Lute moest Luxemburg aan A. den Hartog de leiderstrui in afstaan Ploeg van Pellenaars zonder inhoud in Zwitserse ronde Clark vanuit „kansloze" positie toch winnaar van GP-België Blauw Wit heroverde na negen jaar nationale korfbaltitel Noord-Holland had sterkste voetbalteam in bondentoernooi Alkmaar promoveert naar eerste divisie Belgische ploeg blijft leider in avondzesdaagse Coen Visser zesde in Duitsland Amateurrenners opnieuw te sterk voor de Zwitsers Jan Tummers groot winnaar Limburgse ronde Engeland-Frankrijk Zweden-W.-Duitsl. Rohda weerde zich uitstekend in de beslissende partij CVV op weg naar landstitel Zwartemeer faalde tegen Roda Lief in Den Haag... ...leed in Nijmegen MAANDAG 15 JUNI 1964 14 Van Dok snelste in de ronde van Medemblik Rivalen kwamen stonder benzine te staan Halve finales DC-Europa Nederlandse records gewichtheffen verbeterd Duitse voetbalbeker voor Eintracht Fr. Tennisteam van DDV blijft in hoofdklasse Haarlem eindigde op de laatste plaats Cees Lute Bij de eerste doorkomst in Diekirch bedroeg de achterstand al twintig minuten. Voor de meesten zou het ruim vijfendertig minuten worden. Lute stelde zich heftig teweer om uit de greep van het slapende peloton te komen. Hij werd nog negende, op bijna twintig minuten, en staat in het algemeen klassement nu vierde achter Den Hartog, die een fraaie sprintzege over Monty en Junkermann bevocht, Malie paard en Junkermann. De uitslagen waren: Zaterdag. Ploegentijdrit: 1. St. Ra phael (Lute, Maliepaard, Den Hartog) 3.43.09; 2. Pelforth-Sauvage 3.44.21; 3. Cy- nar 3.47.44. Tweede halve etappe: 1. Gilbert Desmet (I) 4.13.58; 2. Seis (Belg.) 4.14.07; 3. Mealli (It.) z.t.; 6. ex aequo: Lute, Maliepaard en Den Hartog z.t.; 25. Janssen (Ned.) 4.24.21; 29. v. d. Borgh (Ned.) z.t.; 38. De Roo (Ned.) z.t.; 41. Enthoven (Ned.) z.t. Zondag. 1. Den Hartog 6.23.10 (met bon. 6.22.40); 2. Monty (Belg.) 6.23.10 (met bon. 6.22.55); 3. Junkermann (Duitsl.) z.t.; 4. Willy Altig (Duitsl.) 6.23.30; 5. Malie paard z.t.; 9. Lute 6.42.30; 12. De Roo het einde van de vrij vlakke 154 kilometer lange etappe van Bazel naar Pfaeffikon een voorsprong van ruim vier minuten op hun eerste achtervolgers. Huub Zilver berg, rijdend voor Flandria, bezette de vierde plaats. De Televizierploeg van Kees Pellenaars werd door het te laat binnen komen van Jan Hugens tot vijf man ge reduceerd. Geen van hen «peelt nog een rol van betekenis in de algemene rang schikking. Knops gaf tijdens de etappe op. De uitslagen: tijdrit (71 km): 1. Maurer (Zwits.) 1.49.19: 2. Balmamion (It.) 1.50.47; 3. Ruegg (Zwits.) 1.52.44; 17. Haast (Ned.) 1.57.47; 18. Zilverberg (Ned.) 1.57.48; 26. Knops (Ned.) 2.00.20; 36. Wouters (Ned.) 2.04.09; 40. Damen (Ned.) 2.05.54; 50. Hu gens (Ned.) 2.09.21; 52. v. d. Klundert (Ned.) 2.10.11; 53. Piet van Est (Ned.) 2.10.44. Vierdq etappe: 1. Weber (Zwits.) 3.45.08; 2. Gimmi (Zwits.) 3.45.50; 3. Bariviera (It.) 3.49.14; 4. Zilverberg (z.t.); 10. Wouters 3.52.07; 12. Haast 3.52.28; 14. Van Est (z.t.); 21. ex aequo: o.a. Damen en Van der Klun dert (z.t.). Het algemeen klassement luidt; 1. Mau rer (Zwits.) 15.42.27; 2. Balmamion 15.44.25; 3. Zilioli (It.) 15.46.28; 4. Bettinelli (It.) 15.47.36; 5. Bingelli (Zwits.) 15.48.27; 14. Arie den Hartoa Zilverberg 15.57.50; 20. Haast 16.01.03; 39. Damen 16.14.20; 40. Wouters 16.14.49; 49. Van der Klundert 16.29.49; 50. Van Est 16.35.07. De Beverweker Cees Lute is van de hoogste vreugde naar de diepste teleur stelling in zijn nog jonge carrière als prof wielrenner gegaan. Zondag startte hij trots in de gele leiderstrui van de ronde van Luxemburg, waarin cracks uitkomen als Beheyt en Anglade, maar tegen de avond stapte hij ontgoocheld van zijn fiets. Hij had een achterstand van twintig minuten opgelopen op de nieuwe leider in het klas sement: de Nederlander Arie den Hartog, die op een minuut gevolgd wordt door Bas Maliepaard. Den Hartog won zondag de zwaarste etappe. De zege in deze Luxemburgse ronde zal zeker mag men aannemen in Nederlandse handen te recht komen. Lute zal het spijten, dat niet hjj de winnaar zal zijn, maar één van zjjn ploeggenoten. De Franse ploegleider Loüviot is zeker tevreden over zijn „Nederlandse formatie' (Lute, Geldermans, De Roo, Maliepaard en Den Hartog). En hij vindt het prettig, dat Den Hartog zijn nieuwe kanshebber is. Louviot ziet bijzonder veel in de Zuid hollander. Hij heeft hem expres niet in zijn Tourploeg opgenomen in verband met zijn jeugdige leeftijd. Den Hartog is zijn grote troef voor de komende jaren. Bruno Mealli raakte zaterdag de eerste plaats in het klassement kyvijt aan Cees Lute, die het voortreffelijk doet als prof. De Ëevertvijke'r stak zich irl de leid'ërs- trujj na de zege van St. Raphael in de ploegentijdrit. Het betekende ook, dat Den Hartog tweede werd1 en Maliepaard derde. Het tweede deel van de etappe, dat een zege voor de Bel® Gilbert Desmet I opleverde, bracht geen wijziging in de top van het algemeen klassement. De klap viel wel in de zwaarste etappe van de ronde, een rit van ruim 200 km over bergachtig terrein. Belgische volgers oordeelden deze etappe veel zwaarder dan de klassieker LuikBastenakerLuik. De actieve Belg Monty ging al snel aan de haal met een zevental collega's, onder wie Den Hartog, Maliepaard en Janssen. Jan Janssen moest, evenals Molenaers, afha ken. Junkermann, die ook goed geklas seerd staat, probeerde zijn slag te slaan, maar de Raphael-mannen hielden de Duit ser terdege in de gaten. Het peloton voelde er weinig voor om zich met de Tour de France in zicht danig in te spannen En zo kon de voorsprong van de vluchters snel zeer grote afmetingen aannemen. Zaterdag en zondag z(jn de wielerwedstrij den van de internationale avondzesdaagse in Medemblik en Beek voortgezet. België A heeft na vier dagen zjjn voorsprong kunnen behouden. Zaterdag waren er in Medemblik ongeveer 2000 kijkers. Ongeveer 2500 toe schouwers woonden de wedstrijd in Beek bjj. De uitslagen van zaterdag: Ploegentijdrit (3400 m.): 1. Nederland B 3.17, 2. België A 3.20, 3. België B 3.25, 4. Zwit serland 3.25, 5 Nederland A 3.26. 16 km. achter motoren, eerste serie: 1. Nij- dam (Ned.) 15.23, 2. Van Steenbergen (België), 3. Steenvoorden (Ned.), 4. Verschueren (Bel gië), 5. Wim van Est (Ned.) Tweede serie: 1. Verachtert (België) 15.21, 2. Solaro (Ned.), 3. Marinus (Ned.), 4. Proost (Belg.), 5. Rudolph (Did.) Afvalwedstrijd over 12 km: 1. Captein (Ned.), 2. Lykke (Belg.), 3. Severeijns (Belg.). Koppelwedstrijd 30 min.: 1. Verschueren/ Severeijns (Belg.). 2. Van Steenbergen/Lykke (België-Den.), 3. Verachtert/Govaerts (Belg.), 4. Proost/De Bakker (Belg.), 5. Nijdam/Van Dongen (Ned.). De uitslagen van zondag: tijdrit (over één ronde: 1. Plattner (Zwits.) 1.03,-, 2. De Haan (Ned.) 1.03,9, 3. Lykke (Den.) 1.04,0. Afvalwedstrijd: 1. Lykke, 2. Van Dongen, 3. Plattner. Eerste serie achter motoren: 1. Marinus, 2. Tiefenthaler (Zwits.), 3. De Haan. Tweede serie achter motoren: 1. Wim van Est, 2. Nijdam, 3. Van der Ven. Koppelwedstrijd 30 min.: 1. Van Est/Harings 16 pnt, 2. Post/Captein 15 pnt, 3. Van Steen- bergen/Lykke 14 pnt. 4. Nijdam/Van Dongen 13 pnt, 5. E. Gieseler/D. Gieseler (Did) 12 pnt. De Internationale amateur-stratenwed- strijd van Velbert op een moeilijk par koers van 10,8 km. over een afstand van 140,4 km. is zondag geheel gedomineerd door de Duitse amateurwegrenners. Win naar werd Manfred Minninger voor Leis- ke en Goletz. De Nederlander Visser werd zesde op 15 seconden van de winnaar. 6.44.59; 15. Van der Borgh 6.46.32; 16. Janssen z.t. Na drie etappes luidt het algemeen klassement: 1. Den Hartog 18.18.47; 2. Ma liepaard 18.19.37; 3. Junkermann 18.22.13 4. Lute 18.38.22; 5. Van den Berghe (Belg 18.41.58: 12. Geldermans 18.52.31; 23. De Roo 19.07.34. Be Zwitser Rolf Maurer heeft zaterdag zijn leidende positie in de ronde van Zwit seriand verstevigd door een zege in de individuele tijdrit. Hij consolideerde zon dag zijn eerste plaats door zijn naaste concurrenten geen „ruimte" te geven, Zilverberg werd zondag vierde. Maurer reed de tijdrit van 71 kilometer van Delsberg naar Bazel in 1 uur 49 min en 19 sec. De Italiaan Balmamion werd op bijna anderhalve minuut tweede en de Zwitser Ruegg in 1.52.44 derde. Cees Haast was met een zeventiende plaats de beste Nederlander. Zijn tijd was 1.57.47. Cees van Espen staakte de strijd De vierde etappe werd zondag geheel beheerst door de twee Zwitsers Werner Weber en Kurt Gimmi. Zij hadden aan In Hilversum (zaterdag) en op de wie lerbaan „Duinhorst" (zondag) is de serie interlandwedstrijden tussen Nederlandse en Zwitserse amateurwielrenners voortgezet, De publieke belangstelling was matig. Ne derland won zaterdag met 9V2-5Va en zon dag met 10 punten tegen Zwitserland punten. Jan Derksen, trainer van onze amateurs voor Tokio, volgde zondag met bijzondere belangstelling de ploegachtervolging van Oudkerk, Koel, Van der Lans en Schuu ring, van wie Oudkerk en Schuuring naast de wegrenner Bart Zoet reeds vrij zeker van uitzending zijn. Derksen is nog zoekende naar de vier de renner, die de ploeg moet completeren Zaterdag reed de formatie Koel, Nikkesen Van der Lans en Oudkerk. Jan Tummers uit Geulle heeft zaterdag op onweerstaanbare wijze de ronde van Limburg voor amateurs gewonnen. Hij reed de 194 km lange rit met start en finish in Stein in 5 uur 22 minuten en 47 seconden. Tummers haalde ruim twaalf kilometer voor het einde Jan Doek en Cees Brugel in, die uit een kopgroep van vjjftien renners waren ontsnapt. Het was Tummer's tweede zege in een klassieker van dit seizoen. De uitsulag luidt: 1. Tummers (Geulle) 5.22.47; 2. Brugel (Zevenbergen) op 1.04; 3. Doek (Heerlenheide) op 1.06; 4. Hesen (Geleen) op 2.07; 5. Karstens (Leiden); 6. Van Kemenade (Eindhoven); 7. Van Gin- neken ('t Schijf); 8. Peters (Heemstede); Lute ('s-Graveland); 10. Kloosterman (Leiden) allen dezelfde tijd als Hesen. Het criterium van Medemblik voor ama teurs, is op overtuigende wijze gewon pen door Wim van Dok. Met meer dan één ronde voorsprong besliste hij dit cri terium in zijn voordeel. Alleen Jan Brink had de schade tot 'n halve „toer" weten te beperken. Eerst had Van Dok met Brink, Stet en Bogerd 'n ronde voorsprong genomen en daarna reed hij nog eens met Oudshoom rondewinst bijeen. Van Lachterop greep daarna in zijn eentje 'n „toer" op het peloton. Door een lekke band moest Ouds hoorn zijn voorsprong weer prijsgeven. De uitslag was: 1 W. van Dok, Enkhui zen, de circa 80 km. in 1 uur 50 min. en 14 sec.; 2 J. Brink, Lutjebroek; 3 A. Stet, Heerhogowaard; 4 H. Bogerd, Scha- gen; 5 F. van Lachterop, Amsterdam; 6 R. Liebrechts, Vlaardingen; 7 S. van Dok, Enkhuizen; 8 Th. Oudshoorn, Vinkeveen; 9 H. Stakenburg, Amsterdam; 10 J. Struik, Medemblik. De Haarlemmer Cor Baars werd twaalfde. Door het warme weer reden slechts vijftien van de zestig renners de wedstrijd uit. Jim Clark, de wereldkampioen der cou reurs, heeft zondag op het circuit van Franchorchamps bij Spa de Grote Prijs van België gewonnen. De Nieuwzeelander Bruce Maclaren eindigde als tweede en de Australische oud-wereldkampioen Jack Brabham als derde. De strijd kreeg een dramatisch slot. Toen Clark kansloos voor de zege leek en in vierde positie lag schakelde brandstof gebrek zijn tegenstanders een voor een uit. Dan Gurney, met 'n Bramham-formule 1- wagen snelste in de training, verloor als eerste zijn leidende positie. Even later trof dat lot ook de BRM van Graham Hill. Nog waren er nauwelijks kansen voor de „Flying Scot" en een Cooperoverwinning scheen dank zij Bruce MacLaren het meest waarschijnlijke. De man met de zwart-wit-geblokte vlag stond al klaar toen ook de motor van de Cooper onregelmatig ging lopen door gebrek aan benzine. En kele honderden meters voor de finish schoot de Lotus van Jim Clark nog juist langs de bolide van dq Nieuw-Zeelander. Met ruim drie seconden voorsprong ging de Lotus door de finish* Vooral voor Jack Brabham, de coureur constructeur uit Australië, was de race een grote teleurstelling, ondanks de derde plaats die hij behaalde. De Australiër be greep na de voortreffelijke trainingstijden waaarvoor zijn stalgenoot Dan Gurney had gezorgd, dat de eerste Grand Prix-zege voor zijn Brabham fornule 1-wagen moge lijk was. Halverwege de race scheen de positie van Gurney onaantastbaar. Na vijf keer het baanrecord scherper te hebben gesteld leidde hij na 25 ronden zelfs al met 45 seconden. Een korte pitstop in de 30e ronde maakte dat de Amerikaan nog maar een twintigtal seconden voorlag. Toen kwam, in de 31e ronde, het drama- van-de-brandstof dat Clark wel.zeer onver wacht de overwinning bracht. Ook dit maal hadden de Ferrari's geen succes. Wel had John Surtees korte tijd de lei ding, doch evenals teamgenoot Lorenzo Bandini haalde hij de finish niet. De uitslag van de Grote Prijs van Bel gië, de derde wedstrijd tellend voor het wereldkampioenschap der coureurs, was: 1 Clark (GB) met Lotus de 451 km (32 ronden) in 2 uur 6 min 40,5 sec) (gem. 213,709 km/u); 2 MacLaren (Nw.Zeel.) met Cooper 2.06.43,9; 3 Brabham (Austr) met Brabham fl 2.07.28,6; 4 Ginther (VS) met Brabham fl 2.08.39,1. Op één ronde: 5. Graham Hill (GB) met BRM; 6 Gur ney (VS) met Brabham f-1. Na de grote prijzen van Monaco, Ne derland en België luidt de stand in de competitie om de wereldtitel coureurs: 1. Clark 21 pnt.; 2. Graham Hill 14 pnt.; Ginther 9 pnt.; 4 Arundell (GB) 8 pnt.; MacLaren 7 pnt. In de halve finales van de Europese zone van het Davis Cup-toernooi zullen tegen elkaar uitkomen: Engeland-Frankrijk en ZwedenWest-Duitsland. Deze vier lan den plaatsen zich dit weekeinde. Engeland had zaterdag al met 32 gewonnen van Joegslavië, Zweden kwalificeerde zich door een 41 zege in Turijn op Italië, West- Duitsland versloeg in München Dene marken met 41 en Frankrijk won in Parijs na een 02 achterstand met 32 van Zuid-Afrika. Tijdens de Benelux-kampioenschappen gewichtheffen die zaterdag in Luik wer den gehouden, zijn twee Nederlandse re cords verbeterd. Jan Nol ten, die kampioen in het licht gewicht werd, verbeterde zijn eigen Ne derlandse record drukken met 1,5 kg tot 107,5 terwijl mid-zwaargewicht Joe van Dorp, het Nederlands record drukken, dat met 118,5 kg op naam van Jan Smeekens stond, op 120 kg bracht. Nederland ver overde twee titels, Karei Urgert werd kampioen bij het bantamgewidht en Jan Nolten eindigde als eerste bij de lichtge wichten. Door een 7-6 zege op Rhoda (kampioen 1962-'63) legde Blauw Wit beslag op de hoogste korfbaltitel van Nederland, nadat dit twaalftal in het seizoen 1954-'55 voor de laatste maal korfbalkampioen van Ne derland was geweest. Meer dan 3500 toe schouwers hebben genoten van een prach tige party korfbal, waarin vele malen de handen op elkaar gingen voor het vaak sublieme spel. Blauw Wit startte in een hoog tempo en voordat Rhoda het wist, stond dit twaalf tal reeds na drie minuten mét 2-0 achter door twee fantastische doelpunten gescoord door T. v. Rhee en H. Roetman. Maar Rhoda was niet ontmoedigd, het kwam reeds in de zesde minuut aan een tegen- punt door een ver schot van P. v. Beugen (2-1). Hierna nam Blauw Wit het heft weer in handen, maar minder zuiver schieten was de oorzaak, dat de voor sprong eerst na 24 minuten door Koelman tot 3-1 werd vergroot. In de hierop volgende vakverwisseling was Rhoda sterker en het gelukte W. de Vries de achterstand geheel weg te wer ken (3-3). Blauw Wit ging toch nog rusten met 4-3, toen T. v. Rhee met een schitte rende doorbraak zijn tweede doelpunt door arbiter Arends liet noteren. Na de rust was Blauw Wit aanvankelijk veel sterker en vooral door het opvoeren van het tempo kwam Rhoda er niet aan te pas. T. v. Rhee en F. de Jong zorgden voor een 6-3 stand. Niemand gaf meer iets voor de kansen van Rhoda. Doch deza ploeg kwam, dank zij zijn keiharde men taliteit terug. In de 30ste minuut scoorde P. v. Beugen 6-4 en kort daarop benutte Ferrageau een strafworp (6-5). Vlak hier na miste Blauw Wit een strafworp, waar door W. de Vries vijf minuten voor tijd voor de gelijkmaker zorgde (6-6). Zou Rhoda dan toch nog zijn titel pro longeren? Het werd doodstil op de tribu nes, tot T. v. Rhee reeds in de volgende minuut andermaal Blauw Wit de leiding gaf. Met nog vier minuten te spelen had de spanning zijn hoogtepunt bereikt. Rho da, met C. v. Lunteren voor de korf, had nog een kans. Doch zijn verdediger Fr. de Jong schaduwde hem zodanig, dat er in wezen geen zuiver schot kon worden ge- lodt. Toen de arbiter voor het laatst floot, was de stand nog 7-6 gebleven, waardoor Blauw Wit korfbalkampioen 1963-'64 was geworden. Met deze bijzondere enerverende, doch sportief gespeelde, wedstrijd werd de hoofdklassecompetitie, welke dit jaar is ingevoerd en een groot succes is geworden, afgesloten. De titel kwam terecht bij de ploeg, die inderdaad het sterkste korfbal speelt, dank zij de gemiddelde jeugdige leeftijd van spelers(sters) van 22Vï jaar. Het hoofdbestuurslid van de KNKB, ir. J. Delcour, reikte na afloop de kampioens beker uit. Jimmy Clark gaat hier als eerste over de eindstreep in de strijd om de Grote Prijs van België. De stand in de competitie om het voetbal- kampioenschap (amateurs) van Nederland luidt: CVV 6 6 0 0 12 16— 3 Quick '20 8 6 0 2 12 14—14 Chèvremont 6 4 0 2 8 11— 9 WW 6 2 2 2 6 13— 9 Purmersteijn 8 0 1 7 1 11—20 Vlissingen 6 0 1 5 1 6—16 Door een zege van 2-0 op München 1860 heeft Eintracht Frankfurt zaterdag in Stuttgart beslag gelegd op de Duitse voetbalbeker. Door een 74 overwinning op Festina heeft DDV zich gehandhaafd in de hoofd klasse A van de KNLTB. Vorige week zondag had DDV reeds een 20 voorsprong genomen toen de partijen waarin Ron van Gelder uitkomt werden gespeeld. Op de velden van Hillegom werd zon dag een Vierbondentoernooi voetbal gehou den met deelname van elftallen uit de af delingen Haarlem, Noord-Holland, Amster dam en Utrecht. Het team van Noord-Hol land, dat met een 1-0 score over Haarlem zegevierde en met Amsterdam (2-2) en Utrecht (1-1) remise overeen kwam, was in dit toernooi het meest succesvol. Overi gens werd de eindzege van de Noordhol landers pas in de derde ontmoeting met Utrecht op de valreep een feit, toen Gras met nog één minuut te spelen de gelijk maker forceerde: 1-1. Ondanks het voor voetbal zomerse weer waren toch nog zo'n 1.000 kijkers naar het terrein van Hillegom gekomen en zij heb ben van enkele spannende partijtjes kun nen genieten. Van goed voetbal was over het algemeen niet zo bar veel sprake. Vooral de Haarlemmers hadden moeite om ingespeeld te raken en zij verloren de eerste ontmoeting met 1-0 van Noord- Holland. Ook in het tweede treffen met Utrecht moesten de voetballers uit het Haarlemse district met 'n 1-0 nederlaag genoegen nemen. Pas in de derde wed strijd tegen Amsterdam kwamen zij goed op dreef en behaalden daarin met 'n 3-0 score de grootste zege van de middag. Alle drie de doelpunten kwamen van de voet van de schotvaardige Vessies (DEM), waarvan twee uit voorzetten van Koen- ders (KHFC). Andere uitblinkers waren „good old" Dirk de Jong, doelman Vlug en Loek Biesbrouck jr. Door de zege van Haarlem over Am sterdam en het door Noord-Holland op het nippertje behaalde gelijke spel in de strijd met Utrecht, kwam de eindzege bij Noord- Holland terecht. De uitslagen waren: Amsterdam Utrecht 1-0; HaarlemNoord-Holland 0-1; Noord-HollandAmsterdam 2-2. Utrecht Haarlem 1-0; Noord-HollandUtrecht 1-1 en HaarlemAmsterdam 3-0. Eindstand: 1. Noord-Holland 4 pnt.; 2. Utrecht 3 pnt.; 3. Amsterdam 3 pnt.; 4. Haarlem 2 pnt. Voor het Haarlems elftal kwamen uit: Vlug en De Waard (Zandvoortmeeuwen), Van der Waal, Blokker, Arnoldi en Dirk de Jong (Hillegom), Honschoten (TYBB) Schoorl (Velsen), Vessies, Van Kleef (DEM), Huisman, Kops, De Graaf (Ken- nemers), Koenders (KHFC) en Biesbrouck jr. (RCH). In de wedstrijd tussen Haarlem en Utrecht raakten de Hillegomspelers Blok ker en Arnoldi geblesseerd en moesten vervangen worden. Wielrennen Voor 2000 toeschouwers heb ben Nederlandse amateur-stayers zondag op dè Westberlijnse wielerbaan Schöne- berg met 1725 verloren van West-Duits land. Riksma, Romijn en Neesman start ten voor Nederland. Niet Zwartemeer, dat slechts één punt nodig had, doch Alkmaar de kampioen, van de tweede divisie A zal volgend jaar in de eerste divisie uitkomen. Dat was de grote verrassing van de gister avond in Den Haag en Nijmegen gespeel de wedstrijden Alkmaar-Hermes DVS en Roda Sport-Zwartcmeer. Een verrassing, die als 'n bom terecht kwam in het op het ADO-terrein tezamen gestroomde Alk maarse publiek, dat samen met vele Ha genaars na de wedstrijd tegen Her mes, die met 2-1 gewonnen werd, bleef wachten tot het heuglijk nieuws dat Zwartemeer verloren had door de luid sprekers bekend werd. Aangezien Alkmaar kampioen was betekende dit ondanks een gelijk aantal punten promotie. Dat Zwartemeer met 1-0 achter stond in Nijmegen was op een deel van de tribu ne een publiek geheim. Voor de grote massa en voor de spelers in het bijzon der was het onbekend. Bij ADO ging men uit van de goede gedachte, dat hef onspor tief was tijdens de wedstrijd tussenstan den bekend te maken. Alkmaar had echter deze wetenschap niet nodig om in de wedstrijd tegen Her mes DVS alles te geven wat het te geven had om de kans in eigen hand te houden. De Schiedammers deden volledig hun spor tieve plicht om een overwinning van Alk maar te voorkomen. Het was vooral doel man Thie (vraagprijs 100.000), die o.a. rechtsbuiten Wim Visser enkele fraaie kansen voor de neus wegkaapte. In de 37ste minuut moest hij echter zwichten voor Hanek, die de bal op de borst opving en toen inschoot. In de vierde minuut na de rust was het einde lijk de rechtsbuiten Wim Visser, die zijn kans schoon zag en iaag inschoot: 2-0. Kerklaan wist toen nog wel de achterstand tot 2-1 te reduceren, maar een zwaar verdedigend Alkmaar hield de Schiedam mers verder op afstand. En toen was het wachten op de uitslag in Nijmegen Onstuimige vreugde op 't ADO-terrein waar 14000 toeschouwers waren doffe verslagenheid in de Goffert onder de Dren ten, die van de twaalfduizend kjjkers een flink contingent uitmaakten. Het was eigenlijk al begonnen voor de wedstrijd. Door een opbreking aan de Waalbrug kwamen vele Drenten een kwar tier, sommigen wel een half uur te laat voor de wedstrijd. Zij zagen toen nog wel, dat de stand nog 0-0 was, doch zij moes ten van anderen horen, hoe het een dub beltje op zijn kant was geweest. In d« twintigste minuut had namelijk Ummel» doelman Boxem in moeilijkheden gebracht met een schot, dat hij als voorzet bedoeld had. Boxem wist met kunst en vliegwerk nog wel de bal te bemachtigen, doch ve len hadden gezien, dat dit over de doel lijn gebeurde. Leo Horn, die er niet zo goed kijk op had, liet echter doorspelen. Zo kwam de rust met 0-0. Een half uur daarna ging de worsteling zo verder, met een zwaar verdedigend Zwartemeer en een fel aanvallend Roda Sport. Dit beeld wai de Drentse toeschouwers echter ver trouwd en zij hoopten op een herhaling van het wonder, dat Zwartemeer zo ver op de ladder naar het succes had gebracht. Een kwartier voor het einde, was het ech ter middenvoor Van Lier, die door 'n woud van Drentse benen hard inschoot: 1-0. Dit was het sein voor Zwartemeer om het 4-2-4 systeem los te laten en alles op de aanval te zetten. Met tien man kwamen de Klazienaveners voor het Limburgse doel doch door de zenuwen bleef de gelijkma ker achterwege. Roosken presteerde het zelfs voor een leeg doel naast te schie ten. In de allerlaatste seconde bracht Van Lier de stand nog op 2-0. Na dit doelpunt werd niet meer afgetrapt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14