Beelden van Jonk en Spronken in de Vleeshal De N.Ph.O. - Zomerconcerten I Woensdagavond slotzitting T.V.-rechtbank h Pharetra is toch verschenen Prix d'Excellence voor Rudolf C. W. Jansen HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK DINSDAG 9 JUNI 1964 6 D Bob Buys Muziekweek Gaudeamus nabeschouwing«n TV-rechtbank Damshuizer Beiaardconcerten voor het Holland Festival Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. De radio geeft woensdag HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. T el evisiepro gramma „Adam en Eva" langer in Amsterdam 2 Overzicht van de Vleeshal BIJZONDER GELUKKIG kan men dit keer zijn met de expositie, die de onderdirecteur van het Frans Halsmuseum, de heer Schwagermann, voor ons in de Vleeshal heeft georganiseerd. Het werk van Nic Jonk, docent aan de Academie '63, mag ik al sinds enige jaren steeds weer roemen. Dat van Arthur Spronken was indertijd een grote verrassing in een expositie van de Keerkring te Amsterdam. Spronkens kwaliteiten worden in de Vleeshal volop bevestigd. Jonk blijkt al een heel oeuvre op zijn naam te hebben staan. Trouwe expositie bezoekers konden dat weten. Maar in de prachtige ruimte van de Vleeshal is dit nu pas op overtuigende wijze zichtbaar gemaakt. En omdat ik Jonk in 'een voor hem zeer moeilijke tijd heb mogen leren kennen en waarderen stemt deze expositie me des te dankbaarder. In onze contreien was Felison te Velsen al voorgegaan met een expositie van Jonks plastieken. De Vleeshal biedt nu echter de gelegenheid tot het exposeren van verscheidene beelden van groter formaat dan de kleinere bronzen waarmee Jonk regelmatig voor de dag "mocht komen. En zo springt de monumentaliteit van Jonks scheppingen meer in het oog. u!=ü:m Brons van Nic. Jonk aromen tors van Arthur Spronken RAI-concert. Het vierde RAI-concert te Amsterdam door het Concertgebouw orkest onder leiding van Bernard Hai- tink wordt op vrijdag 26 juni gehouden in de 5000 plaatsen tellende Zuidhal van het RAI-gebouw. Solistische medewer king verleent Marijke van der Lugt. Uit gevoerd worden werken van Verdi, I Wagner en Beethoven. IN EEN KORT voorwoord tot de ge- illustreerde catalogus van deze expositie spreekt de heer Schwagermann van een aarzelend volgen van de grote modernen als Moore, Marini, Lipchitz of Zadkine door sommigen onzer jongere beeldhou wers. Jonk, die veel te danken meent te hebben aan de schilder D. D. Lammers en zijn collega Wessel Couzijn, getuigde zelf tegenover mij van een zekere bewonde ring voor Lipchitz, van wie men hier indertijd in de Vleeshal een en ander heeft kunnen zien. Dat Jonk ook de plas tieken van Renoir waardeert is ook nog zichtbaar op deze tentoonstelling. Wat be treft het laatste is overigens vooral sprake van enige geestelijke verwantschap. Maar hoe duidelijk spreekt hier toch een echte eigen persoonlijkheid, wiens werk steeds temidden van dat van ouderen herkend zal worden. Opvallend was mij ook weer hoe even sterk Jonks werk blijft, van alle kanten uit bezien, zelfs wanneer door de vorm van een beeld vermoed kan worden dat Jonk zich dit werkstuk in verband met een architectuur gedacht had. EEN KORTE BIOGRAFIE in de cata logus bevestigde mijn vermoeden dat Spronken zich mede schoolde op het voor beeld van Marini. Zekere kantige snijlijnen van gewelfde vlakken in zijn plastieken doen soms heel even denken aan het werk van Zadkine. Maar juist de bij Spronkens werk zinvolle kantigheden onderstrepen nog eens mijn bezwaren tegen de tekenlijnen in de beelden van de naar mijn smaak hier in Nederland zo overschatte pathetische Rus. PATHETISCH kan ook Spronken zijn, maar dat meer met puur plastische mid delen; meer dan met het verhaal doet Spronken het met de vorm. Uit het werk van beide exposanten blijkt bezinning op de waarden van oudere culturen. Vergeleken met Jonk lijkt Spronken dat wat te .etaleren. Bij zijn grote smaak mag dit echter geen bezwaar genoemd worden. Hoe levend zijn boven dien zijn portretten. Op andere wijze toont Spronken een even grote onder nemingszin als Jonk, die dat zo overtui gend aan de dag legde bij het aangaan van het probleem „Leda en de Zwaan", dat prachtige bezit van de gemeente Vel sen. Het Frans Halsmuseum blijkt van Spronken een kleine plastiek en een (inder tijd aan H. F. Boot aangeboden) legpen ning te bezitten. Van beide beeldhouwers zou daar best iets bij mogen komen. CONCERT DOOR TEKE BIJLSMA MET MEDEWERKING VAN „SIONS JEUGDKOOR" Op woensdag 10 juni, 's avonds 8 uur, zal de Haarlemse organist Teke Bijlsma concerteren op het orgel van de Verlos- serkerk aan de Generaal Spoorlaan te Haarlem-Noord. Medewerking wordt ver leend door „Sions Jeugdkoor" (dirigent Teke Bijlsma) met begeleiding van de or ganist Pieter de Jong. De toegangsprijs bedraagt 75 cent. Pharetra, het blad van de studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar van de jongste oplage op last van de rec- tor-magnificus, professor dr. F. de Roos niet mocht verschijnen, is met enigszins gewijzigde inhoud toch uitgekomen. De redactie zou van de universiteit worden verwijderd als zij het blad zou laten ver schijnen. Het ging om vraaggesprekken met twee afvallige gereformeerden, de schaker Jan Hein Donner en de journalist Han Lammers, die volgens de rector-mag- nificus verwarring zouden kunnen stichten in de geesten van de studentenlezers. De ze beide interviews zijn weliswaar onge wijzigd opgenomen, maar er is een ge sprek bijgekomen: met professor dr. G. J. de Vries, hoogleraar in de Griekse taai en letterkunde, die teruggekomen is op de weg die Donner en Lammers hebben ge kozen. De redactie vindt blijkens een kantteke ning dat het nieuwe nummer de onvolko men neerslag is van de gevonden oplos sing. De zeventiende Internationale Muziek week van de Stichting Gaudeamus wordt volgend jaar gehouden van 18-25 septem ber. In deze week wordt onder meer het bij een internationale prijsvraag bekroon de muziek-dramatische werk voor televi sie voor het eerst uitgevoerd. De VARA zal diit bekroonde werk uit zenden. Het werk mag 15 tot 30 minuten duren en de componist moet rekening houden met een instrumentale bezetting van hoogstens vijftien personen, een vo caal ensemble van hoogstens twaalf per sonen, hoogstens zes solisten en/of spreek stemmen en hooguit zeven dansers. Aan de Internationale Muziekweek is vol gend jaar tevens verbonden een interna tionale prijsvraag voor koor-, kamermu ziek, orkest- en elektronische werken. Prijzen, zijn onder meer beschikbaar ge steld door het Prins Bernhard Fonds, de Fondation Européenne de la Culture, de STEWART GRANGER GETROUWD De filmacteur Stewart Granger is in Genève in het huwelijk getreden met de voormalige Belgische schoonheidskoningin Viviane Lecerf. De plechtigheid had plaats in het gemeentehuis van Genève. Mej. Lecerf is 23 jaar. Ook de VARA stelde zich in dienst van de handige reclamemannetjes, die met het lawaai rond en van de Beatles een groot deel van 's werelds jeugd in een waar schijnlijk profijtelijke greep kregen. De cameraman, die de aankomst en het ver blijf van de verjaarde pages uit Beat City- moest filmen, leek ons ook nogal geagi teerd; het resultaat: een reportage, die even oppervlakkig was als deze gehele ge beurtenis. De wat geagiteerde plaatjes specialist Herman Stok en Berend Boude- wi.in lieten zich het optreden van het vier tal in Treslong niet uit de hand lopen. Eerst mocht de aanwezige jeugd, onder wie natuurlijk de nu in Beatlejurkjes ge stoken ontvangstmeisjes, vraagjes stellen aan het popperige kwartet, dat vooreerst aan de bar bleef. De vragen waren, op een enkele harde na, nogal onbenullig; de antwoorden waren zonder uitzondering onbenullig. Het daaropvolgende „concert" leerde ons, dat de vier nog lang niet toe zijn aan het frenetieke nummer-verkopen van hun edele voorganger Hallyday. Ze leken ons zelfs nogal mat. De regie deed echter de rest; eerst mochten kennelijk de meest bewogen jongelui, zij het aan de rand van het beeld, hun vitaliteit naar oud gebruik in gekronkel uitleven. Goed georganiseerd, mocht het publiek tijdens het slotnummer de Beatles insluiten, zo dat een scène ontstond, die suggereerde dat ook de Nederlandse jeugd bij al dit ritme niet te houden is. De berichten, dat de reacties van onze jongens en meisjes hier en daar nogal mat waren, werden geloofwaardiger door de houding van enige vitale tieners, die met ons naar de Beatles keken. Zij vonden het maar een zwaar overdreven gedoe. Omgekeerd evenredig aan de groei van het getal der betrokken uitzendingen liep de dramatische kracht van de televisie rechtbank terug. De kijker, gewend ge raakt aan het „gelukkig nuchtere ka rakter van een Nederlandse rechtzitting, moest ons inziens wilde men zijn aan dacht vasthouden een wat zwaardere zaak voorgezet worden. De bijna anderhalf uur durende eerste zitting, gewijd aan de zaak Van den Burg, voldeed nog niet aan de hiervoor gestelde eis. De verdachte en de getuigen speelden minder overtuigend hun rollen dan hun voorgangers in vorige programma's van deze aard. De gang van zaken werd voorts nogal vertraagd door de eindeloze rij slimme vragen, die de ver dediger de getuigen stelde. Enfin, wellicht brengt de tweede zitting, morgenavond een ommekeer. Hoe het ook zij, het is nu toch wel juist dat de VARA van deze zitting geen avondvullende uitzending heeft ge maakt. Na zjjn „openbaar examen" maandag avond in de geheel bezette Bachzaal te Amsterdam te hebben afgelegd, heeft de 24-jarige organist Rudolf C. W. Jansen uit handen van directeur van het Amster- damsch Conservatorium, de heer Jan Odé het diploma van de prijs van uitnemend heid ontvangen. De jonge musicus volg de de orgelstudie aan het hoofdstedelijk conservatorium als leerling van zijn va der, de heer Simon C. Jansen. Het programma dat hij presenteerde omvatte fantasie en fuga in g kl en sonate nr. 5 in c gr van Bach; fantasie en fuga op Bach van Reger; vier improvisaties; prélude, adagio, choral varié sur la thème Veni Creator Spiritus, voor orgel, strijkorkest en pauken van Franck, met medewerking van het orkest van het con servatorium, onder leiding van Joop van Zon. Evenals vorige jaren zullen op de ope ningsavond van het Holand Festival op maandag 15 juni, van 20 tot 21 uur een aantal beiaardconcerten worden gegeven georganiseerd door het bestuur van da Nederlandse Klokkenspel-vereniging in opdracht van het bestuur van het Holland Festival. De concerten worden gegeven in Hen gelo, Doetinchem, Barneveld, Utrecht, Amsterdam, Woerden, Enkhuizen, Den Haag, Delft, Rotterdam, Schoonhoven, Sluis en Maastricht. Door het Noordhollands Philharmonisch Orkest worden dit jaar acht zomer concerten verzorgd, waarvan vijf concerten vóór de vakantie. Het eerste concert wordt gegeven op zaterdag 13 juni, de overige concerten voor de vakantie hebben plaats op de donderdagavonden 18 juni, 25 juni, 2 juli en 16 juli. Het eerste concert op zaterdag 13 juni wordt geleid door Henri Arends Dit concert wordt door het N.Ph.O. aangeboden aan de Koninklijke Nederlandse toonkunstenaars Vereniging, welke vereniging op deze dag zijn congres Haarlem houdt. Enige honderden musici uit het gehele land zullen dit ee: zomerconcert bezoeken. te eerste HET PROGRAMMA wordt geopend met droom, het Vioolconcert van dezelfde com- wet ter elegenheid van ponist en de 5e Symfonie „Uit de nieuwe wereld van Dworsjak. Ronald Hoogeveen begon op 8-jarige leeftijd zijn vioolstudie bij Oswald Kuhn en trad reeds een jaar later verschillende malen voor de radio op. Zijn eerste optreden met orkest, op 12- jarige leeftijd, was met het symfonieorkest te Baden-Baden. Daafna trad hij enkele malen met Nederlandse symfonie-orkesten op en maakte hij verschillende radio- en t.v.-opnamen. In het komende seizoen zal hij weer met het Orkest te Baden-Baden optreden en staan enkele concerten met Het Gelders Orkest op het programma. OP 25 JUNI heeft het derde zomer concert, plaats. Het programma wordt ge opend met de Symphonie Classique van Prokofjef, waarna Gerard Hengeveld zijn eigen Concertino voor piano en orkest zal spelen. Na de pauze wordt de Rhapsody in het 150-jarig jubileum geschonken werken „Three Contrasts" van Oscar van Hemel en „Expressioni Cordiali" van Mariu Flothuis. De pianist Jan Wijn is hierna solist in de Variatons Symphoniques van César Franck. Na de pauze treedt Jan Wijn op in het virtuoze tweede Pianoconcert van Saint Saëns en besluit het orkest met de Suite de Vuurvogel van Strawinsky. Jan Wijn studeerde aan het Amsterdam se Conservatorium. In 1958 behoorde hij tot de prijswinnaars van het Internationaal Concours te Genève en in 1960 verwierf hij de eerste prijs van het Concours te Orense in Spanje. Sedertdien gaf hij vele concerten met divere Nederlandse orkes ten, en trad verschillende malen in het buitenland op. HET TWEEDE CONCERT op donderdag 18 juni heeft als solist de I5-jarige Ronald Hoogeveen, die onlan'gis bekendheid ver wierf met 'n optreden voor de televisie. Het programma bestaat uit Mendelssohn's Muziek bij Shakespeare's Midzomernachts- Advertentie VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voor de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke orkestwerken (gr.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Viool en piano: moderne muziek. 12.05 Musette orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht orkest, vocale ensembles en zangsolisten. 13.45 Geheimen onder de golven-Goudkoorts on der water, lezing. 14.00 Romantische con certstukken (gr.). 14.50 Gezinsverzorgster, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. (Om 16.00 Nws.). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Weg wijzer: tips voor vakantie- en snipperda gen. 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen, tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoon muziek. 18.20 Uitzending van de Volkspar tij voor Vrijheid en Democratie. Luistert naar De Stem van de V.V.D. 18.30 Radio Volks-Universiteit: Guru Nanak en de Universele religie der Sikhs, d. Prof. dr. R. J. van Brakell Buys. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.40 Instrumentaal trio en zangsoliste: jazzmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Selecties uit ope rettes van Lehar (gr.). 21.15 Jatafelen: ca baret. 21.45 Promenade-orkest. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nieuws. 22.40 Balans: actuele kroniek. 22.55 Moderne en klassie ke kamermuziek (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde mu ziek (gr.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Vocaal ensemble: volksliederen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Licht orgelspel (gr.). 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Moderne grammofoonmuziek. 11.15 Tot ziens in Jeruzalem, wedstrijd in Bijbelken nis. (herhaling van 1 juni jl.). 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Meisjes koor en licht instrumentaal kwintet. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble en zangsolisten. 13.40 Transistor, een pro gramma voor de Nederlandse vakantie gangers. 15.00 Oude muziek (gr.). 15.20 Modern strijkkwartet (opn.). 15.50 Bijbel vertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht ensemble. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 18.05 Vrouwenkoor. 18.30 Het spektrum, lezing en berichten. 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Radio krant. 19.50 Metropole orkest. 20.25 De kerk in Indonesië, lezing. (II). 20.40 Om roeporkest en solisten: klassieke muziek. In de pauze (plm 21.10): Kanttekeningen. 22.30 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Opera aria's (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.23 Weerbericht. 12.30 Gevarieerde mu ziek. 12.50 Beursberichten en programma overzicht. 13.00 Nieuws en berichten. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 L'Ami- co Fritz, opera. 15.00 Nieuws. 15.15 L'Ami- co Fritz, opera. (verv.). 15.45 Wedstrijd tussen schoolkoren. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte orkestmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Gitaarrecital. 17.45 Grammofoonmuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Hongaar se rapsodie. 19.00 Nieuws en radiokro niek. 19.40 Gevarieerde muziek. 20.00 Amusementsprogramma. 20.30 Tura-Tijd. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Pedagogisch praat je. 21.40 Latijnsamerikaanse muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale folklore. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Grammofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG KRO: 19.30 Een goede raad is niet duur, documentair programma over de Raad van Arbeid. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.40 Jan en Alleman, licht programma. 21.05 Blik in de ruim te, een programma over recreatie. 21.35 Concertgebouworkest: klassieke muziek. 22.50 Epiloog. NTS: 23.00-23.05 Journaal. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Filmvenster. 21.15 Televisie rechtbank: De zaak Van den Burg, NTS: 22.40-22.45 Journaal, Ronald Hoogeveen Mariette van Wijk Blue van Gershwin uitgevoerd met Gerard Hengeveld als solist en wordt het pro gramma beloten met een selectie uit Porgy and Bes van Gershwin. De Weense cellist prof. Richard Ma- tuschka is solist op het vierde zomercon cert op 2 juli. Door hem wordt het Cello concert van Dworsjak uitgevoerd. Met de Ouverture Die verkaufte Braut van Sme- tana wordt het concert geopend, Tsjai- kofsky's symfonie „Pathétique" besluit het programma. Op 16 juli, het vijfde zomerconcert treedt de 20-jarige pianiste Mariette van Wijk, prijswinnares van het Internatio naal Muziekconcours te Genève in okto ber 1963 op. Zij zal het Pianoconcert no. 1 van Liszt uitvoeren. Verder worden de Ouverture Cyrano de Bergerac van Wage naar en de 7de Symfonie van Beethoven uitgevoerd. Behalve het eerste, worden deze zomer concerten geleid door Marinus Adam. Het eerste zomerconcert na de vakantie heeft plaats op 27 augustus. Het Haarlemse cabaret „Adam en Eva" van Frans en Fiet Koster, dat momenteel in het Centraal Theater te Amsterdam op treedt, zal zijn voorstellingenserie niet op donderdag aanstaande beëindigen, maar ook op zaterdag- en zondagavond (13 en 14 juni) optreden. Dit besluit is genomen op grond van de grote publieke belangstelling. WOENSDAG. Weer de VARA. Dat wil zeggen om half acht een beetje aan dacht voor de jeugd, die mag raden: Top of Flop met Henri Arends in de jury. Na het Journaal en Achter het Nieuws, Filmvenster en tenslotte de slotzitting van de televisierechtbank. Toneel: etc. DONDERDAG. Het half uurtje voor het Journaal, dat door vele omroepver enigingen bestemd was om wat gede- gener programma's te brengen voor kleinere kijkersgroepen, blijkt steeds meer voor lichte kost te worden ge bruikt. Zo ook deze avond als de Flint- stones aanrukken. Journaal en Brand punt gaan vooraf aan de laatste van de vijf afleveringen van Het land van onze kinderen. Onderwerp deze avond: Ge zin en gezinsvorming. Overigens blijft het een nogal ernstige avond, want in die sfeer ligt ook het televisiespel, dat de KRO produceerde, maar dat onder de NTS-vlag op het scherm komt. Het is „Het heilige experiment" van Fritz Hochwalder, een stuk over de orde der jezuïeten. Het speelt in het jaar 1726 in Paraguay, waar de jezuïeten een ide alistische heilstaat hebben gesticht. Ze leven op uitstekende voet met de In dianen, die ze een menswaardig bestaan helpen opbouwen, terwijl in de omrin gende gebieden slavernij nog aan de orde van de dag is en hongersnood en ellende heersen. Is de waardering van de Indiaanse bevolking gegrond op christelijke waarden, of zijn het alleen maar opportunistische overwegingen zonder diepere achtergrond, die hen zich achter de jezuïeten doet scharen? Dat is de vraag, waarvoor wereldlijke en geestelijke autoriteiten zich gesteld zien. De provinciaal der jezuïeten pro beert hen ervan te overtuigen,dat het christendom hier zegeviert. Hij krijgt het daarmee niet gemakkelijk en moet ervaren, dat onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan de kerk soms een moei lijke opdracht is. Leden van het Nieuw Rotterdams Toneel werken mee, o.w. Richard Flink, Rob de Vries, Jan Le- maire, Leo de Hartogh en Sacco van der Made.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6