Fusie met Amsterdamsche Bank Rotterdamsche Bank hamol weer vandaag'. Prijsindex van levensonderhoud ging in mei drie punten omlaag I m Schuldig" klinkt in proces te Pretoria „Geen ongunstige repercussie voor personeel te verwachten" onweerstaanbaar lekker! HET WEER Vertrouwen van vakbonden in het regeringsbeleid Prof. Zijlstra waarschuwt uw mooie in veilige handen bij OMWISSELING VAN AANDELEN VERRASSING VAN PROF. ANDRIESSEN Ontslag ongedaan gemaakt van ds. Diekerhof éeë MORRIS "êefore you êuy! SPECIALE AANBIEDING HOUSE OF IRELAND Voor modieuze dames- en teenerkleding DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 11 JUNI 1964 Warmer Aan het strand Het woord is aan CIO-M komt terug op advies inzake legerpredikant Beneden 7 percent Mijnwet voor Noordzee ingediend pagina Optrekken 13 JAPONNEN 9.95, 7.95, 5.95 Grote maten 16.95, 14.95, 12.95 modehuis In de krant van heden: PRETORIA (AP en REUTER). - De Zuidafri- kaanse negerleiders George Mandela en Walter Sisoeloe zijn vandaag schuldig be vonden aan sabotage en samenzwering tegen de vei ligheid van de staat door een rechtbank in Pretoria. An dere leden van het zoge naamde „nationale hoge commando" werden even eens schuldig verklaard. Op sabotage staat de doodstraf. De vonnissen zullen waar schijnlijk vrijdag geveld worden door rechter Quar- tus de Wet. 49e JAARGANG NUMMER 182 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank gaan fusiëren, dit is het grote nieuws na het recente samengaan van de Nederlandsche Han delsmaatschappij en de Twentsche Bank. De directies van de bekende Amsterdamse en Rotterdamse bank instellingen hebben hun besluit ge nomen na maandenlang overleg. „Wij zijn in volledige overeenstemming met de respectieve raad van commissarissen tot de overtuiging gekomen dat een samengaan van beide instellingen de beste waarborgen biedt voor een zo goed mogelijke taakvervulling en een krach tige verdere ontplooiing", aldus een communiqué dat vanmorgen werd bekendgemaakt door de beide oudste directeuren van deze instellingen in het Amstelhotel te Amsterdam. De directies van beide banken vestigen er de aandacht op dat mede als gevolg van de bezetting hunner instellingen met arbeidskrachten in verhouding tot de be hoefte generlei ongunstige repercussie van de voorgenomen fusie voor het personeel is te verwachten. Het ligt in de bedoeling de fusie te doen plaatsvinden door middel van de oprichting van een nieuwe vennoot schap die Amsterdam-Rotterdam Bank nv zal worden genoemd en hoofdbanken zal hebben te Amsterdam en Rotterdam. De nieuwe vennootschap zal aan de aandeel houders van beide fusionerende banken aanbieden hun aandelen om te ruilen in aandelen Amsterdam-Rotterdambank NV. Na nauwgezette overweging van de in dit verband van belang zijnde factoren, te weten het win-vermogen en de intrinsieke waarde van de beide banken, zijn de be sturen van mening dat de volgende ruil verhouding beide groepen van aandeelhou ders recht doet wedervaren. Eén aandeel Amsterdamsche Bank zou kunnen worden geruild tegen een aandeel van gelijke no minale waarde Amsterdam-Rotterdam Bank. Eén Rotterdamsche Bank zou kun nen worden geruild tegen een aandeel van gelijke nominale waarde Amsterdam-Rot terdam Bank onder bijbetaling in contan ten van 50,- per aandeel van nominaal 1000. Deze omruil van aandelen zal worden voorafgegaan door een uitgifte van aande len door de Amsterdamsche Bank a pari met recht van voorkeur voor bestaande aandeel op vijf oude aandelen, rechtge vend op een half dividend over het boek jaar 1964. De uit deze emissie verkregen aandelen zullen kunnen worden geruild te gen een gelijk nominaal bedrag aan aan delen Amsterdam-Rotterdam Bank N.V., eveneens rechtgevend op een half dividend over het boekjaar 1964. Advertentie HERO PERL BAREST HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON REGENJASSEN Voorts wordt meegedeeld, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, de Amsterdam-Rotterdam Bank te zijner tijd over het lopende boekjaar een divi dend van 14 percent zal voorstellen. Het ligt in de bedoeling binnenkort een meer uitgebreid bericht aan aandeelhouders te publiceren, waarbij zij worden uitgeno digd om aandelen op een nader vast te stellen datum ter omwisseling aan te mel den. De gedachte is om op den duur alle ac tiviteiten der beide banken te concentre ren in de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v., die dan van houdstermij tot werkmij zal worden. Indien de fusie doorgang aandeelhouders in de verhouding één nieuw vindt zal voor beide banken met de Am- bescherm uw huid met hamol ultra Verwachting tot morgenavond: Droog en tamelijk zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Warmer overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zonnig strandweer met een afnemende zuidelijke wind en middagtemperaturen van onge veer 20 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een depres sie trekt van de Azoren naar Ierland maar zal pas tegen het weekeinde de kans op een regenbui vergroten. sterdam-Rotterdam Bank n.v. een over eenkomst worden aangegaan met de strek king dat zij met ingang van 1 januari 1965 geheel voor rekening van genoemde in stelling zullen werken en dat zij over en weer de nakoming van hun verplichtin gen en die van de Amsterdam-Rotterdam Bank n.v. zullen garanderen. Ook hierom trent zullen meer gedetailleerde berichten aan aandeelhouders volgen. Vandaag werd voor de aandelen van beide ondernemingen geen notering op gemaakt. Gisteren noteerden aandelen Amsterdamsche Bank 3853A 2'3/.) en cfe Rotterdamsche Bank 351'/4 2'/*). n dela Bruyère: De mannen zijn er de oorzaak van dat de vrouwen elkander niet mogen. (Van onze correspondent) Het ontslag van de Eindhovense leger predikant, ds. H. J. Diekerhof als hoofd van de opleiding van legerpredikanten is ongedaan gemaakt. Staatssecretaris Haex (Defensie) heeft hiertoe besloten op ad vies van het CIO-M, de Interkerkelijke Contactcommissie voor Overheidszaken (Militair). Indertijd adviseerde het CIO-M tot ont slag van ds. Diekerhof nadat een conflict was gerezen tussen hem en de hoofdleger- predikant, ds. B. A. Bos. Ds. Diekerhof bleef wel gewestelijk legerpredikant. Het CIO-M is op zijn advies teruggekomen na zeer intensief overleg, waarbij vooral de vertegenwoordigers van de Nederlands Half mei bedroeg het landelijk prijs- Herv. Kerk op rehabilitatie van ds. Die- indexcijfer 115 punten tegen 118 in kerho^hebben^ aangedrongen. Er werd een ap).;, Deze daling met drie punten moet De cursus voor nieuwe legerpredikan- vooral worden toegeschreven aan het ten. die in Nunspeet is begonnen, heeft uit- verdwijnen van de seizoensinvloeden op sluitend een militair karakter. De verdere groente- en fruitprijzen. opleiding zal worden verzorgd door de ge- jqe{ nieuwe indexcijfer is gisteren ver- westelijke legerpredikanten in elk gewest. J Intussen onderzoekt een commissie van rassend vroeg door de minis drie „wijze mannen" op welke wijze het Economische Zaken prof. Andnessen, conflict tussen ds. Bos en ds. Diekerhof bekendgemaakt tijdens het gesprek dat kan worden opgelost. Hangende dit onder- tussen de regering en vakcentrales over 4. prijsontwikkeling i,gevoerd en dn, ding legerpredikanten te handhaven- f°f tevredenheid van beide pai tijen is Of ds. Diekerhof ook de volgende op- verlopen. Minister Andriessen heeft toe- leidingscursus, die eind augustus begint, 2ezegd het prijsbeleid krachtig te zullen zal leiden moet worden afgewacht. I voortzetten, hetgeen voor de vakcen trales aanleiding werd hun vertrouwen in het regeringsbeleid uit te spreken, al is men over het verdere prijsverloop niet helemaal gerust. De kosten van levensonderhoud zijn sinds april weer belangrijk gedaald. De voorzitter van het C.N.V., de heer .Ondanks de individuele welstand in 1J. van Eibergen, die in het gesprek met Nederland is er op het ogenblik toch re- de ministers Andriessen, Veldkamp en den tot bezorgdheid over de economische Biesheuvel optrad als woordvoerder van toekomst van ons land. Dit is geen profes- de vakcentrales, verklaarde na afloop ge sionele zwartgalligheid, maar ontleend aan de praktijk, geleerd in de jaren 1956- 58", aldus sprak gisteren in Rotterdam prof. dr. J. Zijlstra tijdens de algemene verga dering van de metaalunie. Hij constateer de dat de loonexplosie van eind vorig jaar grote risico's met zich had gebracht. Prof. Zijlstra was evenwel van mening dat de gevolgen ervan wel te dragen zijn, mits de toekomstige loonontwikkeling bin nen het economisch mogelijke blijft. ..Wan neer echter binnenkort nog eenzelfde ex plosie zich zou voordoen, zal ons een zwa re rekening worden gepresenteerd. Dan kunnen wij ons niet meer troosten met de gedachte dat in de ons omringende landen ook inflatie voorkomt", aldus prof. Zijlstra. sterkt te zijn in het vertrouwen dat de re gering bij voortduring het prijsniveau in het oog zal houden en zal trachten te voor komen dat de zaak uit de hand loopt De daling van het prijsindexcijfer maakt de situatie een stuk eenvoudiger, vond hij maar toch dient de verdere ontwikke ling stap voor stap te worden gevolgd, vooral nu nog nieuwe prijsstijgingen voor de deur staan (huurverhoging, hogere posttarieven en individuele prijsstijgingen bij bedrijven in verliespositie). Volgens de heer Van Eibergen is waak zaamheid vooral geboden voor de groepen van werknemers, die het met een loons verhoging van 10 percent hebben moeten doen en dus het eerst door de prijsver hogingen worden getroffen. Naar de me ning van de vakcentrales blijft het pro bleem met betrekking tot de mogelijkhe den voor 1965 nog levensgroot bestaan. N.V.V.-secretaris Kloos was op dit punt duidelijk: het prijsniveau aan het einde van dit jaar zal van beslissende beteke nis zijn voor de houding die de vakcentra les bij de loonbesprekingen voor 1965 zul len innemen. Desondanks viel er bij de vakcentrales voldoening te constateren over de volger de toezeggingen van regeringszijde: 1) Waar nodig zullen prijsmaatregelen worden getroffen en zal op het vlak van de verticale zowel collectief als indivi dueel worden ingegrepen om de prijzen stabiel te houden. Minister Andriessen heeft de vakcentrales verzekerd dat hij niets zal nalaten om binnen de raming van het Planbureau (een gemiddelde prijs stijging voor 1964 met 7 percent) te blij ven. 2) Dit jaar behoeven geen verdere prijs stijgingen te worden verwacht als gevolg van het E.E.G.-zuivelbeleid of van verdere binnenlandse maatregelen. Er zijn reeds voorzieningen getroffen om de prijsstijgin gen voor melk, suiker en brood voor de consument beperkt te houden, onder meer door speciale regeringssubsidies. Minister Biesheuvel heeft vakcentrales meegedeeld dat op zijn verzoek door het produktschap vee en vlees maatregelen zijn getroffen die de invoer van rundvlees zullen verrui men, zodat de prijzen weer kunnen dalen. In het postkantoor van de haven van Algiers ontplofte gisteren een „pak ket-bom", waardoor enige mensen werden gedood en drie gewond. Het gebouw vloog in brand, waarbij grote rookwolken opstegen. vensonderhoud, hoewel het indexcijfer van de regelingslonen, waaraan die uitkeringen zijn gekoppeld, dit normaal niet zou heb ben toegelaten. De wet maakt het echter mogelijk een bijzondere gelegenheid als de huurverhoging te gebruiken om de uitke ringen verder op te trekken. Daarvan heeft de regering dankbaar gebruik gemaakt. 3) Per 1 juli zullen de uitkeringen aan de rentetrekkers worden opgetrokken. Vol gens minister Veldkamp heeft de regering de huurverhoging aangegrepen om de uit keringen behalve ter compensatie van die huurverhoging ook voortijdig aan te passen aan de gestegen kosten van le Advertentie ALLEEN BIJ Gen. Cronjéstr. 139, hk Dr. Leydsstraat iiiiiiiiiiii;:;!;;; Advertentie Cronjé straat In Moskou heeft de kosmonaute Valentina Teresjkova, die is getrouwd met de ruimtevaarder Andrian Niko- lajev, het leven geschonken aan een dochtertje. De vader bezocht zijn vrouw en dochter in dokters kostuum. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 11 In de Vishal en op zee7 Culinaire rubriek 7 Weg en Wiel 13 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Er waren vier beschuldigingen tegen de verdachten uitgebracht. Mandela werd, evenals Sisoeloe de vroegere secretaris generaal van het verboden Afrikaanse Na tionale Congres schuldig bevonden aan alle vier tenlasteleggingen. De architect Lionel Bernstein uit Johan nesburg een blanke werd niet schul dig bevonden. Hij werd echter op een an dere beschuldiging onmiddellijk weer in arrest gesteld. Dennis Goldberg eveneens blanke, werd schuldig bevonden. De enige Indiër onder de verdachten, Ahmed Kathrada, werd alleen schuldig be vonden aan sabotage en vrijgesproken op de andere punten. Het proces is negen oktober van het vo rige jaar begonnen. Toen werd het ver daagd, omdat de rechtbank oordeelde dat de beschuldigingen onvoldoende waren om schreven. Veertien dagen later werd het proces met nieuw bewijsmateriaal hervat. Er staan in dit proces negen beklaag den terecht, waarvan er twee geen lid zouden zijn geweest van het commando. De rechter had slechts vijf minuten nodig om de uitspraak bekend te maken na een proces dat zeven maanden heeft geduurd. De beklaagden hoorden de uitspraak onbewogen aan en glimlachten en wuifden tegen vrienden in de rechtzaal, toen zij naar hun cellen werden geleid. Buiten het gerechtsbouw zong een grote menigte negers liederen als hulde voor de vrouw van Mandela, Winnie, die met haar dochtertje de uitspraak had aangehoord. Functionarissen van de ambassades van de Verenigde Staten, Engeland, Nederland en Japan waren in de rechtzaal aanwezig. De politie heeft de laatste dagen speciale voorzorgsmaatregelen getroffen in en om Pretoria. Auto's en bussen werden aange houden en onderzocht en speciale aandacht werd besteed aan reizigers die aankwamen op het station van Pretoria met grote koffers. Advertentie Kennemerlaan brug)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1