GEZEGEND IS HET LEVEN Sssis. Nieuw leervak voor de schooljeugd in hoofdstad: „Amsterdam-kunde" PANDA EN DE PETTENJACHT Tyfus in uw vakantieoord? Amsterdams x x Allerlei 9 Een oorspronkelijke roman door Klaas van der Geest 55 Antenneverbod berooft duizenden Amsterdammers van het tv-genot Haarlems matrassenhuis Geen reden tot paniek, wèl tot het nemen van enkele verstandige maatregelen MAANDAG 15 JUNI 1964 Ons vervolgverhaal bruining PiGtnaderm f2.95 uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 ïaarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant X Munt herziening Damrak kersunie f 58) Misschien is het beter, dat ik alleen zaterdags avonds thuis kom, van zaterdagavond tot maandagmorgen, net als toen ik bij de direkteur was." Naar de Oele vroeg ze zelfs niet. Hanne kende haar lang genoeg om zich nergens meer over te verbazen. Maar ze kon het toch niet laten te vragen: „Had je dat dan gisteravond niet kunnen zeg gen je had de Oele immers de boodschap mee kunnen geven?" „Ja, dat is wel zo, moeder. Maar toen ik bij de school kwam, was hij al weg de cursus was al afge lopen." „O dus je hebt hem niet meer gezien?" vroeg Hanne. „Nou, ga even bij me zitten. Ik heb haast wa ter aan de kook en dan kunnen we samen een kop koffie drinken." Maar daar had Liesje geen tijd voor, beweerde ze. „Dokter rekent er op, dat ik met een terug kom." En opgewekt, een liedje neuriënd, ging ze weg. Hanne keek haar door het raam na, een blij moedig, onschuldig meisje, dat met lichte tred langs de modderige paden liep en toch geen spatje op haar schoenen of kousen kreeg. Zelfs haar mantel, die al oud was zag er uit, alsof ze hem voor het eerst droeg en het mutsje, dat een beetje zwierig op de blonde haren stond, kon ze zo uit de winkel hebben gehaald. Even kwam het in haar op of de Oele alles, wat hij haar de vorige avond vertelde, dan kon hebben verzonnen. Ze zou het misschien wel willen. Maar ze wist wel beter. En meer verbaasd dan bezorgd vroeg ze zich af, hoe Liesje kon zeggen, dat ze hem niet gezien, niet gesproken had, toen hij van de cursus kwam. „Denkt u nu werkelijk, dat ik dat geloof Ze kwam op het wonder lijke idee, dat Liesje zelf misschien geloofde, wat ze zei. En als ze daar over nadacht, leek het ook zo wonder lijk niet meer. Het vervulde haar en dat niet voor de eerste maal met diepe deernis, zelfs met een zekere angst. Ze zou het kind terug willen roepen, haar niet weer weg willen laten gaan maar bij zich hou den, altijd. En alleen maar goed voor haar willen zijn. Er was ter wereld geen mens, die het meer nodig had dat iemand goed voor haar was dan juist Liesje. Zonder dat er een bepaalde reden voor scheen te zijn vroeg Hanne de Oele een paar dagen later, toen hij van zijn werk thuis kwam, waarom Liesje kwaad op hem was geworden en hem gekrabd en geslagen had. Hijzelf scheen dat liever te vergeten en er niet meer over te willen praten. „Kwaad O, ik weet het niet het was niets bijzonders, geloof ik, tante Hanne." Maar hij begreep wel, dat hij er zo gemakkelijk niet af kwam. Hanne, die zich door Liesje altijd heel gauw liet afleiden, hield tegenover de Oele vol. „Natuurlijk weet je het wel Je hebt zeker iets tegen haar gezegd, dat ze niet wilde horen. Dat moest je ook niet doen, Oele." „Ik heb niets tegen haar gezegd, waar ze kwaad om kon worden," zei hij, geduldig. „Ze zei zelf Toen zweeg hij. Hij kon er maar beter niet op doorgaan. Maar hij had al te veel losgelaten. Zoveel, dat Hanne nu niet meer zou ophouden, voor ze alles wist. En met een verlegen grijns flapte hij het er daarom meteen maar uit: „Ze zei, dat ik een meisje had en het me daarom niets kon schelen wat zij doet!" Zelf had hij dat niet ernstig opgevat en hij verwacht te, dat ook Hanne er om zou lachen. Dat deed ze echter niet. Ze vroeg: „En is dat waar, Oele?" Aan de manier, waarop ze het vroeg, merkte hij, dat ze niet slechts verbaasd maar zelfs ontsteld was. „Waar?" herhaalde hij. Hij begreep niet dadelijk, wat ze bedoelde. „Dat jij een ander meisje hebt?" vroeg ze bits,: verontwaardigd. „Een ander meisje? Tjeee Om het een of ander verloor hij toen zijn geduld. „God, tante Hanne, moet ik jou dan óók alles vertellen?" En om dat hij meteen al spijt had zo tegen haar te zijn uitgevallen, probeerde hij vergoelijkend: „Waarom zou ik nou een meisje moeten hebben? Ik heb jou toch!" Dat was hartelijk. Dat was welge meend. Alleen was het voor Hanne's gevoel geen rechtstreeks antwoord op haar vraag. Ze kon het echter niet over zich verkrijgen nog langer aan te dringen, maar legde een schoon overhemd klaar, dat hij die avond moest aantrekken. Later kwam ze er echter nog wel weer op terug, soms openlijk, een enkele maal ook met een of andere toespeling, maar altijd heel ernstig, nooit als een grapje. Als hij eens uitging, terwijl hij toch niet naar de cursus hoefde, rustte ze niet voor ze wist, waar hij heen wilde en met wie. Ze keek wat ze nooit eerder gedaan had tersluiks de zakken na van de kleren, die hij des avonds droeg. Ze keek zelfs in zijn beurs en telde het geld, dat hij nog over had van zijn zakcenten. Ze be gon telkens over meisjes uit het dorp en de naaste omgeving, die hij kende en probeerde er dan achter te komen of hij voor een van hen misschien meer dan de gewone belangstelling had. Ze praatte over hem met de bakker, die aan de deur kwam en met de buren en liet duidelijk door schemeren dat ze wel eens zou willen weten of hij soms met meisjes gezien was. Niets bevestigde haar vermoe den, maar dat stelde haar toch niet gerust. Het maakte haar zelfs nog argwanender. Bij zichzelf beschuldig de ze de Oele er soms van, dat hij achterhoudend was, maar die be schuldiging trok ze dan ook gauw weer in, omdat ze zich ervoor schaamde. En toen ze eens op een zondag met Liesje alleen was, kon ze het niet langer voor zich houden, maar vroeg ze haar er naar. „Gaat de Oele wel eens met meis jes om voor zover jij weet?" Liesje haalde de schouders op, alsof het haar weinig kon schelen en gaf er niet meteen antwoord op. Pas enkele ogenblikken later, toen het blijkbaar goed tot haar doorgedrongen was, wat Hanne gevraagd had, schoot ze in een lach. „Hij heeft er de leeftijd voor, moe der. Maar ik geloof het niet. Ik kan het me tenminste niet voorstellen. Vind jij vroeg ze, vertrouwelijk als meisjes of als vrouwen onder el kaar, vind jij de Oele een jongen om met meisjes om te gaan? Denk je, dat ook maar één meisje iets om hem kan geven?" Een. vraag, die moest zijn voortgekomen uit een ge dachtegang, die Hanne Tadema niet kon volgen. Voor haar gevoel stak er iets kwetsend in. Kwetsend niet al leen voor de Oele maar ook voor haarzelf en wat nog erger* was voor Gosse. En daarom zei ze, nogal verontwaardigd, dat een hele hoop meisjes de Hemel zouden danken als ze een jongen hadden of een man kregen zoals de Oele. „Misschien," gaf Liesje toe. Ze wil de nog iets zeggen, maar begreep blijkbaar, dat ze tegenover Hanne te ver ging en viel zichzelf in de rede: „Nou ja, hij is een beste jongen een lieve jongen ook. Maar hij zou mijn jongen niet zijn, moeder." „Waarom niet?" wilde Hanne weten. Op die .vraag kreeg ze geen ant woord. Liesje kon haar alleen maar aankijken. En Hanne keek het meisje aan en kon alleen maar deernis met haar hebben, alleen maar weer goed voor haar zijn, omdat zij van alle schepselen ter wereld dat het meest nodig had. „Waarom niet?" En nu vroeg ze het de Hemel, die al even min antwoord kon geven op zo'n vraag. Nog diezelfde avond, toen Liesje alweer naar de dokter was ge gaan ze ging daar op zondagavond altijd heen om maandagochtend vroeg op haar werk te zijn zei ze tegen' de Oele: „Jij gaat niet met een meisje, hè, jongen?" Haar stem beefde. Ze moest zich werkelijk zorgen maken. En dat verdroeg de Oele niet. Daarom ver zekerde hij haar dan ook: „Nee, tante Hanne. Dat doe ik niet. Zolang jij leeft, laat ik jou niet al leen." Maar dat was het niet, wat Hanne Tadema bedoelde. Aan zichzelf had ze niet eens gedacht. Alleen aan Liesje. (Wordt vervolgd) WWWWWWWWWWWWIA/MWWWWWWWWWWWWWVWWIAWWWWWWWWIWWVWWWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWW INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel geld en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE De zevenjarige Chip Durlacher uit Coral Gables in Florida, V.S., heeft sinds enige tijd een aapje als speel makker. Dat is op zichzelf niets bij zonders, wel echter het feit dat Baby - zoals het aapje genoemd is - zich de zer dagen ontpopte als een verwoed liefhebster van de watersport. Toen Baby namelijk in een onbewaakt ogenblik uit haar kooi in de tuin van Chips ouders ontsnapte, nam zij zon der aarzelen een duik in het zwem bassin van de Durlachers. waar ze nu met haar vriendje dagelijks naar har telust mag zwemmen en spelen. Baby beschikt ook over benijdenswaardige longen; zij kan althans wel drie mi nuten onder water blijven. Advertentie en bescherming (Van onze correspondent) Ongeveer 9.000 leerlingen van lagere en voortgezet lagere scholen te Amster dam hebben sinds enkele maanden een nieuw vak op hun lesrooster: „Levend Amsterdam"Dat is de titel van een cursus die binnenkort aan alle Amsterdamse kinderen in de leeftijdsgroep van 10 tot 14 jaar zal worden gegeven. De ervaring heeft geleerd dat de meisjes en de jongens bijzonder zijn ingenomen met deze lessen, die beogen de jeugd nader te brengen tot de gemeenschap waarin zij leven. De Amsterdamse gemeenschap is zeer veelzijdig en soms wat ingewikkeld. Na afloop van de cursus die een jaar duurt weten de kinderen althans iets af van hun stad in haar aspecten van leven, werken en historie. DE CURSUS is opgebouwd uit een aan tal rubrieken als: Amsterdam woont, Am sterdam eet en drinkt en Amsterdam in de toekomst. In de les „Amsterdam werkt" bijvoorbeeld wordt o.a. .de haven aan de orde gesteld. Met kaarten, foto's en boei ende beschrijvingen worden de leerlingen vertrouwd gemaakt met begrippen als stuk- en massagoederen, overslag en ve men. Van de kinderen zelf wordt na de lessen eigen initiatief gevraagd in het maken van opstellen en plakboeken. „Le vend Amsterdam" is een frisse aanpak van het onderwijs in heemkennis dat een voor beeld kan zijn voor menige andere stad. De Amsterdamse gemeentelijke woning- dienst en de woningbouwverenigingen in Advertentie h. de graaff de hoofdstad hebben een begin gemaakt met het plaatsen van centrale antenne-sy stemen voor radio en televisie in bestaan de woningcomplexen. De operatie zal nog ruim een jaar in beslag nemen. Het is een goede gedachte geweest om het mast bos van antennes dat de daken van de stad ontsiert te vervangen door een centrale t.v.-boom die in de meeste gevallen boven dien een betere ontvangst garandeert. De keerzijde is dat tienduizenden gezinnen in 191. Voor de verbaasde ogen van kolonel Basoechka opende het apparaat, na wat technisch gemorrel, de voordeur. „Grlwits!" gromde de militair, op zijn knevel bijtend. „Skras!" „Zegt u dat wel", zei professor Kal- ker trots. „Op die manier kan het apparaat elke deur openen. U begrijpt Hij brak af, want nu drong het zelfs tot de wazige geleerde door, dat zijn toehoor der zich hevig stond op te winden. Hoe hevig begreep hij pas, toen de kolonel het apparaat met verwoede slagen van zijn geweerkolf vernielde. „Skras!" herhaal de hij. „Inbraakinstrumenten aan mijn deur! Ha! Grlwits!" „Uw deur?" herhaalde professor Kalker be duusd. „O hm Eh, goedenavond!" En hij volgde het voorbeeld van Panda, die er met een vaart vandoor ging. Dat was nog maar net op tijd, want het volgend ogenblik begon de verbolgen militair heel gevaarlijk met zijn geweer te knallen. Amsterdam voorlopig verstoken blijven van ontvangst van het 2de televisiepro gramma. Het is in de hoofdstad namelijk verboden, een t.v.-antenne te plaatsen of een bestaande antenne uit te breiden zon der toestemming van de gemeente. In afwachting van de komst van de centrale antennes mogen de bewoners van huizen van woningbouwverenigingen (in Amster dam 60.000 woningen) wel een antenne plaatsen voor het eerste net, maar geen voor het tweede net. De 17.000 gezinnen die in een huis Wo nen dat eigendom is van de gemeente mo gen, als zij een t.v.-toestel kopen, zelfs in 't geheel geen antenne plaatsen. Van ge meentelijke zijde wordt particuliere huis eigenaren die overwegen, in de toekomst een centraal antenne-systeem in te voeren een centraal antenne-systeem in te voeren aangeraden eenzelfde gedragswijze te vol gen. Voorlopig niet kijken naar het tweede net dus en ook niet naar de R.E.M. Mis schien dat de gemeente eerstdaags ontdekt, dat een bepaald weekblad te dik is voor de brievenbus en de bezorging van dat blad verbiedt totdat er over anderhalf jaar bij ieder huizenblok een centrale brie venbus opgericht is „Bijna 20 jaar na de oorlog is de dis tributie van noodzakelijke levensbehoeften nog niet geheel voorbij: de woningen zijn nog „op de bon". Langzamerhand begint men te beseffen dat er in de beschaafde wereld geen land te vinden is waar de woningnood zo groot is als in Nederland. Er komen steeds meer studies en rappor ten die ons uit het slop moeten halen. De woningbouw is in de eerste plaats een re geringszaak. De gemeenten immers zijn met handen en voeten gebonden aan de portie bouwvolume die het rijk toewijst. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil niettemin trachten, binnen die beperking toch tot een efficiënter woningproduktie te komen. Dezer dagen is een werkgroep ge ïnstalleerd die gaat bestuderen op welke wijze de bouw kan worden versneld en de distributie van de beschikbare woningen gladder kan verlopen. Er zal aandacht worden besteed aan arbeidsbesparende bouwmethoden, aan beter overleg tussen bij de bouw betrokken instanties, aan de problemen van bejaarden, zieken en al leenstaanden en aan vele andere aspec ten. Omdat Amsterdam een ambitieus plan heeft opgesteld tot rigoureuze sanering van de 19de eeuwse stadwijken, kan zo'n werk groep juist hier zeer nuttig werk doen. In een tijd als deze waarin de jeugd over vrij veel geld beschikt, zijn er in een stad als Amsterdam tientallen cafés en bars die vrijwel uitsluitend door jeugdigen wor den bezocht. In de omgeving van het Leid- seplein heeft men bijvoorbeeld typische jeugdcafés als Luckey Star en op het Thorbeckeplein treft men o.a. Toulouse 1' Thorbeckeplein treft men o.a. de Toulouse Lautrec-bar en de Phono-bar waar de tie ners hun eigen grammofoonplaten kunnen draaien. Voor degenen die zich voor het wel en wee van de jeugd verantwoordelijk ach ten, is dat een verschijnsel dat tot na denken stemt. De A.N.V.J. die aan het Leidsebosje een welhaast ideaal jongeren centrum bezit heeft plannen om ook een jeugdcafé te beginnen. Het zal een café- op-niveau worden dat kan worden bezocht door jongeren van 15 tot 20 jaar wier ou ders dan niet bang behoeven te zijn dat zij in een verkeerd milieu terecht komen. Een van de vragen die nog niet zijn op gelost is of er al dan niet een glas bier zal mogen worden geschonken. Het ziet er niet naar uit dat het nieuwe jeugd café een ernstige concurrent zal worden van de „vrije" jeugdgroepen. Maar het zal stellig een jeugdig publiek kunnen aan trekken dat geen behoefte of toestemming heeft, vertier te zoeken in het schemerige avond- en nachtleven van de stad. HET DRUKSTE PLEIN van Amster dam is het Muntplein, dat eigenlijk geheel bestaat uit een brug met 50 meter de breedste van de hoofdstad. De Munt is de voornaamste verbinding van het centrum met het oosten en het zuiden van de stad. In de toekomst zal dit plein met zijn fraaie torentje een ander aanzien krijgen. Als de métro wordt aangelegd (wanneer het ge beurt weet niemand, maar dat het ge beurt, staat vast), zullen de tramsporen verdwijnen en krijgt het plein een ander profiel. Maar ook de naaste omgeving gaat veranderen. Het warenhuis Galeries Modernes in de Reguliersbreestraat heeft een aantal panden in eigendom verwor ven, welk complex zich uitstrekt langs de Vijzelstraat. De vooroorlogse plannen om hier een groot theater te bouwen, zijn reeds lang van de baan en iedereen heeft er vrede mee dat Galeries Modernes is begonnen met het uitwerken van een plan om hier een zeer groot en zeer modern waren huis te bouwen. Het gebouw zal toegangen krijgen in Reguliersbreestraat en Vijzel straat. Wanneer met de bouw zal worden begonnen, is nog niet bekend. DE BEDRIJVEN aan het Damrak heb ben elkaar gevonden in een comité dat zich beijvert, deze brede toegangsallée van Amsterdam meer allure te geven. Er is een verlanglijstje opgesteld, dat met diverse gemeentelijke diensten zal worden besproken. Op dat lijstje staan wensen als een extra-zebrapad en tijdige waarschu wingen bij het opbreken van de straat, maar ook het verlangen, een eind te ma ken aan de zonnebaderij op en rond het Nationaal Monument op de Dam, een streng optreden tegen opdringerige figu ren die speldjes willen verkopen en het weren van jeugdige personen die in de avond- en nachtelijke uren in de stegen rond het Damrak dingen doen die zo er gens, dan toch in elk geval niet op de openbare weg thuishoren. Tenslotte is er de wens om het Damrak te voorzien van een indrukwekkender verlichting, die van deze brede straat een ware boulevard zal maken. TYFUS in Schotland, in Engeland: we hebben er de laatste tijd veel over gelezen en gehoord. Af en toe melden de kranten vooral in deze tijd van het jaar ook incidentele tyfusgevallen in andere landen en dan speciaal in Zuid Europa. Omdat het vakantieverkeer steeds intensiever wordt en ook vanuit ons land vele duizenden het zonnige zuiden opzoeken, zijn een paar voor zorgsmaatregelen die u kunt nemen hier wel op zijn plaats. DIE MAATREGELEN ontlenen wij aan een circulaire van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, waarin allereerst ge wezen wordt op het feit dat tyfus, even als een aantal minder ernstige darm infectieziekten, eën kwestie is van be smetting van water en voedsel, waarbij dan vooral het drinkwater de grootste ge varen oplevert. Voorzichtig met water Wanneer u dus met vakantie naar de warme landen gaat, raden we u aan voor al met uw drinkwater voorzichtig te zijn. Dit geldt niet alleen wanneer u kampeert en dus zelf voor alles zorgt, maar ook wanneer u gebruik maakt van hotels. Over het algemeen kunt u aannemen dat de grote waterleidingbedrijven betrouwbaar zijn. Anders wordt het echter wanneer men met een meer primitieve installatie te doen heeft of wanneer het water be trokken wordt uit een put of regenton. In twijfelgevallen kunt u alle risico ver mijden door het water te koken. In cafés en restaurants kunt u dan dranken bestel len waarvan u weet dat het water ervoor gekookt is (koffie en thee) of industrieel klaargemaakte dranken, die u kant en klaar van onder de kroonkurk ingeschon ken krijgt. Wat te doen in een tyfusgebied. Wanneer u leest over enkele tyfusge vallen in het gebied waar u reeds uw vakantiereservering gemaakt hebt, kunt u daar rustig heen gaan, maar u moet uw voedingshygiëne verscherpen. Het is dan niet meer een zaak van drinkwater alleen, maar van de gehele voedingshygiëne en in het bijzonder ook van persoonlijke hy giëne. Wat het voedsel betreft moet u op passen met rauwe groenten, bijvoorbeeld sla. Het is namelijk niet altijd zeker dat die gewassen worden met betrouwbaar water. In het algemeen kunt u aannemen dat uw voedingsmiddelen betrouwbaar zijn als zij gekookt of gebakken zijn. Dit geldt dus niet alleen voor de macaroni, aardappelen, groente, maar vooral ook voor het vlees. Deze gerechten moeten danook heet opgediend worden. Let ook, als u zelf kookt, op het afwaswater; ge bruik hiervoor gekookt water. Zwemmen Bij alle infectueuze darmziekten, maar in het bijzonder bij tyfus, geldt een strenge toilethygiëne, waarbij het handen wassen een grote plaats inneemt. Wat zwemmen betreft kan gezegd wor den dat breed open water geen gevaar oplevert mits niet binnen enkele honder den meters een uitmonding van een rio lering is. De zee is in elk geval safe. Wij geven deze wenken, omdat wij u gaarne een onbezorgde vakantie gunnen. Zoals reeds opgemerkt is, behoeft u be slist niet een voorgenomen reisplan te wijzigen door berichten over enkele tyfus gevallen epidemieën als die in Aber deen uitgezonderd. De preventie van deze ziekte is dus een kwestie van hygiëne en dat hebt u goeddeels zelf in de hand.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9