Tyfus neemt af in Aberdeen Veldslag tussen vrouwen van sj'eik Soeleiman en de politie HET WEER Orkaan en wolkbreuk teisteren toeristengebieden in Italië Grote schade aan wegen en vete telefoonverbindingen Zestig pet van publiek wil géén rem op R.E.M. Sjastri stelt kabinet samen Britse werven gaan bouwen voor de Franco-marine Eerste gondelvaart Wormpjes nog niet weg in Maasstadwater VS gaan schieten boven Laos Voor modieuze dames- en feenerkleding m flpijte p-a Het woord is aan In de krant van heden: Meer bewolking Aan het strand 'ejore you buy. FALCON REGENJASSEN OP ALLE ZOMERHOEDEN 20 KORTING! BONTMANTELS NU TEGEN ZOMERPRIJZEN! R o o y 1 49e JAARGANG NUMMER 180 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 9 JUNI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije ABERDEEN (AP) Slechts tien nieu we tyfus-gevallen zijn maandag in Aber deen gemeld. Dat wijst erop dat men de epidemie in de hand gaat krijgen. De vo rige week zijn er elke dag ongeveer der tig nieuwe gevallen geregistreerd. De laatste cjfers zijn thans 412 geval len, waarvan 67 vermoedelijke. De epi demie is nog steeds de ergste sinds jaren en overtreft de epidemie van 1938 in Croy don toen er 340 gevallen werden geregis treerd en 43 mensen aan tyfus stierven. Tegen Amerikaanse en Franse concur rentie in hebben Britse scheepsbouwers een Spaanse order gekregen voor de bouw van verscheidene 2300 ton metende fregatten voor de Spaanse marine. Een storm van protest wordt in het Lagerhuis verwacht, aangezien vele leden van de opositie tegen wapenleveranties aan Franco zijn. R. L. Stevenson: Onze levenstaak is niet, te slagen, doch welgemoed door te gaan met falen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Sjeik Soeleiman Daher en zijn ge volg van veertig mannen, vrouwen en kinderen hebben gisteren de politie in Raamsdonkveer heel wat moeilijk heden bezorgd. Het gezelschap was daar gestrand doordat een van de wrakke auto's defect was geraakt. De wagen werd naar een garage gesleept om hersteld te worden en van dit op onthoud maakten drie mannen van het gezelschap gebruik om enkele winkeliers met een geldwisseltruc te bezwendelen. De benadeelden waarschuwden de poli tie en vier politiemannen gingen naar het kamp van de sjeik om de schuldigen in de kraag te pakken. Hun komst ontketende een waar oproer in het kamp. De vrouwen vlogen op de vier politiemannen af. Met schoenen en stenen hakten ze op de agenten in en een van hen werd zelfs gebeten. Het lukte de politie één man in de politiewagen te krij gen, maar ai vechtend zagen drie tot vier De rioolwaterzuiveringsinstallatie van Zandvoort draait op proef en als dat allemaal goed afloopt, zal de instal latie in de eerste helft van juli offi cieel in gebruik genomen worden. Nu het project, waaraan drie jaar ge bouwd is, zijn voltooiing nadert, plaatsen wij een luchtfoto van foto persbureau Articapress in Haarlem. Links boven aan op de foto van het terrein van de installatie, ziet men twee dienstwoningen en links daar van, als men weet dat de foto in de richting van noord-oost naar zuid west genomen is, in oostelijke rich ting dus, twee hoge slijkbezinkings- torens met daarachter een gashouder. Aan de oostrand van het terrein staat dan nog een gebouwtje, waarin vijzelmotoren staan opgesteld en daarnaast slijkdroogbedden. De middelste van de viif grote tanks op de voorgrond is het verzamelpunt. Onmiddellijk daaronder ziet men dan nog de verdeeltoren met een lang werpige transportgoot naar de oxyda- tiebedden. Om het verzamelpunt en de vóórbezinktank zijn nabezinktanks gegroepeerd. Rechts van de bezinktanks staat een klein gebouwtje. Vandaar wordt het gezuiverde water naar vijvers op het circuit-terrein gepompt. De nieuwe rioolwaterzuiveringsinstal latie is gelegen tussen de spoorlijn Haarlem-Zandvoort en de algemene begraafplaats enkele honderden me ters ten noorden van de spoorweg overgang in de Noorderduinweg. Links is het nieuwe flatcomplex aan de Noorderduinweg bij de Kost- verlorenstraat duidelijk zichtbaar. Rechtsboven ligt de schrijversbuurt. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Daar een regenfront boven Enge land slechts zeer langzaam naar het oosten trekt zal het morgen nog vrij goed strandweer zijn met wat meer bewolking, maar geen regen van be tekenis. Temperatuur 19 tot 20 gra den. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Vrij zonnig maar nog onstabiel weer. ROME, (AP). - Een verwoestende orkaan heeft het bovenste gedeelte van de Italiaanse Adriatische kust over een afstand van 450 kilometer geteisterd. Zeker acht mensen zijn daarbij gedood. Gevreesd wordt dat zeven vissers zijn verdronken. Meer in het binnenland, bij het Garda- meer, liet een cycloon een spoor van ver nieling achter van driehonderd meter breed en 25 kilometer lang. Het dorp Of- flaga met 1100 inwoners werd bijna ge heel verwoest. In andere dorpen werden daken van huizen gerukt en werden oog sten verwoest. Zware schade aan gebouwen is gemeld uit Cizzago, een dorp met 1400 inwoners en uit Barbariga, waar 2.000 wonen. De bewoners van de getroffen dorpen ver borgen zich in kelders en zochten hun toe vlucht onder bruggen tegen de woede van de storm. Langs de Adriatische kust teisterde de storm de toeristen centra vijf uur lang, tot maandagavond laat. De 59-jarige Di- no Sveri werd van zijn scheepswerf af in Cesenatico in zee geblazen. Hij is ver dronken. Een andere man kwam om toen de storm een muur van zijn huis omblies. De kracht van de storm werd tot in Ancona gevoeld. De havenautoriteiten heb ben hier elke beschikbare motorboot inge zet om de zee af te zoeken naar boten van de Adriatische vissersvloot waarvan enkele naar men vreest zijn gekapseisd. Het vrachtschip „Sunrise" dat onder Panamese vlag vaart, werd vanmorgen bij Ancona op een zandbank gegooid. Ze ven opvarenden zijn vannacht aan land gebracht, zes anderen kwamen vanmor gen met sleepboten aan wal. De hulpverlening wordt bemoeilijkt door de beschadigde verkeerswegen en verbro- Langs de kabelbaan boven de Grevelin- gen heeft de eerste gondel gezweefd, waar mee stenen voor de dam in het water worden gestort. De kabelbaan is opgesteld tussen de oever van Overflakkee en het deel van de dam, dat reeds van Bruinisse uit in de Grevelingen is gelegd. ken telefoon- en telegraaf verbindingen. Ook in Venetië werd grote schade aange richt. In Terni, in Midden-Italiè, hebben verscheidene aardbevingen plaatsgehad, waardoor huizen beschadigd werden. De bevolking vluchtte in paniek de straten op. Een enorme aardverschuiving bij Como heeft een ploeg werklieden bedolven die aan een tunnel werkten. Ten minste vijf van hen zijn omgekomen. Een massa stenen en aarde stortte zich in het ene einde van de tunnel die wordt gebouwd voor de snelweg die Italië en Zwitserland met elkaar zal verbinden. Na een uur hadden reddingsploegen vijf doden geborgen. Het zoeken wordt voortgezet, hoewel wordt aangenomen dat er geen andere slachtoffers zijn. Duizenden toeristen in campings tussen Ravenna en Rimini zijn voor de storm tegen middernacht ging liggen ernstig in gevaar geweest. De storm joeg een enorme vloedgolf van twee meter hoog voor zich uit die de campings overstroomde. Tenten, kampeeruitrustingen, boten en strandhuisjes werden weggevaagd en lagen later over afstanden van enkele kilometers langs de kust verspreid. Caribinieri werden met spoed opge roepen om honderden toeristen te redden die door het hoge water waren ge ïsoleerd. Drie grote campings in Misano Adriatico, Riccione en Rimini werden overstroomd. Honderden toeristen stonden Het drinkwaterleidingbedrijf van Rot terdam is de afgelopen dagen doorgegaan met het nemen van monsters op verschil lende plaatsen in de stad. In geen enkel geval werden daarbij levende organismen aangetroffen. Toch zijn er nog klachten van gebruikers binnengekomen over de aanwezigheid van levende borstelwormen in het drinkwater. Dit was vooral het geval op Voorne en Putten. Het water leidingbedrijf heeft daarom de leiding daarheen een extra chloordosering gege ven. Omdat ook uit de stad nog enkele klachten over wormen in het drinkwater zijn binnengekomen is de chloordosering weer verhoogd. tot hun middel in het water. In Misano, waar meer dan duizend kampeerders wa ren, hebben brandweerlieden en carabi nieri tot uit Bologna tot laat in de nacht gewerkt om de toeristen naar hoger ge legen grond te brengen uit de onderge lopen campings. In Riccioni werden hon derden anderen gered. Twee boeren wer den tijdens de storm door de bliksem ge dood. Langs de Adriatische kust werd een man gedood door een losgewaaide elek triciteitskabel. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WASHINGTON (AP) Amerikaanse straaljagers die boven Laos opereren hebben opdracht gekregen zonodig com munistische militaire installaties te be schieten om ongewapende verkennings vliegtuigen te beschermen. Deze opdracht aan de gewapende straaljagers boven Laos wijst erop dat de Verenigde Staten in grotere mate ver wikkeld raken bij het conflict in hun po ging om de neutralistische regering van prins Souvanna Phouma te steunen. Door de internationale commissie van toezicht in Laos is meegedeeld, dat de communistische Pathet Lao de piloot van een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat zaterdag boven Midden-Laos werd neerge schoten, heeft gevangengenomen. MOSKOU (Reuter) In een ontwerp- rondschrijven aan de deelnemers aan de Geneefse conferentie van 1954, waarvan de Sovjet-Unie en Engeland samen voor zitter zijn, doet de Sovjet-Unie een be roep op Amerika op te houden zich met de binnenlandse zaken van Zuid-Vietnam te bemoeien. De Sovjet-Unie heeft het ont werp aan Engeland toegezonden. In februari van dit jaar onderzocht het NIPO op verzoek van de R.E.M. de open bare mening over het televisie-eiland dat de R.E.M. in de buurt van Noordwijk in zee wil neerzetten. Nu er begin vorige maand een tegen de R.E.M. gericht wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft het NIPO hierover eind mei opnieuw een enquête gehouden. Het verschil tussen de onderzoekingen van februari en nu is (1ste), dat de regering intussen met een wetsontwerp is gekomen en (2de), dat aan één vraag, die in februari ook gesteld werd, drie zijn toegevoegd. Gevraagd werd onder meer: „Vindt u dat de regering de bouw of de uitzendingen van dit televisie-eiland moet proberen te verhinderen of niet?" (De woorden „of de uitzendingen" kwamen alleen in de mei-enquête voor!) Antwoorden: Niet verhinderen Wel verhinderen Geen oordeel In febr. 1964 62°/o 15% 23% Nu 60% 17% 23% De geringe vermindering van het stemmenaantal „niet verhinderen" blijkt voort te komen uit de ondervraagden, die zelf geen televisietoestel bezitten. TV-bezitters Bouw (of uitzendingen) niet verhinderen Wel verhinderen Geen oordeel febr. 67% 15% 18% nu 66% 15% 19% niet-bezitters febr. nu 53% 47% 15% 21% 32% 32% (Zie ook pagina 2) vrouwen ook kans in de auto te klimmen. Nadat zij met geweld uit de auto waren getrokken pasten de vrouwen een andere taktiek toe. Zij gingen op de snelverkeers- weg liggen en dwongen zo het verkeer te stoppen. De politiemannen bleven echter kalm en droegen de vrouwen van de weg af. Dit bleek vergeefse moeite, want even later lagen ze er weer. Weer werden ze wegge haald en toen legden de vrouwen hun babys op de weg. De politiemannen moes ten dubbel uitkijken, want steeds werden er babys voor hun voeten gelegd. De strijd eindigde tenslotte in het voordeel van de politiemannen. Zij slaagden erin de ge arresteerde man naar het bureau in Raamsdonkveer te krijgen. Maar korte tijd later verschenen vier vrouwen voor het bureau, die voor de deur op de grond zonken en daar klaag liederen aanhieven en zich de haren uit het hoofd trokken. In het politiebureau herinnerde iemand zich dat er in een be drijf een man werkte die het Arabisch zou beheersen. Die werd gehaald en uit zijn gesprek met de vrouwen werd toen duidelijk dat zij bang waren voor het lot van hun mannen en meenden dat zij dezen nooit meer terug zouden zien. In de streek waar zij vandaan komen is het de gewoon te dat misdadigers met lijfstraffen of ver minkingen worden bestraft. De gemoede ren waren toen spoedig gekalmeerd. Tevoren waren er ook moeilijkheden ge weest in het dorp Made, waar ook enkele mannen uit het gezelschap zich met kleine diefstallen en wisseltrucs onledig hielden. Daar was de politie gebleken dat de sjeik ongeveer 14.000 en enige staven goud bij zich had. NEW DELHI (Reuter) Premier Sjas tri van India heeft president Radhakrisj- nan een lijst van ministers voorgelegd. Hierop komt mevrouw Indira Gandhi, dochter van wijlen premier Nehroe, voor als minister van Voorlichting. Radio en Televisie. Niet op de lijst staat Sjastri's grootste rivaal voor het premierschap, de gewezen minister van Financiën Desai. De andere ministers zaten ook in het ka binet van Nehroe. Sjastri is naast pre mier ook minister van Buitenlandse Za ken, evenals Nehroe. De nieuwe Indische regering bestaat, evenals die van Nehroe, uit zestien ka binetsleden en vijftien ministers van staat. Aan het bekendmaken van het kabinet wa ren langdurige besprekingen tussen con gresleden en premier Sjastri over Desai voorafgegaan. Desai zou een portefeuille hebben geweigerd. Advertentie SPECIALE JUNI-AANBIEDING Nu gekochte mantels worden gratis ge durende de zomermaanden bewaard. BONT PLEIN 1945 no. 3 MODES TELEFOON 4074

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1