van een permanent orgaan Buitenshow |t^|; HET WEER De Oost- en Westduitse cultuur vloeien langzaam in elkaar over Negen mensen verdronken Windhoos en onweer na dag met tropische hitte Ontwikkelingslanden willen de handelsconferentie voortzetten Akkoord over de vorming THE INDIANA" Kind slachtoffer van Keulse maniak Luther King vrij op borgtocht N GÓEDE TENT? NU NOG KEUS m 9, L. B. Biesheuvel in Frankrijk verongelukt Indonesië akkoord met terugtrekking guerrilla's Borneo Varen door Suez- kanaal duurder Actie voor paleis Soestdijk voorkomen tó'MORRIS "teforeijöu êuif! 1 Gaan Irene en Charles in Frankrijk wonen? SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES lit. Tel. 17877 Koel Aan het strand Broer van de minister van Landbouw Hongarije \i In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving5 Sport 5, 11, 13, 14, 15 Radio eh t.v6 Kunst 6 Beurs 7 Effecten en Geldmarkt 7 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Feuilleton 9 Amsterdams Allerlei 9 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het water lokte tijdens tropische warmte Record in Zuid-Limburg met 34 graden C. Zuidmolukkers wilden rel om Soumokil Inbreker dreigde met een mes 49e JAARGANG NUMMER 185 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I j TYT 1 T 1 H D r V G 1 T IT Ff I V^chrpt dageliiks bah. op ron-an feestdag Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. C 1 V»/ W U. 1 VJL lit Abetment pe, week ,5 een pe, kwartaal Telef. adm. .5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. W Wfc f W, franco per port 10,25. - Lorre 7 Het woord is aan Johnson spreekt met Erhard pagina 3 GENèVE (Reuter en AFP). Gis teren is op de wereldhandelsconferentie een akkoord bereikt over de vorming van een permanent orgaan, dat het conferentiewerk na de beëindiging van het Geneefse overleg moet voortzetten. De 75 ontwikkelingslanden hebben daartoe de voorstellen aanvaard van de secretaris-generaal van de conferentie de Argentijn dr. Paul Prebisch. Het orgaan zal bestaan uit 55 leden, waar van er 22 de Afrikaans-Aziatische landen minus Japan zullen vertegenwoordigen, 18 leden komen uit de Westelijke lan den plus Japan, 9 uit de Latijns-Ameri kaanse landen en 6 uit Oost-Europa. De drie maanden oude handelsconferentie eindigt vandaag. Het nieuwe permanente orgaan zal be slissingen nemen op basis van de stelre gel, dat elk land één stem mag uitbren gen. Alle beslissingen zullen door de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties moeten worden goedgekeurd. Om vde belangen van alle staten te be schermen zal een speciale commissie van deskundigen, te benoemen door secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties, een „stelsel van verzoeningscomité's" uitdenken. De permante raad zal twee maal per jaar bijeenkomen. Voorts is be sloten, een secretariaat in het leven te roe pen in het raam van het secretariaat van de Verenigde Naties. Dit nieuwe secreta riaat zal waarschijnlijk onder leiding ko men te staan van de Argentijn dr. Raul Prebisch. De Wereldhandelsconferentie zal KEULEN (AP) De negenjarige Doro thea Binner is vanochtend overleden aan de brandwonden, die haar vier dagen ge leden werden toegebracht door Walther Seifert, de man die bij een rooms-katho- lieke lagere school met een zelfgemaakte vlammenwerper amok maakte. Dorothea is het eerste kind, dat aan de opgelopen brandwonden is overleden. Op de lijst van ernstig gewonden in de zie kenhuizen staan nog negen kinderen. Vol gens de doktoren is het niet zeker of zij in leven zullen blijven. Ook de toestand van de derde onderwijzeres is ernstig. ST. AUGUSTIE (FLORIDA) (AFP) De negerdominee dr. Martin Luther King is zaterdagavond, evenals drie andere ge arresteerden, vrijgelaten tegen betaling van een borgtocht van negenhonderd dol lar. Zij waren donderdag aangehouden bij een poging om 'n uitsluitend voor blanken bestemd restaurant binnen te gaan. Een senator had aangeboden de borgtocht te betalen op voorwaarde dat de strijders voor rassengelijkheid Florida zouden ver laten en er niet zouden terugkeren. Dit aanbod is afgeslagen. Dominee King nam zondag een eredoctoraat van de Yale-uni versiteit in ontvangst. Prins Xavier van Bourbon Parma heeft meegedeeld, dat zijn zoon, prins Charles en prinses Irene in juli naar het kasteel van Lignières in het midden-Franse de partement Cher zullen gaan en daar waar schijnlijk zullen gaan wonen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 f(Ook nog enige show- én irtrüiltéfitert met I 10 tot W1,, reductie) (10 jxmt gator,tM) Elke dag van 9-6 uur Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Vrij krachtige tot matige weste lijke wind. Vrij koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door de vrij krachtige wind uit zee zal het ook morgen aan het strand jris zijn. De temperatuur komt waarschijnlijk niet hoger dan 18 gra den. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Een storing die nu nog ten westen van Ierland ligt kan woensdag weer enkele buien veroorzaken. De 49-jarige landbouwer L. B. Biesheu vel uit Haarlemmerliede, een broer van de minister van Landbouw en Visserij, is zaterdagavond bij een auto-ongeval in Frankrijk om het leven gekomen. De heer Biesheuvel, die met zijn vrouw een va kantiereis maakte, botste bij Cernay in Frankrijk met zijn auto tegen een auto bus. Hij was terstond dood. Mevrouw L. Biesheuvel-Brand werd ernstig gewond. Zjj is in een ziekenhuis in Mulhouse opge nomen. De heer L. B. Biesheuvel was een ge ziene figuur in landbouw- en sportkringen Aan het Zijkanaal C nabij Spaarndam had hij een landbouwbedrijf. Zijn belangstelling ging ook uit naar vele takken van sport. Vroeger voetbalde hij in de zaterdagmiddagclub „Kennemer- land" en vervulde hij een functie in het bestuur. Gedurende twee jaar maakte hij deel uit van het bestuur van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, waarin hij de belangen van het zaterdagmiddagvoetbal behartigde. De heer Biesheuvel had eveneens zijn hart verpand aan auto-rallys, werkte mee aan de voorbereidingen ervan en nam verscheidene malen aan de Tulpenrallye en de laatste keer aan de Rallye Monte Carlo deel. Ook was hij een bekend scha ker. Hij speelde in verscheidene toernooien mee. De laatste jaren was de heer Biesheuvel ook examinator bij de rijexamens in Haar lem. Een windhoos, die in enkele minuten langs het strand op Texel trok, liet een ravage van versplinterde bad hokjes achter. Berichten in de westelijke pers dat Hon garije zou overwegen zich bij de GATT ('t bureau voor tarieven en handel) aan te sluiten, heeft de Hongaars vice-minister van handel en lid van de Hongaarse dele gatie op de handelsconferentie in Genève Jenoe Baczoni verklaard dat dergelijke be richten in het geheel niet waar zijn. „Hon garije gaat helemaal geen betrekkingen met dit orgaan aanknopen. Wat mij be treft, ik zie het niet als een toevalligheid dat dergelijke verwarrende geruchten wor den verspreid tijdens het slotgedeelte van de conferentie nu een standpunt moet wor den gekozen in de kwestie van een wereld handelsorganisatie", aldus onderminister Baczoni. (Van onze correspondent) WENEN. Ofschoon Polen vooral de laatste tijd met grote economische moei lijkheden heeft te kampen, neemt het op cultureel vlak verreweg de eerste plaats in onder de communistische landen. Het land is veel armer aan grondstoffen en heeft ook een veel minder uitgebouwde industrie dan Tsjechoslowakije, Hongarije en Roemenië, maar toch kon er zich de kunst een bewegingsvrijheid veroveren die de communistische theorie weerlegt, dat cultuur alleen maar de bovenbouw van het economische leven zou zjjn. Nog niet zo lang geleden maakte de communistische wereld gebruik van de doorzichtige reclame dat zij zich niet tegen de goede litteratuur uit het Westen verzette en ten bewijze hiervoor beriep men zich op de vertaalde werken van Bal zac, Victor Hugo, de Maupassant, Goethe of Thomas Mann. Maar verder kwam men niet en alleen een doorgewinterde commu nist in het Westen of een onnozele mee loper trapte er in. Om in het Westen in druk te maken, moet de reclame subtiel zijn, maar op het ogenblik is zelfs dit niet meer zo nodig. Afgezien van ideologische tegenstel lingen vloeien de grenzen tussen westerse en oosterse cultuur langzaam in elkaar over. Aan de ene kant worden schrijvers achter het ijzeren gordijn bij twintigtallen in het Westen uitgegeven en daarbij schromelijk overschat. Aan de andere kant heeft ook het Oos ten speciaal Polen de moderne litte ratuur uit het Westen al lang ontdekt, zoals blijkt uit de boeken jaarbeurs in War schau. Er werden daar alleen uit het Westen 104 deelnemers genoteerd tegen over slechts 89 uit het communistische blok. Vooral de wetenschappelijke uitgaven van het Westen trekken de aandacht: pu- blikaties van de Harvard Universiteit, de Oxford Press, van Larousse uit Parijs, kunstboeken uit München en Wenen. Spe ciaal de geneeskundige werken van Ur ban en Schwarzenberg uit Berlijn en de kunstboeken van Schroll uit Wenen wor den met aandacht bestudeerd. Gekocht wordt er niet veel, omdat Polen over wei nig deviezen beschikt, maar toch vindt men een uitweg: er wordt niet in con tanten betaald, maar in de vorm van druk opdrachten. Want in Polen zijn de druk kosten nog laag en naar de inhoud kijkt de zetter niet. In de opmaak van de boeken is ook langzaamaan het schreeuwende verschil verdwenen. De grafische verzorging ach ter het ijzeren gordijn is beter geworden, evenals het papier, de kleurendruk en het bindwerk. Opvallend is het grote aantal Westelijke auteurs dat reeds in Poolse vertaling beschikbaar staat: Röll, Luise Rinser, Gertrud von Lefort, Langgasser, Julien Green, Graham Greene, Mauriac, Toynbee, Daniel Rops, Faulkner, Camus Cendrars, Broch, enzovoort. De oplagen van dergelijke werken zijn echter zo laag en de vraag zo groot, dat de voorraad dadelijk uitverkocht is. Maar hieruit blijkt in elk geval dat het Poolse publiek de beste namen uit het Westen wel degelijk kent. De grootste belangstelling vinden de oorspronkelijke werken uit het Westen die niet vertaald zijn en voorlopig deze eer nog niet zullen genieten. Hierin bladert vooral de intellectuele jeugd, die de jong ste wetenschappelijke resultaten wil leren kennen. Op dit punt zijn de Poolse stu denten onverzadigbaar. En al mag hun land economisch lager staan, cultureel overtreft het de andere satellietlanden in hoge mate. TOKIO (AFP/AP) Indonesië en Ma leisië hebben overeenstemming bereikt over de kwestie van de terugtrekking van Indonesische troepen uit Maleisisch Bor neo. Dit heeft de Philippijnse bemiddelaar Salvador Lopez in Tokio meegedeeld na besprekingen tussen president Macapagal van de Philippijnen en premier Abdoel Rachman van Maleisië. Volgens Lopez is nu de weg gebaand voor een topconferen tie tussen Maleisië, Indonesië en de Phi lippijnen. Premier Rachman van Maleisië heeft bij zijn aankomst in Tokio verklaard te zullen instemmen met vier controleposten langs de grenzen van Maleisisch Serawak en Noord-Bomeo. Dit aantal is een com promis, voorgesteld door Thailand en reeds goedgekeurd door Indonesië. Thans is het wachten op een mede deling van de Thailandse inspecteurs, dat althans een symbolische terugtrekking van de Indonesische guerrilla's heeft plaats gehad. Daarna zal pas een begin worden gemaakt met de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken. Zaterdag en zondag is er op vele plaatsen in Groot-Brittannië ge demonstreerd tegen de levenslange gevangenisstraffen die in Pretoria zijn opgelegd aan de negerleider Mandela en zeven van zijn mede werkers. In Londen marcheerden demonstranten van Trafalgar Square naar de Zuidafrikaanse ambassade. De politie hield een oogje in het zeil. Telefoto De tropische warmte van zaterdag heeft zeer velen verkoeling doen zoeken in het water. Helaas zijn 9 van hen verdronken, omdat zij de zwemkunst niet of slechts ten dele machtig waren of zich op ge vaarlijke plaatsen in zee of in de grote ri vieren in het water hadden gewaagd. In Gorinchem verdronk de 29-jarige on derwijzer G. Middelkoop bij het zwemmen in de Waal. Hij was op een gevaarlijk punt in het water gegaan. In Scheveningen waagde de 11-jarige Han Tille.kens uit Den Haag zich te ver in zee. De jongen werd in bewusteloze toestand uit het water gehaald en over gebracht naar een ziekenhuis. Daar is hij later overleden. De 17-jarige Johannes Veen uit Wester- lee is bij Wedderveer in de Westerwoldse A verdronken. De jongen was met vrien den tijdens een roeitochtje te water ge gaan. Hij was de zwemkunst niet mach tig. Uit het Twentekanaal bij Hengelo is zon dagmiddag het stoffelijk overschot opge haald van de 21 jarige B. M. Grootholt, die sinds zaterdagmiddag werd vermist. De jongeman was met jongere zusjes in het kanaal gaan zwemmen. Hij zei dat hij naar de overkant zou zwemmen en zijn kleren met één hand boven water zou hou den. De zusjes meenden dat hem dit was gelukt, maar toen de jongeman 's avonds nog niet thuisgekomen was, werd de po litie gewaarschuwd die terstond begon te Een windhoos heeft zaterdagavond omstreeks halfelf grote schade aan gericht in het badcentrum „Westerslag" op Texel. Tientallen badhokjes werden opgenomen en tientallen meters wegge slingerd en versplinterd, andere werden in de duinen teruggevonden. Er werd niemand gewond. De windhoos deed zich voor na een dag van tropische warmte. De temperatuur op Texel en in Den Helder, 30 graden Cel sius, bleef slechts één graad beneden het juni-record voor Den Helder dat 31 graden bedraagt, gemeten op 15 juni 1915 en 28 juni 1947. Zuid-Limburg kwam zater dag met 34 graden bovenaan de lijst. In een groot deel van ons land is het na 1947 in juni niet meer zo warm geweest. Vóór de middag werd het echter in Zeeland al koeler (19 graden) toen Groningen tot 's avonds 6 uur nog 33 graden noteerde. In de avonduren trok een onweersstoring snel langs de kust met in Zandvoort tien millimeter regen en fikse windstoten. Groot was het temperatuurverschil zater dagmiddag om vijf uur tussen Leeuwarden en Groningen. Het vliegveld Eelde noteer de toen nog 32 graden tegen 22 graden in de Friese hoofdstad. ISMAILIA (AP). Eind van de maand zal voor het gebruik van het Suezkanaal meer betaald moeten worden, zo heeft Mamhoud Younes, de voorzitter van het bestuur van het kanaal, op een pers conferentie meegedeeld. Op 30 juni zullen de kanaalgelden met een percent verhoogd worden en de vol gende dag gaat een verhoging in van de gelden voor schepen met meer dan 37 voet diepgang. Voor elke voet diepgang meer zal 2 percent extra betaald moeten worden. Bovendien zullen schepen met een breedte van meer dan 104 voet voor elke zes voet boven dit maximum nog eens 1 percent extra moeten betalen. -»■ Younes verzachtte de pil door mee te delen dat er nu aan gewerkt wordt het kanaal toegankelijk te maken voor de grootste schepen, met als enige uitzonde ring het 74.868 ton metende Japanse tank schip Nissho Maru. dreggen. Pas de volgende middag werd het lichaam opgehaald. In Lithoijen is bij het baden in de Oude Maas de 17-jarige Henk Duijs uit Heesch (N.B.) verdronken. Hij was met zijn 19-jarige broer verkoe ling in het water gaan zoeken. Beiden kon den maar heel gebrekkig zwemmen. Zij kwamen 20 meter uit de kant in een die pe geul, waardoor zij onder water ver dwenen. Ben heeft nog geprobeerd zijn broer te helpen, maar kwam zelf in nood te verkeren. Twee voorbijgangers schoten onmiddellijk te hulp en wisten een van de jongens te redden. Drie uur later werd het levenloze lichaam van de andere jon gen door duikers opgehaald. In Rotterdam is in de Rotte de 7-jariga Philip Ansems verdronken. De jongen is vermoedelijk bij het baden gestruikeld. Ook in de overvolle zwembaden hebben zich verdrinkingsgevallen voorgedaan. De 14-jarige Harrie Huizing uit Emmen ver dronk in het natuurbad in Sieen, zonder dat iemand van de honderden zwemmers dit heeft gemerkt, 's Avonds werd zijn vermissing bij de politie gemeld. Na twee uur dreggen werd het stoffelijk overschot uit het bad opgehaald. In het Jekerbad in Maastricht verdronk de 9-jarige jongen F. N. Murrer. De druk te was zo overweldigend, dat het toezicht houdend personeel geen overzicht meer had van wat in het bad gebeurde. In de Maas bij Borgharen verdronk da 26-jarige Italiaanse arbeider Mario Loru. Twee vrienden van hem zaten aan da kant, toen hij plotseling een gil gaf en on der water verdween. Zijn vrienden dach ten aan een grap. Toen hij echter niet meer bovenkwam, deden zij pogingen hem te vinden. Toen zij hem op het droge had den gebracht waren de levensgeesten ech ter reeds geweken. De Baarnse politie heeft vanmorgen een demonstratie van vijf functionarissen van de jongerenorganisatie van de stich ting „Door de eeuwen Trouw" voor paleis Soestdijk verhinderd. De jongeren waren van plan een marathon-demonstratie te houden teneinde de aandacht van de ko ningin te vestigen op het lot van de ter dood veroordeelde Zuid-Molukse leider mr. dr. Soumokil. Ze wilden voor het pa leis pósten met een spandoek tot het mo ment dat de koningin bereid zou zijn een brief van de jongeren-organisatie in ont vangst te nemen. Het spandoek („Wilhelmina - Kruger, Theo - Vincent, Juliana - Soumokil" stond er op) was nauwelijks ontrold, of twee agenten van de inmiddels door de mare chaussee gewaarschuwde Baarnse politie, grepen in, namen het spandoek in beslag en maakten proces-verbaal op tegen twee jongeren. Ze moeten binnenkort voor het kantongerecht verschijnen, omdat volgens de plaatselijke politieverordening de monstreren voor het paleis verboden is. De brief, die de jongeren aan de ko ningin wilden aanbieden, werd daarna per expresse naar het paleis gezonden en na een uur waren de vijf jongeren weer op weg naar huis. In Hengelo kwam zaterdagavond de 15- jarige W. Meyling bij zijn thuiskomst in de gang tegenover een man te staan, die hem met een mes bedreigde. De jongen kreeg bevel zijn mond te houden, waarna de onbekende verdween. Toen de gewaar schuwde politie een onderzoek instelde kwamen de buren thuis en ontdekten dat ook zij van een onbekende bezoek hadden gehad. Alle laden en kasten waren open gebroken. Er was kennelijk alleen naar geld gezocht, want iets anders wordt niet vermist. r j .- toon n enen nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Telef redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 6 J Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. II. C. van der Mije K. J. Versteeg: De mens is juist zo verstandig als zijn hartstochten hem toestaan. minstens eens in de drie jaar bijeenkomen. De tweede conferentie zal begin 1966 wor den gehouden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1