hamol weer vandaag UITGERUST! DRAKACELES TT 1 Kamer kreeg meer speelruimte voor herziening belastingwetten HET WEER Ir. L. Lievense verlaat werk aan IJmuidens havenmond „Legerpredikant mag praten over nucleaire bewapening" Eierprijs op een nieuw dieptepunt Vijftig miljoen door vergissing van minister Witteveen nog twintig miljoen hoger we'en KNVB komt over fusie in Haarlem praten Op lot nr. 18035 130.000,- Bejaardencentrum in Santpoort kost 2,5 miljoen Geen rundvlees kopen Global Adventurer vanavond om 7 uur voor Noordwijk Na opwindende en verwarde debatten Uitgeslapen? neen... 49e JAARGANG NUMMER 176 DONDERDAG 4 JUNI 1964 Impasse 'èforeyouêuy! Minder zonnig Aan het strand Debat vastgelopen Minister P. S. de Jong van Defensie: Maar dienstzveigeringsoproep verboden Hij gaat in Breda een ingenieursbureau ^e?ields^tPri: ^ars^uw" 25 voor 1 Staatsloterij Advies CC O LAATSTE WEEK ln de krant van heden: Het woord is aan (Van onze parlementaire redacteur) voor de veranderingen beschikbare bedrag noemde de minister niet. Dat zou hij pas doen zei hij, als de Kamer van geen uit stel van de stemmingen over de amende menten wilde weten. En daar wilde de Ka mer op dat moment inderdaad niets van De minister stak een vinger uit en in een opgewonden discussie nam de Kamer j de hele hand: na een paar minuten noem- De minister van Financiën, prof. Witteveen, heeft zich vergist in de berekening van de ruimte die beschikbaar is voor amenderingen van de belastingontwerpen, moest corrigeren, die deze week bij de Tweede Kamer in behandeling zijn. Na een lange, rumoe-1 rige en verwarrende discussie deelde de minister gisteravond de Kamer mee Opschudding dat correcties in de kostenberekening hadden aangetoond dat de ruimte van vijftig miljoen enkele tientallen miljoenen guldens groter is dan aanvankelijk L ops^Sddta^ \s as geraamd. ner „De minister heeft een miljard gul den geblokkeerd", riep de anti-revolutio naire fractieleider, de heer Smallenbroek, uit. Hij doelde duidelijk op de waarschu wing van de minister om niet aan de gro te belastingverlaging te tornen. „We ko men er zo niet uit," aldus de heer Smal lenbroek, „Hoe kunnen we de wet herzien met 50 miljoen. Dat is onmogelijk." De Kamer was blijkbaar zo geschrokken dat de vergadering opnieuw werd ge- De mededeling van prof. Witteveen be tekende het einde van de nogal bescha mende impasse, waarin de Kamer gister middag belandde toen de staatssecretaris van Financiën, dr. Van den Berge, eerst weigerde een raming te noemen en minis ter Witteveen na sterke aandrang een be drag van 50 miljoen gulden noemde. Na een geheim beraad van enkele uren met de financiële commissie van de Kamer kwam hij 's avonds met zijn correctie van enkele tientallen miljoenen guldens voor den dag. Niet alleen de minister maar ook de Ka mer. heeft zich gisteren merkwaardig ge dragen. Tijdens het gehele middagdebat weigerde de Kamer hardnekkig, de stem ming over die amendementen die geld zou den kosten, uit te stellen tot na de behan deling van de Inkomsten- en Loonbelas*- ting. Maar 's avonds, na het geheime beraad met de minister en de staatssecretaris, stelde de financiële commissie van de Ka mer ineens datgene voor dat de Kamer 's middags zo hardnekkig had afgewezen. Dat betekende dat de Kamer de moeilijke beslissing over de verdeling van de finan ciële speelruimte over de verschillende amendementen voorlopig uit de weg is ge gaan. Dat aan deze speelruimte niets van de ruimte voor de grote belastingverla ging toegevoegd mag worden, maakten de beide bewindslieden gisteren de Kamer meer dan eens duidelijk. De argumentatie van de fractieleider van de P.v.d.A., dr. Vondeling, dat er eigenlijk geen verschil is tussen de ene en de andere ruimte sloeg bij de kamermeerderheid en de bewinds lieden niet aan. De impasse ontstond gistermiddag toen het eerste belangrijke voorstel aan de or de kwam: een amendement van de heer Portheine (V.V.D.) om de onbelaste winst bij het staken van een onderneming van 7500 op 10.000 te brengen. De fiscale gevolgen (een vermindering van 10 mil joen per jaar aan belastingopbrengst) voor dit door de vier regeringspartijen gesteun de amendement bracht dr. Van den Berge tot zijn waarschuwing: „Niet de pot leeg maken voor de belangrijkste amendemen ten aan de orde komen". Men zou dan het risico lopen dat de regering halver wege de behandeling moet zeggen: het geld is op. Dr. Van den Berge gaf de Ka mer de raad alle amendementen die geld zouden kosten tegen elkaar af te wegen en dan aan het eind van de behandeling een keuze te doen. Dit advies bracht de poppen aan het dansen. In snelle wisseling beklommen vijf woordvoerders het spreekgestoelte. De heer Bakker (C.P.N.) wilde eerst de amen dementen voor de gewone man afdoen en Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON REGENJASSEN bescherm uw huid met hamol ultra Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of on weersbuien. Minder koude naeht. Morgen iets lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen aanvankelijk nog warm en zonnig strandweer maar later op de dag door de nadering van een storingsfront kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur 23 tot 25 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Vrij zomers weer, maar met een onstabiel karakter. gaf de staatssecretaris geen ongelijk. Dr. Van den Tempel (P.v.d.A.) vreesde dat de procedure in een koehandel zou ontaarden. De heer Portheine vond het „over trokken" dat de staatssecretaris juist bij zijn amendement een waarschuwing liet horen. De heer Slotemaker de Bruine (P.S.P.) vroeg waarom de Kamer eerst de wet op de Vermogensbelasting had be- o ge handeld en nu bij de Inkomstenbelasting I schorst. En toen zij "weer bijeenkwam was moest horen dat het geld opraakte. Dr. j het alleen om nogmaals tot een schorsing Lucas (K.V.P.) vond uitstel van de stem- te besluiten. Tijdens deze laatste pauze ming onzin. onthulde minister Witteveen zijn vergis sing aan de financiële commissie en nam de commissie het besluit de Kamer uitstel van stemming over de belangrijk amende menten voor te stellen. Na deze opgewonden discussies in de middagvergadering hield men zich 's avonds alleen maar bezig met de discus sies over een aantal amendementen. Tot Nadat de Kamervoorzitter had voorge steld de raad van de staatssecretaris op te volgen, kwam hetzelfde rijtje sprekers betogen dat zij daar niets voor voelden. Het debat zat muurvast. Alleen een zui- delijke uiteenzetting over de beschikbare stemmingen kwam het niet. Wellicht ge- ruimte zou de behandeling weer op gang beurt dat ln de vergadering van vandaag! kunnen brengen. Na een langdurige schor sing kwam de ijlings ontboden minister van Financiën de Kamer vertellen dat van de voorgenomen belastingverlaging van één miljard gulden niets mogen wor den afgeknabbeld terwille van de verbe tering in de belastingwetgeving. Maar het I De KNVB heeft snel gereageerd op het verzoek van ir. Merkx en wethouder Vos kuilen om een gesprek te hebben over een topfusie van de Haarlemse voetbal verenigingen RCH, EDO en Haarlem. Zaterdag arriveert een grote deputatie van de KNVB in Haarlem. Een grote olie maatschappij voert vandaag met wethou der Voskuilen een gesprek over financiële deelname aan de fusie. Meer over deze kwestie kan men op de sportpagina lezen. Ir. L. W. Lievense, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat en hoofd van het (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Defensie, de heer P. S. de Jong, heeft er geen bezwaar tegen dat de geestelijke verzorgers in de krijgs macht de vraag ter sprake brengen of nu cleaire bewapening aanvaardbaar is. Ten slotte beroert het probleem het hele mens dom en zou het bedenkelijk zijn als het in een christelijk land niet ter discussie was. aouwbureau havenmond IJmuiden, Maar de bewindsman, die de tijd nog niet heeft per 1 juli zijn ontslag aangeboden. r'ip achtte voor het uitbrengen van een j i - i"i Ti de kerk daarbij nadrukkelijk het probleem openen, dat zich speciaal bezig zal hou- voorzichtig te behandelen. De vrijheid van den met het geven van adviezen over preken brengt voor de aalmoezenier en de waterbouwkundige werken in havens en legerpredikant veel verantwoordelijkheid aan de kust met z'ch mee- Prediking van dienstweige ring bij nucleaire bewapening vindt hij niet toelaatbaar. De werkzaamheden van het bureau zullen zich niet tot Nederland beperken, maar zullen zich uitstrekken tot alle lan den van de E.E.G. en wellicht ook buiten Europa. Ir. Lievense was, voordat hij in mei 1960 hoofd werd van het bouwbureau haven mond IJmuiden, werkzaam bij de afslui ting van het Haringvliet en bij de Delta werken. Hij is veertig jaar. Tot opvolger van ir. Lievense als hoofd van het bouwbureau havenmond IJmuiden I van Rijkswaterstaat is benoemd ir. J. van Dixhoorn, die thans werkzaam is bij Rijks waterstaat in Rotterdam. Bameveld heeft vanmorgen een wel zeer ongewenste record geboekt: de eier- handel herinnert zich namelijk niet, dat de eieren na de oorlog ooit voor zo'n lage prijs verkocht zijn als deze morgen. De allerkleinsten haalden nog geen gulden per kilo. De officiële notering voor eitjes van 41 gram luidde namelijk: 4 per honderd stuks ofwel 0,98 per kg. Dat wil zeggen ongeveer 25 eieren voor een gulden. De grote eieren brachten het gemiddeld tot nog acht cent per stuk. De algemene prijs was ƒ7,90 per honderd stuks dat is 1.27 per kg (twaalf tot dertien grote eieren voor een gulden). Waar dat heen moet weet geen pluim veehouder meer. De desbetreffende organi saties beraadslagen druk achter de scher men, maar een oplossing nationaal zeer bemoeilijkt nu de E.E.G.-regelen van toe passing zijn schijnt niemand te weten In Bameveld kon men vanmorgen stem men horen over eierverkoop voor rege ringsgebouwen in Den Haag, enerzijds om de regering er nog eens op te wijzen, dat haar E.E.G.-beleid inzake eieren geen sue ces is geworden en anderzijds om het pu bliek duidelijk te maken, dat eieren heus geen vijftien cent of meer per stuk in de winkel behoeven te kosten, nu de markt prijs ver beneden de tien cent ligt. Wat er tenslotte uit de bus zal komen, was vaa morgen echter nog niet te zetten: Bjj de heden gehouden trekking van de Staatsloterj; is de prjjs van 100.000, met een premie van 30.000, gevallen op lot no. 18035. De series van het winnende nummer zijn verkocht in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Leeuwarden, Nijmegen en Koog aan de Zaan. Bij de beantwoording van de vele op merkingen die in de Eerste Kamer over het probleem waren geplaatst, stelde de minister voorop dat de geestelijke verzor ging in de krijgsmacht van het allergroot ste belang is en uitstekend werkt. „Waar vindt u op kerkelijk terrein een dergelijke samenwerking?" zei hij tot de senaat Voor de regering is er dan ook geen aan leiding voor een nieuw onderzoek naar de organisatie van deze geestelijke verzor ging waarom van socialistische zijde was gevraagd. De bewindsman noemde het conflict tus sen de hoofdlegerpredikant, ds. Bos, en staflegerpredikant ds. Diekerhof een ge voelige kwestie, die sub judice is. Er is een uitspraak van een arbitragecommissie gevraagd en daarom zou het niet van ver standig beleid getuigen er zich als over heid in te mengen. „Een broedende kip moet men niet storen", vond minister De Jong. De bewindsman vond dat het nucleaire probleem op dit ogenblik nog in de eerste plaats de kerken regardeert. In plaats van een uitspraak te doen wilde hij liever de kerken de nodige ruimte verschaffen voor interne meningsvorming. „De kerken zullen het probleem van de nucleaire be wapening door gebed en gewetensonder zoek moeten uitkristalliseren, alvorens van de overheid een definitief publieke lijk standpunt mag worden verwacht", al dus de bewindsman. De bouw van een bejaardencentrum ln Santpoort-Noord is heden gegund aan de firma Bruisschaart en Witte te Velsen voor een bedrag dat rond de twee-en-een- half miljoen gulden ligt. Verwacht mag worden, dat binnenkort de eerste paal wordt geslagen voor het gebouw van 96 woningen in acht woon lagen, vijf woningen voor alleenstaanden, een medisch centrum van het Witte Kruis, een woning voor de directrice en een recreatieruimte. Het complex komt op het terrein, dat begrensd wordt door de Kruidbergerweg, de Valckenhoeflaan, de Dr. De Groot laan en de Roos en Beeklaan. Opdrachtgeefster is de Stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden en alleenstaanden, gevestigd te Velsen. Genoemde stichting is samengesteld uit de besturen van de woningbouwvereni ging Bloemendaal-Noord en de vereniging voor sociaal werk Humanitas. Architecten zijn ir. W. Ph. van Harre- veld en G. P. de Jongh te Haarlem. De prinsessen Beatrix en Margriet hebben in Kronberg het huwelijk bijgewoond van prins Maurits van Hessen en prinses Tatjana zu Sayn- Wittgeenstein-Berleburg. De foto toont prinses Beatrix in gesprek met prins Heinrich von Hessen (links). In het midden prins Richard van Hessen. Het Consumenten Contact Orgaan, waarin behalve de Ned. Consumentenbond ook de Coöperaties van verbruikers en de vakcentrales zijn vertegenwoordigd, heeft de huisvrouwen geadviseerd met dure rundvlees voorlopig in de slagerswinkels te laten liggen en over te gaan op eieren vis, kip, wild of varkensvlees. De woord voerder van het C.C.O. voor de NCRV televisie om zijn mening gevraagd, had ernstige kritiek op het produktschap voor vee en vlees dat de invoer van rundvlees niet wil verruimen, hij zei dat de invoer van bevroren vlees voor de hoge prijzen geen oplossing biedt. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse Prijzen van 100.900 met premie van 30.000 18035 10.000: 19543 1.500: 18555 1.000: 1085 2563 2850 4476 6029 8816 9327 19641 21350 ƒ400: 1193 6E94 10014 10152 11153 11764 19760 19764 20012 ƒ200: 1264 3137 3829 3891 4095 4157 4481 4797 4925 5131 5878 6092 6388 6555 7874 8138 8188 9574 9586 10492 10662 11660 13371 14338 15227 15577 16091 16578 18047 18574 18812 19089 19598 19685 19753 19839 20237 20832 21223 21265 21939 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 15 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 15 Uit stad en omgeving ..7, 9, 11,. 14 Kennemer Kruimels9 ln de Vishal en op zee14 Radio en t.v17 Kunst 17 Topsy 18 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De „Global Adventurer", het werkschip dat een deel van het REM-eiland aan boord heeft zal naar verwachting om zeven uur op de plaats van bestemming zijn. Dit is zoals bekend even buiten de drie-mijls zone tegenover Noordwijk. Om half zes passeert het werkschip Scheveningen. Is het weer gunstig, dan wordt waarschijn lijk vannacht nog begonnen met het plaatsen. Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) Advertentie De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Dit is mejuffrouw Truus van de Stadt uit Haamstede, die als enige cursiste een opleiding in het timmervak volgt aan het centrum voor vakopleiding in Bergen op Zoom, gefotografeerd bij haar werk aan een beton bekis ting. Zij hoopt na voltooiing van haar opleiding werk te vinden als „timmervrouw". Haar mannelijke medeleerlingen accepteren haar vol komen, zodat ze de toekomst opti mistisch tegemoet kan zien. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I J V 1 T M, Jr S A T |r 1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I III Ijl I ^^jl I ^j| I ^^j| I I Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse «AGBLAD VOOB VELSEN-IJ ML ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Kin Hubbard: Een strijdbijl begraven is heel mooi, maar men laat meestal na, te vergeten waar hij begraven ligt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1