Gemeenteraad van Beverwijk diende Velsen zeer uitvoerig van repliek BROMFIETS COR OLY WA I# I B. 3. Scholten verlaat Havendienst DEGELIJKE MOOIE SPORTIEVE m lOOen BROEKEN VELO DE KWESTIE OVER HET IJMOND ADVIES COLLEGE Motie over de samenvoeging van Beverwijk-Heemskerk aangenomen fwm van 375.- tot 969.- ■BH9I ƒ21.75 tot ƒ49.75 THUIS Verzending van zeepost Kinderpolitie Jeugd en verkeer Strandpolitie letsvanUbij? VRIJDAG 12 JUNI 1964 5 Eerste motie Zand in de ogen Verworpen „terlenka' trevira Weekend-shirts Zelfbinders Dr. G. Nuchelmans hoogleraar Indien de gemeenteraad van Beverwijk donderdagavond niet met 18 tegen 4 stemmen een desbetreffend verzoek van de heer W. Swarts (C.P.N.) had ver worpen, dan zou de nota van B. en W. over de samenwerking in de IJmond nog niet in behandeling zijn genomen en was dus de reis van vier Velsense en twee Heemskerkse gemeenteraadsleden naar „Scheybeeck" een vergeefse tocht geweest. De heer Swarts had namelijk om uitstel van behandeling verzocht omdat hij van mening was, dat zolang de raad niet in het bezit was gesteld van de volledige notulen van de Velsense begrotingsvergaderingen, waarbij tot opheffing van het IJmond Advies College was besloten, vruchtbare discussies over dit onderwerp onmogelijk zouden zijn. Tot dusver waren de leden immers uitsluitend door de krantenverslagen geïnformeerd die „met alle respect voor de pers" door hun noodzakelijke beknoptheid nimmer volledig konden zijn. Maar zoals reeds gezegd wenste de meerderheid van de raad geen uitstel, zodat de voorzitter, burgemeester J. G. S. Bruinsma, het sein kon geven voor een urenlange gedachtenwisseling. Aldus was de heer De W e i j e r (K.V.P.) de eerste spreker, die begon met vast te stellen dat het IJmond Advies Col lege eenvoudig niet heeft kunnen werken, omdat het nu eenmaal niet werd bijeen geroepen. Hetgeen hem van iemand met grote bestuurlijke kwaliteiten als de bur gemeester van Velsen, in hoge mate ver wonderde. Vandaar dat* hij meende niet langer te kunnen en mogen zwijgen, omdat de beschuldigingen van Velsen te ernstig, te onbesuisd en te ver bezijden de waar heid zijn. Ook de opmerkingen van wet houder De Boer, als zou het openbaar on derwijs in Beverwijk worden achtergesteld achtte hij in hoge mate compromitterend. Beverwijk is nu eenmaal het buffergebied tussen Velsen en Heemskerk, waarbij spreker laatstgenoemde gemeente niet gaarne het recht op zelfstandigheid zou be twisten. De heer Menist (P.v.d.A.), die het standpunt van zijn fractie kenbaar maak te, vestigde er aldus de aandacht op dat het IJmond Advies College destijds niet vrijwillig is tot stand gekomen, maar als middel om de toenmalige minister met zijn districtsraad voor te zijn. Overigens moet samenwerking met Heemskerk en Velsen mogelijk zijn en dit kan ook, gezien de woonruimteverdeling, welke door de drie gemeenten gezamenlijk is geregeld. De heer K o g e r (Prot.Chr.) stelde vast dat Beverwijk zijn eigen opvatting heeft over de toekomst van het IJmondgebied, waarbij niemand het recht kan betwisten deze mening openlijk te verkondigen. Spre kers fractie heeft geen enkele behoefte aan een rel, hetgeen niet wegneemt, dat hij wel te kennen wilde geven dat Velsen de gang van zaken zeer eenzijdig en tenden tieus heeft voorgesteld. Ook de beweerde achterstelling van het openbaar onderwijs achtte de heer Koger zo pertinent onjuist, Wethouder W. J. Vessies (KVP) „Eén slachthuis, één brandweer dat hij deze beschuldiging niet eens wilde weerleggen. Door dit alles was spreker ge neigd de vraag te stellen, of men in Vel sen misschien geen grote gemeente in het noorden wenste en dat daarom Heemskerk In bescherming werd genomen. Aan het slot van zijn betoog werd door de heer Koger de volgende motie inge diend: Advertentie Voor een en o.a. Solex - Rap - Puch Berini - Sparta - Magneet Zündapp - Avaros - Honda Typhoon enz. Breestraat 108 - Beverwijk Betaling regelen wij snel „De raad der gemeente Beverwijk, bij een in openbare vergadering op 11 juni 1964, kennis genomen hebbende van de no ta van het college van B. en W. betref fende de samenwerking in het IJmondge bied, gehoord de daarop in de vergade ring van heden gevoerde besprekingen, verklaart zich te verenigen met de inhoud van gemelde nota en spreekt als zijn me ning uit: 1. Dat in het belang van beider bevolkingen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk dienen te worden samenge voegd, zulks op grond van de reeds daar voor eerder genoemde motieven, 2. Dat een zeer spoedige beslissing in deze in het belang van een evenwichtige indeling van het IJmond-Noordgebied noodzakelijk is. Ten slotte werd verzocht deze motie ter kennis te brengen van de minister van Binnenlandse Zaken, de Eerste en Tweede Kamer, Gedeputeerde Staten en de ge meenteraden van Velsen en Heemskerk. De heer Klomp (V.V.D.) meldde zich als een „amateur-politicus", om de P.v.d.A. en K.V.P. ervan te kunnen be schuldigen de oorzaak van de ellende te zijn, omdat deze partijen in feite al die jaren in het IJmond Advies College de dienst hebben uitgemaakt. Volgens spre ker waren de moeilijkheden eigenlijk be gonnen in 1958,. toen Heemskerk zijn in wonertal van 6600 ging opvoeren tot het huidige aantal van 20.000. Alleen daarom reeds kan deze snelst groeiende gemeente van Nederland moeilijk gebrek aan be- stuursbekwaamheid worden verweten, zo dat er geen enkele reden kan worden aan gevoerd Heemskerk zijn bestaansrechten te ontnemen. Uit dit alles concludeerde de heer Klomp dat de deur voor samenwer king nimmer mag worden gesloten; inte gendeel, men dient deze juist nog steeds wijd geopend te houden. Nadat de heer Swarts (C.P.N.) zijn spreekbeurt vrijwel liet voorbijgaan, om dat hij vasthield aan zijn bezwaren tegen het tijdstip van behandeling, werd het woord verleend aan de heer B o 11 e (P.S.P.), die deze vergadering beschouw de als de slotacte van een treurspel, des tijds geschreven met de bedoeling een mi nister van Binnenlandse Zaken zand in de ogen te strooien. Met als slachtoffer de IJmond-bevolking in haar geheel. Daarom betreurde spreker het ten zeerste, dat van dit ministerie achtereenvolgens drie minis ters hebben verzuimd de IJmond een be stuurlijke indeling te verlenen. Met als ge volg dat de gemeenten hun eigen belan gen lieten prevaleren. Ten einde de sa menwerking tussen de drie gemeenten op korte termijn te kunnen hervatten, diende spreker ten slotte de volgende motie in, welke mede door de heren Klomp (V.V.D.) en Swarts (C.P.N.) was on dertekend: „Ondergetekenden, leden van de raad der gemeente Beverwijk, kennis genomen hebbend van de nota over de samenwer king in het IJmond-gebied, overwegende dat het dringend noodzakelijk is dat, in zaken van voor de IJmond-gemeenten ge meenschappelijk belang, de colleges van B. en W. der gemeenten Velsen, Bever wijk en Heemskerk regelmatig in openba re vergaderingen overleg plegen, stellen de raad voor het college vati B. en W. met klem uit te nodigen het overleg met de colleges van Velsen en Heemskerk over de ontwerpregeling voor een nieuwe vorm van samenwerking tussen de drie ge meenten onverwijld te hervatten en de re sultaten van dit overleg ter kennis van de raad te brengen." lifejiir "li:. it,! dat de omwonenden teveel hinder van het klokkenspel zouden ondervinden. De voorzitter trachtte hen tevergeefs tot andere gedachten te brengen door er de aandacht op te vestigen dat het 13V2 m. hoge carillon 18 klokken zal bevatten van slechts P/2 octaaf, waarmee alleen lichte broze en zuivere klanken ten gehore kun nen worden gebracht. Bovendjpn kan het langs mechanische weg en door een beiaar dier worcfen bespeeld, zodat het .carillon ook diverse festiviteiten speciale luister zal kupnen bijzetten. „Neen", zeiden genoemde heren; de heer E11 e m a (K.V-P-), omdat hij teveel ongerief voor de omwonenden vreesde en de heer Bolte (P.S.P.), omdat hij in het bijzonder de rust van werkers in continu bedrijven niet wilde verstoren. De meest afwijzende houding werd door de heer Klomp (V.V.D.) aangenomen. In de eerste plaats omdat hij het ontwerp afschuwelijk noemde, dat volgens hem meer leek op een afgedankte dragline met bellen dan op een carillon en ten tweede vreesde hjj dat de omwonenden „door mid del van Valeriusklanken in de Valerius- kliniek terecht zullen komen". Hun tegen stand echter baatte niet, zodat de raad toch tot plaatsing van het carillon besloot. Deze motie werd later met een grote meerderheid van stemmen verworpen, hetgeen door de heer Bolte ten zeerste werd betreurd. Hij meende namelijk dat op deze manier Velsen een wapen in de hand werd gegeven, waarmee de be wering kan worden verdedigd dat Bever wijk niet tot samenwerking bereid is ge bleken. Inmiddels was het 11 uur geworden, al vorens de vier wethouders met hun ant woord aan de verschillende sprekers kon den beginnen. Hiervan stelde wethouder Vessies (K.V.P.) vast, dat er in Be verwijk nimmer sprake is geweest van verzet tegen samenwerking, het ging im mers alleen om de vorm. De explosie in Velsen is ontstaan na de gerechtvaardig de wens van Beverwijk, dat het IJmond Advies College nu eindelijk eens actief moest worden. De reden van deze veront waardiging heeft het Beverwijkse college echter nog altijd niet kunnen vaststellen Wethouder Gerritsè (P.v.d.A.) be treurde het dat de onderlinge samenwer king, welke in het IJmond Advies Colle ge nu juist enige vorm had gekregen, thans niet verder kan worden voortgezet, waarop wethouder H e r m e s (K.V.P.) te kennen gaf dat de gehele kwestie niet zo ernstig behoeft te worden opgevat. Hij al thans was niet eens verbolgen geweest, wel verbaasd en geamuseerd. De wet houder meende dan ook te mogen vast stellen dat het gemeentebestuur van Vel sen zich kenmerkte door twee stromin- De heer D. Koger (Prot. Chr.) Motie aangenomen. gen: die van de raad, waar een samen voegen van Beverwijk en Heemskerk wordt voorgestaan en die van het college van B. en W. waar men het op één grote IJmond-gémeente houdt. Dit was voor de heer Hermes aanlei ding geweest zich af te vragen, of men hier soms streeft naar een Groot-Velsen, met op de achtergrond de angstdroom voor een Groot-Amsterdam. Want in plaats dat het college de wens van de raad ten uitvoer tracht te brengen, sa menvoeging van Beverwijk en Heemskerk dus, willen B. en W. zich liever beijveren voor het verenigen van de drie gemeen ten. Velsen wil één slachthuis, één brand weer, één schouwburg, enzovoort, maar wat het uiteindelijk wil is één stadhuis, meende de wethouder. En tenslotte acht te spreekr de tjjd gekomen om te ont hullen dat het juist wethouder De Boer is geweest, die indertijd heeft geweigerd een openbare U.T.S. de voorkeur te geven bo ven een katholieke, zoals door Beverwijk werd voorgesteld, omdat hij zich voor een compromis-school verklaarde. Resumerend stelde wethouder Hermes dan ook vast dat Beverwijk zich aller minst tegen samenwerking zal verklaren, maar dan als gelijkwaardige partners die de vrijheid-hebben, tegen bepaalde voor stéllen ja of heen te zeggen. Mede in verband met het late uur gaf wethouder Kaebisch (P.v.d.A.) te ken nen n®g weinig behoefte tot spreken te hebben, omdat hij zich volledig bij de andere woordvoerders van het college kon aansluiten. De replieken van de raadsleden waren hierop eveneens bijzonder kort, zodat de voorzitter de vergadering even schorste, teneinde de fracties in de gelegenheid te stellen zich op de moties te beraden. Daarna werd eerst de motie van de heer Koger in behandeling genomen, welke na een kleine wijziging met 18 tegen 4 stem men werd geaccepteerd. De tegenstem mers, de heren Klomp en Schoos (V.V.D.), Swarts (C.P.N.) en Bolte (P.S.P.) moti veerden hun afwijzende houding met de verklaring, dat zij wel voorstanders wa ren van samenwerking, doch hiet van sa menvoeging. Zoals reeds gemeld, werd vervolgens de motie van de heren Bolte, Klomp en Swarts met dezelfde stemmen verhouding verworpen. Deze langdurige behandeling van de no ta was er de oorzaak van, dat pas om 1 uur na middernacht door de raad werd besloten het voorstel over het plaatsen van een cari'lon bij het nieuwe stadskantoor te accepteren. Niet met algemene stemmen echter, want zowel de heer Klomp, als de heren Ettema en Bolte waren bevreesd Advertentie KIES NU UIT a Licht of normaal gewicht. Zeer mo dern model met steekzakken en cein tuur of normaal model met of zonder omslag EL-MIOR - FABLO - DENO 9.95 tot 24.50 WASBAAR 2.95 tot 10.90 Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden en tóch Ook voor het aller laatste sportnieuws I 100 service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ms „Rotterdam" (14 juni), ms „Seven Seas" (15 juni) en ms „Kamperdijk" (17 juni); Argentinië: ms „Rio Corrientes" (16 juni) en ms „Montfer- land" (18 juni); Australië: ms „Tamesis" (15 juni) en ms „Woodarra" (17 juni); Brazilië: ms „Gaasterland" (14 juni) en ms „Cap San Nicolas" (17 juni); Canada: ss „Rotterdam" (14 juni), ms „Seven Seas" (15 juni) en ms „Belgien" (17 juni); Chili: ms „Weimar" (14 juni) en ms „Pericles" (16 juni); Ned. Antillen: ms „Ulysses" (16 juni); Nieuw-Zeeland: ms „Poona" (14 juni) en ms „Otaki" (17 juni); Suriname: ms „Willemstad" (16 juni); Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Windsor Castle (14 juni) en ss „Riouw" (17 juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Dr. G. R. F. M. Nuchelmans, leraar klassieke talen aan het Gemeentelijk Gymnasium te Velsen, is aan de Leidse universiteit benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en in de centrale interfaculteit om onderwijs te geven in de wijsbegeerte. Dr. Nuchelmans, die in 1922 te Oud- Gastel is geboren, studeerde klassieke letteren te Nijmegen, waar hij in 1950 op een proefschrift getiteld „Studiën über Philologos, Philologia und Philologein" promoveerde. De nieuwbenoemde hoogleraar, die ook enige tijd aan de universiteiten van Frei burg (Zwitserland) en Oxford heeft ge studeerd, is o.m. voorzitter van het tijd schrift Wijsgerig Perspectief, alsmede van het Algemeen Nederlands Tijdschrift voor Wijsbegeerte en Psychologie. In deze en andere tijdschriften heeft prof. Nuchel mans veel gepubliceerd. KENNEMERLAAN 61 - IJMUIDEN Kett&ïner Kruimels De heer B. G. Scholten, hulpsluiswachter A by de Ryks waterstaat in IJmuiden, is dit jaar al betrekkelijk vroeg met vakantie gegaan om te voorkomen, dat hij na zijn pensionering nog aan spraak op verlof zou kunnen maken. Hetgeen dus inhoudt dat hy van woensdag 1 juli af het havenkantoor op het Sluiseiland niet meer in zijn oude functie zal betreden. Op deze manier kan hij zich tijdens zyn vakantie enigs zins instellen op een hem wachtend rustiger bestaan, waarby hem alle tijd zal worden gegund voor het ver zorgen van zijn uitgebreide collecties postzegels (ruim 10.000 stuks) en grammofoon platen (vooral opera's). Eigenlijk is de heer Schol ten al sedert zyn jongelings jaren op de een of andere wijze in dienst van het rijk geweest. Eerst als infante rist gedurende de laatste maanden van de mobilisatie in 1918, toen hij zich inplaats van zijn broers voor de mi litaire dienst beschikbaar had gesteld. Daarna gelukte het hem bij de Amsterdamse posterijen als hulpbesteller te worden aangesteld, tegen het in die dagen fantastische salaris van 46,— per week. Het mag Barend Scholten daarom nu niet meer kwalijk worden genomen dat hij na verloop van tijd een vaste aanstelling weigerde, omdat met deze betrekking zijn in komen direct tot bijna de helft zou worden terugge bracht. Raar, maar waar! Vandaar dat vader Schol ten, die toen sluismeester was bij de Amsterdamse Willemssluis, als kruiwagen voor zijn zoon fungeerde en hem een aanstelling bezorg de als brugwachter van de Friese draaibrug in Alk maar. In zijn nieuwe kost huis in de kaasstad ontmoet te de jonge Scholten een zekere Marietje Walen, die hem twee jaar later als zijn echtgenote zou vergezellen naar Sint-Maartensvlotbrug, waar hij met het bedienen van de brug over het Noord- hollands kanaal werd belast. In die tijd belangrijk druk ker dan tegenwoordig, want de heer Scholten herinnert De kinderpolitie in Velsen heeft vorig jaar meer zaken behandeld dan in 1962. Zo nam onder andere het aan tal verzoeken om opsporing en terugbrenging van min derjarigen toe. Ook werden meer processen-verbaal ter zake overtreding Leerplicht wet opgemaakt, terwijl even eens meer gezinsrapporten werden verzonden. Het aantal ouders, dat zich in 1963 tot de afdeling wend de in verband met het ge drag van hun kinderen, was groter dan in 1962; verschil lende malen vond verwijzing naar Pro Juventute of het Medisch Opvoedkundig Bu reau plaats. Er werden besprekingen gevoerd met de collega's in het arrondissement Haarlem ten einde een vlottere af wikkeling van de zaken door de Raad voor de Kinderbe scherming te Haarlem te be werkstelligen. zich nog dagen dat hier ruim driehonderdvijftig schepen passeerden. Alleen mevrouw Scholten was het in dit kleine dorpje te stil en te eenzaam, zodat haar echt genoot weer naar de brug gen in Alkmaar terugkeerde. Met zijn vrouw uiteraard. In 1935 kwam het echtpaar naai IJmuiden, omdat de heer Scholten voor de ver andering naar de betrekking van sluiswachter had gesol liciteerd. Hij werd ais zo danig aangesteld, waarby hij over de nodige capaciteiten bleek te beschikken om in de loop der jaren, via di verse promoties in zijn hui dige functie te worden be noemd. Sindsdien heeft de heer Scholten zijn sluizen niet meer verlaten, ook niet tydens de spannende mei dagen van 1940, toen hij on der meer getuige was van het in de havenmond tot zinken brengen van de „Jan Pieterszoon Coen" en de „Van Renselaer". Ook het vertrek van de koninklijke familie naar Engeland heeft hij van zeer naby meege maakt. Overigens heeft het echt paar Scholten zijn komst naar IJmuiden nimmer be treurd, mede doordat zij zich hier door hun activiteiten voor de vakorganisaties vele vrienden en kennissen heb ben verworven. Zo is de heer Scholten een der op richters van de afdeling Velsen-IJmuiden van de A.B.V.A., waarna hij ook nog voor de groep Waterstaat als secretaris is opgetreden. Voor dit alles werd hij onlangs onderscheiden met het gou den bondsinsigne en hoewel de heer Scholten deze func ties inmiddels heeft neerge legd, stemde hij toch in met liet verzoek voorlopig nog als contactman voor de be- stuurdersbond aan te blij- I In de Velsense gemeente bibliotheek aan het Plein 1945 is tot 30 juni een kleine tentoonstelling ingericht van tekeningen van Klaas Groot. Klaas Groot is 19 jaar en leerling van de Rijks-Kweek school te Haarlem. De ge- exposeerde werkjes zijn al lemaal tekeningen die de bouw van het nieuwe stad huis tot onderwerp hebben. De tentoonstelling wordt ge houden in de studiezaal en is voor iedereen gratis toe gankelijk. Aan de jeugdverkeers- examens, die vorig jaar in Velsen gehouden werden on der auspiciën van het Ver bond voor Veilig Verkeer in samenwerking met de ver keerspolitie, namen 36 (37) scholen met 1360 (1387) leer lingen deel, waarvan 1082 (1055) leerlingen slaagden en bij het schriftelijk gedeelte j05 (140) en bij het prakti sche gedeelte 173 (192) moes ten worden afgewezen. ven. Op haar beurt is me vrouw Scholten lange tijd presidente geweest van de plaatselijke afdeling van de N.V-V.-Vrouwenbond, welke functie zij daarna verwissel de voor die van secretaresse. Zij was daardoor een beken de figuur op bazars voor tbc-bestrijding en andere charitatieve instellingen. Na 46 jaren rijksdienst gaat de heer Scholten dus nu de sluizen verlaten, waar voor een afscheidsreceptie wordt gearrangeerd, welke woensdag 1 juli van 11 tot 13 uur in het Cultureel Cen trum aan het Moerberg- plantsoen zal worden gehou den. Belangstellenden zijn Het politietoezicht op het 1 Jmuidense strand begon vo rig jaar op 12 mei en werd op 16 september beëindigd. Het aantal vergunningen dat werd uitgereikt voor het plaatsen van strandhuisjes op het Noordzeestrand, liep terug van 360 tot 330. Evenals voorgaande jaren werd het toezicht op het strand en de duinen uitge oefend door één politie ambtenaar, die op drukke dagen en zeker op de zon dagen assistentie ontving. Door het Rode Kruis, dat met een post op het strand aanwezig was, werd veel eerste hulp verleend. Daar deze eerste hulp in voor gaande jaren door de politie werd verleend, was dit een zeer welkome verlichting van de politietaak. Aan 193 (182) kinderen, die op het strand waren verdwaald, werd onderdak verleend. De heer B. C. Scholten, deze maand voor het laatst in dit uniform. hiermee dan ingelicht, waar en wanneer zij zich moeten vervoegen om het echtpaar Scholten ten afscheid de hand te komen drukken. Bij de Velsense politie werden deze week de vol gende voorwerpen als ge vonden aangegeven: zeever kennersmuts, bos sleutels, spijkerbroek en Overhemd, fietstas inh. verfspuit, hand doek met zwembroek, kin derschoentje, paar bruine kinderschoentjes, herenhor loge, slaapzak, witte blouse, vogeltje (Napoleon), gouden ring. bankbiljet, damesvest (rood), zwarte damestas inh. zakdoek, vest (kleur zwart), aktentas inh. boeken, auto- step, sjaal, dameshorloge, horloge, damesschoen, sjaal, regenbroek, portemonnee, damesportemonnee m. inh., zonnebril, hoofddoek, heren polshorloge, herenregenjas, 'etui inh. 3 ballpoints en 2 potloden, etui inh. een pas ser, portemonnee m. inhoud, slot en beugel van brom fiets, bamboemat, witte gym schoenen, meisjesbril, baby schoentje (1.), das, zilveren kettinkje met bedeltje, jon gensjack, zilveren schakel armbandje, paar scheenbe schermers. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie. Zij worden hier even tueel afgegeven elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur >\#%|WIA#VWVW\AAA#WWI#WWWVWIA#WWWW%AA#V\AA#\AIIA#WVW%AA/VV%AAAAIWWWWWVAAA^AAAAAA/W\AA/W\AAA/VV%AA/WV\/WV\/WVWWW\AAAAAIVWVMW\AAAA/\/%AAA/VA/\AA/V%AA#\AAAAAAAA#\/W>#

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5