FEITEN VAN DEZE WEEK Beatles werden in Amsterdam en Hillegom groots ontvangen 0 0 0 0 SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN Televisie-programma als ingestudeerd toneelstuk 4 ZATERDAG 6 JUNI 1964 Beatle-programma Zes nummers „Fluor" 1 Dr. E. van Raalte „Fluor" II Grove taal MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Omringd door horden politiemannen en persvertegenwoordigers, die beroepshalve op het appèl waren, en niet te vergeten fans en nieuwsgierigen, vertrokken The Beatles naar „Treslong" in Hillegom. Een klein uur achter op het tijdsschema arri veerden ze vanuit noordelijke richting in de bollenstreek. Toegejuicht door honder den jongelui die langs de uit veiligheids overwegingen opgestelde hekken stonden. Zij die op de hoofdweg waren misten de aankomst; de chauffeur van The Beatles koos de straat achter Treslong. De mensen, vooral jonge mensen, die daar stonden vingen een glimp op van het lachende en wuivende viertal. Met grote stappen holden ze de trap van de televisie studio op, naar de kleedkamers, waar na een glas melk of een kop thee, model werd gestaan voor de persfotografen. Een plotselinge maatregel van manager D. Taylor besliste dat er niemand bij de repetitie mocht blijven waarvoor de Vara uitnodigingen had verstuurd. Mana ger Taylor had het laatste en onverbidde lijke woord hierin en er hielp geen lieve Vara meer aan. Onder veel protest wer den pers, wat artiesten en belangstellen den de uitgang gewezen. De opnamen van het Beatle-program ma dat maandag wordt uigezonden, be gonnen even na achten. Een publiek dat leek op figuranten, was te voren verteld hoe ze zich als „fans" moesten gedragen. Er mocht worden gegild en er konden vragen aan The Beatles worden gesteld. Herman Stok liet zich tussen de teen agers zakken en praatte de teksten aan een; Berend Boudewijn vertaalde de vra gen voor The Beatles, die in de andere studio in onzichtbaar maar wel hoorbaar contact met de zaal stonden. Na het vragen-stel-programmaatje was het tijd om op te treden. Een grammo foonplaat liet knalhard Beatle-muziek ho ren en daarop „zongen" (acteerden) de vier. Invallende drummer Jimmy Nicholl knikte clownachtig met zijn hoofd. Hij „drumde" op muziek van zieke Ringo Starr.Het was playback en daarom een desillusie voor vele aanwezigen. Ze voel den zich in het ootje genomen; ze had den de Beatles écht willen horen zingen. De muziek werkte toch op twist-instinc- ten en daar maakten wat knapen met valse pruiken (natuurlijk: Beatle-pruiken) en twistgenoten gebruik van. Ze waren overigens uitgenodigd om een twist-solo weg te geven in deze „live"-opname. den in een auto. Voorafgegaan door mo torpolitie reden ze weg. Wat jongelui moesten toen nog even een relletje maken, zodat de politie een ste vige hand in een paar nekken moest leg gen. „Het is vrij rustig geweest", zegt I de politie van Hillegom, die versterkt metl rijkspolitie uit omliggende plaatsen in het district Leiden, met zo'n zestig man op de been was. Beatle-show in Treslong: teleur stelling voor echte fans. Zes nummers werden afgewerkt: She loves you, I want to hold your hand, Twist and shout, Roll over Beethoven, Long tall Sally, Can't buy me love. Tot slot nog een op de Beatles neerstormen- de massa. Ook daarom was, voor de op name begon, verzocht. En toen doofde het Beatle-vuur. Buiten wachten nog hon derden Hillegommers en -tjes. Schreeu wend om The Beatles yeah yeah! Zij stapten een klein half uur na hun optre- Vooropgesteld, dat ik uitzonderlijk traag van begrip ben, zou ik redactie en des kundigen beleefd willen vragen, wat toch de geheimzinnige reden is waarom de ge meente Haarlem zo gebrand is op het fluorideren van leidingwater, dat slechts bij uitzondering en dan nog met mate wordt genuttigd, en in hoofdzaak dient voor: a. Wassen, bij voorkeur op maandag b. Ramen wassen; c. Auto wassen; d. Tuinsproeien; e. Straatschrobben; f. Voeten wassen (en nog een kleinigheid daarboven, voor zover dringend noodzake lijk); g. Douchen, (met mate); h. Baden (éénmaal per week, 's winters niet)of doodgewoon maar een beetje knoeien. Indien fluorideren zou worden toegepast op of toegevoegd aan bier, wijn, jenever, melk en „frisdranken", kan ik het nog volgen, maar wat is het verband tussen in fluorhoudend water gewassen luiers en de klandizie van de tandarts? Wordt de was er witter door, roest de auto minder of blijven we langer schoon? Vooral dit laat ste interesseert me: stel u voor, welke on gehoorde perspectieven, indien toevoeging van een simpel ingredient aan het lei dingwater er toe zou leiden, dat we ons maar één maal per maand behoeven te wassen! Welk een besparing aan water, zeep, handdoeken en tijd! Welk een ideale oplossing voor de spanningen op de ar beidsmarkt! Nooit meer verkouden of zie ke werknemers; iedereen steeds ruim op tijd aan zijn werk en barstend van de arbeidsvreugde. Alle verouderde en over bodig geworden badkamers worden woon ruimte en minister Bogaers blijft met zijn huizen zitten! Nooit meer loonronden, want met een paar jaar zijn we een volk van louter rijke stinkers! Helaas, helaas, de wetenschappelijke Op en om het Binnenhof „Kadavergehorsam" De anti-revolutionaire senator Algra heeft in de Eerste Kamer een en ander verkondigd, dat helaas de indruk kon ma ken, dat hij van de legerpredikanten ver eist, wat de herinnering oproept aan het aan de taal van onze Oostelijke buren al te lang eigen geweest zijnde bijvoeglijke naamwoord „Kadavergehorsam". Kort samengevat kwam zijn betoog bij de behandeling van de begroting van De fensie er op neer, dat hij niet alleen te velde trok tegen de uitspraak van de Ne derlands Hervormde Kerk, waarin eerlijk het bedenkelijke in het licht was gesteld van aanwending van atoomwapenen, maar tegelijkertijd tevens tegen die legerpredi kanten, welke zich achter het rapport van de synode plaatsen. Dat laatste mocht zijns inziens de over heid niet dulden, want dat zou volgens de ze afgevaardigde neerkomen op het maken van propaganda tegen het gebruik van atoomwapens onder de militairen. Viel dus de heer Algra aldus de hoofd- legerpredikant ds. Bos bij, die in dit op zicht meer de houding van een bevelend militair dan van een geestelijke voorgan ger had aangenomen, gelukkig kreeg men in 's lands vergaderzaal toch ook van de zijde van een der tot de christelijke par tijen behorende Kamerleden woorden te horen, die van een geheel andere en, laat ik het maar onomwonden uitdrukken, van een hoger staande geestesgesteldheid blijk geven. Ik heb hier het oog op de heer Beere- kamp (C.H.). Terecht merkte hij op, dat de hoofdlegerpredikant meer gelet had op de sterren dan op 't kruis op zijn uniform kraag! Minister de Jong zeilde bij zijn beant woording van de verschillende sprekers met zo groot mogelijke behendigheid tus sen de klippen door. Het was wel duide lijk, dat hij het extreme standpunt van de woordvoerder van de anti-revolutionaire fractie niet deelde. Toch had hij m.i. juis ter gedaan, indien hij wat krachtiger wa re opgekomen voor de te eerbiedigen gees telijke vrijheid, waarover de legerpredi kanten horen te kunnen beschikken, zo lang zij niet tot woorden of daden over gaan, welke in strijd met de in acht te nemen militaire tucht zouden zijn. De grote, ja de grove fout van ds. Bos is geweest, dat hij zich voor die kant van de zaak helemaal blind heeft getoond en het zou stellig op de weg van de minister van Defensie gelegen hebben te dien opzichte openlijk op de houding van de hoofdleger predikant kritiek te laten horen. Bereikte overeenstemming Voorlopig zit het kabinet-Marijnen op ro zen. Het gevaar voor ernstige tweespalt tussen hen, die een niet onbelangrijke ver hoging van de uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet wilden en wel tot een bedrag, dat als het sociaal mini- heel haar beslag zal krijgen, nadat al eer der ongeveer de helft hiervan bereikt zal zijn. Het spreekt trouwens vanzelf, dat ook velen buiten de gelederen van de V.V.D. de thans, tenminste in beginsel, gevallen beslissing zullen toejuichen. „Spreken is zilver, zwijgen is goud" Nu ik het toch over belastingen heb, meen ik toch nog wel enige kanttekenin gen te moeten maken in verband met de ook nog begin volgende week door de Twee de Kamer voort te zetten behandeling van de regeringsvoorstellen inzake technische herziening van ons gehele belastingstel sel. mum te beschouwen zou zijn en ander zijds, degenen, die nu al geruime tijd een aanmerkelijke verlichting van de be lastingdruk op hun verlanglijstje hebben staan, schijnt voorshands geheel van de baan te zijn. Minister Veldkamp, welke een der be langrijkste voorvechters van het eerste is en het vorige jaar bij de kabinetsforma tie op een gegeven ogenblik derwege zelfs de indruk maakte moeilijkheden van be tekenis te zullen veroorzaken, heeft bin nen de ministersploeg weten te bereiken, dat in beginsel besloten is in 1965 de A.O.W. (voor gehuwden) op 3540 per jaar te brengen. Ook al moge men hier en daar nog een beetje twisten over de vraag of genoemde bewindsman zijn eisen nog niet wat hoger had dienen te stellen, toch ziet het er naar uit, dat, ze ker in de Kamer, een grote meerderheid zal kunnen instemmen met het Veldkam- piaanse plan en dus tevens met de ter verwezenlijking daarvan uit de algemene middelen hiertoe ter beschikking te stel len bijdrage. Op hun beurt moet het de naaste poli tieke vrienden van minister Witteveen, dus de liberalen, voldoening schenken, dat het voornemen bestaat tot een belasting vermindering van liefst een miljard gul den over te gaan, die in 1966 in haar ge- Jarenlang heeft staatssecretaris mr. Van den Berge aan de voorbereiding der voor stellen gewerkt. Nu hij zich voor de taak geplaatst ziet om een en ander tegenover de volksvertegenwoordiging te verdedigen, moest hij natuurlijk ondervinden, dat toch nog getracht werd met behulp van een zee van amendementen allerlei van wat hij, uit een fiscaal-technisch oogpunt be keken, zo keurig netjes in elkaar gezet meende te hebben, ten dele weer te veran deren. Niet wonderbaarlijk was ook, dat tal van de voorgestelde wijzigingen weer ten gevolge zouden hebben, dat er minder in het laatje zou komen. Heel begrijpelijk was het, dat men van regeringszijde te dien aanzien zekere grenzen in acht genomen wenste te heb ben. Maar toen de Kamer, nadat minister Witteveen was komen verklaren, dat de stemmingen over de amendementen liefst pas aan het eind van de rit zouden die nen plaats te vinden, omdat dan van de kant van de ministerstafel gezegd zou kun nen worden, tot welk bedrag de Kamer, wat vermindering van de inkomsten van de schatkist betreft, zou mogen gaan, ont stond er enige deining. De Kamer verlangde van de minister te vernemen, waar de grens van de toe laatbare vermindering zou liggen. Even als dé staatssecretaris tevoren al had gedaan, wenste de minister eerst geen uitsluitsel te geven. Kennelijk dachten zij alle twee „spreken is zilver, zwijgen is goud". Op zichzelf laat zich een derge lijke gedachtengang wel verklaren. Toch had de Kamer in feite gelijk door van haar zijde reeds nu opening van zaken te verlangen. Tenslotte kreeg zij dit gedaan en pas daarna toonde zij zich bereid om een groot aantal stemmingen over amendementen dan maar tot het eind van de behandeling te verschuiven. Een verrassing Intussen deed er zich donderdagmiddag toch nog een merkwaardige verrassing voor. Tot twee keer toe liet de Staatsse cretaris ten opzichte van een amende ment het „onaanvaardbaar" horen. Dit ofschoon zijn bezwaar niet gelegen was in de kosten, die aanneming daarvan voor de schatkist met zich zou meebrengen. Neen, technisch paste het amendement van kwestie niet in het stelsel van de wet. De vraag kan rijzen, of de Staats secretaris, die voor zover viel na te gaan zelfs minister Witteveen over de door hem uitgesproken „banvloek" niet had geraad pleegd, zijn mond niet een beetje voorbij had gepraat. Hoe het zij, ook de libera len, welke het amendement in kwestie had den voorgesteld, kozen fluks het hazen pad. Oud-minister Cals, die onlangs in een rede over al te grote parlementaire slaafs heid had geklaagd, kan natuurlijk voor de in dit geval aan de dag gelegde servili teit geen onbegrensde bewondering ge koesterd hebben. En dit te minder, nu de minister van Financiën zich bij deze ge legenheid tot een zwijgende rol had be paald. Met het gevolg, dat deze niet eens was komen uitleggen, dat ook al het feit, dat zowel de minister van Sociale Zaken als de minister van Maatschappelijk werk niets moeten hebben van het amendement in kwestie, waarbij nl. mede de Algeme ne Bijstandswet in het geding was, vol doende reden voor de „onaanvaardbaar heid" opleverde. wereld laat mij in het ongewisse. Ner gens heb ik iets kunnen vinden of lezen, dat mij met hoop vervult. Staatsgeheim? Wie verschaft ons voorlichting? Of wor den wij alleen maar opgelicht? Met spanning: VAN BORSELEN, Haarlem Naschrift: Inderdaad, er wordt wei nig „klaar water" gedronken en des te meer wordt het aangewend voor doelein den, waarbij tanden krijgen en houden niet van belang is. In veel gevallen be sluiten gemeenteraden tot fluodering, om dat ze zich verplicht voelen, te doen wat anderen doen. Een overtuigend argument pro of contra is er niet. Men zou in zo'n geval toch maar liever „neen" zeggen, aangezien de voorzichtigheid altijd nog de moeder van de gezondheid is. Redactie. Ik las in uw blad, dat er fluor in het drinkwater zal komen en i. hetzelfde blad las ik een artikeltje, dat fluoridering ver kalking veroorzaakt. Dat is ontzettend! Kunnen de mensen niet beter het snoepen wat verminderen? Dan zal er geen fluor nodig zijn. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat u hier eens een artikeltje in uw blad aan waagt? Dat maakt altijd veel indruk en het zou voor iedereen, maar voor oude ren vooral, heel erg zijn iets te gebruiken dat verkalking veroorzaakt. Ik begrijp burgemeester en wethouders niet. MEJ. J. C. v. Vliet, Haarlem. Naschrift: De wetenschap laat ons in de steek ten aanzien van de verhouding tussen nut en gevaren van fluoridering van het drinkwater. Er is geen bindende conclusie te trekken, die onvoorwaardelijk steunt op bewijzen. Het blijft een experi menteel risico. Het is een kwestie van pro en contra, die in de gemeenteraden wordt opgelost door de pro- en contra-neuzen te tellen. Daardoor wordt de gezondheids zorg een zaak van politiek gokken, met alle goede bedoelingen van dien. De be kende voortvarendheid van de Haarlemse gemeentebestuurderen heeft ons nu met fluor opgescheept. Moge het een juiste beslissing blijken. En moge de voortva rendheid er niet onder lijden ten aanzien van andere urgente zaken. Redactie. Men vertelde mij dat een beschonken Hongaar twee maanden cel voor beledi ging van de koningin gekregen had, en dat dit volgens de politierechter een zwa re maar een juiste straf was. Ik dacht toen dat hij dus zeker het maximum had gekregen. Edoch later het bericht zelf le zende bleek mij dat hierop een gevange nisstraf van maximaal vijf jaar staat. Ik vraag mij af hoe groot de beledi gingen wel had moeten zijn om hem het maximum te geven. Want waarom stelt men een straf van vijf jaar als er maar 1/30 van wordt gegeven?? Overigens ben ik het met de politierech ter eens, dat dit individu reeds lang over de grens had gezet moeten worden. J. VAN DITMARS, Haarlem. Naschrift: Bij rechtszaken komen vaak verzachtende omstandigheden tot uiting, die invloed op de strafmaat hebben. Die zullen er ook in deze kwestie geweest zijn. Het oordeel daarover kunnen we vei lig aan ons justitieel apparaat overlaten. Redactie. Eenmaal in hun hotelkamer gekomen poseerden de Beatles voor de foto graaf. Rechtsboven John, George en Paul, de echte Beatles. Links onder: Jimmy, invaller voor Ringo. Een zeer grote menigte jongelui heeft vrijdagavond vanaf half negen in de om geving van de Kloveniersburgwal 's-Gravelandseveer, tegenover de achter zijde van het Doelenhotel ongeduldig ge wacht op de terugkeer van de Beatles uit Hillegom. De politie had het niet gemak kelijk. Herhaaldelijk golfde het rumoer door de steeds groeiende schare Beatle- fans. Tijdens zo'n vlaag, werd een der tientallen agenten onverwacht een klap met een ijzeren staaf op het hoofd toe gebracht. Hij moest een flinke hoofdwond in het Binnengasthuis laten behandelen, doch kon daarna zijn dienst voortzetten. Overigens hebben zich geen ernstige inci denten voorgedaan. (Van een onzer verslaggeefsters) De eerste Beatles-dag is een vermoeiende dag geworden. Een dag vol inspanning, zenuwachtig gehol en veel slikken. Dat begon al op Schiphol waar de overdadig vertegenwoordigde pers moest dringen om een plaatsje in de perskamer om het viertal een vraag te stellen. Zeker twintig man moest buiten de deur blijven omdat er geen plaats meer was. Is dit ooit in de geschiedenis van populaire sterren voor gekomen? Van Schiphol vertrokken The Beatles naar Amsterdam. De gehele rechter vleugel op de eerste etage van het Doelenhotel wachtte uitnodigend op hen, een van hun managers en de secretaris. In de Empire-suite werd iets gegeten; koninklijk, want deze suite is normaal alleen toegankelijk voor zeer aristocratische gasten. Deze doodgewone jongens, in korte tijd miljonair (-jardair?) geworden, kunnen zich nu de weelde permitteren in deze weelderige omgeving te toeven en er nog voor te betalen ook. Op Schiphol werden al te enthou siaste bewonderaars van het luid ruchtige viertal uit Liverpool zonder pardon door de politie over de afzet ting teruggezet. Een bewonderaarster van de Beatles werd het te machtig toen zij haar idolen bij het Amsterdamse Doelen hotel zag aankomen. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4