Richard Strauss en Shakespeare bepalen het Weense Festival 1 V 1 HET KOSTUUM Tien jaar Eurovisie Stichting Lichtschildering in Den Haag in oprichting Tachtigjarige Max Brod „ereburger der Israëlische letteren" Wereldcongres van Jeugd en Muziek in Amsterdam ƒ189.75 Elegant en sterk f 1,95 W nabeschouwingen Welbespraakte studenten „Photo Peinture MODE OP EUROPEES NIVEAU MODE OP EUROPEES NIVEAU Anneke Grönloh gaat trouwen met Bloemendaler NEGEN MUZEN De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma i C' (Van onze correspondent) WENEN. Over het algemeen zijn de Weners geen vluggerds, maar met hun festival maken zij steeds meer haast. Vroeger was hiervoor de maand juni ge reserveerd, maar nu is men al in mei begonnen. Dat brengt het voordeel met zich mee dat Wenen de primeur heeft van een aantal solisten en orkesten die daarna de hele serie van Europese festivals systematisch aflopen en dan niet meer zo interessant lijken. Men kan niet zeggen dat het dreigende heengaan^ van Von Karajan als een schaduw de glans van deze muzikale demonstratie zal verduisteren. Het levert wel dankbare stof voor discussies, maar het bedrijf in de Weense Opera gaat door en het muzikale leven in de concertzalen wordt niet onderbroken en lijdt geen schade, ook al is de maestro maandenlang afwezig. EIND JUNI ZAL Von Karajans taak I gaan en langzaam richt zich de publieke als artistieke directeur van de Opera af- opinie ook in Oostenrijk tégen hem. Na lopen. Hiervoor beriep hij zich op zijn ge- tuurlijk zal zijn aanhang aanvankelijk nog zondheid, maar zij die al dadelijk aan de- voor hem blijven demonstreren. Tijdens ze motivering twijfelden, beginnen gelijk het festival zelf treedt de maestro niet te krijgen, want de dirigent blijkt wel be- overmatig op, maar wel heeft hij de hoog- reid te zijn om zijn functie voort te zet- tepunten voor zich in beslag genomen, na- ten vooropgesteld dat hij een nieuwe melijk het feestconcert op de geboortedag administratieve directeur krijgt die ge- van Richard Strauss en op de sluitingsdag heel naar zijn pijpen danst. Nu heeft hij van het festival het slotconcert. Daarbij dit spelletje al tweemaal gespeeld. Eerst laat men zich dan ook telkens door een vroeg en kreeg hij Erich Schaefer uit hoofdidee leiden. Aanvankelijk nam de Stuttgart die het een jaar uithield en toen eigen Oostenrijkse muziekcultuur daarbij werkelijk op medisch advies ontslag nam. de eerste plaats in, zodat men het reper- Als opvolger koos Karajan zelf Egon Hil- toire in het teken plaatste van Mozart, bert, een opera-enthousiast, maar ook Haydn, Beethoven, Schubert, Bruckner, geen gemakkelijke man. De samenwer- Mahler, Wolf enz. Maar Wenen is geen king tussen de twee ging twee jaar goed, eiland en geleidelijk aan kwam er een ver toen kwam er zegge en schrijve één enkel schuiving in het programma, doch ook conflict en nu heeft Von Karajan eenvou-\ daarin viel altijd een bepaalde lijn te onl- dig te kennen gegeven dat hij niet meer dekken. Het Mozart-jaar gaf een eerste van plan is om met Hilbert samen te wer- voorbeeld, daarna volgde de herdenking ken. Het gevolg van deze ontwikkeling is van Mahler wiens werk echter in verband dat de meeste muziekcritici, die Kara jan werd gebracht met de kunst van het inter- tot nu toe door dik en dun hebben ver- nationale impressionisme en nu herdenkt dedigd zich langzaam van hem gaan te- men de geboortedag van Richard Strauss, rugtrekken. die weliswaar een Beier is gebleven, maar toch een halve Wener is geworden. Het ge- ER VALT NIET AAN te twijfelen dat meentebestuur heeft hem zelfs tijdens zijn hij tot de werkelijk fenomenale dirigenten leven een villa aangeboden die nog steeds behoort, maar de vraag wordt nu gesteld in het bezit van de familie is en waar de of hij onvervangbaar is. Zijn er geen pro- Nederlandse ambassade al jaren is onder- minente dirigenten te vinden, die tevens gebracht, als artistiek directeur kunnen optreden en die zijn werk kunnen overnemen? Met zijn VRIJWEL HET GEHELE opera-oeuvre laatste demarche is Karajan te ver ge- \van Strauss zal ten gehore worden ge bracht, terwijl zijn symfonische werken I herhaaldelijk zullen worden uitgevoerd in de twee concertzalen: in Musikverein en Konzerthaus. Het is nog niet lang geleden dat men zich van zijn werk afmaakte als- of hij te sterk aan de tijd van het im pressionisme gebonden zou zijn, maar op 't ogenblik beleven ivij in de gehele wereld een Strauss-renaissance die aan Wenen en vooral aan de dirigent en vriend van Strauss, Karl Böhm, te danken is. Naast de „Rosenkavalier" die nu overal wordt gewaardeerd, zullen in de Weense Opera worden opgevoerd: „Arabella"„Capric cio", „Intermezzo" en het diepzinnige werk „Die Frau ohne Schatten", verder „Daph- ne" in het Theater an der Wien en „Feuers- not" in de Volksoper. Wenen kent het gehele oeuvre, behalve .Daphne" dat enkele jaren geleden zijn première in Salzburg beleefde. De grote verrassing zal echter de nieuwe interpre tatie en mise-en-scène zijn van „Die Frau ohne Schatten" met het magnifieke libret to van de Oostenrijkse dichter Hafmanns- thai, uitgevoerd op de geboortedag van de componist en gedirigeerd hoe kon het ook anders? door Herbert von Karajan. Het overige programma staat gedeel telijk weer onder invloed van Karajan in het teken van Italiaanse opera's, alles bij elkaar acht, voornamelijk van Verdi Puccini en Mascagni, natuurlijk zonder uitzondering in het Italiaans gezongen Wagner is dit jaar met „slechts" vier ver schillende opera's vertegenwoordigd. INTERESSANT ZAL de opvoering zijn van „Jenufa", het meesterwerk van de Tsjech Janaatsjek. De belangstelling voor nam droeg zeker de daaropvolgende bui tenlandse filmreportage bij. Deze afleve ring van het VARA-nieuwsmagazine werd Met een uitgebreide reactie op het 1 het onthouden waard door een gedachten- amendementen-debat van de Tweede Ka- wisseling-tegen-het-horloge, gevoerd door mer inzake de belastingverlagingen begon de voorzitters van de Nederlandse Stu- de rubriek „Achter het Nieuws" nauwe- dentenvakbeweging en de Nederl. Stu- lijks verhuld als een uitzending voor een denten Raad. De welbespraakte studenten- politieke partij, de op één na grootste van leiders mogen dan proefkonijnen geweest het land. Tot een beter begrip van de sle- zijn voor deze aan tijd gebonden woor- pende en sluipende oorlog in Zuid-Viet- Advertentie Richard Strauss Het festival staat echter ook in het te ken van Shakespeare, die zijn stempel heeft gedrukt op het programma van het Burgtheater. Opgevoerd worden ..Mac beth", „Hendrik VI" en „Richard III", waarop dan iets later „Richard II' en Hendrik IV en V zullen aansluiten. Men wil dus in Wenen alle koningsdrama's opvoeren onder leiding van de eminente regisseur Lindtberg die zo langzamerhand huisregisseur van het Burgtheater is ge worden. Herbert von Karajan De gemeente 's Gravenhage wil, samen, - He, rtiH.een sttcHttn,in He, lenen\ roepen, die ten doel heeft de verdere ont- - - verkochte Bruid" een ge wikkeling van de „kinetische beeldende van kunsten", in het bijzonder van de „bewe gende lichtschildering" te bevorderen. In deze in Den Haag te vestigen „stich ting Lichtschildering" zal worden voort- heel nieuwe vertolking ingestudeerd. Men verwacht bij deze opvoeringen een groot aantal bezoekers uit Bohemen en Moravië omdat men daar met recht verwacht dat het Westen de in Praag nog gangbare na- wil er best voor uitkomen, dat de Franse stijl hem na aan 't hart ligt. Middels de esprit van 'n bij zondere snit, of het aspekt van 'n aparte stof, die „France Noncha lance" edelmoedig vertaalt in „Vlotte Elegance". Althans.... bij Kostermans, waar alleen de prijs kaartjes nog chauvinistisch Neder lands beginnen bij AMSTERDAM HAARLEM v. Baerlestr. 17 Grote Houtstr. 120 Reguliersbreastr. 40 denstrijd, zij bevestigen veler mening, dat een t.v.-toespraak slechts goed kan zijn, als hij kort en bondig is. Wat ons be treft, wordt dit „Amerikanisme" meer en meer toegepast Andere studenten van mening dat zij artistieke kwaliteiten op het terrein van de kleinkunst hadden waren nogal ver velend in een onderwerp van het amu sementsallegaartje „Uit". Aantrekke lijker in dit programma waren een re portage over de opleiding van de „Opera van Peking" en een onderwerp over twee heren, die een imposante miniatuur-ker mis bouwden Waarom het daaropvolgende t.v.-spel werd ondergebracht in de rubriek „lichte zomeravondkost" werd ons niet duidelijk. Dit praatstuk toch, geschreven door Leon Griffiths, was eerder griezelig en cy nisch dan ontspannend. Een moord op een prostituée, begaan door een volslagen gek, een nummertje riool-journalistiek van een gewetenloze verslaggever en de superieure onbenulligheid van een politie-inspecteur moesten het amusement leveren in dit door Eimert Kruidhof geregisseerde on ding. Geroutineerd speelden o.a. Peter Aryans en Jan Teulings de hun toegewe zen rollen; boven hun creaties uit stak het spel van Cor van Rijn, die griezelig goed de waanzinnige moordenaar gestal te gaf. Waarom Bela Bartók's sonate voor twee piano's en slagwerk van het programma werd afgevoerd, werd niet medegedeeld. In plaats daarvan bracht de VARA een Engelse film over Nehroe op de beeldbuis; hoe groot en belangrijk de kortelings over leden Indische premier ook was, deze filmische hommage leek ons wat teveel van het goede na het grote postume eer- betoog, dat de Nederlandse televisie de „pandit" kortelings op één avond bewees. J. Damshuizer (Van onze radio- en t.v.-medewerker) ZATERDAG 6 JUNI BESTAAT de Eurovisie tien jaar en dat heuglijke feit zal 1 T\ TT gevierd worden met een groots amusementsprogramma, waaraan tal van vooraan- A.tCllCrtOnCCl 111 Ddl IT<iH^ staande artiesten medewerken en dat in veertig miljoen Europese huiskamers ont vangen kan worden. Eurovisie heeft zich in de tien jaar van zjjn snel groeiende be staan een indrukwekkende plaats veroverd in de wereld van de communicaties. Van een aarzelende poging tot samenwerking tussen een aantal televisiestations in Europa is het uitgedijd tot een achttien landen omspannende organisatie. Jongere leden van De Nieuwe Komedie en Toneelgroep Arena zullen zondag 14 juni in Diligentia in Den Haag atelier toneel brengen. Opgevoerd worden „Witte Nachten" van Dostojewski, vertaald en geregiseerd door Dirk Decleir, en „Op EIGENLIJK BESTAAT Eurovisie al veel langer dan tien jaar. In 1950 had de eerste internationale televisie-uitwisseling plaats tussen Frankrijk en Engeland en in de zomer van 1952 organiseerden de Londense B.B.C. en de Parijse R.T.F. zelfs een Brits-Franse week. Op 2 juni 1953 konden kijkers in Frankrijk, West-Duits- land en Nederland (in totaal ongeveer 100.000) de plechtige kroning van Eliza beth II op hun schermen zien en nog al tijd beschouwen de echt£ Eurovisie-pio niers deze rechtstreekse reportage als het eerste Eurovisie-programma. Maar pas een jaar later maakte de Ë.B.U. (Euro pean Broadcasting Union) de geboorte van de Eurovisie officieel wereldkundig met de reportage van een bloemencorso in het Zwitserse Montreux. Dat was op 6 juni 1954 om 15.30 uur. Vier miljoen toestelbe- zitters in 8 landen Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België, Dene marken en Zwitserland waren getuige van het evenement en daarmee was Euro visie dan echt een feit. THANS OMSPANT het televisienet acht tien landen en kan het 40 miljoen huiska mers bereiken. Dat is lang niet het enige bewijs van de geweldige groei, die de bun deling van televisie-krachten in tien jaar tijds heeft doorgemaakt. Waren er in het DEN BOSCH Naar verwacht wordt zal Anneke Grönloh zondag a.s. op haar 22ste verjaardag haar voorgenomen huwelijk met de 25-jarige Wim Jaap van der Laan bekendmaken. Nederlands populairste zan geres is in alle stilte in Kopenhagen ver loofd met de 25-jarige presentator van een platenprogramma van Radio Veronica op de avond na het Eurovisie-songfestival. Anneke Grönloh, die lange tijd in Eind hoven heeft gewoond, zal haar verjaardag waarschijnlijk buiten haar huidige woon plaats Amsterdam vieren. Wim Jaap van der Laan woont in Bloemendaal en heeft een functie bij de platenmaatschappij Ar- tone. PRIJSUITREIKING LUISTERSPEL WEDSTRIJD Zaterdagmorgen 13 juni zal de voor zitter van het bestuur van de Nederlandse Radio Unie, mr. A. B. Roosjen, in de NCRV-studio de prijzen uitreiken voor de luisterspelwedstrijd die georganiseerd werd in samenwerking tussen de Bel gische Radio en Televisie en de NRU. Ofschoon er 117 inzendingen waren kon de jury geen eerste prijs toekennen. De tweede prijs viel ten deel aan mevrouw Liane Bruylants uit Antwerpen voor het luisterspel „De vreemde aanbidding". De heer A. A. Sparreboom uit Den Haag ontvangt voor zijn spel „Zielen op drift" de derde prijs. Leen 't Hart op tournee. De Rotterdamse stadsbeiaardier Leen 't Hart heeft een compositie geschreven ter nagedachtenis van president John F. Kennedy. Het werk, „Prelude Solemnel", is opgedragen aan mevrouw Kennedy. Leen 't Hart zal dit werk voor het eerst ten gehore brengen in een carillonconcert op 14 juni op de begraafplaats Arlington (bij Washington), waar president Kennedy begraven is. Het carillon op „Arlington Cemetery" is een Nederlands geschenk De tournee door de V.S. duurt van 9 juni tot 6 juli. Advertentie Weg naar Tar", zoals J. Verstappen zijn eerste Eurovisie-jaar nog maar eenenne- j „an „Fando et Lis" van Fernan) gentig Eurovisieuitzendingen met een ge- - noemde, onder regie van Fe- zamenlijke tijdsduur van 115 uur - 1iet I Schneiders. vorig jaar werden er 602 programma s 1 (762 zenduren) aangeboden. Van deze pro- Atelier-toneel is vakstudie voor de ar- gramma's nam de Vlaamse televisie het tiesten en omvat werkstukken die jonge- grootste aantal (254) over en Portugal het re toneelspelers gebruiken om hun spel- kleinste (24). Nederland zond het vorige mogelijkheden te verkennen en om proe jaar 204 Eurovisie-programma's uit. De ven te nemen op het gebied van de spel- meeste op het Eurovisienet aangeboden regie. In „Witte Nachten" en „Op Weg programma's werden gemaakt door naar Tar" treden op: Etha Coster, Ferenc Frankrijk (134) en de minste door Luxem- Schneiders, Henk Somers, Flans Kemna burg (1) en Portugal (1). 1 en Dirk Decleir. NEDERLAND LEVËRDE in 1963 tién bijdragen" aan de Eurovisie-partners. Eén I bijzonder aantrekkelijk en voortreffelijk werkend onderdeel van de Eurovisie-acti viteiten is de dagelijkse nieuwsuitwisse-1 ling tussen de aangesloten landen, die da teert van 1 januari 1962 en tot stand is gekomen door-een initiatief van N.T.S.-pro gramma-commissaris J. W. Rengelink. De I organisatie van deze uitwisseling is thans zo perfect, dat van elke gebeurtenis in Europa dezelfde dag een verslag in alle Eurovisie-landen op het televisie-scherm gebracht kan worden. In 1963 werden dankzij deze samenwerking 1246 dienstpro- gramma's uiteraard korte filmpjes I uitgewisseld. Nederland leverde er daar van 50 en nam er 933 over van andere televisie-stations. DE ISRAËLISCHE schrijvers hebben Max Brod gehuldigd ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag op 27 mei. Brod, romanschrijver, toneelschrijver, componist en criticus, is vooral bekend als biograaf van zijn vriend Franz Kafka; vele van diens werken heeft hij postuum gepubliceerd. Max Brod is door zijn collega's, pers en radio de volle eer gegeven ondanks het feit, dat hij in zijn moedertaal, het Duits, schrijft en niet in het Hebreeuws, wat over het algemeen in Israel wordt beschouwd als het enige ware kenmerk voor een schrijver aldaar. Advertentie gebouwd op wat de Haagse kuniïenaar turalistische interpretatie heeft overwon Livmus van de Bundt heeft bereikt met voornameljjk aandacht schenkt aan de (ook buiten onze grenzen de aandacht hgt muzikale element. getrokken hebbende) „photo-pemture De stichting zal indien tenminste de gemeenteraad zich kan verenigen met het desbetreffende voorstel van B. en W. de door de heer Van de Bündt ontworpen en vervaardigde apparatuur aanschaffen, het mogelijk maken dat daarmee op tentoon stellingen demonstraties kunnen worden ge geven en verdere onderzoekingen in de richting als door de heer Van de Bundt aangegeven bevorderen. Voorlopig wordt gevraagd een gemeen telijke subside van 7.500 beschikbaar te I HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 stellen. Samen met een even grote sud- I VPRO 10 00-24 00 VARA sidie van het rijk en een bedrag van VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym- f .Prins Bemhard Fonds nastiek 7.20 socialistisch strijdlied. 7.23 zal dit bedrag het eerste kapitaal van de Lhte grammofoonmuziek. (0m 7.30 Van stichting vormen. Het bestuur van de I de voorpagina) 7 55 operatie Onbereik- stichting zal uit drie leden bestaam Ee byan g Q() NieuwSj postduivenberichten en nrinister van O K en W één door B. socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo- en W. van Den Haag en een door beide foonmuziek. 8.30 Tips voor vakantie-en deelhebbers gezamenlijk. Het ligt in de snipperdagen. 8.40 Lichte grarnmofoonmu- bedoeling de apparatuur blijvend in het k.ek- 9.00 Loon naar werken praatje. 9.10 Haagse Gemeentemuseum op te stellen. Lichte grammofoonmuziek. VPRO 9ri0 Met het oog op de bijbel, lezing. 9.55 De IV TVT A VO-Tü ntnf1 Buitenlands weekoverzicht. 19.15 ZO. C i apiuc school van morgen, lezing. VARA: 10.00 >TATT_ 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 De NAVO-Taptoe die dit jaar voor de Mededelingen tb.v. land- zevende maal in Arnhem wordt georga-1 tuinbouw Aansluitend; Postduivenbe- niseerci. zei ook deze meel een vóór—pre I c^nvtni/MiTiTc iq nn Miomirc mière beleven in het Olymisch Stadion te ™*tea£33^rtm«iws. W.00 Amsterdam. Het militaire muziekfeest dat *3.15 VARA-Varia 13.20 Radio Jazzclub. vorig jaar wegens deelneming van een Por- -50 y°?5 twintigers. 1 p tugees korps doelwit werd van demonstra- ke7' Gesproken portret. 15.20 ties die op een rel uitliepen, zullen nu wel sieke grammofoonmuziek. In de pauze rustiger verlopen, al zullen ook deze maal Pim. 16.00-16.20 Boekenwijsheid. 17.30 Licht demonstranten tegen de NAVO acte de pré- ensemWe. 18.00 Nieuws en commen- sence geven. Er zijn echter geen Portuge- tear. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Electronisch xen en wat Amsterdam betreft is er zelfs orgel: lichte muziek. 19.00 Voor de jeugd een bijzondere attractie die eigenlijk niets I ?"00 Nieuws. 20.05 Lichte grammofoonmu- met de Taptoe van doen heeft: een jazz- I z;ek- 21.00 Operatie Onbereikbaar. 21.05 So- concert dat aan de Taptoe vooraf gaat. cialistisch commentaar. 21.20 Onbe- De taptoe in Amsterdam heeft plaats woondgrammofoonmuziek en inter- op vrijdag 19 juni om negen uur 's avonds, view (herhaling van 3 februari 1964). Om half negen echter zullen de vroegko- 22.05 Lichte grammofoonmuziek. 22.15 mers reeds van het jazz-concert kunnen Licht instrumentaal kwartet met zang genieten dat mogelijk is geworden omdat soliste. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: hoofd in de Amerikaanse band die aan de Tap- en bijzaken uit de actualiteit. 22.55 Licht toe deelneemt diverse jazz-musici spelen, orkest. 23.25 Lichte grammofoonmuziek. Het jazz-concert zal alleen in Amster- 23.55-24.00 Nieuws. dam worden gegeven, en niet in Arnhem, HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO waar de Taptoe van 18 tot en met 27 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen- juni (uitgezonderd zondags), iedere avond gebed 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. plaats heeft. I 7.45 Gewijde muziek. 7.55 De Kerk zijt gij, DE UITZONDERLIJKE status van Ere burger der Israëlische Letteren is Brod toegekend omdat hij sinds zijn studenten tijd in Praag een vurige publicist voor het Zionisme geweest is. De verjaardag van Brod wordt ook gevierd door de Habimah, het Hebreeuwse Nationale Theater waar voor Brod, sinds hij in april 1939 in Tel Aviv kwam wonen, als litterair adviseur heeft gewerkt. In een interview met het Hebreeuwse blad Maariv sprak Brod ook over Kafka en degenen die aan Kafka een filosofie van de wanhoop toeschrijven. Kafka was volgens Brod een zeer positie ve hoewel niet altijd evenwichtige schrij ver. Brod nam ook scherp stelling tegen degenen die hem het recht ontkennen om lezing. 8.00 Nieuws. 8.15 Diinn: geva rieerd programma. 12.00 Angelus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Liedjes over het verre Westen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrumen taal ensemble. 12.50 Regeringsuitzending: De buitenlandse arbeiders in Nederland: Vraaggesprek van Claude Belloni met mr. J W. S. Pabon, Hoofd van de afd. inter nationale arbeidsmarktzaken en emigratie van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilettanten: Mannenkoor. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Karakteristiek, programma van wei nig woorden en veel muziek. 15.30 Lichte orkestwerken (gr.). 16.00 Voor jonge men sen. 16.15 Synkope, muziek van gisteren, vandaag en morgen. 16.40 De Springplank. 17 00 Lichte grammofoonmuziek. 17.30 Bcekbespreking. 17.40 Licht instrumentaal Octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Lichtbaken, le- Z'rg. 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Metropole-or- kest en solisten: Galaconcert t.g.v. het 40- jarig bestaan van het Nijmeegs Studenten Corps. 20.30 Raaien maar, muzikale wed strijd. 21.30 Van kritiek moet de demo- kratie het hebben, lezing (1). 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Aktuali teiten. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws ?2.40 Kruispunt: discussie over de ver schijningsvorm van de Kerk in de we reld van vandaag. 23.10 Radio Philharmo- nisch orkest: moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Nieuwe grammo foonmuziek. 12.25 Weerbericht. 12.30 Geva rieerd programma. 12.55 Programmaover zicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Schudden voor ge bruik. 14.00 Nieuws. 14.03 Tips voor auto mobilisten. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Ra- Het 18e wereldcongres van de Fédéra- dioweek. 14.55 Lichte muziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.25 Madrigaalkoor. 17.45 Engel se les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de solda- A ten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Or-1 t-on jj^tet-nationale des Jeunesses Musica- gelspel. 19 00 Nieuws en commentaar uit ,es (F j j Mzal van 16 tot 22 juü j„ het Amerika. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Caba- concerigCbouw te Amsterdam worden ge retprogramma. 21.00 Weense muziek. 22.00 houden- Bij de Federatie zijn thans 23 lan Nieuws. 22.15 Concert. 22.40 Dansmuziek. dpn> verdeejd over vicr werelddelen aan- 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.55-24.00 gesloten en het lotaal ledental bedraagt Nieuws. I ongeveer 650.000. Het congres wordt donderdagmiddag 16 juli geopend in de grote zaal van het Con certgebouw. 's Avonds geeft het Concert gebouworkest onder leiding van Bernard ,r 4T^-cr-.. I Haintink een concert met als solist de NTS: 17.00-18.00 Voor de jeugd. pjardst Hans Henkemans. Zaterdagavond OA Xr/sw4n*>mrt rinntimonTQir* nvncfratTirYia I1 concerteert het Nationaal Jeugdorkest on der leiding van Nico Hermans met als so- VOOR VRIJDAG 19.30 Kentering, documentair programma NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Beat City, Henato Capecchi. Dinsdagavond 21 documentaire film over de stad Liverp -ub geeft het internationaal Jeugdorkest NTS: 21.20 D-Dag plus 20 jaar T.V.-docu- leiding van Bernard Haitink met mentaire. NTS: „2.50-22.55 Journaal. I medewerking van het Internationaal Jeugd koor een concert. Voorts vermeldt het congresprogram- AVRO: 15.00 Kijk die Rijk, amusements- |ma: lezingen door de componist en ethno- programma. 15.50 Ontmoeting met het musicoloog Ton de Leeuw over Aziati- verleden, T.V.-film (herhaling van 29 mei sche muziek en dans, een inleiding over VOOR ZATERDAG 31-toonsmuziek door prof. Fokker en prijs uitreiking van het ter gelegenheid van het congres uitgeschreven internationaal af- fischec-oncours. Verder het optreden van internationale Jeugd- en Muziek-ensem bles en jonge sglisten. een jazzconcert door enkele van de beste Nederlandse en sembles en allerlei excursies en musea- bezoeken. De componist Floria van der Putt heeft een hymne voor „Jeugd en Muziek" ge componeerd voor het congres. De compo sities, die de componisten Robert Heppe- ner en Jurriaan Andriessen in opdracht Greta Garbo. Greta Garbo is uitgenodigd der gemeente Amsterdam hebben geschre- in een film op te treden als tegenspeel- I ven zullen tijdens het congres voor het ster van de Italiaanse acteur Brazzi. eerst worden uitgevoerd, 1963). 16.20 Atletiek-ontmoeting te Gent. 17.00-17.45 Padvinders-Songfestival. 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Tele- vizier. 20.40 Clinge Doorenbos 80 jaar. NTS: 21.00 Soirée de variété, amusements programma. AVRO: 22.00 De Verdedigers, J'V.-film. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (Kanaal 27) NTS: 20.15-22.00 Melo- dien einer Stadt, gevarieerd programma. die werken van Kafka te publiceren die nog niet gedrukt waren vóór hij op 41- jarige leeftijd, in 1924, stierf. „Ik ben er trots op aldus Brod dat ik voor de wereld de werken heb gespaard van een genie, wiens naam in één adem genoemd kan worden met die van Dante en Goethe. Ik ben ervan overtuigd, dat Franz (Kaf ka) nooit heeft gewild dat ik de werken zou verbranden die hij had nagelaten". Brod maakt melding van een gesprek dat hij met Kafka had en waarin de schrij ver zei: „Mijn testament zal zeer simpel zijn een verzoek aan jou om alles te verbranden". Brod zegt dat hij hierop on middellijk antwoordde: „Als je denkt dat ik dat zal doen, dan vertel ik je nu al, dat je je vergist". TOEN BROD door Kafka's vriendin, Do- ra Diamant, werd verteld, dat zij Kafka hele bundels van zijn manuscripten had zien verbranden, nam hij zelf de manu scripten van „Das Schloss" en „Der Pro- zess" om deze te redden van eenzelfde lot. Er schijnen meer manuscripten te zijn geweest, die de Gestapo in het huis van Dora Diamant vond en vernietigd heeft. De Franse vertaling van Brod's auto biografie „Streitbares Leben" (Une Vie Combattive Editions Gallimard) is zo juist verschenen. Hierin vertelt Brod niet alleen over het kleurrijke litteraire leven dat in het kosmopolitische Oostenrijk bloei de, en speciaal in de Boheemse hoofdstad Praag, vóór de grote politieke catastrofes van deze eeuw, maar ook schildert hij de achtergrond van zijn litteraire werk. BROD HEEFT meer dan een dozijn ro mans geschreven, een aantal toneelstuk ken, waarvan sommige op het Hebreeuw se toneel gespeeld zijn, een aantal filo sofische en semi-politieke boeken en bro chures. Hij is een intermediair (dikwijl* als vertaler) tussen de Tsjechische, Duit se, Franse en Hebreeuwse litteratuur, een ontdekker en bevorderaar van nieuw ta lent en een begaafd componist en bewonde raar van Tsjechische componisten als Ja- romin Weinberger en Janaatsjek, voor wie hij verscheidene libretti heeft geschre ven. Max Brod werkt thans aan een nieuwe historisch-filosofische roman. De centrale figuur hierin is de 15e eeuwse humanist Hans Reuchlin, de eerste Duitse geleerde die Hebreeuws kon spreken, lezen en schrijven. Het was Reuchlin, zegt Brod, die zijn christelijke landgenoten niet al leen opwekte om de Hebreeuwse boeken niet te verbranden zoals dikwijls in die donkere dagen van de middeleeuwen gebeurde maar die boeken om de eeu wige godsdienstige wijsheid die zij bevat ten te bestuderen. x

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15