderlijk weer met plaatselijk enkele buien veroorzaken. Bij de Azoren bevindt zich een volgende storing, waar van de baan naar Portugal gericht is. Het weer behoudt daardoor een onbestendig karakter. WERKRAPPORTEN QjO Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. o g Sa Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca regen mist zwaar bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. motregen regen licht bew. zwaar bew. licht bew. regen regenbui motregen geheel bew. regen geheel bew. zwaar bew. half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. regen regen regen zwaar bew. regenbui half bew. regen onbewolkt licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. ozo z zw o zo zo z zzw wzw n nno ono n nno zzo zzw z zw zzo 14 16 16 14 16 13 17 21 14 17 13 13 10 12 15 22 25 21 21 windst. 25 22 28 29 27 26 21 windst. 18 verand. 26 nnw 26 n no z wnw nnw wzw 26 29 32 19 windst. 23 2 2 7 3 8 3 0,1 0,1 0 0 0 1 0,1 25 9 23 1 2 17 5 3 0,2 13 7 41 0 0,8 0 0 0 0 1 Woensdag 3 juni Zon op 4.25 uur, onder 20.52 uur. Maan op 1.49 uur, onder 11.57 Uur. Maanstanden 3 juni 12.07 uur laatste kwartier 10 juni 05.22 uur nieuwe maan 17 juni 00.02 uur eerste kwartier 25 juni 02.08 uur volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 2 juni Hoog water 8.06 uur en 20.36 uur. Laag water 3.34 uur en 15.55 uur. Woensdag 3 juni Hoog water 9.05 uur en 21.38 uur. Laag water 4.20 uur en 16.50 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. JA

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2