VAN DAG TOT DAG Socialisten in Brazilië gaan in oppositie GOLDEN FICTION In Washington spottend over Erhard poogt tweespalt in de CDU te verdoezelen spreekt „Duitse men nu maand De Gaulle - op reis - maakt weer toespeling op zijn opvolging Labour wint in Liverpool Kodak WERELDNIEUWS J HOORTOESTELLEN Groots onderzoek van oceanen Voor rokers met een eigen stijl Bombardement op hoofdkwartier van Pathet Lao <~Praatótoel GEERVLIET N.V. Ko""a"""7 Ziekenfondsbijdragen 0p de VRIJDAG 12 JUNI 1964 3 MODE OP EUROPEES NIVEAU DE BLAZER ZyWijgers Vreedzame kernproef in Verenigde Staten De Gaulle kort op reis in Picardië f7 9.75 MODE OP EUROPEES NIVEAU U kunt 'n Amerikaan roken... U kunt ook 'n Virginia roken., Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange 99 Hij steekt voor kiezers de eigen loftrompet Frans-Duitse samen werking bij vliegtuigbouw Verbetering Maps Valk KENNERS KOPEN FILMS van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten. Fidel Castro is de laatste maanden voor zijn doen bijzonder rustig. Hij slin gert niet langer zijn felle aanvallen op de Verenigde Staten de wereld in. Er is zo langzamerhand een zekere rust rond Cu ba ontstaan. Er zijn tekenen die er op duiden dat Castro serieus poogt de betrekkingen van zijn land met Washington te verbeteren. Cubaanse diplomaten schijnen Spaanse collega's gepolst te hebben over een be middeling dje een gesprek met de Ver enigde Staten op gang kan helpen. Castro's minister van Buitenlandse Za ken, Raul Roa, heeft in een communiqué min of meer toegegeven dat Castro denkt aan betere betrekkingen met zijn machti ge buurman. Hij heeft namelijk allerlei geruchten daarover wat afgezwakt, niet te gengesproken. Vooral de slotzin van dat dementi is veelzeggend. Daarin wordt op gemerkt dat de geruchten „niet strikt overeenkomen met de werkelijke feiten." Castro's regime lijkt stevige grond on der de voeten te hebben. Het wordt ken nelijk gedragen door de hoop van talloze Cubanen. Zij verwachten van Castro dat hij erin slaagt de zo dringend noodzake lijke sociale en economische hervormingen door te voeren. Aanvankelijk zette Castro daartoe alles op de kaart van de Sovjet-Unie. Waar schijnlijk is hij gaan beseffen dat hij daar mee geen troefkaart heeft getrokken. Reeds enige tijd probeert hij de betrek kingen van zijn land met Spanje, Frank rijk, Groot-Brittannië en Japan te verbe teren. Hij schijnt nu ook de weg naar Washington te willen betreden. Waar schijnlijk is hij gaan inzien dat die weg doorloopt naar West-Europa. Men kan alleen maar wensen dat Wash ington de volledige bereidheid kan op brengen Castro een flink eind op die weg tegemoet te komen. De Verenigde Staten hebben heel wat goed te maken op Cuba. Steeds hebben zij er gestaan aan de zijde van de groep die alle macht en rijkdom van het eiland in handen had. Zij zijn daardoor in grote mate verantwoordelijk voor de revolutie die Castro aan de macht bracht. Dat was een revolte van de wan hoop en de armoede, de onderdrukking en de ellende. Castro heeft nu de eerste stap gezet. Mo ge Washington begrijpen welk een kans voor heel Zuid-Amerika de Verenigde Sta ten in Cuba geboden wordt, welk een pers pectief de schuchtere toenaderingspoging van het Cubaanse staatshoofd biedt. Als zij een klein deel van hun technisch ver mogen en economische macht zouden wil len richten op een snelle ontwikkeling van Cuba zonder daaraan politieke of andere voorwaarden te verbinden, zou op het wes telijk halfrond een nieuw element van sta biliteit zijn intrede hebben gedaan. Advertentie heeft maar één tegenhangerde Brit. Even aristokratisch van stem pel als innemend ongedwongen van gedrag. Sportief met beheerste flair. Daarom kunnen Brit en bla zer het van nature zo goed met elkaar vinden. Kostermans en bla zer trouwens ook. De prijskaartjes echter beginnen al waardig be stempeld bij r~7w Senator Barry Goldwater's opmars naar de kandidatuur van de republikeinse par tij voor het presidentschap lijkt niet meer te stuiten. Vele republikeinen maken zich daarover ernstig ongerust. De „New York Times" wijst erop dat de „zwijgende mannen' de rechtse extre mist van Arkansas in feite zo hoog in het zadel hebben geholpen. Zij dragen daarmee een grote verantwoordelijkheid. Die zwijgende mannen zijn: oud-president •Eisenhower, gouverneur Scranton van Pennsylvania, Richard M. Nixon en Hen ry Cabot Lodge. Hun halfslachtige houding zal de republikeinse partij duur te staan komen. Zij hebben nog steeds niet de moed gehad precies te zeggen waarvoor Goldwater staat. Daardoor dekken zij met hun gezag de opmars van een man die zijn partij naar een splitsing zal voeren. Als hij wat niemand gelooft geko zen wordt tot president zijn de gevolgen voor zijn land en de wereld niet te over zien. Dat zij desastreus zullen zijn staat ook voor deze „zwijgers" vast. Dat maakt hun zwijgen tot een misdadige houding. PARIJS -(AP) De Verenigde Staten hebben een groots internationaal onder zoek van de zeeën aanbevolen, dat zich uitstrekt van besmettingsproblemen tot de minerale schatten en het belang van het oceanografisch onderzoek voor de voor spelling van het weer. Het plan werd ingediend door dr. Roger Revelle, de directeur van het onderzoe kingsbureau van de universiteit van Cali- fornië. Hij wees erop dat de delving van diamant en goud voor de kusten van Afri ka en Alaska reeds profijtelijk blijkt. Hij waarschuwde dat de zee aan de op pervlakte reeds tien maal zo smerig is dan 100 jaar geleden en dat synthetische wasmiddelen, en insecticides een groter gevaar schijnen te vormen dan radio-ac tieve afvalstoffen. WASHINGTON (AFP) Op het proef- terrein in Nevada is gisteren een onder grondse kernproef genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie meegedeeld. Het was« de tweede 'ondergrondse proef van dit jaar. De ontploffing was van ge ringe kracht. Men wjlde hiermee een kern apparaat beproeven dat gebruikt kan wor den voor uitgravingen. „Ploegschaar" is de naam van het program. Het is gericht op het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. PARIJS (Reuter) President De Gaulle is gisteren vertrokken voor een rondreis door Picardië in Noord-Frankrijk. De reis door Picardië zal drie dagen duren. In verband met de prostaats-operatie die De Gaulle in april heeft ondergaan, heeft men een reis uitgestippeld die zo weinig mogelijk inspanning van hem zal vergen. Het grootste deel van de tocht door Picardië zal per speciale trein wor den afgelegd en niet in de snelle wagen die de generaal bij vorige reizen gebruikte. De Gaulle zal in de departementen Ais- ne, Somme en Oise in totaal een twaalftal grote redevoeringen houden. Advertentie AMSTERDAM HAARLEM v. Baerlestr. 17 Grots Houtstr. 120 Rsguliersbraestr. 40 RIO DE JANEIRO (AFP, Reuter) De sociaaldemocratische partij van Bra zilië heeft zich teruggetrokken uit de regeringsgezinde coalitie in het congres uit protest tegen de politieke verbanning van haar kandidaat voor de presidents verkiezingen van komende oktober, ex- president Kubitschek. De partij, die met ongeveer honderd af gevaardigden en 21 senatoren de machtig ste politieke groep in het Congres is, had zich tot nu .toe achter de rechtse Natio- nale-Democratische Unie geschaard om een meerderheid te verzekeren voor de regering die gevormd werd na het afzet ten van president Goulart in april. President Castello Branco heeft maan dag dr. Kubitschek uit de Senaat gezet en hem zijn politieke bevoegdheden voor tien jaar ontnomen. De sociaaldemocraten zeggen in een verklaring, uitgegeven na een bijeenkomst in Brazilië, dat behalve dr. Kubitschek nog veel leden van deze partij in het hele land „het slachtoffer zijn van ernstige onrechtvaardigheid". Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. EEN LAURENS PRODUKT (Van onze correspondent) WASHINGTON Het bezoek van twee dagen dat de Westduitse bondskanselier Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken Schroder aan Washington brengen, vormt het sluitstuk van een stroom Duit se bezoekers aan de Amerikaanse hoofd stad die dermate, hevig was, dat velen spottend over de „Duitse maand" spraken. Eerst kwam Westberlijns burgemeester Willy Brandt, daarna zijn plaatsvervan ger Albers, die weer werd gevolgd door de gewezen minister van Defensie, Franz Jo sef Strauss. Allemaal bezoeken die herin nering oproepen aan de bewering dat de Westduitse verkiezingen altijd in Washing ton gewonnen worden. Ook de besprekingen van Erhard en Schroder met president Johnson en minis ter van Buitenlandse Zaken Dean Rusk houden verband met de binnenlandse poli tieke situatie in Duitsland. Verwacht wordt dat Erhard zal pogen enerzijds een diepgaande overeenstemming tussen Bonn en Washington te demonstre ren, maar anderzijds zich niet zal vast leggen op de atlantische lijn in de buiten landse politiek, terwijl hij de tegenstellin gen met de gaullistische vleugel van de christen-democraten wil verdoezelen. Zelfs Strauss werkte in officiële uitla tingen mee aan een dergelijke verdoeze ling, alhoewel hij in een gesprek onder vier ogen tegenover uw correspondent toe gaf dat die tegenstellingen scherp zijn en mogelijkerwijs kunnen uitgroeien tot een openlijk conflict. De Amerikanen hunnerzijds zijn niet van plan zout in de wonden te wrijven, alhoe wel zij de Amerikaanse verwachting zul len uitspreken dat West-Duitsland voort gaat nauwe relaties te onderhouden met Washington en zich critischer zal tonen tegenover Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS Voor het eerst na zijn opera tie is het Franse staatshoofd, generaal de Gaulle, de boer weer opgegaan voor een propagandatournee die hem deze da gen door de drie departementen van Oise, Aisne, en Somme zal voeren. Het vertrek uit Parijs, per trein, moest gistermorgen een kwartier worden uitgesteld, omdat de politie een anoniem seintje had ontvangen, dat een dynamietlading onder de rails zou zijn gelegd. Het bericht bleek echter niet op waarheid te berusten. De generaal, die om twaalf uur in Sois- son arriveerde, zag er al weer wat beter uit dan bij zijn vorige verschijning in het publiek, ofschoon zijn vermagerd gezicht de sporen van zijn operatie toch nog wel duidelijk blijft vertonen. Zijn dokters heb ben hem daarom aangeraden overbodige vermoeienissen te voorkomen en zo wordt de reis ditmaal dan ook voor het grootste deel per trein in plaats van per auto af gelegd. Maar voor de rest zal de generaal vol gens zijn gewoonte maar weinig kansen laten slippen om te tonen dat hij nog al tijd voor geen kleintje is vervaard. Zo heeft hij weer tien toespraken uit zijn hoofd geleerd en bovendien bracht hij gisteren nog een speciaal bezoek aan de plaats waar hij in juni 1940 als kolonel van een tankregiment een tegenaanval uit voerde op Hitiers troepen, die Frankrijk toen overweldigden. Een bezoek, dat te vens was bedoeld als zijn persoonlijke bij drage aan de plechtigheden, waarmee de rest der geallieerde wereld zondag jl. op de Normandische kusten de invasie van 1944 had herdacht. Stijgende lijn Terwijl de ontvangsten, die de bevolking hem bereidde zich gisteren van koud via lauw tot warm, dus in stijgende lijn be wogen, heeft de generaal zelf zich in zijn eerste toespraken vooral wel weer van zijn meest zelfbewuste zijde getoond. Frankrijk is op de goede weg, zo luid de opnieuw het Leitmotiv, al is het dan ook ons aller taak nu een nieuw offen sief van de inflatie met vereende krach ten af te slaan. In dat offensief kan de inflatie evenwel rekenen, zo beschuldigde het staatshoofd de oppositie, op de mede werking van de politici, die alleen maar smachten naar een terugkeer van het ou de en corrupte regime, met inbegrip na tuurlijk van de communisten, wie De Gaul le nog wel de zwaarste noten gaf te kra ken. Uit het nationalistische vaatje tapte de spreker even later nogmaals toen hij zijn toehoorders voorhield dat Frankrijk nooit een protectoraat van welke andere mo gendheid ook zou willen worden. Een ge vaar, dat ook niet geducht behoeft te worden, zo stelde de president der repu bliek zijn auditorium gerust, zo lang hij het algemene belang kon blijven verdedi gen en incarneren. Voor de toekomst kunt u er op reke nen, zo besloot de generaal, dat deze ga rantie zal blijven bestaan. Een volzin, waarop alle commentatoren zich natuur lijk terstond weer als honden op een been hebben geworpen om zich in koor af te kunnen vragen, welke betekenis er aan mag worden gehecht. Maar gelijk gebruikelijk kan men ook met die uitspraak van generaal De Gaul le weer vele kanten uit en zou die toe zegging evengoed kunnen beduiden dat hij zich volgend jaar wel of niet voor herver kiezing voor zeven nieuwe jaren beschik baar wenst te stellen. Doch misschien zal de president-generaal in zijn volgende re devoeringen bereid zijn de sluier van die alles overheersende toekomst toch nog wat hoger op te lichten. LIVERPOOL De laatste tussentijdse Engelse lagerhuisverkiezing voordat in ok tober het scherm opgaat voor de algeme ne verkiezingen, in het zogenaamde Schot landdistrict van Liverpool, heeft een be langrijke vooruitgang voor Labour opgele verd. De politieke ommezwaai ten gunste van de socialisten in dit district was niet minder dan I2V2 percent. De opkomst van de kiezers was gering, minder dan 42 percent tegen ruim 62 per cent bij de algemene verkiezingen van 1959, toen Labour met een meerderheid van 7600 won. Ondanks de veel kleinere opkomst van thans behaalde Labour een meerderheid van 8874 stemmen. Deze verkiezing heeft nog eens aange toond dat de conservatieven in industrië le gebieden zeer zwak staan. Zij zullen echter vooral hier moeten doorbreken om de algemene verkiezingen te kunnen win nen. In 1951 behaalde Labour in het genoem de district 68 percent van de stemmen, in 1959 62 percent en thans 74 percent. Labour heeft dus reden tot juichen. TOKIO (AP) In Laos hebben vlieg tuigen van Amerikaans fabrikaat donder dag Khang Khay, waar het hoofdkwar tier van de Pathet Lao in de „Vlakte der Kruiken" is gevestigd, gebombardeerd. Dit is door radio Peking bekendgemaakt. Uit Vientiane meldt Reuter dat de aan val is gedaan door zes vliegtuigen. Lucht- verkenningen hebben later aangetoond dat het luchtdoelgeschut in de stad zwaar werd beschadigd. PARIJS (Reuter) De Franse vlieg tuigfabriek Marcel Dassault heeft besloten het prototype van de Mystère-30, een pas sagiersvliegtuig met straalvoortstuwing voor korte en middelgrote afstanden, dat 40 tot 48 passagiers kan vervoeren, samen met de Duitse fabriek Siebel te gaan bou wen. Het toestel kost zes miljoen gulden en zal een kruissnelheid van 800 kilometer per uur hebben. Uiteraard komt ook de Duitslandpro- blematiek ter sprake, waarbij Erhard, zo wordt verwacht, wel weer de gebruikelijke Duitse angst zal ventileren, dat het Westen zich zal neerleggen bij een status quo. Behalve uit een verdere aansporing tot Westduitse initiatieven, zal het Amerikaan se antwoord hierop waarschijnlijk bestaan uit een vernieuwde officiële verklaring van solidariteit en van het gemeenschappelijk streven tot hereniging van de beide Duits- landen. Iets opzienbarends lijkt het bezoek niet te zullen opleveren. Het is echter type rend en ook een beetje komisch, dat de Duitse bezoekersstroom het doel heeft de Duitsland-problematiek op de wereldagen da te houden. Toen het Duitse vraagstuk permanent een crisissfeer veroorzaakte, vreesde' Bonn voóY' Amerikaanse toege vendheid. Nu eindelijk enige rust is inge- tréden, heerst er weer Duitse bezorgdheid vergeten te worden. Vele Amerikanen denken soms dat de Duitsers zich het leven onnodig moeilijk maken. Erhard heeft donderdagavond in een toe spraak tot de raad voor buitenlandse be trekkingen in New York gezegd dat zijn land streeft naar verbetering van de be trekkingen met de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen, omdat de Westduit sers weten dat doelmatige vermindering van de internationale spanning niet alleen van de grote mogendheden afhangt. Aan het verminderen van deze spanning kan echter niet worden meegewerkt ten koste van het recht op zelfbeschikking van het Duitse volk, dat de verdeeld heid van zijn land nooit zal aanvaarden. Bepaalde aspecten van de Russische po litiek hebben de hoop in West-Duitsland doen herleven, maar hoop kan verrader lijk zijn. Het is noodzakelijk een grens te trekken tussen hoop en illusie. „Ik vraag u, mijn Amerikaanse vrienden, ervan overtuigd te zijn dat een vrij en ver enigd Duits volk een element van rust en veiligheid in Europa zal vormen". De Westduitse bondskanselier had eer der op de dag het eredoctoraat ontvan gen van de Harvard-universiteit „wegens zijn dynamische leiding van een herrij zende natie". In de bul staat onder meer dat „hij in politieke en economische kracht steun zoekt voor het internationa ie welvaren en de wereldvrede". De portefeuille Omdat ik in het bureau van mijn echt genoot iets moest zoeken was ik meteen tot het opruimen ervan gedwongen. Maak u niet, lieve lezer, hiervan de ge wone, gangbare voorstelling, die waarin de allerliefste gade in de slechts schijnbare wanorde, maar juist zorgvuldig gesor teerde paperassen van haar man woelt, waarna hij 's avonds en nog lange tijd later niets meer kan terug vinden door haar argeloze onwetendheid omtrent zijn gewichtige zaken. Mijn lot is het volkomen omgekeerde beeld. Mijn wettige echtgenoot gooit alle papieren waarmee hij niet te maken wil hebben en dat is alles behalve feeste lijke uitnodigingen in zijn bureau, om er daarna nooit meer naar om te kijken. Zo als een hamster die uit natuurdrift rom mel in een hol verstopt, omdat die natuur dit tot vruchtbaarheid moet laten ver gaan. In onze maatschappij vergaat echter al lang geen papier meer zonder wettelijke sanctie. En deze omstandigheid noodzaakt mij om, willen wij gevangenisstraffen voor pappie voorkomen, Herculeswerk te ver richten, de Augiasstal te reinigen, de in houd van pappie's bureau te saneren. Mijn dochtertje vat dit altijd als een in teressant verzetje op. Natuurlijk wil ze mij helpen, want ze moet in een -zekere be langrijkheid betrokken zijn bij de gebeur tenis. Ze verlegt en verschuift papier tjes in de bureaulade, die haar als ter rein toewijs, tot ik daar zelf aan toe ben en zij naar een andere mag. De laatste la compenseer ik voor haar door haar naar hartelust te laten graaien in de hoop rom mel, die intussen groeide uit alle afval en die zich als een cokes-berg van de Staatsmijnen in het landschap van de ka mer verheft. Zo haalde ons dochterjte eens een leren portefeuille tussen alles uit. Een lege por tefeuille, controleerde ik. Terwijl ik twij felde wat te doen met de zoveelste por tefeuille vroeg het kind of zij het mooie boekje hebben mocht. Ik gaf het haar. Ze streek verrukt met een vingertje over de vergulde letters van de naam van haar vader, die erin gegrift stond. Ze keek nieuwsgierig in de vakjes en ontdekte tot haar bijzondere vreugde een merkwaardig vakje met een doorzichtig, mica ruitje ervoor. Dat diende, legde ik haar uit, om een foto achter te schuiven. Een foto van iemand waar je heel veel van houdt. Want in een portefeuille doet een man gewoonlijk geld en een mens betaalt de hele dag, dus gebruikt hij de hele dag door zijn porte feuille en zodoende z\et hij steeds even de foto van wie hij zoveel houdt. Moeders echter, eindigde ik volledigheidshalve en om misverstanden te voorkomen, hebben een portemonnee. Ze deed de portefeuille van pappa in een onnozel klein tasje van haar, waar meteen niets meer bij kon. Nadien ruimden we pappa's bureau nog wél eens op en nog eens. Én daarna ruim de ik de kinderkamer op en vond tussen al wat mijn dochtertje bewaarde, zoals oude kastanjes en zelf uitgeknipte plaatjes, de portefeuille. Weer hield ik hem twijfelend in mijn handen. Ik had het hart niet om een leren portefeuille weg te doen, maar in een kinderkast hoort hij ook niet. Peinzend over zijn bestemming sloeg ik hem open. Het vakje met het micaruitje was gevuld, een fotootje met vouwen en barsten stak erachter, een oude pasfoto had mijn dochtertje erin gewurmd. Een fo to van haar vader. Advertentie Terug. Een Amerikaans communistisch echtpaar, dat in 1959 met vale paspoor ten naar de Sovjet-Unie emigreerde, is naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Morris en Mollie Block zeiden genoeg te hebben van het leven „onder het Rus sische communisme". Leverancier. Een particuliere leverancier, Giovanni Rizzo, die het stadje Campoli- gure nabij Genua van water voorzag, is tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het veroorzaken van een tyfusepidemie, waardoor in 1960 één persoon om het leven kwam en 132 men sen werden besmet. Advertentie Haarlem, Tel. (02500) 16171 Bezoekt ons of bel ons op voor het vrijblijvend geven van Inlich tingen thuis. Dagelijks geopend van 8.30-17.30 uur, zaterdags van 8.30-13.00 u. Particulier. De Joegoslavische particuliere logiesbedrijven mogen in het vervolg ook buitenlandse toeristen opnemen. Dit in verband met de zeer sterk toegenomen belangstelling van buitenlandse toeristen voor Joegoslavië. Bumper-aan-bumper. De Engelse wegen zijn volgens statistieken op het ogenblik vermoedelijk de drukste van de wereld. Als alle voertuigen van het land bum per aan bumper gezet zouden worden, zouden zij een keten om de hele wereld vormen en dan nog zouden er overblij ven. Onopgelost. Bijna de helft van alle in West- Duitsland gepleegde misdaden blijft onopgelost. Verleden jaar werden in West-Duitsland exclusief verkeersovertredingen, 1.678.840 misdaden gepleegd. Van het totaal werd 55 percent opgelost. Loonsverhoging. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd waarbij het jaarinko men van 22.500 dollar van leden van het Huis met 7.500 dollar wordt verhoogd. De verhoging zal per 1 januari '65 in gaan als de Senaat het wetsontwerp ook zal hebben aanvaard. Beschuldiging. Het Pekingse volksdagblad, orgaan van de Chinese communistische partij heeft de Amerikaanse ambassade in Boeroendi (Afrika) ervan beschuldigd dat zij een lid van de Chinese ambas sadestaf aldaar heeft ontvoerd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3