Stuiten van koopkrachtdaling in toekomst nauwelijks denkbaar r lOO.OOO Inschrijving uitgifte Immofund op 24 juni Hulp aan kind met eigen vermogen kan toch een buitengewone" last zijn De koning van de shag Effecten en Geldmarkt Emissie van Drukkerij De Boer De Beurs 1020 per participatie Markenlening Stad Kopenhagen a 5% Van Berkel komt met convertibles Omzetten bij Utermoehlen fors omhoog Key en Kramer heeft de groei hervat BELASTINGPERIKELEN SCHEEPVAART BERICHT EN Notering bij Ogem in eensgevend geld MAANDAG 15 JUNI 1964 W aerdije-gulden 80 miljard dollar Kleine coupures Stocks VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 Claimemissie a 99 Uit het bedrijfsnieuws Mijnmij Curagao Groenpol NBT De popularisering van het effecten bezit, waarvoor de laatste jaren van meer dan een kant het pleit is gevoerd, begint ook in ons land geleidelijk meer resultaten op te leveren, waarbij dan de belegging in aandelen in plaats van uit sluitend in obligaties en andere gelde lijke waarden doorgaans op de voor grond staat. Ondanks de strijd om de waardevastheid van het geld als een van de essentiële grondslagen van onze maatschappelijke structuur, die blijkens het jongste jaarverslag ook als de voor naamste taak van de Nederlandsche Bank wordt gezien, is de koopkracht van de gulden ook in de laatste jaren van maatschappelijke welvaart met 2 a 3 percent gedaald. En dat dit proces van geldontwaarding in de naaste toe komst zal kunnen worden gestuit, is, ondanks alle maatregelen die er tegen worden genomen, nauwelijks denkbaar. De grote beleggingsinstituten hebben de laatste jaren een groter deel van hun ver mogen in aandelen belegd, de verzeke ringsmaatschappijen nog het minst, omdat zij hun verplichtingen in geld ongeacht de koopkracht kunnen afdoen. Door het slui ten van polissen met winstdeling wordt, aan de verzekerden enige compensatie tegen de geldontwaarding geboden, maar het vermogensverlies wordt hierdoor voor de betrokkenen toch slechts voor een ge ring deel goedgemaakt. Het is dan ook wel verklaarbaar dat de in 1956 opgerichte levensverzekeringsmaatschappij „De Waar dij e", die via het Rotterdamsch Beleggings consortium in aandelen belegt, ook in 1963 haar verzekeringsportefeuille met 30 miljoen tot f 150 miljoen heeft kunnen vergroten, ook al is dit bedrag nog slechts een fractie van wat er in totaal bij de levensverzekeringsmaatschappij en uitstaat. De „Waerdije-gulden" wordt, zoals men weet, gebaseerd op de beurswaarde van de aandelen Robeco, die de laatste jaren met enige onderbrekingen belangrijk is ge stegen. Hierdoor is de waarde van de „Waerdije-gulden", die in 1956 1 bedroeg, na een daling tot f 0,85 in januari 1958, in juni 1961 tot 1,67 opgelopen, terwijl ze thans f 1,56 bedraagt. Hierbij moet dan worden bedacht dat ook de jaarlijkse pre mies in „Waerdije-guldens" moeten wor den betaald, wat niet wegneemt dat de verzekerden van een verdere waardestij ging van de aandelen blijven profiteren. Men zal zich ook herinneren dat de Nutsspaarbanken, eveneens via de Robeco, voor hun spaarders de belegging in aan delen hebben mogelijk gemaakt en dat ook sommige pensioenfondsen een deel van hun vermogen in aandelen beleggen. In haar circulaire van 23 april j.l. waarin de firma's Willens en Co en Boeken Jr. een interessante beschouwing geven over de financiële consequenties voor de bedrijven van de aanpassing der pensioenvoorzie ningen bij het gestegen salarispeil, merken zij onder meer op dat het rayonpensioen fonds eind 1962 meer dan een derde van de premie-reserve in vast goed en aan delen had belegd en dat ook de pensioen fondsen van de Koninklijke, Unilever en Philips op ruime schaal in onroerend goed en aandelen beleggen. In de Verenigde Staten bezitten de be leggingsmaatschappij, de pensioenfondsen, de spaarbanken en de trusts reeds weinig minder dan een kwart van alle ter beurze genoteerde aandelen met een waarde per 1 januari 1964 van rond 80 miljard dollar in vergelijking met circa 10 miljard dollar op die datum van 1950. Ook in ons land neemt het vermogen van de beleggings maatschappijen van jaar tot jaar toe en maken de aandelen en depotfracties van die maatschappijen dagelijks een groot deel van de beurshandel uit. Enige weken ge leden heeft de voorzitter van de Neder landse Centrale Bond van Christelijke Werknemers op een vergadering te Utrecht ook de belegging van het vermogen voor een deel in aandelen verdedigd, ook al deed hij dit niet slechts met het oog op de geldontwaarding, maar mede ter verkrij ging van een werknemersbelang bij het bedrijfsleven en de medezeggingschap op de jaarvergadering. In het kader van de aandelenpopularl- «ering is men enige jaren geleden ook be gonnen met het creëren van kleine cou pures, niet alleen van onderaandelen, groot f 100, die we reeds langer kennen, maar tot nog kleinere bedragen. Zoals men weet, hebben Koninklijke, Unilever en en kele andere ondernemingen thans aan delen van 20, Philips van 25, welke overigens het meest in veelvouden worden verhandeld, maar die het toch ook de kleine belegger mogelijk maken zich bij de aandelenmarkt en het Nederlandse be drijfsleven te interesseren. Uit een oogpunt van effectenpopulari- «ering kan dit worden toegejuicht, ander zijds betekent het voor de banken en effectenkantoren een verveelvoudiging van de toch reeds slecht betaalde administra tie, welke aan de handel in deze aandelen en in niet mindere mate aan de verzilve ring van de dividenden is verbonden. Maar ook voor de ondernemingen zelve levert de betaling van het dividend een stuk ad ministratie op, welke uiteraard toeneemt naarmate het aantal aandelen, waarin het kapitaal is verdeeld, groter wordt. Zo zijn er bijvoorbeeld bij de Koninklijke twintig personen het gehele jaar door bezig met de administratieve behandeling van de dividendbetaling, zodat gezocht wordt naar middelen om deze zaak te vereenvoudigen, hetgeen zeker niet gemakkelijk is. De popularisering van het effectenbezit is dus niet enkel winst en ze wordt be «waarlijker als, gelijk dit de laatste tijd veelal het geval is, het dividend geheel of gedeeltelijk in aandelen wordt betaald. In de meeste gevallen gaat men hiertoe over als de vennootschap over een agio- reserve beschikt, waarvan de uitkeringen voor de aandeelhouders belastingvrij zijn mits zij in aandelen geschiedt. Voor de vennootschap heeft dit het voordeel dat zij voor de uitkering van dividend geen of minder contanten nodig heeft en zij is dan een vorm van zelffinanciering, die vooral in deze tijd aantrekkelijk is wegens de hoge rente, die van opgenomen gelden moét worden betaald. Aan de uitkering van stockdividenden al of niet ten laste van de agioreserve kleeft echter in nog sterkere mate dan aan de kleine coupures van de aandelen het euvel, dat de markt overstroomd wordt met een veelheid van stocks en scrips, waarbij het soms om minimale bedragen gaat. In de prijscourant van de VeVeeni- ging voor den Effectenhandel komt een afzonderlijke rubriek voor van claims, scrips, stockdividenden en dergelijke met voor sommige een notering van 4 a 5. Het is duidelijk dat de effectenkantoren voor de verhandeling van deze stukjes een provisie van slechts enige centen kunnen berekenen, hoewel de administratieve ar beid die er aan verbonden is, niet geringer is dan die voor affaires tot een groter be drag. De handel in deze stockdividenden en scrips berust op de wens van de cliën- tèle om ze in contanten om te zetten, dan wel ze tot een rond bedrag aan te vullen. Als Blaauwhoed een stockdividend van 3Vs percent uitkeert, krijgt men per 1.000 aandeel een nominale waarde van 33,33, een weinig aantrekkelijk bezit, dat men dus of zal verkopen, of door de aankoop van zeg nog twee stocks tot 100 nomi naal zal aanvullen. Voor zover deze stocks of scrips niet tot ronde nominale bedragen worden aangevuld, zal te zijner tijd over die kleine stukjes weer dividend worden betaald, waardoor dus de administratieve rompslomp zowel bij de effectenkantoren als bij de ondernemingen zelve wordt ver groot. Zo heeft iemand, die een aandeel van 20 Koninklijke bezit, over 1963, behalve het contante dividend, 20 percent in aan delen ontvangen, dat wil dus zeggen f 4 nominaal, welke by een koers van circa 775 percent voor om en by f 30 worden verhandeld. Slavenburg's Bank heeft over 1963 8 percent in contanten en 2 percent in aandelen uitgekeerd, derhalve voor de stukken van f 100 nominaal 2 in aan delen, welke voor ongeveer 4 worden verhandeld. Ook de stockdividenden van de NEFO en de Robeco (respectieveiyk 5 en 2llt percent) worden voor enkele gul dens per stuk (5 a 6) verhandeld. Er is in dit verband wel eens gesproken van een „kruidenierspolitiek", maar dit gaat al niet meer op, want bij de kruide nier is men in deze tijd gauw meer kwijt! Advertentie Aan het prospectus in verband met de uitgifte van 8000 participatiebewyzen van het vastgoedbeleggingsfonds Immofund 1964 wordt ontleend, dat de inschryving openstaat op woensdag 24 juni tegen ƒ1,020 per participatiebewijs. De inschry ving is uitsluitend voor houders van de reeds uitgegeven participatiebewyzen Im mofund 1962 en 1963. Houders van vyf be- wyzen hebben recht van voorkeur op twee participaties van de nieuwe uitgifte. De claimhandel begint woensdag 17 juni. De storting is op dinsdag 30 juni. 'Het vastgoedbeleggingsfonds Immofund 1964 A is ingesteld door en staat onder lei ding van de N.V. Beheer- en Beleggings maatschappij Immofund te Rotterdam. Haar totale bruto huurontvangsten kun nen worden geraamd, blijkens het pros pectus, op 998.000 per jaar, zodat het bruto rendement van de aangekochte pan den 7,3 percent bedraagt. In beginsel wordt gestreefd naar een financiering van de Door een Europees consortium van ban ken zijn onderhandelingen gevoerd met de stad Kopenhagen inzake de uitgifte van een in DM luidende obligatielening, groot DM 75 miljoen. De rente zal 5.75 percent bedragen, terwijl de lening zal worden afgelost in 15 gelijke jaarlijkse termijnen op 15 december in de jaren 1970 tot en met 1984. De ko^-s van uit gifte is bepaald op 100 percent. Vervroegde aflossing in de jaren 1974 tot en met 1978 is toegestaan a 101.5 per cent en daarna a 101 percent. Storting op maandag 22 juni. Voor de obligaties zal notering ter beurze van Frankfort en Hamburg worden aangevraagd. De plaatsing in Nederland zal worden verzorgd door een consortium onder de Twentsche Bank. eigen objecten op basis van 50 percent vermogen en 50 percent leningen. Tot dusver werden 2000 participaties ge plaatst. Thans worden de resterende 8000 aangeboden. De totale emissie betreft dus 10.000 participatiebewijzen. Elk daarvan vertegenwoordigt een 10.000ste aandeel in de gekochte complexen, waarvan de waar de is 13.7 miljoen. Het rendement zal, naar wordt aangenomen, nog enige stij ging ondergaan en wel na gereedkomen van de thans aangekochte objecten, van 56,40 tot ruim 59 per participatie per jaar. In 1964 zal reeds een uitkering op basis van 45 a 50 per jaar mogelijk zijn. Van het t.z.t. over het eerste volle exploitatiejaar uit te betalen bedrag van naar schatting 59 zal belastbaar zijn ƒ40,30 en belastingvrij ƒ18,70 per parti cipatie. Er zal naar gestreefd worden de eerste uitkering te doen plaatsvinden in december 1964. Vooralsnog zal geen beurs notering voor de participaties worden aan gevraagd. Van Berkels Patent zal deze week over gaan tot uitgifte van acht miljoen gulden converteerbare obligaties met voorkeurs rechten voor aandeelhouders, rentevoet 5 percent, koers van uitgifte 99 percent. De vergroting van de produktiecapaciteit en de verbeteringen in de werkmethoden van n.v. Koninklijke Fabriek van Verband- stoffen v.h. Uthermoehler en Co te Am sterdam, hebben een niet onbelangrijke omzetvergroting in 1963 mogelijk gemaakt. De brutowinst op goederen steeg van 3.56 miljoen tot f 4.05 miljoen. Het index cijfer der omzetten (basis 1949 is 100) nam toe van 279 tot 315. De stijging der on kosten van 2.25 miljoen tot 2.60 miljoen noemt het verslag gematigd. Als saldo winst resteert 391.302 (v.j. 388.969). Voorgesteld wordt twaalf percent dividend (onveranderd). Het financiële resultaat van de n.v. Mijnmaatschappij Curagao was in 1963, blijkens het verslag, beter dan in 1962, ondanks een geringere verscheping en daardoor lagere opbrengst van de produk- ten. De verlies- en winstrekening toont een opbrengst produkten van 12,87 (v.j. 13,61) min. Interest en andere baten be liepen 231.400 59/800). De onkosten- rekening bedraagt 11,62 12,55) min, diverse voorzieningen en reserveringen waaronder belasting vergden 574.700 377.500). Het saldowinst komt uit op 902.900 741.400). Zoals bekend, wordt aan de beide trustmaatschappijen een zo danige uitkering gedaan dat zij 130 (105) per bewijs van tien certificaten kunnen uitkeren, terwijl houders van winstbewij zen 5,43 3,81) zullen ontvangen. Hoewel het saldo exploitatierekening over 1963 van Groenveld, Van der Poll en Co's Electrotechnische Fabriek n.v. (Groenpol) lager is dan over 1962 1.7 miljoen tegen 2.2 miljoen), wordt voor gesteld het dividend onveranderd te hand haven op 171/2 percent, uit 'te keren over het in 1962 tot 1.953.000 verhoogde aan delenkapitaal. Aan de reserve zal 431.092 worden toegevoegd. Afschrijvingen komen uit op 370.329 (v.j. 318.699), voorziening voor belastingen f 450.000 720.000). Als winstsaldo resteert 904.927 1.18 mil joen). Dank zij lagere exploitatiekosten, alge mene kosten en interest, heeft de n.v. Nederlandse Bioscoop Theaters (N.B.T.) in 1963, blijkens het verslag, haar winst zien stijgen tot 105.800 (v.j. 85.900). De ex ploitatiekosten waren circa 34.000 min der. Voor belasting werd een voorziening getroffen van 70.200 52.700). Voorge steld wordt, zoals bekend, een dividend van 12 (v.j. 10) percent op de cum. pref. aandelen en 7,5 (v.j. 6) percent op de preferente en gewone aandelen. ïL f a iOW. 'O-'.. De resultaten van Key en Kramer heb ben aangetoond, volgens het jaarverslag, dat het bedrijf de moeilijkheden van 1962 te boven is gekomen en zijn groei heeft hervat. Dit is de reden waarom wordt voorgesteld naast een dividend van 10 per cent in contanten, 5 percent in aandelen uit te keren ten laste van de agioreserve (v.j. alleen 10 percent in contanten). Aan de agioreserve wordt hierdoor 120.000 onttrokken. Eenzelfde bedrag zal worden toegevoegd aan de algemene reserve. Het saldo exploitatierekening nam toe van 1.09 min tot 1.48 min. Voor belasting wordt gereserveerd 100.000, als netto winst resteert 367.500 (v.j. f 182.100). Gezien de genomen maatregelen meent de directie 1964 met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Het aannemingsbedrijf is zeer goed voorzien van opdrachten. In to taal heeft het bedrijf zes tunnelwerken in opdracht. Ook in de groep produktenver- koop worden goede resultaten verwacht. In december 1963 werd een zeer belang rijke opdracht ontvangen van de Gasunie voor het bewerken van 215 km pijpen voor de distributie van aardgas uit Slochteren, Daarnaast zijn nog zeer vele opdrachten in portefeuille. (Van onze belastingmedewerker) De jurispredentie over het onderwerp Buitengewone Lasten is nog altijd een in teresante zaak. Het is een bron van ge rechtelijke uitspraken die, zover zich dit laat aapzien, nog lang niet is opgedroogd. Er blijken telkens weer belastingbetalers te zijn die een kwestie over Buitengewone Lasten nog eens aan het oordeel van de administratieve rechter willen onderwer pen. Zeer vaak brengen deze uitspraken niets nieuws, doch veeleer een bevestiging van een reeds vroeger ingenomen stand punt. Er zijn echter ook gevallen waarin nieuwe situaties aan de orde komen en waarvan het dan de moeite waard is om kennis te nemen. Naar het ons voorkomt is zo'n geval te vinden in de beslissing van het gerechtshof in Amsterdam over de ondersteuning, die een belastingbetaler aan zijn zoon gaf. Die zoon studeerde aan een universiteit. Tot dan toe was er met de jongeman niets aan de hand, waar de inspecteur der belastingen zich druk over behoefde te ma ken. Maar deze student had samen met zijn vrouw een eigen vermogen van f 23.000, voornamelijk afkomstig van een erfenis van zijn grootmoeder. Deze f 23.000 maakten, dat de inpsecteur zich te weer ging stellen tegen de vader- belastingbetaler, die aftrek vroeg wegens buitengewone Jasten voor de ondersteu ning aan zijn zoon. De ondersteuning was niet gering: zij bedroeg 7400. Maar de vader had dan ook een behoorlijk groot vermogen. Zijn verzoek kon in de ogen van de in specteur geen genade vinden. Deze was van mening dat een student, die nog over 23.000 beschikt, niet behoeftig genoemd kan worden, omdat hij eerst die 23.000 op kon maken. Daar was naar het oordeel van de inspecteur geen enkel bezwaar te gen en dus konden de door de vader ge geven 7400 niet gelden als kosten tot voor ziening in het levensonderhoud. Zij vorm den geen buitengewone last, maar een cadeautje van de vader aan de zoon en daar heeft de inspecteur van de Inkom stenbelasting niets mee te maken. Mis schien dacht de inspecteur, dat de vader wel zou bijspringen, als het geld van de zoon op was. Hoe dit zij, het gerechtshof in Amster dam voelde niets voor het standpunt van de inspecteur. Niets is eigenlijk niet het goede woord, want het hof voelde wel iets voor het betoog van de inspecteur, maar niet genoeg om hem als overwinnaar uit de strijd te doen komen. Het hof v/as het wel met de inspecteur eens, dat in het algemeen uitkering aan iemand, die een eigen vermogen heeft, geen kosten ter voorziening in het levens onderhoud van de betrokkene zijn. Maar daar schoot de inspecteur niet veel mee op, want het hof overwoog, dat deze rede nering niet opgaat wanneer er aan het op souperen van het vermogen zulke grote be zwaren voor de ondersteunde verbonden zijn dat de gever van de uitkeringen tot het doen daarvan zich wel gedrongen moet voelen. En het hof vond, dat dit in het onderhavige geval zo was. De zoon was namelijk al van zijn tweede jaar af sui kerpatiënt en dit bracht volgens het hof bijzondere risico's, die moeilijk door verze kering kunnen worden gedekt. Hieruit volgde dan volgens het hof dat het wenselijk, zo niet noodzakelijk was om zijn vermogen in stand te houden, een vermogen dat hij bovendien grotendeels als extraatje van zijn grootmoeder had ge kregen. Dat zijn vader hem in geval van nood wel weer zou bijspringen achtte het hof niet te zake dienende, omdat het voor de hand lag dat de zoon, die ten gevolge van zijn ziekte toch al langer dan gewoon lijk gestudeerd had. zich moreel verplicht achtte om in de eerste plaats zelf een re serve voor onvoorziene mogelijkheden op te bouwen. En zo moest dan de inspecteur het on derspit delven en werd de buitengewone last aan de vader toegestaan. Blijkens ge gevens uit de vaklitteratuur heeft de be lastingadministratie zich in hoogste instan tie bij de uitspraak neergelegd, zodat de Hoge Raad er niet aan te pas is geko men. De staatssecretaris van Financiën heeft zelfs opgemerkt, dat er in Amster dam een stichting bestaat, die wèl verzeke ringen afsluit in moeilijke gevallen als dat van de zoon van de triomferende belasting betaler. Er zal dan natuurlijk een hoger» premie dan de normale betaald moeten worden. Tot zover het arrest en de reactie van de staatssecretaris. Wij willen er enige aantekeningen bij plaatsen. In de eerste plaats vragen wij ons hoezeer we de belastingbetaler zijn succes gunnen toch wel af, of het hof niet lichtvaardig gesteld heeft dat de zoon zich verplicht achtte, zelf een reserve te vormen. „Dat (jiet voor de hand lag" is bepaald geen sterke motivering. Met name het huwelijk van de zoon, voordat hij met zijn studie klaar was, wijst er niet op, dat hij zo bang was om bij zijn vader aan te klop pen. En naar onze mening had het hof zijn beslising beter kunnen laten berusten op de feiten, zoals die zich voordeden en niet op wat het hof ongetwijfeld in zijn wijsheid een juiste houding van de zoon achtte. Het gehele arrest is te danken of te wijten aan het feit, dat de zoon geboren was op 15 juni 1933. Hij was dus op 31 december 1960 27 jaar oud. Was hij jon ger geweest, dan had de vader drievoudi ge kinderaftrek kunnen vragen. Daar naast was dan van kosten tot voorziening in het levensonderhoud geen sprake meer geweest; althans niet voor de zoon. Wel mogelijk nog voor de schoondochter en het kleinkind. Bij beslissingen van deze soort blijkt wel dat de rechtspraak niet alleen kijkt naar de inkomens- en vermogenspositie van de verkrijger, maar ook van de gever. Als de vader niet een vermogen van meer dan een half miljoen had gehad, zouden de be zwaren, die er voor de zoon waren om zijn kleine vermogen aan te tasten, wel min der zwaar hebben moeten wegen, omdat het heden nu eenmaal vóór de toekomst gaat. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Als de vader geen of maar een klein vermogen had gehad, zou naar onza mening de beslissing zeker anders zijn uit gevallen. Het beslissende punt, waarom we het arrest ook onder de aandacht van onze lezers brengen, is het feit, dat eigen ver mogen van een kind het verkrijgen van aftrek door de ouder, die het niettemin steunt, niet behoeft uit te sluiten. Dat is niet geheel nieuw, maar het besproken arrest geeft wel een duidelijk voorbeeld. Ten slotte nog een opmerking: vaker dan een eigen vermogen hebben ondersteun den wel eens een eigen inkomen. Beide gevallen zijn nauw verwant. Het gaat er immers om of gezien de omstandig heden van de verkrijger de onder steuning wel ais noodzakelijk kan worden aangemerkt. Over dat geval is ook een typische beslissing bekend van een belas tingbetaler, die een schoonzoon had. Die schoonzoon was predikant en verdiende Voor zijn vrouw én twee kinderen 4741, Schoonpa had een enige malen groter in komen. De ondersteuning werd als buiten gewone last toegestaan, omdat een inko men van 6.000 voor een predikant nood zakelijk werd geacht. Ook in dit geval was er een aanmerkelijk verschil in inkomen tussen de verkrijger en de gever van de ondersteuning. Advertentie SANSON Achilles 14 v. Buena Ventura n. Balboa. Adara 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Aegis 13 75 m. n.n.o. Kp. Finisterre n. Le Havre. Alca 14 v. Trinidad n. Mobile. Aldabi 13 te Santos. Alhena 14 te Rotterdam. Alkes 13 te Suez. Almdijk 13 130 m. n.w. Djedda n. Aden. Almkerk 12 v. Brisban n. Port Pirie. Alphacca 15 te Rotterdam. Alwaki 13 te Marseille v. Londen. Ampenan 14 te Rotterdam. Amsteldijk 13 te Rotterdam. Amstelland 13 te Bahia. Amstelstad 14 te Bergen (Noorw.) v. Port Said. Andijk 13 350 m. w. Landsend n. Le Havre. Annenkerk 14 te Lourenco Marques. Archimedes 13 te Antofagasta. Ares 14 v. Callao n. Pisco. Aristoteles 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Asmidiske 14 te Port Alfred. Atys 13 10 m. o. Kuria Muria eil. n. Abadan. Banggai 15 te Tripoli. Beninkust 14 te Freetown. Bennekom 13 v. New Orleans n. Aruba. Billiton 13 30 m. w. Socotra n. Mombasa. Blitar 13 te tremen. Borneo pass. 13 Gibraltar n. Amsterdam- Bovenkerk 13 te Sydney. Burl S. Wats. 13 150 m. w.n.w. Casabl. n. P. Said. Caltex Eindhoven 13 te Fredericia. Caltex Gorinchem 15 te Brunsbüttel. Caltex Napels 13 v. Lour. Marques n. Bahrein. Caltex Nederland pass. 13 Algiers n. Europoort. Calt. the Hague 13 100 m. n. P. Sudan n. Bahrein. Camitia 13 v. Rotterdam n. Liverpool. Camphuys 14 v. Beira n. Durban. Carrillo pass. 14 Acapulco n. Los Angeles. Castor 12 v. Alexandrië n. Napels. Colytto pass. 13 Straat Cabot n. U.K. Congokust 13 v. Luanda n. Novoredondo. Delft 14 te Rotterdam. Dinteldijk 13 te Victoria. Doelwijk 13 te La Skhirra v. Gibraltar. Echo 14 te Rotterdam. Esso Amsterd. 13 80 m. o. Str. Gibralt. n. Brega. Esso Den Haag 13 65 m. z.w. Malta n. Rotterdam. Fina Nederland 15 te Antwerpen. Friesland SSM 14 te Stettin. Gaasterdijk 14 te Charleston. Ganymedes 13 v. Montreal n. Halifax. Giessenkerk 14 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Gulf Swede pass. 13 Little Quoin n. Bd. Mashur. Hector 13 te Piraeus. Holendrecht 15 te Port Arthur. Irazu 13 v. New Orleans n. Cristobal. Ittersum 12 90 m. n.o. Kp. Kennedy-n. Le Havre. Ivoorkust 13 rede Lagos v. Abidjan. Izalco 15 te Callao. Johannes Frans 14 v. Cristobal n. Mobile. Kamperdijk 13 v. Hamburg n. Bremen. Katendrecht 13 120 m. n.n.. Perim n. Muscat. Katsedijk 1* v. Weser n. Hamburg. Katwijk 13 v. Singapore n. Japan. Kelletia 13 te Pointe Noire v. Cardon. Kenia 13 v. Mormugao n. Mena al Ahmadi. Kerkedijk 13 v. New York n. Antwerpen. Kermia 12 v. Bangkok n. Singapore. Khasiella 14 te Punta Cardon. Kopionella 15 te Wellington. Korenia 13 te Lavera v. Casablanca. Krebsia 12 v. Stanlow n. Curasao. Kreeft 13 120 m. o. Madeira n. Rotterdam. Kryptos 13 te Georgetown. Laga 13 v. Rostock n. Leningrad. Langkoeas 12 v. Manilla n. Bugo. Lekhaven 12 v. Buenos Aires n. Santos. Lycaon 13 ten anker rede Belawan. Maashaven 14 te Dakar. Mariekerk 13 v. Khor Ramshahr n. Aden. Maron 13 v. New York n. Las Palmas. Mataram 13 v. New York n. Las Palmas. Med. Sprinter 13 840 m. o.n.o. K. Race n. Montreal Meliskerk 14 te Kingston v. Las Palmas. Memnon 13 v. Santo Domingo n. Amsterdam. Mentor 13 v. Genua n. Marseille. Merwelloyd 15 v. Los Angeles n. Balboa. Mississippilloyd 13 140 m. z. Akaba n. Bombay. Moh. Reza Shah 13 100 m. z.o. L. Quoin n. Durban. Munttoren 15 te Port Alfred. Mijdrecht 13 te Suez v. Rastanura. Naess Lion 13 v. Suezkanaal n. Piolo. Neder-Eems 13 800 m. z.w. Colombo n. Aden. Noordwijk 13 te Rio de Janeiro. Oldekerk 13 v. Fremantle n. Aden. Onoba 13 55 m. z. Colombo n. Mena. Oostkerk 13 v. A^en n. Djeddah. Oranje 14 te Papeete v. Wellington. Osiris 14 te Bremen. Palamedes 13 te Hamburg v. Bremen. Parthenon 13 te Puerto Plata. Peperkust pass. 13 Dakar n. Rotterdam. P. G. Thulin 12 360 m. z.w. Sable n. Contrecoeur. Philine 14 te Mena al Ahmadi. Prins Alexander 14 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik 14 v. R'dam n. Le Havre. Pr. Joh. Will. Friso pass. 12 Quebec n. Le Havre. Pr. Maurits 12 90 m. o. San Miguel n. Casablanca. Prins Willem II 14 te Port Sudan. Prins Willem III 13 v. Triëst n. Ryeka. Prins Willem IV 15 te Glasgow. Prinses Irene 12 v. New York n. Londen. Prinses Margriet 13 v. Rotterdam n. New York. Purmerend 13 v. Punta Miranda n. New York. Randfontein 13 150 m. z. Freetown n. Kaapstad. Rempang 13 450 m. z.w. Congo riv. n. Kaapstad. Rondo 14 te Rotterdam. Rossum 14 te Curasao. Rotte 15 te Port Said. Sanana 12 v. Penang n. Rangoon. Sarpedon 15 te Baltimore. Scheldelloyd 14 te Bangkok. Schiekerk 14 v. Rotterdam n. Amsterdam. Schielloyd 14 te Port Said. Schouwen 13 650 m. z. Ceylon n. Singapore. Sinon 13 v. New York n. Curagao. Situla 12 120 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Skadi 15 v. Bourgaz n. Izmir. Slamat 13 220 m. z.w. Ouessant n. Hamburg. Socrates 13 te Cristobal. Solon 12 950 m. n.o. Barbados n. Bridgetown. Sophocles 15 te Georgetown. Spaarnekerk 15 te Penang verwacht. Stad Alkmaar 13 20 m. o. St. Vine. n. IJmuiden. Stad Gouda 13 te Rotterdam. Stad Amsterdam 13 86 m. o. Gibraltar n. Cataniai Steenkerk 14 te Barcelona. Straat Banka 16 te Port Louis verw. v. Penang Straat Colombo 14 te Pt. Swettenh. n. Mauritus Straat Cumberland 13 v. Zanzibar n. Mombasa Straat Fremantle 13 te Lourenco Marques. Straat Madura 14 te Durban v. Kp. Town. Straat Magelhaen 14 te Durban. Streefkerk 13 te Prioio v. Genua. Tacana 13 te Vera Cruz. Telamon 12 v. Oranjestad n. Bonaire. Theron 14 te Baltimore. Tjinegara 13 te Melbourne. Tjipanas 13 110 m. o.n.o. Rodriguez n. Durban. Tjitjalengka 13 400 m. w. Kp. Town n. Kaapstad Ulysses 14 te Bremen. Van Riebeeck 13 te Kuwait. Vitrea 13 v. Port Said n. La Spezia. Willem Ruys 15 te Casablanca. Woltersum 13 te Bremen. Wonorato 13 176 m. n.o. Aden n. Bombay. World Hill 13 v. Miri n. Singapore. Zaria 13 K. St. Vincent gepass. n. Thameshaven. Zeeland 13 250 m. w. Sabang n. Penang. Zuiderkerk 13 te Hamburg v. Bremen. Zwijndrecht 13 690 m. w.z.w. L'end n. Avonmth. KLEINE VAART Admiraal Courbet 13 te Le Havre n. Rouaan. Admiralengracht 13 dw. Stavanger n. Gravelines Alcetas pass. 13 Straat Gibraltar n. Cadiz. Ank T. pass. 11 Holtenau n. Karskar. Ardeas 13 10 m. w. Kp. Caxine n. Tunuis. Carnissesingel 13 te Dungeness n. Ipswich. Elsa pass. 12 Brunsbüttel n. Karskar. Gramsbergen 15 te Basse Indre verwacht. Groningen 13 45 m. n.o. Kp. d'Antifer n. Caen. Hardenberg 13 140 m. w. Dominica n. Porto Rico. Huybergen 18 v. Fowey te San Fediu verwacht. Jetty pass. 12 Holtenau n Zaandam. Joost pass. 12 Brunsbüttel n. Zaandam. Lauriergracht 13 dwars Ameland n. Helsinki. Patricia 13 5 m. z. Cortar n. Carbost. Phidias 13 150 m. w. Riga n. Rotterdam. Statenlaan 16 v. Casablanca te Barking verw. Strabo 13 60 m. z.w. Beachyhead n. Amsterdam. IJstroom 13 te Amsterdam v. Portsmouth. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer jr. te Hilversum heeft besloten op korte termijn over te gaan tot een publieke uit gifte van een 5 pet. in gewone aandelen converteerbare obligatielening groot nomi naal 1.240.000. De lening zal een looptijd hebben van maximaal 15 jaar. In het tijd vak 1 januari 1966 tot en met 31 mei 1972 zullen de obligaties converteerbaar zijn in gewone aandelen op basis van een conversiekoers van 260 pet. De koers van uitgifte is bepaald op 100 pet., terwijl aan de houders van gewone aandelen het recht van inschrijving wordt verleend in de verhouding van een obliga tie groot nominaal 1.000 op twee gewone aandelen, elk groot nominaal 1.000. Op de vergadering van de n.v. Overzee se Gas- en Elektriciteit Maatschappij (N.V. Ogem) is meegedeeld dat de Ver- eeniging voor den Effectenhandel princi pieel haar goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van de Ogem om te komen tot notering van aandelen Ogem in eens- gevend geld. Binnenkort zullen de daar toe nodige wijzigingen van de statuten op een buitengewone vergadering worden be handeld. Verder werd bekendgemaakt dat de Ogem thans eigenaresse is van alle aan delen in de N.V. Rotterdamsche Elektri- citeits Maatschappij v.h. H. Croon en Co in Rotterdam en in de N.V. Technische en Keramische Handelsvereniging in Rijs wijk. Op een desbetreffende vraag van een der aandeelhouders deelde het bestuur mee dat de Ogem de ontwikkeling in de ver houding Nederland-Indonesië met aandacht volgt. Men is in contact getreden met de Indonesische regering met betrekking tot oude vorderingen. De Ogem heeft interes se in en belangstelling voor de Nederland se aardgasvondsten. Het bestuur zoekt nog naar wegen om ook op dit gebied aktiviteiten te kunnen ontplooien. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 488489 A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever 142,80 489 160,40 153,90 142,90

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7