Wedloop naar rijkdommen in de Noordzee volgend jaar van start EL-MIOR EL-MIOR Duitsland vond een manier om beruchte filevorming te voorkomen Stalen wegen als vervanging voor Duitse „autobahnen" tijdens reparatie NIEUWS IN HET KORT Roken achter het stuur: een handeling met gevaar Mijnwet Continentaal Plat bij Kamer Drie soorten vergunningen MQORDZEE Westland krijgt in september al aardgas Dak van boerderij niet door straal jager afgerukt Liberale boycot van Statenlid Ervaring Montage Niet gering DONDERDAG 11 JUNI 1964 13 VERDELING VAN DE NOORDZEEBODEM DENEMARKEN GRÖO BRltTANNIË ERL AND EDERLAND MgS f{ DUITSLAND T arieven Voorrang Snel Pikant In Zuid-Holland Jaarwedde gedeputeerden verhoogd tot 28.000 AFDWALEN KLEIN 3 umnnnnnnnnramnnnnnnnn In de eerste helft van het volgend jaar zal de wedloop naar de olie- en aardgasrijkdommen in het Nederlandse deel van de Noordzee kunnen beginnen. De ministers Andriessen (Economische Zaken) en Scholten (Justitie) hebben aan de Tweede Kamer het wetsontwerp voorgelegd dat het onderzoek en de winning van deze voorraden regelt. In dien de parlementaire behandeling dit jaar wordt voltooid zal minister Andries sen begin volgend jaar de eerste con cessies kunnen uitreiken. Daarna zullen tot vele tientallen kilometers uit onze Noordzeekust de boortorens kunnen verrijzen om de bodemrijkdommen uit het Nederlandse deel van het continen tale plat naar boven te halen. Het wetsontwerp officieel geheten Mijnwet Continentaal plat is gebaseerd op het in 1958 te Genève gesloten verdrag Inzake het Continentaal plat, dat aan Ne derland de souvereiniteit over een deel van het Noordzeeplat toekent. Dit ver drag zal binnen enkele weken aan het parlement ter goedkeuring worden voor gelegd en zal dus vrijwel tegelijk met het ontwerp in behandeling worden geno men. Het ontwerp omvat de voornaamste richtlijnen waaraan de vergunningen voor verkenning, onderzoek en exploitatie ge bonden zullen worden. De details, waarin onder meer de financiële rechten voor de staat zullen worden geregeld, zullen la ter dit jaar in de vorm van een alge mene maatregel van bestuur worden vastgesteld. De belangrijkste punten van het ont werp zijn: 1. de staat geeft drie soorten vergun ningen uit, resp. voor verkenningsonder- zoek, opsporingsonderzoek en winning. Vooruitlopend op de wettelijke regeling is reeds aan een tiental maatschappijen ver gunning verleend voor verkenningsonder- zoek, dat in hoofdzaak bestaat uit seis mische onderzoekingen van de geologische samenstelling van het Noordzee-plat. 2. de houder van een opsporingsvergun- 'Advertentie MET DE PUNTJES OP DE T t 250 km 63904 V.PELT ning heeft recht op een winningsvergun ning voor het gebied waarin hij olie heeft aangeboord. De beide vergunningen kun nen tegelijk worden aangevraagd en ver leend, zodat de opspoorder reeds tevo ren bekend is met de voorschriften en fi nanciële verplichtingen waaraan hij zal hebben te voldoen. 3. gegadigden voor vergunningen zul len deze slechts gedurende beperkte tijd kunnen aanvragen. 4 rondom de boorinstallaties zullen vei ligheidszones worden ingesteld met een straal van vijfhonderd meter, waarbinnen alle scheepvaart wordt verboden, die niet van de vergunninghouder uitgaat. 5. de boorinstallaties zullen onder de rechtsmacht van de Nederlandse staat vallen. De voorwaarden voor de vergunning zullen bij algemene maatregel van be stuur nader worden geregeld. Daarin zal worden vermeld voor welke delen van het plat vergunningen zullen worden uitge reikt en hoe de overheid zich zal verze keren van een aandeel in de opbrengst. De vergunninghouders zullen verplicht worden tot het betalen van een opper vlaktetarief op basis van de omvang van hun opsporings- resp. winningsgebied. Daarnaast wil de regering een percenta ge heffen van de waarde der gewonnen delfstoffen en van de winst» De vergun ningen voor verkenningsonderzoeken wor den voor zeer 'grote delen van het plat uitgereikt aan verschillende gegadigden tegelijk. In september zal het eerste aardgas door de leidingen in het Westlandse gedeelte van het Haagse verzorgingsgebied stro' men. Achtereenvolgens zullen de kernen Maasdijk, De Lier, Naaldwijk (dorp), Hon selersdijk, Kwintsheul, Wateringen, Mon ster, Poeldijk en 's-Gravenzande op aard gasdistributie worden overgeschakeld. Met de gemeente Rotterdam wordt over leg gepleegd over de door die gemeente te verzorgen ombouw in Hoek van Hol land, ten behoeve waarvan Den Haag thans stadsgas en gros levert. Ook met de gemeente Rijswijk, die ook van Den Haag gas afneemt, is overleg gaande over aanpassing van deze levering aan de door die gemeente te verzorgen ombouw van gastoestellen. De vergunningen voor opsporing en win ning zullen in de praktijk voor veel klei nere gebieden worden afgegeven. Of men hiertoe het plat zal verdelen in de perce len zoals met het Britse deel van het Noordzeeplat is gebeurd, is nog niet be kend. De houder van een opsporingsver gunning heeft voorrang bij de uitreiking •an een winningsvergunning voor het ge bied of een deel van het gebied dat hij heeft onderzocht. Voor eenzelfde opspo ringsgebied kunnen dus wel twee vergun ningen worden verleend, maar de tweede houder heeft geen voorrang bij het ver krijgen van een winningsvergunning. In de vergunningsvoorschriften zal een werk verplichting worden opgenomen. Komt de houder dit voorschrift niet na, dan ver liest hij zijn vergunning. De mogelijkheid om opsporings- en win ningsvergunningen tegelijk aan te vragen, heeft vooral ten doel een snelle opsporing en exploitatie van de bodemrijkdommen mogelijk te maken. In verband met de zeer grote investeringen die verbonden zijn aan de oliewinning op zee, kan dit alleen worden bereikt als de exploranten reeds tevoren weten dat zij de vondsten ook zullen kunnen exploiteren en onder welke voorwaarden. Deze mogelijkheid bestaat niet in de wetgeving voor de win ning van delfstoffen te land. Welke normen de minister van Econo mische Zaken zal hanteren bij het uit reiken van de diverse vergunningen, is niet bekend. Men mag aannemen dat er geen speciale voorkeur zal bestaan voor Nederlandse maatschappijen. Het vormen van combinaties zal waarschijnlijk wel de sympathie hebben van het ministerie van Economische Zaken, omdat zo voor komen wordt dat vele kleine gegadigden een stormloop ontketenen. Hoewel over de wet zelf geen overleg is gepleegd met het bedrijfsleven, zal de minister voor de opstellingen van de vergunningsvoorwaar den in de algemene maatregel van be stuur waarschijnlijk wel contact opnemen met het bedrijfsleven. Bij deze onderhan delingen zal het harde gevecht geleverd worden over de tarieven en royalties. Pikant is dat in het ontwerp een arti kel is opgenomen waarin de overheid het recht verkrijgt regels omtrent het gebruik van electro-magnetische golven vast te stellen. Dat betekent dat het plaatsen van een televisiezender op één van de boor eilanden slechts met toestemming van de overheid kan geschieden. Het ontwerp staat overigens in geen enkel verband met het REM-wetje dat minister Schol ten. onlangs bij de kamer heeft ingediend.: Het ontwerp bemoeit zich alleen met boorinstallaties-^In de' slotbe palingen is een artikel opgenomen dat voorziet in een wijziging van het REM ontwerp, zodat deze laatste wet niet zal kunnen gelden voor de Mijnwet Continen taal Plat. Het Tweede Kamerlid de heer Jager (C.P.N.) heeft, zoals men elders in dit blad kan lezen, aan de minister van De fensie vragen gesteld over een laagvlie- gende straaljager, die een deel van het dak van een boerderij zou hebben afge rukt. Deze vragen hebben kennelijk be trekking op berichten in Friese kranten als zou in de nacht van 30 op 31 mei een deel van het dak van een boerderij in de Gerslootster polder bij Heerenveen zijn afgerukt door een laagvliegende straaljager. De bevelhebber der lucht strijdkrachten heeft 'n onderzoek doen in stellen, waarbij is gebleken dat het dak niet in de nacht van 30 op 31 mei, maar in de nacht van 29 op 30 mei is bescha digd. Van deze beschadiging was tot op 5 juni nog geen aangifte gedaan bij rijks- of gemeentepolitie in Heerenveen. Voorts is gebleken dat geen der inwo ners van Heerenveen een straaljager heb ben gehoord in de nacht waarin het dak werd beschadigd. Dat de commandant van de vliegbasis Leeuwarden zou hebben aan geboden het dak te laten herstellen, is on juist. Ook uit een navraag bij het perso neel van het Korps Luchtwachtdienst in Friesland is niet gebleken dat in de be treffende nacht een straaljager boven Friesland heeft gevlogen. De Luchtmacht voorlichtingsdienst voegt hier nog aan toe, dat boven Friesland, noch elders boven Nederland in die nacht vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht in de lucht zijn geweest. Advertentie IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL De liberale fractie in de Provinciale Staten van Zuid-Holland zal niet meer reageren op hetgeen de heer A. Smit uit Rotterdam in de vergaderingen zal zeg gen. De heer Smit werd als afgevaardig de van de P.S.P. gekozen, maar verklaar de in april, dat hij niet meer tot die par tij wilde worden gerekend. Hij zou voort aan onafhankelijk zijn, zei hij. De heer S. J. van den Bergh (V.V.D.) merkt op, dat de heer Smit „weinig of geen kie zers vertegenwoordigt". Waarop de heer Smit repliceerde: „Ik had meer voor keurstemmen dan de heer Van den Bergh". In de vergadering van gisteren gingen de Staten akkoord met het streven van minister Toxopeus om de jaarwedden van leden van Gedeputeerde Staten te verho gen van 24.000 tot 28.000. De onaf hankelijke heer Smit was ertegen, even als de heed Van Praag (C.P.N.). De heer Van Praag meende dat er moest worden gezocht naar een systeem dat de vergoe ding beter aanpast aan de prijsstijgingen, maar niet „een willekeurige vaststelling zoals deze er een is". In de gehele provincie Zuid-Holland is het nu verboden ergens langer dan drie dagen met een woonschip te liggen zonder toestemming. Tot nu toe gold een verbod alleen tussen 1 mei en 15 oktober en dan nog voor een periode van tenminste tien dagen. Provinciale Staten besloten giste ren tot de wijziging om concentraties van woonschepen en ontsiering van het land schap te voorkomen. De nieuwe maatre gel geldt ook voor bedrijfsvaartuigen, schepen waarin een bedrijf wordt uitge oef end. De toeristen die deze zomer in hun auto's over de plaatsen waar reparaties aan de oude betonnen banen Duitse autosnelwegen zullen rijden, kunnen op sommige worden verricht. Doel van dit tijdelijk stukje snelweg gedeelten kennis maken met Duitslands nieuwste initia vormt het voorkomen van filevorming en het daarmee tief: een breed stalen wegdek dat is aangebracht op gepaard gaande urenlange oponthoud. Reeds in de vorige seizoenen begon men zich op middelen die de massale opstop pingen op de auto snelwegen naar het zuiden zouden kun nen voorkomen. Her stelwerkzaamheden noodzaakten tot de samenpersing van de stroom auto's op één rijbaan en de ver traging die daardoor voor automobilisten ontstond rekte zich uit tot vele uren. Een omleiding door dor pen en stadjes langs de autowegen leidde niet tot het gewenste resultaat: wij hebben eens tijdens zo'n op onthoud twee volle uren gedaan om twaalf kilometer ver der te komen. Maar nu heeft men dan in Duitsland het „ei van Columbus" gevonden. Enige tijd geleden legde men op de autoweg Frankfurt- Kassel binnen 24 uur een stalen straat, die daar tot midden juni zal blijven liggen. En daarmee begon pas goed de strijd tegen de filevorming. Technisch zit alles tamelijk eenvoudig in elkaar. Stalen platen, ruim twaalf meter breed, maar slechts 2.40 meter ^Tang-met een gewicht van viereneenhalve ton worden keu rig naast elkaar op. een rijbaan van de autoweg gelegd (zie foto) Door hun lengte steken zij ruim twee meter buiten de eigenlijke autoweg uit. De stalen weg bezit twee rij banen, die ieder een breedte hebben van 5.75 meter. Iedere baan heeft twee rijstroken van respectievelijk 3.25 meter en 2.50 meter breed. Het verkeer in beide richtingen beschikt dus over twee rijstroken van ongelijke breedte. Tussen de rijbanen en aan de zijkanten van deze door Krupp ont wikkelde stalen straten, zijn witte opstaande randen vast geschroefd. De rijstroken worden van elkaar gescheiden door een onderbroken witte streep. Het wegdek aan elkaar „geniet" met stalen krammen kan een vrachtwagen dragen met een totaalgewicht van dertig ton. Het hellingspercen tage voor op- en afrit bedraagt slechts twee percent. De ploeg van Krupp zeventig man, tien vrachtwagens en twee mobiele kranen had vooraf berekend dat men iedere zes minuten een stalen plaat zou kunnen leggen. In werkelijkheid deed men er slechts anderhalve minuut over. Maar zij hadden dan ook al enige ervaring. Reeds in fe bruari van dit jaar legde men op een afgesloten stuk auto weg bij Leverkusen bij wijze van proef een soortgelijke stalen weg, waarbij onder meer de mogelijkheid bleek, om deze hulpwegen ook onder bruggen te kunnen leggen. Overigens geldt er een maximumsnelheid op zo'n stalen dek van vijftig kilometer per uur. Ook de montage bleek in de praktijk een eenvoudige kwestie. Indien het werk juist wordt georganiseerd, legt men per uur vijftig platen, die met vijf stuks tegelijk door vrachtwagens worden aangevoerd. Men begint van het midden uit te werken en breidt de straat uit naar twee zijden. Over de andere helft van de eigenlijke autoweg, die dus na het gereedkomen van de stalen weg in reparatie wordt genomen, kan het verkeer tijdens de montage rustig voort gaan. Het overhevelen van het wegdek naar de andere helft van de autosnelweg neemt weinig tijd in beslag. Bij Krupp rekent men nog voorzichtig op vierentwintig uur voor de verwerking van vijfhonderd meter wegdek. Maar in de toekomst zal dit ongetwijfeld sneller kunnen gebeuren. Interessant detail is nog het feit, dat het rij-oppervlak van de stalen platen is behandeld met een kunststof die de greep van de autobanen op het staal verhoogt. De kosten van het een en ander zijn niet gering. Een kilo meter stalen straat die ook nog in een cirkel met een straal van duizend meter kan worden gelegd (aan de buitenzijde ontstaan dan voegen van twee tot drie centi meter) komt Duitsland op ruim vier miljoen D. Mark. De voordelen wegen echter ruimschoots tegen dit bedrag op. Krupp heeft zich inmiddels bereid verklaard onderhoud en eventuele reparaties op zich te nemen. Van 8 tot 11 juni zal in Brussel het tweede Europese Automobielsymposium worden gehouden. Deelnemers uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Zweden, Zwitserland en Nederland zullen aan het symposium deel nemen. Duitsland heeft beslist dat de Wankelmotor, die wordt ingebouwd in de N.S.U. Spider, volledig aan belastinghef fing onderworpen is. Men heeft echter besloten om slechts tweederde van de op 1500 cc berekende Wankelmotor te belasten, om het onderzoek niet in de weg te staan. Goodyear heeft een nieuw soort synthetische rubber vervaardigd: „Super Natsyn". Een autoband gemaakt van deze nieuwe rubbersoort zou minder snel warm lopen dan een „conventionele band". Het loopvlak is aldus een langer leven beschoren. Er worden nog proeven met dit syntheti sche rubber genomen. Het roken van sigaret, sigaar of pjjp is voor velen een onmisbaar genot geworden. Ook automobilisten kunnen het achter het stuur niet lang zonder rookgerei stellen, maar zodra het zoeken naar het pakje sigaretten begint, volgt er een ketting van handelingen die niet zonder gevaar is. Het gezoek is vaak een tamelijk omstandige manipulatie, waar bij de blik afdwaalt van de weg en de handen niet meer zo vast als voorheen het stuur vasthouden. Maar dit is slechts het begin. Roken achter het stuur zou men kunnen verdelen in twee handelingen: het aansteken en het roken zelf. Het gemakkelijkste instrument waar mee de sigaret kan worden aangesto ken is de inge bouwde aansteker. Gewoonterokers zullen er goed aan doen bij de aankoop van een wagen hierop te letten. Is er geen aansteker aanwezig, dan ko men lucifers of draagbare aanste kers tevoorschijn. De gevaren die thans opdoemen zijn legio, en men kan zich er slechts op beperkte wijze tegen wapenen door vooraf over een grote afstand de weg in ogenschouw te nemen, een blik in de achteruitkijk spiegel te slaan en eventueel de raampjes dicht te draaien. Het aansteken van de sigaret eist beide handen. Het stuur wordt losgelaten, de aandacht wordt op de lucifer gericht en een moment rijdt de automobilist als het ware „in de mist". Bij het gebruik van lucifers duurt dit moment van „afwezigheid" natuurlijk het langst. Brandt de sigaret of sigaar eenmaal, dan dreigt telkens weer het gevaar van „afdwalen". De as moet afgetikt worden, de plaats van de asbak is niet altijd zodanig, dat dit blindelings kan gebeuren. Tenslotte moet het laatste eind worden gedoofd. Gebeurt dit haastig en onverschillig, dan is er een kans dat de peuk blijft smeulen en er een binnenbrandje in de asbak ontstaat. Een middel hiertegen is een klein laagje zand in het asbakje. Gooit men onder het rijden de brandende peuk uit het raam, dan kan het door de wind achter in de auto worden geblazen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat dit een autobrand veroorzaakt. Helemaal fout is natuurlijk een smeulend eind sigaret tijdens het tanken op straat te wer pen. Voorts ontstaat er nog gevaar, als tijdens het roken as of vuur in het gezicht van de automobilist wordt ge blazen. Zo op het oog lijken al de hier genoemde bezwaren klein en niet onoverkomelijk. Talloze malen heeft u als automobi list achter het stuur al eens een sigaret opgestoken, zonder over de gevaren van deze handeling na te denken. U ging er wellicht terecht van uit, dat u de auto voldoende be heerste om een sigaret onder het rijden te kunnen op steken. Morgen rookt u weer in de auto. Bedenk dus dat dit niet is geschreven om u het genot van het roken te ver gallen, maar om u te helpen een ongeluk te voorkomen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13