In Bundeswehr wordt nog heel ouderwets gedrild ■9H Chefarine 4 E r VAN DAG TOT DAG Franse soldaten in alle stilte uit Algerije weg Politieke storm in Engeland over contract met Indonesië Gerstenmaiers „Manhattan am Rhein" Machine maakt mens tot reus In Londen en New Y ork debat over apartheid 4-voudige combinatie inderdaad veel beter! raatótoel Zuiveringen in Tibet PcllyFloTdi Moderne wapens eisen meedenkende soldaten vmmmmmmmmmmmrmmn Vertrouwen weg Onparlementair (Qp de Vaderdag? DROSTE pastillesaltjjdwelkom!^^ Vauxhall gaat misschien duizend chassis leveren Tweeslachtigheid van de Westduitse „hoofdstad" Gullebui? DROSTE pastilles altijd welkomïN^. DINSDAG 16 JUNI 1964 3 M. Mok Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. De gepensioneerde Westduitse vice-ad- miraal Heye, die enkele jaren geleden door de Bondsdag werd benoemd tot „eenper soons-klachtenbureau" voor militairen en als een soort van verbindingsman tussen dienstplichtigen en parlement moest waken voor misbruiken bij de Duitse soldatenop- leiding, heeft niet één maar twee boekjes opengedaan over zijn ervaringen. Die er varingen blijken van dien aard, dat hij zijn optimisme en idealisme kwijt is en waarschijnlijk ontslag zal nemen. Eén boekje van Heye is zijn rapport aan de Bondsdag, het tweede wordt gevormd door een artikel in een Duits tijdschrift. Dat toon en formulering van deze twee boekjes aanzienlijk verschillen, ligt voor de hand. De feiten zijn echter dezelfde. En die feiten illustreren het bedroevende en beangstigende verschijnsel, dat de Duitse Wehrmacht is herrezen zonder op de es sentiële punten te verschillen van die uit de nazi-periode. Dit betekent, dat het kader van die Wehrmacht geïnfecteerd is door de verderfelijke Pruisische geest van ka daver-discipline, die Hitier en zijn trawan ten in staat stelde het Duitse leger te ge bruiken voor onmenselijke én oneervolle taken. Welke taken dat waren, weet nu lang zamerhand de hele wereld wel. Wat de hele wereld ook weet is, dat juist het gros van de Duitse officieren en onderofficieren er gedurende de jaren 1932 tot '45 voor heeft gezorgd dat het Duitse verzet tegen de tiran en zijn massamoordenaars geen kans kreeg zich te doen gelden. Nog tij dens de slotfase van de oorlog vermoordde dat kader de enkelingen in zijn eigen ge lederen, die probeerden de duivel van Go- desberg uit te drijven. En nu is die geest herleefd. Maar Hitier is'er niet, om hem te exploiteren. Aan dat betrekkelijke geluk hangt de toekomst van Duitsland, de Europese samenleving en de wereld. Ook tijdens de republiek van Weimar was Hitier er nog niet, maar toen de bejaarde, afgeleefde Hindenburg het rijkskanselierschap overdroeg, waren het de handen van Hitler die het ontvingen. Het Duitse volk had hem intussen opgeroe pen en op zijn voetstuk gezet onder druk van de Wehrmachtskliek, die bloed en re vanche rook. Dit gebeurde dertig jaar geleden. Ter wijl nu reeds de Europese bondgenoten van Duitsland onder wie Nederland de Volgzaamste en best gelovige is hun politieke en militaire hebben en houen aan de Duitse koers hebben aangesloten, om dat ze onder Duitse suggestie slechts één vijand zien, ontwikkelt de Wehrmacht zich Unverfroren tot een vijand van Euro pese beschavingsnormen. Waarschuwingen tegen deze levensgevaar lijke onderneming dateren al van jaren te rug en herhalen zich, maar niettemin wordt ook in deze dagen onze minister van Bui tenlandse Zaken nog parlementaire hulde gebracht omdat hij in zijn defensienota het herstel van de Duitse eenheid als lei dend beginsel van de Nederlandse inzich ten in Europa's toekomst heeft gehand haafd. Een herenigd Duitsland onder de laars van een nieuwe Wehrmacht, waarvan het kader eensdeels door oud-nazi's, anderdeels door communistische doctrines is geïnspi reerd, schijnt het enige voorland te kunnen zijn van een Europese ordening. Ons lijkt een verdeeld Duitsland echter in vergelijking daarmee een reeds bereikte ordening, die in '45 zichzelf in de heldere situatie van toen heeft voltrokken, en die zich tegen wil en dank tot ons geluk heeft kunnen handhaven. Op Zanzibar is zich vrij snel een situatie aan het ontwikkelen die voor geheel Oost- Afrika bedenkelijke gevolgen kan hebben De poging van de anti-communistische krachten op het eiland om door middel van een unie met Tanganjika de resultaten van de revolutie binnen zekere democra tische perken te houden, lijkt geen vruch ten te hebben afgeworpen. Zanzibar en Pemba zijn geïsoleerd. Er ontwikkelen zich vormen van terreur die voor de be woners het ergste doen vrezen. De berich ten die het Afrikaanse vasteland bereiken verschillen van inhoud, maar duiden er alle op dat aan Afrika's oostkust een twee de Cuba aan het ontstaan is. President Nyerere van Tanganjika-Zan- zibar is door de communisten op het eiland buiten spel gezet. Zijn vertegenwoordigers worden niet eens toegelaten. Het is voor het Westen vrijwel onmogelijk hem ac tief te steunen in pogingen zijn gezag ook op Zanzibar effectief te vestigen. Het ligt in de lijn dat Nyerere overleg gaat plegen met zijn collega Kenjatta, de pre sident van Kenia. Die heeft zich ontpopt als een buitengewoon handig politicus die zowel met het Westen als met het Oos ten weet om te springen. Kenjatta be grijpt heel goed dat de ontwikkelingen op Zanzibar ook voor hem potentiële geva ren inhouden. Nyerere en hij zullen ongetwijfeld de mi litaire paraatheid van hun landen opvoe ren. Dat kost geld. Als leden van het Brit se Gemenebest kunnen zij erop rekenen dat hun de nodige financiën ter beschikking worden gesteld. Zij zullen zelf de crisis die zich aan hun zeegrenzen ontwikkelt moeten oplossen. Wanneer zij de tijd daar voor gekomen achten, is niet te zeggen Het kan best zijn dat zij rustig wachten tot de Chinese communisten en hun vrien den op Zanzibar de eerste stap zetten.. Over twaalf dagen loopt het kwartaal ten einde gedurende hetwelk de vredesmacht van de Verenigde Naties op Cyprus opera tioneel kan zijn. Secretaris-generaal Oe Thant zal spoedig een rapport publiceren, waarin uit de doeken wordt gedaan, wat de vredesmacht er heeft gepresteerd. Ach ter de schermen wordt hard gewerkt aan een verlenging van de acties van de vre desmacht op het eiland. Of dat streven succes zal hebben, is nog een open vraag. Het is namelijk niet zeker dat de Brit se regering bereid zal worden gevonden de Engelse troepenmacht op het eiland onder V.N.-gezag te laten blijven. Het Britse contingent vormt ongeveer de helft van de hele internationale strijdmacht. Als dat wordt teruggetrokken, kan van een enigszins effectief optreden van de V.N.- macht geen sprake meer zijn. Het is dan zelfs zeer dubieus of de andere regeringen die troepen aan de V.N. afstonden voor Cyprus bereid zullen zijn die daar te la ten. In Groot-Brittannië gaan steeds meer ook gezaghebbende stemmen op die er bij de regering op aandringen in geen geval Britse troepen nog langer bloot te stellen aan de vernederingen en aansla gen van de Griekse eilandbewoners. Men is in Engeland niet blind voor de conse quenties die het terugtrekken van het Brit se contingent zal hebben. Men voelt er echter niet voor dat Makarios de kans krijgt onder de dekmantel van de V.N.- macht een soort privé Grieks legertje op te bouwen waarmee hij op een kwade dag de wereld voor een voldongen feit kan stellen. De Griekse Cyprioten hebben stelselma tig hun acties gericht tegen het Britse V.N.-contingent. Zij willen kennelijk op die manier wraak nemen voor het feit dat het de Britse troepen zijn geweest die hen in de vijftiger jaren hebben belet het „Turk se probleem" op te lossen door middel van een bloedbad. De Britse openbare mening is zich nu gaan roeren. Zij wenst niet dat Britse dienstplichtigen nog langer slachtoffers zijn van die Grieks-Cyprische acties. Zij eist dat het opperbevel van de V.N.-macht op het eiland veel uitgebreider bevoegd heden krijgt, opdat het doelmatige tegen maatregelen kan nemen als dat gewenst is. Bovendien eist zij dat alle strijdkrachten op het eiland onder V.N.-bevel komen. Het is niet waarschijnlijk dat de Britse regering zich van de toenemende critiek niets zal aantrekken. Over enkele maan den staan er verkiezingen voor de deur. De conservatieve regering kan zich nau welijks veroorloven de levens van Britse soldaten op Cyprus nog langer in de waagschaal te stellen zonder de zekerheid te hebben dat tegen de acties van de Griek se eilandbewoners krachtdadig kan wor den opgetreden. (Vervolg van pagina 1) Wij verspelen op het ogenblik in de Bun deswehr het vertrouwen van de soldaten. Welke waarden hebben dan nog de su permoderne wapenen, straaljagers en de afweerwapens die wij voor miljarden heb ben aangeschaft. In de Bundeswehr wordt nog voortdurend volgens verouderde me thodes gedrild en opgeleid. Daarbij komt dat het type soldaat van de periode waarin wij leven alleen nog de op zijn felst vechtende soldaat, de mee denkende soldaat is. De moderne wapens vereisen dit". Wehrbeauftragte Heye haalde nog eni ge voorbeelden aan uit het afgelopen jaar. Hij ontving 5400 bezwaarschriften. Daar onder was dat van een soldaat die op zijn verlofadres een telegram ontving van de compagnie om inmiddellijk naar de kazer ne terug te keren. Hij had een honderden kilometers lange reis achter de rug. Zijn „fout" bleek hierin te bestaan dat hij zijn aanvalsuitrusting niet goed had neergezet. Ondanks een storm van verontwaardi ging die in de regering en de C.D.U. over Heye's uitlatingen is opgestoken, verklaar de de Wehrbeauftragte gisteravond in een vraaggesprek in Bad Godesberg dat hij nog geheel achter de woorden stond die hij in het weekblad had neergeschreven. „Ik heb de openbare mening willen wak- kerschudden", verklaarde Heye en hij ging voo'rt: „In de Bundeswehr ontwikkelt zich weer het oude groepsonderscheid tussen de soldaten, onderofficieren en officieren. Een nieuwe beleidslijn is noodzakelijk.". Het probleem dat de vice-admiraal op zo'n onparlementaire manier aan de orde heeft gesteld is niet van vandaag of gis teren. Tegelijk met de oprichting van de Bundeswehr ontstonden er al moeilijkhe den met de oude garde over de plannen van de innere Führung, zoals die door de geestelijke vader ervan, graaf Baudissin waren opgesteld. Het was ook Baudissin, die onder Rom mel in Noord-Afrika vocht en in Britse geangenschap geraakte die het principe van „de burger in uniform" uitdacht, dat tot zoveel verschil van mening aanleiding En toen Baudissin weggepromoveerd werd ogen van andere legerleiders wat al te democratisch, Baudissin en zijn medestan ders begrepen dat hét nieuwe Duitse le ger een apart geval was, en hun angst werd bewaarheid. En toen Baudissin weggepromoveerd werd naar de positie van hoofd van de school voor NAVO-officieren in Parijs, won de oude garde steeds meer veld. Ook de met moderne ideeën opgevoede jonge sol daat komt nu weer onvermijdelijk onder invloed van die vreemde sfeer die opt- staat als Duitse mannen in „kameraad schap" in een leger bijeen zijn. Het opmerkelijke is dat waarschijnlijk niemand in het bijzonder voor deze mis schien logische ontwikkeling verantwoor delijk kan worden gesteld. Over de gevol gen hiervan houden insiders zich op de vlakte. Zolang de Bundeswehr een onder deel van de NAVO is en zolang de Duitse grondwet niet veranderd wordt, bestaat er voorshands weinig gevaar voor de groei van de door Heye gesignaleerde officiers- en onderofficiersgeest. Heye zelf was in de tweede wereldoor log commandant van een uit vrijwilligers bestaande elitegroep die in kleine onder zeeboten en zgn. Schnellboten langs De gepensioneerde vice-admiraal Helmuth Heye, de ombudsman van de Westduitse soldaten, heeft in een weekblad een boekje opengedaan over de „geest van het verleden" die zich weer danig roert in de Bundeswehr. de Europese kusten opereerde. Voortge komen uit een geslacht van soldaten en zeevaarders ontving de familie president Hindenburg aan huis en Heye's vader was enige tijd chef van de Duitse leger leiding. Hij werd met het ridderkruis gedeco reerd en hij was korte tijd commandant van de „Admiraal Hipper" zwaar slag schip die een rol speelde bij de inva sie van Hitler in Noorwegen. Van 1953 tot 1961 was Heye voor de C.D.U.-lid van de Bondsdag. Zijn benoeming tot Wehrbeauf tragte gescheidde met de volledige in stemming van de sociaal democratische oppositie. (Van onze correspondent) PARIJS Uiterst discreet, en zo te zeg gen op de tenen, heeft gisteren, bijna op de dag af 144 jaren nadat het was ge land, het Franse leger Algerije verlaten. Het vertrek der eenheden vond plaats uit een van de militaire havens' van Algiers, na een korte en zwijgende parade, op vier oorlogsschepen, die door een torpedojager werden vooraf gegaan. In een speciale dagorder van de Franse generaal stond te lezen dat de vertrekken de soldaten eer en glorie in Algerije heb ben geoogst en dat ze een laatste hulde brachten aan hun kameraden, die hier hun leven verloren hadden. De militaire ontruiming door Frankrijk heeft zich een jaar eerder voltrokken dan in de akkoorden van Evian was voorzien. Alleen in de oorlogshaven Mers-el-Kebir en op de Saharabases, waar Frankrijk tot dus ver zijn kernproeven houdt, zullen nog een tienduizend Franse militairen en mariniers mogen blijven. Enkele uren nadat die laatste of voor laatste militaire eenheden Algerije de finitief verlieten, nam ook de Franse am bassadeur in Algiers plaats in een vlieg tuig met bestemming Parijs. De reis van de ambassadeur werd vanmorgen in ver band gebracht met het jongste conflict dat de Frans-Algerijnse betrekkingen verstoor de: de arrestatie van een Franse luitenant, die door de Algerijnen van sympathie met de Kabylse oppositie van Ait Ahmed wordt beticht. Ondertussen is de luitenant weer losgelaten, ofschoon hij zich wel ter be schikking van de Algerijnse autoriteiten moet blijven stellen en Algerije dus niet mag verlaten. Advertentie LONDEN In Engeland wordt een po litieke storm verwacht over de conse quenties van het contract, dat Indonesië zojuist heeft afgesloten met de geheel door de Amerikaanse automobielfabriek General Motors beheerste Britse Vauxhall-Motors ter waarde van tien miljoen gulden voor de levering van duizend vrachtwagen- chassis. Dit contract volgt enkele maanden, na dat Amerika tevergeefs heeft getracht de Engelse Leylandfabriekén te verhinderen autobussen aan Cuba te leveren. (Van onze correspondent) BONN. Gaat het parlement al dan niet de hoogte in, is de vraag waarmee men zich steeds meer in Bonn bezig houdt na de laatste ontwikkeling in de plannen van Bondsdag-voorzitter Gerste- maier voor zijn 110 miljoen mark kostend wolkenkrabberproject langs de Rijn. Begin deze maand maakte Gersten- maier de bouwplannen officieel bekend, al wist iedereen dan ook al lang dat ze bestonden, en toonde architect Eiermann uit Karlsruhe een plaquette van zijn schepping waar in de toekomst de Westduitse volksvertegenwoordiging, de Bondsraad en het gehele complex van daarbij behorende kantoren, zittingszalen, conferentiekamers en restaurants zal wor den ondergebracht. Dit alles komt in de plaats van het witte gebouw langs de Rijn, dat vroeger een gymnasium voor meisjes was, en waarin sinds 1949 de volks vertegenwoordiging is geherbergd. Inmid dels is aan het oorspronkelijke gebouw zo veel bij- en aangebouwd, dat het steeds moeilijker is geworden er de weg te vin den. Het gevolg is dat men er ellenlange voettochten moet maken en ondanks alles is de ruimte nog bij lange na niet vol doende. Niet iedereen is even gelukkig met Ger stenmaiers plannen. Het centrale punt van het bouwproject wordt gevormd door een 86 meter hoge wolkenkrabber, die het uitzicht op het Zevengebergte en de Dra- chefels zal gaan verstoren. Maar behal ve dat men daar bezwaar tegen heeft, is een belangrijk politiek argument tegen de hele affaire dat door deze monster plannen het voorlopige karakter van Bonn als bondshoofdstad wordt te niet gedaan Bondskanselier Erhard bereidde plan nenmaker Gerstenmaier een onaangename verrassing toen hij vlak voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten de Bondsdag voorzitter een brief schreef, waarin hij verklaarde dat „Een dergelijke grote uit gave in het licht van de conjunctuur-poli tieke toestand een slecht voorbeeld" zou zijn. Onlangs troffen beide heren elkaar om over de zaak van gedachten te wisse len. Gerstenmaier was razend dat Erhard nu pas met zijn commentaar te voorschijn kwam, terwijl hij al drie jaar lang op de hoogte was van de plannen. Daarbij jcomt dat Erhards brief al aan de openbaarheid was prijsgegeven voordat Gerstenmaier er nog goed en wel van op de hoogte was Medestanders van Gerstenmaier wijzen er bovendien op dat Erhard met zijn cri tiek „durft" te komen op een moment dat nog pas de goedkeuring is afgekomen voor de bouw van een 1,6 miljoen gulden kostende villa voor de bondskanselier, in de tuin van diens ambtswoning. Intussen hebben de vrije democraten van Mende zich bij de critiek van Erhard aangesloten. Zij hameren vooral op het politieke aspect van de wolkenkrabber- bouw. En ook in kringen van de socialis ten gaan al stemmen op om Gersten maiers bouwdrang wat in te dammen, al gaat de partij officieel nog met het „Man hattan am Rhein", zoals het al wordt ge noemd, akkoord. NEW YORK (Reuter) Geleerden zijn in de werkplaatsen van de Amerikaanse „General Electric Company" in Schenec tady bezig met het vervaardigen van een machine die een mens in een „reus" om tovert. De machine bestaat uit een 5 meter hoog metalen skelet, waarin een man kan gaan zitten. Iedere beweging van diens armen en benen wordt versterkt uitgevoerd, zodat hij in staat is zonder moeite zware gewich ten te tillen, op zijn gemak door ruw ter rein kan wandelen en daarbij alles wat hij tegen komt opzij schuift. De machine heeft ook al een naam: „Pedipulator". Zij wordt ontwikkeld voor het Amerikaanse leger. Advertentie LONDEN (AP) De minister van Bui tenlandse Zaken van Gr.-Brittannië, But ler, heeft maandag in het Lagerhuis ge zegd dat de Britse regering het ten zeer ste betreurt dat Nelson Mandela en ande re kopstukken van de Zuidafrikaanse be weging tegen de apartheid tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld zijn. Hij zei dat de Zuidafrikaanse autoritei ten ingelicht zijn over de beroering wel ke de recente hoogverraad-processen in Groot-Brittannië veroorzaakt heeft. Nadat vertegenwoordigers van de drie grote Britse partijen het proces en de opgelegde straffen hadden veroordeeld, besloot Butler met de opmerking: „Ik hoop oprecht dat de wereldopinie zich zal uitspreken voor de vrijlating van de ge vangenen en ook dat de mening van het Huis in Zuid-Afrika volkomen duidelijk zal worden". De storm in het Lagerhuis stak op, on middellijk nadat de oud-bisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, per vlieg tuig naar New York vertrokken was met een petitie voor de V.N. waarin aange drongen wordt op de vrijlating van alle politieke gevangenen in Zuid-Afrika. NEW YORK (AFP/Reuter) De Noor se afgevaardigde, Nielsen, heeft maandag in de vergadering van de Veiligheidsraad over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek voorgesteld om deskundigen een onder zoek te laten instellen naar de mogelijk heid, de doeltreffendheid en de juridische rechtmatigheid van sancties tegen Zuid- Afrika. Nielsen sprak, nadat de Russische afge vaardigde Fedorenko Russische steun had toegezegd bij het nemen van econo mische dwangmaatregelen tegen Zuid- Afrika. Fedorenko had sterke critiek gele verd op de westelijke landen, waaronder Nederland vanwege hun toenemende han del met dat land. Hij noemde die landen „slavendrijvers". De Britse afgevaardigde, Sir Patrick Dean, zei dat er „geen waarneembare elementen" zijn die het nemen van dwang maatregelen volgens het handvest van de Verenigde Naties vereisen. De apart heidspolitiek vormde volgens hem geen di recte bedreiging van de internationale vre de en veiligheid. Hij meent dat de huidige situatie niet verschilt van de toestand in juli en december van het vorige jaar, toen de raad de kwestie ook behandelde NEW DELHI (Reuter) De bevelheb ber van de Chinese troepen in Tibet, gene raal Tsjan Ko-Hwa, is van zijn post ont heven. Hij wordt verdacht van Russische sympathieën, zo meldt de „Times of In dia". Het Indische blad heeft in welinge lichte kringen vernomen, dat de Chinezen met een nieuwe zuivering in Tibet zijn begonnen. Alle politieke partijen in het Lagerhuis bereiden een aanval op het Vauxhallcon- tract voor, indien de regering niet zonne klaar kan aantonen, dat de lorries niet zullen worden gebruikt tegen de Britse troepen op Borneo. De president van Vauxhall heeft ver klaard, dat het gaat om heel gewone vijf ton vrachtautochassis en dat er geen sprake is van militaire voertuigen. Hij zei verder dat het een Britse order is en dat deze niet door General Motors is be invloed. Vauxhall heeft reeds vorig jaar een aan tal chassis aan Indonesië verkocht, maar niet zoveel als thans zijn besteld. Hij voeg de eraan toe, dat Vauxhall naar alle lan den moet trachten te exporteren. Opge merkt wordt nog, dat wegvervoer geen rol speelt bij de guerrillaoorlog in Borneo, omdat materiaal voor een groot deel over de rivieren wordt getransporteerd. In december heeft de Britse regering twee Britse firma's, namelijk „Decca Ra dar" en „Westland Aircraft" ertoe bewo gen geen werk meer te verrichten voor de Indonesische strijdkrachten, die tegen Britse troepen op het grondgebied van Ma leisië vechten. Westland moest de levering van Gannet- vliegtuigen voor de Indonesische marine stopzetten en haar werd ook verboden verder voor het onderhoud van de zich in Indonesië bevindende Gannets te zorgen. Indien de leverantie van de Vauxhall- chassis enig risico voor de Britse troe pen zou meebrengen bestaat er weinig twijfel dat de Britse regering een uitvoer vergunning zal weigeren. Maar het Brit se departement van Buitenlandse Zaken verklaarde maandagavond dat dit een zui ver commerciële transactie is en dat vrachtauto- of buschassis in het oerwoud te enenmalen pnbruikbaar zijn. Cultuur in het parlement Men krijgt de indruk dat de Nederland se letteren zich in de duurzame belang stelling van de heer Algra, lid van de Eerste Kamer, mogen verheugen. Reeds enige malen heeft hij op dit gebied ver schijnselen gesignaleerd die hem niet aan stonden. Het was vooral de jongere ge neratie die het ontgelden moest. Ik kan dat wel begrijpen. Er bestaat onder jon ge mensen, en dus ook onder jonge au teurs, dikwijls een neiging tot choqueren, tot épateren. In onze parlementaire demo cratie kan men daarmee vrij ver gaan zonder door de overheid ter verantwoor ding te worden geroepen. Men kan ge makkelijk de durfal uithangen, wanneer het risico gering is. Bovendien is er het verleidelijke vooruitzicht dat de durf niet te versmaden financiële vruchten afwerpt. Het najagen van gewaagdheid dus, met geen ander motief dan vuige baatzucht? Deze formulering is te eenvoudig. Ze komt voort uit een blik, die niet verder reikt dan een boek of zelfs maar een blad zijde van schrijver X of schrijver Y. Van een man in de positie van de heer Algra mag men een ruimere blik verwachten, gericht op heel het complex van maat schappelijke verschijnselen waaruit de door hem gewraakte literatuur is ontstaan. De twintigste eeuw, die ongeveer twee derde van haar levensweg heeft afgelegd, kan bestempeld worden als een tijdperk van wreedheid en bloedvergieten op een schaal zoals de geschiedenis niet eerder gezien heeft. Er bestaat een nauwe sa menhang tussen gewelddadigheid en tech nische ontwikkeling. Wie daar begrip voor heeft, kan het niet verwonderen dat dit tijdperk van wereldoorlogen tevens dat is van een weergaloze technische evolutie. Massa-communicatiemiddelen en reclame technieken hebben ons een samenleving geschonken, waarin afzondering, voor waarde voor superieure menselijke pres taties, steeds moeilijker te bereiken valt. Ik bedoel niet alleen de afzondering van het stille werkvertrek, maar ook de in nerlijke afzondering, de aandacht die de actualiteit weliswaar niet over de hoofd ziet, maar evenmin vergeet dat het ac tuele de uitdrukking is van blijvende grootheden. Dat de heer Algra die men, gezien zijn anti-revolutionaire beginselen, mag be schouwen als iemand met liefde voor de traditie, zich ergert aan de baldadigheid van een jonger geslacht, ligt voor de hand. Gaat deze ergernis bovendien gepaard met een gering begrip voor artistieke waarden, dan is, populair gezegd, de boot aan. Dan ziet men alleen brutale, vuil bekkende kwajongens en niet een jeug dig geslacht dat de erfenis toegeschoven krijgt van een wereld die gisteren aan haar misdaden bijna te gronde is gegaan en, de hemel mag het weten, morgen of overmorgen aan nieuwe misdaden mis schien inderdaad kapot gaat. Dan heeft men voor sensatiezucht alleen maar ver achting over en denkt men niet aan de invloed van moderne reclamemethodes en andere werkwijzen om de geest van de massa te beïnvloeden. Dan verlaat men de grondslag der menselijke solidariteit en komt in de buurt van de man die dank te dat hij niet zo was als al die ande ren. Het lijk gewenst dat de heer Algra zich vóór de volgende begrotingsdebatten nog eens op zijn houding bezint. Advertentie V/er betrouwbare middelen in 1 tablei doen wonderen tegen pijn en griep I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET rr Kleurentelevisie. In Frankrijk zullen dit jaar proeven worden genomen met kleu rentelevisie. Men is begonnen op ver schillende plaatsen proeftoestellen te plaatsen. Smaldeel verliet Curacao. Smaldeel V, be staande uit het vliegdekschip „Karei Doorman" en drie onderzeebootjagers heeft de haven van Curagao verlaten voor de thuisreis. De laatste maanden is het smaldeel een geregelde bezoeker van de Nederlandse Antillen geweest. Advertentie fr tüdzard rtr eÜt hmA/ ftUtfaoJ 9e garantie, etmaal. Vlot. Een 33-jarige Nederlandse metaalbe werker, Albertus Keiler, is op de Elbe bij Hamburg in moeilijkheden geraakt. Hij was met een zelfvervaardigd vlot de rivier afgevaren. Bijtijds door de rivier politie opgemerkt, werd hij weer in vei ligheid gebracht. Bewusteloze bevalling. In Nagasaki, Ja pan, heeft een vrouw die zes maanden geleden bij een verkeersongeval haar bewustzijn verloor en sindsdien niet meer bij kennis is geweest, het leven geschonken aan een gezonde baby. Tunnelplan. Onder het Meer van Genève, even buiten de stad, zal een autotunnel worden gegraven, die beide oevers zal verbinden. Volgend jaar zal met het gra ven worden begonnen. De tunnel moet in 1970 klaar zijn. Tyfus. Verscheidene kinderen in een kin derbewaarplaats te Erfurt Oost-Duits- land, zijn met tyfus besmet. Toeristenstroom. Het vorig jaar hebben meer dan 23 miljoen toeristen een be zoek aan Italië gebracht. Dat is bijna twee miljoen meer dan in 1962. In 1963 koesterden 1.037.300 Nederlanders zich in de Italiaanse zon. Vogelnestje. De brandweer van het Fran se plaatsje Saint Pol sur Ternoise kwam er achter dat de sirene, die de spuit gasten moet alarmeren, niet meer werk te. Na nauwgezette controle bleek de hoorn een vogelnestje te bevatten met eieren er in. Werk hervat. In Nigeria is het werk her vat na een staking van twee weken die het openbare leven in het land heeft ver lamd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3