Remonstrant en kernbom Kerken bepalen primair oecumenische beweging Echtpaar betaalt restauratie van Amersfoortse St. Joris De bijbelstrips van Pieter Schat Eigen gemeente voor atoomcentrum Ispra Vraagstuk aan de orde op vergadering in Haarlem KORT NIEUWS Schilderende zuster Monica Diensten voor kampeerders 13 DONDERDAG 4 JUNI 1964 Barbaarse gewoonten bij begrafenissen? Wereldraad, Turken en de Orthodoxie Dr. Soper hekelt de treinroofvonnissen Paus Paulus VI en de journalistiek a» s ïf m&ms mmmm ■V De Remonstrantse Broederschap wil zich grondig gaan bezinnen op het vraagstuk van de kernbewapening. Op de algemene vergadering van de broe derschap, die op 5 en 6 juni in Haar lem wordt gehouden, zal het vraagstuk aan de orde worden gesteld. Omdat het verzoek om behandeling het meest di rect is uitgegaan van de Groningse werkgroep zal de voorzitter van deze groep, de heer H. Roelfsema, een kor te uiteenzetting geven van de vragen, die de werkgroep heeft opgesteld als uitgangspunt voor een algemene behan deling. Daarna zal dr. H. J. Heering een overzicht geven van de principiële pro blemen, die op het ogenblik aan de or de zijn bij de behandeling van het be wapeningsvraagstuk. Van daaruit wil men komen tot richtlijnen voor de ver dere bespreking in de gemeenten en kringen. Reeds eerder, zo meldt het Remon strants Weekblad, was door de leden vergadering van de gemeente te Lochem een open brief geschreven aan de Com missie tot de Zaken om uiting te ge ven aan verontrusting over het stil zwijgen, dat de remonstrantse broeder schap nog steeds bewaart hoewel de beschouwingen van de generale syno de van de hervormde kerk over dit vraagstuk ook de andere kerken uitda gen zich hierover een oordeel te vor men. Op dat moment zag de Commissie tot de Zaken nog geen mogelijkheid voor een zinvolle bijdrage aan deze discus sie namens de remonstrantse broeder schap. Wèl werd nogmaals een be roep gedaan op alle gemeenten en krin gen en op alle leden persoonlijk om zich in dit probleem te verdiepen en ertoe mee te werken dat men met el kaar tot een verdiept en verscherpt in zicht zou raken. Een gespreksgroep hield een aantal beraadslagingen, maar verzocht daar na voorlopig niet in de openbaarheid ta treden opdat de deelnemers eerst grondig eikaars inzicht zouden kun nen verwerken om tot 'n gemeenschap pelijke oordeelsvorming te geraken en zo mogelijk advies te kunnen uitbren gen. Ondertussen werd in vele gemeenten en kringen op eigen initiatief en naar eigen inzicht gesproken over het vraag stuk van oorlog en vrede. In de ge meente Groningen hield een werkgroep zich intensief bezig met de bestudering van de brochure van de Hervormde Kerk en stelde een rapport op over de besprekingen met tot besluit een lijst van vragen, die men aan de lei ding van de broederschap wilde over leggen, omdat men zelf op bepaalde punten niet verder kon komen. De Commissie van de Zaken vindt nu een behandeling niet langer te mo gen uitstellen. Niemand kan volgens de commissie dit vraagstuk naast zich neer leggen of de beoordeling aan anderen overlaten. Bovendien kan geen enkele commissie van deskundigen binnen af zienbare tijd gereedkomen met een door iedereen verantwoord geacht advies. Om te ontkomen aan het gevaar, dat op de algemene vergadering een Een Engelse geestelijke is van oor deel, dat zwarte automobielen, hoge hoeden en handschoenen bij begrafenis sen barbaars zijn. Bovendien, zo meent hij, zijn dit heidense gewoonten. De eerwaarde Robert Duce van de congregationalistische kerk, die bij miljoenen Engelsen om zijn tv-pro- gramma's bekendheid geniet, schrijft in zijn kerkblad: „De manier, waarop wij de verschil lende stadia van de begrafenisriten handhaven, is primitief en volkomen overbodig. Waarom het ritueel aan het graf of in het crematorium? Zeker, als christenen moeten wij naar de kerk gaan voor een korte dienst en aan het einde kan de kist dan rechtstreeks naar graf of crematorium gebracht wor den." Hij noemde begrafenisondernemers „Dienaren van de traditie" en schreef: „Balsemen lijkt volmaakt zinloos en de rijk versierde kisten zijn meestal onno dig." De wereldraad van kerken heeft een beroep gedaan op de Turkse regering om haar houding ten aanzien van de Grieks-orthodoxe kerk in Turkije te wijzigen. In een telegram heeft de wereldraad de Turkse regering verzocht de positie van het oecumenisch patriarchaat na der te bezien, zowel in zijn kerkelijke sa menhang als in het licht van algemeen aanvaarde principes van godsdienst vrijheid. Verzocht werd het patriar chaat toe te staan zijn functies uit te oefenen. Een woordvoerder van de wereld raad van kerken in Genève deelde mee dat dit verzoek het gevolg is van inci denten als het sluiten van de patriarcha le drukkerij, het in beslag nemen van een film over de ontmoetingen tussen paus Paulus en de oecumenische pa triarch Athenagoras in het heilige land en de uitwijzing van een aantal gees telijken. vrijblijvende discussie ontstaat, die ge makkelijk verward kan worden, of dat een motie wordt aangenomen, die nie mand verder helpt, zal getracht worden op de algemene vergadering te komen tot de formulering van de essentiële vragen. Men acht het voor niet-deskundigen onmogelijk om de technische en poli tieke consequenties te overzien, die praktische beslissingen op het gebied van de bewapening meebrengen. Het is echter wel mogelijk en volkomen nood zakelijk dat men zich rekenschap geeft van de beginselen, die bij het nemen van deze beslissingen tot richtsnoer die nen. „De deskundigen zullen duidelijk moe ten kunnen maken, waarom zij aan de door hen gekozen beleidslijnen de voor keur geven, door welke verwachtingen, waarden, inzichten zij daarbij geleid worden. Van de kerken mag verwacht worden dat zij er toe medewerken dat de kernvragen niet ontweken worden, niet door hen, die het bewapeningsbe- leid bepalen en niet door ons, die het moeten kunnen beoordelen op zijn prin cipiële motieven. Ook de discussie, die onlangs is los gekomen over de taak van de leger- predikant heeft weer aangetoond hoe be langrijk het is om een duidelijk inzicht te krijgen in de principiële vragen waarom het gaat, opdat men zich niet blindelings onderwerpt aan welke in stantie dan ook, maar (ook in het le ger) voortdurend rekenschap blijft vra gen van de algemeen menselijke en geloofsmotieven, die de leiding deden beslissen een bepaalde weg te gaan". Aldus de Commissie van de Zaken van de Remonstrantse Broederschap. In brede kring bestaat verwarring over het begrip oecumenisch. Daar om acht de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland het gewenst te verduidelijken, welke betekenis hij aan dit woord hecht. „De bij de Wereldraad van Kerken aangesloten kerken vinden hun ge meenschap in het geloof, dat de een heid van de kerk in Christus gegeven is. Daarom weten zij zich geroepen aan deze eenheid zichtbare vorm te geven. Rooms-katholieke bisschoppen en aartsbisschoppen hebben in Londen rapporten bestudeerd over de vraag waarom in Engeland minder bekeer lingen overgaan tot de rooms-katho lieke kerk. Uit een in Liverpool gehouden opinie onderzoek blijkt dat sommige rooms- katholieken van mening zijn dat de vriendschappelijke houding van de r.k. kerk jegens andere kerken vertragend werkt op mannen en vrouwen, die hun blikken naar Rome keren. De gereformeerde kerken in Neder land zullen twee waarnemers zenden naar de grote internationale vergade ring van de wereldbond van presbyte riaanse en gereformeerd®' kerken, die in augustus te Frankfurt in West-Duits- land wordt gehouden. Thema van dit „reformatorisch con cilie" is de oude pinksterhymne: „Kom Schepper, Geest". Drie nieuwe kerkge nootschappen zullen dan hun intrede doen in de wereldbond: de Indonesische chirstelijke kerk, de gereformeerde kerk van Algerije en de presbyteriaanse kerk van Tsonga in Zuid-Afrika. Monseigneur Nicodim, de metropolist van Leningrad en Ladoga, heeft in Parijs ontkend, dat in de Sovjet-Unie druk wordt uitgeoefend op de ortho doxe kerk. Hij schreef het sluiten van drie seminaries hetgeen onlangs in Rusland is geschied toe aan te weinig roepingen. Vooral in het zuiden van Rusland zijn enkele kerken gesloten omdat daar enkele parochies zijn samengegaan. In verband met de ontvolking van de binnenstad hebben de Nederlandse her vormde schoolvereniging en de vereni ging voor gereformeerd schoolonder wijs in Delft besloten tot samenwerking bij de verzorging van het christelijk onderwijs in de binnenstad. Het onder wijs, dat tot nu toe werd gegeven op de Nederlands hervormde Prins Willem- school en de gereformeerde Groen van Prinstererschool, zal voortaan alleen door de Willemsehool worden verzorgd. Paus Paulus heeft op een audiëntie gezeigd, dat de afvallige katholieken hem het meest kwellen. In een toe spraak tot Italianen en buitenlandse toeristen in de Sint Pieter vroeg de paus de katholieken „de kerk beter te leren kennen teneinde meer verdraag zaamheid te hebben voor haar mense lijke gezicht en groter enthousiasme voor haar bovennatuurlijke gezicht". Hij zei er het meest onder te lijden „te zien hoevelen de kerk verlaten, hoe- velen haar critiseren, hoevelen haar beledigen, speciaal door midel van „ge makkelijk onbegrip dat soms grof en meestal oppervlakkig is". Oecumenisch is dus elk streven der kerken, dat tot de zichtbaarmaking van deze eenheid bijdraagt. Zij geloven, dat de eenheid, die zowel Gods wil is als zijn gave aan zijn kerk, zicht baar wordt gemaakt wanneer in elke plaats allen die in Jezus Christus ge doopt zijn en Hem als Heer en Heiland belijden, door de Heilige Geest samen gebracht worden tot een volkomen toe gewijde gemeenschap, die in het ene apostolische geloof blijft, het ene Evan gelie verkondigt, het ene brood breekt, tezamen bidt en een gemeenschappe lijk leven kent dat zich in getuigen en dienen tot allen uitstrekt; en die tege lijkertijd verenigd is met de gehele christelijke gemeenschap op alle plaat sen en in alle tijden, op zodanige wijze dat ambtsdragers en leden door allen aanvaard worden en dat allen samen kunnen handelen en spreken waar dat nodig is voor de taken waartoe God zijn volk roept." Zij geloven, dat deze eenheid tot voorbeeld strekt voor de door God be doelde eenheid van alle mensen en daaraan ook dienstbaar moet zijn. Zij roepen daartoe ook op. De kerken, die het begrip oecume nisch aldus verstaan, geven daarvan blijk door hun bereidheid om zich te zamen radicaal te laten vernieuwen. Daartoe zijn zij met elkaar in gesprek getreden om luisterend van elkaar te leren, verantwoordelijk tegenover el kaar rekenschap af te leggen van hun belijden en hun leven, en om waar dat reeds mogelijk is, tezamen te getuigen en te handelen. De oecumenische beweging is pri mair een beweging van kerken. Daar om kan een individuele overgang van een lid van de ene kerk naar een an dere niet zonder meer als een bijdrage tot de eenwording van de kerken wor den gewaardeerd. Hierdoor worden de nog altijd zeer wezenlijke verschillen in geloof en orde tussen de vele ker ken niet geringer. In voorkomende ge vallen dient de regel in acht genomen te worden, dat bij een overgang de daarbij betrokken kerken overleg ple gen." De bekende Britse predikant dr. Do nald Soper, leider van de methodisten- kerk, heeft de gewezen vonnissen in de treinroofzaak absoluut onchristelijk ge noemd. „Niemand hoeft te denken dat ik het beroven van posttreinen goed wil pra ten," zei hij, „maar ik vind dat de kerken samen moeten uitwerken wat een christelijke straf zou moeten zijn. Elke straf, die een mens meer dan vier jaar in voortdurende gevangenisstraf houdt, zal zo goed als zeker dat deel van zijn wezen verwoesten dat niet meer te herstellen is. Hoewel ik wil dat deze mannen zullen worden gestraft wens ik niet dat zij anderen ten voor beeld worden gesteld, of dat wraak het motief is. Zowel het een als het ander is onchristelijk." Paus Paulus de zesde heeft er bij journalisten op aangedrongen objectief te zijn en altijd de waarheid te spre ken. „Niemand heeft het recht onjuis te inlichtingen te schrijven," aldus de paus. Hij sprak tot vijftig gedelegeerden uit twintig Europese landen, waaronder de Sovjet-Unie en andere communistische staten, die in Rome bijeen waren voor een studie over de persvrijheid. De bij eenkomst stond onder auspiciën van de Verenigde Naties. De paus, die de gedelegeerden in audiëntie in het apostolische paleis ont ving. verklaarde dat de verstrekte in formatie waarheidsgetrouw en eerlijk moet zijn en in overeenstemming met de feiten. ..Dit zal slechts worden be reikt als de journalist te allen tijde objectief wil zijn," aldus de paus. ,'.Het is niet voldoende dat de verslag geving waarheidsgetrouw is. Het is ook noodzakelijk dat de verslaggeving bij voorbeeld de goede reputatie van an deren onaangetast laat. Ten opzichte van het privéleven van andere mensen moet men reserve in acht nemen." De in Amersfoort geboren en ge togen heer B. M. Pon sr. en zijn echt genote hebben besloten alle kosten over te nemen die de Nederlandse hervormde gemeente in Amersfoort de komende zeven jaar moet dragen voor de restauratie van de beroemde St. Joriskerk. De heer Pon heeft op deze manier zijn zestigste verjaardag een bijzonder tintje gegeven. De res tauratiekosten werden enige tijd ge leden geschat op zevenhonderddui zend gulden. Het is echter waarschijn lijk dat de heer Pon, gezien de steeds stijgende kosten, niet veel minder dan een miljoen zal moeten fourneren voordat het werk voltooid is. De St. Joriskerk zal tijdens de res tauratie ook worden voorzien van ge brandschilderde ramen. Tussen de kerkvoogdij en de heer Pon is over eengekomen, dat de kerk zolang Amersjoort nog niet over een eigen tot Lus raamt bet of at nedercbden. der ttujcltn,. Gtntfii 1.8.13 „TONEEL ofte Vertooch der BIJBEL- SCHE HISTORIËN" van Pieter H. Schut is een kostelijk boekje. Deze herdruk van een verzameling bijbelse prenten uit 1659 laat duidelijk zien hoe iLujen»eJeryan ficmgefjajcn og het droog "Vifch ttufejlockt, men vroeger platenbijbels samenstelde om de minder geletterde toch de ge legenheid te geven zijn bijbelse kennis te vergroten. De kunstwaarde van deze strips is be slist niet groot, maar er spreekt toch een vakmanschap uit, dat er de oor zaak van is, dat we de prenten ook nu nog met genoegen bekijken. Victorine Bakker-Hef ting legt in een nawoord op de uitgave uit, hoe het komt, dat er verschillen zijn in de aard van sommige afbeeldingen, hoe het komt dat hier en daar van een andere mentaliteit, een andere stijl sprake is. Het antwoord luidt kortweg: hij heeft ze zelf weer overgenomen en wel van Mattheus Merian de J. uit Basel. Maar ook deze heeft waarschijnlijk weer ver schillende prenten overgenomen, en de namen van de Italianen Antonio Tem- pesta en Stefano della Bella doen dan meteen opgeld. Trouwens, ook uitgever Nicolaes Visser en zijn verwanten heb ben veel inspirerend materiaal opgele verd. Zo biedt de „lectuur" van dit boekje, dat in de Zwarte Beertjesserie is uit gegeven, tal van aanknopingspunten voor een vergelijkend onderzoek. Maar ook als men het alleen maar eens door wil bladeren is deze bezigheid „Ver- maeckelyck", juist zoals Pieter H. Schut het bedoelde. stadsgehoorzaal beschikt tevens ge bruikt zal mogen worden voor het ge ven van concerten en dergelijke. De hervormde gemeente van Amers foort is al sinds 1959 bezig met het restaureren van de St. Joriskerk. Met de zuidzijde van het gebouw en de bo- terhal is men inmiddels klaargekomen. De restauratie is op het ogenblik ge vorderd tot aan de noordzijde, die grenst aan de Groenmarkt en de Ap pelmarkt. Hier zullen onder meer ook de bijbehorende diaconiehuisjes worden herbouwd. De restauratie is een project van de hervormde kerkvoogdij en monumen tenzorg. Het werk wordt voor een be langrijk deel gesubsidieerd door rijk, provincie en gemeente, maar het be drag, dat ten laste van de kerkvoogdij komt, is desondanks niet onaanzienlijk. Deze kosten baarden de hervormde ge meente grote zorgen, aangezien er in verband met de ontvolking van de bin nenstad een steeds groeiende behoefte is aan nieuwe kerkgebouwen en wijk centra in de buitenwijken van Amers foort. Deze nieuwe projecten zijn uiter aard urgenter dan de restauratie van de St. Joriskerk, hetgeen het gevaar, dat de restauratie op de lange baan zou worden geschoven, niet denkbeeldig maakte. De St. Joriskerk heeft een roem rucht verleden. In de elfde eeuw stond er in Amersfoort een kapel, die deel uitmaakte van de woonstede van Rotard en Wijndrik van Amers foort. De kapel van de Ridderheren werd in 1248 vervangen door een kerk en zij kozen St. Joris tot pa troon. De kerk werd in een „over- gangsstijl" gebouwd: het oudste ge deelte is romaans, terwijl het jonge re bovenstuk een gothische tracering kreeg. Ook latere uitbreidingen wer den in gothische stijl uitgevoerd. Bij de grote stadsbrand van 1340 werd het kerkgebouw aan de noordkant zwaar beschadigd. Drie jaar daarvoor was de St. Joris door bisschop Jan van Diest verheven tot collegiale kerk. Voor de verschillende vernieuwingen en uitbreidingen werd vaak een beroep gedaan op de parochianen. Zo kan men in ,,'s-stads resolutieboeken" lezen, dat in 1346 aan elk gezinshoofd een bijdra ge van drie Arnhemse guldens (15 stui vers) werd gevraagd, „overmits dattet groet noet is, dat men onse moeder kerk, zo die begonnen is, voirt te tim meren." In de kerk zijn ook veel notabelen be graven. De oudste grafsteen is die van Henric Verstreen die in 1415 overleed. Ook de beroemde bouwheer Jacob van Campen, die in 1657 is gestorven, vond zijn laatste rusplaats in de St. Joris kerk. Zijn graf werd gedekt door een monumentale marmeren gedenkplaat. Sommige geschiedschrijvers beweren, dat ook de onthoofde lichamen van Jo- han van Oldebarnevelt en zijn zoon in de St. Joriskerk liggen. Dit is nog nooit bewezen, maar vaststaat dat hun kis ten uit de Hofkapel in Den Haag zijn verdwenen en niemand weet waar ze zijn gebleven. De St. Joriskerk is driemaal overval len door beeldenstormers: in april en juni 1579 en in maart 1580. De rooms- katholieke gelovigen gingen hun gods dienstoefeningen in de zogenaamde muurhuizen houden en in 1586 werd de St. Joriskerk officieel beschouwd als een kerk voor de protestanten. Het huidige orgel van de kerk, dat in 1844 door Naber uit Deventer werd ge bouwd, is bijzonder beroemd. Het heeft 38 sprekende en tien zogenaamde me chanische registers en in totaal 2460 pij pen. i Monica Liu, een Chinese, die werd ge- boren als de dochter van een profes- sor in Peking en in Rome filosofie stu deerde, heeft het kleed aangenomen van de Zusters van het Heilige Kruis. Zuster Monica schildert ondanks haar verblijf in Europa Chinese landschap pen, die in Keulen zijn geëxposeerd. In het afgelopen jaar zijn voor het eerst diensten georganiseerd voor kam peerders in de Kennemerduinen. Inder tijd werd hiervan in dit blad reeds mel ding gemaakt. De nieuwgebouwde „schaapskooi", eigenlijk bestemd om zo nodig bij slecht weer onderdak te kunnen verle nen aan tentbewoners op het kampeer terrein „De Lakens", werd 's zondags voor deze diensten beschikbaar gesteld. De oecumenische werkgroep te Over- veen, die de organisatie op zich geno men had, hoopte oorspronkelijk ook „weggebruikers" te kunnen ontvangen, doch dit bleek niet mogelijk vanwege de enorme drukte op de Zeeweg, voor al cp zonnige zomerdagen. Wel konden behalve kampeerders ook anderen deze diensten bezoeken: voor de strandbewo ners van het kamp „de Zeemeeuwen" werden hiertoe door de direktie van het Nationale Park de Kennemerduinen gratis toegangskaarten beschikbaar ge steld. Al met al werden de dertien diensten, gehouden tussen 9 juni en 1 september, in totaal door ongeveer 1100 mensen be zocht. Dit betekent een gemiddelde van ongeveer 85 bezoekers per zondag. In elke dienst werd een liturgie uitge reikt; de naam van de voorganger was daarop vermeld. De te zingen liederen werden op de piano begeleid. Dankbaar voor een aantal giften van particulieren en kerkeraden, waardoor dit werk mogelijk gemaakt werd en re kenende op dezelfde medewerking in het nieuwe jaar, hoopt de werkgroep omstreeks half juni 1964 deze diensten te hervatten. Vanuit de gereformeerde kerken van ons land wil men steun geven aan d* stichting van een protestantse gemeen te in het Europese atoomcentrum ta Ispra in Noord-Italië. In dit centrum is een groot aantal Nederlanders werk zaam. Op het ogenblik telt men er rond vijftig protestantse gezinnen uit ons land. Zij willen nu in samenwerking met de Waldenzenkerk een eigen predikant beroepen. Deze zal tevens godsdienst onderwijs moeten geven op de Neder landse school in Ispra. Tot nu toe neemt de Waldenzen-predikant van Como, ds Soggin, de geestelijke verzorging waar. Reeds heeft het deputaatschap van de gereformeerde kerken voor de gees telijke verzorging van verstrooiden in het buitenland contact opgenomen met de Nederlandse hervormde kerk. Van uit Ispra was namelijk zowel aan de gereformeerde kerken als aan de her vormde kerk om hulp gevraagd. Behal ve in Ispra treft men ook in en om de stad Milaan een aantal protestantse gezinnen uit Nederland aan. Zij zou den eveneens onder het pastoraat van Ispra kunnen ressorteren.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13