VAN DAG TOT DAG Erhard heeft critiek op Seebohm maar handhaaft rede hem Kwestie Sudetenduitsers is heel erg theoretisch Frankrijk brengt NAVO nieuwe ernstige slag toe WERELDNIEUWS J r De nieuwste Ronson 56g licht, 1000x vuur n. Amerika schond geen mensenrechten in Panama en Achttien maanden voor ontvoerder Commissie voor Oswalds onschuld Zeker 30 doden in overstroomd Montana ^Praatótoel Geweer met afwijkend kaliber gekozen V eiligheidsr aad doet beroep op Zuid-Afrika Amerikaans blad beticht Johnson (Op de SCHOORSTEENKLACHTEN WOENSDAG 10 JUNI 1964 3 Christine Keeler thuis Dit is de nieuwe Ronson Banker. 56 gram licht, 11,2 mm smal, 1000 vuurtjes per vulling. Zeker als de Bank of England met zijn Ronson precisie-mechanisme. Regelbare vlamhoogte, reukloos butaangas. Vullen? Elke paar maanden in 5 seconden. Ronson Banker: de nieuwe vederlichte gasaansteker voor gewichtige mensen (die geen tijd en zin hebben om twéé keer te knippen voor één vuurtje!) Er is al een Ronson Banker vanaf 39.75 i Ernö Dramatisch Consequenties N.V. DE STEENWERF Bondskanselier Erhard confereert op het ogenblik met president Johnson over een aantal politieke wereldproblemen. Be slist niet het onbelangrijkste onderwerp van gesprek zal ongetwijfeld worden ge vormd door het vraagstuk van de Duitse eenheid. Sinds Adenauer het stuur van het West- duitse schip van staat heeft overgedragen, is er langzaam maar zeker enige variatie gekomen in het standpunt van Bonn. De vraag daarbij blijft echter of de regering van de Bondsrepubliek alleen maar zegt te streven naar een vermindering van de spanning rond het Duitse vraagstuk, of dat zij werkelijk zulk een ontspanning wenst te bereiken. Het is duidelijk dat er stromingen zijn in de Westduitse politieke wereld die de deling misbruiken om voor de Bonds republiek internationaal een zo sterk mogelijke positie op te bouwen. Het weg vallen van de deling zou hun helemaal niet te pas komen. Die krachten zijn sterk. Dat is dezer dagen weer eens bewezen door het West duitse besluit het voorstel van Ulbricht over te gaan tot uitwisseling van bepaalde dagbladen af te wijzen. Als men in Bonn werkelijk zo begaan is met het lot van de miljoenen Duitsers achter het ijzeren gordijn en hen wil voorlichten over het Westen, kan een uitwisseling van kranten alleen maar goed werken. West-Duitsland hoeft daarbij niet bang te zijn voor de indoctrinatie van zijn burgers. Toch heeft Bonn „neen" gezegd. Dat kan alleen maar betekenen dat het niet voelt voor enige ontspanning in de verhouding met Oost- Duitsland. Ook de wijze waarop de totstandkoming van een nieuwe pasjesregeling voor de Westberlijners door Bonn abrupt is tegen gehouden, duidt op de beduchtheid van bepaalde zeer invloedrijke Westduitse kringen dat er werkelijk een zekere ont spanning zou intreden. Men kan wel aannemen dat de neiging van enkele communistische staten in Oost- Europa om met het Westen tot nauwere handelsbetrekkingen te komen in Amerika niet onbesproken zal blijven. De Bonds republiek zal er niets voor voelen deze potentiële markten onbediend te laten. Maar daarbij doet zich voor Bonn het probleem voor dat het dan moeijilk de Duitse Democratische Republiek in een uitzonderingspositie kan laten zitten. Dat zou al te doorzichtig worden, ook voor de eigen bevolking. Die zou dan immers worden geconfronteerd met het feit dat de regering in Bonn wel de mond vol heeft over de slechte situatie waarin mil joenen Duitsers die onder het gezag van Ulbricht vallen, moeten leven, doch dat die regering niet de kans aangrijpt daarin in ieder geval materieel enige verandering te brengen. Erhard begrijpt natuurlijk heel goed dat de dooi die op dit gebied is inge treden ook de Bondsregering niet zonder natte voeten zal laten. Zijn regering kan niet door blijven gaan met het spreken van hartroerende woorden over de Duit sers achter het ijzeren gordijn die niet door daden worden gedekt. Carlo Schmid, vice-president van de Westduitse Bondsdag, heeft in de Hildes- heimer Presse enkele weken geleden een artikel gepubliceerd, dat openhartig ingaat op de betrekkingen tussen Israel en West- Duitsland en de klacht uit Israel weer geeft, dat men „daar niet meer weet wat men aan West-Duitsland heeft." Dit naar aanleiding van het feit dat Duitse deskun digen in Egypte Nasser helpen met zijn voorbereidingen tot vernietiging van Is rael. In dit artikel geeft Schmid toe, dat meer dan 500 Duitse raket- en atoomdes kundigen in Egypte werken en dat er da gelijks nog meer worden aangeworven. Schmid stelt als eis, dat naast hetgeen in Duitsland is verklaard en gedaan tegen deze vernietigingsarbeid van Duitsers in Egypte de Bondsregering een openbare ongetwijfeld zullen volgen, maar dat Duits- sers, waar ook ter wereld, moet oproepen, hun werk in dienst van vernietigingswape nen te staken. Carlo Schmid zegt daarna, dat onvrien delijke reacties van de Arabische staten ongetwijfeld zullen volgen, maar dat Duits land die dan maar onder ogen moet zien. „Er zijn situaties, waarin men een beslis sing moet nemen, indien men het veel grotere euvel wil bestrijden," aldus Schmid. Hij geeft daarmee een openharti ge en bemoedigende aanwijzing van het feit, dat in opperste Westduitse regerings kringen bereidheid bestaat tot inlossing van de onmetelijke Duitse schuld tegen, over Israel. Maar Carlo Schmid is een van de tame lijk zeldzame Duitse figuren over wiens mentaliteit en integriteit als volbloed de mocraat en Europeaan nooit enige twijfel heeft bestaan. Hij is een van de felste nazi-bestrijders van Duitsland en heeft zich ook tijdens de oorlog nooit in het gering ste gecompromitteerd, integendeel. Als hij de Duitse politiek zou kunnen uitmaken zou West-Duitsland een garantiepact tegen agressie met Israel hebben gesloten plaats van de tamelijk vage culturele en vriendschapsovereenkomsten, die de rege ring Adenauer voorzichtig heeft geprodu ceerd. En toch, als de Westduitse na-oorlogse politiek zich in die richting zou hebben be geven, hoeveel meer enthousiasme zou West-Duitsland in West-Europa dan heb ben geoogst bij zijn pogingen, koersbepaler voor de Europese politiek te worden? De Vereniging voor Crematie AVVL heeft dezer dagen haar honderdduizend ste lid ingeschreven, na in 1916 te zijn begonnen met een uiteraard gering aan tal. Zij illustreert daarmee de ontwikke ling van een denkwereld, de voortgang van het algemene onderscheid tussen ge loofspunt en traditie. Wij willen op deze plaats geen uiteenzetting geven van de argumenten, waarmee de propaganda voor lijkverbranding wordt gevoerd, doch slechts memoreren dat de crematie gena derd is tot het burgerrecht, zoals een vreemd woord zich op den duur geaccep teerd ziet in de spreektaal. Ook in het re geringsapparaat is men onder de indruk van de groeiende belangstelling voor cre matie gekomen, zodat een staatscommis sie thans een herziening van de wet over weegt, waardoor beperkende bepalingen ten aanzien van crematie zouden kunnen worden opgeheven of gewijzigd. En ten slotte: er zijn aanwijzingen dat de sterk ste veste van tegenstanders, bepaalde kerkgenootschappen, open deuren ver toont. Men is daar bereid zich te bezin nen op de vraag, of crematie nog langer kan worden beschouwd als een religieus gewetenspunt, en dus kan blijven gelden als de overtreding van een geloofsgebod, óf dat zij nog slechts als strijdig met een traditie moet worden ontraden. De vrij heid van denken en oordelen in het per soonlijke vlak lijkt hier een winstpunt te zullen boeken. PARIJS (AP) Een van de mannen die zich in arrest bevinden voor hun aandeel in de ontvoering van mevrouw Dassault is veroordeeld tot achttien maanden gevan genisstraf voor het dragen van een vuur wapen zonder vergunning. Met een brede lach begroet Christine Keeler de fotografen voor haar flat. Miss Keeler is uit de Holloway- gevangenis ontslagen, na haar straf, in verband met de „Profumo-affaire" te hebben uitgezeten. GENEèVE (AP) De internationale commissie van juristen heeft de Verenig de Staten vrijgesproken van beschuldigin gen als zouden Amerikaanse militaire en politietroepen de rechten van de mens heb ben geschonden tijdens bloedige relletjes in de Panamakaalzone in januari. De commissie kwam wel tot de conclu sie dat er wellicht bijzonder veel geweld is gebruikt om de relletjes te beëindigen en het bestrijden van sluipschutters aan de Panamese kant van de grens. De commissie had ook critiek op de Pa namese authoriteiten, omdat die niets te gen de betogers en sluipschutters hebben ondernomen en omdat zij niets hebben gedaan tegen ophitsende radiouitzendingen op het hoogtepunt van de crisis. LONDEN (Reuter) De Amerikaanse advocaat Mark Lane heeft bekendgemaakt dat in Londen een commissie is ingesteld die wil aantonen dat president Kennedy niet door Lee Oswald is vermoord. Lane zal morgen in Londen nieuwe feiten over de moordaanslag meedelen. „Ik doe dit in Londen", zei hij, „omdat de Amerikaanse pers niet bereid is een andere dan de offi ciële lezing te publiceren". Lane is voorzitter van de „Commissie van Amerikaanse Burgers", die een eigen onderzoek naar de moord instelt. In een Britse zustercommissie hebben onder meer zitting de toneelschrijver John Ar den, de toneelcriticus Kenneth Tynan, de filmregisseur Tony Richardson, de schrij ver J. B. Priestley en het socialistische parlementslid Michael Foot. MONTANA (AP) Meer dan 2000 per sonen zijn gisteravond uit hun huizen ge- evacueerd in Great Falls, in de Ameri kaanse staat Montana, toen het water van de rivier de Sun zijn hoogste stand be reikte bij de overstromingen in die staat De overstromingen hebben nu al min stens aan dertig mensen het leven gekost Honderden zijn dakloos. De schade wordt op ongeveer 36 miljoen gulden geschat. Naar schatting zijn 2500 mensen ge- evacueerd uit het overstroomde gebied. Advertentie Yeah, yeah! Al ben ik helaas al lang geen tiener meer, ik heb die Beatles toch wel aardig gevonden. Gezellige sympathieke jongens die zich niet, als andere teenageridolen, in de meest-wulpse bochten wringen en zich evenmin te buiten gaan aan het rauwe junglegebrul, waarmee dit soort beat- zangers zijn publiek tot hysterie brengt. Integendeel, zij stonden en zongen even keurig en ingetogen als een gereformeerd jongemannenkwartet op een idem kerk- concert en dat viel mij toch ergens wel een beetje tegen, moet ik tot mijn schande bekennen. Wat ik precies verwacht had, valt moei lijk te zeggen, maar zeker niet zo'n tamme, brave vertoning. Wat al die duizenden fans en fannetjes verwacht hadden, kan ik nog veel minder gissen. Maar zij gilden er in elk geval geen decibel minder hard om en toen enkele hunner na afloop zelfs de harige helden even eigenhandig aan mochten raken (blijkbaar om te constateren of zij wel echt van vlees en bloed waren), toen kon ieder een voldaan huiswaarts keren: het Won der had zich voltrokken en men was erbij geweest. In Blokker, in Treslong en in de Amsterdamse grachten is de gezapige rust van alledag weergekeerd, en er was niemand platgedrukt, onder de voet ge lopen of met de gummistok buiten westen geslagen. Kortom, het was een fijn feest en wat mij betreft mogen deze Beatles nog dikwijls terugkomen, yeah, yeah! (Van onze correspondent) BONN Vlak voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten verscheen bondskan selier Erhard op de Amerikaanse beeld buizen in een interview dat men met hem had in Bonn. Een van de vragen in dit gesprek roerde de kwestie van de Sudeten duitsers aan en, daarmee samenhangend, de vraag of het verdrag van München van 1938 destijds door Frankrijk en Enge land gestimuleerd „afperserij van Hit- Ier" was geweest. Over de rede van de minister van Ver keer Seebohm die vorige maand de zaak aan het rollen had gebracht, merkte Er hard op dat deze „absoluut onmogelijk" was geweest. „Hitier heeft het verdrag van München zelf verscheurd," voegde Er hard er aan toe, doelend op de Duitse be zetting van Praag in maart 1939. Erhard liep met deze uitspraken enigs zins vooruit op een gesprek dat op initia tief van Berlijns burgemeester en voorzit ter van de sociaal-democratische partij, Willy Brandt, tussen de drie grote par tijen gehouden zal worden om tot een ge- (Van onze correspondent) PARIJS Nadat Washingtons speciale boodschapper, onderminister van Buiten landse Zaken George Ball, die uit naam van president Johnson een nieuwe poging ondernam om Frankrijks staatshoofd, ge neraal De Gaulle, weer op het rechte pad der Atlantische samenwerking te bren gen zijn hielen nauwelijks had gelicht, werd gisteren in Parijs een nieuwe be slissing bekendgemaakt die alweer recht streeks indruiste tegen de integratiebegin selen waarop de NAVO militaire politiek gevestigd is. De Franse minister van Oorlog, Mess- mer, heeft uiteraard op bevel van ge neraal De Gaulle besloten dat het Franse leger geheel zal worden uitgerust met het automatische geweer van 7.5 mm. dat sedert 1947 door de wapenfabrieken van Saint-Etienne wordt gefabriceerd. Dit wapen werd tot dusver slechts in een be perkt aantal eenheden gebruikt. Omdat de dertien andere landen van de NAVO de Amerikaanse mitrailleur van een kaliber van 7.62 mm. hebben geadopteerd, gooit Frankrijk dus eens te meer roet in het eten van de militaire integratie of althans van de normalisatie van de lichte wape nen binnen de Atlantische gemeenschap. Deze nieuwe steek die Frankrijk de ge- allieerde samenwerking meent toe te moe- ten brengen, heeft de secretaris-generaal van de Gaullistische partij, senator Jacques Baumel, toch niet weerhouden in een toespraak vooral Nederland en Italië te beschuldigen van obstructie op de weg naar een Verenigd Europa. Het is gemakkelijker over Europa te spreken, aldus Baumel, dan het van dag tot dag en steen voor steen op te bou wen, vooral nu sommige van onze bond genoten verzuimen hun daden in harmo nie met hun woorden te brengen. En hoe, zo vroeg hij verder, kan men nu gelijktijdig een geïntegreerd en su pranationaal Europa wensen en tevens de inschakeling van Engeland eisen dat die zelfde integratie fundamenteel met zo veel overtuiging van de hand blijft wij zen. En daarom, zo wenste de gaullis tische leider te concluderen, remmen Ne derland en Italië de opbouw van Europa aangezien Engeland zijn beslissing zich aan te sluiten voor een of twee jaren toch nooit zal kunnen nemen. Tot zover de heer Jacques Baumel die dus slechts vergat twee dingen op te mer ken. Ten eerste dat het zijn heer en mees ter generaal De Gauiie is geweest die twee jaar geleden Engeland verhinderde zich bij Europa aan te sluiten. En in de tweede plaats dat het Europa der vader landen dat de gaullisten zeggen na te stre ven slechts een opgedofte fagade is waar achter de zes landen met hun nationale grenzen en hun tegenstellingen zouden blijven voortbestaan zonder een wezenlij ke stap naar een concrete eenwording te kunnen ondernemen. De paradox waarvan de geachte sena tor Nederland en Italië meent te mogen beschuldigen, ligt daarom eerder in de ei gen gaullistische kramen. Want zelfs voor de club van de Europese vaderlanden heeft generaal De Gaulle Engeland inr mers als aspirant-lid afgewezen. zamenlijk standpunt over het verdrag van München te komen. Maar ook de socialistische Herbert Weh- ner liep op het besluit van de partijen vooruit toen hij vorige week voor de ra dio enige stellingen over het probleem ver kondigde, die op zijn minst teleurstellend kunnen worden genoemd. De „bond van verdrevenen" was er daarentegen buiten gewoon tevreden mee en dankte Herbert Wehner voor zijn woorden. De bond voeg de er aan toe dat „inmenging zowel uit het Oosten als uit het Westen in zaken die met de kwestie Seebohm en zijn Neu- renbergse rede samenhingen „met beslist heid diende te worden afgewezen." Wehner probeerde zich eerst de vriend te maken van de verhitte Seebohmaan hang en verklaarde daarna aanzienlijk ver standiger: „Ik zou niet graag willen dat juridische en schijnjuridische debatten over het verdrag van München datgene vernielen wat de Sudetendüitse Landmann schaft en de socialistische partij van Duits land in januari 1961 overeengekomen zijn' Wehner omhelst in deze wel zeer oppor tunistische toespraak zowel de goede als de kwade aanpak van het Sudetenprobleem. Het is juist opvallend in de overeenkomst van 1961 tussen socialisten en Sudetenduit sers dat de nadruk wordt gelegd op het Heimatrecht" der verdrevenen, en dit is een geheel andere zaak dan de eisen die Seebohm en zijn aanhang stellen en waar mee zij in de huidige politieke constellatie geen schijn van kans hebben, eerder hun zaak bederven dan verbeteren. Over het verdrag van München wordt in de overeen komst van '61 dan ook niet gesproken. Niemand in de westelijke wereld en in de Sovjet-Unie voelt er voor, om op welke manier dan ook, het dramatische verdrag van München nog te laten meespelen als politieke factor. Men doet toch ook geen beroep meer op Von Ribbentrops Hitler- Stalinpact, of bijvoorbeeld op het verdrag dat het Wener congres in 1815 over de verdeling van Polen opstelde. Het verdrag is dood en begraven en het is onbegrijpe lijk dat de groepering die om zijn strevin gen nu juist het Tsjechoslowakije tegen over zich vindt dat door het verdrag van München het grootste slachtoffer was, dit zelfde verdrag als argument hanteert. Het ware daarom verstandig zich tot het zogenaamde „Heimatrecht" te beperken Dit voorziet in één of andere vorm van terugkeer der vluchtelingen zonder dat daarmee direct grensveranderingen ge paard zouden gaan. Wanneer men open oog had voor de situatie op het ogenblik en waarschijnlijk van nog heel lange tijd hierna zou men inzien dat van de vele onmogelijkheden dit de minst onmogelijke was. Juist in een periode waarin minister van Buitenlandse Zaken Schroder zich be ijvert voor het winnen van vertrouwen in de oostblokstaten en uitstekende betrekkin gen aan het groeien zijn tussen de Bonds republiek en Tsjechoslowakije, is het niet alleen dom tegenover de vluchtelingen maar ook levensgevaarlijk voor de politiek van ontspanning, om het woord München ook maar in de mond te nemen. Een verreikende consequentie die zich voordoet wanneer men zich tot een duide lijke uitspraak over München in Bonn laat verleiden is a. in geval van erkenning maakt de bondsregering zich volmaakt on mogelijk tegenover de buitenwereld en b. in geval van een duidelijke ontkenning, zou blijken dat de Sudetenduitsers geen Duit sers zijn maar Tsjechen. Men hoeft weinig fantasie te bezitten om zich voor te stel len welke onoverzienbare gevolgen deze conclusie zou hebben. Het was daarom ook bijzonder onverstan dig van bondskanselier Erhard dat hij niet de moed heeft gehad minister Seebohm op staande voet te ontslaan en zich beperkte tot een vriendelijke terechtwijzing. Het is waarschijnlijk ook niet waar als hij in het gesprek vlak voor zijn vertrek naar Ame rika opmerkt dat hij Seebohm niet kon ontslaan omdat er „tien miljoen vluchtelin gen en verdrevenen" in de Bondsrepubliek zijn. De Frankfurter Rundschau merkte in een hoofdartikel hierover op: „Seebohms al lang mogelijke pensionering zou beslist geen kreten van verontwaardiging doen op stijgen uit de kelen van de tien miljoen vluchtelingen, want de Seebohmaanhang en andere kleine groepen oproerkraaiers zijn helemaal niet representatief voor de Heimatvertriebenen". Deze laatste opmerking hoort men hier herhaaldelijk verkondigen. Maar als eiser van zijn „Heimatrecht" blijft men ook theoreticus, want niemand haalt het in zijn hoofd om, mocht deze ondenkbare moge lijkheid gegeven worden, het bondsrepubli- keinse Wirtschaftswunderland de rug toe te keren voor een ongewisse toekomst „in den vreemde". NEW YORK (AFP en Reuter) Da Veiligheidsraad heeft met zeven stemmen en vier onthoudingen besloten Zuid-Afri ka te verzoeken amnestie te verlenen aan allen wier vrijheid is beperkt wegens ver zet tegen de apartheid. Amerika, Frankrijk, Engeland en Bra zilië onthielden zich van stemmen. De re solutie is ingediend door Marokko en Ivoor kust. Ook wordt er bij Zuid-Afrika op aan gedrongen af te zien van de terechtstel ling van mensen die ter dood zijn ver oordeeld wegens hun verzet tegen de apart- heidpolitiek en het aan de gang zijnde pro ces te staken. De voorstemmers waren de Sovjet-Unie, Nationalistisch China, Bolivia, Tsjecho slowakije, Ivoorkust, Marokko en Noor wegen. WASHINGTON (AP; AFP) Het repu blikeins-gezinde blad „Washington Eve ning Star" is tot de conclusie gekomen dat het gezin Johnson „een van de rijk ste is dat ooit in het Witte Huis heeft ge woond". Het publiceerde een lijst van de bezittingen van de Johnsons, en schatte hun vermogen op negen miljoen dollar. Dit vermogen „werd vrijwel geheel bij eengegaard in de tijd dat Johnson offi ciële functies bekleedde, in het bijzonder na zijn intrede in de Senaat in 1948". „The Star" wees erop dat de gebruike lijke lezing is dat het fortuin hoofdzake lijk te danken is aan mevrouw Johnson die in 1943 een klein radio-station in Texas, dat diep in de schulden zat, opkocht voor 17.500 dollar. Dit is uitgegroeid tot een zeer winstgevend televisie- en radio-sta tion. Het Witte Huis heeft nog geen com mentaar op het verhaal gegeven. Advertentie Wij spuiten in één dag een geheel nieuw naadloos hoog geïsoleerd, rond kanaal in uw oude schoorsteen. Spaarndamseweg 48, Haarlem, tel. 02500-53750 Ruimtedochter. Valentina Teresjkova, de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, heeft in Moskou het leven geschonken aan een dochter. „Slechts" De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Balthazar Vorster, heeft gezegd dat zes gevangenen op het Robbeneiland een klacht over mishandeling door be wakers hebben ingediend, waarvan drie gevallen ongegrond waren. De andere drie bleken slechts „lichte mishande ling" te betreffen. Schuilplaats. Bij het vernietigen van een van de schuilplaatsen van de Naga's hebben Indische troepen vier dagen ge leden 23 leden van de Naga-stam ge dood. De schuilplaats lag bij Tamah in Manipoer en was een wapenopslagplaats. De Naga's willen onafhankelijkheid voor hun gebied aan de noordoostgrens van India. Naessens-slachtoffer. De driejarige Robert McFarlane, die naar Corsica was over gebracht om daar de behandeling tegen leukemie van de Fransman Gaston Naes- sens te ondergaan, is in het ziekenhuis in Glasgow overleden. Levenslang. George John Gessner, een 28- jarige ingenieur bij de fabricage van kernwapens, is vandaag in Kansas City tot levenslang veroordeeld, nadat hij schuldig was bevonden aan het uitleve ren van militaire geheimen aan Russi sche agenten. Genummerd. Een kip van de Italiaanse mevrouw Giuseppina Zanetta heeft een ei gelegd met gekleurde nummers erop. Mevrouw Zanetta verklaarde de num. mers geheim te houden, omdat zij die wil uitspelen in de Italiaanse staatslote rij. Neergestort. In Turkije is een Turks mi litair transportvliegtuig neergestort, waarbij de bemanning van zes koppen het leven verloor. De piloot voorkwam dat het toestel in een stad terechtkwam. Aardschok. In verscheidene delen van Zuid-Spanje is een aardschok gevoeld. In dorpen nabij Granada werd schade aangericht. In Orce stortte een historisch kasteel gedeeltelijk in. Staking. De arbeiders van de suikerfa brieken in Argentinië hielden gisteren een 24-uursstaking voor betere arbeids voorwaarden. Rentevrij. Volgens de regering van Zanzi bar zal communistisch China Zanzibar 'n rentevrije lening met een lange looptijd verstrekken voor de ontwikkeling van het land. Breuk. In de Ceylonese trotskistische Lan ka Sama Smamaja partij is het tot een breuk gekomen, nadat op een partijbij eenkomst tot een coalitite met de rege rende Sri Lanka vrijheidspartij was be sloten. De tegenstanders van 'n dergelij ke coalitie hebben nu een eigen partij opgericht. Degenen, die zich bij de re gering van mevrouw Bandaranaike had den aangesloten, hebben zich in hun ogen „tot werktuigen van de kapitalistische klasse" gemaakt. Siamese tweeling. Een Britse Siamese tweeling, die aan het hoofd samenge groeid was, is na een operatie die de gehele dag geduurd heeft gescheiden. Eén van hen is even later gestorven.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3