j POLLE, PELLI EN PINGO AGENDA BUSCHAUFFEUR Kort en bondig Kersenplukken is een vak De „Garstonia" weer rechtop Vooronderzoek in Helderse examen zaak gevraagd Twee weken feest in Groningen Naar Duitsland voor goedkopere benzine Zeven doden in het verkeer Rechtbank Breda legt zes jaar op in parathion-zaak Dr Heinekenprijs voor Amerikaans hoogleraar Het blijft koel m iir NOORD-ZUID HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Examen doen? MAANDAG 15 JUNI 1964 2 Dagloon van 50 niet gemakkelijk te verdienen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Vliegjestijn op Eelde EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Mijnhardt's Zenuwtabletten Het Calvinisme gedurende zijn bloeitijd, door prof. dr A. A. van Schelven Kort nieuws AEG koelkasten vanaf 348.- =■8 Advertentie Van het legioen amateurkersenplukkers dat In het Zuidlimburgse heuvelland is neergestreken om de kersenoogst te redden en gelijk flink wat (harde) vakantieguldens te verdienen, is een groot gedeelte met een desillusie rijker huiswaarts gereisd. Ook kersenplukken is een vak, hebben zij on dervonden en urenlang op de sport van ladders staan is zeer vermoeiend. Niette min is de kersenoogst thans in volle gang. Veilingdirecteur H. M. Frambach in Grons- veld die het de laatste dagen alleen al erg druk heeft gehad met het beantwoor den van dj post en het aannemen van de telefoon, is hoogst tevreden. Als de top van de kersenoogst wordt bereikt, hoopt men bij de fruittelers enige duizenden plukkers aan het werk te heb ben. Dat er veel uitvallers zijn bij de ama teurs is begrijpelijk. Om pluklonen van 40 tot f 50 per dag te verdienen, is een grote vaardigheid vereist en veel amateurs kwamen dan ook niet verder dan 50 kg kersen of 20 per dag. Als men hiervan kostgeld moet betalen en men het reisgeld er nog aftrekt, blijft er niet veel over. Tijdens de training van de paarden op de renbaan Duindigt, waar zater dag een programma van draverijen en rennen werd afgewerkt, moest er een sproeiwagen aan te pas komen om de baan soepel te houden. De trainende paarden en jockeys profi teerden van deze mobiele bui mee. De baggermolen „Gastonia" die twee weken geleden op de Noordzee kapseisde, ligt weer rechtop. De „Gastonia" werd na het ongeluk door enkele slepers naar de Beneluxhaven in Europoort gesleept. Daar hebben bergers het gevaarte zaterdag weer in de juiste stand gebracht. Aanvan kelijk was het na net ongeval niet hele maal zeker of de baggermolen wel in Europoort zou mogen worden gebracht. Men wilde niet het risico lopen dat de baggermolen zou vastraken en in de mond van de Waterweg een obstakel zou vor men. Tenslotte heeft men het er met suc ces op gewaagd en de baggermolen naar Europoort gesleept. Zoals het zich thans laat aanzien zal de baggermolen morgen naar elders kunnen worden verhaald. Alle lekken zullen dan gedicht zijn. c Grote Kerk, dinsdag 2021 uur: Orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „De knuffelflat", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 uur en dinsdag 20 uur: „Trapeze", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Een vrouwtje ean de haak", a.l. Minerva, 20.15 uur: „Als de dauw hangt, komt de regen", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 uur: „De over winnaars", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Damon «n Pythias", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur: „8V2", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 uur: „Arse nicum en oude kant", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan f'uyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van tekeningen van Hubert van Lith. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2024 uur. Dagelijks gram- mofoonplatenconcert van 2122 uur: zomerprogramma van kamermuziek. Academie '63, Koudenhom (Spaarne) Expositie van werkstukken der cursisten. Dagelijks van 11-17 uur (op woensdagen 11-20 uur en zondagen 14-17 uur). Geopend tot 26 juni. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Pauline Zwaai en keramiek van Francine Timmers tot en met 4 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tentoonstelling van beeldhouwwerk en tekeningen van Wim Jonker. Tot 22 juni. Bootzaal: „100 Am bachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-20 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20.00-23.30 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 20 aug.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 1017 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van beeldhouwwerken van Nic. Jonk en Arthu Spronken. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 13 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid en schilderijen, tekeningen, grafiek en gouaches van Willem Snitker. Tot en met 29 juni. Da gelijks (behalve maandag) geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropentuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 uur. Tot en met oktober. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158), tentoonstelling van bloemen en landschap pen van J. J. Moolhuizen. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 14-17 u. Tot 29 juni. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in d® krant van vrijdag 12 juni). MAANDAG 15 JUNI City, 20 uur: Chans". Stadsschouwburg, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum,'dagelijks (behalve Zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 16 JUNI City, 20 uur: „Chans". Stadsschouwburg, 20 uur: „De drie waarheden". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Gem. Openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; Wijkcentrum „De Duinpan", Santpoort (ook r.k. bibliotheek): 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K./Openbare bibliotheek en leeszaal, Willemsbeekweg: 10 tot 12 uur. MAANDAG 15 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Manina". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ma dame Sans Gêne". W.B.-Theater, 20 uur: „Winter 1944". DINSDAG 16 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Manina". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ma dame Sans Gêne". Na bestudering van het rapport inzake het onderzoek door de Helderse politie naar de examenfraude, waarvan de rec tor van het gemeentelyceum te Den Hel der, mr. dr. E. J. Jonkers wordt verdacht, heeft de officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar, jhr. mr. A. J. Reigers man een gerechtelijk vooronderzoek door de rechtercommissaris gevorderd. Dit kan betekenen, dat de officier van justitie van oordeel is, dat er een strafbaar feit is ge pleegd, nfaar ook kan het betekenen, dat er onvoldoende feiten aan het licht zijn gekomen. Na hernieuwd getuigenverhoor zal de rechter-commissaris beslissen of de zaak geseponeerd zal worden dan wel op de rol zal worden gebracht. In het kader van het 350-jarige bestaans- feest van de rijksuniversiteit in Groningen is zaterdagmiddag boven de luchthaven Eelde een internationaal vliegfeest gehou den. Het programma stond onder aus piciën van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Er namen o.a. 65 vliegtuigen en 35 parachutisten aan deel. De eerste Nederlandse Parachutisten club demonstreerde een massasprong door 21 parachutisten uit een Fokker F-27 „Friendship". Het betrof hier een semi- automatische sprong 7 in twee groepen. Het programma opende met formatie- vliegen met twee Sagittavliegtuigen en een helikopter-demonstratie met twee Augusta Bell-204 van de marineluchtvaartdienst en een Alouette van de Koninklijke Lucht macht. De burgerluchtvaart was vertegen woordigd met een aantal sportvliegtuigen en zakenvliegtuigen. Veel succes oogste het optreden van het stuntteam van de Central Flying School van de Royal Air Force met zes Hunting Provost-toestellen. Het Engelse optreden werd afgesloten met een stunt door vier Gloster Javelin nachtjagers, vliegtuigen van dertig ton, die met een snelheid van bijna duizend kilometer per uur door de lucht schoten. De duizenden bezoekers zagen voorts de monstraties met de Convair F-102 Delta Dagger, gevechtsvliegtuigen van de U.S.A.F., een Republic F-105 Thunder- chief tactische bommenwerper en een Macdonnell F-101 Vodoo straaljager, een F-100 Super Sabre straaljager en een Lockheed C 130 Hercules transportvlieg tuig, speciaal ontworpen voor het oppik ken van ruimtecapsules. De Koninklijke Luchtmacht zorgde voor een der hoogte punten met een demonstratie van het be kende Whiskey-Four-team. De Koninklijke Marine nam deel aan dit programma met een aantal Grumman Trackers, Neptune patrouillevliegtuigen en Hawker Sea Hawk Straaljager. In de stad Groningen begonnen de feesten met een taptoe op de Grote Markt. De festiviteiten zullen voortduren tot zaterdag 27 juni. Burgemeester J. Tuin sprak een openingsrede uit voor het eer ste deel van de feesten: de zogenoemde burgerweek, georganiseerd door het 150 jaar oude studentencorps Vindicat Atque Polit. Een spectaculair vuurwerk besloot de eerste dag van de feesten. Zondag werd een bijzondere kerkdienst gehouden waar in studenten voorgingen. HEBT U EEN RIJBEWIJS? DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN In het werk van een zit veel meer dan u denkt Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 16 JUNI VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U bent van harte welkom in onze kantine, LEIDSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 11 en 80 stoppen voor de deur Advertentie Sedert de recente verhoging van de benzineprijs in ons land gaan vele in het grensgebied wonende Nederlanders in Duitsland benzine kopen. Daar zijn pomp stations, waar zogenaamde vrije benzine wordt verkocht tegen een prijs, die lager ligt dan die van de merkbenzine in ons land, een situatie die men sedert de oorlog niet kende. Sedert de bevrijding kwamen vele Duitsers naar ons land om goedkopere benzine te kopen. In Kerkrade is de 22-jarige J. W. J. Hanneman met zijn scooter tegen een boom gebotst. Hij is kort na het ongeluk overleden. Zijn duo-passagiere, een 22-ja- rig meisje uit Kerkrade, liep een hersen schudding op. Bij het dorp Hummelo is de 40-jarige J. Boersma uit Zelhem met zijn auto tegen een boom gebotst. Hij werd zo ernstig ge wond dat hij later in het ziekenhuis in Doetinchem overleed. In Helmond is de bromfietser H. Kor- tenbach op een kruispunt in botsing ge komen met een personenauto. De heer Kortenbach was op slag dood. In Eindhoven is een 70-jarige man aan gereden door een bestelauto. Hij werd ern stig gewond en is tijdens het transport naar een ziekenhuis overleden. In Gorinchem is de 5-jarige Annigje van Houwelingen, toen zij plotseling de weg overstak, aangereden door een personen' auto. Het kind werd ongeveer 15 meter meegesleurd en overleed enkele ogenblik ken na het ongeluk. In Nuis (Gr.) is de 64-jarige ongehuw de heer F. de Boer aangereden door een personenauto, toen hij met zijn fiets een drukke weg wilde oversteken. Hij was op slag dood. Tijdens een onweersbui is zaterdagavond in Goor een 18-jarige jongen uit Markelo met een vriend als duo-passagier met zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto. Zowel de bestuurder als de duo-passagier werd van het voertuig ge slingerd. De bestuurder overleed kort na aankomst in een ziekenhuis in Enschede. De duo-passagier werd licht gewond. 10-11. Het ging goed. Beertje Brum was veilig beneden aangekomen. Wie volgt! lachte hij. Achtereenvolgens lieten de anderen zich nu ook van de tafel zakken. Even later stonden ze op de grond bij elkaar, Brum, Bongiba, Mimoe, Tibboe, Moko en Kwekko. Nou Tuuktiep nog! zei Brum. Laat je maar zakken! Maar Tuuktiep lachte. Zeg, wat denk je wel? zei hij. Ik heb geen draad nodig, hoor.Ik kan toch vliegen! En klapperend met z'n houten vleugel tjes kwam hij daar netjes naar bene den. DIT DE eoOMVERSIERSEtEN V) PI B COPENHAGEN 1 HANDSM LOCOMOTIEF AF HESSEN ROS VER66TEN TEKU6 HAAL hem: DAT IS N06EEMS EEN KERSITREIN Wegens moord door middel van vergifti ging met parathion op haar echtgenoot is vanmorgen een vijftigjarige vrouw uit Til burg door de rechtbank in Breda veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Veer tien dagen geleden had de officier van jus titie tegen haar acht jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling geëist. De ver oordeelde gaat in hoger beroep. De vrouw had in oktober '63 parathion in de kruik met koffie van haar man gedaan Op zijn werk heeft de man de volgende dag uit de kruik gedronken met dodelijk gevolg. Na haar arrestatie had de vrouw de moord bekend tegenover de rijkspolitie en de rechter-commissaris in Breda. Tijdens het voorarrest echter was ze op haar ver klaring teruggekomen. Ze zou alleen be kend hebben om haar dochter en schoon zoon, die ook waren gearresteerd, vrij te krijgen. Voor de rechtbank hield ze van morgen haar onschuld vol. De officier van justitie was van mening dat er geen sprake kon zijn geweest van toevallige vergiftiging. Hij sloot ook zelf moord uit, omdat niemand vijf keer ach tereen de bijzonder pijnlijke parathionver- giftiging kiest als middel om te sterven Er zijn verder ook geen aanwijzingen gevonden voor de zelfmoordtheorie. De of ficier achtte voldoende bewijs voor moord geleverd en verklaarde dat de aanvanke lijke bekentenissen van de vrouw geheel passen in de tijdens het vooronderzoek vast gestelde feiten. De Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek heeft me vrouw E. van Schelven-Wilde te Aerden hout een subsidie verleend voor de uitga ve van het derde deel van „Het Calvinis me gedurende zijn bloeitijd", een studie van haar in 1954 overleden echtgenoot professor dr. A. A. van Schelven. De uitgave wordt verzorgd door dr. J, Roelink, oud-leerling van professor van Schelven, docent in de hulpwetenschappen der geschiedenis en in de vaderlandse ge schiedenis der middeleeuwen aan de Vrije Universitèit in Amsterdam. Men hoopt dat de uitgave in de herfst van dit Calvijn-her- denkingsjaar van de pers zal komen. Deze studie handelt over het Calvinisme als cultuurgoed niet als theologisch verschijnsel in Hongarije en Bohemen, Eerst wordt de snelle opkomst de bloei en de verrassend snelle ondergang van het Calvinisme in Polen geschetst en ver klaard. De sociale structuur van de toen malige Poolse maatschappij verklaart vol gens professor van Schelven deze onder gang. In Polen bleef het Calvinisme be perkt tot de adel en de intelligentia. De adel werd bij zijn overgang bovendien veel al geleid door economische drijfveren, door naijver op bezit en status van de clerus Ook in Bohemen werd het Calvinisme slechts een beweging en geen zelfstandi ge kerk. Maatschappelijk lagen de zaken er evenwel anders dan in Polen. Sterker dan in Polen hebben in Bohemen politie ke gebeurtenissen van Europese beteke nis de religieuze verhoudingen beïnvloed. Het laatste deel van de studie is aan Hongarije en Zevenburgen gewijd. Het contact met Genève is in Hongarije en Zevenburgen eenzijdiger geweest dan in andere calvinistische gebieden. Het con tact met de Nederlandse universiteiten van Utrecht en Franeker was er belang rijk. Onder invloed van de Turken is de tolerantiegedachte er sterker geweest dan elders. Professor van Schelven meent dat de Hongaarse Calvinisten sterk beïnvloed zijn door de werkelijkheidszin en zich daarom de vraag hebben gesteld of bij verzet tegen roomse regressie samengaan met de Turken al dan niet toelaatbaar was. Franz-Paul Decker. Franz-Paul Decker, dirigent van het Rotterdams Pihilharmo- nisch Orkest, zal in het komende seizoen wederom het Berlijns Philharmonisch Orkest dirigeren. Op het programma staan het concert voor strijkers in D van van Igor Strawinsky, het vioolconcert van Mendelssohn en de vierde symfo nie van Tsjaikofsky. De solist is Mischa Advertentie Delftse ramen. De glazenier Joep Nicolas heeft in de Oude Kerk te Delft negen gebrandschilderde ramen, die door hem zijn vervaardigd, aan de kerkvoogdij der Ned. hervormde gemeente overge dragen. Deze ramen zijn geschonken door particulieren en een combinatie van Delftse industrieën. De glazenier heeft in acht jaren de 24 ramen ver vaardigd, die thans in de kerk zijn aan gebracht. Sinds 31 mei wordt de 19-jarige Eli- beth Maria Albertina van Eist uit Maarssen vermist. Die dag vertrok zij naar Den Haag, waar zij bij een fami lie in betrekking zou gaan. Zij is daar evenwel niet aangekomen. Het meisje is ongeveer 1.75 meter lang, heeft een slank postuur, blond haar en blauwe ogen. De dr. H. P. Heineken-prijs is toegekend aan de Amerikaanse professor dr. E. Chargaff, hoogleraar in de biochhmie aan de Columbia University te New York. Da prijs zal hem worden uitgereikt door da voorzitter der Heineken stichting, jhr. P. R. Feith, tijdens een bijzondere bijeen komst der afdeling natuurkunde van da Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen op zaterdagmiddag 27 juni in het gebouw der Akademie in Amster dam. Prof. Chargaff zal worden toegespro ken door prof. dr. E. C. Slater, hoogleraar in de fysiologische chemie aan de univer siteit van Amsterdam. Het K.N.M.I. deelt mee: Tussen een depressie, waarvan het cen trum ten noorden van Schotland ligt en een hogedrukgebied bij de Azoren, dat een uitloper heeft naar Zuid-Frankrijk, heeft zich een krachtige west-circulatie inge steld. Achter een zwak koufront, dat Ne derland maandagochtend passeerde, stroomt koudere polaire lucht binnen, waarin opklaringen voorkomen en enkel® verspreide buien. Midden op de oceaan tus sen de Azoren en IJsland schijnt zich een nieuwe storing te formeren, die later in de westelijke stroming wordt meegevoerd in de richting van Engeland. Deze storing zal het weer morgen nog niet in ons land be ïnvloeden. Het weer blijft koel en veran derlijk. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. sS-C a - - c5 Den Helder regen zw 17 2 Ypenburg regenbui w 20 0,3 Vlissingen geheel bew. zw 18 0 Eelde regenbui zzw 21 1 De Bilt geheel bew. zw 21 1 Twente zwaar bew. zzw 21 0,1 Eindhoven zwaar bew. zzw 21 2 Z.-Limburg half bew. zw 22 23 Stockholm licht bew. zzo 23 0 Oslo geheel bew. z 27 0 Kopenhagen zwaar bew. zw 25 1 Aberdeen zwaar bew. zzw 18 0,1 Londen regenbui w 18 3 Amsterdam regenbui wzw 21 5 Brussel zwaar bew. zw 21 4 Luxemburg zwaar bew. wzw 21 0 Bordeaux zwaar bew. wzw 19 0 Grenoble regenbui nnw 20 8 Nice onweer n 25 4 Berlijn half bew. wzw 34 44 Frankfort half bew. zw 21 1 München regen w 26 25 Zürich geheel bew. zw 19 28 Genève zwaar bew. windst. 21 6 Locarno onweer ozo 25 41 Wenen half bew. wnw 29 0 Innsbruck regen w 26 24 Belgrado licht bew. ozo 28 3 Athene licht bew. nw 27 0,3 Rome half bew. windst. 30 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 26 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca licht bew. windst. 29 0 Lissabon onbewolkt n 25 0 Dinsdag 16 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 11.44 uur, onder 1.07 uur. Maanstanden 17 juni 00.02 uur eerste kwartier 25 juni 02.08 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 juni Hoog water 7.33 uur en 20.05 uur. Laag water 3.05 uur en 15.33 uur. Dinsdag 16 juni Hoog water 8.34 uur en 21.06 uur. Laag water 4.05 uur en 16.33 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2