zeer apart bankstel woninginrichting VERSPUY PRACHTIG ƒ895.- Plan voor bouw Prins Bemhard h.b.s. in IJmuidens Zeewijk is ingediend Yantter WERF De oudjes die het nog best doen slaapkamer ameublement BUITENBANDEN „De Plankeniers" met vlotte vertoning van „Het spook van de Vrijburcht" Ook school in noorden IJmond Klinkende munt voor zingende klokken 7 Films van Chaplin en Marcel Pagnol in Amsterdam MARKTPLEIN FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 5 JUNI 1964 Charles Boost Wij ontvingen een 3-zits bank 2 fauteuils TOEN WIJ OP DEZE PLAATS enige weken geleden Charles Chaplin gelukwensten met zijn 75ste verjaardag in een artikel over deze grote clown van het witte doek, spraken we er onze verbazing over uit dat niemand in de bioscoopwereld eraan gedacht scheen te hebben ter ere van die gedenkwaardige datum een van Chaplins films in reprise te brengen. „Behalve als eerbetoon aan een der weinige geniale figuren die de filmindustrie gekend heeft" zo schreven we toen „zou een dergelijk initiatief ook nog wel gunstige financiële gevolgen gehad kunnen hebben....'. In „Film", het orgaan van de Nederlandse Bioscoopbond, is gereageerd op dit verwijt in een redactio neel artikeltje, waarin onze aanmerking goed bedoeld wordt genoemd, maar daarom nog niet als juist geaccepteerd wordt. „Chaplin aldus het artikel is behalve een groot kunste- ALDUS DE REACTIE van het maand blad van de Nederlandse Bioscoopbond op onze opmerking. We tekenen daarbij aan dat wij de zakelijkheid van Chaplin in ons huldigingsartikel niet onder stoelen of banken hebben gestoken en daarvoor een verklaring hebben gezocht in zijn ar moedige en uitzichtsloze jeugd die de fil mer zijn hele leven lang als een schrik beeld achtervolgd heeft. Maar ook zonder die verklaring kunnen we Chaplin's zake lijke houding moeilijk becritiseren. Hij heeft er in ieder geval mee voorkomen dat hij nu het tragische onderwerp van sentimentele krantenartikelen zou zijn ge weest, zoals zovelen van zijn minder for tuinlijke en minder zakelijke collega's, we noemen slechts Buster Keaton en het duo Laurel-Hardy. En dat lijkt ons een gezond en te verdedigen standpunt. Hoe dan ook, de voorstelling van de schrijver in „Film" die vermoedelijk achter de schermen van het bedrijf heeft kunnen kijken, is kort na het verschijnen van zijn stukje „Chap- linade" in werkelijkheid omgezet: in het Amsterdamse Du Midi draait deze week een film van Chaplin en wel zijn laatste, in Amerika gemaakte produktie „Lime light". In zekere zin een goede keuze, want geen werk van Chaplin heeft zo'n verdeelde pers gehad, ook in ons land, als „Limelight" dat naar inhoud en sfeer al le kenmerken van een afscheid vertoont. DE FILM SPEELT in Londen, in de buurten, waar Charlie zijn jeugd heeft doorgebracht en zijn hoofdfiguur is een clown-op-retour die nog een laatste kans krijgt in een liefdadigheidsvoorstelling iets van zijn oude roem te doen herleven. Te genspeelster van Chaplin is Claire Bloom die een gedesillusioneerd balletdanseresje speelt dat in het begin van de film een poging tot zelfmoord onderneemt, maar door tussenkomst van de clown Calvero niet alleen gered wordt van de dood, maar bovendien nieuwe levensmoed her wint onder zijn wijze leiding. Zij wordt verliefd op Calvero, maar deze wijst haar liefde af op grond van zijn leeftijd en ver dwijnt zelfs uit haar leven als zijn woor den geen verandering in haar genegenheid brengen. Zelf geraakt hij geheel aan la ger wal, maar een door vrienden georga niseerde erevoorstelling geeft hem de kans nog eenmaal te schitteren in een komisch nummer (waarin ook Buster Keaton op treedt) dat hem echter zo inspant dat hij na afloop in de coulissen sterft. HET GEHEEL is aldus een melodrama geworden dat door sommigen (vooral in Frankrijk) hogelijk geprezen werd, door anderen, voornamelijk in de Angelsak sische landen als sentimenteel en niet grappig verworpen werd, en door de mees ten welwillend vriendelijk geaccepteerd is. Hoe dan ook, een film om terug te zien en voor de generatie die na '52, toen de film werd uitgebracht, is opgegroeid een mooie gelegenheid om een kennismaking met de komiek die zij voornamelijk kent uit de schutterige tv-filmpjes, in de volle glorie van een bioscoop-projectie te her nieuwen. „LIMELIGHT" is niet de enige „revi val" in het Amsterdamse bioscooppro gramma van deze week. Cinétol brengt „Manon van de bronnen" („Manon des sources") opnieuw op het doek, een nage noeg even oude film als „Limelight" en in zekere zin even aanvechtbaar. Want „Manon" is gemaakt door de toneelschrij ver Marcel Pagnol en al heeft virtuoze auteur sinds 1930 contact met de film onderhouden, zijn nauwe relaties met het toneel heeft hij nooit verloochend, ook niet in dit werk. Dat contact is ontstaan in de tijd dat de geluidsfilm zijn entree maakte en de grote Amerikaanse en Duit se ondernemingen hun films in verschil lende talenversies lieten maken. Para mount had toen, wat de Franse versies betrof, de studio's van Joinville in gebruik en engageerde voor de tekstvertalingen verschillende Franse literatoren van naam, onder wie Marcel Pagnol. Sinds die ken- naar een groot zakenman en om hem met behulp van zijn eigen creaties hulde te kunnen brengen, zal men over zijn auteursrechten moeten beschikken. De enige man die hier over wat te zeggen heeft, is Chaplin zelf, die beter dan wie ook weet wat zijn werk moet kosten. De verdrukte onschuld van de film gaat dan ook door voor een zeer gefortuneerd heer. Nu zijn verjaardag in de wereldpers gevierd is, durven we te wedden, dat er binnenkort Chaplin-films gaan circu leren. Eerst het bedje spreiden van de publiciteit, dan het programma. Zo gaat het nu eenmaal in de wereld van de film, waarin welbelast en ongesubsidieerd als zij is, hard •business en cultuur met zorg hand in hand moeten gaan, met temeer zorg naar gelang de eisen van de maker hoger zijn. Bovendien: al is 16 april voorbij, 1964 blijft het Chaplin-jaar". mmmmts nismaking met de techniek van de film is Pagnol er op uit geweest zijn toneel werk in filmvorm vast te leggen, wat aan leiding is geworden tot een omvangrijk oeuvre, waarvoor voornamelijk de Fran sen warm zijn blijven lopen. In de loop der jaren heeft de toneelschrijver wel iets opgestoken omtrent bepaalde eisen van bewegelijkheid en tempo die de film stelt en daardoor is zijn „Manon", ondanks de vele dialogen, een aantrekkelijke film ge worden. Vooral door een goed gebruik van de authentieke decors die het landschap van de Provence hem opleverde en door een voortreffelijke keuze van schil derachtige Provencaalse types is Pagnol er in geslaagd zijn toeschouwers drie uur lang geboeid te houden met de geschie denis van het verwilderde, ongetemde meisje Manon dat de waterbron van het dorp buiten gebruik stelt uit wraak op de bevolking die eens haar ouders onrecht vaardig heeft behandeld. De filmer geeft een scherpe karakteristiek van het harde, onvruchtbare landschap onder een genade loze zon en van de sluwe, bijgelovige boe ren, die toch ook over een grote dosis humor en levenskracht beschikken. En dan komt er nog een derde „oudje dat het nog goed doet" voor op het Amster damse bioscoopprogramma en dat is „Strangers on a train" van Alfred Hitch cock, waarvan Kriterion een reprise gaf die deze week geprolongeerd is moeten worden. HET LIJKT ONS een goed ding, deze re gelmatige reprises van om de een of ande re reden belangwekkend filmwerk uit een betrekkelijk ver verleden. Ze bewijzen dat de industrie niet louter amusement voor het ogenblik maakt, maar voortdu- Chaplin als de clown in „Limelight". rend ook in staat blijkt films van blijvende waarde te creëren die tien en meer jaar na datum nog belangstelling weten te wek ken. Voor de stand van filmindustrie en bedrijf is een dergelijke bewijslevering van het grootste belang. Advertentie geheel uitgevoerd in origineel zwart Skai-leder. Met losse zwart-wit geblokte kussens. Eén van de vele troeven uit de rijke kollektie bank stellen. Ook enorme keus in BERGMEUBELEN, SLAAPKAMERS, EETHOEKEN. Schep sfeer in uw woning met klasse-meubelen tegen betaalbare prijzen. Kijk en vergelijk en u zult beslist slagen bij PLEIN 1945 no. 3 IJMUIDEN TELEFOON 8089 Advertentie zéér exclusief in fraai hoogglans berken. Ledikant met twee 3-ladenkastjes, tafel met 2 stoeltjes en 3-deurs kast voor wie wonen wat waard is: unie (C i t y). Volgens de gruwelsprookjes is de vampier een uit de dood herrezen monster, dat zich door het consumeren van menselijk bloed in leven houdt. In vrijwel al deze afgrijselijke verhalen vertoeven zij aldus soms eeuwen lang in grafkelders en doodkisten, uit welke schuilplaats zij alleen tussen zonsonder gang en zonsopgang te voorschijn durven komen. Voorts is licht hun grootste vijand en hebben zij een hevige angst voor het kruis, dat als symbool van het goede het kwade overwint. Tenslotte kan een vampier-ziel alleen worden bevrijd, wanneer het hart met een puntige houten stok wordt doorboord. Het is logisch dat een scenarioschrijver, op zoek naar sinistere onderwerpen daarbij ook wel eens een vampier is tegengekomen, met als gevolg dat de griezelfilm „Dracula" ontstond. Een verhaal dus over doodkisten, graftombes en zich in het bloed van onschuldigen verlustigende monsters; kortom, niets werd verzuimd om de op sensatie beluste bioscoopbezoeker de stuipen op het lijf te jagen. Van vrijdag tot en met zondag kan men dit alles desgewenst in City ondergaan, met als enige onderbreking de wild-westfilm „De hel van Califomië" voor zondagmiddag. NADAT VAN MAANDAG tot en met woensdag weer eens een Romeins spek takelstuk heeft gedraaid („Goud voor de heersers") volgt donderdagavond de ver toning van „Ik bemin, jij bemint", welke film kennelijk als een bloemlezing van de liefde is bedoeld. Tegelijk blijkt de opzet aanwezig zeer uiteenlopende revue- caba ret- en dansscènes in te lassen, die lang niet altijd iets met de liefde te maken hebben, al wordt dit verband dan wel via allerlei redeneringen gelegd. Zo is het koor van het Rode Leger present om het begrip vaderlandsliefde te verduidelijken, de clowns Frattini en Cairoli om kinder liefde te stimuleren en Edith Piaf om de liefde in het algemeen te bezingen. En verder zijn er diverse striptease-scènes en nachtclub-taferelen die het duidelijk moe ten maken dat producent Dino de Lau- De oud-katholieke toneelvereniging „De Plankeniers" uit IJmuiden heeft het zich bij de afsluiting van haar toneelseizoen niet al te moeilijk gemaakt, door in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan twee opvoeringen te geven van „Het Spook van de Vrijburcht", een vrolijk spel in drie bedrijven, dat nu al weer ruim dertig jaar geleden door Mar. Jans sen en Gerard Nielen werd geschreven. Het is een vrij eenvoudig en vriende lijk spelletje, minder griezelig dan de sen sationele titel in het vooruitzicht stelt, om dat het imaginaire spook er de voorkeur aan geeft zich de gehele avond beschei den op de achtergrond te houden. Wat er aldus te spelen overbleef waren de gebrui kelijke liefdesperikelen van kinderen, wier ouders elkaar als groothandelaren in kaas het spreekwoordelijk licht in de ogen niet gunnen. Als gevolg hiervan blijven ook de traditionele persoonsverwisselingen niet uit en is de butler die natuurlijk de stijlvolle naam James weer werd meege geven evenmin 'n huisknecht, als Edith Advertentie KIES EEN DOEL EN SPAAR ER VOOR Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Een plan voor een permanent gebouw in het IJmuidense Zeewijk voor de chris telijke hogere burgerschool „Prins Bern- hard" is ingediend bij het ministerie voor O.K.W. en wacht nu op rijksgoedkeuring. Voorts is een aanvraag voor een school in het noorden van de IJmond ingediend. Op 1 september vorig jaar was het vijf jaar geleden, dat de school aan de Venusstraat te IJmuiden (toen als depen dance van het Marnix van St. Aldegonde Lyceum te Haarlem) haar poorten opende om de jeugd van de IJmond in de gelegen heid te stellen middelbaar onderwijs te volgen aan een christelijke school. In het jaarverslag wordt dankbaar gewag gemaakt van de resultaten, die in deze periode behaald mochten worden. De groei van 100 leerlingen bij de start in 1958 naar 300 leerlingen per 1 september 1963 acht het bestuur zeer verheugend. Daarmede is de school de grootste mid delbare school in de gemeente Velsen, en de tweede in grootte in de gehele IJmond. Werden in 1963 voor het eerst eindexa mens van de afdeling h.b.s. B. afgenomen, in 1965 zullen voor het eerst ook leerlin gen van de in 1963 geopende afdeling h.b.s. A eindexamen kunnen afleggen. De snelle groei van het aantal leerlin gen doet ook de problemen toenemen. Zo zijn de uitbreidingsmogelijkheden van het noodgebouw, waarin de school thans is ge huisvest, uitgeput. De plannen voor een permanent gebouw zijn echter inmiddels zover gevorderd, dat het door de archi tect, de heer J. H. van der Zee, ontworpen schetsplan bij het ministerie van O.K. en W. is ingediend. Het wachten is nu op de rijksgoedkeuring, waarna met de bouw van een nieuw complex in het plan „Zeewijk' te IJmuiden kan worden begonnen. Daarnaast blijft het streven van het be stuur er op gericht in de nabije toekomst ook een school in het noordelijk deel van de IJmond te stichten. De aanvraag werd reeds te bestemder plaatse ingediend. De ze tweede school is wel zeer gewenst, van wege de geografische situatie van het IJmondgebied dat door het Noordzeeka naal duidelijk in twee delen wordt gesplitst en vanwege het feit dat er voor de bouw van één grote school voor het gehele IJmondgebied geen bouwgrond op een centraal punt beschikbaar bleek te zijn. In de ontstane vacature door het ver trek van ds. G. H. Homans werd voor zien door de benoeming tot bestuurslid van de heer B. v. d. Sijde uit Heemskerk. De heren K. Tijssen en R. van Wetter zagen zich als bestuursleden herkozen. Moeilijkheden gaven voorts de voorzie ningen in het lerarenkorps, waarbij het woningvraagstuk een zeer grote rol speelt. Tot het gemeentebestuur van Velsen werd het verzoek gericht ook op dit punt de zozeer gewenste medewerking te willen verlenen. Met grote dankbaarheid kon worden me degedeeld, dat de directeur, dr. J. Broek- huysen, zodanig van zijn ernstige ziekte is hersteld, dat hij zijn taak na de vakantie weer volledig zal kunnen hervatten. Grote waardering werd uitgesproken voor de gedurende de ziekte van dr. Broek- huysen verrichte werkzaamheden door de heren drs. J. H. Bierling en E. Algra, re spectievelijk als waarnemend directeur en waarnemend onderdirecteur, die deze taak met volle medewerking van de dames en heren docenten hebben kunnen vervullen tenslotte een dienstmeisje blijkt te zijn. Kortom een specifiek spelletje voor het ouderwetse amateurtoneel, waarvan er met dertien nauwelijks een dozijn wordt rond gemaakt. HET ENIGE WINSTPUNT voor „De Plankeniers" was aldus gelegen in de op voering, welke zich kenmerkte door een bijzonder hoog tempo, waardoor de voor stelling het aankijken de gehele avond ruimschoots is waard gebleven. Onder aanvoering van Ferd. Hunsche, die als re gisseur de eer voor deze vlotte gang van zaken voor zich mag opeisen, om daar naast van de opvliegende kaashandelaar ook nog een geestig gespeeld blijspeltype te maken, heeft het gehele ensemble zich verder eveneens van zijn beste zijde le ren kennen. Het behoeft aldus nauwelijks te worden vermeld dat Jan Wijker als de pseudo-butler James weer een van zijn verzorgde typeringen ten beste gaf en ook Sonny van Diepen het aangewezen per soontje bleek om van Edith Smithson een pittig blijspelfiguurtje te maken. Nolda Wijker w^s eveneens een levenswijze oma in de contramine en ook de jongere gar de werd door Meiske en Willy Berghuis. Elly Wenning, Job van der Zwan en Cor Peet naar behoren vertegenwoordigd. Dank zij hen heeft het publiek zich tel kens kostelijk geamuseerd, zodat de wei nig te bewonderen keuze van het stuk dit maal volledig door de vlotte vertoning werd gecompenseerd. Jan van Dam Advertentie WEER ONTVANGEN partij 2e keus in de maten 28 x 1 1/2 28 x 1 5/8 x 1 3/8 26 x 1 3/8 20 x 1 1/2 12 1/2 x 2 1/4 DOET UW VOORDEEL BIJ: Kennemerlaan 19 IJmuider. Tel. 6317 Donderdagmiddag werd op het Markt plein in IJmuiden het eerste beiaard concert gegeven op het rijdend caril lon, dat door de nog jeugdige leer ling-beiaardier Arie Abbenes werd bespeeld. Hij gaf met de vrolijk tin kelende melodietjes als „In naam van Oranje" en „In een blauw geruite kiel" een klein voorproefje van het geen straks op het carillon van het nieuwe stadhuis zal zijn te horen, 17 uur op het strandplateau. wanneer de bekende actie van de Velser Gemeenschap slaagt. Deze reeks beiaardconcerten op het rijdend carillon wordt zaterdag voortgezet door Hein de Ligt, de beiaardier van de Westertoren in Amsterdam, die hiermee des mid dags van 14 tot 14.30 uur op het Marktplein een aanvang maakt. Ver volgens speelt hij van 14.30 tot 15.30 uur op het Plein 1945 en van 16 tot rentiis er slechts op uit was een reeks vrij willekeurige show- en variété-num mers onder een aantrekkelijke roemer te vangen. (Stadsschouwburg) De legenda rische vrijheidsheld Zorro is opnieuw de hoofdfiguur in de spannende avonturen film „Zorro blijft Zorro", wiens weder waardigheden men aldus van vrijdag tot en met zondag in dit theater kan gade slaan. Onderwijl wordt zondagmiddag nog Mijn vriend Trigger" vertoond, een bij zonder charmante cow-boyhistorie over de liefde van een man voor zijn paard. DESTIJDS WERD de film „Wat is er toch van baby Jane terechtgekomen" door de critici een huiveringwekkende thriller genoemd, toen deze enige jaren geleden voor het eerst in Nederland werd ver toond. Zelfs Hitchcock zou er nog iets van kunnen leren. Geen wonder overigens, want het is een buitengewoon boeiend ver haal, waar bovendien door Bette Davis en Joan Crawford als de verlamde zuster Blanche voortreffelijk in wordt geacteerd. Deze kwaliteiten rechtvaardigen de weder- vertoning op dinsdag en woensdag in dit theater ten volle en wij bevelen dit knap verfilmde drama dan ook gaarne in da algemene belangstelling aan. Beverwijk (L u x o r) Naar de roman „Le doulos* van Pierre Lesou werd door Jean-Pierre Melville de spannende politiefilm „Ver raad op Montmartre" vervaardigd. Het is een verhaal over de ontsnapte gevangene Maurice Faugel, die uit wraakzucht de heler vermoordt, waar hij zijn gevangenis straf aan had te danken. Dit is dan de inzet van een mysterie van geweld, waar de toeschouwer stellig anderhalf uur ge boeid naar zal blijven kijken. Deze film draait tot en met zondag, alleen zondag middag afgewisseld door het fleurige Ita liaanse kijkspel „Ursus en de gladiatoren". VERVOLGENS TOT en met woensdag de filmkomedie „Mijn vrouw slaapt niet alleen" en wie mocht denken dat deze in viterende Nederlandse titel op een luchtig Frans boulevardstukje slaat, heeft het maar al te zeer aan het goede end. „Ré- veille-toi, chérie" speelt zich af tussen drie jonge mensen, Jacqueline, Robert en Ma- sure, respectievelijk gespeeld door Gene- viève Cluny, Francois Périer en Daniel Ge- lin, van wie beide eerstgenoemden een echtpaar vormen en de laatste een toeval lige voorbijganger is, die het echtelijke huis binnendringt om een slokje water te drinken; niet wetend dat het glas dat hij aan zijn mond zet een slaapdrank bevat. Hij raakt half-slapend verzeild in de ech telijke sponde, die hij kort daarop deelt met de vrouw, die eveneens onder de in vloed van het slaapmiddel verkeert. Als de echtgenoot thuiskomt kan aldus onmid dellijk het beproefde spel der vergissin gen beginnen en laat het dan verder maar aan de Fransen over om met een vloed van min of meer geestige dialogen uit een dergelijke situatie te halen, wat er bij mogelijkheid kan inzitten. (Kennemer theater) Tot de films die geregeld weer in de bioscooppro gramma's worden opgenomen, omdat het publiek er kennelijk maar niet op uitge keken raakt, behoort stellig ook het legen darische liefdesverhaal uit een heroïsch tijdperk „El Cid". Men zal zich wellicht uit onze vorige besprekingen nog herinne ren dat de hoofdrollen hierin worden ver vuld door beroemde sterren als Charles Heston, Sophia Loren en Raf Vallone. De film draait nogmaals van vrijdag tot en met woensdag. Alleen zondagmiddag wordt deze reeks even onderbroken om de bewoneraars van Rex Gildo, Rocco Granata, Jan en Kjeld en andere beroem de tienersterren in de gelegenheid te stel len hun idolen in de amusementsfilm „Marine" te komen bekijken en beluiste ren. EEN NIEUWE DUITSE variant op een aloud stramien is „Lokvogels der nacht", het forceren van echtscheidingen door een louche particuliere detective, die aan de ze onverkwikkelijke activiteiten een dikke boterham verdient, te dikker, omdat hij als het zo uitkomt ook niet opziet tegen een tikje chantage. Om zijn praktijken te kunnen bedrijven bedient deze ongezonde figuur zich van een beeldschone assistente, die de echtelieden in een compromitteren de overspelsituatie moet rangeren. Als het zover is, staat uiteraard de „detective" onmiddellijk gereed het opwindend tafe reeltje te fotograferen, waarna het recht zijn loop kan nemen. Het is allemaal ge raffineerd en vlot op het celluloid gezet, met spanning in overvloed, waarbij de ro mantische happy ending evenmin ont breekt, zodat de film voor de voorstelling van zaterdagnacht wel als op zijn plaats kan worden beschouwd. (W.B.-theater) Het weekprogramma van dit theater wordt vrijdag en zaterdag geopend met „De korporaal gaat aan de haal" zijnde de dwaze ontsnappingsavon- turen van een groepje Franse krijgsge vangenen, bij de pogingen hun Duitse be wakers te ontlopen. Een grappige film over de onverwoestbare Franse humor, die de betrokkenen bij het fantasieloze re gime van hun overweldigers op de been blijft houden. Zondagmiddag Buster Kea ton, een der grootste filmkomieken uit het verleden in „De held van de locomotief" zondag- en maandagavond gevolgd door „De verstotene", een boeiende speelfilm met Jean-Paul Belmondo in de hoofdroL

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7