Roemenen, Hongaren en Bulgaren zouden tot de GATT willen toetreden hamot weer vandaag HET WEER Regering kan voorlopig nog niet tegen het REM-eiland optreden Inonoe gaat niet naar Washington Petitie van hoogleraren in Zuid-Af rika Roemenië wil eigen weg gaan Dieven gristen in Amsterdam voor f 36.000 uit etalage weg Vliegtuigen van VS in Laos neergeschoten Schot uit politiepistool trof vluchtende jongen dodelijk Drs. I. v. Houten V.P.R.O.-directeur Maatregelen tegen Veronica in overweging Tweede Kamer half juli op reces Wind vertraagt werk aan het R.E.M.-eiland Verbijsterde voorbijgangers door pistoolschoten op afstand gehouden Pistool ging af toen agent struikelde Zonnige perioden Aan het strand Veel geld voor Josephine Baker's kindertehuis JUWELENROOF OP KLAARLICHTE DAG Het woord is aan In de krant van heden: sWMORRIS ieforeyou êuy! 49e JAARGANG NUMMER 179 MAANDAG 8 JUNI 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije GENèVE (AP) Roemenië, Bulgarije en Hongarije hebben de eerste stappen ge daan bij GATT met het doel zich bij deze organisatie aan te sluiten, zo wordt uit betrouwbare bronnen vernomen. Dit is een volledige ommekeer in de houding van deze landen van het Sovjet-blok die zich steeds hebben aangesloten bij de on ontwikkelde landen in hun aanvallen op de GATT tijdens de wereldhandelsconfe rentie die hier gehouden wordt. De stap van genoemde drie landen lijkt het einde te betekenen van een door de Russen gesteund plan om een nieuwe we reldhandelsorganisatie te stichten, die in de plaats van GATT zou moeten komen. Het is niet bekend, of de stap de goed keuring heeft van de Sovjet-Unie. De Amerikaanse ambassadeur Christian A. Herter heeft gisteren verklaard dat de Ver. Staten communistische landen die toe nemende onafhankelijkheid van Moskou tonen, moeten aanmoedigen door hun han delsconcessies te verstrekken. Herter, de speciale vertegenwoordiger van president Johnson voor onderhandelingen op eco nomisch gebied in Genève over weder zijdse tariefsverlagingen, vertelde senator De tactiek van de verschroeide aar de wordt door de regeringstroepen in Zuid-Vietnam toegepast bij de strijd tegen de communistische Viet- cong-rebellen. Twee soldaten van een speciaal daartoe opgeleid onderdeel duwen een boerenkar in de smeulen de resten van een hutje langs de grens met Cambodja. (Telefoto) Het algemeen bestuur van de VPRO beeft drs. I. J. van Houten, tot dusverre directeur van de afdeling, radio, benoemd tot programmadirecteur voor radio en tele- Tot hoofd van de televisiesectie is be noemd de heer A. Kleiwegt, tot dusverre waarnemend hoofd. Advertentie Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. bescherm uw huid met hamol ultra Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Matige wind, krimpend van west naar zuid. Warmer overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Doordat het front van een depres sie bij-de Golf van Biscaye veel snel ler dan verwacht was naar het noor den trok, kwam de voor zondag ver wachte regen reeds 's morgens in plaats van 's middag. Morgen po seert een rug van hogedruk, waar door het aanvankelijk aan het strand zonnig, droog en minder koel zal zijn bij een zuidelijke wind. Temperatuur 16 tot 18 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: Een storing, die ten zuidwesten van Ierland ligt, trekt in oostelijke richting en doet dinsdagavond de kans op regen toe nemen. Het is de vraag of het wetsontwerp .installaties continentaal plat" nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat de wet nog niet van kracht zal zijn als de REM, waartegen het ontwerp vooral is gericht, met haar uitzendingen zal beginnen. Zo als bekend streeft de REM ernaar, half augustus met proefuitzendingen aan te vangen. Van de zijde van de kamercommissie, die het wetsontwerp bestudeert, is mee gedeeld, dat waarschijnlijk omstreeks ju li voorlopig verslag zal kunnen worden uitgebracht. De kamer is voornemens, medio juli op zomerreces te gaan. Het is zeer twijfelachtig, of de minister van Jus titie, mr. Y. Scholten, erin zal slagen, bin- ANKARA (AP). De Turkse premier Inonoe gaat niet naar president Johnson die hem heeft uitgenodigd. Inonoe heeft gezegd het voor zo'n bezoek te druk te hebben. Wel heeft Inonoe opnieuw het Turkse standpunt in de kwestie-Cyprus aan John son duidelijk gemaakt. Hem is beloofd dat de Verenigde Staten hun invloed zullen gebruiken in Athene en Nicosia om de crisis tot een oplossing te brengen. NICOSIA (AFP, AP en Reuter). Zon dag zijn de Grieks-Cyprische regerings troepen naar huis gestuurd. Zij waren vrijdagavond opgeroepen in verband met de dreiging van Turkije over te zullen gaan tot een invasie van het eiland. De 30.000 man van de burgerwacht hebben tot zondag de noordkust van het eiland bewaakt. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de drie voornaamste vertegenwoordigers van de V.N. op het eiland, Tuomioja, Rolz- Bennet en generaal Gyani, aanwezig ge weest bij een spoedzitting van de Grieks- Cyprische ministers van het kabinet van Makarios. De ministers wilden weten wat de houding van de Verenigde Naties zou zijn als de Turken tot een invasie zou overgaan. De drie V.N.-vertegenwoordigers hebben die vraag niet kunnen beant woorden. KAAPSTAD (Reuter) 431 hoogleraren en lectors van de Engelstalige universi teiten in Kaapstad, Rhodes, Witwatersrand en Natal in Zuid-Afrika hebben bij de mi nister van Justitie een petitie ingediend, waarin wordt aangedrongen op afschaf fing van de wettelijke bepaling, dat men sen negentig dagen in hechtenis kunnen worden gehouden zonder dat tegen hen een beschuldiging wordt uitgebracht. De ondertekenaren van de petitie achten deze bepaling in strijd met het wettelijk beginsel, dat niemand zonder gerechte lijke procedure gevangen kan worden ge zet. Bovendien brengt de wet de Zuidafrf kaanse wetgeving in diskrediet. nen veertien dagen zijn Memorie van ant- orde is. Bovendien zal in het voorlopig woord uit te brengen Dit laatste geldt temeer aangezien in 't voorlopig verslag moeilijke volkenrech telijke vraagstukken zullen worden aan geroerd. Er zal in de Tweede Kamer on getwijfeld een meerderheid te vinden zijn, die tegen de REM wil optreden, maar 't staat voor veel juristen nog niet onom stotelijk vast, dat de wijze waarop de re gering dat wil doen juridisch geheel in Zondagavond ontstond er stagnatie bij het plaatsen van de REM-installatie voor de kust van Noordwijk, omdat de wind te sterk was. De onderbouw was toen echter al geplaatst op de zes palen die tot 25 meter diep in de zeebodem zijn geheid. Het plaatsen van de bovenbouw is uitge steld tot de wind geluwd zal zijn. Het staat wel vast dat voor het eind van deze week de „Global Adventurer" gereed kan zijn met de ruwe opbouw. De instal latie steekt nu 12,5 meter boven de zee uit. Dank zij een plotselinge explosie van edelmoedigheid uit alle delen van Europa zal Josephine Baker wellicht in staat zijn haar kinderdorp Milandes te redden. In de afgelopen week is een grote stroom chèques en giften binnengekomen op een speciale rekening, die te Bordeaux ge opend is ten behoeve van Josephine en haar elf geadopteerde kinderen, die het risico lopen dinsdagavond Milandes te moeten verlaten. De stroom begon binnen te vloeien toen de ster in het begin van de maand in het openbaar verklaarde geen geld meer te hebben en zwaar in de schulden te zitten. Het 12de-eeuwse kasteel en zijn meubilair zouden op dinsdag 9 juni geveild worden, tenzij Josephine haar talloze crediteuren voordien tevreden kon stellen. De geldstroom bereikte een hoogtepunt nadat Brigitte Bardot via radio en tele visie een beroep op het Franse publiek had gedaan om Josephine uit haar finan ciële moeilijkheden te halen. De Fransen reageerden onmiddellijk op deze oproep. waarom wel tegen het REM-eiland en niet tegen radio-Veronica wordt opgetreden, Ook een antwoord hierop zal van de zijde van de regering enig beraad vergen De Kamercommissie, die op 26 mei is ingesteld, zal woensdag met minister Schol ten een bespreking hebben over de vraag, op welke wijze 't wetsontwerp zal moeten worden behandeld. Na dit gesprek met de minister zal de commissie zich intern na der beraden op de in te nemen standpun ten. Tot dusver hebben de commissiele den nog geen overleg gepleegd met hun fracties en nog geen officieel standpunt ten opzichte van het wetsontwerp ingenomen. Kenneth B. Keating dat hij voorstander is van de verlening van de status van meest begunstigde natie aan Polen en Joego slavië. In antwoord op vragen van Keating voor een televisieprogramma, zei Herter dat hij daar zulk een groot voorstander van was omdat een vreedzame handel met deze landen nuttig is zolang wij ons hou den aan de strategische barrières en ook andere landen er toe krijgen zich daar aan te houden. Keating vroeg Herter hoe hij dacht over de andere communistische landen. „Wel", aldus Herter, „het vreemde is dat er ongetwijfeld een verschuiving is in Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Hongarije hoewel naar mijn mening niet in Oost- Duitsland. Maar onder deze satellietlanden is er toenemende onafhankelijkheid, voor al op economisch gebied, van Moskou. En ik meen dat wij dat behoren aan te moe digen". Op de vraag of de Algemene overeen komst inzake tarieven en handel (GATT) moet worden uitgebreid tot communistische landen, wees Herter er op dat er nu reeds twee communistische landen in de GATT vertegenwoordigd zijn, Tsjecho-Slo wakije en Joego-Slavië. Hij zei dat Polen pas heeft verzocht deel te mogen nemen aan de onderhandelingen. Hij verklaarde niet te weten of dit zou worden toege staan. WENEN (AP) De communistische re gering van Roemenië heeft Moskou laten weten geen Russische inmenging te zullen aanvaarden in de economische aangele genheden van het land. In een woedende reactie op een aanval door radio Moskou, verklaarde de Roe meense communistische partij dat Russi sche critiek op de Roemeense economi sche en politieke concepties geen „con structieve bijdrage is voor de ontwikke ling van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de beide communistische lan den". De Roemeense uitzending vormde de cli max van een dramatische poging van het regime van partijleider Gheorghiu-Dej om de economische ontwikkeling van het land van Russisch toezicht te bevrijden en nauwere politieke en economische betrek kingen met het Westen aan te knopen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Twee onbekende mannen hebben zondag de brutaalste juwelenroof gepleegd die sinds vele jaren in ons land is voorgekomen. Om streeks 10 uur op deze regenachtige zondagochtend sloegen zij met een mo ker de grote etalageruit van juwelier Jos Inden in de Leidsestraat te Amster dam stuk, gristen voor 36.000 gulden aan briljanten weg, baanden zich al schietend een weg door het publiek en ontkwamen in een auto, die zaterdag in Utrecht gestolen was. Op het ogenblik dat de ruit van de juwe lierszaak aan scherven viel en de alarm installatie in wecking kwam liep ter plaat se een tiental voorbijgangers. Er was een vrij druk autoverkeer. De voorbijgangers bleven als aan de grond genageld staan en pas toen de mannen hun buit in de zak hadden gestoken waren er enkelen die wilden proberen de dieven tegen te hou den. Op dat moment echter trok een hun ner een pistool en loste vier schoten. Dit verbijsterde de toeschouwers lang genoeg om de rovers gelegenheid te geven in een auto te springen, die om de hoek in de Kerkstraat stond. Pijlsnel reden zij weg. Geen van de omstanders werd door de pistoolschoten getroffen. Een kogel trof echter een der banden van een passerende taxi. De getuigen van de overval wisten de politie een nauwkeurig signalement te geven van de auto. Eén van hen had ook het kenteken genoteerd. De politie alar meerde via het politie-telexnet het gehele land en de grensposten. Uit Utrecht kwam even later het bericht dat de auto zater dag in die stad was gestolen. De juwelier, die in Slotermeer woont, kon de schade jas enkele uren na de over val opnemen. Hij had de indruk dat de dieven een wel overwogen keus hebben gedaan. Hij miste vijf briljanten en een briljanten collier die tezamen op een pla teau lagen. Hij meende dat de rovers zeer goed wisten wat deze sieraden waard wa ren. Het zou eenvoudiger zijn geweest sie raden te pakken die dichter onder het be reik lagen maar die minder kostbaar waren. De juwelier is tegen diefstal verzekerd. Plato: Een genie is altijd een fantast in de ogen der middelmatigen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de. Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 6, 10 Radio en t.v5 Kunst 5 Feuilleton 7 Nederland en de Noordzee9, 11 Na de Slag van Blokker9, 11 Economisch nieuws41 Beurs H Scheepsberichten H Sport 12, 13, 14, 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's WASHINGTON (AP en Reuter). - Boven de „vlakte der kruiken" in Laos zijn dit weekeind twee Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten door de com munistische Pathet Lao. Zaterdag vernietigde hun afweergeschut een jacht-verkenningsvliegtuig. De piloot van dit toestel is nog steeds niet gevon den. Er wordt intensief naar hem gezocht. Zondag werd een straal-verkenningsvlieg- tuig neergeschoten. De piloot is gered. Amerikaanse vliegtuigen patrouilleren op verzoek van de Laotiaanse regering boven de onlangs door de communisten verover de vlakte. De toestellen zijn, zo deelt Washington mee, onbewapend. De foto's die zij maken worden aan premier Soe- vanna Phoema en aan de internationale controlecommissie overhandigd. Onmid dellijk na het bekend worden van het neerschieten hebben de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Rusk, en zijn collega van Defensie, McNamara, overleg gepleegd. Het Pentagon verklaarde niet te weten welk wapen tegen de vliegtuigen was ge bruikt. De verkenningsvliegtuigen die in Laos worden gebruikt zijn „Crusaders", straalvliegtuigen met een kruissnelheid van meer dan 1700 kilometer per uur. De begeleidende straaljagers zijn van het type FA-8. Uit het raak schieten meent men te mogen opmaken dat de Pathet Lao is uitgerust met het nieuwste type radar of met luchtdoelraketten als de „Sam", die nu op Cuba zijn geïnstalleerd. VIENTIANE (AFP) De neutralisti- sche Laotiaanse strijdkrachten van gene raal Kong Le hebben een strategisch be langrijke heuvel ten zuiden van Moeong Cheoeng aan de communistisch gezinde Pathet Lao troepen prijsgegeven. Deze heu vel beheerst de hoofdweg van Vientiane naar de koninklijke residentie Loeang Pra- bang, die sinds het begin van de strijd in de „vlakte der kruiken", vorige maand, reeds drie maal in andere handen is over gegaan. SAIGON (AP) - Opgewonden Vietname se demonstranten hebben zondag hun mis noegen te kennen gegeven over de Ame rikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge. Zij probeerden een stenen monument ter nagedachtenis van wijlen president Kennedy te vernielen tijdens een grootscheepse demonstratie van katho lieken in de binnenstad van Saigon. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Een 17-jarige jongen uit Soestdijk is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een achtervolging door de politie door een schot uit het dienstpistool van een hoofd agent dodelijk getroffen. Er werd jacht op hem geraakt wegens zijn poging sa men met een vriend bij een slager een bromfiets te stelen. Zijn eveneens ge vluchte 16-jarige vriend werd zondagmor gen gearresteerd. De hoofdagent achtervolgde de 17-jarige jongen op de spoorbaan. Hij loste twee waarschuwingsschoten, die geen resultaat hadden. Het derde schot ging af toen de politieman struikelde. In het nachtelijk duister en op meer dan dertig meter af stand, heeft dit sciiot de jeugdige inbre ker, wiens identiteit nog niet vaststond, getroffen. Voordat dit schot viel, was er al een schietpartij geweest in de omgeving van het Kerkplein. Vijf politiemannen waren daarheen gegaan om de door de slager be trapte en weggevluchte inbrekers op t« vangen. De twee jongens werden aange houden door een politieman op het Kerk plein. Hij hield hen staande en sommeer de hen mee naar het politiebureau te gaan. De jongens namen echter de be nen en verdwenen in het nachtelijk duis ter. Vier waarschuwingsschoten brachten hen niet tot staan. De politiemannen zoch ten de omgeving af, echter zonder resul taat. Een hoofdagent, die bij een overweg in de spoorbaan stond zag om half vier 's nachts een jongeman, die hij een halt toeriep. De jongen rende weg over de spoorbaan, achtervolgd door de politieman. Toen de politieman bij de jongen kwam, bleek deze dodelijk getroffen te zijn. De andere jongen heeft bekend dat hij met het slachtoffer de bromfiets had willen stelen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1