100.000 i I POLLE, PELLI EN PINGO TRESLONG AGE Kort en bondig^) Landsmeer is boos op Oostzaan Wetsontwerp tot opheffing van Raad Rechtsherstel Archeologisch onderzoek aan het Damrak Meervelder Enk geen militair oefenterrein Zestienjarig meisje verdwenen Onderzoek naar verklaringen van majoor Spier Het Rijk verkoopt tachtig huizen in Noordoostpolder Gevonden voorwerp: een vinger J our nalist en cineast naar Zuid-Amerika Publiek kreeg onjuist beeld van rumoer rond de Beatles Weer kans op regen DINSDAG 16 JUNI 1964 2 Amsterdam wil vooruit lopen op eventuele grenswijziging VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 Haarlem Velsen-Noor a Beverwijk Van school gestuurde jongen zwierf tien dagen door het land Kerkelijk nieuws hoera! naar 2ET HEM MAAR BIJ DE 6A6A66 1 T Ruim 150 kandidaten voor T.H. in Enschede De gemeenteraad van Landsmeer heeft fel geprotesteerd tegen het plan van Am sterdam om op het grondgebied van de gemeente Oostzaan dertienhonderd woon eenheden te bouwen. Het gaat hier om flatgebouwen met tien en meer woonlagen in het gebied dat bij een eventuele grens wijziging tussen de gemeenten Amsterdam Oostzaan en Landsmeer aan de hoofdstad zal toevallen. De raad van Landsmeer heeft reeds ge protesteerd in een brief aan de raden van Oostzaan en Amsterdam. Tijdens de raadsvergadering noemde burgemeester G. Post van Landsmeer het voorstel van de meerderheid van B. en W. van Oostzaan, in te gaan op het verzoek van Amsterdam, een steek in de rug van Landsmeer. Hij vond het niet fair, dat Oostzaan Landsmeer niet in het overleg heeft betrokken. Wethouder C. Vermeij zei, dat hij zich na een achtjarige gezamenlijke strijd te gen de annexatieplannen van Amsterdam verraden voelt floor Oostzaan. Als Oost zaan het verzoek van Amsterdam inwilligt, zal Landsmeer een bezwaarschrift indienen tegen het uitbreidingsplan van Oostzaan. De raad van Oostzaan zal donderdag avond het verzoek van Amsterdam in be handeling nemen. Bij de Tweede Kamer is 'n wetsontwerp ingediend tot opheffing van de Raad voor het Rechtsherstel. Het wetsontwerp voor ziet ook in de overdracht van de taken van sommige onderdelen aan andere or ganen. Het wetsontwerp heeft ook betrekking op de verdeling van het vijandelijk vermo gen en op het rechtsherstel van verenigin gen. Advertentie [uit: gab reide ISPU6KAART I on h. KIPETEN ]S6?° dagelijks DlfJER_en SOIREE- DANSANTE HILLEGON/f res 102520-5317 AMSTERDAM In de bouwput van het C. en A.-gebouw aan het Damrak in Amsterdam, die is ontstaan nadat de resten van het vorig jaar door brand verwoeste pand waren verwijderd, wordt een archeo logisch onderzoek ingesteld. Men hoopt in de bodem onder andere voorwerpen te vinden, die een inzicht kunnen geven in een bepaalde periode van de geschiedenis van oud-Amsterdam, waarover nog weinig bekend is. Er wordt dwars over het terrein een geul gegraven tot drie meter bene den N.A.P. Wetenschappelijke assistenten van het Instituut voor Pre- en Protohisto rie van de universiteit van Amsterdam hopen het profiel te kunnen vaststellen van de dijk, die langs de Amstel heeft gele gen. Vermoedelijk is daar een ligplaats van schepen geweest en hebben er enke le paalwoningen gestaan. In archeologische kringen bestaat grote belangstelling voor de opgraving omdat voor het eerst aan de „nieuwe zijde" van de Amsterdamse binnenstad een dergelijk onderzoek kan worden ingesteld. De regering zal de Meervelder Enk bij Nieuw-Millingen en gronden bij Garderen niet als militair oefenterrein aanwijzen. Getracht wordt op andere wijze in de bestaande behoefte aan militair oefen terrein te voorzien. Dit heeft de minister van Defensie op vragen van de V.V.D.- Kamerleden Couzy en Oldenbanning ge antwoord. Wel vindt een klassificatie van gronden plaats ter beoordeling van hun geschikt heid voor militaire oefeningen met rups voertuigen. Het onderzoek hiernaar wordt ingesteld door de Stichting voor Bodem- kartering in samenwerking met de af deling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer. Voor oefeningen met rupsvaartuigen moeten de gronden goed waterdoorlatend zijn en bij voorkeur humusarm. Het departement van Defen sie doet geen pogingen bij Nieuw-Mil lingen of bij Garderen gronden voor dit doel aan te kopen. Naar de landbouw kundige waarde van deze gronden is wèl een gedetailleerd onderzoek ingesteld. De rijkspolitie in Eist verzoekt de op sporing van het 16-jarige meisje Wilhel- mina Hendrika van Wijngaarden, dit tot 29 mei bij familie in Schiedam verbleef. Sindsdien is zij verdwenen. Zij is 1,50 me ter lang, heeft een slank figuur, een rond gezicht en een litteken op het voorhoofd. Zij was gekleed in zwarte rok en zwart truitje en droeg zwarte schoenen met naaldhakken. Advertentie c Grote Kerk, vandaag 20-21 u.! Orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 „De knuffelflat", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 14, 19 en 21.15 u.: „Trapeze", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Een vrouwtje aan de haak", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Und du mein Schatz bleibst hier", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De overwin naars", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.; „Damon en Pythias", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „8y2", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „Arsenicum en oude kant", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw en het onlangs ontdekte mannenportret van Frans Hals (tot en met augustus). Dagelijks open van 10-17 uur en zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: „Uit het schetsboek van Jan C'.uyters". Tot en met 21 juni. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein)Tentoonstelling van tekeningen van Hubert van Lith. Tot en met 30 juni. Dagelijks geopend van 1018 uur en van 2024 uur. Dagelijks gram- mofoonplatenconcert van 2122 uur: zomerprogramma van kamermuziek. Kunstzaal Barteljoris (Barteljorisstr. 32): Schilderijen, aquarellen en tekeningen van Pauline Zwaai en keramiek van Francine Timmers tot en met 4 juli. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tentoonstelling van beeldhouwwerk en tekeningen van Wim Jonker. Tot 22 juni. Bootzaal: „100 Am bachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-20 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20.00-23.30 uur. Teylers Museum (Spaarne 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw en van Michelangelo ter herdenking van diens sterfdag 20 mei 1564 (tot en met 31 aug.). Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10—17 uur en de eerste zondag van de maand van 1317 uur. Vleeshal (Grote Markt), tentoonstelling van beeldhouwwerken van Nic. Jonk en Arthur Spronken. Dagelijks van 10-17 u. en zondag van 13-17 u. Tot 13 juli. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid en schilderijen, tekeningen, grafiek en gouaches van Willem Snitker. Tot en met 29 juni. Da gelijks (behalve maandag) geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Linnaeushof, Bennebroek, openluchtten toonstelling van voorjaars- en zomerbloe men, tropentuin en minicorso. Dagelijks van 9-18 uur. Tot en met oktober. Bloemenheuvel (Bloemendaalseweg 158), tentoonstelling van bloemen en landschap pen van J -T "dalhuizen. Dagelijks van 10-17 u en van 14-17 u. Tot 29 juni. (7- gaan in Haarlem" in de 1" 'lag 12 juni). DINSDAG 16 JUNI City, 20 uur: „Chans", Stadsschouwburg, 20 uur: „De drie waar heden". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16 uur. WOENSDAG 17 JUNI City, 20 uur: „Chans". Stadsschouwburg, 20 uur: „De drie waar heden". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder dinsdag. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort-Noord 14 tot 17 uur. R.K. openbare bibliotheek en leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 uur. DINSDAG 16 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Manina". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Madame Sans Gêne". WOENSDAG 17 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Manina". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Madame Sans Gêne". Advertentie Het ministerie van Defensie stelt een onderzoek in naar de juistheid van de ook in ons blad vermelde verklaringen van de commandant van de rijschool der in fanterie in Venlo, majoor Spier, die o.m heeft gezegd dat hij ongerust is over de te geringe rij-ervaring van de dienstplich tige chauffeurs die zijn school aflevert. De commandant heeft onder meer ge zegd dat de rijschool als gevolg van be zuinigingen de chauffeur niet meer kan trainen in het colonne- en terreinrijden. Hij achtte het onverantwoord dat een chauffeur die pas bij de school vandaan komt een wagen met dienstplichtigen naar La Courtine zou moeten rijden. Hij bepleitte voorts dienstplichtigen die alleen tot jeep-chauffeur worden opgeleid, eerst vier weken les te laten nemen bij burgerrijscholen waarvan de instructeurs zijn ingelicht over de specifieke militaire eisen. Ook was hij er voorstander van dat militair chauffeurs een premie krij gen als zij een bepaalde tijd schadevrij hebben gereden. Tachtig in Emmeloord en in Kraggen- burg in aanbouw zijnde rijkswoningen van het type kleine herenhuizen zijn te koop aangeboden. De minister van Financiën is niet bereid om de richtlijnen voor de over dracht van woningwetwoningen op deze verkoop van toepassing te verklaren. Dit heeft de minister van Financiën, prof. Witteveen, geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Bom- mer (P.v.d.A.). Van een analoge toepas sing van de richtlijnen voor overdracht van woningwetwoningen kan alleen sprake zijn bij verkoop van woningen, die wat bouw en ligging betreft met woningwet woningen kunnen worden gelijkgesteld, aldus de minister. De prijzen van de 80 huizen in de Noord oostpolder zijn vastgesteld op de stich- tingskosten en de waarde van de grond. Gezien de vraag- en aanbodverhou dingen in de polder is niet te ver wachten, dat deze woningen speculatieob jecten zullen worden. Over verkoop van de huizen wordt niet met de gemeente besturen overlegd en door de verkoop wordt het huisvestingsbeleid van de ge meenten niet beïnvloed, aldus minister Witteveen. Een 15-jarige jongen uit Brunssum, die niet meer thuis durfde te komen omdat hij van school was gestuurd, heeft tien dagen lang vrijwel zonder eten en drin ken door het land gezworven. Hij nam een bromfiets weg en reed naar het Westland, waar hij in Maassluis een draagbare radio stal om te kunnen horen of er een verzoek tot zijn opsporing zou worden uitgezonden. De bromfiets, die de fect raakte, liet hij achter en te voet zwierf hij via Gouda en Bodegraven naar Amsterdam. Onderweg zag hij kans een fles melk en koek uit een consumptietent weg te nemen. In de hoofdstad besloot hij toch maar naar huis terug te keren. In Rijswijk belde gisteren een hevig ge schrokken terreinknecht van het voetbal stadion de recherche op. Hij had op een van de bij velden temidden in een grote bloedplas een vinger gevonden. De politie ontdekte spoedig de herkomst van de on gewone vondst. Twee bestuursleden van de amateur-vereniging R.V.C., de ere voorzitter Verver en de voorzitter G. F. Strik verschilden van mening over het aantal bijvelden van het Rijswijkse voet balstadion, waar RVC het volgend jaar hoopt te gaan spelen. „Wedden dat het er drie zijn?", zei de 62-jarige heer Ver ver en klauterde over het gesloten hek. Maar' bij de afsprong bleef hij met de ringvinger haken. Tot zijn verbijstering ontdekte hij dat hij een vinger miste. Hij werd met spoed naar een ziekenhuis ge bracht. Inmiddels echter had de terreinknecht de Rijswijkse politie gealarmeerd. De re cherche slaagde erin de eigenaar van de gevonden vinger te ontdekken. De heer Verver kan nu op aanvraag het „gevon den voorwerp" krijgen. In het kader van „Wij en Zij" In opdracht van de actie „Wij en Zij' van het Nederlands Katholiek Vakverbond zijn de journalist Jan Glissenaar en de ci neast Peter Pennarts van Schiphol naar Z.-Amerika vertrokken, waar zij bespre kingen zullen voeren met leiders van de christelijke vakbewegingen, en voorts re portages zullen maken van de sociale toe standen in Brazilië, Bolivië, Equador, Co lumbia en Mexico. Ook het werk van de sterk in opkomst zijnde christelijke vakbeweging van dit continent zal een onderdeel van deze re portages vormen. Eind oktober hoopt het tweetal in Nederland terug te zijn. Leider van de actie „Wij en Zij" is de propagandachef van het N.K.V., de heer L. Beumer. De actie heeft vooral ten doel bij N.K.V.-leden daadwerkelijke belang stelling te kweken voor de sociale pro blematiek der Zuidamerikaanse landen. De actie, die in de komende herfst voor de vierde maal zal worden gehouden, heeft tot nu toe ruim een half miljoen gulden opgebracht. Daarmee kunnen diverse pro jekten der vakbeweging in Zuid-Amerika met name het vormings- en scholings- werk worden gesteund. Het ligt in de bedoeling dit jaar 25.000 dollar beschikbaar te stellen om de afbouw van een vormingsinstituut voor de vakbe weging in Equador mogelijk te maken en 12.000 dollar ten behoeve van de aanstel ling van enkele bestuurders in Venezuela en de Dominicaanse republiek. Ned. Herv. Kerkj Beroepen te Ederveen: J. C. de Bie te Aalst (Gelderland). Bedankt voor Barneveld (vakature B. Eijsenga): C. den Boer te Sliedrecht; voor Goudriaan-Ottoland (toez.): L. Doppen berg te Wilsum (O.). 1213. Toen ze allemaal beneden waren, begonnen ze aan hun onderzoekingstocht. Waar zullen we heen gaan? vroeg hondje Tibbie. Maar dat wisten ze eigen lijk niet; ze waren nog nooit eerder op avontuur geweest. Laten we maar vast gaan lopen, stel de beertje Brum voor. We zullen wel er gens terecht komen! En toen ontdekten ze opeens een muizegat in de muur. Zullen we hier even de weg vragen? zei vogel Tuuktiep. KÊRSTMlSlAND HUI JU KllMT IN DE EAA7STE 606D6RENWA60N - AAAARVI/U6- DÊTRÊIN RIJDT AU Y% IK KON HEM NIET WAK KER KRIJ6EN EN HE8 DE STOEU OOK MEE6E- NOAAEN fl »oo? PI B C0PENHIGE Prinses Christina van Zweden heeft de tentoonstelling kleinplastiek in Madurodam geopend door de ont hulling van het beeldje „Lenteoffer" van de Zweed Hakan Bonds. Daarbij waren o.a. minister Luns. de Zweed se ambassadeur in Nederland, de h'eer Eng, de Indonesische zaakgelastigde Nederland, dr. Sharif, de commis saris der koningin in Zuid-Holland, mra Klaasesz, en de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten, aan wezig. De Zweedse expositie, die tot 8 augustus duurt omvat 88 werken van 27 Zweedse beeldhouwers. Het bestuur van de nieuwe technische hogeschool Twente heeft aan 156 kandi daten uit 't gebied dat begrensd wordt door de lijnen Emmen-Kampen-Apeldoom-Nij- megen-Nederlands-Duitse grens meege deeld, dat zij kunnen worden ingeschre ven. Hetzelfde bericht is gestuurd aan 79 kandidaten uit andere delen van het land. Totaal zijn uit de rest van Nederland 136 aanmeldingen binnengekomen. Hieruit zijn door loting de 79 kandidaten aangewezen. Alle kandidaten rpoeten nog eindexamen v.h.m.o. doen. Aan vijf van de toegelaten kandidaten is toestemming verleend buiten de cam pus te wonen. Voorts zal aan een klein aantal technische ambtenaren toestem ming worden verleend om een deel van de colleges te volgen. Vier meisjes hebben zich aangemeld. Voor een dergelik gering aantal vrouwe lijke studenten kan geen beroep worden gedaan op de studentenhuisvesting op Drienerlo. Er zullen bijzondere voorzie ningen worden getroffen. Voorgesteld was aan studenten uit het gebied dat omschreven wordt in de „Cam pusnota", het uitgewerkte rapport over de opzet van de campushogeschool op Drie nerlo, dat in 1963 door het bestuur van de technische hogeschool Twente bij de minister van O. K. en W. werd ingediend, bij de toelating voorrang te verlenen. De minister is thans daarmee akkoord ge gaan. Fatale messteek. Bij 'n vechtpartij in de Kemperstraat te Den Haag is een 29- jarige tegelzetter zo ernstig gewond, dat hij vermoedelijk aan beide benen ver lamd zal blijven. De man kwam toe lopen toen enige mannen een familie vete aan het uitvechten waren en liep een «steekwond in de rug op, waarbij het ruggemerg geraakt werd. Vlootbezoek uit de V.S. Twee jagers van de Amerikaanse marine, de „New" en de „Damato", zullen van 18 tot 23 juni een bezoek brengen aan Amsterdam. Zaterdagmiddag en zondagmiddag zul len de schepen enkele uren voor het publiek te bezichtigen zijn aan het „Stenen Hoofd". Jamborette in Suriname. De Surinaamse padvindersvereniging bestaat op 29 juli veertig jaar, ter gelegenheid waarvan een Jamborette zal worden gehouden van 20 tot 30 augustus. Ongeveer vijf honderd padvinders zullen eraan deel nemen. Nederland zal vertegenwoordigd worden door vijfentwintig padvinders. Uit Brits Guyana komt het grootste bui tenlandse contingent: honderd padvin ders. Wetenschappelijke waarnemers: Het publiek heeft een onjuist beeld ge kregen van het gedrag van de tieners tij dens het optreden van de Beatles in ons land, omdat het betrekkelijk kleine min derheden waren, die de aandacht wisten te trekken van televisie, film en schrij vende pers. Dit is een van de voorlopige conclusies van een wetenschappelijk team van het Seminarium voor Massa-psycholo- gie, Openbare Mening en Propaganda van de Universiteit van Amsterdam. Zeven stafleden en studenten van dit seminarium hebben de beide voorstellingen van de Beatles te Blokker bijgewoond om „gerichte" waarnemingen te doen. Deze waarnemingen werden gecodeerd op spe ciaal vervaardigd notitiepapier. Gebleken is dat het beeld van tumult voornamelijk werd gevormd door de voorste rijen van de zaal. De rest zat rustig toe te kijken, zong mee of stond af en toe op. Volgens een van de medewerkers aan het onder zoek is er door andere waarnemers wel wat erg snel met het woord hysterie ge gooid. Het onderzoek was bedoeld als een werk college in de massa-psychologie voor de studenten aan de politiek-sociale faculteit. Het ging uitsluitend om het gedrag van grote massa's en geenszins om de Beatles, Het ligt in de bedoeling defgelijke onder zoeken in de toekomst te herhalen. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de oceaan en West-Europa komt een westelijke circulatie voor. Nederland ligt daardoor binnen 't bereik van oceaan storingen. Eén van deze storingen lag van ochtend enkele honderden kilometers ten westen van Ierland. Verwacht wordt dat deze storing ons land morgen, vergezeld van wat regen of motregen, zal voorbij trekken. Het koele weer duurt voort. In het overgangsgebied van de koele en de zeer warme continentale lucht boven Oost en Zuidoost-Europa viel in de omgeving van het noord-westelijke deel van Zuid- Slavië veel regen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. SH d C O! w cS Den Helder zwaar bew. zwz 16 0,1 Ypenburg zwaar bew. verand 18 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 17 0 Eelde onbewolkt zw 18 0,5 De Bilt onbewolkt z 19 0,5 Twente licht bew. zzw 16 4 Eindhoven zwaar bew. zw 18 0,6 Z.-Limburg licht bew. zzw 18 0,2 Helsinki licht bew. wzw 29 3 Stockholm half bew. zw 23 0 Oslo zwaar bew. zzw 15 1 Kopenhagen half bew. wzw 20 0 Aberdeen onbewolkt w 16 1 Londen zwaar bew. zw 18 0 Amsterdam licht bew. zw- 18 0,2 Brussel half bew. zzw 19 1 Luxemburg half bew. windst. 17 0 Parijs licht bew. wnw 18 0,6 Bordeaux zwaar bew. windst. 20 0 Grenoble licht bew. windst. 20 4 Nice licht bew. n 25 0,2 Berlijn zwaar bew. zw 23 0 Frankfort zwaar bew. wzw 22 0 München geheel bew. wnw 16 3 Zürich motregen n 18 0,1 Genève zwaar bew. windst. 20 0 Locarno zwaar bew. ono 24 0 Wenen geheel bew. wnw 23 3 Innsbruck geheel bew. windst. 18 1 Belgrado onbewolkt 0 29 0 Rome zwaar bew. ono 27 0 Ajaccio half bew. no 23 8 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca half bew. windst. 26 0 Lissabon onbewolkt n 32 0 Woensdag 17 juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 12.57 uur, onder 1.26 uur. Maanstanden 25 juni 02.08 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 16 juni Hoog water 8.34 uur en 21.06 uur. Laag water 4.05 uur en 16.33 uur. Woensdag 17 juni Hoog water 9.39 uur en 22.11 uur. Laag water 5.01 uur en 17.33 uur Het hoog en 'nag y 10 tot 15 min

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2