Zeventiende Holland Festival in Den Haag met concert geopend Eindexpositie van Academie '63 bewijst overtuigend haar bestaansrecht AEG m Residentie Orkest onder Willem van Otterloo NEGEN MUZEN Holland Festival Prijsvraag voor t.v.-spel van N.T.S. en B.R.T. Na één jaar atelierarbeid 8 7* Zestigduizend gulden voor aquarel van Van Gogh Vandaag Morgen Krantenpagina's via telefoonkanalen De radio geeft woensdag T elevisieprogramma IN TEGENWOORDIGHEID van prinses Margriet en van prinses Christina van Zweden, vijf ministers, zes staats secretarissen en vele leden van het corps diplomatique is maandagavond in de Kurzaal te Scheve- ningen door het Residentie-orkest het i I officiële openingsconcert van het U U »- •- ff h zeventiende Holland Festival gegeven. De dirigent Willem van Otterloo, aan r- v wie de leiding van het concert was toe- S T 1 vertrouwd, had een programma samen- DE BEWERKING van de Chromatische fantasie van Jan Pie terszoon Sweelinck voor strijkorkest door B. van de Sigtenhorst Meyer werd even eens met gevoelige ingetogenheid ge speeld en in een ro mantische sfeer ge bracht. Door de transpositie van de Chromatische fanta sie, lijkt deze muziek aan frisse helderheid wat te hebben inge boet en niet steeds bezit de muzikale spanning een even grote intensiteit. De tweede symfonie (de „Piccola Sinfonia") van Leon Orthel, die hierna werd ge speeld, bestaat uit 'n reeks korte stukken, te kort haast voor 't volledig formuleren en uitspreken van de muzikale gedachten en voor het overtui gend doen klinken van een gevoelsac cent. Dit is niettemin tooh de bedoeling van Orthel geweest, 't Is nu een aantrekkelijk werk geworden, dat niet diep peilt, maar wel goed klinkt, me de door de intonatie. Willem van Otterloo verkreeg van het Re sidentie-orkest een verzorgde uitvoering van de symfonie, het meest overtuigend in de finale. HET OPENINGS CONCERT werd be sloten met de ver tolking van het „Te Deum" van Alphons Diepenbrock, waar voor 'de medewer king verkregen werd van de sopraan Annette de la Bye, de alt Aafje Heynis, de tenor Tom Brand en de bas Herman Schey voor de kwartet-fragmenten en voorts van het Groot Omroepkoor van de Nederlandse Radio Unie. De opstelling van dit koor achter het orkest was niet ideaal voor de klankwerking. Aan de liturgische intentie van dit „Te Deum" kon uiteraard niet worden voldaan en deze losmaking vestigde tegelijk de aandacht op de moei zame ontwikkeling van dit werk en mis schien ook op de terughoudendheid van de componist inzake de persoonlijke inter pretatie van de voorgeschreven tekst, waarvan de muziek steeds de bewust of onbewust gevormde reflex moet zijn. DE OVERIGENS verzorgde vertolking kon de moeizaamheid van het scheppen van dit Te Deum niet neutraliseren gesteld van werken van Nederlandse componisten. Een van expressieve stemmingen vervulde korte Intrada voor koperblazers, gecomponeerd door de dirigent zelve, werd de inleiding van het concert in een uitvoering, die de blazers een prachtige kans gaf de klankenkleuren van hun instru menten goed tot hun recht te laten komerfl Willem van Otterloo gaf een overwegend bezonken uitvoering van zijn compositie, die in muzikaal opzicht een gematigd modern karakter bezit. Kinderboekilluslratie. Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek 1964, die samenvalt met het tienjarig jubileum van haar kinderblad, heeft de Kris Kras Uitgeversmaatschappij n.v. een illustratieprijsvraag uitgeschreven. Ge vraagd wordt de inzending van (hoog- Vstens drie) niet eerder gebruikte werk stukken die moeten dienen als illustra ties van in de voorwaarden genoem de teksten. Een inzending wordt be kroond met een prijs van 500. Deze wordt uitgereikt bij de opening van een jubileumtentoonstelling in Amster dam op 29 oktober. St. Lucas medaille. Aan de Amsterdamse kunstschilder mr. J. J. Moolhuizen is de jaarlijkse Sint Lucas medaille uitgereikt tijdens de opening der expositie van werken van leden der gelijknamige ver eniging in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Deze tentoonstelling duurt tot en met 5 juli. De heer Moolhuizen exposeert tot 29 juni in Bloemenheuvel te Bloemendaal. Mevrouw Else Mulder, die het afge lopen jaar met een zeer kleine staf, de dagelijkse en administratieve leiding in de Academie '63 heeft verzorgd. DE ACADEMIE 63 HEEFT NU één jaar achter de rug. Gezien de expositie van werkstukken van de studenten, die tot 26 juni in het gebouw aan de Koudenhorn te zien is, kan men tevreden zijn en gaan rekenen op enige toekomst. Ik ken het beeld van de resultaten van enige kunstscholen, die al lang gevestigd zijn. Dat van de Academie '63 doet daar niet voor onder. Het totaal ziet er gevarieerder uit dan dat van verschillende andere instituten, hetgeen zijn oorzaak vindt in de uiteenlopende persoonlijkheden der atelier leiders van de Academie '63. Er blijkt hier hard en met interesse gewerkt te zijn. Een nadere bespreking van de werkstukken zou een recensie over het werk van de docenten Tijdens de eerste periode van een drie avonden durende kunstveiling bjj de firma Paul Brandt te Amsterdam is een aquarel van Vincent van Gogh voor 60.000, verkocht. Het werk (25 x 18 cm), profiel portret van een boerenvrouw, stamt uit de Nuenense periode van de schilder (februari-april 1885). De aquarel werd aangekocht voor Nederlandse particuliere rekening. Tijdens het verdere verloop van de veiling zijn nog hoge prijzen gemaakt voor o.a. litho's en tekeningen. Een litho van Edouard Manet „Au Paradis", de af- P. Zwaanswijk AMSTERDAM De Brakke Grond: Toneelgroep Studio met „Spinoza" van D. Frenkel Frank. DEN HAAG Gebouw van K. en W.: The Royal Ballet uit Londen. DEN HAAG Houtrusthal: Residentie Orkest o. 1. v. Willem van Otterloo. AMSTERDRAM Concertgebouw Het Nederlands Kamerorkest o. 1. v. Lukas Foss (Beethoven, Ives, Foss en Bach). DEN HAAG Kon. Schouwburg „Stu dio" met „Spinoza". UTRECHT Schouwburg: The Royal Ballet uit Londen. De Nederlandse Televisie Stichting en de Belgische Radio en Televisie schrijven opnieuw gezamenlijk een wedstrijd voor televisiespelen uit. Het doel van deze wed strijd is het bevorderen van het schrijven van tv-spelen als genre in de Nederlandse taal. De volgende prijzen kunnen worden toe gekend: een eerste prijs van B. frs. 50.000 3570,een tweede prijs van B. frs. 30.000 2140,en een derde prijs van B. frs. 20.000 1428,Daarnaast kunnen vijf aanmoedigingspremies ten bedrage van B. frs. 3.500 (f 250,worden toege kend. Over de uitzendrechten in beide landen zal afzonderlijk worden onderhan deld. De jury is als volgt samengesteld: voorzitter is Paul Hary (BRT). Leden van de BRT zijn Nic Bal, Hubert van Herre- weghen, Bert Brauns en Maurits Balfbort. Leden van de NTS zijn Ed Hoornik, mevr. E. Kamerman-Ruimschotel en Jan Willem Hofstra. Algemeen secretaris is Gerrit Lindenberg (NTS). De prinsessen Christina van Zweden en Margriet in het Scheveningse Kurhaus. Bij het Zweedse krantenconcern „Afton- bladet" is dezer dagen een installatie in gebruik genomen die het mogelijk maakt via telefoonkanalen gehele krantenpagina's vanuit Stockholm in ongeveer 11 minuten naar Göteborg te verzenden, waar zij op speciale film worden opgetekend. Hierbij worden niet alleen kleine letters, lijnen en lijnclichés, maar ook gerasterde beelden zo nauwkeurig overgebracht, dat het de leek onmogelijk is vast te stellen of zijn „Aftonbladet" in Stockholm of in Göteborg gedrukt is. Sinds kort kunnen dus de lezers van het „Aftonbladet" in Göteborg een krant le zen met volkomen dezelfde inhoud en op hetzelfde tijdstip als de abonnees in Stock holm. Ook in Malmö zal het „Aftonbla det" over enige maanden op dezelfde wijze worden samengesteld. ER ZIJN IN DEZE expositie een paar Jonkjes" te zien, die ook een voor Jonk typisch verhaal doen. Maar de leraar Jonk toonde zich gelukkig met de bekro ning van een werkstuk, dat naar uiterlijk maar weinig te maken heeft met zijn ei gen werk. Opvallend groot was trouwens de variatie onder de werkstukken in zijn atelier, waar ik zelfs abstracte plastieken ontmoette. Men moet misschien zelf in het tekenonderwijs zitten om te beseffen hoe intens Jonk met zijn leerlingen in de te kenklas gewerkt heeft. Hij bewees moei lijk te vormen figuren toch iets mee te kunnen geven. Of dit zo vol te houden is betwijfel ik overigens. Want een kunste naar als Jonk dient ook aan eigen werk te denken. Met een inspanning als de zij ne werd het bewijs geleverd dat een aca demie als deze te maken was. Er blijkt een bepaalde vraag te bestaan waarop antwoord gegeven kan worden. Het voort bestaan van de Acadcmie'63 zal dan af hangen van een weerkeren van die vraag en de mogelijkheid tot het steeds weer ge ven van een antwoord. Dat laatste kan alleen opgebracht worden wanneer de do cent fris blijft door zichzelf te blijven ont wikkelen. Wanneer eigen werk in het ge drang komt zal uitgezien moeten worden naar assistentie en het valt te hopen dat de Academie over voldoende middelen zal beschikken om zoiets te bereiken. Ik nam Jonk als een voorbeeld en veronderstel een vraagstuk, dat zich bij iedere docent hier kan voordoen. Vandaar mijn voor zichtigheid in het begin van dit schrijven, waar ik spreek van een „rekenen op eni ge toekomst". Nu geloof ik dat assisten tie en eventuele vervanging voorlopig in ons land wel te verkrijgen zijn als dat no dig mocht zijn. HOEWEL IN DEZE EXPOSITIE NAAR mijn smaak het bestaansrecht van de Academie '63 al voldoende zichtbaar is wilde ik met enkele bijzondere voorbeel den nog wijzen op de noodzakelijkheid van het bestaan van een academie als deze. Men heeft uit vorige artikelen misschien wel begrepen, dat ik kan voelen voor het onderwijs aan de Rijksacademie. Dat een ontwikkeling tot beeldend kunstenaar ook daarbuiten mogelijk is onderstreepte de Rijksacademie zelf nog onlangs met de in eigen zaal gehouden expositie van het werk van de autodidact Johan Buning. En nu zijn er aankomende kunstenaars, die moeilijk passen in het gareel dat nood zakelijk lijkt te zijn voor het wettelijk hoogste instituut in ons land. De Acade mie '63 blijkt dergelijke jongeren op te kunnen vangen bij hun behoefte aan toch enige leiding of mogelijk slechts aan ge schikte werkgelegenheid, waar een een ling niet alleen staat. Voorts is het zo dat vele ouders van hun kinderen, die het moeilijke pad der beeldende kunsten wil' len betreden, verlangen dat zij een be paalde opleiding aapgaan, die gericht Is op het uitoefenen van een beroep, waar mee de kansen tot het voorzien in eigen onderhoud groter zijn dan die in de sec tor van de vrije kunst. Een van die op leidingen is de opleiding tot tekenleraar. Voor het bereiken van de volledige be voegdheid zijn vijf jaren scholing nodig. Nu zijn er kunstenaars, die voor hun vrije werk aan deze scholing voldoende hadden Ik meen dat dit het geval is bijvoorbeeld bij Ploos van Amstel. Er zijn echter ook jonge mensen, die na hun akte-studie graag nog enige leiding ontvangen bij een nu gehéél op de beoefening van de beel dende kunst gericht ontwikkelen. Voor de in zich kunnen houden. Ik meen dat het goed is dat stu denten in aanraking kunnen komen met verschillende rich tingen, die met overtuiging gebracht worden. En al ont moette ik verschillende kleine Latastertjes, werkend in grote formaten, kleine Katertjes en kleine Jonkjes, aan ander werk in de ateliers blijkt dat alle docenten hun visie niet dwin gend opleggen. Er is bovendien niets tegen dat de leerling I beelding van een schellinkje in een Parijs' i i .jj, I theater, ging voor 5200 van de hand werkt met de middelen van zijn leraar mits de leerling een I en een litho van dezelfde meester „Poli eigen verhaal vertelt. Waar dit laatste dan nog niet het chinelle" vo°r f 850. Voor een aquarel „„,,„1 i, r. van Karei Appel „Een sluipende poes" geval was heeft men te doen met een verschijnsel dat zich werd 1200 betaald en voor een pastel van Kees van Dongen 7400. Een voor studie van het schilderij „La Corne d'Or" van Paul Signac bracht 3800 op, een tekening van Jongkind „Havengezicht met gemeerde scheepjes in Zuid-Frankrijk" 1300,voor werk van Edgar Tijtgat, „Carrousels et Baraques" en „La Flüte Enchantée de Mozart" werd resp. 720 en 1400 betaald. op ieder kunstinstituut voordoet. Advertentie Advertentie AUTOMATIC TOASTER f69.50 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Gymnastiek voot de vrouw. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Gitaarspel (gr.). 12.00 Tango-Rumba orkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Mu- sette-orkest (stereofonische uitzending). 13.00 Nieuws. 13.15 Amsterdamse Politie- kapel. 13.45 Geheimen onder de golven, le zing (5). 14.00 Grepen uit de muziekge schiedenis, muzikale lezing. 14.50 Lezing. 15.00 Voor de jeugd (Om 16.00-16.02 Nws.) 16.30 Voor de zieken. 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipperdagen. 17.50 Re geringsuitzending: Geven en nemen. Tips voor en van luisteraars. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Uitzen ding van de Anti Revolutionaire Partij. Tot u spreekt mr. W. R. van der Sluis, sekre- taris van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Radio-Volks-Universiteit: Wijsgerig perspectief: Plant-Dier-Mens, door Prof. dr. A. de Froe. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Artistieke staalkaart. 19.40 Zij lieten hun sporen achter, bespreking van Joodse werken. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte mu ziek. 20.25 Lichte orkestmuziek (gr.). 20.40 De laatste vijf minuten, hoorspel. 22.00 Klarinet en piano: klassieke muziek (ste reofonische uitzending). 22.20 Sport halver wege. 22.30 Nieuws 22.40 Actualiteiten. 22.55 Elektronisch orgelspel. 23.10 Jazzma- gazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Vo caal ensemble: volksliederen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Walsmuziek (gr.). 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Oude muziek (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Oude muziek (gr.). 11.15 Tot ziens in Jeruzalem, een program ma waarin de deelnemers worden getoetst op hun bijbelkennis (herhaling van 15 juni jl.). 11.50 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest en zangsoliste. 12.50 Im pressies van de hedenmorgen in Amster dam gehouden Algemene vergadering van het Nederlands Bijbelgenootschap. 13.00 Nieuws. 13.15 Transistor: licht program ma. 14.30 Nederlands strijkkwartet: klas sieke muziek. 15.00 Kerkdienst jubileum 150 jaar Nederlands Bijbelgenootschap. 16.10 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.20 Voor de jeugd. 17.35 Jazz Perspektief. 18.05 Mannenkoor. 18.30 Het Spektrum, lezing. 18.45 Nieuwe lichte grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Muziek van het Leger des Heils (gr.). 19.30 Ra diokrant. 19.50 Wolga-Kozakkenkoor (gr.). 20.05 Omroeporkest: moderne muziek. 21.00 De kerk in Indonesië, lezing. 21.15 Metro- pole orkest. 21.50 Kanttekeningen. 22.00 Het Nederlands volkslied als inspiratiebron: moderne Nederlandse muziek. 22.30 Nws en herhaling SOS-berichten. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Grammofoonmuziek. 23.10 Zomeravondcabaret. 23.30 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek. (Om 12.25 Weer berichten). 12.50 Beursberichten en pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 15.03 Ge varieerde muziek. 15.45 Koormuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engel se les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Moderne muziek en klassieke muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Klassieke muziek. 19.00 Nieuws en radiokroniek. 19.40 Klankbeeld. 20.00 Openbaar kunstbe' zit. 20.15 Showprogramma. 20.45 Amuse mentsmuziek. 21.00 Jazzmuziek. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Folklo ristische muziek. 22.35 De zeven kunsten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Chansons. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de zeelui. VOOR DINSDAG AVRO: 19.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 In AVRO's Tele- vizier. 20.40 Confrontatie: Primary, docu mentaire film over de voor-verkiezingen in de Verenigde Staten. NTS: 21.15 Thea ter Domino: Franse chansons. 22.20-22.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NTS: 20.20 De wonderbaarlijke reizen van Jules Verne, film. 20.40-22.10 No. 880, speelfilm. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 De Verrekijker, internatio naal jeugdjournaal. KRO: 17.10-17.45 Wed strijd: Wie zingt er mee19.30 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 Licht orkest en solisten. 21.20 Capri ce, eenakter. 22.05 Kijk op Kunst. 22.35 Epiloog. NTS: 22.45-22.50 Journaal. ze mensen is het te bezwaarlijk te vol doen aan het nog steeds bestaande ver langen van de Rijksacademie de cursus zo lang mogelijk vol te houden, en dat vanaf het begin in de tekenklassen. Ik hoorde overigens al van overwegingen al daar om de voor de tekenakten geslaag den onder andere voorwaarden op te van gen. De Academie '63 is echter thans een voor deze mensen aangewezen instituut, waar ik een van mijn eigen oud-leerlin gen dit jaar aan kwaliteiten heb zien win nen. Zij werkte in de klas van Kater, waar zij het antwoord verkreeg op haar vraag, en eervol mocht genoemd worden in het juryrapport. HET BLEEK MIJ VOORTS dat bij del Academie '63 docenten zijn, die bepaalde studenten voor hun verdere ontwikkeling verwijzen naar de Rijksacademie. De Aca demie '63 kan immers tot op zekere hoogte de voor de Rijksacademie noodza kelijke vooropleiding verschaffen. Hiervoor I is dan iets meer vereist dan gegeven wordt aan de Academie'63. Ik denk onder ande re aan enige anatomie en kunstgeschie- "pv J p t denis. Men voldoet hieraan in de te Am- ..JL/0 2*01011100 JE 0£rvS sterdam en Tilburg gevestigde vooroplei- dingen. Tilburg kan echter te ver weg lig- IT J.„ gen en Amsterdam mogelijk eens vol zit- 111 -L/01U0I1 ten. En dan biedt de Academie'63 een door HET AARDIGE van een typische sommige aankomende kunstenaars gewen- universiteitsstad als Leiden is, dat daar SS ^«fneel nog i„grii?e„. academie. Na een paar jaren van vrucht- de dmSen gedaan kunnen worden. Zo bare studie zocht juist Jonk een voortzet- was gisteravond een belangrijk deel van ting bij Wessel Couzijn, die hij als colle- het deftige Rapenburg afgezet, er voer gaHetrn'iet1 nn^r,<f r tCrfdfIa10 tj63'1 cen gondelachtige boot rond waarop Het is met onmogelijk dat de Haarlem- j i i--i i K se academie méér kan verschaffen dan duidelijk vroeg-zeventiende-eeuwse mu- een eenjarige cursus. Wanneer het ver- pikanten zaten te spelen en het binnen- schil tussen meer en minder gevorderden plein voor de Academie was door mid- wat groot wordt kan een plaatsen daar- (}e} van stellages herschapen in een van in een atelier zijn bezwaren hebben.1 - - s PERFECT L f 30.- Shakespeareaans openluchttheater. Hier had dan ook in het kader van de Shake- speareherdenking door de samenwerken de Leidse studententonelen een op voering plaats van „De Getemde Feeks". ANNEMARIE PRINS, die vanuit haar monopolie positie in de Leidse regie, met de haar toegewijde studenten telkens bij- :onder aardige dingen doet (onlangs nog een opzienbarende Peer Gynt-voorstelling) had ook ditmaal de leiding van deze groots opgezette onderneming. Na een kort openingswoord van prof. Bachrach die op de achtergrond wel een belangrijk aandeel in het gebeuren moet hebben gehad sinds hij ontdekte dat dit binnenplein merkwaar dig goed de afmetingen weergeeft van het toneel in Shakespeare's dagen, bleek al gauw dat de regisseuse er goed aan had gedaan, nu ze eenmaal deze omgeving tot haar beschikking had, om een poging te wagen tot reconstructie van de oorspron kelijke speeltechniek. OP EEN ESTRADE boven de speelruim te bracht een klein orkestje telkens muzi kale intermezzi ten gehore en volkomen te recht was besloten om het dikwijls ge schrapte voorspel te handhaven. Deze (Krelis Louwenachtige) inleiding waarbij een dronkaard voor de grap wordt wijs gemaakt dat hij een adellijk heer is voor wie dan het toneelstuk in kwestie wordt opgevoerd, geeft een speels werkende af stand aan de opvoering die nu duidelijk gepresenteerd wordt als toneel op het to neel. Doordat men voorts gelukkig beschikte I over een aantal bekwame amateurkrach- DOb aui/s ten pieek het publiek al spoedig bereid het ORGELCONCERT IN BLOEMENDAAL moeilijke zicht op het te laag liggende DOOR AMERIKAANSE ORGANISTE speelvlak, de snerpende avondkou en de JOYCE JONES moeilijke verstaanbaarheid voor lief te ne- Vrijdagavond zal de Amerikaanse orga- men en vooral de scènes waarin de niste Joyce Jones in de Gereformeerde mooi-kwaadaardige Kaatje (Saskia Noord- kerk van Bloemendaal aan de Vijverweg hoek Hegt) door een heel knap beheerste, een orgelconcert geven. Zij zal werken van onstuimige Petrucchio van Rob Erenstein, Competitie is een belangrijk element in 'n ontwikkeling, maar dan mogen de kwa liteiten niet te zeer uiteenlopen. Bevorder lijk voor de continuïteit lijkt mij het be houd van de getoonde frisheid, die be waard kan blijven door steeds nieuwe studenten en het „atelier"-achtige karak ter van het Haarlemse instituut, dat men gaat bezoeken mede uit bewondering voor vooraanstaande kunstenaars. Gezien de leerlingenbezetting der ateliers blijkt men geen slechte keuze gedaan te hebben met de docenten. VOOR HET EERST zag ik nu het werk van het atelier van Friso ten Holt, die Cor Dik mocht opvolgen. Opvallend is de grote verscheidenheid van buiten op zijn atelier. Aangetrokken werd voorts Frans Verpoorten voor een grafisch atelier, waar gewerkt wordt met een door Verpoorten gebouwde primitieve pers, waar voldoen de mee te doen blijkt; zij het dan dat men beperkt blijft tot diepdruk en mo gelijk ook hoogdruk, daar de financiën de aankoop van een pers voor de lithografie vooralsnog niet toelaten. Van de goede verstandhouding tussen docent en student hier getuigt het portret dat een leerling mocht maken naar Mari Andriessen, die zo goed gesecondeerd wordt door Theo Mulder. In deze expositie worden de namen van de auteurs van de werkstukken vermeld. Er is veel te zien, dat bij de gebruike lijke verenigingstentoonstellingen geen slecht figuur zou slaan. Ik dacht het niet juist mijn persoonlijke voorkeuren te noemen, want het bewijs van kwaliteit moet ook met het volhouden geleverd worden. Sammartini, Pergolesi, Bach, Berlinski, Bingham en Mozart uitvoeren. Mevrouw Jones woont in Stuttgart, waar haar man legerpredikant is bij de Ameri kaanse strijdkrachten. In april van dit I jaar heeft Joyce Jones in de Aa-kerk in Groningen een orgelrecital gegeven. Het concert in Bloemendaal is het eerste dat deze Amerikaanse organiste in Haarlem en omgeving >Lal geven. aan zich werd onderworpen oogstten te recht grote bijval. Het werd een (wellicht ook door de op gelopen bronchitissen) gedenkwaardige avond, waarvoor de organiserende instan ties en de regisseuse alle lof toekomt. Tot en met 27 juni is het spel elke avond, uit gezonderd zondag. 21 juni, op het Acade mieplein te zien (20.30 uur). Hans van den Bergh

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8