BAMI HASh rmr/M/ï/jm/mA Rode Kruis-bridgedrive bracht in IJmuiden ruim 250 op Duitse „voorlopige" grondwet is al vijftien jaar van kracht 't is weer tijd voor I In Royal 112 enthousiaste bridgers Jubilarissen bij Hoogovens IJmuiden Rangeerder tussen buffers bekneld Zeeland sleept de Lepelaar naar IJmuiden Zoals de oude Eichmann zong... Josephine Baker's „Les Milandes" vrijwel failliet eet U graag DINSDAG 2 JUNI 1964 4 Of WEEKABONNEMENTEN Motor van kotter WR 32 met zand onklaar gemaakt Hoe de duiven vlogen Hoge prijzen in Bern voor bronsplastieken zó zacht zó geurig Dutch Swing College Band Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten lijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pfonTer van de Chinese keuken1 in Nederland. «PMIIQUüi 27 HAAG T|L De IJmonden Van de postduivenhoudersver. De IJmonden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 55 duiven deel aan een wedvlucht van Neufvilles af (217 km.). Gelost om 9.15 uur. Eerste duif van Van der Zee om 12.26 uur, laatste prijsduif 12.31 uur. Ondanks de warmte had de vlucht een snel ver loop. Uitslag: Van der Zee 1 4; Van der Scheer 2 7 9 10 11; Knapen 3 5; Suurmond 6; Van Sloo- ten 8. Telstar Van de postduivenhoudersvereniging Telstar te IJmuiden namen duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af (455 km.). Gelost om 8 uur. Eerste duif van J. Plokker om 15.17.26 uur, laatste prijs duif 16.10.26 uur. Gelost met zwakke noordooste lijke wind werd een gemiddelde snelheid van 64 km. bereikt. Goed draaien van de heer Schreu- der: van de 6 vogels vielen 4 in de prijzen. Uit slag: J. Plokker 1 10; H. J. Broek 2; M. Martens 3; E. Schreuder 4 5 6 9; J. de Weers 7: Harms de Jong 8. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE aOtXXlQoaaOOOQOCOCOOOOOOOOCCOCOOOUOOOCQCOQOUXJOOOUUUÜ, Advertentie Het verkeerspaviljoen op de Zwit serse nationale tentoonstelling in Lausanne staat in een grote vijver, die door het publiek als vuilnisbak wordt gebruikt. Er is een „onder waterstofzuiger" aangeschaft om de vijver schoon te houden. De IJmuider Bridge Club „De Jump" organiseerde voor de negende maal een grote Rode Kruis bridgedrive, die gister avond in de bovenzaal van Hotel Royal werd gehouden. De baten van deze drive, waaraan 112 personen deelnamen, komen geheel ten goede aan de afdeling Velsen- IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis. Zoals voorzitter J. P. Weyburg tijdens de prijsuitreiking, na het middernachtelijk uur, verklaarde, leverde deze drive een welkome bijdrage op in de actie die het Rode Kruis nu voert: de 112 bridgers moes ten elk 2,50 voteren om deel te kunnen nemen, waardoor het Rode Kruis ruim 250 „rijker" is geworden. De heer Weyburg dankte de IJBC „De Jump" en vooral wedstrijdleider J. Kra mer voor de organisatie van deze ge slaagde avond. Hij maakte van de gele genheid gebruik om de aanwezigen aan te sporen lid te worden van het Rode Kruis en reikte de fraaie wisselbokaal uit aan de winnaars in de C I-klasse, de dames Zeidel en Kramer (de echtgenote van de organisator), die de meeste punten had den gescoord (4OV2). De verenigingsprijs ging naar het tweede team van Never Down; alle deelnemers kregen een vaan tje van de afdeling IJmuiden-Velsen van het Rode Kruis. Naast de fraaie wisselbokaal en dè be ker voor de beste vereniging bestonden de prijzen uit luxe- en huishoudelijke voor werpen. DE UITSLAGEN WAREN: Beste prestatie (wisselbokaal): Dames ZeidelKramer met 40Vs punt. Verenigingsprijs: Never Down II I62V2 pnt., Never Down I 161 pnt., Jump II 160 pnt., Jump I 157 pnt. en De Hoogoven 148 pnt. Persoonlijke prijzen: Afdeling A: 1. Maks—Kuys 38 pnt. en 2 Baart—Cleeren In de maand juni 1964 zullen drie per soneelsleden van Hoogovens en aangeslo ten bedrijven het feit herdenken, dat zij veertig jaar geleden bij de maatschappij In dienst traden. Het zijn de heren J. A. P. Slootjes en J. C. de Haas uit Beverwijk en de heer W. K. Martens uit Velsen-Noord. Vierendertig personeelsleden van Hoog ovens zullen deze maand vijfentwintig jaar ln dienst van de maatschappij zijn. Het zijn de heren N. H. Nijman uit IJmuiden- Oost, N. G. J. van Roden uit. IJmuiden, J. H. van den Akker uit Beverwijk, P. W. Diekmann uit Beverwijk, S. H. Eskes uit Velsen-Noord, E. M. Hollmann uit Drie huis, J. B. Jouby uit Heemskerk, P. L. Pijnen uit Beverwijk, K. Sander uit IJ muiden, J. Vermandei uit IJmuiden, H. van der Wensch uit IJmuiden, G. F. Zaal bergen uit IJmuiden, H. P. Bakker uit IJ muiden, J. Schinkel uit Beverwijk, J. J. Ruurda uit Velsen-Noord, T. B. Vroling uit Haarlem, S. J. Schrijver uit IJmuiden, L. Gravemaker uit IJmuiden, Th. H. M. eVrkooyen uit IJmuiden, P. J. Zonneveld uit Heemskerk, V. van der Zwet Sloten maker uit IJmuiden, P. de Lie uit Bever wijk,. C. Beun uit Santpoort, J. M. Dekker uit Santpoort, P. Chr. de Jagher uit Am sterdam, W. Smit uit IJmuiden, A. W. Krouwels uit Beverwijk, G. Wenning uit Heemskerk, R. Brans uit IJmuiden, J. J. Kleyn uit Wijk dan Zee, N. Adelaar uit Beverwijk, P. van Vuuren uit Beverwijk, P. van Elswijk uit Haarlem en A. Gnodde uit Beverwijk. 36 pnt. Afdeling B I: 1 PersijnKoper 34'/s pnt. en 2 Echtpaar De Groot 34 pnt. Afdeling B II: 1 MoorFrankenmöhler 35'/2 pnt. en 2 HulsKramer 34V2 pnt. Af deling C I: 1 Dames ZeidelKramer 40Vj pnt. en 2 Rector van der PolSchuyt jr. 37 pnt. Afdeling C II: 1 Vendel—Wey 37l/2 pnt. en 2 BoenderKramer jr. 35V2 pnt Afdeling D I: 1 Echtpaar Van der Berg 38 pnt. en 2 Dames DrijverSnoek 37 pnt. Afdeling D II: Mevrouw GlasVer- heyen 361 2 pnt. en 2 Gebroeders Hooge- boom 36 pnt. De 29-jarige rangeerder H. W. van Raal- te uit Heerlen die daar bezig was met rangeerwerkzaamheden, miste het aanha ken van twee wagons waardoor deze, na tegen elkaar te zijn gestoten, weer naar elkaar toekwamen. Op dat moment kwam de rangeerder overeind. Hij raakte met een arm en schouder bekneld tussen de buffers en werd zwaar gewond. In het zie kenhuis is hij korte tijd later overleden. Onbekenden hebben maandagmiddag zand gedaan in het motorcarter van de Wieringer kotter WR 32 Petra, die in de IJmuidense vissershaven lag, vermoedelijk bij wijze van wraakoefening. De Petra is eigendom van rederij Jan Koorn te Wie- ringen. Het schip kan voorlopig niet uit varen zodat de reder ernstig is gedupeerd. De Velsense politie heeft de zaak in onder zoek. (Van onze correspondent) BONN De Duitse grondwet staat de laatste weken weer in de belangstelling. Ze is vijftien jaar oud. 23 mei 1949 ver zamelden zich de leden van de „parlemen taire raad", het lichaam dat zich met het ontwerpen van de grondwet had bezigge houden in de gymnastiekzaal van de „peda gogische Akademie" in „Bonn am Rhein" voor de plechtige aanvaarding en daarna proclamatie van de nieuwe grondwet. De zeesleepboot Zeeland van bureau Wijsmuller is vanmorgen uit IJmuiden naar Schiedam vertrokken om het kraan- hefeiland Lepelaar naar IJmuiden te brengen waar het tewerk gesteld zal wor den bij de bouw van de nieuwe haven hoofden. De sleepboten Hector en Nestor, even eens van Wijsmuller zullen de Zeeland assistentie verlenen. Het transport uit Schiedam zal hedenavond tussen acht en negen uur gebeuren. De Zeeland kan woensdagochtend tussen zes en zeven uur voor IJmuiden worden verwacht. In Schiedam zal de Zeeland vóór vast maken terwijl de Hector en de Nestor achter het kraaneiland zullen varen om te helpen bij de besturing van het gevaarte. Bij aankomst binnen de IJmuidense pier zullen nog twee havensleepboten helpen de Lepelaar naar de zuiderpier te manoevre- ren waar een aantal genodigden zich aan boord van het kraaneiland zal begeven. Tot degenen die uitgenodigd zijn nader met de Lepelaar kennis te maken behoort ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. J. F. Kranen burg. Na de officiële begroeting van de Lepe laar in IJmuiden zal het kraaneiland naar zijn plaats bij de westpunt van de oude zuiderpier worden gesleept. Afgelopen zaterdag verzamelden de nog levende afgevaardigden van toen, die op uitnodiging van hun oud-voorzitter Konrad Adenauer waren ingegaan zich opnieuw in de „pedagogische Akademie", hun Bun- deshaus van nu, ditmaal voor een feest diner. Adenauer had zijn gasten smoking voorgeschreven, vijftien jaar eerder wa ren de genodigden in vale vooroorlogse kostuums verschenen. Een van hen droeg toen zelfs een van alle eretekenen en in signes beroofd Wehrmacht-uniform. Hoewel de Duitse grondwet de basis vormt van de Bondsrepubliek wordt het fenomeen hier toch nog dikwijls bezien met de ogen waarmee een Nederlander vol trots naar zijn blinkend nieuwe auto kijkt. Het vervult hem met een gevoel van tevredenheid en zekerheid en hij komt er graag mee voor de dag. De Duitse grondwet werd het alibi voor Duitslands democratische gezindheid. Het werd een visitekaartje van de goede wil. De Duitse buitenlandse dienst en het Bon ner Bundespresseamt verspreidden exem plaren-van de grondwet dan ook in vele talen als een soort reclamedruk over de hele wereld. Tegelijk met kleurenfolders over het „tweegedeelde" Berlijn en een landkaart van het zo dramatische door Polen, Russen en Ulbricht-volgelingen „beheerde" Duitsland. Maar de door de bezettingsautoriteiten ingestelde parlementaire raad was in 1949 niet in de eerste plaats door idealisme be zield. In eerste instantie was hij bezield door een panische angst voor bet verleden, voor de misstappen die vroegere consti tuties of wat daar voor doorging, tot waardeloze vodjes papier hadden gede gradeerd. Het uitgangspunt was dan ook eerder negatief dan idealistisch. Een van de voornaamste principes die aan de grondwet ten grondslag lagen was de raad bovendien door de bezettingsau toriteiten afgedwongen: die van de fede rale staatsvorm. De Duitsers beginnen steeds beter te begrijpen dat hun grond wet tot dat soort van noodgebouwen be hoort dat koppig alle stormen trotseert. De krantencommentaren naar aanlei ding van de verjaardagsviering gaan dan ook van de continu-toestand uit en het blijkt dat geen ervan werkelijke ernstige grieven of bezwaren tegen het produkt van Adenauers parlementaire raad aan te voeren heeft. Een aantal commentatoren wijst erop dat de Bondsrepubliek in zijn vijftienja rige geschiedenis al een jaar langer heeft bestaan dan de republiek van Weimar, en drie jaar langer dan het duizendjarige rijk van Adolf Hitler. Ze vestigen er daar bij de aandacht op dat de Bondsrepubliek weliswaar nog niet die crisistoestanden had te trotseren die vorige staatsvormen binnen de rijksgrenzen deden tuimelen. Sommige critici opperen bezwaren te gen de grote macht van de bondskanse lier en de relatief geringe invloed van het parlement. Zo komt in de grondwet bijvoorbeeld de befaamde bepaling voor dat een bondskanselier door de Bonds dag niet kan worden afgezet als diezelfde Bondsdag niet tegelijkertijd met een an dere bondskanselier te voorschijn komt, waarvoor het een stemmenmeerderheid heeft opgebracht. Volgens het Duitse „Grundgesetzbuch" zijn bijvoorbeeld de ministers ook geen verantwoording aan het parlement schul dig, doch alleen aan de bondskanselier. Op het ogenblik wordt dan ook de mogelijk heid onderzocht van een zogenaamd „Not- standsgesetz", dat moet waken tegen een machtsgreep „van boven af". De grondwet zou in die trant gewijzigd dienen te worden dat de parlementaire verantwoordelijkheid duidelijker wordt ge steld, dat de bijzondere volmachten aan o.l. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11. de regering tot het uiterste worden be perkt en dat de bevoegdheid tot inkrim ping van de grondwettelijke rechten van de staatsburgers wordt ingeperkt. Het CDU-parlementslid Hoogen wil zelfs zo ver gaan dat een „Notstandsparle- ment" van twintig leden van de Bonds dag en tien leden van de Bondsraad te allen tijde op de hoogte zal zijn van de plannen binnen de regering. Het Atoom Van de postduivenhoudersver. Het Atoom te Velsen-Noord namen 116 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil (Frankrijk) af (455 km.). Gelost tijdens veranderlijke oostenwind om 8 uur. Eerste duif van P. Schoone om 15.11 uur, laatste prijsduif 15.56 uur. De vogels, die met straffe veranderende oostenwind waren gelost, onder vonden op het lange traject en meer bij huis komende een schuin op kop staande wind, die de vliegers een verminderde snelheid gaf. Dit bleek uit de aankomsttijd, de eerste duif kwam niet hoger dan gemiddeld 63,5 kilometer per uur. De heer Schoone schijnt zijn medemelkers een kampioenschap te willen onthouden, want de grootste kampioen van Het Atoom, de heer L. Veldt, kreeg zijn eerste vogel nu pas als achtste binnen. Uitslag: P. Schoone 1 17; F. Vos 2; D. Stapper 3 5 6 13; A. F. de Roos 4; T. Lever 7; L. Veldt 8 9 19; W. Schouten 10 21; A. Koens 11; D. van der Linde 12; Ch. Bart 14; K. Timmer 15; Ph. F. Martinius 16; P. van der Wiele 18; A. de Bot jr. 20; J. Neve 22; B. Schoo 23. IJmuideji Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namemj03 duiven deel aan een wed- f vlytcht va{uCQrbj?il (454 km.). Gelost, om 8 uur. Eerste dull vari A. J. Waal om 15.09 uur. Een mooie vlucht, maar hier en daar is een goede vogel toch te laat of helemaal niet meer terug gekeerd. Uitslag: A. J. Waal 1 8 23; D. Koffeman 2 6 26; J. Eelsing 3; L. Sloot 4 7; J. de Waard 5 11 14 17; H. J. Exalto 9; P. Hoekstra 10 21 25; J. van Opbergen 12 13; A. Voetman 15 24; G. van der Struik 16 18 22; F. Piers 19 20. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersver. De Snelvlieger te IJmuiden namen 256 duiven deel aan een wed vlucht van Corbeil af (454 km.). Gelost om 8 uur. Eerste duif van A. v. d. Zee om 14.59.23 uur, laat ste prijsduif 15.49.44 uur. Ondanks het warme weer kwamen de duiven zeer voorspoedig aan, ook voor diegene die niet zo vroeg begon te draaien. S. Voet maakte de uitslag van z'n leven: 8 prijzen met 10 duiven mee, waaronder 4 vroege duiven. Uitslag: A. van der Zee 1 36; S. Voet en zn. 2 3 5 6 11 14 30 32; K. Klepper 4 17 25 26 39; C. Zwanenburg 7 12 21 38 41; H. van der Wiele 8; J. van der Kammen 0 15 43 51; E. Sloot 10; A. Ham 13; B. Visser 16 34 40; Jac. Broek 18 22; W. Remmers 19 31; F. de Boer 20 42 44 50; F. Reker 23; L. Tervoort 24; J. Koorn 27; J. de Weers 28; gebr. Boender 29; W. Rolvink 33; R. Jung 35 37; H. J. Broek 45; Joh. Broek 46; F. Booy 47; F. Schaap 48; J. Wijker 49 52. BUENOS AIRES (AP) Horst Eich mann, zoon van Adolf Eichmann, is maan dag in een olijfkleurig hemd, laarzen en met hakenkruis in het openbaar versche nen. Hij vertelde te werken voor een in ternationale nazibeweging. De 24 jaar oude Horst riep een perscon ferentie bijeen, twee jaar en een dag na dat zijn vader, oud-kolonel van de Gesta po. in Israel werd opgehangen voor zijn rol in de vernietiging van zes miljoen joden door de nazis. „Mijn vader streed voor al diegenen, die lijden van de internationaal joods-zionis tische dreiging", zei Horst' tijdens de pers conferentie in een buurtcafé. Op een veiling te Bern zijn voor een collectie bronzen plastieken uit de verza meling van prins Nikolaus van Roemenië zeer hoge bedragen betaald, aldus wordt ons gemeld. Ze bracht een bronzen paard, Paduaans 16de eeuw (taxatie 9.000) 46.500 op. Een saterfiguur van Riccio (taxatie 8.000) kwam tot niet minder dan f 47.500. De koper van beide genoemde stukken was een Engelse handelaar, die ook nog een „Fluitspelende Pai)"- uit de school van Riccio voor f 25.500 kocht. Voor Nederlandse rekening werd een Hercules van Baccio Bandinelli voor 23.000 gekocht (taxatie 9.000). Giovan ni da Bologna's „Venus in het bad" be reikte 41.000 (taxatie f 10.000), een Pa- duaanse stier f 19.000 (taxatie 8.000). Snelle Wieken Van de postduivenhoudersver. Snelle Wieken te Santpoort namen 160 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af (452 km.). Gelost om 8 uur. Eerste duif van C. Korthauwer om 14.59 uur, laatste prijsduif 15.41 uur. Het was een on regelmatige vlucht. Alleen G. Brouwer is de grote man bij Snelle Wieken. Goed draaien van E. Gorter. Uitslag'. C. Korthauwer 1 17; T. van Zwieten 2; E. Gorter 3 6 8 11 20 32: G. Brouwer 4 7 10 14 15 19 21 29 31; J. de Jong 5 30; A. Taber- nal 9; C. Koks 12; J. van Kooten 13; J. Hoograad 16; A. Tervoort 18; C. van Duin 23; M. Janssen 24; J. van Haaster 25; P. Rozemeyer 26. 10.30, dl, 19.00, do. 18.45 li. De Bonte Duif De postduivenhoudersver. De Bonte Duif nam met 132 duiven deel aan de wedvlucht van Cor beil af (454 km.). Eerste duif van P. Verschuren om 14.58.39 uur, laatste prijsduif 15.39.52 uur. Uit slag: P. Verschuren 1 2 16 23; Joh. Swart 3 18 21; G. van Zutphen 4; J. Minneboo 5; J. Kaldebach 6 11 19 22; E. Klinge 7 9: Sj. Heis 8 10 12 26 27; A. Ulehaken 13; Th. Dekker 14; W. van Opbergen 15 17; A. Niemeyer 20 24; J. van Loon 25. Sinds gisteren prijkt in het Leidse- bosje te Amsterdam weer het door Mendes da Costa vervaardigde borst beeld van de schrijver Herman Heijermans. Het is in alle stilte weer op zijn oude plaats gezet. In 1939 werd het door N.S.B.-ers beklad en in november 1940, toen de Duitse bezetting een half jaar oud was, werd het beeld op een morgen verminkt in het gras gevonden. Onmiddellijk na de bevrijding is de beeldhouwer Frank de Miranda, een leerling van Da Costa, verzocht het kunstwerk te restaureren. Helaas was het oor spronkelijke gipsmodel verloren ge gaan. De Miranda had slechts de be schikking over foto's waarin hij ten slotte niet voldoende steun kon vin den. Hij gaf de opdracht terug, maar behield de beschikking over het beeld. Het zou echter tot 1959 duren eer er opnieuw een poging werd ge waagd. Nu werkten stadsbeeldhouwer Hildo Krop en De Miranda samen. Zij slaagden er echter niet in de neus op bevredigende wijze te herstellen. Twee jaar geleden zette De Miranda zich voor de derde maal aan het werk. Thans had hij meer succes en dit voorjaar kwam de restauratie ge reed. De foto toont het borstbeeld met de heer De Miranda. 0 Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", ipet de Josephine Baker heeft maandag op een persconferentie verklaard, dat zij het kas teel „Les Milandes" in de buurt van Peri- gueux, in het zuidwesten van Frankrijk, niet langer in stand zal kunnen houden als er geen hulp komt. Zij deed daarom een beroep op alle mensen die haar inter nationale wezenkolonie welgezind zijn in elk land speciale rekeningen te openen om haar „werelddorp" te hulp te komen. In het kasteel zijn elf wezen van ver schillende nationaliteit en huidskleur on dergebracht. Het internationale dorp heeft als symbool van broederschap in de gehele wereld bekendheid gekregen. De elektrici- teits- en watervoorziening van het kasteel is thans wegens onbetaalde rekeningen af gesneden. De crediteuren zullen op negen juni het meubilair laten veilen en vervol gens het kasteel, aldus de thans 57-jarige Amerikaanse zangeres, die nog steeds op treedt om de kosten van haar kinderkolo nie te kunnen bestrijden. „Al het geld dat ik heb verdiend heb ik naar Les Milan des gestuurd en ik heb zoveel betaald dat ik niets meer over heb." Er zullen twee miljoen francs nodig zijn om de crediteu ren te voldoen. De persconferentie werd bij kaarslicht in het kasteel gehouden. tS

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4