Havenberichten Onbevoegde schippers tot geldboeten veroordeeld Zwemmende VAR A-auto nederlaag tegen woelige Amphicar zonk maar werd j later door badgasten geborgen leed zee ederland 1,1 MljCïfl R. v. d. Enden nam schaaktitel Sant poort in beslag GAAT U MET VAKANTIE? Eerste aardbeien van de koude grond Interpellatie over de huisvestingsaffaire in Beverwijk Carillon-actie in Velsen goed begonnen Het vergaan van de Poolster Loenderslooi DINSDAG 9 JUNI 1964 5 Wilt u alles wetèri over betere en toch voordelige meubelen 38SF en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Examens EXCELSIOR STEEL- STOFZUIGER 137.50 oersterke motor, met Kema keur, licht van gewicht, 1 jaar garantie, grote stofberging, gemakkelijke betaling en 100 service bij Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden - Tel. 4654 Hoe de duiven vlogen Velser voetbalteams Simultaanseance dammen van Pippel Morgen begrafenis J. Vrolijk Omdat het recht nu eenmaal zijn onverbiddelijke loop moet nemen, werden drie opvarenden van de IJM 2 „Neeltje"-vissers uit Scheveningen, IJmuiden en Barneveld maandag door de Haarlemse politierechter, mr. J. D. Vink, tot een geldboete van vijftig gulden veroordeeld. Ondanks het feit dat zij op de laatste dag van het vorig jaar met hun schip onder bijzonder moeilijke weersomstandig heden bij Texel de bemanning van de zinkende motorkotter IJM 11 „Poolster" van een schier wisse dood hebben gered. Later is echter gebleken dat zij op deze reis, zonder hiertoe te zijn bevoegd, als schipper of stuurman waren opgetreden. Dit was trouwens ook het geval met de „schipper" van de gezonken „Poolster", een 28-jarige visserman uit Velsen, die hiervoor evenmin de benodigde pa pieren bezat. Officier van justitie en politierechter stellen gevangenisstraf in vooruitzicht Etap dan eens onze zaak binnen en laat u vrijblijvend alles vertellen over Europa meubelen. Ook u zult enthousiast zijn over de vele voordelen van onze unieke Europa-meubel organisatie. WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 29 IJMUIDEN G. Kroone is als clubkampioen van de schaakclub Santpoort na vele jaren ont troond. De jonge talentvolle schaker R- v. d. Enden heeft het niet alleen gepres teerd routinier Kroone in de onderlinge partij te verslaan, maar de daardoor be reikte voorsprong in handen te houden. Zelfs een gevaarlijke speler als P. Sterk sr. moest v. d. Enden in de laatste partij de halve winst afstaan en daarmee kon v. d. Enden de kampioensvlag uitsteken. Mits goed geleid kan van deze speler nog veel worden verwacht. Kroone moest zich zelfs met een ge deelde tweede plaats tevreden stellen nu C. Pels een enorme come back ten toon spreidde en in deze vorm spelend beslist weer een ernstig gegadigde voor de vol gende Santpoorttitels gaat worden. 1. v. d. Enden 9; 2/3. Kroon en Pels ieder &Vz4. Sterk sr. 6; 5. Koolhaas 5 6. Blansjaar 4 (uit 9); 7. Sterk jr. 4; 8. Kruyff 3V29- De Jong 2V2 (uit 9); 10. Vons sr. 2; 11. Kievit 1. Vons sr. en Kievit degraderen naar groep 2. Uit deze groep promoveren twee jonge schakers nl. J. van Rongen en J. Otte. Santpoort heeft dus in haar eerste tiental het komend seizoen een aantal jonge schakers met aanleg, hetgeen een belofte inhoudt voor de toekomst. Bilder en Brugman moeten hun plaats in groep 2 afstaan aan Schuurman en Schürer. Na een beslissingswedstrijd tussen Res ting en Vos zal de verliezer van dit duel samen met Leysma naar groep 4 degra deren. Hun plaatsen worden ingenomen door Roozen en Haanappel die in groep 4 in de eindrangschikking de beste plaatsen bezetten. Wim Hollander toonde zich een goed monteur door tff plaatse liet voertuig vak kundig te repareren, waarna koers gezet naar IJmuiden voor een filmavond in Camping Duindoorn, die enigszins verlaat aanving. De bebaarde Cees Buurman ver telde ons, dat het half uurtje worstelen met de zee hem meer moeite gekost heeft dan de zege in de Dam-tot-Dam-race, die hij indertijd in zeven minuten voltooide. Tevreden over de goede afloop, maar enigszins misnoegd over de povere resul taten en met een nat pak ging de VARA- ploeg laat in de nacht terug naar de Radio- stad. Tevoren, maandagmiddag, was reeds in IJmuiden een nederlaag tegen de zee ge leden. Tot driemaal toe poogden Hollander en Buurman vanaf het strand tussen de Zuid- De zwemmende auto van de VARA op weg naar de Lepelaar. pier en de strekdam naar de Lepelaar te komen, maar telkens moest de wagen met propeller naar het droge, omdat de „zwem mende auto" vol water dreigde te lopen. Door de hoge zee was het onmogelijk om een filmcamera mee te nemen in de over dekte maar niet waterdichte cabine, ter wijl de geluidswagen van de Nederlandse Radio Unie op het strand alleen maar het geruis van de kolkende zee hoorde in plaats van de stem van radioman Cees Buurman. Toch was het voor de IJmuidense strandbevolking een prettige dag, want de VARA-ploeg verzorgde in de tent van de Amsterdamse kunstnijverheidsschool in de Camping Duindoorn een filmavond voor de badgasten. Door de omstandigheden ving het filmprogramma pas om tien uur aan, maar deze sympathieke geste werd door de badgasten toch zeer op prijs ge steld als een welkome afwisseling. Ver toond werd de film over de grote Waters noodramp in 1953 met commentaar van Cees Buurman. BllHIfiïffffisI Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart en doe Het als volgt Naam Vast adres verzoekt toezending van IJMUIDER COURANT naar Met ingang van t/m Ter voorkoming van fouten en gezien de grote drukte gedurende de zomer maanden kunnen vakantie-adressen NIET TELEFONISCH WORDEN OPGENOMEN I Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantie-weken vooruit aan de bezorger betalen AFD. ABONNEMENTEN M.M.S. Sancta Maria. Bij de examens van de eerste groep van de M.M.S. van het meisjeslyceum Sancta Maria in Haar lem zijn geslaagd: de dames: Lia Bakker, Annelies Boutellier, Els Broers, Tilly van Buijtenen, José Creemers, Marijke van Doorn, Jetteke Elsenburg, Attie Evers, Marijke van der Geest, Lies van Gemert, Anneke van Gessel, Carla Goossens, Roos Hoogesteyn, Madeleine Klis, Thea van Leeuwen, Maria van der Meel, Ineke Rooy- mans en Pauline Schroder. Het examen wordt met één kandidate voortgezet. Er zijn geen kandidaten afgewezen. Advertentie Op de groenteveiling Kennemerland te Beverwijk zijn de eerste aardbeien van de koude grond geveild. Voor deze primeur werd 7.30 tot 7.80 per slof betaald. De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: aardbeien 67100 (per doosje), aardbeien 730780 (per slof), as perges 175—290, bloemkool 39—70, sla 4— 9, spinazie 2372, postelein 2853, bos- peen 4668, waspeen 4873, peulen 200— 220, bosbieten 3542, prei 2550, rabar ber 1128, radijs 12—32. De Snelvlieger Van de postduivenhoudersver. De Snelvlieger te IJmuiden namen 207 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (325 km.). Gelost om 9.00 uur Eerste duif van C. Zwanenburg om 14,24.16 uur, laatste prijsduif 14.35.00 uur. Ondanks de krachtige zuidwestelijke wind had de vlucht door de vele regen, toch een traag verloop, con- coursduur ruim een uur. Uitstekend draaien van C Zwanenburg: verscheidene liefhebbers zaten naast de prijzen. Uitslag: C. Zwanenburg 1 4 24 28 35; A. Ham 2 14; F. Schaap 3 30 34; W. Rem mers 5 13 21 32; Joh. Broek 1 23 36; K. Klepper 7 19 31; J. v. d. Kammen 8 17 37: S. Voet en zn. 9 10 16 27 33 41; W. Rolvink 11, 42; J. Wijker 12; H J. Broek 15; F. de Boer 18 26; B. Visser 20 29 39 40; R. Jung 22; L. Tervoort 25; E. Sloot 38. Telstar Van de postduivenhoudersvereniging Telstar te IJmuiden namen duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier af (325 km.). Gelost om 9 uur. Eer ste duif van G. Broek om 15.16.47 uur, laatste prijsduif om 15.40.38 uur. Bij slechte weersom standigheden is gevlogen met veel regen; daar door hadden de duiven veel tijd nodig om thuis te komen. Uitslag: G. Broek 1; De Weers 2; Mar tens 3 4 8 9; Tijms 5; H. Broek 6; Harms 7. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersver. Oranje Nassau te IJmuiden namen 82 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (324 km.). Gelost om 9 uur. Eerste duif van J. v. Sikkelerus om 15.9.58. Uitslag: J. v. Sikkelerus 1 9 15; A. de Waard 2 7 10; J. Ulehake 3 13 17; P. Martens 4 14; H. de Weers 5; Bruisschaart 6; J. v. Dorp 8 11; A. Broek 12; J. Kraayenoord 16. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen 95 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (325 km.). Gelost om 9 uur. Eerste duif van P. Hoekstra om 14.55 uur, laatste prijsduif 15.37 uur. Uitslag; P. Hoekstra 1 8 9 12 14 15; K. Metzelaar 2: J. Eelsing 3 4 11; F Piers 5: J. v. Opbergen 6; J. de Waard 7; G. v. d. Struik 10; J. Raap 13; L. Sloot 16 19; D. Koffeman 17 18. Bonte Duif Van de postduivenhoudersver. De Bonte Duif namen duiven deel aan een wedvlucht van Terg nier af. Eerste duif van Sj. Heis om 14.46.41, laatste prijsduif 15.3Q.22; Uitslag: Sj. Heis 12 11 19 23 28; P. Verschuren 3 10 13; E. Klingel 26 23 27; W. van Opbergen 5 15; J. van Loon 6 22; J. Kaldebach 7 8; A. Ulehake 9 17; C. Bos 12; G. van Zutphen 14; A. Niemeyer 16; A. Verduin 21 29; Th. Dekker 18 26; Joh. Swart 24; N Swart 30. De IJmonden Van de postduivenhoudersver. De IJmonden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 50 duiven deel aan een wedvlucht van St. Denis af (424 km.). Gelost om 6 uur. Eerste duif van Van der Zee om 11.01 uur, laatste prijsduif 11.29 uur. Prach tig weer; snelle regelmatige vlucht. Uitslag: Van der Zee 1; Verduin 2; Van der Scheer 3 5 8; Van Slooten 4 6; Suurmond 7 9; Van Vliet 10. Het Atoom Van de postduivenhoudersvereniging Het Atoom te Velsen-Noord namen 125 duiven deel aan een wedvlucht van Tergnier (Frankrijk) af (327 km.). Gelost tijdens harde westelijke wind om 9 uur. Eerste duif van F. Vos om 14.50, laatste prijsduif 15.42 uur. Uit het verschil tussen laatst- en eerst- aankomende prijsduif van bijna een uur viel meteen af te leiden, dat de vogels een zeer zwa re vlucht hebben gehad. De harde westenwind, die aan de kust tot halve storm opliep en de zeer zware regenval gedurende bijna de gehele vlucht waren er oorzaak van, dat de prijswin nende vogel slechts net-aan 58 kilometer per uur bereikte. Bovendien waren er maandagmorgen nog „melkers" die nog enige duiven misten, zo dat deze dieren vermoedelijk waren afgedwaald. Overigens kon de heer Vos als outsider nu de eerste plaats bezetten, direct gevolgd door A. de Bot jr., die nu minder ongelukkig „zat". Hoewel L. Veldt ook nu tot de middenmoot behoorde met zijn meegegeven vliegers en vrijwel con stant hierin bij elke vlucht verblijft, is het niet uitgesloten dat hij opnieuw een goede kans op het kampioenschap maakt. Uitslag: F. Vos 1; A. de Bot jr. 2 11 18; Ph. F. Martinius 3 24; A. Kat 4; A. van Leeuwen 5 10; P. van der Wiele 6 20; L. Veldt 7 9 16 25; D. Stapper 8: B. Schoo 12; J. Stijnman 13; M. van 't Hof 14 19; P. Schoone 15; T. Abbink 17; A Voorhout 21; Ch. Bart 22; A. F. de Roos 23. Snelle Wieken Van de postduivenhoudersver. Snelle Wieken te Santpoort namen 155 duiven deel aan een wed vlucht van Tergnier af (322 km). Gelost om 9 uur. Eerste duif van A. Tabernal om 15.04 uur, laatste prijsduif 15,37 uur. Het was alles regen wat de klok sloeg. Uitslag: A. Tabernal 1 2 4 17 18 25 28; C. Koks 3 9 19 22; G. Brouwer 5; T. van Zwieten 6 7 24; J. de Jong 8 11 20; C. Gorter 10 12 14 27; A. Tervoort 13: C. van Duin 15; J. Hoograad 16; M. Janssen 21; C. Korthauwer 23; Tibout 26; J. Hand- graaf 29; P. Rozemeyer 30; J. van Haaster 31. Vanavond speelt het Velser jeugdelftal voetbal om 19.00 uur een oefenwedstrijd tegen een Haarlems jeugdteam op het terrein van Waterloo. De opstelling van het Velser elftal is: Doel: Poldervaart (Stormvogels); achter: Klink (IJmuiden) en Meyer (VVB); midden: Scheffer (VSV), Scholting (VVB) en Glas (Telstar); voor: Harsveld (IEV), Van der Zwan (Waterloo), Cleeren (Telstar), Van der Laan (IJmuiden) en Bakker (WB). Reserves zijn: Rietdijk (IJmuiden), Theu- nissen (Telstar), De Goede (Telstar) en Grooteboer (IJmuiden). Het Velser amateurelftal speelt zaterdag in het kader van de Velser Sportweek op het hoofdterrein van Schoonenberg een wedstrijd tegen het Alkmaars amateur elftal. (Aanvang 19.00 uur). De opstelling van de Velser ploeg is: Doel: Van den Boogaard (VVB); achter: Bruisschaart (Waterloo) en Meliefste (IJ muiden); midden: Weber (Velsen), Schoorl (Velsen) en Haverkamp (Stormvogels); voor: Kiewiet (Stormvogels), Nat (VSV), Demmers (Waterloo), Langbroek (VSV) en Voet (VSV). Reserves zijn: Van Gooi (Stormvogels), Hoogendijk (VVB) en Thijms (Waterloo). Maandag kwamen in IJmuiden aan: Baltic van Helsingborg; Ratzeburg, Bremen; Breda, Rotter dam; Ariël, Kotka; Jantje Eppiena, Helsingborg; Biri, Oslo; Riazan, Liepaja; Aria, Veitsiluoto; Torstein, Bremen; Grebbestroom, Liverpool; Gniezno, Stettin; Jongkind, Liverpool; Amasus, Londen; Ubbergen, Klaipeda; Kapetan Georgis, Baie Comeau. Ploiesti, Constanza; Tubo, Bristol; Hunzeborg, Sundsval; Jan Kahrs, Mantyluoto, naar Zaandam; Blisworth, Dagenham. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Artemis van Rotterdam; Alcor, Antwerpen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Embla naar Rotterdam; Pial, Antwerpen; Calanda, Rotter dam; Hondsbosch, Hull; Neth. Coast, Rotterdam; Deborah, Londen; Fenja, Dover; Peter Frese, Terneuzen; Hawkwood, Immingham; Nestor, Hamburg; Aeneas, Hamburg; Baltic, Rotterdam. Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Gaasterland naar Grimsby. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De amphicar van de VARA heeft de Lepelaar niet bereikt: de Noordzee was in een slechte bui en stuurde de zwemmende auto terug naar het IJmuidense strand. De zestienjarige Kees Pippel van de jeugd-damclub IJmuiden speelde in de afgelopen week 'n simultaanseance op uit nodiging van de jeugd-damclub IJselstein. Er namen in totaal 29 spelers deel. Na twee uur spelen had Pippel 25 partijen ge wonnen en 4 verloren. Merkwaardig ein digde geen enkele partij in remise. Trainer van de jeugdclub IJselstein is de vroegere DCIJ-speler Heime Langbroek die thans aan de technische school de jeugd dammen leert. De heer A. Klomp, VVD-raadslid te Beverwijk, is voornemens tijdens de open bare gemeenteraadsvergadering aanstaan de donderdag in Beverwijk een inter pellatie te verzoeken over de huisvestings affaire, waarbij een der Beverwijkse wet houders is betrokken. De heer Klomp acht het antwoord van burgemeester en wethouders op de vragen die de WD- fractie hierover gesteld heeft, niet be vredigend. De carillon-actie in de gemeente Velsen, welke beoogt gelden in te zamelen voor een carillon in het in aanbouw zijnde raadhuis op het Plein 1945 in IJmuiden, is maandag begonnen. Het resultaat is: 1.288,28. Op de begraafplaats Duinhof in IJmui den zal woensdagmiddag te twee uur de teraardebestelling plaats hebben van de te Amsterdam om het leven gekomen IJmui- denaar de heer J. Vrolijk. De 25-jarige IJmuidenaar maakte een dodelijke val tij dens werkzaamheden aan boord van een xandvaartuig, dat in het Buiten IJ lag. De officier van justitie, mr. J. Wiarda was vol lof over de moed, waarmee de ze zeelieden hun plicht als mens waren nagekomen, maar hij kon dergelijke on regelmatigheden met de monsterrol nu toch werkelijk niet langer meer tolereren. Onbevoegd stelde hij gelijk met onbe kwaam en de officier vestigde er de aan dacht op, dat deze overtredingen met de huidige spanningen op de arbeidsmarkt hand over hand toenemen. Hij waagde het daardoor zich af te vragen, of het ver gaan van diverse vissersschepen de laat ste tijd misschien moet worden toegeschre ven aan het uitvaren met een niet-volle- dige bemanning. In dit uitzonderlijke ge val wilde mr. Wiarda dan ook nog vol staan met het eisen van een boete van honderd gulden per overtreder, maar in de toekomst zou hij zich nog slechts be perken tot vrijheidsstraffen. De verdediger, mr. J. W. Crefeld uit Velsen toonde zich in zijn pleidooi ver heugd over deze betrekkelijk milde eis, maar hij wilde er toch de aandacht op vestigen dat de als schipper optredende visser zich een bijzonder bekwaam zee man had getoond, doordat hij en zijn kor nuiten er onder zulke bijzonder ongun stige omstandigheden in waren geslaagd het leven te redden van een complete be manning. Mr. Crefeld herinnerde eraan, dat zij bij het binnenlopen van IJmuiden door de burgemeester van Velsen, mr, J. C. Bührmann waren opgewacht, die zich vol lof over hun moedige daad had uitgelaten. Ook vestigde de verdediger de aandacht op, dat de dappere bemanning van de „Neeltje" verder geen enkele belo ning heeft ontvangen, zodat hjj verzocht in plaats hiervan slechts een formele straf over deze mannen te willen uitspreken. De politierechter, mr. J. D. Vink, toonde volledig begrip voor het door de ver dediger gehouden pleidooi; althans het gedeelte van zijn betoog, waarin werd ge wezen op de moedige houding van de be klaagden tegenover hun in nood verkeren de collega's. Dit neemt echter niet weg dat de veiligheid op zee monsterrollen noodzakelijk maakt, die volledig in orde zijn. Evenals de officier van justitie stel de de politierechter voortaan in dergelij ke gevallen dan ook uitsluitend vrijheids straffen in het vooruitzicht. Bij wijze van hoge uitzondering wilde hij in dit spe ciale geval echter nog volstaan met een geldboete van vijftig gulden. Met deze uitspraak zagen de veroordeelden af van hun recht op hoger beroep. Nadat vervolgens een aantal chauffeurs, dat zijn wagen „onder de invloed" had bestuurd zich tot de gebruikelijke gevan genisstraf, geldboete en intrekking van het rijbewijs zag veroordeeld, werd het be klaagdenbankje ingenomen door de 28-ja- rige visserman uit Velsen, die bij het vergaan van de „Poolster" eveneens zon- Advertentie der de vereiste papieren als schipper was opgetreden. Op zijn onmiddellijke beken tenis vroeg de officier van justitie zich af welke wegen deze mensen toch wel bewandelen, ten einde een bemanning bij elkaar te krijgen. Tevens was bij hem de vraag gerezen of het percentage van ver gane schepen misschien geringer zou zijn wanneer steeds met een bevoegde beman ning was uitgevaren. Tenslotte eiste hij tegen deze beklaagde eveneens een geld boete van honderd gulden, bij welke eis de politierechter zich aansloot. Nogmaals met de tsok achter de deur, dat voortaan bij dergelijke overtredingen geen clementie meer zal worden gebruikt. De veroordeelde vissersman trachtte Ds burgemeester van Velsen, mr. j. L. Bührmann kwam aan boord van de Neeltje om dee geredde bemanning van de gezonken Poolster en de dap pere bemanning van de Neeltje geluk te wensen. zich nog te verontschuldigen door er op te wijzen, dat de omstandigheden hem het destijds noodzakelijk maakten als schip per op te treden. Overigens verklaarde hij niet anders dan pech te hebben ge had, want „van de vijfhonderd schepen die zich op zee bevinden, zijn van min stens driehonderd de monsterrol evenmin in orde". Een amfibie-auto van de VARA, met bestuurder Wim Hollander en radio-stuntman Cees Buurman aan boord is maandagavond om zeven uur twintig meter vanaf de vloedlijn in Wjjk aan Zee gezonken. Chauffeur-monteur Wim Hollander voelde plotseling, dat er iets mis was met de pompinstallatie, die zorgde voor de afvoer van het zeewater. H(j maakte snel rechtsomkeert naar het strand. Het vaartuig kwam door de hevige branding heen, maar in het zicht van het strand sloeg de motor, die de schroef aandreef, af en het vaartuig zonk. Gelukkig voor de bemanning was de zee ter plaatse maar één meter diep en konden zjj ongedeerd het amfibievaartuig verlaten, zjj het met een nat pak. Met de hulp van de vele strandgasten werd de amphicar geborgen. Velen trokken aan de staalkabel, die het rijvaartuig uit zjjn benarde positie moest verlossen. Na een strijd van een half uur moest de zee haar prooi teruggeven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5