N.Ph.O.-concert en orgelbespelingen hoogtepunten van K.N.T.V.-jaarfeest w i 1 HET WEEKEINDE „Atelier-toneel" door jongeren van De Nieuwe Komedie-Arena De expositie in de Academie '63 Orgelconcerten in de Grote Kerk EMS-Cultuurprijzen in Scheveningen uitgereikt Concert ten bate van het Dorpshuis Halfweg NEGEN MUZEN MAANDAG 15 JUNI 1964 6 - HALF AND HALF SHAG Leerlingenuitvoering in Zandvoort Zandvoortse leerlingen kregen getuigschrift van volksmuziekschool Richard Leacock's directe filmreportage-stijl Wk W nabeschouwingen De radio geeft dinsdag T elevisiepro gramma 1 OOK EEN AANTAL jongere spelers van De Nieuwe Komedie hebben zich nu aan een soort „workshop"-voorstelling gewaagd (in navolging van hun collega's bij het Rotterdamse en Haagse gezelschap) en gisteravond hebben zij in Diligentia te Den Haag een opvoering laten zien van twee éénakters, onder de gezamenlijke titel „Ateliertoneel". Het is een avond van uitersten geworden. Er werd begonnen met een toneelbewerking van Dostojevski's ro mantische verhaal „Witte Nachten" van de hand van de Fransman Gil Sandier. Van Dostojewski is in deze herschrijving niet veel meer bewaard gebleven dan een op het toneel moeilijk te verdragen breed sprakigheid. Maar wat in de roman door psychologische uitdieping aanvaardbaar wordt gemaakt, daarvan liet de opvoering eigenlijk alleen het drakerig sentimentele verhaal zien over de prille liefde van een dromerige jongeman voor een grillig, door haar grootmoeder getiranniseerd meisje. Het was een nagenoeg onspeelbaar-zware opgave voor de jonge krachten die hier aan het werk waren, om voor oren, die aan moderne dialogen gewend zijn, deze traag verlopende gesprekken tussen steeds dezelfde twee personen gedurende meer dan anderhalf uur te laden met een de aandacht vasthoudende spanning. HET MOET TER ERE van Etha Coster en Ferenc Schneiders gezegd worden dat ze hierin toch nog herhaaldelijk slaagden. Etha Coster trof heel zuiver de ietwat ge- exalteerde toon van 't negentiende-eeuws- wereldvreemde meisje, ook al waren de meer intieme passages soms wat moeilijk verstaanbaar. Ferenc Schneiders was wat eentonig en ook rijkelijk stupide voor het dichterlijke type dat Dostojevski hier voor ogen moet hebben gestaan, maar wist ook van zijn kant wel iets van een vorige-eeuwse no blesse voelbaar te maken. Beiden hadden soms kennelijk wat moeite met de ietwat dansante mise-en-scène die regisseur Dirc Decleir voor dit spel ontworpen had. Bij zonder fraai was het strak gestileerde wit te decor waarvan de ontwerper niet in het programma vermeld stond. NA DE PAUZE volgde een Spaanse gooi naar hypermodern toneel van Fernando Arrabal die wel wat erg volgzaam in het voetspoor van Becket trad. Alle elementen uit diens „Wachten op Godot" en „Fin de Partie" waren aanwezig. Het gefanta seerde doel dat alle personages hier op de been hield was het gezamenlijk reisdoel, het „onvindbare „Tar", reden waarom het geheel „Op weg naar Tar" heette. Een drietal van de figuren houdt de bekende absurde gesprekken met eindeloze haar kloverijen over nietigheden en twee ande ren vormen een paar waarvan de man goeddeels ontmenselijkt is en de vrouw verlamd. Wanneer men na 10 minuten de draagwijdte van het stuk begrepen heeft valt het volgende uur tamelijk lang. Fe renc Schneiders die dit sttik geregisseerd had en vooral met het brute verdierlijkte paar zeer intense, schokkende resultaten had bereikt, zou er goed aan gedaan heb ben hogere tempi of behoorlijke „kappen" aan te brengen. Er werd van zeer goed tot redelijk spel te zien gegeven door res pectievelijk Dirc Decleir, Etha Coster, p -i ri - m iM 'thr,Advertentie In het Gemeenschapshuis hebben de Zandvoortse leerlingen van de muziekpe dagogen Aad. Plas (piano) en Jan Plas (viool en cello) zaterdagavond de jaar lijkse proeven van hun bekwaamheid af- afgelegd. Van het 38 nummers tellende program ma noemen we gedeelten uit de vierde sonatine van Telemann voor viool en pia no, een briljant gespeelde piano-etude van Halier, het andante-allegro voor cello en piano van Defesch, de wals opus 70 no. 2 en de Fantasie impromptu van Chopin en Beethoven variaties op een thema uit „Judas Maceabaus" van Handel voor cello en piano. De avond werd besloten met een uitvoe ring van de Kamersonnate in C gr. t. van Corelli door het strijkorkest van de ensem ble klasse en het pianoconcert in G gr. van Joh. Ohr. Bach, beide onder leiding van Jan Plas in welk laatste concert de jeugdige piano-soliste een opmerkelijke muzikaliteit toonde. De bekende bas-bariton Guus Hoekman, die zich onder de talrijke aanwezigen bevond, maakte zich tot tolk van de toe hoorders door in een spontaan uitgespro ken slotwoord de heer en mevrouw Plas dank te betuigen voor de wijze, waarop dezen in een tijd van steeds erger om zich heen grijpende verdwazing op muzi kaal gebied, liefde en enthousiasme we ten te blijven opwekken voor serieuze mu ziekstudie, waarvan de resultaten deze avond duidelijk hadden gesproken. In aanwezigheid van de lerares algemeen vormend muziekonderwijs, mejuffrouw El- ja Moed heeft de directeur van de Volks muziekschool voor Haarlem en omstreken, de heer Proper in het Gemeenschapshuis van Zandvoort de getuigschriften uitgereikt voor driejarig algemeen vormend muziek onderwijs aan leerlingen van de Volksmu ziekschool van Zandvoort. Dit waren Jaap Berkenbosch en Wiebe Tilstra (met lof). Voorts Nanfred Bakels, Emile Loos, Hans Weermeijer, Robbie Smink, Martin Bol, Joost van de Bogaart, George Borkent, Dick Heijnen, Jenny Noes, Ineke van Ko ningsveld, Titia de Ru, Ineke Paap, Han- neke van den Bos en Willy Weber. Henk Somers, Hans Kemna en Ferenc Schneiders. WAAR ALLEEN het te sterke beroep op het geduld van het publiek de beide opvoe ringen verbond, daar was overigens nau welijks een groter contrast denkbaar dan tussen deze „Witte Nachten" en het zwarte hedendaagse absurdisme van deze Becket- adept Arrabal. Om de ontplooide initiatieven en de, als opvoering, niet onbevredigende resultaten kan men de jonge spelers overigens alleen maar gelukwensen. Hans van den Bergh De expositie in de Academie '63 in de voormalige Koudenhornkazeme te Haar lem, is gratis voor het publiek toeganke lijk dagelijks van 1117 uur (op woens dagen van 1120 uur en zondagen van 1417 uur). De expositie blijft geopend tot 26 juni. In de ateliers van de docenten Mari Andriessen, Wessel Coüzijn, Nic. Jonk, Friso ten Holt, Ger Lataster, Arie Kater, Frans Verpoorten en Theo Mulder zijn de werkstukken opgesteld die het resul taat zijn van één jaar atelierarbeid- Het is mogelijk de kunstwerken te kopen. DE KONINKLIJKE Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging heeft zondag te Haarlem haar vierentachtigste algemene ledenvergadering betreffende het negenen tachtigste verenigingsjaar gehouden. Van de besluiten, die door de afgevaardigden van de afdelingen in Nederland werden genomen, moet de herkiezing van Nico Dekker tot algemeen secretaris en van Wouter Paap tot vice-voorzitter worden ge noemd. De algemene voorzitter der vereniging prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers sprak een openingsrede uit, waarin de positie van de toonkunstenaar in een zich ontwikke lende nieuwe maatschappij critisch onder ogen werd gezien. Bij de herdenking van de in het afgelopen jaar gestorven leden der K.N.T.V. heeft de voorzitter in het bijzonder treffende woorden gewijd aan de in april de vereniging en het Neder landse muziekleven ontvallen toonkunstenaar Willem Andriessen. Volgens gewoonte werd de dag voorafgaande aan die der jaarvergadering besteed voor het bijwonen van muzikale manifestaties en aan een excursie. ZATERDAGMORGEN werden congres sisten door het gemeentebestuur van Haar lem officieel in het stadhuis ontvangen en toegesproken door de loco-burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. Voor de leden der vereniging was het een grote voldoe ning te kunnen constateren hoe de over heid het werk en het streven waardeert en hoe zij begrip heeft voor de problemen, die zich de laatste jaren in het bijzonder op het gebied van het muziekonderricht hebben voorgedaan en die nog steeds een realiteit vormen, welke dringend aandacht vraagt. Een bezoek aan het Teyler museum gold in het bijzonder het daar opgestelde or gel met de door prof. dr. A. D. Fokker zo geestdriftig gepropageerde eenendertig- toonsstemming. Professor Fokker gaf over deze stemming en daarmede te vormen accoorden, intervallen en toonreeksen een uiteenzetting, waarna de organist Anton de Beer met de vertolking van de chroma tische fantasie van Sweelinck, enkele in het experiments-vlak gehouden kleine composities van de Engelsman Alan Ri- dout en gedeelten uit de Suite 1954 van Henk Badings de werking van de eenen- dertigtoonsstemming in de praktijk de monstreerde. De leden hebben daarna kunnen genie ten van een verrassend fraai orgelconcert in de Grote Kerk, dat door de gemeente Haarlem aangeboden werd en dat gegeven werd door de beide stadsorganisten Al bert de" Klerk en Piet; Kee. Ih'Voilé 'glans hebben deze kunstenaars de verrukkende klankschoonheid vafihet beroemde Haar lemse orgel kunnen benutten voor de ver tolking van werken van Marchand, Wal- ther, Pachelbel en van Johann Sebastian Bach. Een autobustocht door het fraaie Ken- nemerland werd op deze eerste congres dag een aantrekkelijk intermezzo en op de avond van deze dag waren de leden de gasten van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest op het zomerconcert, dat in de gemeentelijke Concertzaal gegeven werd. DE DIRIGENT HENRI ARENDS had voor het eerste zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest van dit jaar een belangwekkend programma samengesteld, dat zeker door de vele toon kunstenaars van professie, die zaterdag avond mede in de gemeentelijke Concert zaal aanwezig waren, bijzonder op prijs werd' gesteld. Henri Arends leidde de uit voeringen van de compositie „Three Con trasts for wind-instruments and percus sion" van Oscar van Hemel en „Espres- sioni Cordiali" van Marius Flothuis, twee werken die voor het orkest ter gelegen heid van zijn honderdvijftig jarig bestaan werden gecomponeerd en die reeds bij de eerste uitvoeringen in ons blad zijn be sproken. Henri Arends dirigeerde en het orkest speelde deze moderne Nederlandse wer ken bijzonder geïnspireerd en de geest der vertolkingen werd kenmerkend voor de bezielde voordrachtssfeer, die dit zo merconcert in zijn geheel bleef beheersen. Want ook de uitvoering van de suite uit het ballet „L'oiseau de feu" van Igor Stra- winsky muntte uit door een grote tot luis teren dwingende geladenheid in dynamiek, in instrumentale timbres en in de vaak stuwende ritmiek. Langdurige bijvalsbetuigingen getuigden van de grote waardering van de toehoor ders voor deze belangrijke orkestrale prestatie. NIET MINDER groot was het succes In de Grote of St. Bavo Kerk zal mor gen, dinsdag 16 juni, 's avonds van 89 uur, de stadsorganist Piet Kee concerteren. Zijn programma bestaat uit muziek uit de tijd van William Shakespeare. Het is als volgt; Engeland: Thomas Tallis (15051585), Hymn: „Iste Confessor" Anti- phon: „Gloria tibi Trinitas"; Orlando Gib bons (15831625), Fantasy in C; John Buil (15631628), Prelude and carol „Laet ons met herten reyne"; John Weelkes (1577 1623), Pavan and Galliard. Nederland; Jan Pietersz. Sweelinck (15621621), Variaties over „Est ce Mars"; Gerhardus Scronx 1600), Echofantasie. Italië: Girolamo Frescobaldi (15831643), Capriccio Pasto rale. Tenslotte van Nikolaus Bruhns (1665- 1697), Preludium en fuga in e kL t.; van John Stanley (17131786), Voluntary opus VII no. 61 en Voluntary opus V no. 6; en van Johann Sebastian Bach (1685—1750) Fuga in g. kl. t. Donderdag 18 juni concerteert 's middags van 34 uur wederom de stadsorganist Piet Kee. Hij herhaalt het programma van dinsdag. van de pianist Jan Wijn, die een prachtige, klankrijke en voortreffelijk opgebouwde vertolking gaf van de Variations sympho- niques van César Franck en verder het auditorium in extase bracht met een vaak verbluffende virtuoze uitvoering van Saint Saens charmante, elegante, evenwichtige Pianoconcert in g op. 22. Jan Wijn heeft zich op deze avond doen kennen als een kunstenaar van internationaal niveau, toe gejuicht door allen, speciaal bewonderd door vele collega's, die zijn eminente spel mede op grond van vakkundige motieven op zijn grote waarde konden schatten. Dit hoge niveau van reproductieve kunst werd ook bereikt dank zij de voortreffe lijke begeleidingen van dirigent en orkest. Zij werden terecht nadrukkelijk door de solist in het succes betrokken. P. Zwaanswijk Zaterdagavond heeft in het Kurhaus te Scheveningen de heer R. Zwolsman, voor zitter van de raad van bestuur van de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen n.v., de E.M.S.-Cultuurprijzen 1964 officieel uit gereikt. De pianist Wil Brons, de schilder Joop van Meel en de choreografen Rudi van Dantzig en Hans van Manen kregen ech ter slechts hst ..rapport van. da» jury in handen. De gèldprijzen ad 10.000 zullen in gedeelten worden overgemaakt. Het is namelijk de bedoeling, zo zei de heer Zwolsman, dat dit geld daadwerkelijk aan het beoogde doel, namelijk aan studie in Frankrijk, wordt besteed. Onder de talrijke genodigden bevonden zich vijf staatssecretarissen, waaronder de staatssecretaris van O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar. Voorts waren de am bassadeurs van Frankrijk, Argentinië, Bra zilië, Chili, Portugal en Spanje aanwezig alsmede de burgemeester van Parijs, de heer Aubertin. De prijsuitreiking had dan ook plaats tijdens een „grand soirée Pa- risienne". Het hoogtepunt van deze avond was het optreden van Zizi Jeanmaire in haar Tour de Chant 1964. NATU-AFDELING Z.-KENNEMERLAND De afdeling Zuid-Kenenmerland van de Nederlandse Amateur Toneel Unie houdt donderdag 18 juni haar algemene jaar vergadering in de studio van „Postaal Genoegen" aan de Lange Lakenstraat in Haarlem. Behalve de gebruikelijke jaar verslagen van secretaris en penningmees ter vermeldt de agenda ook een bestuurs verkiezing, wegens het periodiek aftreden van de heer A. Peper, die zich evenwel herkiesbaar heeft gesteld. Voorts wordt verslag uitgebracht van de zomerbijeen- komst en zal aan een verdienstelijk lid de zilveren rederij kersspeld worden uit gereikt. Op dinsdag 16 juni zendt de A.V.R.O.- Televisie van 20.40 tot 21.15 uur onder de titel „Confrontatie-Primary" een eerste van twee door de Amerikaanse cineast Richard Leacock gemaakte documentaires uit. Met deze televisiedocumentaire be oogt de A.V.R.O. de indrukwekkende ma nier van filmen van Richard Leacock te belichten, die van beslissende betekenis is geweest in de ontwikkeling van het do cumentaire genre. De basis ervan is dat zware statuten, kabels, „dollies" en omslachtige lampen niet meer nodig zijn; een lichte, draagbare en geruisloze camera met een synchoon- lopende draagbare geluidsrecorder en een extreem lichtgevoelige film volstaan. Richard Leacock, die o.m. bekend is als de cameraman van Flaherty's „Loui siana Story", ontwikkelde in de Verenigde Staten met zijn medewerkers deze nieu we apparatuur. Hij was daardoor in staat in '60 de voormalige senator, John Kenne dy, overal te volgen: meelopend op straat, trap op en trap af, vergaderzaal in en vergaderzaal uit. Door het ontbreken van hinderlijke filmlampen en cameraratel, viel de aanwezigheid van Richard Leacock en zijn geluidsman niet op en waren zij in staat diverse situaties van nabij vast te leggen. In deze documentaire worden de kijkers geconfronteerd met de zogenaam de „Primaries", dit zijn de voorverkiezin gen voor het kandidaatschap in de presi dentsverkiezingen van de Verenigde Staten uit het jaar 1960, tussën de toenmalige se natoren van de Democratische Partij, John F. Kennedy, en A. Humphrey. Een tweede documentaire, over de Fisher-vijf- ling wordt op dinsdag 14 juli uitgezonden. Prinsessen naar galaconcert. Prinses Mar griet en prinses Christina van Zweden zijn voornemens het galaconcert bij te wonen ter opening van het Holland Festival 1964 in het Kurhaus te Sche veningen. Het concert heeft hedenavond plaats. Vandaag zal prinses Christina van Zweden de expositie van Zweedse kleinplastiek openen in Madurodam. De foto toont de prinses bij haar aankomst, gisteren, op Schiphol. Zij werd verwelkomd door haar Neder landse naamgenote prinses Christine. „Daar staat iemand achter de deur", riep de ene politieman tegen de andere en hij had gelijker stonden er zelfs twee, onder wie een echte cameraman achter zijn levensgrote t.v.-camera. Dat gebeurde tijdens de live-uitzending van het vijftiende Fedder-mysterie van Jan de Koek, een thriller in de natuurlijke de cors van het Spoorwegmuseum in Utrecht. Méér onvolkomendheden deden afbreuk aan de waarheidssuggestie die, zoals de schrijver en regisseur Peter Holland gaar ne wilden, van dit groot opgezette spel moest uitgaan: hoofdrolvertolker Robert Sobels was vooral in het begin een hin derlijk gemaniereerde toneel-inspecteur wiens ogen te vaak de camera zochten; de enorme publieke belangstelling, direct na een dodelijk ongeluk was even groot als het lawaai van de Van Gend Loos mannen, die hun wagen moesten voorrij den en ook het volume van* de opzwepen de muziek werd irritant nadrukkelijk. Te meer daar dit mysterie het produkt van een weer prijzenswaardige, rijke fantasie bleef, hadden de regisseur en zijn talrijke medewerkers er beter aan gedaan het stuk op de gebruikelijke wijze te repete ren, nóg eens te repeteren en zonder veel tam-tam op te nemen; en dit laatste dan met de mogelijkheid van heropnamen. Dat wij ons alle onechtheden ten spijt toch nog geamuseerd hebben, is voor al te danken aan auteur Jan de Kockien aan enige acteurs, die mooie typetjes weg gaven, die overigens niet allemaal de in druk versterkten, dat het allemaal echt was. Van hen noemen wij Johan Soer en Sacco v.d. Made als bizarre NS-medewer- kers, Elisabeth Versluys als de „Spaan se" zangeres, Willy Ruys als Mr. Chips (die nog een mysterie gebleven is) en niet te vergeten de vroegere zangeres Jetty Cantor als de- gevaarlijke leidster van het Stichts Strijk-kwartet. „Lassie" en de Hillbilliefamilie Clampett vulden dit luchtige zaterdagavondprogramma van de NCRV verder op. Zondagavond De VPRO en Wim lbo bouwden voort op het enorme succes, dat behaald werd met het optreden van de in een Amster dams artiestencafé samenkomende oudere kleinkunstenaars, die door laatstgenoem de als het ware voor de televisie heront dekt werden. Een groepje van deze „so ciëteitsbezoekers" bracht, versterkt met Dora Paulsen, een deel van het program ma op de beeldbuis, dat sinds die „her ontdekking" in het Tingel-Tangel-caba- ret wordt opgevoerd. Het werd een koste lijk half uur; knap vakmanschap en ouderwetse vrolijkheid, die zelfs aanste kelijk werkten op de jongeren in de zeer geanimeerde zaal. De „chanteur de char me" Bob Scholte bezong op aanschouwe lijke wijze zijn aloude liefde voor een „blondje" en liet nog eens zijn AVRO-lied „Goede nacht en welterusten" horen, ter wijl ondeugend het VPRO-bordje op het scherm kwam. Met oude schlagers speel den Heintje Davids en Sylvain Poons prachtig op het publiek en Hermén Thórlên zong met jeugdig élan o.m. het onsterfe lijke chanson „Mens, durf te leven". Het „Lang zullen ze leven" dat de zaal al deze grote oudjes tijdens de bloemenhulde toezong, klonk erg spontaan en bevestig de het succes van dit programma. Al maakte de Canadese inzending naar het festival gezien haar opzet wellicht geen schijn van kans, wij waren toch verheugd, dat de VPRO dit programma aan de kij kers doorgaf. De befaamde jazz-pianist Oscar Peterson en zijn ritmische begelei ders vulden deze produktie, die opviel door het perfecte geluid en de knappe „uitlichting". Petersen's praatjes, een in grappig Frans uitgesproken toelichting op de historie van de jazz, pasten er zeer wel in. Dat de stukken van Strindberg zeer goed speelbaar zijn voor de t.v., werd nu weer bewezen door de opvoering van zijn eenak ter „Met vuur Spelen", door Sybren Polet vertaald voor de Toneelgroep Theater. Voor dit levensechte, maar ook wrange stuk gebezigd, bleek de term „blijspel", evenals bij zoveel andere toneelwerken, weer eens dubbelzinnig. De mens in al zijn eenzaamheid, zijn verveling en zijn verre van volmaakte betrekkingen tot de medemens, biedt nu eenmaal geen opwek kend schouwspel, tenzij hij als een clown voor ons verschijnt. Dat geldt ook voor HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Och tendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.). 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. Voor de landbouw. 12.33 Instrumentaal en semble en zangsoliste: lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsoiiste. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Nederlands Koorfestival 1964. 15.20 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel (5). 16.00 Nieuws. 16.02 Klarinet en piano: moderne muziek (stereofonische uitzending). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York Calling. 17.35 Lichte grammo foonmuziek voor de tieners. 18.00 Nieuws. 18.15 u. Eventueel actueel. 18.00 u. Lichte orkestmuziek met zang. 18.55 Gesproken brief uit Parijs. 19.00 Muziek is troef: gevarieerd muzikaal programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Fragmenten uit de opera Fortunio (gr.). 21.00 De geschiedenis van een boek, literair klankbeeld. 21.30 Pro gramma over de zangeres Lena Horne. 22.00 Moderne kamermuziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Mexicaanse mu ziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne Franse orkestwerken (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan... vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Licht ensemble. 12.30 Mededelingen t.b.v. iand- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Platennieuws. 12.55 Katho liek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Draaiorgelmuziek (gr.). 14.30 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 U hebt voor rang, godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Pu bliciteitsmedia in de Nederlandse Antil len door Auke Cloo. 18.00 Verzoekprogram ma voor de jeugd (gr.). 18.20 Uitzending van de Boeren Partij. Tot u spreekt mr. dr. A. Zeegers. 18.30 Licht ensemble. 18.50 Van klanten en wanten weten, le zing. 19.00 Nieuws. 19.10 u. Actualiteiten. 19.25 Lichte ensembles (opn). 20.00 Radio koor, -kamerorkest en zangsolisten: klas sieke muziek. 20.45 Slotconcert van het Internationale Concours Koningin Elisa beth te Brussel. 22.00 Klassieke grammo foonmuziek. 22.20 Actualiteiten of gram mofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weer berichten). 12.50 Beursberichten en pro grammaoverzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Frag menten uit Annie get your gun, musical. 15.03 Operettemuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Klas sieke en moderne muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Koormuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Amusements muziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndicale kro niek. 20.00 Klassieke muziek. 20.45 Chan sons. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Gevarieerde muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NTS: 19.30 Enkele reis Hollywood, TV- film. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzen ding van het Gereformeerd Politiek Ver bond. 20.30 De jury, film. 20.45 Schwarz auf Weisz, filmportret over de werken van Adriaen van Ostade. 21.05 Geen medail les voor spionnen, speelfilm. 23.00-23.05 Journaal. VOOR DINSDAG AVRO: 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 In AVRO's Tele- vizier. 20.40 Confrontatie: Primary, docu mentaire film over de voor-verkiezingen in de Verenigde Staten. NTS: 21.15 Thea ter Domino: Franse chansons. 22.20-22.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NTS: 20.20 De wonderbaarlijke reizen van Jules Verne, film. 20.40-22.10 No. 880, speelfilm. de familie en haar logé Axel, die in dit spel met de liefde badineren, met vuur spelen, om zichzelf en elkaar te „probe ren". Dankzij Strindbergs vaak knappe dialogen, werd het een onderhoudende uit zending. Het feit, dat de acteurs op hun rollen ingespeeld waren, droeg zeker daar toe bij. Behalve Eli Blom en Mia Goos- sens, die de hoofdrollen hadden, onder scheidde zich vooral Nienke Sikkema als de knappe, levenswijze huisgenote Adèle. Erik v.d. Donk speelde opmerkelijk goed de geestelijk verfomfaaide nietsnut van een echtgenoot; Henk Schaer zat wellicht noig iets te vast aan de toneelstijl, waarin hij de rol van de starre, hypocritische va der vertolkte. Al met al zorgde de V.P.R.O. voor een zeer goed zondagavondprogram ma. J. Damshuizer Zaterdag jl. is in de gereformeerde kerk in Halfweg wederom een gezamenlijk con- cert gegeven, georganiseerd door de be sturen van de zang- en muziekverenigin gen Halfweg-Zwanenburg. De opbrengst is voor de Stichting Cultureel Centrum i.o., kortweg voor het Dorpshuis. In zijn openingswoord wees mr. G. C. v. d. Wil ligen, burgemeester van Haarlemmermeer nog eens met nadruk op het grote cultu rele belang van het Dorpshuis. Na het concert zei de burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier, dat het dorpshuis er zeker komt als de gemeen schap zich zo nog even inspant. Hij wek te allen op, ook zij die niet aanwezig waren om met inspanning van alle krach ten het zo nodige geld bijeen te brengent Het concert, waaraan medewerkten da koren „Con Anima" Chr. Gem. Zang ver. „Kunst na Arbeid", „St. Caecilia", Halfwegs Chr. Dameskoor, Halfwegs Chr. Mannenkoor, Accordeonver. „Accordia" en Muziekver. „Eensgezindheid" met hun dirigenten en de organist J. Valkestijn jr. werd de grote hitte in aanmerking ge nomen, bevredigend bezocht. Er werd bijzonder goed gezongen en ge musiceerd. Hier mag wel bij worden op gemerkt, dat „Eensgezindheid" in de uit voering van „Mondo Antico" en „The Pi rates of Penzance" bewees niet ten on rechte in de klasse Uitmuntendheid thuis te behoren, zoals tijdens het concours ta Den Burg was vastgesteld. Een zeer goe de indruk liet de uitvoering van het Pil- gerchor uit de Tannhauser achter, gezon gen en gespeeld door Eensgezindheid met de beide mannenkoren o.l.v. Wyb Schoon. De nieuwe schouwburg in Eindhoven. Tot w'aafriemend-directeur van de Eindho- vense stadsschouwburg-in-aanbouw is benöemd drs. J. J. Boumans, hoofd van de afdeling Personeelszaken en organi satie van de gemeente Eindhoven. Het gemeentebestuur en het stichtingsbestuur van de schouwburg zijn tot dit besluit gekomen, omdat aan de directeur, de heer G. Metzelaar, opnieuw ziekteverlof moest worden verleend. De heer Met zelaar had nog geen maand geleden zijn werkzaamheden hervat na enkele weken op ziekteverlof te zijn geweest, toen dit besluit bekend werd gemaakt. Het ligt in de bedoeling de schouwburg op 2 oktober te openen. Schilderden uit Rusland. Een uur na de opening van een tentoonstelling van Sovjet-schilderkunst in Grosvenor Gal lery te Londen waren elf doeken ver kocht. Ongeveer 60 Russische schilders zijn vertegenwoordigd met 150 schilde rijen. Het is de eerste verkooptentoon stelling buiten Rusland van hedendaagse Russische schilderkunst. Het initiatief ertoe is genomen door Eric Estorick, de directeur van de kunstzaal. Hij heeft Rusland drie jaar geleden bezocht. Beeldhouwwerk in Madurodam. Een ex positie van klein beeldhouwwerk is op Madurodam ingericht door dr. Lars E. Aström, chef Rijksverbond voor Beel dende Kunst in Stockholm. De tentoon stelling, die werken van 27 Zweedss kunstenaars omvat, wordt gehouden in het kader van het Holland Festival en staat onder auspiciën van het Zweedse instituut te Stockholm. Vandaag heeft de officiële opening plaats door prinses Christina van Zweden. Zij wordt ver gezeld door prinses Beatrix. Aartsbisschoppelijk Museum. In het Aarts bisschoppelijk Museum in Utrecht zal van 19 juni tot 31 augustus een tentoon stelling worden gehouden van werken van de Bergense kunstenaar Jaap Min, die op 16 september 50 jaar zal worden. Deze expositie bevat ongeveer zestig stukken: schilderijen en aquarellen zowel religieuze als profane voorstellin gen vooral daterend uit de laatste ja ren. Béjarts „totaal spektakel". Maurice Bé- jart zal 27 oktober in het Brusselss Circus met een nieuw „totaal spektakel" komen: Beethovens negende, gedanst door het Ballet van de Twintigste Eeuw, gezongen en gespeeld door respectieve lijk koor en orkest van de Brusselss Muntschouwburg. De Munt zelf heeft voor het volgend seizoen zeven heden daagse opera's op zijn repertoire: Pel- léas en Mélisande van Debussy, Elektra van Richard Strauss, Peter Grimes van Britten, Lulu van Alban Berg, Nacht vlucht van Luigi Dallapiccola, Ds Nachtegaal van Strawinsky en De Ro- senkavalier van Strauss. Dr. Joost Halbertsma-prijs. Op advies van de daartoe ingestelde commissie hebben Gedeputeerde Staten van Friesland ds Dr. Joost Halbertsma-prijs 1964 toege kend aan ds. J. Kalma, hervormd pre dikant te Sneek, voor zijn boek „Om Gysbert Japiks Hinne". Ds. Kalma heeft verschillende publikaties op zijn naam staan op het gebied van Friese geschie denis, cultuurgeschiedenis en toponymie. Hij schreef voorts verscheidene biblio grafische werken. De Dr. Joost Hal bertsma-prijs wordt eens in de twee jaar toegekend voor wetenschappelijk werk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6