Welvaart in de wereld veel mogelijk spreiden PITTIGE SIGARETTEN 1,25 Mevrouw Longpré wordt door jury „niet schuldig" bevonden Groep het Arabieren werd land uitgezet Minister Andriessen voor I.K.K. Slechts 100.000 aansluitingen per jaar Onderzoek naar organisaties in Zuid-Afrika Hulp richten op Indonesië Lord Beaverbrook overleden iiifl Mogelijk voor de herfst ontwerp- akkoord shave lotion WOENSDAG 10 JUNI 1964 Telefoon Dood van baby zal wel altijd mysterie blijven Leider Veroverend fris... J; K Air Union Pas in 21e eeuw Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! 1 Advertentie 'n klasse apart! (Van onze correspondent) BRUSSEL. Bij mijn eer en geweten, voor God en de wereld, het antwoord van de jury op de eerste vraag is: „neen". Die woorden werden gistermiddag om pre cies kwart over twee door het oudste lid van de jury bij het proces Longpré uitge sproken. Daarmede was de verdachte on schuldig verklaard aan de moord op haar zoontje Pierre, dat zij in april van het vo rig jaar in de Sambre zou hebben verdron ken. De vraag, een van de twee die het Hof drié uur tevoren aan de gezworëne had gesteld luidde: is Marie Jose Longpré schul dig aan, of medeplichtig aan de moord op haar zoontje? De tweede vroeg of er naar het oordeel van de jury sprake van voor bedachte rade was geweest. Toen het oudste jurylid, die bij zijn ant woord. zoals is voorgeschreven, de rech terhand op zijn borst ter hoogte van zijn hart hield, eenmaal „neen" op de eerste vraag had gezegd, kon hij op de tweede volstaan met: „geen antwoord". Er ont stond nogal wat deining in de kleine zaal van het Namense Assisenhof, het publiek dat de publieke tribune een ruimte van enige tientallen vierkante meters tot berstens toe vulde, dat in de hal van het gebouw stond en op de binnenplaats waar door de geopende vensters de stemmen uit de zaal duidelijk waren te horen, applau disseerden. Er waren ook enige geluiden van afkeuring, doch die waren verre in de minderheid. De president van het Hof had het laatste woord. Nadat hij mevrouw Longpré had la ten binnenkomen en de griffier de uit spraak van de jury had voorgelezen, zei hij: „madame, keert naar uw huis terug en gedraagt u verder zo dat u de lof ver dient welke men u heeft toegezwaaid voor dat u hiep terecht kwam". Daarmee was het Namense kindermoord proces, dat nu wel verder het proces- Longpré zal moeten worden genoemd, voor bij. In de auto van haar advocaat, mr. Henry, werd de vrij gesprokene naar de ge vangenis van Namen gebracht en korte tijd Mevrouw Longpré met op haar schoot haar drie maanden oude zoon tje Jean Pierre, die in de gevangenis is geboren, van de gevangenis op weg naar huis. daarop kon zij die met haar drie maanden oude, in de gevangenis geboren, baby op de arm in diezelfde auto als vrije en on schuldig verklaarde vrouw verlaten. De auto voorafgegaan en gevolgd door een stoet van andere wagens van de journa listen, fotografen en cineasten reed naar Auvelais. Daar in haar villaatje moest zij met haar andere kinderen poseren, hetgeen zij uiterst gewillig deed. Zij roerde de melk voor de baby, zij kamde het haar van een harer dochtertjes en zo meer. Tevo ren bad zij ook, met haar wat scherpe onbewogen stem antwoord gegeven op de vragen van de reporters van radio en tele visie. Zij hoopt in Auvelais te blijven wo nen. Plannen voor de toekomst had zij niet. 's Ochtends had zij nog een keer ge huild. Het was tegen het slot van het plei dooi van haar advocaat, die een stem heeft als een klok. Nadat hij alle getui genverklaringen en die van de deskundi gen op zijn manier had ontrafeld en op alle mogelijke wijzen had geprobeerd twij fel in de harten van de jury-leden te zaaien, eindigde hij met een: „Denk mij ne heren van de jury aan het kind dat in de gevangenis is geboren en dat dus een kleine gevangene is geworden reedi bij zijn geboorte. Denk aan de andere kin deren die iedere avond bidden dat hun moeder terugkomt, die kinderen zijn het, mijne heren, die u smeken hun moeder terug te geven". Het had effect. Vele vrouwen op de pu blieke tribune weenden of zij snoten luidruchtig haar neus. Ook Marie José zat snikkend in de bank der beschuldigden. Zij kreeg daarop het laatste woord en zij zei dat zij niets meer ter harer verdedi ging had te zeggen, dat zij altijd de waar heid had gesproken en dat zij vroeg dat men haar naar haar kinderen zou laten gaan. Nadat de vragen aan de jury wa ren voorgelegd is het lange wachten om ongeveer kwart voor twaalf begonnen. Volgens de publieke opinie stond het toen reeds vast dat mevrouw Longpré zou wor den vrijgesproken. Naarmate de jury ech ter lang en breed beraadslaagde steeg de twijfel en toen om even voor twee uur de concierge van het Paleis van Justitie met een groot blad met koffie en beleg de broodjes hun kamer binnenging be schouwden velen dat als een veeg teken. KAAPSTAD (Reuter) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika heeft plannen aan gekondigd voor een diepgaand onderzoek naar het doen en laten van geheime orga nisaties als de „Afrikaner Broederbond" en de vrijmetselarij. Ook andere organisaties krijgen met het onderzoek te maken wanner zij ver dacht worden van verraad of samenzwe ring. De 55-jarige rechter Botha zal het bewijsmateriaal verzamelen. Hij is be voegd mensen te verhoren, documenten op te eisen en kantoren te betreden. Aanleiding tot het besluit van Ver- woend was een verzoek dat De Villiers Graaf, leider van de Verenigde Partij, die in de oppositie is, enkele maanden ge leden deed. Hij wilde dat de regering een onderzoek zou laten instellen naar de activiteiten van de veertig jaar oude Broederbond. Verwoerd ging daarmee ak koord doch hij bedong dat ook de vrij metselarij en de „zonen van Engeland" een in de negentiende eeuw in Canada gesticht genootschap, aan een onder zoek zouden worden onderworpen. De hui dige bekendmaking opent echter de mo gelijkheid voor een onderzoek naar het doen en laten van elke organisatie. Lord Beaverbrook Beaverbrook's zwakheid was dat hij al tijd te veel speelde op de negatieve instinc ten van de kleine burgerij. De nationalist Beaverbrook leed aan een bewustzijnsver nauwing en het wereldbeeld van deze pro vinciale Canadees bleef daardoor beperkt. Hij deed echter veel goed door zijn royale steun aan kunst en wetenschap. Lord Beaverbrook was de meest dyna mische persoonlijkheid in de Britse jour nalistieke wereld sinds Lord Northcliffe. Hij beschikte over een schier onbeperkte energie en uithoudingsvermogen en on danks de handicap van een chronische ast ma, maakte hij een verbazingwekkende carrière als zoon van een presbyteriaans geestelijke in Canada. Hij was miljonair toen hij op dertig-jarige leeftijd in Enge land aankwam. Men heeft het gisteren gehad over de standaardisatie van het materiaal, de ei gen verantwoordelijkheid voor de lucht lijnen en over het zogenaamde gereser veerde verkeer (Sabena met haar dienst op Kongo, Air France met die op de vrij geworden landen in Noord-Afrika). Vooral het laatste punt heeft altijd veel moeilijkheden met zich gebracht en ook thans schijnt. Air France nog niet geneigd haar uitzonderingspositie op te geven zon der bepaalde tegenprestaties. In ieder ge val zijn er de laatste dagen wel enige voorzichtige vorderingen gemaakt, zodat de ministers zich mogelijk binnen afzien bare tijd over de zaak kunnen beraden. Vandaag, op de laatste dag van de be sprekingen van deze week, komt de moei lijke kwestie van de verdeling van het gezamenlijk door de Air France, Lufthan sa, Alitalia, Sabena, KLM en Luxair te verrichten luchtverkeer voor de eerste keer weer aan de orde tussen regerings vertegenwoordigers na het besluit van vo rig jaar november om de impasse in het overleg te doorbreken. (Van onze parlementaire redacteur) De regering is bezorgd over de achter stand, die PTT heeft bij de aanleg van nieuwe telefoonaansluitingen. „Het beeld is heel somber", zei de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, gistermiddag in de Eerste Kamer. Voor alsnog zijn per jaar niet meer dan 100.000 aansluitingen te verwezenlijken, zodat met êen groeiende wachtlijst van gegadigden rekening moet worden gehouden. De bewindsman kreeg bij de verdedi ging van de PTT-begroting heel wat klach ten te slikken over de achterstand in tele foonaansluitingen. Van alle kanten ziet men naar één oplossing voor de moeilijk heden: een structureel beleid, waarbij jaarlijks meer wordt geïnvesteerd. Maar minister Van Aartsen betoogde dat het inlopen van de achterstand niet zozeer een zaak is van investeringen dan wel van technische mogelijkheden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat die mogelijkheden de eerste jaren niet verder reiken dan 100.000 nieuwe aansluitingen per jaar, om dat anders de groei van het telefoonver keer niet kan worden bijgehouden. De be windsman zei een goed telefoonverkeer nog altijd belangrijker te vinden dan nieu we aansluitingen, al deelde hij de zorg van de senaat vooral nu voor de komende tien jaar op een verdrievoudiging van dat verkeer moet worden gerekend. Hij be loofde de achterstand nogmaals onder ogen te zullen zien. Haag geweest. In Raamsdonkveer hadden enkele mannen winkeliers gedupeerd door kleine diefstallen en het toepassen van de wisseltruc. Nadat zij met veel moeite wa ren gearresteerd kwamen hun vrouwen en kinderen klaagliederen aanheffen voor het politiebureau. Zij boden de politiechef dui zend gulden aan, als de handen van de mannen niet zouden worden afgehakt, een methode van bestraffing van dieven, die in hun landstreek wordt toegepast. Nadat de mannen de gedupeerde winke liers hadden schadeloos gesteld zijn ook zij over de grens gezet. Op den duur zal handhaving van de stabiliteit in het internationale econo mische verkeer een steeds verdergaand wereldprogramma van ordenende maat regelen vragen. De naoorlogse ervaring heeft geleerd dat de internationale regels een belangrijke bijdrage hebben ge leverd aan de vrijmaking van de handel en tot de handhaving van de handels politieke en monetaire orde. Dit is de mening van prof. dr. E. Andriessen, minister van Economische Zaken, in een rede die hij gistermiddag uitsprak op de algemene ledenvergadering van de Internationale Kamer van Koophandel (I.K.K.) in Hotel de Wittebrug te Den Haag. Andere hoofdpunten uit zijn betoog wa ren zijn woorden dat het hem niets ver wonderen zou, als de landbouwproblemen in de wereld steeds ernstiger zouden wor den en dat over 5 tot 10 jaar de EEG in precies dezelfde situatie van surplussen voor een groot aantal landbouwprodukten zal komen te zitten als waarin de V.S. nu verkeren. Het landbouwinkomen heeft op structurele gronden de tendens achter te blijven bij het inkomen van de indu- trie. Dit leidt tot een vergrote steun en dat weer tot een vergrote produktie. gens hem internationale ordening nodig. Het idee van de V.S. van de jaren vijf tig, dat men door geld in die landen te pompen ze in de gelegenheid zou stellen zichzelf te helpen blijkt te hebben gefaald. De voorkeur van minister Andriessen ging uit naar de internationale consortia van landen, die samen het steunbedrag bijeen brengen. Het consortium ziet hij als een geslaagde tussenvorm tussen multilaterale en bilaterale hulp. De desbetreffende landen zijn niet afkerig van bilaterale steun. Zo juichte de bewindsman het toe dat Nederland zijn hulp speciaal richt op Indonesië, gezien de oude betrekkingen, en hij kon zich Ne derland voorstellen als leider van zo'n con sortium voor dat land. Op het ogenblik zijn er echter nog te veel moeilijkheden De door minister Andriessen gesignaleer de komende ordening zal zich in de eer ste instantie vooral binnen de economische blokken afspelen, ook zullen wij komen, zo meende de minister, tot grotere eenhe den van de bestaande blokken, al is dat op het ogenblik moeilijk. Er is niet aan te ontkomen om in de internationale handel te regelen wat wij ook binnenslands geregeld houden. Wij zul len moeten groeien naar „managed in ternational economy", een op wereldni veau bestuurde economie. Van onze correspondent) LONDEN Lord Beaverbrook, beken der als „de Beaver", is nauwelijks twee weken na zijn 85ste verjaardag die hij op grootse wijze vierde, overleden op zijn landgoed in Cherkley in Surrey, ten wes ten van Londen. Zijn weduwe ontving een brief van koningin Elizabeth, die met dankbaarheid Beaverbrooks grote diensten aan Groot-Brittannië in twee wereldoorlo gen herdacht. Beaverbrook was, evenals zijn intieme vriend Churchill, een van Groot-Brittan- nië's laatste, grote individualisten. Hij was in vele opzichten excentriek. Met Churchill was hij in de oorlog Groot-Brittannië's redder in de nood, want als minister van vliegtuigproduktie was hij de man die de Spitfires leverde waardoor Groot-Brittan nië in 1940 in zijn donkerste uur de Luft waffe kon verslaan en de grondslag legde voor de overwinning. Als dagbladleider was hij tot op het laatste ogenblik een scheppende kracht en inspirator. Hij was een van de opmerkelijkste figuren van een voorgoed afgesloten tijdperk. Tot op het laatst bleef Beaverbrook in de bres staan voor het Britse imperium. Hij weigerde daarvan de gewijzigde positie te erken nen. Hij klemde zich vast aan een Britse „grandeur"-politiek, waarvan de Daily Express met een oplage van vier miljoen per dag de grootste is. Zijn bladen voer den de felste campagnes tegen aansluiting bij de E.E.G. Advertentie De politie in Raamsdonkveer heeft heel wat te stellen gehad met een groep Arabieren, waarvan enkele mannen, die winkeliers hadden op gelicht, werden gearresteerd. Hun vrouwen en kinderen hieven voor het politiebureau klaagliederen aan, om dat zij meenden dat hun mannen de handen zouden worden afgehakt, een straf die men in hun land op dieven toepast. Met een tolk kon de vrou wen tenslotte duidelijk worden ge maakt, dat men hier milder strafte. Eén van de vrouwen bood daarop de politiechef f 1000,„losgeld" aan. De gehele groep is gisteren over de grens gezet. v#r - Li;tL/ Het is waarschijnlijk dat de ministers van de Air Union-landen nog voor de herfst een ontwerpakkoord in studie zullen kun nen nemen en mogelijk zelfs op een bij eenkomst te Brussel kunnen bespreken. Dat heeft de secretaris-generaal van het Belgische ministerie van buitenlandse za ken gistermiddag verklaard na afloop van de tweede dag van het voorafgaand over leg op hoog ambtelijk niveau en op het niveau van de directies van de deelne mende luchtvaartmaatschappijen. Onze huidige regelingen zullen te kort schieten en de volgende afspraken teke nen zich in het verband van de Kennedy- ronde al af: enerzijds de opvatting die in het plan-Mansholt haar weerspiegeling vindt en die het steunbedrag, n.l. het ver schil tussen wereldmarktprijs en de na tionale prijs van landbouwprodukten aan maxima wil binden. Anderzijds de rege ling die de hoeveelheden die ieder land afneemt van de overschotlanden vaststelt. Uiteindelijk zullen er in de wereld over eenkomsten per landbouwprodukt ontstaan met een zeker onderling verband, die via regionale overeenkomsten tot stand ge bracht zullen worden. Het derde thema van minister Andries sen betrof de ontwikkelingslanden. Het pro bleem van hun groei zag hij pas opge lost diep in de 21e eeuw. Ook hier is vol- Op last van het ministerie van Justitie is gisteravond een groep van 45 Arabie ren bij Nispen de grens overgezet. De groep was zondag de Belgisch-Nederland se grens gepasseerd voor een bezoek van veertien dagen aan Nederland. Maar toen de Arabieren pas twee dagen in Ne derland waren hebben zij, zoals bericht is, Raamsdonkveer op stelten gezet. Omdat iedereen aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde, dat sjeik Soe- leiman Daher aan het hoofd stond van de groep Arabieren, werd zijn naam in ver scheidene kranteberichten genoemd, naar nu gebleken is geheel ten onrechte. Want sjeik Soeleiman is sedert zijn aankomst vorige week woensdag niet buiten Den

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9