Velser Gemeenschap hield haar jaarvergadering Kolenconvectors Velsense Roode Kruis bereidt doelmatig jubileumfeest voor Havenberichten Euromarkt legt bollenkwekers en exporteurs aan banden IJmuidenaar Oortwijn met de militaire ploeg naar Napels Paviljoen Zuidpier slaat IJmuider Reddingsbrigade Loendersloot KOELKASTEN Maatschappij voor Nijver heid en Handel in 1963 LANGS SLUIZEN EN HAVENS De „Rijnstroom" IJs voor visserij Pav. Schoonenberg is nog hinderpaal Kort IJmondnieuws WOENSDAG 10 JUNI 1964 voor gezellige warmte J DRY CLEANING ONLY OLD CLOTHES NEW fvf? Arie van der Veen WASAUTOMATEN WISKER Kerkelijk nieuws Examens Wegens ziekte van de heer J. van Os van den Abeelen stond de jaarvergadering van het algemeen bestuur van de „Stichting De Velser Gemeenschap" onder presi dium van de vice-voorzitter, de heer ds. J. A. Tiemens. Besloten werd nog dezelfde avond een door alle aanwezigen ondertekende schriftelijke groet, vergezeld van een fruitmand, bij de heer Van Os te laten bezorgen. Als vertegenwoordiger van de stichting Muziekschool Velsen werd de nieuwe voorzitter, de heer drs. A. Lambo, begroet. De V.V.V. Velsen-IJmuiden heeft als haar vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur van De Velser Gemeenschap, als opvolger van de heer J. G. Kolk man, aangewezen de heer ir. J. F. Clausen, die echter verhinderd was deze avond aanwezig te zijn. De stichting Muziekschool Velsen werd lid van de Velser Gemeenschap, wat in feite neerkomt op een nuanceverschil „Het kind van de V.G." (commissie volks muziekschool) is tot volwassenheid geko men", aldus de heer Tiemens. Ook werd de toneelvereniging op R.K. grondslag „Het Voetlicht", 24-9-63 te IJmuiden- west opgericht met een jeugdafdeling en een seniorengroep, als lid verwelkomd. Daartegenover stond helaas, dat wegens opheffing, van de ledenlijst moesten wor den afgevoerd het Mannenkoor „De Vriendschap", de mondaccordeonvereni- ging „De Monica's", Muziekensemble „Die Rooiroks", het Hervormd Kinderkoor Vel- sen-noord, Santpoorts Kinderkoor en het R.K. Knapenkoor „De Zingende Klokken" uit IJmuiden-oost. Op Koninginnedag is een centrale ma nifestatie zeker op zijn plaats te achten, maar het is pas zinvol dit te doen als het nieuwe stadhuis gereed is. Het dage lijks bestuur van de Velser Gemeenschap zal hierover verder van gedachten wisse len met de sectie Oranjeverenigingen. Het gaat daarbij niet om een totale centrali satie, maar om het tegengaan van ver snippering. Overleg met Beverwijk Er is een goed overleg met de Bever- wijkse Sociaal Culturele Raad en met de Heemskerkse Gemeenschapsraad. Men hoopt te komen tot bedrijfsvoorlichting. Voorts worden pogingen ondernomen tot samenwerking op het gebied van de ka dervorming, vooral als daarvoor lokaal de groepen te klein zouden zijn. De Vel ser Kunstkring „Voor Allen" heeft een goed contact met Heemskerk en het is niet uitgesloten, dat ook vanuit Heemskerk van het werk der kunstkring geprofiteerd gaat worden. De benoeming van de heer Jan van Wijk, leraar aan de stichting muziekschool Velsen tot direkteur van de muziekschool Heemskerk opent perspec tieven voor een goede samenwerking tus sen beide muziekscholen. Op initiatief van de wethouder van so ciale zaken, de heer J. van Leeuwen, heb ben tal van groeperingen, waaronder ook de sociale sectie en het dagelijks bestuur van de Velser Gemeenschap, deelgeno men aan een bespreking over het open bejaardenwerk. Gezocht wordt naar een federatief verband van alle aktiviteiten, die ten behoeve van de bejaarden wor den ontplooid. Een werkgroep poogt nu een eerste plan op te zetten, dat dan la ter eventueel kan worden uitgebouwd. Een kleine commissie onderzoekt de mogelijkheden voor een eventuele uitwis seling vanuit de scholen. In de kring van het onderwijs werd de M.M.S. de geschik te onderwijsinstelling geacht om het start punt te maken. De direkteur der school, de heer drs. A. Lambo, woont echter eerst kort in Velsen, waardoor de tijd van voorbereiding, mede in verband met het vele werk aan deze nog jonge school te kort was om het dit jaar al te doen. Gemikt wordt nu op volgend jaar. Wil dit slagen, dan is een zeer gedegen voor bereiding noodzakelijk. De verslagen van de sekretaris, pen ningmeester en de secties, alsmede de be groting 1964 werden goedgekeurd. De af tredende bestuursleden, de heren J. van Os van den Abeelen en R. Graafsma, die zich weer herkiesbaar hadden gesteld werden bij acclamatie herkozen. Eveneens kreeg de goedkeuring van de vergadering het advies om de subsidieverdeling 1964, dat aan het College van Burgemeester en Wethouders zal worden uitgebracht. In 1965 is het twintig jaar geleden, dat de bevrijding van ons land een feit werd. Aan de Bevrijdingsdag zal dan extra wor- Advertentie ETNA BAGDAD HAARD290.— ETNA CONVECTOR 360.— BOCAL CONVECTOR 428.— LINCO SUPER CONVECTOR.. 452.— VROLING CONVECTOR 465.— PELGRIM CONVECTOR 465.— DAVONETTE KOLENCONVECTOR 495.— SELECTA CONVECTOR 498.— E. M. JAARSMA CLAUDIUS 539.— BRONCO PASJA 565.— Tevens grote sortering oliehaarden: Siegler oliehaard765. Davonette olieconvector 445. Linco „3 traps" olieconvector 498. DAGELIJKS DEMONSTRATIE Het grote succes van dit seizoen Voor vakkundige voorlichting, plaat sing en service uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstr. 435 - Centrum Galerij IJmuiden Telefoon 4654 In het verslag van het departement schappij voor Nijverheid en Handel over het jaar 1963 staat te lezen, dat het aan tal donateurs in het departement 105 is en dat het ledental 206 is gebleven. Aan jubilerende werknemers werd in 99 gevallen een vererend getuigschrift van de Maatschappij uitgereikt, hetgeen ten opzichte van het jaar daarvoor (III) een vermindering betekent. Gedurende het jaar 1963 zette de sticlv ting Woningbouw Haarlemse Industrieën haar activiteiten onverminderd voort. Het eerste contingent van 96 woningen voor 1963, alsmede een tweede contingent van gelijke omvang voor het jaar 1964 werd door de minister toegewezen. De financie^ ring van de woningen is echter geen een voudige zaak en de moeilijkheden die er mee gepaard gaan, zijn dan ook nog niet uit de wereld geholpen. De belangstelling voor de woningen is bovendien slechts matig gebleken, aangezien de woningen niet van het door de industrie gewenste type zijn. Advertentie BOSCH - MARIJNEN - - ZOPPAS - FRIVENTA e.a. Betaling in overleg. Koopt bij de vakman. VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 den besteed. Er zal een aparte commis sie worden benoemd om de viering voor te bereiden. De Sectie Toneel treft weer voorberei dingen voor een gecombineerde toneeluit voering. Het is vrijwel zeker, dat alle to neelverenigingen hieraan zullen deelne men. De gedachten gaan uit naar opvoe ringen van het Franse verzetsstuk „Er komt een vriend vanavond". Het is niet mogelijk gebleken dit rond 5 mei te bren gen. Men mag zich trouwens afvragen, of er dan nog wel voldoende toeschou wers zouden komen, omdat zonder enige twijfel ook radio en vooral TV hieraan ex tra aandacht zullen schenken. De uitvoe ringen zijn daarom nu in principe om streeks februari 1965 geplaatst. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 Het vijftigjarig bestaan van de afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis zal in het komende najaar slechts op bescheiden wijze worden her dacht, omdat het bestuur van mening is dat voor de financiën een nuttiger be stemming dient te worden gevonden dan recepties en andere festiviteiten. Van daar dat men zal trachten een jubileum actie te ondernemen, ten einde de plaat selijke colonne een moderner vervoermid del te verschaffen dan zij momenteel in de in het laatste stadium verkerende jeep bezit. Deze verklaring werd dinsdagavond tij dens de jaarvergadering van bovenge noemde afdeling in „De Slingermuur" af gelegd door afdelingsvoorzitter J. P. Wey- burg, die er tevens in het kort aan her innerde dat de afdeling tijdens de mobili satie van 1914 omstreeks augustus werd toen bijna onmiddellijk handelend optre den, doordat dicht bij de kust van IJmui den drie Engelse marinevaartuigen wer den getorpedeerd, waarna de overlevenden direct in een noodhospitaal konden wor den ondergebracht en verpleegd. Waarmee het nut en de noodzaak van een goed func tionerende Roode Kruis-afdeling reeds kort na de oprichting overtuigend konden wor den bewezen. Het gebruikelijke jaarverslag van de se cretaris, de heer B. M. Mulder vermeld de vervolgens een ledental van 1718 op 1 december 1963, dat weliswaar ten opzichte van het vorige jaar een aanwinst van 162 leden betekende, hoewel het totaal voor een gemeente als Velsen toch bijna be schamend gering werd geacht. Voorts telt de afdeling 785 donors, tegen 714 in 1962, waardoor 782 bloedtransfusies konden wor den verricht. Een woord van lof voor hen die door het afstaan van hun bloed me nig mensenleven hebben gered, achtte de heer Mulder hierbij stellig op zijn plaats, evenals voor de staf van het Antoniuszie kenhuis, die hierbij steeds enthousiast de nodige assistentie verleent. Tenslotte her innerde het jaarverslag aan de diverse ac- Dinsdag kwamen In IJmuiden aan: Minerva 2 van Swansea: Bertha Beck, Ipswich, voor IJmui den; Atlantic, Londen, voor IJmuiden; Willem stad, Southampton; Verseau en Le Sagltaire, beide van Noordzee, bijleggers IJmuiden; Butt, Karlskrona, naar Zaandam; Wilja, Londen; Tri- to, Le Havre; Mario, Par; Luctor, Sas van Gent; Rone, Norrköping; Mare Liberum, Dagenham; Wolanda, Londen; Spree, Hull; Port Talbot, Bos ton; Rachel, Noordzee (proefvaart); Snefjeld, Rotterdam. Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Bomma van Delfzijl: Lissabon, Rotterdam; Gabonkust, Hamburg; Tllo van Wilmowsky, Narvik; Luja, Drammen; Tottensund, Kristinastad, naar Vel sen; Marconi, Vaaya. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bernisse naar Rotterdam, van IJmuiden; Spurt, Hargsham; Dankwart, Wilhelmshaven; Areas, Hamburg; Ra chel, Noordzee (proefvaart): Northern Eagle, St Laurent; Hoegh Aurore, Bremen; Berkelstroom Rotterdam: Ank T., Delfzijl, van Zaandam; Ub- bergen, Klaipeda: Alk, Svendborg; Hebe Nobel Boston, van Koog a. d. Zaan; Minos, Kopenhagen Santa Helena. Gefle; Anu. Rotterdam; Texel- stroom, Grimsby; Bertha Beck, Hamburg, van IJmuiden: Elsa, Delfzijl, van Zaandam; Spes Swinousjie, van IJmuiden; Harma, Ekeness; Ota- van Wismar, van Velsen; Torstein, Antwerpen Panama, Hamburg: Hangard, Leer, van Westzaan Hontestroom, Leith; Amasus, Londen: Gniezno, Stettin; Hinde, Londen; Karen Reed, Londen Buka, Londen; Hoc Vinces, Londen; Blissworth, Londen; Irene, Hull, van Zaandam; Ulysses, Hamburg; Waverstroom, Londen; Aria, R'dam Woensdag vertrokken uit IJmuiden: IJstroom naar Vlissingen; Gooiland, Santa Cruz de Tene- rlffe: Harrogate, Goole; Mario, Rotterdam; Ria- zan, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). tiviteiten vavn de afdeling, zoals het bezet ten van de strandposten, het betrekken van de ere-wacht op 4 mei op Westerveld en het assisteren bij autotochten voor be jaarden, de Velser Sportweek en de boot tochten van de Henri Dunant". doordat de heer Mulder zijn functie als secretaris niet ineer wenste te verlengen betekende dit zijn laatste jaarverslag, het geen voor de voorzitter aanleiding was kapitein Mulder" zijn hartelijke dank te betuigen voor zijn onvermoeid ijveren voor de belangen van de afdeling. Spreker me moreerde dat de grote betekenis van de heer Mulder onlangs ook reeds door het hoofdbestuur is onderkend, zodat hem toen de zilveren medaille van verdienste werd verleend. De voorzitter betreurde dan ook zijn besluit tot aftreden, ofschoon hij hoop te dat de afdeling niet geheel van zijn as sistentie zou blijven verstoken. Dit laat ste werd door de heer Mulder nog gaarne toegezegd. In zijn plaats werd daarop als secre taris bij acclamatie de heer A. Toonen benoemd, terwijl de heer H. La Gro op de zelfde wijze in zijn bestuursfunctie werd herkozen. Nadat de heer M. Roos als pen ningmeester verslag over de door hem be heerde financiën had uitgebracht, waar bij hij kon wijzen op een behoorlijk ba tig saldo en een voor 1964 geraamd be grotingstekort van f 1305,-. werden nog di verse plannen besproken voor acties voor ledenwerving en de mogelijkheid om de verouderde jteép doof een 'moderner vet'' voermiddel te vervangen. Zo wordt onder meer een inzameling overwogen, welke persoonlijk tot hiervoor geselecteerde par ticuliere en bedrijven zal worden ge richt. RIVIERNAMEN zijn. bij sommige van onze scheepvaartmaatschappijen, in trek. Vroeger was er een stoomschip Rijn, het vorige jaar werd de Rijnkerk naar het buitenland verkocht, maar er is nog steeds een Rijndam, een Rijnborg en een Rijnstroom, terwijl in Katwijk vier hektrawlers thuishoren, die Rijn mond I tot en met IV heten. En dit is alleen nog maar de Rijn. We treffen namelijk ook namen aan die beginnen met Amstel, Maas, IJssel, Eems enz. Het schip op de foto is de Rijnstroom, een der „stroomboten" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, die van 1885 af in Amsterdam gevestigd is. Het motor schip Rijnstroom werd in de oorlog op sta pel gezet ter vervanging van de Rijn stroom die op 3 maart 1940 op de Noord zee verloren is gegaan. Dit schip was toen drie jaar oud en gebouwd door C. van der Giessen Zonen Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel, een modern mo torvrachtschip van 695 bruto reg.ton. De Rijnstroom van nu werd in aanbouw zijnde door de bezetter gevorderd en on der Duitse vlag in de vaart gebracht als Alster. De Hollandsche Stoomboot Mij. kreeg het op 22 september 1945 weer aan haar kade in Amsterdam; nog als Alster, maar kort daarna kon het schip zijn taak onder de naam Rijnstroom aanvangen. De Rijnstroom is een vrachtschip van het shelterdecktype, groot 708 bruto reg. ton en 1161 ton draagvermogen. De lengte bedraagt 72,20 m., de breedte 10,71 m. de holte 2,96m en de diepgang 3,84 m. Een 7- ci-I. Werkspotfr rrfotor *van" 750 pk geeft het schip een snelheid van 11 knoop. Het voornaamste arbeidsterrein van de Hollandsche Boot is de vaart op Enge land, Schotland en Ierland. De Rijnstroom is momenteel in de Hull-dienst. De maatschappij dankt haar ontstaan aan de belangstelling van de Hollandsche IJze ren Spoorweg Maatschappij en de Neder landsche Stoomboot Maatschappij voor een scheepvaartverbinding met Groot-Brittan- nië. Laatstgenoemde onderneming bracht haar stoomschip Fijenoord in, dat omge doopt in IJstroom het eerste schip was van de H.S.M. De oudste dienst was op Londen en 14 april 1885 had de eerste af vaart plaats. In augustus van hetzelfde jaar kwam de Amstelstroom in de vaart en kon begonnen worden met twee afvaar ten van Amsterdam naar Londen per week dinsdags en zaterdags. Een dienst op Huil ving aan in 1895. De nieuwe Zaanstroom opende deze dienst en een jaar later kwam de Rijnstroom in de vaart. Het eerste ongeval gebeurde in 1897 toen de IJstroom op de Noordzee verging en in 1911 deed zich hetzelfde voor met de Zaanstroom. De Amstelstroom, het twee de schip van de maatschappij, werd in 1906 verkocht en zodoende moesten de eer ste schepen alweer vervangen worden, waarbij oude namen terugkeerden. Een bijzonderheid is dat de in 1896 in bedrijf gekomen Rijnstroom de H.S.M veertig jaar heeft gediend. Hel was een stoomschip van 855 bruto reg.ton. Terwijl andere schepen in de jaren 1914-1918 wer den getorpedeerd of op een mijn liepen hield de Rijnstroom stand. Andere sche pen van dezelfde leeftijd werden verkocht maar de Rijnstroom kon blijven varen. Na veertig jaren trouwe dienst kwam in 1936 het einde voor deze vrachtvaarder en een nieuw motorschip kwam er voor in de plaats, dat korte tijd later weer ver vangen moest worden. De thans in de vaart zijnde Rijnstroom is dus het derde schip van die naam. De Euromarkt heeft de tulpenkwekers en -exporteurs nu vast in zijn greep. De buitenlandse tuinbouworganisaties zjjn van mening, dat de Nederlandse broeiers goedkoper bollen kunnen inkopen. Zeer deskundige broeiers kunnen uit tulpen van de wat kleine ziftmaat 10 nog behoorlijke bloemen krijgen. Tot nu echter was de uitvoer van deze tulpen verboden. De buitenlanders willen met de hand op het E.E.G.-verdrag ook die goedkope bollen kopen. Anderen gaan nog verder en willen zelfs ook plantgoed in ons land betrekken. In het laatste geval zou de gehele Neder landse teeltbeheersing kunnen worden opgeheven. Men kan namelijk geen verschil gaan maken tussen de in Nederland en in de partnerlanden geldende maatregelen. Om dit te voorkomen zou het Produkt- schap voor S.iergewassen dan maar liever de uitvoer van zift tien toestaan. Lijn recht daartegenover staat de mening van vele exporteurs, die veel liever al het plantgoed, w.o. zift tien wordt gerekend, exporteren dan deze maat „leverbaar" te gaan noemen. In de vergadering van de vereniging „De Tulp" die maandagmiddag in Brinkmann in Haarlem werd gehouden stelde een aantal leden, dat zij slechts kunnen concurreren door kwaliteit. Een tulp van zift tien kan wel bioeien, maar hij moet dan alle geluk mee hebben. Zift elf en twaalf kan men bijna garanderen. De wnd. voorzitter, de heer P. G. Se- gers, verdedigde de uitvoer van deze maat zeer bekwaam. De nieuw gekozen voor zitter, de heer Jac. Huibers, wilde zijn voorganger steun verlenen. Hij struikelde echter op de mededeling, dat een consu ment, die niet tevreden is over zift tien twaalven zal kopen! Het hoongelach van De twintigjarige IJmuidenaar Jeile Oort wijn is gekozen in de Nederlandse militai re zwemploeg, die ons land van 18 tot en met 26 juni moet vertegenwoordigen tij dens de intergeallieerde zwemkampioen- schappen in de Zuiditaliaanse stad Napels. Het „paradepaardje" van de Velser Zwemvereniging zal in Napels aan drie on derdelen deelnemen: 200 meter vlinderslag (persoonlijk), 4 x 100 meter wisselslag (persoonlijk) en 4 x 100 meter vrije slag (estafette). Het is niet de eerste keer dat Jeile Oortwijn, militair kampioen op de 100 meter vlinderslag, een buitenlandse trip in militair verband meemaakt. In Bar celona nam hij vorig jaar reeds deel aan de intergeallieerde zwemkampioenschap- pen. Op de 200 meter vlinderslag (persoon lijk) bracht hij zelfs met een tijd van 2 min. 43 sec. tot de zesde plaats, terwijl de tijd van 5 min. 42 sec. op de 4 x 100 meter wisselslag (persoonlijk) nog altijd goed voor een achtste plaats in dit zeer sterke internationale milieu was. De na tionale estafetteploeg bracht het in de fi nale tot een eervolle vierde plaats, waar door Jeile Oortwijn net een plaats te kort kwam om in de medailles te vallen. Voor dat de Nederlandse équipe op 18 juni op het vliegveld Ypenburg in de Fokker Friendship van de K.L.M. stapt, komen de zwemmers van 10 tot 18 juni in een trai ningskamp in het prachtige natuurbad „Soestduinen" bijeen. De sterkste Nederlandse zwemmers gaan mee naar Napels, zoals de winnaar van het Olympisch brons in Rome, Wie- ger Mensonides, de veelvuldig nationale sprintkampioen Ronnie Kroon en de vrije slagspecialist Peter Vroegop. Jeile Oortwijn, die door zijn kampleiding een paar weken naar huis gestuurd is met het consigne van een harde training, tretk ijverig zijn baantjes in 't openlucht- bad „De Heerenduinen". In de vroege och tenduren wanneer alleen enkele werklie den aan het werk zijn in dit bad duikt hij in het bassin om zijn trainingsschema af te werken. deskundige exporteurs, die juist met moei te een particuliere verkoop opbouwen, was veelbetekenend. Men kan in de V.S. slechts tegen Japan concurreren door kwaliteit te leveren! Als de zift tien in Europa mag worden verzonden dan gaan ze on herroepelijk naar de zgn. derde landen, waaronder de V.S.! De leden wensen de met veel moeite en kosten opgebouwde goodwill niet te verknoeien om het PVS aan een onder handelingsobject te helpen, gezien de 129 tegenstanders en slechts 36 voorstanders van dit voorstel. Men was het er wel mee eens het teeltrecht met tien percent uit te breiden en nu maar te stoppen met het uitdelen van gratis teeltrecht. Er zijn al onrendabele bedrijfsjes ge noeg. Op dezelfde basis zullen de kleine re bedrijven niet meer uit deze uitbrei ding putten dan andere. Men was het ook al roerend eens over de prijzen voor 1965. Ze moesten, dacht men, maar zo blijven als dit jaar. Even weinig woorden ontlokte het voorstel om geen minder waardig plantgoed in te nemen. Ieder ruimt zijn eigen rommel maar op. De dag werd besloten met een inlet ding door de heer M. de Bakker van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in Em meioord. Deze had in februari een be zoek aan Engeland gebracht met enkele ondernemers uit de N.O.P. Men ziet na melijk een verschuiving van de teelt naar de landbouwbedrijven. De kleinsten zitten aan de grond en zoeken naar intensieve re teelten. Erwten, spinazie en gladiolen hebben zij al, de tulpen komen er ook wel terecht. In de N.O.P. is zo iets ook te zien. Aangezien deze ontwikkeling in Dene marken, Duitsland en Engeland al lang aan de gang is, hebben zij daar de beste bedrijven bezocht en de teeltmethoden daar bestudeerd. Men kwam tot de conclusie, dat er veel meer contact kweker, exporteur broeier moet zijn om goede kwaliteit te krijgen In Engeland wordt goed Engels materiaal door Nederlandse exporteurs verhandeld, In Nederland zijn duizenden te kleine en schadelijke bedrijfjes, omdat zij de bol len niet voldoende volgens de moderne methoden kunnen behandelen. De oude bloembollenstreek tobt met zijn traditie, aldus de heer de Bakker, net als alle an dere oude tuinbouwcentra. De produktie van scherfijs door een ijs fabriek in Den Helder is door een lande lijk ochtendblad aangekondigd als een sen sationele ontwikkeling, welke de produk tie van het visserijbedrijf enorm zou doen stijgen. In IJmuiden, Nederlands belangrijkste aanveerhaven van verse vis, zijn voorals nog reders noch handel warm gemaakt door het ijsbericht uit Nederlands hoge noorden. Het reeds meer dan een halve eeuw alom bekende produktie-systeem van ijs in de vorm van staven, dat gemalen wordt ge leverd voor visserij en visverzending, heeft de machinefabrieken al langer dan 20 jaar geleden op het idee gebracht an dere systemen van ijsproduktie te propa geren. Direct na de tweede wereldoorlog lag het op de weg van de ontwikkeling van de ijsproduktie voor visserij en visver zending nieuwe produktiemethoden na te gaan. Verschillende waarnemingen in ge heel West-Europa gaven een beeld van grote verscheidenheid, doch niet iedere vernieuwing bleek ook een verbetering te zijn. Men zag installaties van het staven-sy steem naast nieuwe installaties van het zogenoemde pijp-ijs-systeem, terwijl ook het scherf ij ssysteem tot ontwikkeling kwam. Beide laatste systemen werden aanvankelijk vrijwel alleen gebruikt door chemische fabrieken voor het koelen van vloeistoffen. Enkele jaren later (ongeveer in 1948 tot 1950) werd het pijpijs ook toegepast voor de visserij en wei in tweeërlei vorm: in stukjes gebroken en gemalen. De laatste tijd propageert men nogal van de zijde der machinefabrieken het reeds jaren bekende scherfijs, doch vraagt men naar het oordeel van gebruikers, dan komt er geen concreet antwoord be treffende een voorkeur: scherfijs moet zijn waarde nog bewijzen. Ook in IJmuiden worden de ontwikke lingen in de techniek van de ijsfabrica- ge voortdurend in het oog gehouden en ze vinden er toepassing indien zij bijdragen tot verbetering van de produktie. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER Dagelijks demonstratie MARKTPLEIN TELEFOON 4262 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (vak. H. G. Abma): Chr. J. P. Lam, zendingspredikant, woon achtig te Hilversum. Geref. Kerken Beroepen te Woubrugge: J. Vos, kand. te Emmen; te Rotterdam-Zuid (vak. H. Dijkstra): J. H. de Boer te Leiden. De meeste publieke belangstelling op het IJmuidense strand ging dinsdagavond uit naar het treffen tussen de koplopers van C-afdeling: titelhouder Paviljoen Zuidpier en runner-up IJmuider Reddingsbrigade; P. Z. won deze strijd. De „tricolores" hebben tijdens deze top- match met aantrekkelijk voetbal op een goed bespeelbaar strandvoetbalveld bewe zen dat zij opnieuw ernstig kandidaat zijn voor het strandvoetbalkampioenschap van IJmuiden. Doelman Bert van Veen (VSV) moest tweemaal zwichten voor het roodwit blauwe aanvalskwintet; zijn collega Toon Klaassen (VSV), goed gesteund door zijn achterhoede, hield zijn doel schoon. In fei te kan alleen Paviljoen Schoonenberg het de mannen van Henk Verzwijveren nog moeilijk maken na de 2-0 overwinning van Zuidpier op de Reddingsbrigade. In de B-afdeling werkte het team van Bureau Wijsmuller zich verder uit de ge varenzone door een ruime 4-0 overwinning op het fabriekselftal van Deutz, dat bijna niet meer te redden is. Het is nog een open vraag, wie de tweede kandidaat voor de uitschakeling in deze afdeling zal zijn. Marktplein hoefde op het Zeezichtveld tegen de Plastic Packing niet in actie te komen om een reglementaire 5-0 overwin ning te boeken. De rode lantaarndrager in de C-afdeling berichtte dinsdagochtend se cretaris Jan Rol, dat hij onmogelijk een volledig elftal op de been kon brengen. Voor de eerste maal bij meer dan 200 strandvoetbalwedstrijden is er een speler uit het veld gestuurd. Dit overkwam de PAM-speler Punt, die wegens natrappen een vroege gang naar de kleedkamers mocht maken. Voor het eerst in haar be staan zal de strafcommissie donderdag avond bijeenkomen om dit incident met de betrokkenen te bespreken. In afwach ting van dit onderzoek heeft de strand- voetbalcommissie deze onsportieve speler voorlopig geschorst. In kringen van deze commissie heerst de opvatting, dat het strandvoetbal een genoegelijke sportieve ontspanning voor spelers en toeschouwers moet zijn en dat excessen op het strand door flinke strafmaatregelen voorkomen moeten worden. V.V.B. De voetbalvereniging V.V.B., die thans de eerste klasse van het amateur voetbal heeft bereikt, zal donderdag 11 juni haar jaarvergadering houden in het sportpaviljoen Koningsveld. Tijdens deze vergadering zullen de V.V.B.-kampioenen worden gehuldigd. Partij v. d. Arbeid. De federatie Vel sen van de Partij van de Arbeid, waarbij aangesloten de afdelingen IJmuiden. Sant poort en Velsen-Noord, zal dinsdag 16 juni in het Cultureel Centrum te IJmuiden haar jaarlijkse vergadering houden. Tuinbouwstudieclub. De Tuinbouw- studieclub Velsen vergadert donderdag 11 juni, aanvang 20 uur, in het Gymnasium Paulinum, Driehuis. Punt deed niet alleen zichzelf maar ook zijn teamgenoten de das om, omdat zij met 10 man verder moesten spelen tegen Rederij Goedkoop in het belangrijke duel voor de onderste plaats in de A-afdeling. Door de 2-1 nederlaag is de PAM defini tief uitgeschakeld door Rederij Goedkoop, die nog een kleine kans heeft om niet het zelfde lot te ondergaan. De uitslagen waren als volgt; Afdeling A: Rederij GoedkoopPAM 2-1, Afdeling B: Bureau WijsmullerDeutz 4-0, Afde ling C: Paviljoen ZuidpierIJmuider Reddingsbrigade 2-0 en MarktpleinPlas tic Packing 5-0 (reglementair). Programma hedenavond: Afdeling A: GroentehandelarenP.W.-Boys, Afdeling B: Paviljoen NoordzeeStrandplateau en l'AvenirZeevogels, Afdeling C: Pavil joen SchoonenbergVICO. De officiële ranglijsten van de drie af delingen van de IJmuidense strandvoet- balcompetitie luiden Afdeling A Pav. Zeezicht 4 3 1 Pav. Zeedistel 4 3 0 P. W.-Boys 4 3 0 Groentehandelaren 3 2 0 De Boekeniers 3 11 Red. Goedkoop 5 10 PAM 500 Afdeling B Strandplateau 5 4 0 Pav. Noordzee 3 3 0 Clubhuis Brulboei 4 3 0 Bur. Wijsmuller 5 2 0 l'Avenir 3 10 Zeevogels 4 10 Deutz 4 0 0 Afdeling C Pav. Zuidpier 4 4 0 Pav. Schoonenberg 3 2 1 IJ. R. B. 4 2 1 Marktplein 4 12 VICO 411 Genius 3 0 1 Plastic Packing 4 0 0 14 —4 12— 5 13— 6 8— 3 5— 7 4—21 7—17 17— 3 11— 2 15— 3 7—13 4— 6 4—13 1—21 15— 3 8— 1 10— 3 8— 4 7—12 4— 9 0—20 Triniteitslyceum Haarlem. Aan het Triniteitslyceum in Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen gymnasium a; A. Th. W. Brouwer, M. J. M. Duinhoven, W. N. H. M. Stuifbergen, Chr. M. Ter- stegen en P. J. C. Zoon, allen uit Haarlem; A. W. van Agtmael, Bloemendaal; A. G. M. Preenen, Hillegom; J. A. M. Trompert, Noordwijkerhout en J. B. M. Steeman en Th. H. M. Verbeek, beiden uit Heem- ctede. Voor het eindexamen gymnasium b zijn geslaagd: J. J. M. M. Albracht, F. W. Andriessen, P. H. M. Backers, G. A. Dun- lop, S. J. P. van Geldrop, P. P. J- Krijnen, B. H. M. Mooij, J. H. M. Mooij, J. C. M. den Nijs, R. W. M. van Soest, K. J. S. Spaas, M. A. M. Taverne, W. P. M. Tollenaar, J. A. C. Vromans en H. L. M. Willense, allen uit Haarlem; J. F. W. M. Bartelsman, Bloemendaal; M. C. J. Bos man, B. G. J. Evers, P. M. C. Juffermans en J. P. M. van Spanje, allen Heemstede en R. J A. M. Michalides uit Zandvoort. Voor dit laatste examen werd één kan didaat afgewezen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5