Noodtoestand in Brits-Guyana m* °Kn Gesprekken tussen Johnson en Erhard veranderen koers niet Duitsers blijven hameren op nationale problematiek Roosevelt vond De Gaulle een bruid met Messias-complex F Demonstraties in Engeland tegen vonnissen van Pretoria Britse wapens voor Arabië? JOSEPH GUY f ïi.io Ee WERELDNIEUWS J Van dag tot dag I Kroesjtsjev reist door Scandinavië Israëlische vrouw krijgt een jaar (*0n Europa-socialisten ongerust over Spanje-poütiek <^raatótocl FRANSE COGNAC 3 f 0p de MAANDAG 15 JUNI 1964 J vim/i/mm/mmr/mm/mm/mm Duitse kernbunkerproef 35.000 mijnwerkers op de been in Wales I ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS (JMtPKOÏrtJ Een tragisch weekeind-cijfer in zomer- »e perioden is het getal der verdronkenen, dat deze keer in ons land het even tragi sche cijfer der verkeersdoden overtreft. Jaarlijks vallen in ons waterrijke land enkele honderden verdrinkingsgevallen te constateren, wanneer de zomer zich door ongewone warmte kenmerkt. En voorts verdrinkt ieder jaar een aantal personen dat per ongeluk te water raakt. Een van de oorzaken van dit verschijn sel is ongetwijfeld het feit, dat velen de zwemkunst niet of onvoldoende machtig zijn. Nu kan men zich verbazen over de nalatigheid van een zo groot percenta ge Nederlanders, dat niet zorgt zich deze kunst aan te leren of hun kinderen er mee vertrouwd te maken, maar men moet daarbij niet vergeten dat er een te zwak ke stimulans uitgaat van de situatie, zo als die zich ten aanzien van de zwem-ac- commodatie in Nederland manifesteert. Ten eerste zijn er veel te weinig zwem baden. De open baden bieden slechts een gering aantal dagen per seizoen gelegen heid tot oefenen, omdat de zomers bij ons vaak op kwakkelwinters lijken. Bo vendien staat het zwemmen niet op het lesrooster van de meeste scholen, althans wat de lagere klassen betreft. De binnen baden worden overstelpt, zodat het nage noeg ondoenlijk is om behoorlijke en vol- doelde zwemlessen te geven. Op war me dagen moet men in de baden soms de drastische maatregel nemen dat per half uur of zelfs per kwartier het hele bad ontruimd wordt, om de wachtende liefhebbers aan de beurt te doen komen. Dat is geen situatie, waarin men mag ver wachten dat kinderen zwemmen leren. Ofschoon de propaganda voor de zwem- sport zeer nadrukkelijk wordt gevoerd door de daarvoor in aanmerking komende parti culiere organisaties, heeft de overheid tot dusver te weinig aandacht voor dit nood zakelijke aspect van de opvoeding gede monstreerd. Wat in ons land aan goede zwembaden bestaat, is gedeeltelijk nog uit particuliere fondsen geschapen. Grote ste den als Haarlem, Utrecht, Eindhoven, Til burg, Groningen enzovoort hebben een schromelijk gebrek aan zwembaden en het is voorshands niet te verwachten, dat daar in zal kunnen worden voorzien. Overstel pende drukte in baden en zwemgele- genheden doet het gevaar van verdrinking sterk toenemen, zoals ook blijkt uit enke le ongelukken van het afgelopen weekein de, waarbij kinderen ongemerkt verdron ken in aanwezigheid1 van duizenden. Klassikaal zwemmen van de laagste klas^ sen der lagere school af is een dringende eis, met tegelijkertijd een drastische uit breiding van het aantal oefenbaden. Als men de bevordering van het zwemmen fi nancieel als „sport-subsidie" wil blijven beschouwen, mag men daarbij toch de vei ligheidsoverwegingen wel even voor een preferentie laten zorgen. GEORGETOWN (Reuter) De gouver neur van Brits-Guyana, Sir Richard Luyt, heeft zaterdag de noodtoestand afgekon digd en opdracht gegeven tot arrestatie van minstens dertig vooraanstaande figu ren uit het politieke en vakbondsleven. Tot de arrestanten behoren vele aanhan gers van premier Jagan. De gouverneur zei later in een radio toespraak dat hij vastberaden zal optreden tegen degenen die gewelddadigheid pre diken of bevorderen. Hij had tot de arre staties besloten om te verhinderen dat de betrokkenen de openbare orde in gevaar zouden brengen. In de afgelopen vier maanden zijn bij gewelddadige botsingen tussen negers en Indiërs 43 mensen om het leven gekomen en ongeveer vijfhonderd mensen gewond. Enkele honderden huizen werde- platge brand. MOSKOU (Tass). De Russische pre mier Kroesjtsjev is gisteren uit Moskou vertrokken voor een officieel bezoek aan Denemarken, Zweden en Noorwegen op uitnodiging van de regeringen van deze drie landen. In zijn gezelschap bevinden zich onder andere de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, de voorzitter van de staatscommissie voor de culturele be trekkingen met het buitenland, S. Roma- novski, en de hoofdredacteur van de Pravda, P. Satioekov. I t TEL AVIV (AFP/Reuter) De 34-jarige Israëlische mevrouw Gizele Kafri, die in Tel Aviv terecht stond voor het doden van haar 3-jarig zoontje dat sinds zijn geboorte blind, doofstom en geestelijk abnormaal was, is gisteren verqordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De tenuit voerlegging van het vonnis werd tot november opgeschort om de vrouw in de gelegenheid te stellen de president van Israël gratie te vragen. Bij de motivering van het vonnis merkte .de rechtbank op dat de moeder medelijden verdient, dat zij ongetwijfeld geestelijk heeft geleden, voordat zij tot haar daad be sloot. De rechters waren echter van oordeel dat geen mens het recht heeft het leven van een ander te nemen. De vrouw werd in afwachting van het gratieverzoek in vrijheid gesteld. Advertentie De verjaardag van koningin Elisabeth van Groot-Brittannië is weergevierd met de befaamde militaire parade. De Britse vorstin, gekleed in uniform, nam de parade af met op haar arm de twaalf weken oude prins Edward. Naast haar staat de vierjarige prins Andrew. Naast hem staat prins Phi lip, die vrolijk naar de menigte wuift. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het vriendschapsver drag tussen Moskou en Oost-Berlijn is van geen gewicht voor het Westen en wij zigt niets aan de positie van West-Berlijn. Dat is het standpunt dat president John son en bondskanselier Erhard hebben be paald tijdens hun besprekingen. De beide- regeringsleiders leken zelfs enigszins op gelucht te zijn over het verdrag. Zij nemen namelijk aan dat het vre desverdrag, waarmee Moskou al jaren ge dreigd heeft en dat zou betekenen dat de Qostduitsers het militaire verkeer van eh West-Duitsland kunnèn gaan controleren, voorlqRig van de ibaan ig. Het vriendschapsverdrag beschouwde men als een snoekje voor Ulbricht, waar aan nauwelijks betekenis hoeft te worden gehecht. Erhard sprak tijdens zijn twee daags bezoek aan Washington behalve met Johnson ook met minister van Bui- telandse Zaken, Dean Rusk en met oud-mi nister Herter, de grote man van de Ken- nedy-ronde. De atmosfeer was vriendelijk, al werd er harder onderhandeld dan tijdens Erhards bezoek aan Johnsons ranche in Texas tus sen Kerstmis en Nieuwjaar. Zo maakten de Amerikanen dit maal heel duidelijk aan de Duitsers dat zij een zinsnede in het communiqué van de besprekingen wil den hebben, waarin Erhard mede ver klaarde dat ontspannings-overeenkomsten tussen Oost en West, inclusief over be perking van de bewapening, de Duitse her eniging dienen. Zulk een zinsnede kwam dan ook in het communiqué. Heel Duitsland Daarentegen verplichten de Duitsers hun Amerikaanse gesprekspartners met oud- Duitse, langzamerhand steeds onrealisti scher palaver af te draaien, over hereni ging via zelfbeschikking en het recht van de regering in Bonn om namens heel Duits land te spreken. Afgezien van officiële teksten is inmid dels echter zeer duidelijk geworden dat de Duitsers uiterst huiverig staan tegenover Oost-West ontspanning. Erhard sprak dat glashelder uit in een rede, die hij vorige week in New York afstak, terwijl hij ook in Washington in kleinere kring uiteenzette dat Bonn pas ruimte ziet voor ontwape ningsovereenkomsten in Europa nadat de Duitse hereniging een feit is. Met andere woorden: „Bonn is van plan elke poging in Europa de bewapening te beperken, te bevriezen of te controleren, te sabote ren zolang de voorlopige onverwezenlijk- baar lijkende Duitse, herenigipg er nog niet is. Een standpunt, dat fataal kan zijn voor toekomstige ontspanningspogin gen, aangezien West-Duitsland zelf juist dè militair sterkste macht in Midden-Euro pa is. Een punt van gesprek waarop de Ameri kanen succes boekten, was de door Bonn volgens recente berichten beoogde uitbrei ding van de handel met communistisch China. Op een persconferentie zei Erhard zaterdagmorgen namelijk, dat de Bondsre gering op dit moment niet overweegt di plomatieke of economische relaties met Peking aan te gaan en dat zij daar niet aan denkt uit solidariteit met de V.S. Parti culiere handel kon de regering natuurlijk niet belemmeren, aldus Erhard, maar een overeenkomst van welke aard ook hangt niet in de lucht. Wensen Daarmee honoreerde de kanselier de wensen van president Johnson en minis ter Rusk, die nog steeds niet kunnen ver kroppen dat De Gaulle op eigen houtje Peking erkende en die voorlopig vast wil len honden aan de politieke boycot van communistisch China, die Washington nu al vijftien jaren bedrijft. De hele kwestie staat overigens ook in verband met de komende presidentsverkiezingen. Johnson zou niet graag zien dat kort voor de ver kiezingen opnieuw een belangrijke bondge noot de schouders op haalt over Washing- tons wensen en eigen wegen gaat. WASHINGTON (Keuter) „De bruid" met een „messias-complex", zo betitelde wijlen president Roosevelt in een briefwis seling met Sir Winston Churchill gene raal Charles de Gaulle. De Amerikaanse president wilde een breuk met de Franse leider. Roosevelt schreef op 17 juni 1943 aan de Britse premier: „Ik ben De Gaulle zat... ik ben er vast van overtuigd dat hij onze oorlogsinspanningen heeft geschaad en dat nog doet en dat hij voor ons een zeer ern- stige bedreiging vormt. Ik ben het met u eens dat hij noch de Britten, noch de Ame rikanen mag.... ik vind ook dat het tijd stip is aangebroken om met hem te bre ken". Op 21 juli 1943 schreef Churchill aan Roosevelt ook niet veel met de Franse leider op te hebben, maar hem altijd nog liever in het Franse bevrijdingscomité te zien dan „rondstappend als een combina tie van Jeanne d'Arc en Clémenceau". Roosevelt zei op 8 mei 1943 in een me morandum aan de Britse premier, het op treden van De Gaulle onduldbaar te ach ten. „De Gaulle mag dan een oprechte ke rel zijn, maar hij heeft een messias-com plex. Roosevelt schreef verder, geneigd te zijn te overwegen om van Frankrijk na de bevrijding „voor een half jaar of zelfs een jaar" een land onder militaire bezet ting te maken, onder bestuur van Britse en Amerikaanse generaals." Hij verklaarde voorstander te zijn van een geheel nieuw Frans Comité van nationale bevrijding, waarvan de samenstelling door Churchill en hemzelf zou moeten worden goedge keurd. „Giraud (een andere Franse gene raal) zou opperbevelhebber moeten worden van leger en vloot.... Ik weet niet wat er met De Gaulle moet gebeuren. Moge lijk wilt u hem gouverneur van Madagas car maken". Deze openhartige en ondubbelzinnige ge- dachtenwisseling over de toenmalige leider van de vrije Franse strijdkrachten in Lon den, is vervat in officiële documenten die in Washington door het State Department openbaar zijn gemaakt. Sommige van de huidige geschillen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk worden toegeschreven aan de moeilijkheden in de oorlog tussen de geallieerden en De Gaulle. Dat zou koren op de molen zijn van Johnsons critici, die beweren dat prestige, macht en aanzien van de V.S. achteruit hollen. Iets opzienbarends heeft Erhards bezoek niet opgeleverd. Overeenstemming om de Duitse kwestie op hoog niveau in een of andere richting op te rakelen, werd niet bereikt. Men praat verder over mogelijkheden in de groep van de ambassadeurs van Ame rika, Engeland, Frankrijk en West-Duits land, die in Washington af en toe bij el kaar komt. Een spoedig gesprek tussen Erhard en Kroesjtsjev is, aldus de kanselier op zijn persconferentie, ook niet te verwachten. Dat betekent dat de situatie door Erhards bezoek aan Washington nauwelijks veran derd is en dat de "Duitsers zullen blijven proberen hun nationale problematiek als hefboom te gebruiken om het beleid van het gehele Westen te beïnvloeden. STRAATSBURG De socialistische frac ties van het Europese Parlement en de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, hebben zaterdag gezamenlijk hun verontrusting uitgesproken „over een te sterk uitgesproken verlangen van sommi ge landen om de banden met Spanje te versterken". DORTMUND (AP) Na zes dagen is gisteren een einde gekomen aan de proef om het uithoudingsvermogen van 142 men sen in een atoomschuilplaats te beproeven. Dr. Josef Schunk, de leider van de proef, zei dat het enige weken zou duren voor dat de resultaten op hun juiste waarde geschat kunnen worden. Bij de proef is speciaal gelet op de bloedsomloop en het verbruik van water. Dr. Schunk zei, dat de oudere vrouwen zich het eerste aan het leven in de bunker hadden aangepast. (Van onze correspondent) LONDEN. De meest dramatische demonstratie tegen de vonnissen die in Pretoria tegen Mandela c.s. zjjn geveld, vond zaterdag plaats in Cardiff, de hoofd stad van Wales, waar 35.000 mijnwerkers met" hun gezinsleden door de stad mar cheerden met de enkele weken geleden na zeventien jaar vrijgelaten vroegere Griekse politieke gevangene Tony Amba- tielos aan het hoofd. Zij eisten de on middellijke vrijlating van de Zuidafri- kaanse veroordeelden. Ambatielos zeide in een rede: „Wij zullen trachten te voorkomen dat mevrouw Man dela zeventien jaar lang moet wachten, voordat zij haar man kan omhelzen. Laat ons er voor strijden om er voor te zorgen dat Mandela en zijn vrouw over een jaar hier bij ons zullen kunnen zijn". In Londen postten studenten, die tachtig kilometer van Brighton hadden gemar cheerd en geleid werden door de zoon van een van de veroordeelden, voor het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade aan het Trafalgar Plein. Een deel hunner trok met honderden anderen naar Down ing Street 10, de ambtswoning van de Britse premier, om petities te overhan digen. I Engelands grootste coöperatieve vereni ging, die miljoenen leden telt, verzocht de Zuidafrikaanse premier Verwoerd tele grafisch om clementie. De burgemeester van de industriestad Nottingham verklaar de dat hij met het volle gewicht van zijn functie achter een protestbrief staat, die werd verstuurd door de plaatselijke anti- apartheidsgroep. In Birmingham trokken zaterdag enkele demonstranten naar het stadhuis om de burgemeester te verzoeken tegen de vonnissen te protesteren. De anti-apartheidsbeweging samen met het Londense „comité van honderd" or ganiseerden zondag in Londen een protest mars van Marble Arch naar het Trafalgar Plein, waar door ruim drieduizend mensen een betoging werd gehouden. De voornaamste spreker was de 92- jarige filosoof Bertrand Russell, die een beroep deed op de internationale trans portarbeiders om het vervoer van goe- LONDEN (AFP) In kringen die in nauw contact met de Britse regering staan, is gezegd, dat onderhandelingen over gro te wapenleveranties aan Saoedi-Arabië gaande zijn tussen verschillende Britse firma's en de Saoedische regering. Het zou speciaal om de levering van „Lightning"- jagers en van luchtdoelprojectielen van het type „Bloodhound" gaan,, alsmede om radarinstallaties. De Britse regering zou hiervoor een uitvoervergunning moeten geven. deren van en naar Zuid-Afrika te boy cotten. De sprekers, behalve de oude Russell, gingen later naar Downing Street om een petitie af te geven. Socialistische en liberale Lagerhuisleden zullen opnieuw proberen een spoeddebat te forceren over de vonnissen. Indien de regering dit weigert zullen zij tijdens het tweedaagse debat over de buitenlandse politiek van dinsdag en woensdag aan staande een aanval doen op de Zuidafri kaanse rassenpolitiek. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, zou vandaag de houding van de regering uiteenzetten, maar van hem verwacht men weinig meer dan voorzich tige diplomatieke taal. De Times, uitinggevende aan de al gemene gevoelens, schreef dat het vonnis van de geschiedenis zal zijn dat de re gering van Verwoerd de werkelijke schul dige is. Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli heeft opgeroepen tot afdoend Amerikaans en Brits optreden om wereldomvattende sanc ties te organiseren tegen Zuid-Afrika en zo „het gehate systeem van apartheid" te vernietigen. Loethoeli is de erkende leider van de Zuidafrikaanse negers. Hij is om zijn poli tieke activiteiten door de regering van premier Verwoerd in de ban gedaan en mag zijn huis en erf ir. Natal niet ver laten. Suggestie Mijn grootouders woonden op het Wa- terlooplein en om hun huis te bereiken, werd ik als kind tussen duwende en. drin gende, schreeuwende en ruziënde men sen langs de markt meegezeuld. Huive rend en griezelend van de kraampjes met oudroest, lappen, vodden, gebroken aar dewerk, enge geneesmiddelen, afval en stank, kwam ik uiteindelijk bij mijn grootouders. Het was een ervaring waar van niemand weet had, zelfs ikzelf niet. Althans niet voordat ik volwassen was en nooit meer een schrede op een markt zette. Totdat ik in Italië een heel andere markt ontdekte: kantjes en strikjes, hoedjes, lingerie in de meest merkwaardige tinten, jurkjes, truitjes en lapjes, enfin, te veel moois om op te noemen. En goedkoop, goedkoop.Mijn echtgenoot telde elke dag zijn geld. Ik was nog niet terug in het vaderland, of ik kon de marktdag niet afwachten. En ja, waarachtig, nou, niet helemaal, maar toch. Alleen het weer was er an ders. Toen kwam Stiefbeen op de beeld buis en duikelde ik weer in mijn weerzin terug. Want Stiefbeen is suggestief ge noeg om mij het Waterlooplein weer voor ogen te toveren. Maar goed, een poosje lang schommelde ik psychisch tussen Ita lië en het Waterlooplein, totdat ik op een zeer zonnige, warme dag de stoute schoe nen weer aantrok en met rasse schreden naar de markt toog. Langzaam slenterend besloop ik kraampje na kraampje. Opeens trof mij een bepaalde geur. Ik sloot de ogen: Italië. Juist, het rook naar Ita lië. De geur kwam van e,en kraampje waar Italiaanse truitjes lagen uitgestald. Nu was ik in feite helemaal niet naar de markt gegaan om een truitje te kopen, maar een klosje garen. Ik kocht een duur truitje. Terwijl ik het kocht, dacht ik in het Italiaans. Dwz. ik dacht in de enke le woorden die ik ken. Salute, arriveder- ci, sole, pane. Enfin en nog een paar. En toen kon ik het natuurlijk niet laten; -Weet u wel, zei ik tegen de koopman, dat die truitjes ook helemaal naar Italië ruiken? -U zult m'n zonnebrandolie bedoelen, zei de koopman nuchter. Ik keek hem voor het eerst aan. Waarachtig, hij glom van het vet en de blaren. Hetzelfde vet, blijk baar, dat ik het vorig jaar ook gebruikt had Ach, wèl een illusie minder, maar een duur truitje rijker, stapte ik naar huis. En ik wil zeggen: een duur truitje is per slot geen dure reis naar het land van zijn herkomst. Leve de suggestie! Lizzy Sara May Advertentie r,.«n«iA II JOSEPH eet 'MN.VC COGNAC *RODUIT DE FMKCt Ingestort. Nabij Bombay in India zijn door het instorten van een deel van een zie kenhuis zes mensen, onder wie vijf kin deren, omgekomen. Kernschip. In Kiel is het eerste in West- Duitsland gebouwde door kernenergie aangedreven vrachtschip van stapel ge lopen. De voltooiing zal nog ongeveer drie jaar in beslag nemen. Prijsstijging. De Suezkanaalmaatschappij heeft de tarieven voor doorgang door het kanaal met ingang van 29 juni met één percent verhoogd. Extra grote schepen moeten meer betalen. Bloedbank. De algemene Duitse automobiel club heeft op de verkeersweg München- Salzburg, een van de drukste verkeers wegen in West-Duitsland, de eerste bloed bank in dienst genomen. De club wil duizend van dergelijke dépots oprichten. Vijftien meter. In de Franse Alpen is de dertigjarige gids Pierre Jacquet, een er varen bergbeklimmer en instructeur, verongelukt. In de biiurt van Chamonix gleed hij voor de ogen van een groep jonge leerlingen uit en stortte vijftien meter omlaag. Opperste Sovjet. De opperste Sovjet van Rusland zal op dertien juli in zitting bijeenkomen. Over de agenda zijn geen bijzonderheden medegedeeld. Arrestaties. In Valencia zijn in de afgelopen week 52 personen gearresteerd, vermoe delijk in het kader van een actie der politie tegen pro-Chinese communisten. Ook in Barcelona, Madrid en Sevilla hebben soortgelijke arrestaties plaats gehad. Terechtstelling. In de provincie Choezistan, Zuid-Perzië, zijn drie burgers met de ko gel terechtgesteld, nadat zij schuldig wa ren bevonden aan verraad. Zij hadden met „Nassergezinde elementen" samen gezworen om een autonome staat in het olierijke Choezistan te stichten. Acht an dere verdachten kregen gevangenisstraf fen tot vijftien jaar. Obelisk. De Romeinse politie heeft het plein voor het gebouw van de kamer van afgevaardigden afgesloten, omdat een 2.500 jaar oude Egyptische obelisk dreigt om te vallen. De obelisk is vroe ger uit Heliopolis naar Rome overge bracht.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3