hamol weer vandaag Turks dreigement veroorzaakt een nieuwe crisis over Cyprus President Johnson wil nu praten met premier Inonoe Volgens CNV-voorzitter wil regering loonstop HET WEER REM-TV wil 15 augustus uitzendingen beginnen Vijftien predikanten tijdelijk arbeider bij Hoogovens Twentsche Bank en NHM in IJmuiden Water in Velsen per 1 juli duurder Fusie NHM en Twentsche Bank „SER-advies moet dienen als bouwsteen voor de troonrede GHRISTIAANSE éeèWMMeforef/ou êuij! W. A. VERWOERD en ZONEN COIFFURES DE VRIES Verhoging met 4 cent Jongen van 10 jaar na aanrijding overleden Westduitse artsen willen 50 hoger honorarium Het woord is aan In de krant van heden: Schrijvende lezers pagina 4 Beatles gaven geen geluid pagina 4 KOLEN Vrij warm Aan het strand Buitenlands eigendom 49e JAARGANG NUMME, 178 ZATERDAG 6 JUNI 1964 In Stockholm is prinses Desiree gis teren, in het huwelijk getreden. Na de plechtigheid kuste de bruidegom, Niclas Silferskjoeld, zijn bruid op de trappen voor de kerk. Advertentie Hoorapparatenspeciaalzaak N.V. „BETER HOREN" WAGENWEG 124 - TEL. 02500 - 14461 N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 UITDEUKEN - REPAREREN BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NAPPA DAMES- EN HERENJASJES bescherm uw huid met hamol ultra •r Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent naar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 T 1 jOk T* I A 1 T IT M T| T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. ^jf X Jl X J, \JL JL wL X XXL Abonnement per week 75 cent^per kwartaal Telef. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse DAGBLAD VOOR VE LS E N-IJ MU LD EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING "^^17 UiS Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije NICOSIA (AFP, AP en Reuter). - Er is opnieuw een crisissfeer rond Cy prus ontstaan. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Erkin, heeft vrijdag verklaard dat Turkije zal moeten in grijpen als de Grieks-Cyprioten hun on wettige handelingen voortzetten. In antwoord daarop heeft president Makarios de Grieks-Cyprische strijd krachten in staat van alarm gebracht. Dertigduizend man van de nationale garde op het eiland zijn opgeroepen om de kustgebieden te bewaken. De mannen werden uit bars, café's en huizen gehaald. Het normale leven op het eiland kwam vrijdagavond abrupt tot stil stand. In Nicosia doen geruchten de ronde dat .voor de noordkust van Cyprus min stens zes Turkse schepen voor anker zijn gegaan. ANKARA (AFP) Het Turkse kabinet is vrijdagavond in vergadering bijeen gekomen. Het is de hele nacht bijeen ge bleven. Premier Inonoe bracht verslag uit van de situatie. Vrijdag is de opperbevel hebber van de NAVO in Europa, de Ameri kaanse generaal Lemnitzer, onverwacht in de Turkse hoofdstad aangekomen. Hij had onmiddellijk na zijn aankomst een ge sprek met premier Inonoe. Men neemt aan dat die het kabinet heeft ingelicht over dit gesprek. In Turkije gaan geruchten dat een Turk se invasie op Cyprus op handen is. Sche pen met munitie en voorraden zouden Iskenderoen een oorlogshaven 160 kilo meter van Cyprus hebben verlaten. Ook torpedoboot jagers en onderzeeboten zou den zijn uitgevaren. Premier Inonoe heeft in een rede voor de radio gezegd: „ons besluit is definitief. Wij moeten de toekomst van de Turkse Cyprioten veilig stellen." Hij sprak die rede uit in verband met de verkiezingen morgen (zondag) in Turkije worden gehou den. ATHENE (AFP en Reuter) De hoog ste Griekse burgerlijke en militaire lei ders hebben vrijdag urenlang vergaderd. Vanochtend is bekend gemaakt dat de Griekse strijdkrachten in staat van paraat heid zijn gebracht. „Griekenland heeft te land, ter zee en in de lucht uitgebreide Vijftien predikanten zijn bij Hoogovens in IJmuiden tijdelijk in dienst getreden als arbeider. Zij zullen gedurende vier we ken als arbeider dienst doen in de ploe gendienst. Deze werkperiode is een voort zetting van de cursus voor bedrijfspredi- kanten, die twee jaar aan de rijksuniver siteit in Utrecht heeft geduurd. voorzorgsmaatregelen getroffen", aldus werd medegedeeld. WASHINGTON (REUTER) President Johnson heeft de Turkse premier Inonoe gevraagd hem op het Witte Huis te be zoeken om van gedachten te wisselen over het vraagstuk Cyprus. In de bekendmaking van het Witte Huis wordt voorts gezegd dat de jong ste uitwisseling van boodschappen tussen Johnson en Inoe „slechts de laatste fa se is van het aanhoudende overleg, dat tussen nauwe bondgenoten plaats vindt". Hieraan wordt toegevoegd: „bij overleg hebben de Verenigde Staten er ten volle rekening mee gehouden dat het de Ver enigde Naties zijn, die op Cyprus de vrede moeten bewaren en er bemiddelen". De verklaring van het Witte Huis is uitgegeven na de ontvangst van berich ten uit Ankara, volgens welke Turkije mogelijk op het punt zou staan op Cyprus militair in te grijpen, teneinde de Turk se minderheid aldaar tegen de Griekse Cyprioten te beschermen. Hierin wordt ook gemeld dat de Amerikaanse ambas sadeur in Ankara, Hare, de Turkse re gering ertoe heeft weten te bewegen géén militaire actie op Cyprus te onder nemen. President Johnson heeft Inonoe erop gewezen dat een Turkse invasie op Cyprus het Nabije Oosten in vuur en vlam zou zetten. De voorgenomen fusie van de Twentsche Bank en de Nederlandsche Handel Maat schappij zal, wat IJmuiden betreft, ver moedelijk reeds maandag een consequentie met zich meebrengen. De N.H.M. heeft na melijk onlangs een groot pand in de Ken- nemerlaan, waar een supermarkt was ge vestigd, aangekocht. De sloopwerkzaam heden zijn voltooid en volgende week maandag zou worden begonnen met de bouw van het nieuwe kantoor van de N.H.M. De Twentsche Bank is, zoals men weet. kortgeleden in een nieuw groot ge bouw aan de IJmuidense Wilhelminakade getrokken. Dit gebouw biedt ruimschoots plaats om ook de N.H.M. daarin op te nemen. De betrokken plaatselijke hoofden en de personeelsleden van beide banken ver namen pas gisteren van de voorgenomen fusie, waarna een bespreking tussen beide hoofden heeft plaatsgehad. Aangenomen wordt, dat het kantoor van de Twentsche Bank in Santpoort zal blijven gehand haafd. In de Libanese hoofdstad Beiroet is gisternacht de 21 -jarige Amsterdamse mannequin Elly Koot uitgeroepen tot Miss Europa. De prijs van het water in de gemeente Velsen zal, indien de gemeenteraad vol gende week woensdag zijn goedkeuring daaraan geeft, met ingang van 1 juli over de gehele linie met vier cent per kubieke meter worden verhoogd. Het Velsense waterbedrijf leed vorig jaar een verlies van 32.405,70; de begro ting voor dat jaar hield rekening met een winst van 574. Aangezien de fluoride- ringsinstallatie dit jaar slechts enkele maanden zal werken, kunnen de daarvoor geraamde kosten ad 24.475 tot negen mille worden teruggebracht. De 16-jarige J. Sijbesma uit Heemskerk is gisteravond, nadat hij met zijn brom fiets tegen een vrachtauto was gebotst waardoor hij een schedelbasisfractuur op liep, in het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk overleden. Het ongeval gebeurde op de Beverwijk- se Waranda, toen de jongen de vrachtauto, die naar links wilde afslaan, aan de lin kerkant wilde inhalen en voorbijrijden. De directies van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij n.v. en van de Twent sche Bank n.v. delen mee, dat besprekin gen gaande zijn over een fusie van beide bedrijven onder één naam. Indien de directie van de Nederlandsche Bank haar toestemming daarvoor zou ver lenen en de raden van commissarissen het fusieplan zouden goedkeuren, zal een be richt aan aandeelhouders uitgaan. Het plan behelst dat de Nederlandsche Handel-Maatschappij aan aandeelhouders de Twentsche Bank het aanbod doet hun aandelen te ruilen tegen aandelen Neder landsche Handel-Maatschappij n.v. op de voet van nominaal 1.000,aandeel de Twentsche Bank n.v. tegen nominaal 1.000,aandeel Nederlandsche Handel- Maatschappij, zulks nadat de Nederland sche Handel-Maatschappij in verband met de fusie uit haar stille reserves aan haar aandeelhouders een uitkering van 7M2 pet. in aandelen zal hebben gedaan. Aldus een vanmiddag door beide bankinstellingen verstrekt gezamenlijk communiqué. KEULEN (DPA) De Westduitse art sen eisen een honorarium-verhoging van 42 tot 50 percent. Het Westduitse ministerie van Gezond heid heeft een verhoging van 33 tot 50 per cent voorgesteld. C. H. Spurgeon: Wie zijn vriend geld leent, verliest geld en vriend. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 21 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Schrijvende lezers4 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Radio en t.v7 Economisch nieuws3 Beurs 8 Effecten en Geldmarkt 8 Scheepsberichten 8 Sport tl Erbij 13 t/m 22 Feuilleton 31 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' De voorzitter van het Clir. Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, heeft uit de adviesaanvrage van de re gering aan de S.E.R. begrepen, dat de re gering volgend jaar een loonstop wenst. Op het congres van de Christelijke Bond van Werknemers in de Textiel- en Kle dingbedrijven „Unitas" in Utrecht zei de heer Van Eibergen dat de vertegenwoor digers van de vakbeweging in de S.E.R. onmogelijk antwoord kunnen geven op de vraag wat er volgend jaar met de Ionen moet gaan gebeuren. Eerst moet bekend zijn wat er in de Troonrede staat. De re gering beschouwt de adviesaanvrage ken nelijk als bouwsteen voor de Troonrede. Over de loonontwikkeling zei de heer C.N.V.-voorzitter, dat de rode streep bij na is bereikt. Bij het loonakkoord heeft de vakbeweging rekening gehouden met een prijsstijging van 5 percent over ge heel 1964. Maar dit peil is nu reeds be reikt, zodat er geen ruimte meer is voor verdere prijsstijgingen. Bij het prijzenge- sprek met de regering zal de vakbeweging volgende week woensdag een duidelijk standpunt bepalen. Over de loontonwikkeling zei de heer Van Eibergen, dat niets er op wijst dat de spanning op de arbeidsmarkt begin 1965 zal veranderen. „Als vakbeweging wensen wij niet in een hoek te worden gedrongen", aldus de C.N.V.-voorzitter, die de belastingen in ons land „schandalig hoog" noemde, maar zich wel afvroeg of een belastingverlaging met een miljard zo maar mogelijk is. De vraag is of er niet meer belasting geheven moet worden op de dagelijkse gebruiksgoederen, zoals in het buitenland gebruikelijk is. De heer Van Eibergen was persoonlijk van oordeel dat aan de huren iets moet worden gedaan. Maar verhoging zonder meer achtte hij niet verantwoord als geen rekening wordt gehouden met de kwaliteit van de woningen. Waardering had hij voor het regeringsvoorstel betreffende de A.O.W.-verhoging. Hij vroeg zich wel af of de last van de premieopbrengst voor de kleine zelfstandigen niet te zwaar wordt De heer Van Eibergen keerde zich ten slotte tot degenen die menen dat de werk gevers iets moeten doen aan het probleem van de ongeorganiseerde arbeiders. „Wij moeten oppassen dat de vakbeweging niet gesubsidieerd gaat worden door de werk gevers", zei hij. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442# Advertentie Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en hier en daar in het westen van het land enige regen of motregen. Vrij warm. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij de Golf van Bis- caye trekt naar het noordoosten en zal zondag de bewolking doen toenemen met kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperaturen ongeveer 24 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Onstabiel weer met een vrij zomers karakter. De fundamenten voor het REM-T.V.-sta tion in de Noordzee liggen er. Van gister nacht af werkt een ploeg van 60 man aan het heien van zes palen in de bodem van de zee, twee uur per paal als het meezit, vier uur per paal als. het tegenloopt. Dat heeft het vooral gisteren gedaan, toen het weer 's middags slecht werd en er een achterstand van zes uur ontstond. Vandaag hoopt men met het heien klaar te komen. Dan wordt begonnen met het op de zes palen plaatsen van het onderdek, dat een gewicht heeft van 170 ton. Als alles mee zit zou dit vandaag nog kunnen gebeuren. Daarna komt het tweede platform en de 40 meter hoge toren erop. Buiten de 60 man, die momenteel aan het eiland wer ken, komen er dan nog 25 bij voor de installatie van de zendapparatuur en van de mast, waarvoor men zes weken denkt nodig te hebben. De streefdatum voor de proefuitzendingen is op 15 augustus ge steld. De zendmast krijgt een hoogte van 99 meter. De zender bestrijkt een groot deel van het westen van het land, onge veer tot de lijn Amersfoort-Breda. De P.T.T. is tot nog toe de R.E.M. gun stig gezind geweest. Er komt een telefoon verbinding van het eiland naar het vaste land. Met het bouwen van het eiland wordt juridisch geen strafbaar feit gepleegd. Of P.T.T. nog zo welwillend is als de uitzen dingen beginnen, is een andere vraag. De positie van het T.V.-eiland is voor de scheepvaart geen bezwaar. Met opzet heeft de R.E.M.-leiding het eiland ge plaatst vlakbij een wrak, dat op een diepte van 8.40 meter ligt en voor de scheep vaart uiteraard een groot gevaar betekent. Dit wrak is met boeien aangegeven. Het eiland zal, zo zeggen de R.E.M.-mensen, deze gevaarlijke plaats extra markeren. Ir. P. J. Heerema van de combinatie Brown en Roote-Heerema, die de installa tie plaatst, wil niet van een „eiland" spreken. Het begrip „eiland" wekt volgens hem juridische verwarringen. Was het een eiland, dan zouden rondom dat eiland ter ritoriale wateren zijn. Wat nu ruim 5'/2 mijl buiten de kust bij Noordwijk wordt neergezet is een installatie, waarvan de eigenaars buitenlanders zijn, die het weer aan de R.E.M. verhuren. Er is hier dus sprake van een niet-Nederlands eigen dom, dat opgesteld staat buiten de Neder landse territoriale wateren, aldus ir. Hee rema. De Nederlandse actie hiertegen, bij voorbeeld via de wet van minister Schol ten, tast volgens hem dus een buitenlands eigendom aan en voor hem is de vraag belangrijk hoe de regering van het land, waarvan de eigenaars van de installatie onderdanen zijn, zal reageren op een eventueel verzoek tot bescherming van hun eigendom. Welke regering dat is, dus welke natio naliteit de eigenaars van de installatie hebben, weigerde ir. Heerema te zeggen. Het feit echter dat de R.C.A. genoemd werd in verband met de zendapparatuur doet vermoeden dat ook Amerikaanse be langen. in het spel zijn. Ir. Heerema zei verder dat de eigena ren van de installatie er van uit zijn ge gaan dat de Nederlandse regering geen enkele actie tegen Radio-Veronica heeft gevoerd en dat men daaruit kon conclu deren dat evenmin enige actie tegen de R.E.M.-TV zal worden gevoerd. f- In minder dan vierentwintia uur tijd zijn de technici aan boord van de „Global Adventure" er in geslaagd de toren waarop het REM-televisise- eiland zal worden bevestigd boven zee te doen uitkomen. In het midden op de foto het werkschip „Global Adventurer" met langszij de bak die een van de platforms van het eiland draagt. Aan de rechterzijde het eiland-in-wording.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1