„Plantage Tamarinde" nu als film De Haagse Comedie in het nieuwe seizoen Werk van JJ. Moolhuizen in Bloemenheuvel" te Bloemendaal Mies Bouwman met nieuw radioprogramma „Marimba" komt terug „La Bayadère" bij Het Nat. Ballet een choreografisch meesterwerk r WOENSDAG 10 JUNI 1964 10 Tsjechisch raffinement in combinatie van film met theater Nederlandse film in het festival te San Sebastian Poging tot herstel van spaarpottencollectie Joris Ivens voorzitter van de jury in Venetië Bob Buys In 1965 vier maal per dag N.T.S.-journaal T V-studie-opdracht aan Wim lbo De mode wordt vaak nog verg'leken met iets waar slechts naar wordt gekeken, maar de SOCIETY weet: men is steeds goed gekleed door bij CONSTANT LAMP zijn licht op te steken. De radio geeft donderdag T el evisiepro gramma Moeilijkheden bij Grieks Nationaal Theater DE LATERNA MAGIKA Tegenover me in de trein naar Eindhoven zat VACLAV KASLIK, chef-regisseur van het Nationale Theater en van de „Laterna Magika uit Praag. We reden door het groene Nederland in de stralende zon van die wonderlijke mei 1964, die ons reeds zoveel vitaminen gegeven heeft. Kaslik nam in Utrecht afscheid van zijn vrouw, die weer per trein terug gaat naar Praag, omdat ze dan aan de grens van haar vader land haar zoon kan ontmoeten, die twee jaar in militaire dienst is. De oudste zoon is arts in Praag en de jongste zal HIJ WAS NU IN Nederland om te wer ken voor het Nationale Ballet en voor het jubileum van de N.C.R.V. Hij vindt Neder land een mooi en vrij land en lijdt erg onder de ambtenarij in zijn vaderland. En ik laat hem maar in de waan, dat die hier niet bestaat. „Soms wordt er met geld gesmeten en soms moet men maan den lopen om wat geld te krijgen voor een belangrijk detail", zegt hij. Hij en zijn vrouw kunnen voor het werk altijd weg uit Praag, maar de kinderen moeten thuis blijven en dat is voor Kaslik, die zijn vleu gels eigenlijk over de gehele wereld wil uitslaan, een moeilijk geval. Europese vermaardheid heeft hij gekregen op de wereldtentoonstelling te Brussel, waar in het prachtige Tsjechische Paviljoen voor het eerste zijn Laterna Magika" ver toond werd, dat toen diende als propagan da voor het land en stimulering van het toerisme. De voorstellingen waren altijd uitverkocht; zij duurden een uur en wer den de gehele dag herhaald. Vorig jaar werd Laterna Magika in een extra voor deze voorstelling ingerichte zaal in serie vertoond en ofschoon ze toen twee uur duurde, was het geheel toch zeer boeiend. Weer was de belangstelling van het pu bliek groot, maar algemeen vond men de kortere voorstelling op de Expo interes santer, omdat men in de avondvullende vertoning te veel in herhaling trad. LATERNA MAGIKA is een combinatie van film en theater en men heeft er de modernste projectiemogelijkheden benut. Daardoor kon men in samenwerking met muziek en dans en met medewerking van artiesten een revue opbouwen, die inder daad iets nieuws is voor West-Europa Men ging er dus mede op tournee en oogst te overal succes. Commercieel ligt de zaak zeer moeilijk omdat de opbouw en ook het demonteren van de zeer vele technische apparaten heel veel tijd ver gen. Het best kan men de Laterna Magi ka in een grote bioscoop vertonen, maar er zijn natuurlijk ook mogelijkheden in grote hallen en in zeer grote zalen. Waar het klimaat dat toelaat zou men zelfs in de openlucht voorstellingen kunnen ge ven. In mei zijn voorstellingen gegeven in München in een bioscoop en ook daar wa ren alle voorstellingen uitverkocht. In augustus gaat men met een troep naar Amerika, waar op 3 augustus in de Car wel in de sporen van zijn vader treden, daar hij muzikaal uitzonderlijk begaafd is en het conservatorium bezoekt. Kaslik is een goede vriend van de dirigent Kubelik, maar hij is in Praag gebleven na de oorlog, omdat toen zijn oudste zoon juist geboren was. Hij kreeg het toen druk, want hij was directeur van de drie operatheaters die daar zijn en in die tijd was hij behalve regisseur ook nog dirigent. Hij be schouwt zichzelf in alle bescheidenheid als een van de beste drie regisseurs in Europa. En misschien is het nog waar ook, OP 29 JUNI ZULLEN op Curasao de buitenopnamen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm Plantage Tamarinde", beginnen. Deze film die, zoals al eerder werd ge meld, is gebaseerd op mr. Hans Keuls' gelijknamige toneelstuk en waarvan de n.v. City Film als producente optreedt, zal, wanneer alles volgens plan verloopt, omstreeks half oktober in première gaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG Op 22 augustus zal de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouw burg haar seizoen openen met de pre mière van „Clérambard" van de Franse toneelschrijver Marcel Aymé, die eerder zijn „Maanvogels" en „Maxibulen" met succes door Paul Steenbergen c.s. zag op gevoerd. Bob de Lange heeft de regie. Korte tijd later presenteert Joris Diels de eerste voorstelling van „Celestina" van de Spaanse toneelschrijver Fernando de Ro jas, die in de overgangsperiode tussen middeleeuwen en renaissanse een meester werk schiep dat eerder door Albert Hel man zuiver litterair in het Nederlands werd vertaald. Naast Reinier Heideman (van de Amsterdamse Toneelschool) zullen twee geslaagden van de Maastrichtse toneel academie, Anne Oostveen en Gaston van Erven in het tableau de la troupe van de Haagse Comedie worden opgenomen. Het Internationale Filmfestival in San Sebastian is gisteren begonnen met de Nederlandse documentaire kleurenfilm „operation Mud" van Ronny Erends. De film werd zeer door de critici geprezen, vooral om de uitstekende kleuren. Ook de Argentijnse film „Ramon Gomez de la Serna" werd goed ontvangen. De Engelse film „V/oman of straw" van Basil Dearden, met Gina Lollobrigida en Sean Connery, wordt als een van de favorieten voor de eindbekroning beschouwd. Heel voorzichtig heeft men thans de paar honderd gebroken en de enkele nog hele spaarpotten uit de omgevallen kast gehaald, waarin een deel van de unieke collectie spaarpotten van de algemeen pro curatiehouder van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, de heer N. M. A. ter Wolbeek, was opgeborgen. Op 6 mei stoot te tijdens werkzaamheden in een der kel ders van de bank een schilder tegen een lege kaartenkast. Deze viel toen tegen de kast aan, waarin de unieke collectie spaar potten uit Duitsland, Oostenrijk en Joe goslavië was ondergebracht. De restauratie van de spaarpotten, voor zover zulks mogelijk zal zijn, wordt door de verzekering betaald. In opdracht van de restaurateur worden alle scherven en schilfertjes behoedzaam bijeengebracht. Merkwaardig was dat naast geheel in gru- zelement gevallen spaarpotten er volko men onbeschadigde exemplaren uit de ra vage werden gehaald. De collectie van de drie genoemde landen omvatte een klei ne duizend spaarpotten. De heer Ter Wol beek had juist vorig jaar tijdens zijn va kantie in Joegoslavië daar een 40-tal spaarpotten gekocht. Hij heeft met zijn gezin besloten deze zomer weer naar Joe goslavië te gaan om opnieuw te gaan in kopen. Voorts wil de heer Ter Wolbeek contact opnemen met grossiers van speel goed, die mogelijk in hun monstercol lecties nog speciale spaarpotten hebben, alsmede met antiquairs. Ook hoopt hij dat er particulieren zullen zijn, die eens de rommel op hun zolders op spaarpotten willen nakijken. negie-hall begonnen wordt en waar men drie maanden denkt te spelen; de onder nemers in Amerika menen drie jaar werk te hebben voor deze troep. Kaslik is nu weer naar Praag teruggekeerd om deze voorstelling voor te bereiden. Er zijn nu twee groepen, waarvan één opera's geeft, zoals Hoffmann's Erzah- lungen. Er is een ballet en er zijn me dewerksters, die alle moderne talen moe ten kunnen spreken en die men van de universiteit te Praag gehaald heeft. Men zal zich herinneren (als men de Laterna Magika in Brussel gezien heeft), dat de „speakerin" zelfs Vlaams sprak, bene vens vloeiend Frans. De combinatie film en theater is natuurlijk spectaculair, om dat men veel meer beweging kan laten zien door de filmprojectie en men de han deling op het toneel toch kan laten door gaan en men het een met het ander kan combineren, wat bij het theater, en ook bij de film, niet mogelijk is. Men kan hierbij allerlei „tricks" gebruiken. De ef fecten zijn dan ook verrassend, vooral ook door een zeer knappe montage van de vele beelden. In de toekomst zal men ook ge bruik kunnen maken van kleurentelevisie, en van supersonische muziek; ook met grammofoonplatenmuziek kan men heel bijzondere effecten bereiken. HET GEHELE gezelschap bestaat uit ongeveer dertig man, waarvan zeven tech nici. Een onderdeel van de „Laterna Ma gika" is het „Schwarze Theater", dat thans ook in een avondvullende vertoning gegeven wordt en dat in het volgende sei zoen ook een paar voorstellingen in Neder land zal geven. Het is eigenlijk een ver volmaking van de pantomime, waarbij het toneel geheel zwart is, men enkel met lichteffecten werkt en men ook gebruik maakt van het z.g. „Fosforiserend licht" wat we reeds kennen uit circus en revue (Strassburgers Friese hengsten). Ook deze voorstelling is misschien als avond vullende vertoning te lang en een beetje eentonig. Soms is het geheel in opzet, on danks de moderne technische middelen, wat te ouderwets en te traditioneel, zoals we dit bij bijna alle voorstellingen achter Het Gordijn vinden. Maar ook het „Zwar te Theater" heeft veel succes op zijn tour nees gehad en in Duitsland was de pers zeer lovend over deze voorstelling. IN IEDER GEVAL werken de Tsjechen hard om iets bijzonders te brengen en is er vooral in Praag grote belangstelling voor kunst in het algemeen, want niet alleen, dat men er een beroemd orkest heeft maar ook de drie opera's zijn elke voorstelling uitverkocht en op de tournees in dit land is men vooruit reeds verzekerd van volle zalen, omdat steeds bedrijven vooruit worden ingeschakeld en men dik wijls al een half miljoen kaarten verkocht heeft voordat de tournee begint. Dit alles berust natuurlijk op het regime, dat ook de kunst als een staatszaak beschouwt, waarvan Kaslik zegt: Kunst kan geen staatszaak zijn, maar moet vrij zijn en er moet ook een gezonde concurrentie zijn, anders drogen de bronnen uit en wordt alles te gemakkelijk en wordt niets uit innerlijke drang geboren. J. van Doveren IN BLOEMENHEUVEL te Bloemendaal is tot 29 juni een tentoonstelling van schilderijen van J. J. Moolhuizen te zien Voor de oorlog was Moolhuizen lid van de Hollandse Kunstenaarskring, de toen beste vereniging van beeldende kunstenaars onder wie Moolhuizen en F. Klein zich onderscheidden door de Frans te noemen chic van hun werk. De, evenals Klein in Frankrijk wonende W. Oepts nam als gast wel deel aan de exposities van deze kring. Gedrieën behoorden zij tot mijn jeugdliefdes". Mijn genegenheid en be wondering voor Oepts verdiepten zich met diens verdere ontwikkeling. De puur schilderkunstige waarden van zijn werk wonnen aan stelligheid. Zijn helderheid maakte hem enigszins tot mijn leraar. Veel heeft hij te danken gehad aan het voor beeld van de Franse schilders Derain en Friesz. Ook voor Moolhuizen kan een Derain iets betekend hebben. Voorts denkt men bij Moolhuizens werk wel aan Corot. Beide laatstgenoemde Franse meesters uit verschillende tijden kunnen ook Moolhui zens generatiegenoot, de Fransman Oudot geleid hebben. In enkele landschappen toont Moolhuizen iets gemeen te hebben met Oudot. ONDER DE „PERSONALIA" van Mool huizen, vermeld in de catalogus, komen we als laatste regel tegen: „Schildert bijna uitsluitend naar de natuur". Het klinkt als een program. En dat is het ook wel Want hierin ligt de oorzaak van de be perktheid van Moolhuizens werk. Het staat en valt met zijn onderwerp, dat hij meer uitbeeldt, meer na-schildert dan verbeeldt. Bij alle zorg voor zijn voordracht kent hij toch niet die puur schilderkunstige bekom mernissen van de schilders sinds Cézanne. Zijn werk evolueerde dan ook weinig. De zorg van de voordracht geeft deze vaak iets geaffecteerds. Als die geaffecteerd heid nu dan toch niet altijd hindert, komt dat door de grote, ook innerlijke bescha ving die achter Moolhuizens werk te proe- De directie van de Biennale in Venetië heeft onze landgenoot Joris Ivens ver zocht, dit jaar in augustus als voorzitter van de jury van het Internationale Do cumentaire Filmfestival te fungeren. Ivens heeft geaccepteerd en is gisteren, na beëindiging van de classificatie van zijn omvangrijke archief, dat hij zoals be kend aan het Nederlands Filmmuseum heeft afgestaan, weer naar Zuid-Frankrijk vertrokken om daar de werkzaamheden aan zijn film „Le Mistral" voort te zet ten. ven valt. Moolhuizens persoonlijkheid leert men dan meer kennen uit de keuze van zijn onderwerpen dan uit zijn wijze van schilderen. Het werk vertedert mij door genoemde jeugdvoorkeur en bevredigt meestal vol doende door de onderwerpen, die Moolhui zen vond op de stranden en in de duinen aan de Noordzee en verder vooral in Frankrijk, dat zijn grote liefde heeft. Hij voert ons langs die stille plekken waar het goed rusten is. Minder bewogen dan een Buning toont hij iets van eenzelfde nostal gie naar een nog nabije verleden. BEHALVE HOOFDROLSPELERS Albert van Dalsum en Elly van Stekelenburg regisseur Michael Forlong, cameraman Prosper Dekeukekleire en Cinetone-direc teur L. J. M. Rosenboom, die de produktie' leiding in handen heeft, vertrekt binnen kort een groepje Cinetone-medewerkers van Schiphol naar de Antillen. De op namen aldaar zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Precies een maand na de eerste draaidag op Curagao zullen de bin nenopnamen in de Cinetone-studio in Dui- vendrecht beginnen. De regering van de Nederlandse Antillen is zeer verheugd over het feit, dat Curapao op deze wijze door een Nederlandse speelfilm zo in de belangstelling zal komen. Zij heeft dan ook alle steun toegezegd aan de filmploeg, die op het eiland verder medewerking van verschillende particuliere zijden zal krijgen. BEHALVE ALBERT VAN DALSUM en Elly van Stekelenburg zullen in „Plantage Tamarinde" belangrijke rollen worden ge speeld door Han Rijnbeek, Paul Storm, Piet Eeltvelt, Lo van Hensbergen, Bronwin van Hensbergen, Jack Monkau en Chris Smeets. Han Keuls schreef, zoals bekend, het scenario, Jan Willem Hofstra verleen de zijn medewerking voor de dialogen en Luc van Gent, die „Plantage Tamarinde voor de K.R.O.-televisie regisseerde, zal de Nieuwzeelandse regisseur Michael Forlong bijstaan. Deze regisseur, die jarenlang onder Sir Michael Balcon in de Britse Ealing-studio's als producer-director heeft gewerkt, is Met ingang van zaterdag 27 juni gaat Mies Bouwman voor de VARA tien weken lang elke zaterdagmorgen van 10.55 tot 11.30 uur een vakantie-radioprogramma maken onder de titel „Zij die van de zon leven". Zij zal hierin onder meer korte inter views houden met al diegenen, die ge durende de zomermaanden hun brood verdienen door te trachten het de vakan tiegangers naar de zin te maken. Verder zijn in deze programma's lichte plaatjes te beluisteren. De produktie is in handen van Gé Goudswaard. De bekende radiorubriek van de VARA Marimba'' komt waarschijnlijk terug. Na het overstapje van Gabri de Wagt naar de TV leken de dagen van deze vaak op zienbarende uitzendingen geteld. Tom Pauka zal de taak van De Wagt over nemen. Het is de bedoeling vooral veel live-interviews te gaan uitzenden. TEKENEN DES TIJDS De KRO-radio zal op zes opeenvolgende zaterdagavonden een aantal tweegesprek ken Uitzenden onder de titel „Tekenen des tijds". Het zullen gesprekken zijn over de waarden in het geestelijk leven van nu, gevoerd door mr J. Leyten, lid van de kernredactie van „Te elfder ure". Zijn gesprekspartners zijn betrokken bij het geestelijk leven in verschillend geaarde groepen van de bevolking. Het gesprek, dat mr. Leyten met hen voor de micro foon heeft, blijft niet beperkt tot de gren zen van het „denkbeeld" waarop de part ners min of meer zijn gespecialiseerd. Gesprekpartners zijn onder meer prof. dr. B. Delfgaauw uit Haarlem, hoogleraar in de wijsbegeerte te Groningen, pastoor R. Beckers te Utrecht en pater J. Voss- kühler S.J., verbonden aan het Katholiek Sociaal Centrum te Amsterdam. De eerste uitzending van deze serie op zaterdag 20 juni a.s. is een gesprek met prof B. Delfgaauw. momenteel in Singapore, waar hij een film voorbereidt, die hij zal gaan maken, wan neer „Plantage Tamarinde" gereed zal zijn. MELLE WEERSMA zal de muziek voor de film componeren en de Antilliaan Stan ley Cras, die in Amsterdam Spaans stu deert, is aangetrokken voor adviezen op 't gebied van de Antilliaanse choreografie. De zwart-wit-film, die waarschijnlijk ongeveer honderd minuten zal duren, ge reed zal zijn, zal zij na een galapremière waarvan de plaats nog niet is vastgesteld in veertien theaters in het land tegelijk gaan draaien. Het niet tijdig gereedkomen van da technische faciliteiten is er oorzaak van, dat het N.T.S.-journaal niet per 1 oktober kan worden uitgebreid. Verwacht wordt, dat met ingang van januari 1965 ook vol ledige nieuwsbulletins op het tweede nel kunnen worden gepresenteerd, eveneens twee keer per dag, zoals op het eerste net, maar op andere tijdstippen. Tevens hoopt de journaaldienst te gaan werken met nieuwsberichten in zeer be knopte vorm, zogenaamde „headlines". Deze zullen worden herhaald bij de aan vang van het journaal zoals (jat thans om acht uur op het eerste net wordt gebracht. Dit beknopte nieuws zal zonder film wor den gebracht en één minuut zendtijd vergen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op voorstel van de „Adviescommissie studie-opdrachten tele visie" aan de heer Wim lbo, regisseur en cabaretier te Amsterdam, opdracht ver leend een verhandeling samen te stellen over de vorm van amusement bij Euro pese televisiestations in Europa. Deze op dracht sluit in, dat de heer lbo ter com pletering van een eerder door hem onder nomen reis, in het komende najaar nog enige televisie-organisaties in het buiten land zal bezoeken. Voor de vervulling van deze opdracht werd de heer lbo een reis beurs toegekend. Het zingende en dansende zestal uit Madagaskar „Les Surfs" is gisteren uit Nice op Schiphol aangekomen. Deze uit één gezin komende zang groep zal vandaag optreden in een speciaal programma van de VARA, dat in de loop van dit seizoen op het tv-scherm zal worden vertoond. De 16-jarige Monique, 20-jarige Coco, 15-jarige Nicole, 19-jarige Pat, 17- jarige Dave (op de foto van links naar rechts) veroverden vorig jaar in een tv-show de harten van de Parij- zenaars. Sindsdien reizen de klein gebouwde „Surfs" door Europa om hun inmiddels bekend geworden liedjes te zingen als „Reviens Vite et Oublie", „T'en Vas pas comme ga" en „A Présent tü peux t'en aller". DE RUSSISCHE pedagoge Jelena Tsjik- vaidze is gisteren na een verblijf van eni ge maanden in ons land naar het Bolsjoi Theater in Moskou teruggekeerd. Het Na tionale Ballet heeft met een uitvoering van de door haar ingestudeerde vierde ak te van „La Bayadère" afscheid van haar genomen. Deze kon voor een kleine kring van genodigden worden gegeven op het to neel van de Amsterdamse Stadsschouw burg, hiertoe beschikbaar gekomen door het uitvallen van de Nederlandse Opera. De bevoorrechte genodigden hebben van deze voorproeve van het programma, dat over enige weken in het Holland Festival zal worden vertoond en daarvoor speciaal is samengesteld, kennelijk bijzonder geno ten. Deze ietwat ouderwetse term mag men gebruiken voor een dergelijke toegift aan de romantische smaak van balletoma- nen, die eindelijk weer eens helemaal aan hun trekken komen. Maar let wel: men heeft hier te doen met een choreografisch meesterwerk, waarvan Marius Petipa de maker is. Men mag aannemen dat deze versie de grootst mogelijke gelijkenis met de oorspronkelijke schepping heeft. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gym nastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Ballet muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huis houdelijke zaken, lezing. 11.15 Radio Fil harmonisch orkest: klassieke muziek. 12.00 De Johan Willem Friso Kapel. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Country and Western Music (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek.. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Dansorkest en zangsolisten. 14.00 Vocaal ensemble (stereofonische uit zending) 14.20 Klassieke kamermuziek (stereofonische uitzending). 14.45 En pas sant: licht programma. 15.20 Amusements muziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Klarinet en piano: moderne muziek (stereofonische uitzending). 16.25 Voordracht. 16.45 Instru mentaal kwartet: jazzmuziek. 17.00 Min- jon. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Partij van de Ar beid. Partijdig. Een programma van de Partij van de Arbeid waarin iedere luis teraar wel ongeveer weet wat hij waagt met presentator Theo Eerdmans. 18.30 Licht ensemble en zangsolisten. 19.00 Ge sproken brief. 19.05 Sportparade. 19.30 In strumentaal combo. 19.55 Nieuws. 20.00 Richard Strauss-herdenking: Elektra, ope ra. (stereofonische uitzending) 22.00 350 jaar Rijksuniversiteit te Groningen, docu mentaire. 22.30 Nieuws. 22.40 Journaal. 23.05 Pizzicato: Nieuwsflitsen en actualitei ten uit de lichte muziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Chansons de France (opn.). 10.25 Moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.15 Le ven op het land, gesprek. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze Week. 13.00 Nieuws. 13.15 Romantische klassieke muziek (gr.). 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Militair orkest (gr.). 14.30 Lichte grammofoonmuziek. 14.40 Licht pianospel (gr.). 15.00 Vocaal ensem ble. 15.15 Kamerorkest en solist: Oude, klassieke en moderne muziek. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Befiehl Du deine Wege, motet. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht instrumen taal kwartet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Lichte grammofoonmuziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Ra diovossenjacht: Luisteraars op zoek naar radio-reporters. 21.30 Lichte grammofoon muziek. 21.45 Klassieke grammofoonmu ziek. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleer gang. 23.30 Oude kamermuziek (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.25 Weerbe richt. 12.30 Gevarieerde muziek. 12.50 Beursberichten en programmaoverzicht 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Grammofoonmuziek. 14.08 Klassieke muziek (Om 15.00 Nieuws). 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurs berichten. 16.09 Franse les. 16.24 Liederen 16.40 Kamermuziek. 17.00 Nieuws en be richten. 17.15 Voor de kinderen. 17.50 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Pianorecital. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.30 Klassieke muziek. 20.30 Macbeth, ope ra (le en 2e akte), 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Volksmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Belcantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Filmvenster. 21.15 Televisie rechtbank: De zaak Van den Burg, NTS: 22.40-22.45 Journaal. VOOR DONDERDAG KRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pauze. 16.00-16.15 Voor de kinderen. 19.30 De Flintstones, tekenfilm (dl. 29) NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.40 Het land van onze kinderen, documentair programma (dl. 6 - slot). NTS: 21.20 Het heilig experiment, toneelstuk. KRO: 22.40 Epiloog. NTS: 22.50-22.55 Journaal, „LA BAYADERE" is een ballet uit 1877, dat sinds de première ten bate van de ballerina Mile Vazem in Rusland bijzonder populair bleef, met dien verstande dat men bij de reprises van de laatste tijd de sprookjesachtige finale achterwege laat. In de vierde akte verschijnt de jonge krijgsman Solor in zijn droom temidden, van lieftallige geesten, waarbij zich ook zijn door verraderlijk toedoen aan een slangebeet gestorven geliefde bevindt. Het is een aaneenschakeling van grote en klei ne ensembles, duetten en solovariaties. Doch wat voor een aaneenschakeling! Ofschoon Petipa alle ontwikkelingen laat bedrijven binnen de traditionele patronen van evenwijdige lijnen, kringen en diago nalen, steeds de symmetrie handhavend, heeft hij wonderen van geraffineerde een voud weten te bereiken. Het begint al met een met de opkomst van het corps de bal let in een lange slinger van bewegende arabesques. Het is allemaal zo ongelooflijk schitterend, dat de glans van de vele in omloop zijnde namaakzettingen van het overigens aan Ivanov toegeschreven „bal let blanc" uit „Het Zwanenmeer" erbij verbleekt. En tegelijk ziet men nu, met de sierlijk wisselende groeperingen van de danseressen in witte tutu's voor ogen, dat de „Sylphides" van Michael Fokine in net begin van deze eeuw niet zomaar uit de lucht zijn komen vallen. DE GROTE ADAGIO'S zijn uiterst moeilijk te dansen. Mevrouw Tsjikvaidze heeft echter een ongekende stijlzuiverheid tot in alle onderdelen (men lette eens op de prachtige armhoudingen) weten te be reiken. Overigens moet een beoordeling van de geleverde prestaties nog even wor den uitgesteld, want bij deze „generale" werden de solistische partijen alternerend vertolkt. Dit paradenummer, waarmee men ongetwijfeld ook internationaal furore zal maken, is maar liefst in vijf bezettin gen voorbereid. Maar hoe de uiteindelijke rolverdeling voor de eerste.presentatie ook mag uitvallen, men moet in ieder geval letten op de markante bijdragen van de jonge Olga de Haas, die met ingang van het volgende seizoen tot soliste is gepro moveerd. Deze vierde akte van „La Bayadère" is een bijzondere aanwinst voor het reper toire. Men heeft er eerder alleen voorstel lingen van kunnen zien bij het optreden van het Kirov Ballet uit Leningrad in Pa rijs, enkele jaren geleden. Bij het Royal Ballet in Londen bedient men zich van een reconstructie, door de fameuze danser Ru- dolf Nurejev uit herinneringsbeelden ver vaardigd. David Koning De actrice Anna Synodinou en het lid van de adviesraad Giorgios_ Seferiades hebben ontslag genomen uit het Griekse Nationale Theater. Anna Synodinou is eens door de Amerikaanse actrice Helen Hayes de grootste tragédienne van de we reld genoemd. Seferiades, die schrijft on der het pseudoniem Seferis, heeft in 1963 de Nobelprijs voor Letterkunde gewon nen. Hij noemde geen reden voor zijn ontslag, maar Anna Synodinou zei, dat zij heenging als gevolg van meningsverschil len met directeur Alexis Minotis. De ontslagen zijn gekomen op een ogen blik, dat het theater de opening van het jaarlijkse Epidaurus Toneelfestival op 21 juni voorbereidt. De directie van het Nationale Theater zoekt koortsachtig naar een plaatsvervangster van Anna Synodi nou.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 10