Wensen van de Kamer gaan het regeringspotje ver te boven Moeilijke beslissingen tot volgende week uitgesteld Vijf doden in het verkeer Biesheuvel: „Steun voor kippehouders onmogelijk' BELASTINGDEBAT IN DE KNOOP Zeer kostbare verlanglijst Kamerleden komen op voor ten onrechte verdachte Werkloosheid lager dan ooit Textiel wil een kortere werkweek Door EEG-eierreglement Nieuw conflict met Belgische artsen 13 VRIJDAG 5 JUNI 1964 (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire behandeling van de regeringsvoorstellen voor de Loon- en Inkomstenbelasting lijkt op een onontwarbare financiële knoop uit te lopen. De veranderingen, die de Tweede Kamer in de wetsontwerpen wil aanbrengen, vergen een bedrag dat bijna driemaal zo groot is als de som die de regering daar voor op tafel wil leggen. Zelfs als de Kamer volgende week een flink stuk van haar verlangens laat schieten zal de financiële speelruimte die de regering haar heeft toegewezen, nog veel te klein zijn. Slechts vérgaande concessies van mi nister Witteveen of een sterke matiging van de Kamer kunnen dan nog een ernstige botsing met mogelijke politieke gevolgen voorkomen. Gisteren is het totaal van de wensen al opgelopen tot honderd miljoen gulden. Volgens minister Witteveen is de finan ciële speelruimte ongeveer vijftig miljoen gulden plus enkele tientallen miljoenen, die als een financiële meevaller te voor schijn zijn gekomen uit een hernieuwde berekening van de kosten die de regering aan de ontwerpen denkt te besteden. Het verschil is dus nu al zeer groot. Maar de kamer heeft nog een lange reeks wensen in petto, die volgende week op tafel zul len komen en die het totaal tot ongeveer 235 miljoen zullen doen oplopen! Op advies van staatssecretaris Van den Berge besloot de Kamer gisteren alle wen sen op een hoop te gooien en dan volgen de week in de eindfase van de behande ling een keus te doen. Maar de toelich tingen, die de indieners van de voorstel len gisteren lieten horen, wezen er niet op dat het volgende week makkelijk zal zijn tot een keus te komen. Daarom is het oppotten van de wensen eigenlijk niets anders dan uitstel van pijnlijke beslissin gen. Wellicht is het „onaanvaardbaar" dat ïtaatssecretaris Van den Berge gistermid dag niet minder dan driemaal liet horen als een voorproefje van de komende moei lijkheden te beschouwen. Zowel bij een socialistisch amendement over het belas tingvrijmaken van de bijstandsuitkerin gen als bij een liberaal voorstel inzake het onbelast maken van studiebeurzen sprak de staatssecretaris dit machtswoord uit. Tweemaal waren het de liberalen die daarvoor weken en hun steun aan het socialistische amendement introkken, res pectievelijk hun eigen amendement lie ten vallen. De derde keer waren het de katholieken die de portefeuille van de staatssecretaris redden. Dr. Lucas liet zijn zijn amendement ter opheffing van de pro gressieve belasting op lijfrenten met ka pitaalsuitkeringen met bekwame spoed vallen toen dr. Van den Berge met heen gaan dreigde. Na deze sensationele ouverture heeft de Kamer zich gistermiddag opvallend rustig gehouden. Een ingewikkeld complex voor stellen ter verruiming van de regeling voor aftrekbare kosten werd op advies van de heer Kieft (A.R.) naar de finan ciële commissie verwezen, die een minder kostbaar compromis zal proberen te ma ken. Geldverslindende voorstellen voor ver ruiming van de aftrek van ziektekosten, voor ouderdomsaftrek voor weduwen en weduwnaars, voor aftrek van giften en voor bejaardenaftrek voor vrijgezellen wer den op het lijstje van belangrijke wensen geplaatst dat volgende week aan de orde moet komen. Dezelfde weg gingen ook twee voorstellen voor verruiming van de aftrek voor de werkende gehuwde vrouw evenals een voorstel voor dubbele kinder aftrek voor „uithuizige" kinderen. Dit laat ste voorstel werd eerder deze week bij de behandeling van de Vermogensbelasting aanvaard, maar gisteren ried de staatsse cretaris de Kamer aan dit voorstel ten aanzien van de inkomstenbelasting nog aan te houden. Het amendement voor dub bele kinderaftrek voor kinderen tussen 16 en 27 jaar, die bij hun ouders het huishou den doen, nam de bewindsman over. Maar over de meeste andere voorstellen had de staatssecretaris niet veel goeds te zeggen, al liet hij het „onaanvaardbaar" niet meer horen. Het Eerste Kamerlid prof. dr. F. L. Polak (P.v.d.A.) heeft de minister van Justitie vragen gesteld over de beheerder van een Haagse postagentschap, die, ten onrechte verdacht van verduistering een langdurige preventieve hechtenis heeft on dergaan en wiens verzoek tot vergoeding van de tot zijn vrijstelling gemaakte kos ten voor rechtskundige bijstand, ruim 1400,- is afgewezen. Prof. Polak vraagt alsnog de mogelijkheid tot uitkering van de schadevergoeding/ Ook het Tweede Kamerlid mr. Berkhou wer (V.V.D.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd een wetswijziging te be vorderen, waarbij aan een justitiabele die ten onrechte in voorlopige hechtenis is gehouden de wegens rechtsbijstand ge maakte kosten worden vergoed. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in mei van 21.939 tot 17.749. De bezetting van aanvullende wer ken daalde met bijna 800, zodat het aantal werkloze mannen met rond 3400 vermin derde tot 15.956. Deze daling van de ge registreerde arbeidsreserve tot 17.749 be tekent een laagterecord. De tot nu toe geringste arbeidsreserve van mannen werd waargenomen in september 1956, nl. 18.202 De drie werknemersorganisaties in de textielindustrie bestuderen de vraag, in hoeverre de modernisering van deze be drijfstak gevolgen heeft voor de huidige loonvorming. Ook wordt aandacht geschon ken aan de werktijden. Verdere verkorting van de werktijden ook voor ploegenwerkers is nodig. Daarbij wordt op wat langere termijn gedacht aan een 40-urige werk week. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Bond van Werkne mers in de Textiel- en Kledingbedrijven Unitas, de heer J. Nieuwenhuis, vanmor gen medegedeeld in een rede, waarmee hij de algemene vergadering van zijn organi satie in Utrecht opende. Gistermiddag omstreeks half twee is in de Leidsestraat nabij de Keizersgracht in Amsterdam de 77-jarige mevrouw J. J. Jansen uit Zandvoort door een auto, die het trottoir opreed, door de etalageruit van een winkel gedrukt. Zij was vrijwel op slag dood. De tienjarige G. Schotman te Raalte is gisteren in zijn woonplaats dodelijk ge wond bij een verkeersongeluk. De jongen werd, toen hij met de fiets aan de hand het drukke kruispunt Stobbenbroekseweg/ Nieuwe Deventerweg overstak, door een personenauto aangereden. Het kind over leed kort na aankomst in het r.k. zieken huis te Zwolle. Gistermiddag is de zestienjarige Jochem Waiboer, te Marssum toen hij met zijn fiets de rijksweg vlak bij zijn woonplaats overstak, aangereden door een personen auto. De jongen was op slag dood. Het E.E.G.-eierreglement maakt steun maatregelen voor de Nederlandse legkip penhouders zoals een toeslag per kip ge vraagd door de Nationale Christelijke Or ganisatie van Boerenpluimveehouders niet mogelijk. Minister Biesheuvel ant woordde dit gisteren in een persconferen tie op vragen die hem gesteld werden naar aanleiding van de zeer lage prijzen die de producenten op het ogenblik voor de eieren maken. Het kan niet en het mag niet, aldus de minister, en het zou onmid dellijk leiden tot handelspolitieke maatre gelen van andere landen. Toen de in Duitsland geldende stempel- plicht voor Nederlandse eieren die vol gens het Nederlandse bedrijfsleven bijzon der schadelijk is voor onze concurrentie positie ter sprake kwam, zei de minis ter dit te beschouwen als een van de be- leidsmoeilijkheden op korte termijn. Het probleem op langere termijn is: wat zijn de vooruitzichten voor de Nederlandse leg- kippenhouderij, en daar had de minister zijn zorgen over. De slachtpluimveesector heeft niet de zelfde moeilijkheden gehad. Dat komt doordat deze bedrijfstak in ons land nog vrij jong is en van het begin af modern kon worden opgezet. „Wat we in deze sec tor bereikt hebben, moeten we ook bij de eierproduktie proberen te bereiken, vond de minister, en de afzetorganisaties zou den z.i. alles moeten doen om de mogelijk heden voor eieren op de binnenlandse markt te benutten." Gevraagd of de overheid bij de moderni sering van de legkippenhouderij zou kun nen en willen helpen, b.v. door 'n bijdrage fonds of door te bevorderen dat er een bij drage uit het Europese oriëntatie- en ga rantiefonds komt, antwoordde de minister dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor het bedrijfsleven zelf. Hij wilde er voor waarschuwen dat de overheid door subsidies en kunstmatige ingrepen han delspolitieke repercussies zou uitlokken waarmee men de producenten van de wal in de sloot zou helpen. Wat we in het kader van de structuur politiek kunnen doen zullen we doen, ook voor de pluimveehouderij. Maar dan bin nen de spelregels, aldus de minister. Het Tweede Kamerlid de heer C. Egas (P.v.d.A.) heeft aan minister Biesheuvel (Landbouw) schriftelijke vragen gesteld over de daling van de prijzen van eieren De heer Egas spreekt over een „zeer ster ke daling van de prijs van eieren, tot ver beneden kostprijs." Hij vraagt minister Biesheuvel of deze wil meedelen welke oorzaken tot deze da ling hebben geleid, welke verwachtingen er bestaan t.a.v. de prijsontwikkeling en welke maatregelen er genomen zijn of zullen worden ter verbetering van de si tuatie. Omstreeks vier uur zijn gistermiddag in de gemeente Westerhoven in Noordbra bant twee autobussen met schoolkinderen uit Arnhem op elkaar gebotst. Vijftien kin deren zijn met verwondingen per zieken auto's naar het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven vervoerd. De bussen vervoer den respectievelijk 33 en 38 kinderen van de school „onder de Linden" uit Arnhem. Zij waren op thuisreis van een bezoek aan Antwerpen. De vijftienjarige Anneke van Loon uit Bergen op Zoom is donderdagmiddag als gevolg van een verkeersongeluk in de Bremstraat in haar woonplaats om het leven gekomen. Zij reed tegen de laadbak van een vrachtauto, kwam te vallen en viel onder de wielen. Kort nadien is zij in een ziekenhuis overleden. De 76-jarige Eindhovenaar C. A. N. van S. is op de rijksweg-noord nabij Geleen bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Dit geschiedde, toen mijnwerkers bussen stopten om één der inzittenden, een Italiaanse mijnwerker uit Sittard, te laten overstappen. Bij het oversteken van de weg werd de Italiaan door een personen auto gegrepen. De man, R. P. uit Sittard, kwam op de motorkap terecht en werd levensgevaarlijk gewond. Door het krachtige remmen van de per sonenauto vloog de 76-jarige man uit Eindhoven, die naast de bestuurder in d® personenauto zat, door de voorruit. Hij werd zodanig gewond, dat hij ter plaats® overleed. BRUSSEL Langs de rand van d® onderhandelingen tussen de Belgische re gering en de artsen, die zich heel lang zaam gunstig ontwikkelen, is weer eén nieuw conflict ontstaan. Men neemt aan dat het zich niet zal uitbreiden en dat een oplossing zal worden gevonden. De vrouwelijke dokter Farber, echtgeno te van een van de onderhandelaars van de Federatie van Geneesheren, is dezer dagen ontslagen, omdat zij had geweigerd in een socialistische kliniek waaraan zij was verbonden baby's in te enten. Zij voerde als motief aan dat het materiaal en de omgeving niet aan de eisen beant woordden. De beroepsvereniging van kinderartsen heeft thans een oproep tot haar leden ge richt voorlopig geen consultaties in zuige lingenklinieken te houden. Naar het schijnt zal deze gedeeltelijke staking niet door gaan, omdat men hoopt vandaag een op lossing te vinden voor het conflict tussen dokter Farber en de kliniek waaraan zij was verbonden. REM-eiland is in volle gang Opbouw van De hier getoonde foto's laten verschillende fasen zien van het transport en de montage van het zogenoemde REM-eiland voor de kust van Noordwijk. Donder dagmiddag zette het werkschip Global Adventurer van Rozenburg uit koers naar de plaats buiten de territoriale wateren van waaruit binnenkort de eerste Neder landse commerciële televisieuitzending de lucht zal ingaan. De Global Adven turer werd gevolgd door andere vaartuigen die onderdelen van het REM-eiland aanvoerden. Het televisiestation voor Noordwijk bestaat uit een hoge van holle stalen buizen opgebouwde toren waarop het platform gemonteerd zal worden. Het ondergedeelte van deze toren wordt stormvast verankerd in de bodem van de zee die ter plaatse ruim vijftien meter diep is. Vanmorgen is de basis van het REM-eiland op de bodem van de Noordzee geplaatst. Men is thans doende de holle buizen van de toren te vullen. Is de basis van het eiland eenmaal goed vastgezet dan is de verdere montage van het televisiestation niet moeilijk meer. De rustige zee voor Noordwijk bevordert de werkzaamheden aan het REM- eiland in niet geringe mate. De bouwers verwachten dan ook dat zeer spoedig met de uitzendingen een begin kan worden gemaakt. (Foto's Ham de Boer en ANP-Luchtfoto). r '""'ik-SP

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13