Voor Inkomstenbelasting wordt nieuwe aftrekregeling getroffen i speldjes hamol weer vandasg Spanning om Cyprus blijft HET WEER Bom ontploft in Algerije Storm eist dertig doden Italië m Vakantie werd ramp voor Nederlanders Zwolsman en Verolme gaan samenwerken Automatische aftrek voor werknemers van 5 percent tussen 240 en f 600 Haarlem sluit deel van binnenstad af voor zwaar verkeer Man in Breda na vechtpartij in café overleden Aanslaggrens Inkomstenbelasting verhoogd Fietsendief kreeg lift van bestolene Vier doden in het verkeer Geen VS-vluchten meer boven Laos? Paard op hol, twee kinderen onder melkwagen Kind verdronken in vijver Onthulling bij doop pier-eiland Bouw van ijzeren hotel in zee Veertig duizend ton haring voor de Sovjet-Unie W. A. VERWOERD en ZONEN DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 10 JUNI 1964 GRATIS Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234, Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. 5 Vraag uw melkhandelaar Ycki -Vruchtenyoghurt tó'MORRIS "èeforeyou êuy! NAPPA DAMES- EN HERENJASJES bescherm uw huid met hamol ultra Bij wijze van proef Koeler Aan het strand In Hillegom Het woord is aan In de krant van heden: Gezochte Engelsman KOLEN 49e JAARGANG NUMMER 181 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmufden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 o. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooraren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) meter zal overschrijden zal de minister van Financiën de bevoegdheid krijgen De Tweede Kamer en de staats-1 het reizen in deze nader te bepalen ge- secretaris van Financiën, dr. Van den bmden^tebehandelen hrf reizen over Berge, hebben elkaar gisteravond ge- me{;er. vonden in een compromis over de Een netelig punt bleek het bijzondere regeling van de aftrekbare kosten tarief van de loonbelasting te zijn dat van i j toepassing is op inkomsten uit overwerk, voor de nieuwe inkomstenbelasting. gratificatieS) vakantiegelden en andere uit- Daarmee is een belangrijk struikel- beringen boven het vaste salaris. Dit bij- blok bij de thans in behandeling zijnde zondere tarief wordt volgens het wetsont- nieuwe wet weggenomen. Het com- werp Loonbelasting herzien in voor de be- i i .1 lastingbetaler ongunstige zin. Daarom had promis kost de schatkist onge^ ee A.R.-woordvoerder de heer Kieft een 44 miljoen en is ongeveer twintig amendement ingediend dat tot doel had dit miljoen voordeliger dan de regeling tarief voor de groepen met een inkomen die die de Kamer vorige week voor stelde. Het compromis inzake de aftrekbare kos ten omvat in grote lijnen een automati sche aftrek van vjjf percent voor alle werk nemers met een minimum van 240 gulden en een maximum van 600 gulden. Kan de belastingplichtige bewijzen dat zijn aftrek bare kosten het maximum van 600 gulden overschrijden dan wordt het maximum op 1.000 gulden gesteld. van 6.000 tot 9.000 te verzachten. Toen de staatssecretaris zich bereid verklaarde de verzwaring van het bijzonder tarief die in feite een gelijktrekking is met de be lastingdruk volgens de inkomstenbelasting te laten ingaan samen met de één mil jard belastingverlaging, leek het er op dat de heer Kieft zijn amendement zou intrek' ken. Maar zover is het gisteravond niet meer gekomen. Ook over twee amendementen ter verho ging van de onbelaste neveninkomsten ont stond nog een uitvoerige discussie. Volgens het ontwerp zijn slechts neveninkomsten van maximaal 200 gulden per jaar voor in komens van minder dan 12.000 gulden be lastingvrij. De C.H.-woordvoerder de heer Scholten wilde dit bedrag verhogen tot 400 gulden, de heren Van Urk en Peschar van de P.v.d.A. tot 500 gulden. De staats secretaris achtte slechts het amendement- Er komt een bijzondere aftrek boven de vijf percent voor hen die op meer dan tien kilometer en minder dan veertig kilO' meter van hun werk wonen. De aftrek zal bestaan uit vaste bedragen, afgestemd op de afstand en op de kosten van interlo kaal vervoer. Voor afstanden boven de veertig kilometer blijft de thans geldende Scholten aanvaardbaar, regeling van kracht. Gepensioneerden krijgen een vaste af trek van 150 gulden. De 5 pct.-regeling alsmede de reiskostenaftrek zullen af zonderlijk worden toegepast voor de man en de werkende gehuwde vrouw. Voor hen die onder de loonbelasting vallen zal een vrijwel gelijke regeling worden gehan teerd. Omdat in sommige woongebieden het normale lokale vervoer de tien kilo- (Zie verder pagina 2) 1 Advertentie CO x CO as BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De gedachten van Burgemeester en Wethouders van Haarlem gaan thans uit naar de mogelijkheid om bij wijze van proef belangrijke gedeelten van de noord-zuid-route door de binnenstad van des morgens acht tot 's avonds zes uur gesloten te verklaren voor motor rijtuigen op meer dan twee wielen, die met inbegrip van de lading een be paalde breedte te boven gaan. Het college deelt dit mee in antwoord op vragen van het raadslid J. J. Voogd (P.v.d.A.). De heer Voogd had B. en W. verzocht een overzicht te geven van de maatregelen die zijn of zullen worden ge nomen om het verkeer in de binnenstad te ontlasten, met name ten aanzien van het zware doorgaande verkeer. (Van onze parlementaire redacteur) Zowel de Eerste als de Tweede Kamer heeft zich gisteren met de belastingwet ten beziggehouden. De Eerste Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de wijziging van de Inkomsten- en Loon belasting, waarbij de aanslaggrens voor de Inkomstenbelasting wordt verhoogd tot ƒ10.000,-. In antwoord op een desbetreffend ver wijt van senator prof. Polak (Pv.d.A.) zei staatssecretaris Van den Berge, niet ver antwoordelijk gesteld te willen worden voor de verwarring die dreigt te ontstaan nu de Tweede Kamer een serie technische belastingherzieningen behandelt, onder meer beogende de grens op ƒ12.000,- te brengen. De staatssecretaris beloofde de senaat na afloop van de behandeling van de belastingherzieningen door de Tweede Kamer de dreigende verwarring door een duidelijke publikatie te zullen wegnemen. Hij stelde nog eens nadrukkelijk, dat voor dit jaar in ieder geval de grens van 10.000, zal gelden. ANKARA (AFP). Premier Inonoe van Turkije gaat over de kwestie- Cyprus praten met president Johnson van de Verenigde Staten. Dat gesprek zal plaatsvinden op een moment dat de Turk het geschiktst voorkomt. In de Turkse hoofdstad gelooft men dat er binnenkort een topconferentie over Cyprus zal worden gehouden van de lan den die het verdrag voor het eiland des tijds hebben gegarandeerd, Groot-Brittan- nië, Turkije en Griekenland. NICOSIA (AP) De regering van pre sident Makarios heeft dinsdag besloten een spoedzitting van de Veiligheidsraad te vragen om de „dreiging van een mi litair ingrijpen op Cyprus van Turkije" te voorkomen. Makarios heeft Ankara ervan beschut digd strijdkrachten samen te trekken voor een invasie op het eiland. ATHENE (AP) Griekse strijdkrach ten houden op het ogenblik manoeuvres aan de grens met Turkije, in westelijk Thracië. Griekse oorlogsschepen patrouil leren in de Aegeïsche zee. De secretaris-generaal van de NAVO mr. Stikker, is dinsdag in Athene aange komen. Hij bespreekt er de verslechte ring van de betrekkingen tussen de NAVO partners Griekenland en Turkije. Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met overdrijvende wol kenvelden maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind, ruimend naar zuidwest of west. Koeler, vooral in het westen van het land. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied dat van da Azoren komt, duwt een zwak front boven Engeland voor zich uit, waar door er wat meer bewolking komt. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Door een frisse wind uit zee komt de temperatuur niet boven 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Droog en vrij zonnig met een gematigder temperatuur. In een café in Breda ontstond zaterdag avond een vechtpartij tussen een 30-jari ge man en een 18-jarige jongen. De po litie nam de 30-jarige man. die enigszins onder de invloed van sterke drank ver keerde, mee naar het bureau, verbond enkele wonden die hij bij het gevecht had opgelopen en bracht hem daarna naar huis. De volgende morgen zag zijn vrouw hem onder aan de trap in het portaal liggen. Zij meende dat hij daar zijn roes uitsliep en besteedde verder geen aan dacht aan haar man. Toen deze enige uren later nog steeds in dezelfde houding onder aan de trap lag, werd zij ongerust en waarschuwde zij de dokter. Deze acht te onmiddellijke opneming in een zieken- huis noodzakelijk. Tijdens het vervoer daarheen is de man overleden. De politie heeft de 18-jarige jongen aan gehouden omdat er vermoedelijk verband bestaat tussen de vechtpartij en het overlijden. Op rijksweg 16 bij Dubbeldam is van nacht een auto omgeslagen en in een sloot langs de weg beland. De bestuurder, de 42-jarige J. Brouwer uit Den Haag, kwam om het leven. Hij was met zijn vrouw, twee zoons en een zwager met vakantie naar Frankrijk onderweg. De vrouw, de zwager en een van de zoons werden ern stig gewond. In Voorburg is een bejaarde man, die op de fiets tussen geparkeerde auto's door een drukke weg opreed, door een auto over reden. Hij was op slag dood. Zijn identiteit kon nog niet worden vastgesteld. In het ziekenhuis te Emmeloord overleed de 18-jarige Klaas Dijkstra, die met zijn bromfiets frontaal tegen een busje was gebotst. De bestuurder van het busje, iemand uit Urk, was niet in het bezit van een rijbewijs. In Groningen overleed in het ziekenhuis de 77-jarige heer J. van der Veen die op de fiets op een kruispunt in botsing was gekomen met een motorfiets. Een Leidse journalist die met een 19 jarige lifter per auto door Alphen aan de Rijn reed, was stomverbaasd toen deze jongeman met veel bravour in de Juliana straat zei: „Hier heb ik vorig jaar een fiets gepikt. Het was een goede fiets want ik rijd er nog dagelijks op". Toevallig was vorig jaar de fiets van de journalist in die straat in Alphen aan de Rijn gestolen. Hij ging naar de politie, die de fiets bij de scholier thuis in beslag nam. Het bleek inderdaad de fiets te zijn die de journalist was ontstolen. Tegen de dief is proces verbaal opgemaakt. ALGIERS (AP) Twee mensen zijn om gekomen en drie gewond toen vandaag een pakket met een explosieve lading explo deerde in de handen van een douanier. De explosie, die plaatshad in een postkantoor in de haven van Algiers, veroorzaakte een brand die het kantoor zwaar beschadigde. Een brandweerboot van de Franse marine heeft het vuur geblust. Het was de tweede daad1 van terreur in de Algerijnse hoofdstad in twee weken. Enige tijd ge leden werden twee politieagenten die de residentie van president Achmed Ben Bella bewaakten, gewond door een schut ter die vanuit een rijdende auto het vuur opende. VIENTIANE (Reuter, AP) De vluch ten van bewapende Amerikaanse straal jagers boven Laos zullen vandaag worden stopgezet. Dat heeft de neutralistische pre mier van Laos, prins Soevanna Phoema bekendgemaakt. Enkele dagen gelden liet een woordvoer der van de Verenigde Staten weten dat de regering van prins Soevanna Phoema akkoord was gegaan met de inschakeling van bewapende straaljagers. Radio Peking meldt dat gisteren twee Amerikaanse militaire vliegtuigen bij vluchten boven de Vlakte der Kruiken door afweergeschut van de Pathet Lao be schadigd zijn. De vliegtuigen zouden 12 bommen hebben geworpen op Phong Sa- vang. Diplomaten van Rusland, Engeland, In dia. Canada en Polen die in Vientiane be sprekingen voeren over de toestand in Laos zullen vandaag naar het hoofdkwar tier van de Pathet Lao vliegen om bespre kingen te voeren met prins Souphanou- vong, de leider van de linkse groepering in Laos. Communistisch China heeft het Poolse compromis-voorstel voor een inleidende conferentie van zes landen over Laos af gewezen. In de Chinese verklaring stond dat de Geneefse overeenstemming over Laos „in gevaar van algehele vernieling verkeren en dat Laos op de drempel van een alge mene burgeroorlog is gedreven". De tweejarige Paula Hennes en haar driejarig vriendinnetje Petra Kooien zijn in hun woonplaats Geldrop overreden door een melkwagen waarvan het paard op hol geslagen was. Paula overleed kort na het ongeluk in een ziekenhuis. Haar vriendin netje werd ernstig gewond. De melkslijter was juist bij een klant binnen toen het paard door nog onbekende oorzaak op hol sloeg. Dinsdagmiddag omstreeks vjjf uur is de tweejarige Diana Bruschke in een bjj de Divonalaan in Hillegom gelegen vjjver verdronken. Het meisje was ongemerkt uit haar ou derlijke woning weggelopen. Toen de moeder het kind miste en in de buurt ging zoeken zag zij het in de vijver drijven. Een arts constateerde dat het kind reeds was overleden. In de omgeving van Rimini aan de Adriatische Zee zijn ten minste negen mensen gedood en een tiental vermist als gevolg van een vloedgolf. De foto toont de ravage op het strand van Gateo Mare. De schade wordt geschat op ongeve'er vier miljoen gulden. ROME (AP en Reuter). In Italië zijn zeker dertig mensen omgekomen de stormen die delen van het land geteisterd hebben. De stormen gingen gepaard met tropische regen- en hagel- ouien en hadden af en toe de kracht van een orkaan. Zeker vijftig mensen liepen verwondingen op. De schade loopt in de vele miljoenen. Steeds komen meldingen binnen over slachtoffers. De toeristenstranden tussen Triest en Ancona liggen vol vernielde ca bines, stoelen en zonneschermen. De we gen en spoorbanen langs de kust zijn be dekt met een dikke laag modder. Verscheidene vissersboten worden nog vermist. Men vreest dat hun opvarenden zestien vissers zijn verdronken. In de toeristencentra Rimini, Riccione en Mi- sano deden zich overstromingen voor. Aan de gewassen op de akkers in Noord-Italië is grote schade toegebracht. (Van onze correspondent) Zeker vijf Nederlandse gezinnen zijn ge dupeerd door het noodweer, dat dinsdag de Adriatische kust in Italië heeft geteisterd. De families verbleven op het kampeerter rein Riccioni in het dorpje San Giuliano toen het noodweer losbarstte. Volgens me dedelingen, die de ANWB heeft ontvangen zijn de betrokkenen zwaar gedupeerd. Bij na alle persoonlijke bezittingen, tenten koffers, kleren en papieren, alsmede auto's schijnen verloren te zijn gegaan in de plot selinge vloedgolf die de zee over het kam peerterrein, enkele kilometers ten zuiden van de Rimini, joeg. De ANWB heeft geld naar Rimini over gemaakt om de vijf gedupeerde gezinnen in staat te stellen daar in een hotel hun intrek te nemen. Zij hebben onderdak ge vonden in het pas voltooide hotel Gullano. Vanochtend kon de ANWB ons nog niet mededelen wat de bond denkt te onder nemen. Veel hangt af van de vraag of het mogelijk zal zijn de auto's van de Ne derlandse kampeerders ter plaatse te la ten repareren. Hoewel dus de materiële schade groot is, heeft niemand letsel op gelopen. Shakespeare: Om zijn doel te bereiken citeert de duivel zelfs uit de heilige geschriften. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens5 Radio en t.v10 Kunst 10 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 1% Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Een politiefoto van de Engelsman Robert Goodman, alias Robert Brett, alias Robert Mackenzie of John Bird, die gezocht wordt door de Nederland se en de Westduitse politie. Good man wordt verdacht van verschei dene berovingen. Binnen een maand heeft de Schevening- se pier zijn vierde eiland. De heer Zwols man heeft het scheepsbouwer Verolme de uitweg gevonden om ondanks een ge weigerde goedkeuring van volkshuisvesting en bouwnijverheid toch Scheveningens trekpleister een stukje uit te bouwen. Gis termiddag is op de werf Rozenburg een grote ponton te water gelaten, die straks op vier stalen poten als vierde piereiland zal dienen. Overigens zijn de plannen voor een vijfde eiland al in een vergevorderd stadium: dit bouwsel zal worden uitge voerd als luxe-hotel-boven-zee. „Het is een oude gewoonte in de scheeps bouw om na een tewaterlating onmiddel lijk een nieuwe kiel te leggen", zei de heer Zwolsman. „Het is onze bedoeling dat vijfde hoteleiland met grote spoed op ■w- stapel te zetten". Na deze ophefmakende mededeling gaf de heer Zwolsman nog een nieuwtje prijs: samen met Verolme gaat hij in de zeer nabije toekomst ho tels en bungalows bouwen, die over het water naar hun bestemming kunnen wor den gesleept. „Deze hotels", zo vervolg de hij letterlijk, „en bungalows kunnen bijvoorbeeld in de Zeeuwse recreatiege bieden of elders in het land worden neer gezet". De samenwerking tussen de scheeps bouw en de groot-groothandelaar in on roerend goed is ontstaan door de mede deling van volkshuisvesting dat bouw vakarbeiders nuttiger werk kunnen doen dan de pier van Scheveningen uitbreiden een standpunt waar de heer Zwolsman zich overigens uitdrukkelijk achter wens te te stellen. De nieuwe bouwwijze samen met Ver olme heeft bij het ministerie geen weer standen ontmoet: een gunstig aspect is bovendien dat de slapte in de scheepsbouw op deze manier enigszins wordt gecom penseerd zonder dat de woningbouw daar hinder van heeft. Het gisteren door mevrouw Zwolsman gedoopte piereiland zal voor 15 juni naar Scheveningen worden gesleept, zodat het na een maand voor het publiek kan wor den opengesteld. Het is niet onmogelijk dat de EMS-plannen voor een pier bij Vlissingen eveneens door Verolme zullen worden gerealiseerd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar wij vernemen een hoeveelheid van 40.000 ton haring van de komende vangst naar Rusland verkocht. Wanneer men met de uitvoering van deze voor de Nederlandse visserjj belangrijke opdracht zal beginnen, staat op het ogen blik nog niet vast. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1