SURREALISME MET GROTE PARIJSE EXPOSITIE NU OFFICIEEL IN DE GESCHIEDENIS BIJGEZET 2.25 fimaasiEi Tekeningen van Hubert van Lith en plastieken van Wim Jonker Zaterdag komen de Beatles in veilinghal van Blokker „SPORT" ONDERGOED; Jxmgensmarkt EMS-Cultuurprijs voor de danskunst HOOFDPIJNPOEDERS Geen moeilijkheden verwacht singlets en slips DINSDAG 2 JUNI 1964 6 elke woensdag van 4 tot 15 jaar 100% katoenen peru-garens, perfekte pasvorm per 2 stuks voordeliger per stuk -j 25 4-5 jaar per 2 stuks kleine stijging per maat Rudi van Dantzig en Hans van Manen bekroond Bob Buys Frank Sinatra wellicht naar ons land Burgemeester Essing: „De jongelui komen hier om een dagje uit te zijn' De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T elevisieprogramma Vrouwenkoor ZIGEA in AVRO-concours bekroond PARIJS. De Parijse Galérie Charpentier, vis-è-vis gene raal De Gaulle's Elysée, heeft een expositie georganiseerd die exclusief aan het surrealisme zijn bronnen, historie en affiniteiten is gewijd. Een overzichteen balans van het surrealisme dat middels die tentoonstelling gelijktijdig in de kelders der geschiedenis werd bijgezet. De vernissage werd dan ook begeleid door luidruchtige protesten van de laatste mohikanen van het surrealisme die hun waarheden, waarden en hun levensrechtvaardiging nog niet prijs willen geven. Inderdaad is het surrealisme, dat na de eerste wereld oorlog geboren werd, meer dan enkel een richting in de schilderkunst, de litteratuur, en zelfs de film. Het is of was óók een levenshouding, een filosofie, een moraal, een atheïstischereligie bijna. De houding van mensen, kunste naars, die zich resoluut en militant tegen de „bestaande maatschappelijke orde" of wanorde hadden uitge sproken, en die een soort anarchisme huldigden dat zich be diende van de hallucinante fantasie, de zwartehumor, de (cynische) spot vermengd in een eigen zo niet nieuwe vorm van kunst (of anti-kunst). De surrealisten hadden zich dus wel geëngageerd zoals na de tweede wereldoorlog de existentialisten zouden zeggen maar hun engagement was, sociaal gezien, nogal negatief, en zelfs nihilistisch. HET SURREALISME heeft zich intussen in die kleine halve eeuw altijd graag als een geheim genootschap, een soort vrijmetselaarsgilde gedragen. Kunstenaars traden toe en uit of werden in de ban gedaan en de wilde strijd tussen diverse clans van renegaten en orthodoxen is nooit van de lucht geweest. De officiële consecratie van het surrealisme waartoe nu Charpentier dus het initiatief heeft genomen is daar om gelijktijdig zijn begrafenis. Want niets waartegen de surrealisten, als „francs- tireurs", zich altijd zo heftig hebben verzet als het officiële eerbetoon, de erkenning, de aanvaarding van enig hommage van de gehate burgerlijke buitenwacht. Zo werd enkele jaren geleden zelfs de voormalige hogepriester van het surrealisme, de schilder Max Ernst, door de „intransigenten" op grond van immoralisme buiten de gelederen gestoten, nadat hij een grote prijs van de Biennale van Venetië verworven had. Jean Cocteau, die ook lange jaren in de surrealistische legioenen had opgetrokken, heeft naar aanleiding van Ravels weige ring een veertig jaren eerder, een orde teken van het Lelgiioen van Eer te aan vaarden, eens het (wijze) woord gesproken, dat men zijn (surrealistische) waardigheid niet redden kon door een officiële onder scheiding te weigeren, Het ging er om, die onderscheiding niet te verdienen. Ziedaar de ware levenshouding van de orthodoxe surrealist. DE SAMENSTELLER van de Parijse ex positie. Patrick Waldberg, is het verwijt (in de vorm van een pamflet uiteraard) naar het hoofd gesmeten, dat hij zijn sur realistische ziel aan de burgerlijke duivel had verkocht. Andxé Breton, de paus van de surrealistische kerk, heeft hem deswege die grafgraver van het surrealisme ge noemd. Inzover kan men Breton gelijk geven, want Waldberg moet inderdaad veel gegraven hebben om zijn collectie bijeen te krijgen, maar behalve vele waardeloze relikwieën en anekdotische souvenirs heeft hij toch zeker ook wel enige surrealistische schatten weten op te delven. Voor Wald berg reikt de geschiedenis van het sur realisme intussen veel verder dan de eer ste wereldoorlog. Het surrealisme, als con cretisering van nachtmerries en griezel beelden, heeft hij natuurlijk ook op de schilderijen van een Breughel en een Jeroen Bosch aangetroffen. Maar sporen van het surrealisme vindt men ook bui ten de kunst en van nog veel vroegere datum, terug in de natuur. Zo is een miereneter een typisch surrealistische ver schijning en zo'n dier bevindt zich in op gezette staat dan ook op een verhoogde ereplaats van de tentoonstelling. EEN DER DOELSTELLINGEN van het surrealisme is altijd het effect van de ver bazing, de consternatie, het schandaal ge weest, en ook in die richting heeft en geeft de expositie ettelijke voorbeelden. Vaak een verbazing die ons nu zelfs de oogharen niet meer vermag te doen sidderen, zoals het tafreel waarop een levensgrote echte paraplu met een dito naaimachine wordt geconfronteerd. Er zijn ook de horloges die uit slap rubber zijn vervaardigd en waar voor die andere verdoemde surrealist Sal vador Dali altijd zoveel voorliefde getoond heeft. Of de spiegel waarvan het glas door een lap werd vervangen. Of de wijnfles, waarop Magritte indertijd een Picasso- schilderij kopieerde. Er zijn echter ook schilderijen of objecten, die een hogere graad van verbeeldingskracht of schan daalverwekkend vermogen verraden. Daar is Penrose die met een lorgnet, een staal draad en 'n speeligoedroeibootje het „Para dijs der Lucifers" oproept. En er zijn de creaties die een onbestemde of gepronon ceerde aanval suggereren of lanceren op de „hogere waarden" van het leven, de gods dienst, de religie, op de maatschappelijke instituten van leger of kerk, of de idealis tische en romantische liefde in haar sexuele driften ontmaskert en ontluistert. GIACOMETTI, de Italiaanse beeld houwer, plaatst zo een vrouwenbuste op een empiretafeltje waarop ook een af gehakte hand is gedeponeerd, terwijl het gelaat voor een deel met een nonnensluier is bedekt. Hausner toont „Adam zelve" in de gedaante van een kale man die gekleed is in 'n matrozenpakje, en in wiens lichaam attributen van zijn vrouwelijke wederhelft verwerkt zijn. Freudiaanse symbolen wer den door de surrealisten trouwens altijd graag en overdadig in hun werken gehan teerd en toegepast. Wanneer 't surrealisme als manifestatie van schilderkunst zijn laatste adem nu vrijwel heeft uitgeblazen zonder veel blij vende „waarden" te hebben nagelaten dan leeft 't niettemin nog voort in ver schillende andere uitingen des levens. Meerdere caricaturisten bedienen zich in hun tekeningen, die nu zonder schaamte door de grote pers worden gepubliceerd, gaarne van een humor die van duidelijk surrealistische inspiratie ismen denke slechts aan Maurice Henry die trouwens op de expositie vertegenwoordigd is ter wijl ook de grote vernieuwer van de Franse televisie, Jean Christophe Aventy, met zijn griezelscènes van zuigelingen die door de gehaktmolen worden gedraaid, als uitloper ■van het surrealisme mag worden om schreven. Er zijn ook de vele affiches en reclameplaten die duidelijk op de sur realistische wortel stoelen. En daarom: zo het surrealisme voor de schilderkunst dan al dood moge zijn, het leeft elders op brede voet en prachtig voort. Amen. Frank Onnen LinksGiacometti's gevierendeelde non Rechts: Penrose knutselde met ijzer- draad, een lorgnet en een speelgoed bootje een portret in elkaar. Advertentie iËlüiki Zeven Nederlandse danseritici hebben de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. eenstemmig geadviseerd de Cultuurprijs 1961, sectie danskunst, f 10.000 gelijkelijk te verdelen onder twee jonge Nederlandse choreografen, Rudi van Dantzig en Hans van Manen. Naar hun oordeel hebben beiden met hun tot dusverre geleverde werkstukken een zeer persoonlijke en belangrijke bijdrage geleverd tot de ontwikkeling van de dans kunst in Nederland. Het advies is uitge bracht door A. Kamphof te Amsterdam, D. Koning te Bussum, J. Schultink te Am sterdam, E. van der Vliet te Den Haag, W. Wagener te Rotterdam, N. de Wal te Den Haag en E. Wingen te Amsterdam. De danskunstprijs kwam dit jaar in de plaats van de oorspronkelijk ingestelde ar chitectuurprijs, die tengevolge van de kor te voorbereidingstijd op advies van de uit genodigde jury een jaar werd uitgesteld. De geraadpleegde critici hebben de E.M.S. in overweging gegeven de dansprijs als een vast onderdeel van de jaarlijks te win nen Cultuurprijs op te nemen. Dit voor stel is in beraad genomen. David Zinman. Onder auspiciën van de Maatschappij Caecilia heeft op zaterdag 6 juni a.s. in het Concertgebouw een buitengewoon concert plaats, waarbij het Concertgebouworkest wordt geleid door de jonge dirigent David Zinman. Advertentie „IN 'T GOEDE UUR" exposeert men deze maand tekeningen van de beeld houwer H. van Lith. Ik geloof dat het nog vóór de oorlog was dat ik in Amster dam kennis mocht maken met Van Liths tekenen. Sindsdien zag ik alleen zijn plastieken. Van Lith is de uiterst levendige tekenaar gebleven, die hij zich zovele jaren geleden toonde. Het was me ontschoten dat Van Lith „In 't Goede Uur zou optreden en bij mijn bezoek aan zijn expositie was deze nog niet gereed. Het lukte me niet direct uit de ondertekening de auteur te herkennen. Ik dacht met werk van een jongere figuur te doen te hebben, door het duidelijk uit deze tekeningen leesbare enthousiasme waarmee zij gemaakt zijn NU ZIJN weinig jongeren zulke knappe tekenaars als Van Lith. Dat moge te wij ten nog zijn aan verschil in leeftijd en daarmee ervaring. Maar Van Lith toonde zich al vroeg zo knap. Te lang geleden is mijn vorige ontmoeting met zijn teke ningen om een evolutie te kunnen aan wijzen. Misschien is er sprake van gro tere zekerheid. Meer zou Van Lith thans kunnen steunen op een grotere verbeel dingskracht, die gevoed lijkt door de Re naissance. Aan sommige vlotte schetsen naar koppen is vermoedelijk de vriend schap met sommige tekenende schilders niet vreemd; zij zijn van een wijze van doen, die ik nog niet van Van Lith kende. Dat deze beeldhouwer zich ook aan het voorbeeld van Rodin spiegelde ligt voor de hand bij iemand met zijn cultuur. Alles werd echter toch van eigen hand door de jeugdige, frisse instelling van deze fel le vende figuur, wiens leeftijd men niet ge makkelijk zal gissen. Het zij gezegd dat er bij al die jeugd sprake is van een grote ernst. Zijn Philips-monument is daar een bewijs van. Ik denk ook aan zijn portret ten, waarvan er een, die van de actrice mevrouw Roy aards, in Beverwijk te zien was in de expositie „In brons bestendigd". En ernst is ook leesbaar uit verscheide ne van deze tekeningen waaronder ook zoveel spontaans is dat van de ateliervloer geraapt lijkt. Dit is nu weer zo'n expositie als de heer Grommers van „In 't Goede Uur" zich vanaf de beginne voorstelde te maken. IN DE ARK exposeert men to 20 juni ook werk van een beeldhouwer en teke naar: Wim Jonker. Jonker is de auteur van het beeldje van de schilder Boot, dat al zo lang in de Ark te zien is. Ik vind het een leuk beeldje. Ik geloof echter ook dat Boot als model altijd wel tot iets pakkends inspireerde. Hoewel breed wer kend komt Jonker vaak niet uit boven een wat banaal naturalisme. Hij heeft soms aardige ideeën. Soms toont hij een wat naïeve idealistische kijk op zijn modellen. Anderzijds kunnen tekeningen van hem van een mij wel sympathieke rauwheid zijn. Hij heeft echter wel wat te weinig meegekregen. DEN HAAG De Haagse impresario Paul Acket heeft goede hoop dat hij er in zal slagen in september Frank Sinatra naar ons land te halen. Er is al een voor lopig contract getekend, hetgeen meer is dan tot nog toe ooit lukte, omdat alle po gingen uit het verleden om Sinatra op een Nederlands podium te krijgen zijn ge strand, hetzij door de onmogelijkheid een geschikte zaal te vinden, hetzij omdat de onderneming onbetaalbaar was. Acket deelde ons mede dat Sinatra be geleid zal worden door het orkest van Nel son Riddle en dat het optreden zal plaats hebben in de Haagse Houtrusthal of in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw. De Beatle-ban, waarin de Nederlandse jeugd verkeert, bereikt zaterdag 6 juni het hoogtepunt als zich 14.000 jongelui naar het Noordhollandse dorpje Blokker begeven om te zien en te horen hoe hun sterren daar een mille per minuut gaan verdienen. De vier tienersterren uit Leverpool zullen in de veilinghal „Op Hoop van Zegen" twee maal 45 minuten optreden, waarvoor zij 90.000 zullen ont vangen, wat neerkomt op 80 percent van de ontvangsten van dit negende Blokker-festival. Voor dit festival in het dorpje vijf kilometer ten noordoosten van Hoorn, kwamen 300 aanvragen van binnenlandse en buitenlandse journa listen binnen; er zullen echter slechts honderd journalisten worden toegelaten, van wie velen uit Engeland, Duitsland, België en Frankrijk. DE B.B.C. KOMT met een speciaal team eerst het rustige dorpje met zijn 3000 inwoners en de veilinghal filmen. Daarna zal het zelfde gebeuren als The Beatles met aanhang bezit hebben geno men van Blokker, dat zijn bevolking plot seling voor één dag met zes vermenig vuldigd ziet. Als grootste probleem ziet de organisator Ben Essing het opvangen van de ongeveer 200 bussen en honderden auto's en brommers. „Wij hebben het zo goed mogelijk georganiseerd. Onder lei ding van overste Cammaert zullen hon derd mannen van de rijkspolitie het ver keer langs de vijf toegangswegen regelen. Langs alle toegangswegen zijn extra par keerterreinen op weilanden beschikbaar. Op de dag van het festival is er alleen éénrichtingsverkeer in Blokker", aldus de heer Essing, die aan het hoofd staat van 250 medewerkers. De middag- en avond voorstellingen op de 320 vierkante meters hal zijn alleen mogelijk dankzij.60.000 veilingkisten, die worden gebruikt voor zitplaatsen, vestiaires, buffetten, enzo voorts. DE PLAATSEN voor het eerste optre den van The Beatles zijn, op 700 voor de avondvoorstellisg na, verkocht. Voor de middagvoorstelling werden er 6500 via ra dio Veronica verkocht. Van Groningen, Enschede, Middelburg, Maastricht zullen zich zaterdag duizenden tieners in bewe ging zetten: richting Blokker. Uit Enge land worden twee chartervliegtuigen met 140 Beatlefans verwacht. Burgemeesterszoon Ben Essing organi seerde in 1956 (met het optreden van de Dutch Swing College) het eerste Blokker Festival ten bate van de vier plaatselijke jeugdverenigingen. Het werd een succes met in de volgende jaren steeds grotere sterren en meer bezoekers. „In de eerste VARA: 7.00 Ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram- mofoonmuziek (Om ca. 7.30 Van de voor pagina). 7.55 Operatie Onbereikbaar. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke grammo foonmuziek. 9.34 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 R.V.U.: De invloed van ge neesmiddelen op de psyche, door mevrouw dr. Elsa Pereira-d'Oliveira. 12.10 Licht en semble en zangsolisten. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ritmisch strijkorkest. 13.45 Geheimen onder de golven, lezing. 14.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzi kale lezing. 14.50 De bezem door de lucht, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 nieuws) 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tips voor vakantie- en snipperdagen. 17.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Uit zending van de Anti Revolutionaire Par tij. Tot U spreekt Mr. W. R. van der Sluis, sekretaris van de Anti-Revolutionaire Par tij. 18.30 R.V.U.: Zoeklichten op het toneel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke Staalkaart. 19.40 Orgelspel: lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansorkest en zangsolisten. 20.40 Elke nacht weer, hoorspel. 21.30 Operatie onbereikbaar. 21.35 Strijktrio: klassieke muziek. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Balans: hoofd- en bijzaken uit het dagelijks gebeuren. 22.55 Lichte grammo foonmuziek. 23.10 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Radio krant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Pianospel (gr.) 8.40 Vocaal ensemble Nederlandse volksliederen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke orkestmu ziek (gr.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Moder ne orkestmuziek (gr.) 11.15 Lichte gram mofoonmuziek. 12.00 Licht instrumentaal trio. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Triptiek: wekelijks vakan tieprogramma. 12.50 Grammofoonmuziek, eventueel aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Rechtstreekse reportage van de middag vergadering van de Bondsdag van de Bond van Mannenverenigingen op Gereformeer de Grondslag te Assen. 14.45 Kerkorgel concert (gr.) 15.00 Moderne kamermuziek (gr.) 15.25 Nederlands strijkkwartet: klas sieke muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Euro- jazz. 17.45 Licht instrumentaal ensemble. 18.05 Koorzang. 18.30 Het Spektrum, lezin gen. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.) 19.30 Radio krant. 19.50 Grammofoonmuziek. 20.00 Dein Rech komme, op. 11, Oratorium. 21.20 De Kerk in Indonesië, lezing (1). 21.35 Pianospel: bekende melodieën. 21.55 Kanttekeningen. 22.05 Het Nederlandse volkslied als inspiratiebron (1). 22.30 Nws. en SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking 22.55 Operamuziek (gr.) 28.25 Lichte gram mofoonmuziek. 23.45 Koorzang (gr.) 23.55- 24.00 Nieuws. Brussel 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.25 Weerbe richt. 12.30 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Ka mermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera buf- fa. (Om 15.00 Nieuws) 15.45 Koorzang. 16.00 Nieuws. 16.05 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Orkestmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Vioolspel. 17.45 Klassieke muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda ten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 19.00 Nieuws. 19.40 Moderne muziek. 19.45 Praatje. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.15 Showprogram. 20.45 Latijns-Amerikaan- se muziek. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Plui- zertjes met Piment. 22.00 Nieuws. 22.15 Volksmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Gevarieerde muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Chansons. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelui. VOOR DINSDAG NTS: 19.20 Internationaal agrarisch nws. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Een chanson d'Adamo, TV- film. 21.15 Perry Mason - De praatzieke gokker, speelfilm. 22.05 Ouderavond, docu mentaire. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzending op het tweede net (Kanaal 27). KRO: 20.20-22.20 Falstaff, opera. WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker: internatio naal jeugdjournaal. NCRV: 17.10-17.45 Voor de jeugd. 19.30 Barend de Beer, TV- film voor de kinderen. 19.35 Cinematobile, TV-film over de levensgeschiedenis van de auto (dl. 1) NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Be verly Hillbillies, TV-film. 21.00 Pas geperst 21.30 Wereldgodsdiensten, documentair programma. 22.05 Gitaarrecital. 22.30 Dag sluiting. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen over het twee de net (kanaal 27). NTS: 20.35 Te voet door Vlaanderen, het eerste deel van een zwerftocht met mi crofoon en kamera door Vlaanderen. 21.00- 22.45 Ivoor jagers, speelfilm. jaren droeg ik zelf alle risico's; het groei de echter uit tot een hele onderneming en na mijn huwelijk in 1960 vond ik het niet ■meer verantwoord om alle risico's zelf te dragen. Toen is de Stichting Festival Blokker opgericht, die dertig garanten ad f 500 heeft. Bovendien is de gemeente garant voor het bedrag dat het festival aan vermakelijkheidsbelasting opbrengt, ongeveer f 4000. De baten gaan naar alle verenigingen in Blokker die een sociaal- culturele strekking hebben", aldus de heer Essing die inmiddels een internationaal impresariaat is begonnen, maar die de organisatie van het festival uit traditie voortzet tegen vergoeding van zijn onkos ten. In de loop der jaren kon 30.000 wor den afgedragen. Dit jaar zal dat onge veer f 15.000 zijn. „IK GELOOF DAT de organisatie alleen mogelijk is omdat vrijwel alle inwoners van Blokker er achter staan. Het zijn hier nuchtere mensen, op wie je kunt rekenen. Er komt hier nooit politie in de zaal. Ook dit jaar zal dat weer niet nodig zijn. Wel zijn onze 250 medewerkers in de zaal, die zo langzamerhand grote ervaring hebben", zegt Ben Essing, die ervan overtuigd is dat het enthousiasme van de tieners geen moeilijkheden zal geven. Burgemeester G. H. Essing is dit volle dig met zijn zoon eens. „Het is een prach tige organisatie, waaraan honderden men sen uit de bevolking meedoen. De jongelui komen hier om echt een dagje uit te zijn. Het hele festival vind ik van groot belang voor de gemeenschap hier, die er een eer in stelt dit evenement jaarlijks te orga niseren", aldus burgemeester Essing. DANKZIJ HET festival is Blokker waar schijnlijk de enige gemeente die geen en kele vereniging subsidieert. Behalve deza besparing, brengt het festival jaarlijks on geveer 4000 aan vermakelijkheidsbelas ting op. Inderdaad heeft Blokker een slui tende begroting, „maar het festival is daar niet de enige oorzaak van", zegt bur gemeester Essing, die ook dit jaar weer een aantal psychologen, die het gedrag van de jeugd willen bestuderen, zal ont vangen in de veilinghal „Op Hoop van Zegen". DE KOMST van de Beatles wordt in ieder geval met zorg voorbereid. Maar de Amsterdamse politie neemt toch liever' het zekere voor het onzekere, want ze heeft besloten om in verband met de aankomst van het Britse viertal vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur de Doelenstraat geheel af te sluiten. De fans zullen het Doelenhotel dan tenminste niet kunnen bestormen. De or ganisatoren der optochten hebben niet ge protesteerd; aanvankelijk moesten zij maar afwachten of er horden jongelui naar de Doelenstraat zouden oprukken, maar nu de politie de straat afsluit, ko men ze beslist. Zaterdag zullen de Beatles de Nederlandse pers uitnodigen. Journa listen en fotografen zullen na strenge se lectie worden toegelaten in een rondvaart boot, die anderhalf uur lang via een ge heime route door de binnenstad zal varen. Dit om te voorkomen dan het langs da route zwart zal zien van de mensen. Om dat het aan de andere kant toch ook weer spijtig zou zijn als er niemand naar de Beatles zou komen kijken, is bekend ge maakt dat de boot om half twaalf pre cies zal vertrekken van de aanlegsteiger van het Doelenhotel. De fans kunnen zich dan aan de overkant opstellen en met de boot meerennen. Dat levert tenmin ste plaatjes op die elders in de wereld kunnen aantonen hoe enthousiast Amster dam de Beatles ontving. Hoe het ook zij, wie niet onder de indruk is van de zang prestaties van het viertal, zal op zijn minst bewondering mogen hebben voor hun zakelijk inzicht. In het Nederlands koorfestival, georga niseerd door de AVRO en de Kon. Bond van Zang en Oratoriumvereenigingen in Nederland, gehouden in de AVRO-studio te Hilversum, heeft het vrouwenkoor Z.I.G.E.A., onder leiding van mevrouw Olga Ongena, een derde prijs behaald met 326 punten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6