Nieuw hotel voor Kennemerland mm Bogaerswoningen mogen nu f 16.000 gaan kosten HET WEER Controverse in West-Duitsland over situatie in Bundeswehr De kadaverdiscipline neemt onrustbarende vormen aan Papandreou gaat ook naar Washington Holland Festival geopend Kroesjtsj'ev begint zijn reis door Scandinavië Het rijk geeft een bijdrage van f1000.- NHM: „Verbod in Singapore berust op misverstand" Zware aardbeving treft Noord-Japan Goedkope aardbeien! Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif ieë MORRIS "éefore you êuy! Voor modieuze dames- en teenerkleding 'extra speling voorde doe-het-zelver DE WOLF van 1833 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 16 JUNI 19u Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije m 0 0 Minister Toxopeus zal stemmachine demonstreren De hotelaccommodatie in Haarlem en daardoor die in geheel Kennemerland zal omstreeks 1967 met een zeventigtal bedden zijn uitgebreid door het gereed komen van een elf verdiepingen hoog hotel-café-restaurant op de hoek van de Wagenweg en de Westelijke Randweg in Haarlem-Zuid. Op dit markante punt aan de route van de Velsertunnel naar de Bollenstreek en Den Haag zal namelijk nog dit jaar ivorden begonnen met de bouw van een hotel. Volgende week zal een begin worden gemaakt met het egaliseren van het terrein. Daarna kunnen in afwachting nan de binnenkort te ontvangen rijks- goedkeuring de eerste heiwerkzaam heden worden verricht. Met de ver wezenlijking van dit hotel en het erbij te bouwen verzorgingstehuis voor be jaarden met 131 flats is een bedrag van tenminste acht miljoen gulden gemoeid. Het ontwerp van dit complex is van Ir. C. B. van der Tak uit Amersfoort. De bouw zal worden verricht door de n.v. Aannemingsmaatschappij v.h. firma J. Krap uit Utrecht. De plannen zijn opgezet door Schumacher's Handel Maatschappij in Utrecht. Geheel rechts op de foto het elf ver diepingen hoge hotelgebouw, waarin de benedenverdieping plaats zal bieden aan een café en een restaurant met elk een capaciteit van meer dan 100 per sonen. Op de bovenste verdieping van de ongeveer 35 meter hoge toren komt een tweede restaurant, van waaruit men een fraai uitzicht zal hebben over Haarlem en omgeving. In het midden zal een vier verdie pingen hoog kantoorgebouw verrijzen. Links en op de achtergrond van deze fotodie een beeld geeft van de toekom stige werkelijkheid, een gebouw in de vorm van de letter Z, waarin de accom modatieflats voor bejaarden worden ondergebracht. Bij het complex is voorts nog een benzine- en servicestation en een ruime parkeergelegenheid geprojec teerd. FALCON REGENJASSEN Kans op wat regen Aan het strand Afwijzend Het woord is aan GraSischc School Haarlem in race met de tijd pagina 7 In de krant van heden Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Middelhuis neemt afscheid4 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws22 Reurs 22 Scheepsberichten 22 Sport 23 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Lage veilingprijzen aanleiding tot doordraaien Umuider Courant De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de prijsgrens voor Bogaerswoningen verhoogd van 14.000,- tot 16.000,-. Bovendien kan voor deze woningen een rijksbijdrage van gemiddeld ruim 1.000,- worden verleend. De voorwaarden waaronder de Bogaers woningen gebouwd mogen worden blijven ongewijzigd. De belangrijkste voorwaarde is, dat zij op beperkte schaal kunnen wor den gebouwd, als een plaatselijke aanne mer geen of onvoldoende werk onderhan den heeft en dat eigen woningen voor inwoners van voornamelijk kleinere ge meenten betreft. De minister meent dat de bouw van de ze eenvoudige maar kwalitatief verant woorde woningen in de ongesubsidieerde sector op aanvaardbare wijze blijkt aan te slaan. Hij heeft tot verhoging avn de prijsgrens besloten om onder meer het kwaliteitsaspect een nog duidelijker ac cent te geven en omdat sedert het van kracht worden van de voor deze wonin gen geldende regeling in september 1963 de bouwkosten gestegen zijn. Heden in TV-journaal Hedenavond zal de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, in het tv-journaal tijdens een kort vraaggesprek demonstreren, hoe wellicht in de nabije toekomst in Nederland bij verkiezingen een stemmachine kan worden gebruikt. Advertentie BArTÊüÖSsStT HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk wat regen of motregen. Matige, tot vrij krachtige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later ruimend naar west. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen meer bewolking met een kans op wat lichte regen. De wind zal matig zijn uit het zuidwesten. Temperatuur 16 tot 18 graden. Zee water 16 graden. V ooruitzichten: Voorlopig wisselvallig weer door het aan houden van de sterke west-circulatie. „M:v„ en cmfwyp shrdlu Van onze correspondent) BONN De discussies over het inter ne beleid in de Bundeswehr zijn weer hoog opgelaaid door een onverwachte zet van de „Bundeswehr Beauftraglte", vice- adrui raai b. d. Helmuth Keye, de ombuds man voor de Duitse soldaten. Nadat Heye begin vorige maand reeds had laten blij ken dat hij ster ontevreden was over de gang van zaken in de Bundeswehr, is hij nu een artikelenserie begonnen in het Westduitse geïllustreerde weekblad „Quick", waarin hij alies zegt wat hij in het parlement niet zeggen mag. „Als wij het roer nu niet omgooien, ont wikkelt de Bundeswehr zich tot een le ger dat wij niet gewild hebben', verklaart Heye in het weekblad. Een week tevoren had hij in het jaarlijkse verslag aan het Parlement al opgemerkt: „Volgens de sta tistische gegevens zijn de vergrijpen te gen de regels van de „innere Führung" in vergelijking met vorige jaren aanzien lijk gestegen". De Wehrbeauftragte is volgens de grond wet een hulporgaan van de Bondsdag bij het uitoefenen van de parlementaire con trole over de Bundeswehr. Hij waakt ook over de constitutionele rechten van de sol daat. Het is de Beauftragte evenwel niet toegestaan in het parlement zijn jaarlijk se boodschap persoonlijk toe te lichten, want het recht om in lief Parlement het woord te voeren komt alleen de afgevaar digden toe. zijde van regering en de regeringspartij, de C.D.U., absoluut afwijzend. De C.D.U. noemde Heye's optreden een minachting van het Parlement. Bondsdag-voorzitter De reacties op Heye's persoonlijke toe lichtingen in het weekblad waren van de „Het is een misverstand," zei de hoofd directie van de Nederlandsche Handel Maatschappij, toen wij haar vanmorgen yrcegen wat zij dacht van het verbod dat de regering van Singapore haar had opge legd. Haar lokale agentschap mag nu al leen nog sterling en daarvan afgeleide va luta verhandelen; andere buitenlandse va lutatransacties zijn niet toegestaan. „Het is een misverstand tussen de lokale directeur, de heer P. T. A. van Gelder, en de exchange commission van de staat," zegt men in Amsterdam. De zaak heeft geen enkele politieke achtergrond maar zakenkringen in Singapore zeggen dat de actie voortvloeit uit recente Nederlandse activiteit met betrekking tot een bepaald handeisinitiatief in Indonesië. Zij zeiden dat Indonesische handelsvertegenwoordigers in Londen kort geleden naar Amsterdam zijn overgeplaatst in verband met de verbete ring in de handelsbetrekkingen met Neder land. Indonesië proclameerde verleden jaar september een handelsboycot tegen Ma leisië en aangenomen wordt dat de maat regel tegen deze Nederlandse bank een vergeldingsmaatregel is. Vermoedelijk op voorstel van de centrale regering van Ma leisië. Gerstenmaier nodigde Heye voor vanmor gen tot een bespreking over de pubhkaties uit. De woordvoerder van de oppositiepar tij, de S.P.D., zowel als de vrije democra ten van Erich Mende, schaarden zich ach ter het beleid van Heye. Heye schrijft in het weekblad: „Een van de opdrachten die het Parlement mij gegeven hes tl is er voor te zorgen dat het principe van de „staatsburger in uni form" niet wordt verzaakt. Dit betekent dat het gaat om het principe dat de staats burger in uniform in de eerste plaats staatsburger en in de tweede plaats dra ger van een uniform is. Dit uitgangspunt is alleen maar te ver wezenlijken als men bij de opbouw va.i de Bundeswehr niet eenvoudig daar ver der gaat, waar men bij het eind van de laatste oorlog is opgehouden. Wij leven in een andere tijd met nieuwe, andere, levensvormen en wij moeten ook het soi- daatzijn daarbij aanpassen. Ik was er bij mijn ambtsaanvaarding in 1961van overtuigd dat ik de ontwikkeling op de ze manier zou kunnen beïnvloeden. Op het ogenblik kom ik er rond voor uit dat het helemaal bij wensen gebleven is. De mogelijkheid om uit hoofde van mijn ambt deze ontgoocnelende ontwikkelingen een halt toe te roepen worden me steeds meer ontnomen. Ditzelfde geldt voor al len die in oe Bundeswehr hervormingen willen doorvoeren. Het is treurig dat het moet worden gezegd, maar de neiging tot de vorming van een eigen gezag binnen het bestel van de Bondsrepubliek, is on miskenbaar. (Zie verder pagina 3 onder „In Bundeswehr „Als eerste stap op de weg naar ver ruiming van de maatregelen die het ei- gen-woningbezit bevorderen" heeft de mi nister besloten dat een bijdrage-ineens, die gemiddeld ruim 1000,- bedraagt, kan worden verleend. Bovendien kunnen de ge meentebesturen een garantie tot 90 pet van de netto-stichtingskosten verlenen. De ze faciliteiten kunnen worden toegekend voor woningen, die na 30 juni 1963 in uit voering werden genomen. Deze verruiming is mede het gevolg van de aandrang, die bij de behande ling van de begroting van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid voor 1964 in de Tweede Kamer van verschillende zijden tot uitdrukking is gekomen. TOKIO (Reuter-AP) De drie Noord- japanse provincies Niigata, Yamagata en Akita zijn vandaag getroffen door een aardbeving. Volgens de laatste meldingen zjjn er 18 mensen gedood en 103 gewond. De toestand van vele gewonden is ernstig. Uit de ruïnes van een kleuterschool in Tsoervoka heeft men de lijkjes van drie kinderen geborgen. Vijftien andere kleu ters werden met verwondingen uit de puin hopen gered. In de stad Niigata braken branden uit. Een gashouder spatte uiteen. De rivier de Sjinano veroorzaakte overstromingen, doordat op vele plaatsen grote stukken land in de rivier zakten. Een aantal brug gen stortte in en in de wegen verschenen scheuren. Uit Akita wordt melding gemaakt van twe? doden als gevolg van vallend ge steente. In Nagano kwamen twee mensen onder een omvallende boom om het leven, Het waterpeil van de zee is ruim 1.80 me ter gestegen en in noord-Japan geldt een waarschuwing voor vloedgolven. Volgens meteorologische stations lag het epicentrum van de beving 270 kilome ter noordwestelijk van de aan de Japanse zee gelegen Toyama-foaai. Van het meteorologisch bureau van To- yama, braken twee naalden van de seis mograaf af docr de kracht van de bevin gen. De aardbeving stond in kracht gelijk met de schokken die in 1923 Tokio troffen en waarbij toen 143.000 doden vielen. WASHINGTON (AP) President John son van de Verenigde Staten heeft de mi- nistor-president van Griekenland, George Papandreou, uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Dat bezoek komt na het bezoek van de Turkse premier, Ismet Ino noe aan Johnson om de kwestie-Cyprus te besreken. Papandreou heeft de uitnodiging aanvaard. Op een vraag of president Johnson de j taak van bemiddelaar op zich had geno men, werd geantwoord: „vredestichter zou de omschrijving kunnen zijn". Het Holland Festival 1964 is gisteravond begonnen. De officiële opening van deze traditionele reeks culturele manifestaties, die zich ieder jaar in een aantal Neder landse steden, maar voornamelijk in Den Haag-Scheveningen en Amsterdam afspelen, werd bijgewoond door prinses Christina van Zweden en door prinses Margriet. De aanwezigheid van deze jeugdige vorstenkinderen gaf het gala concert, dat het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo op deze eerste avond van het Holland Festival 1964 in de met bloemen versierde Schevening- se Kurzaal gaf, een extra feestelijk tintje. Vele vooraanstaande gasten woonden deze (zeventiende) Holland-Festival-ope- ning bij, onder meer de ministers Toxo- Cronjéstraat peus, Bot, Andriessen, Veldkamp en de gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, mr. Emanuels. Verder de staatssecretarissen Diepenhorst, Haex, Grosheide, Van de Laar, Keyzer en Bak ker en een groot aantal vertegenwoordi gers van het corps diplomatique. Minis ter Biesheuvel was verhinderd, daar zijn broer zaterdag j.l. bij een auto-ongeluk in Frankrijk om het leven is gekomen. Buiten het Kurhaus, achter de afzettin gen op het Gevers Deynootplein, hadden zich vele belangstellenden opgesteld, om een glimp van de hoge bezoekers en als het even kon, van de beide prinsessen op te vangen. Zij zagen tussen half negen en negen uur een lange rij in avondkle ding gestoken gasten de trap van het ho tel Kurhaus zoveel waardiger dan de gebruikelijke Kurzaal-ingang opgaan. Toen de prinsessen Margriet en Chris tina van Zweden arriveerden werden zij in dè hal verwelkomd door burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Onmid dellijk nadat de beide prinsessen met haar gevolg de zaal waren binnengetre den en, geflankeerd door de hierboven ge- noeihde dames en heren hun plaatsen hadden ingenomen, begon het concert met het door de koperblazers van het Re sidentie-Orkest gespeelde Wilhelmus. K. J. Versteeg: Wie nooit ziek is, leeft ongezond. De eerste speciale aardbeienveiling van dit jaar, welke maandag in Bever wijk werd gehouden, is wat de prijzen betreft voor de tuinders op een grote teleurstelling uitgelopen. Ondanks hef feit dat de kwaliteit van de aangevoerdb aardbeien (12.000 manden) zo uitstekend was, dat aan meer dan negentig percent het kwalificatiecijfer 1 kon worden toe gekend. Toch waren de verwachtingen niet on gunstig geweest, want op de groenteveiling werd voor een slof aardbeien nog een prijs betaald, die zich tassen ƒ4,80 en ƒ3,30 be woog. Doch op deze speciale aardbeien veiling bracht de eerste partij al direct niet meer op dan ƒ2,90 per slof en later liep deze zelfs nog terug tot 2,80 en 2,30. En dit alles voor beslist eerste kwaliteiten. Slechts voor heel bijzondere partijtjes werd eenmaal 3,10 betaald. De tweede soort noteerde prijzen rond 2,per mand, met ƒ1.20 als laagste en ƒ2,40 als hoogste prijs. De doosjes werden verkocht voor 18 tot 30 cent. Als oorzaak voor deze lage prijzen wordt de volle pluk in het zuiden van Nederland aangewezen, waarvan de kwaliteit even eens uitstekend is en de prijs zelfs nog la ger dan in Beverwijk. Enkele zuidelijke veilingen hebben dan oolc reeds het door draaien van aardbeien gemeld. Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie is vandaag begonnen aan zijn reis door Scandinavië. Hij zal in het geheel zes tien dagen in Denemarken, Zweden en Noorwegen blijven. De Russische staats man en partijleider scheepte zich maan dagavond in op de „Bashkiria" in de Bal- ™10"'!llfUltfa tische haven Baltiysk. Het Russische gezel schap telt vijftig personen. Kroesjtsjev wordt vergezeld door zijn vrouw Nina, zijn drie dochters en zijn schoonzoon Adzjoebei, de hoofdredacteur van de Izvestia. De Russische premier kwam vandaag in Kopenhagen aan. Er waren zeer uitge breide veiligheidsmaatregelen getroffen, omdat er in Denemarken veel critiek is op het bezoek. Kroesjtsjev zal voortdurend omringd worden door een dubbele ring van politiemannen. Hij logeert in het hotel „Royal", in het centrum van de Deense hoofdstad. Dat hotel wordt aan alle kanten beschermd door machinegeweren. Er zijn vierduizend politiemannen op de been om eventualiteiten het hoofd te bie den. Al het voedsel, bestemd voor het Rus sische gezelschap, wordt gecontroleerd door de dienst voor de openbare gezond heidszorg. De Deense regering heeft niets aan het toeval overgelaten, nadat er enkele dreigementen tegen het leven van Kroesjt sjev zijn geuit. Er wonen in de Scandina vische landen veel ballingen uit de Balti- sche landen. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6X21 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 23417

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1