DE GROOTSTE MILITAIRE OPERATIE ALLER TIJDEN Uit de stukgeschoten puinhoop Normandië is een nieuw stuk Frankrijk verrezen m C0T§mz I ZATERDAG 6 JUNI 1964 Erbli PAGINA DRIE Volkomen verrassing °S*£o Lïsieux Twintig jaar geleden kwam in het westen eindelijk het Tweede Front, het werd het begin van het einde voor de nazi-tirannie Eigen havens Maritieme harakiri Krijgskunde Gemengde gevoelens Invasie-knipsels 7TT-*■-yw.-.t i»i» D-DAY (Van onze correspondent) CAEN. Vandaag is het twintig jaar geleden dat de geallieerde legers, half om half Amerikaans en Engels- Canadees plus ter rechtvaardiging van die naam, voor de rest nog een paar handjesvol Fransen, Polen, Nederlanders, Belgen, Noren en Denen, hun eerste gelaarsde voet weer op continentaal-Europese bodem plaatsten om het duizendjarige rijk van Führer Adolf Hitler de doodsteek te komen geven. De tijd gaat snel, zo pleegt men dan te verzuchten. Men kan ook zeggen dat er gebeurtenissen in het leven van een mens of een volk zijn waarvan de herinnering zich door de tijd niet uit kan laten wissen. Omdat zo'n gebeurtenis het diepste en innigste en heiligste verlangen dat een heel volk gedurende jaren had gekoes terd, concretiseerde. En wie die jaren van hitleriaanse ver schrikkingen, vernederingen, vervolgingen, in de letterlijke zin aan den lijve heeft meegemaakt, zou zich niét her inneren hoe hij of zij en miljoenen anderen 's avonds naar bed gingen en 's morgens opstonden met die ene hypnoti- MEN BEHOEFDE de hogere krijgsschool niet te hebben afgelopen om te begrijpen dat Eisenhower, de geallieerde opperbevelhebber, de oorlog onmogelijk zou kunnen win nen, zónder een „tweede front" in het westen tegen de Duitsers te ope nen. Een axioma van elementaire strategie dat een ieder kon aan voelen. Bleven niettemin de vragen: waar precies, wanneer en vooral hoe? WAAR? Gegeven het feit dat Enge land zich tot het wapenmagazijn van de geallieerde oorlogsvoering had ontwik keld, lag de veronderstelling voor de hand dat de Franse kusten die immers het dichtst 'bij die bases gelegen waren als nummer één op de geallieerde no minatie stonden. Maar die kusten zijn lang. Waar dus' Generaal Von Rundstedt, de opperbe velhebber van de Duitse legers in het westen, was op grond van een lange reeks van militaire overwegingen tot de conclusie gekomen dat zijn tegenspeler wis en zeker het oog op Calais had laten vallen. Slechts dertig kilometers scheiden daar Engeland van het conti nent, en vanuit Calais zouden de ge allieerde legers vervolgens het snelst het Roergebied kunnen bereiken waar de beslissende veldslag geleverd zou moeten worden. In Calais had Von Rundstedt zijn zwaarste verdedigings- en afweermaatregelen daarom dan ook aanvankelijk geconcentreerd. Hitier zelf, geleid door zijn legendarische in tuïtie, had niettemin een andere kijk op de zaak, en zijn voorspelling was dat de „plutocraten" hun aanval zonder twijfel op Normandië en Bretagne zou den richten. Von Rundstedt, arrogant en Pruisisch sabeldier dat voor de „Bo heemse korporaal Hitier" niets dan de diepste verachting koesterde, werd niet temin verplicht zich aan de inzichten zijns meesters te onderwerpen, en zo werden dan later de Duitse legermas sa's vooral naar dié regionen gediri geerd. Eind mei 1944 hadden zich zes tig divisies, ofwel éénkwart van het ge hele Duitse leger, op de landtongen van Cherbourg en Brest verzameld. Het orakel van Hitiers militaire genie had op de vraag „waar" het juiste antwoord gegeven. WANNEER? Een invasie met een le ger van twee miljoen manschappen valt op een afstand van enkele tientallen ki lometers uiteraard niet voor te berei den, zonder dat de vijand iets vermoedt en zo wisten de Duitsers dan ook dat ze de komst der geallieerden hoogst waarschijnlijk voorjaar '44 konden ver wachten. Niettemin is „D-day", 6 juni 1944, in het raam van die Duitse ver wachtingen toch nog een volslagen ver rassing geweest. Eén dag eerder was, op het laatste moment, vanwege de on gunstige weersomstandigheden de ope ratie waarvoor tienduizenden soldaten zich al hadden ingescheept, afgelast. Zonder dat ooit vastgesteld is kunnen worden wie Eisenhower, Churchill, Montgomery? de verantwoordelijk heid van die beslissing eigenlijk geno men had. De organisatie van „Overlord" was, sinds de drie jaar dat Roosevelt en Churchill ,in beginsel tot de invasie Hoe Arromanches werd herbouwd. -i o St-Pierre - Eg Use Cherbourg Morsalinès -Lgf/se O Barneville o Carentan .25 Km. Arromanches Caen O serende gedachte: wanneer komen ze? Zullen ze nog wel komen? Zal Speers Atlantikwall waaraan honderdduizen den slaven jaren hadden gezwoegd en over de onneem baarheid waarvan de Duitse propaganda niet raakte uit gepraat, elke poging tot een landing niet bij voorbaat tot een massale zelfmoord moeten verdoemen? jMMMiÉiitf s De caissons van de kunstmatige haven, Port Windsor. De eerste Amerikanen gaan aan land. hadden besloten tot dermate giganti sche proporties uitgegroeid, dat de kop van het monster een zekere eigen (en anonieme) autonomie had veroverd. Maar die autonomie (en die betrekke lijke anonimiteit) hadden toch ook weer niet kunnen voorkomen, dat de Duitsers tot op het laatst met groot succes om de tuin konden worden geleid. Een der mystificaties: de Engelse ac teur Clifton James die een treffende ge lijkenis met Montgomery vertoonde, had zich, gestoken in het volle ornaat van de maarschalksuniform begin juni naar N.-Afrika begeven, voor een „inspec tiereis", die net met zoveel indiscretie werd begeleid dat de Duitsers er de lucht wel van moesten krijgen. De vlie ger ging op. En de „ontdekking" van Monty's aanwezigheid op het Afrikaan se continent, was voor de Duitsers een reden te meer de geallieerde gasten be gin juni nog niet te verwachten. Zo werd hun komst dan ook die surprise die in beginsel voor het succes onont beerlijk was. Niet de enige verrassing uiteraard. Na het „waar" en het „wanneer": het „hoe". Een andere uiting van Hitiers geniale intuïtie was minder onfeilbaar gebleken. Vanaf 1942 toen hij ook op zijn westelijke flank steeds meer nat tigheid begon te voelen, had de Führer niet afgelaten zijn generaals in te stam pen, dat bovenal de Europese havens aan de westkant in opperste verdedi ging gebracht moesten worden. Zolang we die havens in handen houden, hou den we Europa in onze greep, aldus luidde dat andere geloofsartikel van zijn strategische evangelie. Een geloofs artikel waaronder drie jaar eerder al de bodem was weggetrokken, nadat Roose velt en Churchill tijdens een van hun topontmoetingen tot de conclusie waren gekomen dat de Duitsers de Westeuro- pese havens inderdaad onneembaar ge maakt hadden, zodat en die gevolg trekking werd door lord Mountbatten gemaakt de geallieerde vloot, wan neer de grote en de langste dag zou aanbreken, dus zijn eigen havens zou moeten meevoeren. Twee jaar later hebben in Engeland twintigduizend arbeiders dag en nacht gewerkt om die kunstmatig geprefabri ceerde havens (muiberries gedoopt) in staat van gereedheid te brengen. En het is een der wonderen van deze ver bijsterende grandioze militaire onderne ming geweest, dat de muiberries tot op het laatste moment geheim zijn geble ven. Déze sleutel tot het succes van de operatie, de kunstmatige havens, was slechts enkele stafofficieren bekend. De oorlogsleiders ontmoetten elkaar in een lokaal waar de maquettes wer den bewaard en waar, uit vrees voor spionage, verder geen mens, zelfs geen werkster, werd toegelaten. Al die ja ren is in dat ondergrondse vertrek, on danks de Britse zindelijkheid en hygiëne nimmer stof afgenomen. Maar ook in de lagere sferen van de mulberrieshiërarchie is het mysterie tot op het laatste ogenblik ondoorgrond gebleven. Geen van de duizenden arbei ders heeft ooit geweten, waarvoor pre cies de gigantische betonblokken ter hoogte van een huis van vijf etages waaraan ze dagelijks werkten, zouden moeten dienen. En op grond van hun luchtfoto's, tot op de dag dat de ware toedracht werd onthuld, was het Duit se oppercommando ervan overtuigd dat de drijvende gevaarten bestemd waren om de Franse aanlegkaden te vervan gen nadat bij een geallieerde poging tot verovering, de Duitsers ze eerst in de lucht hadden laten springen. In welke veronderstelling Hitiers geloofsartikel zonder onze havens geen geallieerde beslissing zijn complete waarde dus behouden bleef. De onthulling van de ware toedracht voltrok zich dus eerst in de late och tend van die zesde juni, toen het Over- lord-plan werd uitgevoerd, waarvan de eerste fase luidde: vaste voet op het (Van onze correspondent) CAEN. De slagvelden van Normandië en Bretagne met al die soms vreemde namen van kleine stadjes, dorpen en ge huchten Sainte Mère Église, Pointe du Hoe, Arromanches, Ouistreham, Omaha-Beach, Bayeux, Caen die twintig jaar geleden via de oorlogscommuniqués hun niet benijdenswaar dige plaatsen in de geschiedenis van Europa veroverden, zijn sedertdien natuurlijk ook nog de doelwitten van toerisme (en pelgrimages) geworden. Voor zijn verkenningen als toerist of pelgrim kan men het gemakkelijk zonder de latere edities wan Baedecker of Michelin stellen, en heeft men ook nauwelijks levende gidsen nodig. Het is ruim voldoende het eigen oog de kost te geven. De kleuren van ste nen en huizen onthullen voldoende. Zelfs in het rijke en redelijk-zindelijke Normandië, zijn de Fransen niet ge woon veel zorg aan het uiterlijke on derhoud van hun huizen te besteden, en zodra ge dus een wat frissere tint in het dorps- of stadsbeeld ontwaart, kan met zekerheid worden vastgesteld dat het een voormalig slagveld is geweest. Bij historisch- of esthetisch-verant- woorde herbouw heeft men, in de haast en onder de druk van andere noodza kelijkheden, direct na de oorlog, ook m kennelijk niet zo héél lang stilgedaan, en het is een volkomen nieuw stukje Frankrijk dat hier, twintig jaar gele den verrezen is. Een stukje Frankrijk dat werd herbouwd zoals het uitkwam en met materiaal dat toevallig voorhan den was, en waaraan dan ook noch een koene greep noch een moderne con ceptie ten grondslag lijkt te liggen. Al leen de entrée van Le Havre en een deel van Rouaan, geven blijk van een streven en een opzet a la Rotterdam. Maar er zijn ook nog wel andere ver schijnselen die de bezoeker en de toe rist herinneren aan de gebeurtenissen die twintig jaar geleden geschiedenis hebben gemaakt. Op de plekken waar de Amerikanen en de Britten in juni 1944 landden, zijn nu twaalf monumen ten opgericht die aan die herinnering gestalte geven, en naast de verschillen de nationale begraafplaatsen met hun tienduizenden witte, houten kruisjes die weer keurig in onafzienbare lineaal- rechte rijen zijn geplaatst, vindt ge dan nog vier musea die uitsluitend aan het „débarquement" zijn gewijd, om u uit voeriger en meer gedetailleerd over de voorbereiding, het verloop, achtergron den, hoofdrolspelers en talloze figuran ten in te lichten. Het museum van Arromanches, een twintig kilometers ten westen van Caen dat door architect Carpentier is ont worpen die er sedertdien directeur van is gebleven, spant over het viertal wel de kroon, op het stuk van volledigheid, modern-suggestieve inrichting en vorm geving. De grote staatslieden en gene raals die de promotoren en uitvoerders van deze grootste militaire operatie der geschiedenis waren Roosevelt, Kapel en begraafplaats van Amerikaanse gevallenen in Saint-Laurent-sur-Mer. Churchill, Eisenhower, Montgomery, Ridgway, Bradley, De Gaulle blik ken op u neer, zodra ge de drempel overtreden hebt. Vitrines vol oorlogskruisen en andere militaire onderscheidingen. Ledepoppen in para-uniformen die halverwege de zoldering zweven. Geheime documenten. Oorlogstuig in alle maten en soorten. Een maquette van verschillende vier kante meters die de zee aan uw voeten voorstelt waar, op 6 juni 1944 de kunst matige oorlogshaven werd geïnstal leerd. Er is ook een filmzaaltje waar diezelfde gebeurtenis zich nog duide lijker en dramatischer aan uw oog voltrekt. Een geüniformeerde gids die de snorren en bakkebaarden draagt van een achttiende-eeuwse Engelse vloot voogd, draait, twaalf keer per dag, de les af die, met nauwelijks meer détails en cijfers, ook voor alle kadetten van 's wereld krijgsscholen door hun lera ren wordt voorgedragen. „En hier ziet u de plek waar de eerste caisson te water werd gelaten En hier was von Rundstedts hoofdkwartier geïnstal leerd. En hier verging een der beide onderzeëers.En hier vonden twee honderd mariniers de dood. In Caen heb ik gepoogd te weten te komen hoe zich de herdenkingsplechtig heden op 6 juni nu eigenlijk wel zou den voltrekken. Gepoogd, want noch op het syndicat d'initiative de Franse VVV noch op het gemeentehuis, noch bij de diensten der sous-préfecture kon men mij veel wijzer te maken. Ik wees op de kalender en merkte op, dat 't zo langzamerhand toch wel kort dag ging worden. Of men dan niets verno men had omtrent de komst van ex- president Eisenhower en van maar schalk Montgomery, die, volgens de berichten, de ceremonies toch met hun aanwezigheid zouden vereren? En of 't evenmin tot de Caense autoriteiten was doorgedrongen, dat de aanwezigheid van de beide hoge gasten voor het Franse staatshoofd en de premier aanleiding was geweest op 6 juni nu juist maar liever rustig in Parijs te blijven? En of dat negatieve gebaar in Normandië niet enigszins zonderling of zelfs mis plaatst werd geacht? Op al die vragen heb ik slechts zijde lingse of ontwijkende antwoorden ont vangen. Ja, men vond 't wel wat vreemd van generaal De Gaulle en van premier Pompidou dat ze de her denkingsmanifestaties voor de bevrij ding van Europa niet persoonlijk wen sten bij te wonen. Maar zich er over opwinden, kon men niet. En men moest het de stad Caen niet kwalijk nemen dat ze de twintigste verjaardag van die zesde juni 1944, niet uitsluitend met gevoelens van dank en blijdschap kon herdenken. Vergeet u niet, dat drie kwart van onze stad bij die slag die een maand heeft geduurd, is platge schoten. Er zijn duizenden stadgenoten omgekomen. Het kon misschien niet anders, want de geschiedenis heeft ge wild, dat wij die prijs betaalden voor de bevrijding van Frankrijk en Europa. „Wij denken", zo constateerde de pre sident van het erecomité, „aan die be vrijding terug met gemengde gevoe lens. Onze stad heeft de rol van mar telares van Europa's bevrijding moe ten spelen. De vreugde vanwege de bevrijding heeft al het leed om doden, gewonden en ruïnes na twintig jaar nog niet vermogen uit te wissen". ELKE geallieerde divisie ver bruikte tijdens de gevechten per dag 600 tot 700 ton aan materialen. In totaal moesten iedere dag 20.000 ton goederen vaak over moeilijk terrein worden aangevoerd. ZES DAGEN na de invasie, op 12 juni viel de eerste vliegende bom, bekend als de V-l op Londen. Generaal Eisenhower schrijft in zijn memoires: „Ik ben er zeker van dat wanneer zij (de Duitsers) deze wapens een half jaar eerder hadden kunnen gebruiken en vooral indien zij daarbij het gebied Portsmouth - Southampton tot hun voornaamste doel hadden gemaakt, wij „Over lord" hadden moeten opgeven. DE GEALLIEERDE luchtmacht voerde op de zesde juni meer dan 10.000 vluchten uit, ter ondersteu ning van de landstrijdkrachten. BEHALVE eigen havens, hadden de geallieerden ook een pijpleiding (onder het Kanaal) aangelegd, waar door per dag vier miljoen liter ben zine vloeiden. IN EEN persconferentie voor buitenlandse journalisten in de Wil- helmstrasse te Berlijn deelde een Duitse militaire woordvoerder mee, dat bqna alle Britse en Amerikaanse parachutisten tussen Cherbourg en Le Havre waren vernietigd en dat een groot deel van de landings troepen weer in zee waren gedreven. continent krijgen. Van hieruit nieuwe offensieve operaties lanceren. Vijf stranden, tussen de monding van de Orne en het Normandische haventje Quineville, waren ieder het doelwit van een hele divisie. Door de lucht werden, met parachutes en zweefvlieg tuigen nog twee divisies aangevoerd, terwijl speciale commando's tot taak hadden, de zwaarste verdedigingsposi ties van de vijand te neutraliseren. Bij na zevenduizend schepen waren bij de operatie betrokken, waaronder 138 oor logsbodems die vanaf de eerste uren hun kanonvuur uitbraakten tegen de Blockhauser en andere versterkte pun ten van Hitiers vesting-Europa. Ruim achthonderd schepen, waaronder vijf tien oorlogsbodems met een belangrijke staat van dienst, wisten deze dag hun laatste gang te varen: ze werden an derhalve kilometer uit de kust door de bemanning eigenhandig de grond inge-- boord om als fundament voor de kunst matige haven te dienen. Na die groot scheepse maritieme harakiri, werden de befaamde caissons aangevoerd die zich ter plaatse met water vulden om in vol le zee tot aanlegkaden te worden geme tamorfoseerd. In de avond van de eerste dag kan generaal Eisenhower zijn miljoenenle- ger gelukwensen. Er zijn tweehonderd vliegtuigen verloren of ernstig bescha digd. Bijna driehonderd landingsvaar tuigen werden verwoest. Twee oorlogs bodems liepen op een mijn. En van de ruim tienduizend manschappen die op het appel ontbraken bleek later onge veer eenderde deel gesneuveld te zijn. In verhouding tot het objectief en in militaire termen gedacht en gesproken lichte verliezen, waartegenover in ieder geval het beslissende feit kon worden geplaatst, dat de Duitsers de aanval niet hadden weten af te slaan. Via de geprefabriceerde kaden en havens gin gen tussen de D-day van 6 juni en de zestiende van die maand, ruim een half miljoen Amerikaanse en Engelse solda ten aan land, plus ruim tachtigduizend voertuigen met een gezamenlijk ge wicht van bijna tweehonderdduizend ton. Het tempo van de lossingen kon steeds hoger worden opgevoerd. In één onafgebroken rij verlieten dag en nacht, met een gemiddelde snelheid van tach tig kilometer per uur, de komende da gen en weken tanks, trucks, gevechts wagens en ander rijdend materieel de honderden oorlogsbodems en transport schepen die nu een drijvende brug tus sen Engeland en het Europese vasteland vormden. Met behulp van de 'Engelse muiber ries en gooseberries en de Franse ha vens die inmiddels in geallieerde han den waren gevallen, kon eind augustus een eerste balans van de invasie wor den opgemaakt, waarvoor de geestelij ke vaders van Overlord zich niet be hoefden te schamen. Ruim twee miljoen Amerikaanse en Engelse soldaten hadden voet aan Euro pese wal gezet. Daarbij hadden bijna een half miljoen voertuigen meer dan drie miljoen ton aan wapens, munitie en ander materieel aangevoerd. Een aantal, omvang en een gewicht, waar van toen wel niemand meer kon twijfe len dat ze Hitiers visioenen die ons aller nachtmerries waren definitief zouden vernietigen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15